BUITENLAND. Bek gie. Frankrijk. Ingezonden stukken. Cs whs /.uu sin t'ii zoo snei in zijn werk" gegaan, dat onder zeelieden en niet deze in be trekking staande kringen, de zaak eerst was be kend geraakt nadat de Cimbria Cuxhaven reeds bad verlaten en naar zee was gestoomd. Op die wijze had ook de Engelsche consul te Ham burg kennis van bet gebeurde verkregen. Ter stond ging bij aan bet onderzoeken van bet gebeurde, maar aan de maatschappij verklaarde men geen bijzonderheden nopens de zaak te kun nen mededeelen, dewijl men niets dienaangaande wist. Dit antwoord vermeerderde bet opgevatte wantrouwen. Men zette het onderzoek voort en zoo kwam men allengs in bet bezit van mededeel inge 11. Men vernam verder, dat de nieuwe bevelheb ber van de Cimbria was, kapitein Badenbausen, de eenige gezagvoerder van de maatschappij, die met de vaart op den Stillen Oceaan en op de Oost Aziatische wateren bekend is. Ware liet. schip uitsluitend bestemd om naar Noord-Amerika te stevenen, dan zou ieder ander gezagvoerder der maatschappij de taak op zich hebben kunnen nemen en de vervanging van den gewonen ge zagvoerder der Cimbria zou onnoodig zijn ge weest. Dit gaf eenige aanduiding nopens de vermoedelijke bestemming van bet vaartuig. Dat zoo groote hoeveelheid proviand en andere zaken aan boord waren genomen, zonder de passagiers, voor wie dat alles bestemd was, deed bet ver moeden rijzen, dat zij bier of elders aan boord zouden worden genomen. Van Helgoland ontving men bet bericht, dat de Cimbria, na bet verlaten der Elbe, noord waarts koers bad gezet, tusschen Helgoland en de Sleeswijksche kust, een zeer ongewone koers voor een schip als de Cimbria. liet scliip was derhalve bestemd naar de Oostzee, zoo redeneerde men op grond dor verkregen mededeelingen. Deze onderstelling bleek later juist te zijn en men vernam tevens, dat terwijl het schip de Elbe afvoer een vreemd passagier aan boord was gekomsn, die Duitscli sprak met bet accent van de bewoners der Oostzeekust. Deze passagier oefende later de fnnctiën uit van loods en "vel met. zoo verbazende kennis en behendigheid, dat bij de signaal-stations bij nacht wist te passeeren, zoodat niemand het schip bad gezien en derhalve geen rapport van kon gegeven worden. Later kwam bericht van oen Engelsch consul uit de Oostzee-provinciön, die alleen de noodige waarschuwingen bad ontvangen, dat opdenlSn April een groot Duitscli stoomschip te Reval was aangekomen, dat. aldaar aan boord badge- nomen grtoote hoeveelheden van allerlei benoo- digdheden en zeer zware colli's (geschut?) be nevens 40 officieren en 500 kop matrozen, waarmede bet schip op den 19n de reis bad voortgezet. Men houdt zich overtuigd, dat het vaartuig bestemd is om bet Russische eskader in den Stillen Oceaan te gaan versterken. Daar de Cimbria de snelste stoomer is in de vaart tus schen New-York en Europa bet. schip beeft eens de reis van New-York naar Southampton gedaan in 8 dagen en 22 uren, is men van gevoelen, dat bet wel niet als transportschip zal moeten dienen. Men gelooft, dat, indien bet Novo-Archangelsk of de monding der Araoer bereikt, bet in een omzien zal worden herscha pen in een kruiser, welks „passagiers" bij too- verslag zullen zijn een krachtige bemanning van een bodem, die door zijn snelle vaart en de aan boord genomen zware eolli's voor de Engelsche koopvaardijvloot niet minder gevaarlijk kan -worden als wijlen de Alabama. Dat de Russische Regeering dergelijke plannen beeft ontworpen, beschouwt men bier, te Londen, als volkomen uitgemaakt. Uit Bremen namelijk beeft men de