M ededeel huren Turkije. BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Burgerlijke Stand. Handelsberichten In liet jongste nummer van de Landbouw Ct. komt vn.n de hand des lieeren L. Slicher te Mon nikendam een zaakrijke beschrijving voor van den Stoomboomenoeller, de merkwaardige uitvinding van de lieeren Ratisome and Co., fabrikanten te Londen. Aan deze beschrijving, die opgehelderd wordt door een fraaije, duidelijke houtgravure, ontlee- nen wij het volgende: De Machine bestaat uit een stoomcylinder van kleine diameter, doch met. langen zuigerslag. Deze cylinder is bevestigd op een lichte gego ten ijzeren fundatieplaat, en wel zoodaning, dat hij om 't middel draaibaar is. De zaag is bevestigd aan het einde van den zuigerstangdie langs de zijroeden in zuivere lijn werkt. De tanden der zaag hebben zulk een vorm, dat zij slechts zagen wanneer de zui- gerstnug den teruggaanden slag maakt. Door dit eenvoudig samenstel kunnen zagen van 9 a 10 voet lengte zonder geleidestang of iets dergelijks gebruikt worden, daar de zaag snede voldoende is om de zaag in rechte lijn door den .boom te doen werken. •De' tanden der zaag ontmoeten dus geen te genstand bij den buitenwaartschen slag van den zuigerstang, en op deze wijze wordt het buigen en springen der zaag ten eenenmale voorkomen. De, machine ontvangt stoom van liooge druk king uit een kleinen verplaatsbaren stoomketel en wel door een steike slang. Dewijl deze slang van aanmerkelijke lengte mag zijnkan de stoomketel op zijn plaats blijven, terwijl de machine alle hoornen velt die binnen liet bereik van de toevoerbuis staan. Vier man zijn voldoende tot bediening van den Stoomveller. Een om de machine te be sturen; één om wiggen in de zaagsnede te drij ven ten einde te voorkomen dat de zaag ge knepen worde en tevens de richting te bepalen waarin de boom vallen zaléén om den ketel te stoken en één om het onderhout van den volgenden boom op te ruimen. De machine werkt met ongelooflijke snelheid. Een eik of iep van 3 voet middellijn aan den wortel wordt in 5 minuten doorgezaagd en wan neer 4 man met de machine bezig zijn, kun nen er 6 a 8 hoornen, gemiddeld 30 duim (Eng.) dik, per uur geveld worden. Hier is onder be grepen de tijd noodig voor de verplaatsing. De machine kan in alle standen werken, tegen hellingen van heuvels enz., en door een gemak kelijk aan de machine te bevestigen toestel kan ze ook zéé gesteld worden, dat ze de stammen die reeds op den grond liggen, dwars doorzaagt. een dubbel proces aanhangig doen worden. Aan een fabrikant uit Tilburg werden uit Londen eenige balen wol afgezonden, die door de Maat schappij Zeeland te Vlissingen werden aange bracht en toen aan de Exploitatie-maatschappij ter verdere verzending overgegeven. De balen werden des avonds door laatstgemelde Maat schappij in ontvangst genomen, maar verbrand den nog dienzelfden nacht. De fabriekant eischt nu van de Maatschappij Zeeland schadeloosstel ling, doch deze op haar beurt spreekt de Exploitatie-maatschappij voor de geleden schade aan. Dezer dagen is nabij Givei een zonderlinge ontdekking gedaan. Eenige arbeiders, werkzaam aan de bronnen, waarmede de waterleidingen van de stad Givet gevoed worden, en die den naam dragen van „de drie Fonteinen", ontdekten in ■een hol van de nabij de bronnen gelegen berg keten eenige menschelijke overblijfselen, nl. drie schedels en eenige beenderen. Terstond werden de commissaris van politie en de verdere autoriteiten, alsmede een genees heer op de plaats geroepen en werd er een onderzoek ingesteld. De doctor, die in die za ken zeer deskundig is, verklaarde, dat die been deren afkomstig waren van een knaap van on geveer 