mededeeling ontvangen, dat de gemelde regeering zich tot den-Bremer Lloyd beeft gewend met de vraag of de maatschappij geneigd was om sommige barer snelste stoomers te verkoopen of voor Russische rekening te be vrachten. in den nacht tusschen 1 en 2 Mei, omstreeks 2 ure, is eene bouwmanswoning en keet in den Binnen-Moerdijk onder Zwaluwe met de zich daarin bevindende bouwgereedschappen, hooi en stroo, benevens 18 stuks vee, een prooi der vlammen geworden. De oorzaak van den brand is onbekend men vreest, dat aan kwaadwilligheid moet gedacht worden. Alles was tegen brandschade verzekerd. Woensdag woedde te Gestel nabij Eindhoven een hevige brand, die een buis, bestaande uit vier woningen, in de ascb legde. De inboedel is nog gedeeltelijk gered. De brandweer, alhoe wel spoedig ter plaatse, kou wegens gebrek aan water weinig uitvoeren. De oorzaak van den brand is onbekend. Maar men verneemt, was alles tegen brandschade verzekerd. D ij hebben liet. bericht ontvangen, dat de loting der gemeente Tilburg, die door Gedep. Staten voor eenigen tijd gedeeltelijk was nietig verklaard, thans is goedgekeurd. De keuring zal waarschijnlijk plaats hebben op 14 Mei a. s. Oistenvijk, 2 Mei. Donderdag of Vrijdag a. s. zal de WelEdele Heer J. Suijs den ambte lijken eed gaan afleggen. Er beeft zich reeds eene commissie gevormd met bet doel den intocht van ZEd. als Burge meester dezer gemeente plechtig te doen plaats hebben. kracht en spoed werd doorgezet, doch de laatste vijf jaren als 't ware geheel en al werd gestaakt. Thans echter schijnt er gegronde hoop te be staan, dat Bergenopzoom bevrijd zal worden van de banden die haar nog knellen. De gemeenteraad heeft namelijk besloten eene som van f 4200 beschikbaar te stellen voor een deskundig ingenieur, tot bet maken van een uitgewerkt plan met begrooting tot kanalisatie van bet riviertje de Zoom, uitgaande van de Belgische grenzen, in verband met den afvoer van bel aldaar overtollige water. De langdurige tijd die er verloopen is, alvo rens de gemeenteraad tot dit besluit overging, moet als oorzaak worden beschouwd van bet talmen met de slechting der vesting. De Zoom heeft hare uitwatering in de stadsgrachten de demping dezer grachten op enkele plaatsen bleef derhalve ondoenbaar, zoolang de gemeente zich niet met het Rijk verstaan bad. Ter wille van den handel en welvaart dezer plaats is bet dan ook te wensehen, dat men thans eens met energie te voorschijn trede. De ondervinding, bet vorige jaar opgedaan met be trekking tot de suikerfabrieken, die wegens ge brek aan water den arbeid moesten stakeu, zal er naar wij hopen tevens toe bijdragen om eene zoo gewichtige zaak niet langer uit te stellen. het water met groote kracht in bet daaronder gelegen bekken, dat in drie minuten gevuld was. De stralen vormden als bet ware een gordijn van kristal. De zes kleine bassins waren in twaalf minuten gevuld, en bet watervan trap tot trap vallendeis ten slotte neergekomen in de groote kom, die na verloop van 25 minuten gevuld was. Zoodra bet water tot aan den rand was genaderd ging er een straal als een pijl op, die eene hoogte van 20 meter bereikte. Drimen, 1 Mei. Mochten wij op den twee den Paaschdag wijzen op het gouden huwelijks feest van F. O. Hombergen en M. van Besou wen, ook heden werd weder dusdanig feest in onze gemeente gevierd. Goijaard van Loon, lid van bet Waterschap z/llei- of Meerdijk en Polder van Drunen" en oud-lid van den gemeenteraad, herdacht met zijne echtgenoote Anna Maria van Hulten, omringd van hunne kinderen, behuwd- en klein kinderen, eene talrijke familieschaar en het be stuur van genoemd waterschap hunne vijftig jarige echtvereeniging. Ten 7 Va ure begaven zich de jubilarissen vergezeld van hunne kinde ren, behuwd- en kleinkinderen naar de kerk om in de II. Mis, welke voor hen werd opgedragen God te danken voor het zeldzaam voorrecht hun geschonken. Ons zangerskoor zong uitmuntend de schoone Mis van Heinse en na de mis een plechtig „Laudete Dominum", daarna werden de jubila rissen door den WelEerwaarden Heer Pastoor ten zijnen huize uitgenoodigd. Van alle huizen in de buurt wapperde de nationale driekleur den jubilarissen ter eere. Buitengewoon waren de blijken van opreclite achting hun toegebracht. Des namiddags ten 5 ure voerde de harmonie „De Eendracht" met afwisseling van het zangerskoor eenige schoone muziekstukken uit, nadat zij vooraf bij monde van een barer leden in warme bewoordingen hare hulde aan de jubilarissen hadden gebracht. Een levendigen indruk maakten de schoone gelegenheidsgedichten van de klein-kinderen, zoo op de echtelingen als op de talrijke belangstel lenden, die toegestroomd waren om hunne ge- lukwenschen aan te bieden. Dat de jubilarissen nog menig jaar te zamen vereenigd blijven tot genoegen, vreugde en geluk van hunne kinderen is voorzeker de wenscli van Drunen's inge zetenen. Te Antwerpen heeft zich het merkwaardig verschijnsel voorgedaan, dat de dief reeds achter slot en grendels zat voordat de diefstal was uitgekomen. De politie te Antwerpen wist met bijna volkomen zekerheid van een zeker persoon, dat hij diefstal gepleegd had, zij wist welke voor werpen gestolen waren en aan wie ze waren verkochtalleen was het haar onbekendwaar de diefstal gepleegd was. De verdachte hield voortdurend het beweren voldat hij alles ten geschenke had gekregen; over de herkomst van de voorwerpen die tot verdenking aanleiding gaven weigerde hij alle verdere opheldering. Toen eindelijk de familie van den directeur van het museum te Antwerpen, den heer de Keijzer, Zaterdag jl. een villa, waar zij de zomermaanden placht door te brengen, wederom wilde betrek ken, bleek deze nagenoeg geheel ledig gestolen. Met eene verbazende handigheid was niets weg genomen wat van buiten at in het oog viel. Voorwerpen van kunst zijn niet weggenomen, (leze verraden te licht het spoor, maar overigens is allerlei soort van goederen verdwenen: da- meskleederen beddegoed, tapijten wapenen toiletzaken enz. Parijs, 1 Mei. In den rue le Pelletier te Parijs zag gister de. koetsier van een omnibus een portefeuille op den grond liggen. Hij waar schuwde den conducteurdie de portefeuille opnam den inhoud nazagen er een half millioen dollars aan bankpapier in vond. Terstond begaven de beide eerlijke lieden zich naar den prefect van politie en gaven hem hun vondst over. Weldra deed de eigenaar van dit niet onaardig sommetje van zich hooren. Hef was een Ame rikaan, die, ondanks het aan zijn ras zoo eigen flegma, toch zeer veel vreugde over het weder- vinden van zijn geld deed blijken en den eer lijken vinders 5000 frs. ter belooning ter hand stelde. LI. Woensdag heeft het Gerechtshof te 's-Her- togenbosch uitspraak gedaan in zake tegen A. P., 19 jaren oud, wever te Tilburg, appèl der rechtbank te 's-Bosch, hem schuldig verklaard aan eenvoudige moedwillige mishandeling en veroordeeld tot 6 maanden celstraf en f 8 boete. Men meldt uit Bergenopzoom van 2 Mei Gisteren namiddag, omstreeks half twee ure, is de bliksem geslagen in het dak van het R.' K. weeshuis, verbrijzelde een honderdtal pannen en nam zijn uitweg door een openstaand venster, zonder verdere schade apn te richten. Het zware onweder ging vergezeld van hevige stortregens. Door den Minister van Waterstaat, handel en nijverheid is de wenschelijkheid te kennen gegeven, dat op den geregelden gang der werk zaamheden van de personen, aan wien het waar- deeren en koopen van onroerende goederen, be- noodigd voor den aanleg van staatsspoorwegen, is opgedragen, kosteloos toezicht worde gebonden door een geschikt persoon in de streek, waar de onteigening moet plaats hebben. 