17 een man van 35 en een vrouw van 45 jaren. Hij was overtuigd, dat die beenderen reeds van een zeer verwijderd tijdstip dagtee- kënden. Van waar komen die overblijfselen? Zijn zij daar gebragt door misdadige handenof wel mag men de reden zoeken in een omwenteling in de natuur Dat zijn vragen, waarover wel altijl een ondoordringbare sluier zal blijven liggen want de oudste lieden uit die streken weten er geen reden voor te vinden; men her innert zich geen misdaad of geheimzinnige ver dwijning. Uit Roermond wordt gemeld In 'de naburige grensgemeenten Vlodrop, Posterholi en Herken bosch klaagt men tegenwoordig zeer over de bedelarij, die daar gedreven wordt door personen, afkomstig van de aanliggende Pruissisclie dorpen, waar het_ fabriekwerk, voornamelijk fluweelband, geheel stilstaat, terwijl de leegloopende fabriek arbeiders tot elk ander werk de handen verkeerd staan. Vanwege de politie wordt zooveel moge lijk gezorgd, dat die ongenoodigde gasten des avonds weer vertrokken zijn, maar uit voorzorg laat men toch des nachts eene patrouille rond gaan om de meer afgelegen bewoners tegen mogelijken overlast te beschermen. Te Rotterdam zijn een paar spoorwegdieven gesnapt. Aan het station der Hollandsche spoorwegmaatschappij werd woensdag ontdekt., dat de wisselwachters J. C. Dubois eu W. F. Spittuler, na aankomst van een trein, met een doek met visch onder den arm uit een bagage wagen^ kwamen. Onmiddellijk werd een onder zoek ingesteld. De wissel wachters ontkenden aanvankelijk, maar weldra werd een groote schol; in stukken gesneden, in den grond begraven gevonden. Toen bekende Spittuler, maar Dubois bleef ontkennen, totdat een boezeroen met eenige schollen uit een in reserve staand rijtuig derde klasse werd gehaald. De dieven zijn dadelijk in hunne betrekking geschorst, en de politie, van het geval onder richt, heeft procesverbaal tegen hen opgemaakt. De opening van de spoorweglijn Goch-Wezel voor het publiek verkeer is, naar men meldt, bepaald op 15 Mei e. k. nagaan of het Rijk rechtens de macht heeftom den Baardwijkschen overlaat op den 15n April van ieder jaar te doen dichten. Tot deze opdracht heeft aanleiding gegeven de omstandigheid, dat, bijna jaarlijks, wanneer de overlaat gedicht wordt, in deze omstreken nog overvloed van water is en de waterlossing alsdan door de dichting zeer wordt belemmerd. 's-Gravenhage, 17 April. Z. K. II. Prins Hendrik werd bij lids, aankomst in de residen tie aan het station van den Rijnspoorweg door 's Kohings adjudant, baron De Posson, den Commissaris des Konings iti deze provincie, den Burgemeester, den Militairen Gouverneur der residentie en andere hooge autoriteiten begroet en geluk gewerischt. De Prins reed, temidden eenejt talrijke volksmenigte, langs de met vlag gen getooide straten naar zijn paleis, en werd overal op zijn weg met gejuich begroet. Na in zijn paleis te zijn aangekomen, verscheen de Prins op het balcon en wuifde de duizenden, die zich daar verzameld hadden toe. Na het afdrukken der eerste bladzijde hebben wij gemerktdat er eene uitlating had plaats gehad in het verslag der Gemeenteraad-s-zitting. Er staat: „De Voorzitter vindt dit gezegde van den heer Zijlmans, die lid is van het Kerkbe stuur, zeer kras." Hierbij gelieve men te lezen: „Hij kan ech ter niet veronderstellen dat juist daarom de geheelc zaak zoude afspringenwant dat hij, die wenscht binnen den verboden kring van een kerkhof te bouwen, de aanvraag daartoe zelf behoort te doen Du Times raadt het werkvolk, zich nog tijdig te bedenken. Want (meent het blad) de uitslag van den strijd is niet twijfelachtig de patroons moeten winnen en eene werkstaking van slechts enkele weken zal den wevers en spinners schade veroorzaken tot een veel grooter bedrag, dan zij zouden winnen zelfs indien de zege ten slotte aan hunne zijde bleef. Calcutta. De Engelsch-Indische Regeering gaf order troepen naar Malta te zenden. Daar toe zijn de volgende troepen aangewezen 2 Europeesche cavallerie-regimenten, 2 Ghoorka- korpsen, 2 Europeesche infanterie-regimenten, 2 inlandsche infanterie-regimenten, 2 veldbat- terijen en 4 compagniaën sappeurs. Twee offi cieren zijn naar Malta vertrokken om de ontvangst dezer troepen aldaar voor te bereiden. Londen. De correspondent van de Times te St. Petersburg seint dat hij uit goede bron ver neemt dat het Russische Kabinet niet ongenegen is zich met het voorstel te vereenigen, dat het congres uitmake welke wijzigingen in de tractate» van 1856 en 1871 door de jongste gebeurtenis sen noodzakelijk geworden zijn. De Londensche pers beschouwt algemeen het zenden van een Indisch contingent naar Malta als een zuivere maatregel van voorzorg, waarin hoegenaamd geene bedreiging ligt. Naar aanleiding van de berichten over duurte in Parijs tijdens de tentoonstelling, meldt de firma Elsbach en Jones, vertegenwoordigers voor Frank rijk van de Nederlandsche pers, dat er over drevens in die berichten is en dat men te Parijs gedurende de tentoonstelling niet duurder behoeft te leven dan b. v. in een hotel te Amsterdam; alleen men moet den weg weten. Dit laatste bezwaar ruimt bedoelde firma ge heel uit den weg door de mededeeling, dat van af heden op hare bureaux, Slbis Faubourg Mont- martre, een lijst voorhanden zal zijn van hotels, restauraties en koffiehuizen waar de prijzen niet zijn verhoogd. Deze lijst zal voor ieder Neder lander kosteloos ter inzage worden verstrekt. Ook verklaart genoemde firma zich bereid alle verdere inlichtingen te geven. Het, is der politie gelukteen vrouw van diefstal te overtuigen en te doen aanhouden die in onderscheiden voorname diensten op den duur zich aan ontvreemdingen van goederen en zelfs van geld moest hebben schuldig'gemaakt en die reeds een vonnis van een half jaar een zame opsluiting te haren laste heeft. Hier werden de diefstallen niet uit behoefte gepleegd; neen, hier heeft het al den schijn dat het stelen een hebbelijkheid wasde gearresteerde toch genoot zeer hoog loon ongeveer vier-honderd gulden bedroeg haar huur als keukenmeid en toch waren allerlei goederen die voor de hand lagen naar haar zin. J. G. B., wed. B., zal wegens de haar ten laste gelegd wordende mis drijven- ditmaal voor het Gerechtshof terechtstaan. Het mocht aan den wakkeren brigadier-Rijks veldwachter VV. H. Driessen,- te Voorburg, ge lukken. den onlangs uit de gevangenis te Haar lem ontvluchten misdadiger A. F. Ilouwert even buiten de gemeente Voorburg, waar hij zich, vergezeld van zijn vrouw en twee kinderen, op den openbaren weg bevond, te arresteeren. Hbnwert is door genoem len brigadier naar het huis van arrest overgebracht. De hevige brand, die verleden jaar te Vlis singen aan het havenstation woedde, heeft thans In het magazijn van de Parijsche firma Crétien en Weiss, Haringpakkerij No. 3. is eene uitvoering van muziek op een geheel nieuw instrument, nl. op de flutophone uitgevoerd. Dit is een muziekinstrument dat, gelijk de naam uitdrukt, den klank van een fluit heeft maar breeder en voller. Hiermede kan men zich bij het pianospel accompagneeren, daar het gemakkelijk aan de pianino verbonden wordt en geheel op dezelfde wijze wordt bespeeld. De bekwame organist van het Paleis, de lieer Maes, bespeelde de beide instrumenten, over wier schoone en gemakkelijke samenwerking zijn oor deel zeer gunstig luidde. De klank van de flutophone is zeer liefelijk en het accompagne ment, in korten tijd aan te leeren voor iemand die piano speelt. Ook is het instrument goed koop. Tilburg. Gelijk gewoonlijk zijn de slagers onzer stad niet hij hunne confraters in andere plaatsen ten achter gebleven. Die Donderdag-avond aan de vleeschhallen onzer slagers een bezoek bracht heeft voorzeker met welgevallen de buitengewone schoone kwali teit van het tentoongestelde vleesch bewonderd en de overtuiging medegenomen dat onze slagers de eer onzer stad te dezen opzichte op schitte rende wijze hebben opgehouden. Waalwijk. In de Donderdag avond gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel te Amsterdam, werd na eenige discussie een adres aan den Minister van Waterstaat, handel en nijverheid aangenomen, om de poging van Waal- wijks Kamer van Koophandel te ondersteunen, teneinde den ontworpen spoorweg Zwaluwe 's-Bosch door de Langstraat, vla Waalwijk te doen loopen. 's-Hcrtogenboseh, 18-April. Aan Burg. en Weth. is door den Raad dezer gemeente opge dragen in bet archief der gemeente een onder zoek te doen instellen, teneinde te kunnen Dikwijls komt, de vraag bij ons op, hoe is het toch mogelijk, dat de arbeiders, die in de open lucht moeten werken en aan alle afwis selingen van ons veranderlijk klimaat zijn bloot gesteld, nog gezond blijven Men zou werkelijk gaan gelooven, dat die arbeidende klasse van een ander maaksel is, maar wanneer men de doctoren spreekt en anderen, die met hun gezondheidstoestand beter bekend zijn, dan verneemt men helaas, dat er in dien kring oneindig velen gevonden worden, die aan verkoudheid, bronchitis, ca- tharren, of andere aandoeninge* van borst en longen lijden. Voor hen is het, werkelijk een zegen, dat de Teerkapsnles van Guyot zijn uitgevonden, die door den arbeider gedurende zijn arbeid kunnen worden ingenomen, en die alle borstdranken, patés en siropen vervangen, die hij tehuis zou moeten bereiden en innemen. Daarenboven heeft dit geneesmiddel het voor recht van bijzonder goedkoop te zijn. Elke flacon Teerkapsules bevat zestig kap- sules, zoodat de geheele behandeling slechts 6 a 8 centen daags kost. Het is zeker, dat zoowel de goedkoope prijs als de uitstekende uitwerking dier kapsules er veel toe hebben bijgedragen om dit geneesmiddel de populariteit te doen verwerven, die het tegenwoordig in alle landen geniet. Te verkrijgen in de meeste goede apo- theeken. Konstantinopcl. De Sultan noodigde den ambassadeur van Oostenrijk-Hongarije ten mid dagmaal; graaf Zichy vertrekt morgen met verlof. De dagbladen verzekeren dat Oostenrijk-Hon garije eene vriendschappelijke bezetting van Bosnië en de Herzegowina vroeg, doch de Oos- tenrijksche ambassade spreekt dit bericht tegen. De Russen hebben een termijn van 8 dagen gesteld voor de ontruiming van Schumla, Varna en Batum. Mehemed Ruschdi Pacba is tot Minister zon der portefeuille benoemd; hij wordt als een vriend van Achmed Vefik Facha en als een aanhanger van Engeland beschouwd. Parijs. Aan het Journal des De bats wordt uit Ween en geseind, dat niet bekend is welke stappen door Oostenrijk-Hongarije te Londen g-idaan zijn, maar dat de pogingen door Duitsoh- land en Oostenrijk-Hongarije in 't, werk gesteld om het, congres te doen bijeenkomen, met succes bekroond zullen worden, voorafgegaan door conferenties, waarop de orde der quaesties, waar over beraadslaagd zal worden, vastgesteld zal worden. F/m der voornaamste fabrieksdistricten, Lan cashire, wordt met «en groote ramp bedreigd. De lakenwevers en katoenspinners in een aan zienlijk gedeelte van dit graafschap (omvattende de steden Preston, Blackburn, Darwen, Brunley on Accrington) hebben besloten dat heden voor hun werkvolk eene loonsvermindering zal ingaan van 10 pet. Er is slechts eene uitzondering de firma die zoogenaamde Horrocks-lakcns fabriceert. I)e groote loonsverhooging in 1873 was be perkt tot de spinnersde wevers werden reeds voor dien tijd ruim betaald en nu men ook hen in de loonsvermindering wil doeii dee- len, is hun verzet vooral zeer heftig. Het volk heeft dan ook, na verscheiden meetings, een parig besloten het werk te staken indien de patroons bij hun besluit volharden. Van hun kant zijn de patroons niet minder eendrachtig en vastberaden. Wat zal het gevolg wezen Dat een 120.000 werklieden zonder verdienste zullen zijn, en dat duizenden tusschenpersonen zich mede beroofd zullen zien van hunne mid delen vau bestaan. Van den 12 tot en met den 19 April 1878. Gemeente TILBURG. Bevallen: Johanna Huijbregts geb. Koks z., Wilhelmina Vrinds geb. Tinthamer z., Elisabeth Barendse geb. Caljouw d., Wilhelmina van Iliiij- kelom geb. Schoenmakers z., Johanna Maria Ver hagen geb. de Kort d., Anna Cat.harina van der Aa geb. Acrts z., Anna Maria Christina van Iloof geb. Engel 2 z., Adriana Cornelia Eurlinks geb. van Hest d., Maria Anna Jacoba Koene geb. Jans- sens d.Adriana Cornelia Pijnenburg geb. van Roozendaal d.Johanna Cornelia Schollen geb. van Hoof z., Anna Gertnula Timp geb. van Kiel d., Henrica Johanna Bar geb. Stierum d.Anna Martina de Krom geb. van Dijk z., Johanna Maria Peeters geb. Gijselhart z.Johanna Jongen geb. Donders d., Hendrika van de Staak geb. de Laat z., Johanna Smolders geb. Cools z.Anna Cornelia Hensen geb. van Wezel z., Sophia Adriana Maria Husstege geb. Otten z. Overleden: Henricus Mathias Hamers 5m, Ja cobus Cornelis Vermeer 3 j.Maria Petronella Somers 4 j., Johannes Cornelis Bertens echtg. van Johanna Malles 70 j., Maria Kooien 11 m., Johanna Jacoba Schuurmans huisvr. van Gerardus Boink 24 j., Teresa Maria Joanna Broeckx lj., Wilhel mina Heerkens wed. van Wilhelmus Verhoeven 79 j., Hermann Creutz lj., Wilhelmus Elisen echtg. van Francisca Jongbloets 51 j.Arnolda Krol huisvr. vun Joseplius Smits 53 'j. Gemeente WAALWIJK. Ondertrouwd: Gerardus Cornelis van der Horst met Christina van Ree, Petrus Joannes Maguin met Adriana Maria Verhoeven, Ebe Willem Treffers met Maria Cornelia Wilhelm, Johamiis Verhoeven met Alida van Putten. Bevallen: Sara Maria Michael geb. Kuijsten z., Elisabeth Maria Krinkelen geb. Stoopendaal. Overleden: Antonius Hendrikus van Wanroy, 9 maanden. Gemeente BAARDWIJK. Ondertrouwd: Frederik Wilhelm Stibbe, van Rotterdam, met Louise Arnoldina van den Bergli, Dirk Smits met Maria Elisabeth Noordhoorn van der Krui jff, van Besoijen, Antonius Martin uk vau Es, van Besoijen, met Adriana Maria van de Leur. Bevallen geen. Overleden geen. Gemeente BESOIJEN. Bevallen geen. Overleden: M. Kool jd. 6 j. TILBURG, 19 April. Inlandsche rogge f230, Western dito 235, Ame- rikaansclie Winter dito f245, alles per 2250 kilo. Roggebloem f 14.25 a 14.50, Tarwebloem f 19.50 a f 19.75, Haver f 10 a 10.50, alles per 100 kilo. Brood bleef aan vorigen prijs. Boter van fl.20 tot f 1.35. WAALWIJK, 19 April. Tarwe fl2al2.50; Rogge f7.50 a S; Boekweit f6.50 a 7, alles per H.L.; Haver 10l/2all ct. per K.G. Roggebloem f 15. Tarwebloem f 19.75 per 100 KG. Vpedererwten f 7-5Ó a 8 per HL. Rog gebrood 43 cents. Eieren f4 a 4.50 per 100 at. Boter. Aangevoerd 921 kilo van f 1.10 tot fl.18. Eieren f 4 a 4.25 per 100 stuk*. Schors. Puike Veluwer f6.35 tie 65 kilo. Dito Graafschapper I'6.85 de 65 kilo. Gemalen f6.35 a f6.85 per 60 kilo. Fransche f95 per 1000 kilo. BESOIJEN. Boter. Aangevoerd 167 kilo van f 1,19 lot f 1.26-

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2