's-ïïertogenboseh. Reeds is het Mei en nog staat liet Boschveld over eene uitgestrektheid van duizenden hectaren diep onder water. Met een bezorgd hart zien de grondbezitters naar dien langzaam, dagelijks bij centimeters vermin- derendeiu waterplas, en geen wonder, want het uitzicht op een gunstigen hooioogst wordt er niet heter op. Ook uit een sanitair oogpunt kan zulk een toestand niet anders dan hoogst nadeelig zijn. Als over eenigen tijd de polder eindelijk watervrij zal zijn, zal een slib van rottende planten achterblijven, welks uitwasseming de hier zoo bekende typheuse koortsen kweekt en voedt. Breda, 1 Mei. Gisteren had op het raadhuis alhier in bijzijn van den heer Bake, hoofd-in- genieur van den prov. waterstaat, de eerste bij eenkomst plaats der commission, gekozen uit ge meenteraadsleden van Breda, Öosterhout en Tilburg, ter gezamenlijke bespreking van den aanleg van een scheepvaartkanaal van de Zuid- Willemsvaart bij Eindhoven langs Tilburg naai den Amer. Uit den aard der zaak kon in die eerste bijeenkomst omtrent deze belangrijke zaak nog slechts in algemeene beschouwingen worden getreden, en alleen aangaande de voorloopig in (leze te doene stappen onderling overleg plaats hebben. Dit neemt niet weg, dat men toch reeds zoover is gevorderd, (lat de aanleg van dit ka naal de algemeene belangstelling heeft opgewekt, en men zich dus mag vleien, dat niets onbeproefd 7.nl worden gelaten om het tot uitvoerigg te zien gebracht. Bergenopzoom. Ongeveer tien jaar geleden werd hier een aanvang gemaakt met de slooping der vesting, een ariieid, die aanvankelijk met Alweer heeft men te Parijs een in stukken gesneden lijk gevonden. Een koopman, die zijn schuit schoon maakte, welke voor de bad-inrich- ting Baillct lagheeft uit de Seine opgevischt een zorgvuldig digtgemaakt pakje, dat waarschijn lijk door den stroom was medegesleept. Dit pakje bevatte de lendenen en de dijen van een mensch. De ruggègrnat was in tweeën gebroken en de buik open en ledig. Het vleesch had de mat blaauwe kleur en de hardheid van een steen. Doctor Bastin, die met de ontleding werd be last, heeft uit de stukken gemeend te kunnen opmakendat zij behoord hebben tot het lig- chaam van een 18-jarig jongeling. De overblijf selen alsmede het linnen waarin zij gewikkeld waren, zijn naar de Morgue overgebragt. Weldra hoopt men de nadere bijzonderheden van deze nog in duister gehulde zaak te kennen. Uit Lcderques, departement Aveyron, wordt gemeld dat aldaar den 16 dezer een arbeider door een gendarme onder de volgende omstan digheden doodgeschoten werd. Het was markt dag en de arbeider veroorloofde zich omtrent de twee gendarmen op het oogenblik dat (leze hem voorbijgingen, eene aardigheid of spotternij, die de menigte (leed lachen. Ds gendarmes wil den den arbeider gevangen nemen. Deze ver weerde zich, maar viel op den grond. De ééne gendarme riep nu den ander toe: „Schiet hem dood met uw revolver!" waarop de ander ant woordde: „Neen, waarom zou ik hem doodschie ten!" De eerste gendarme greep nu zelf zijn pistool, zette het op de borst van den arbeider, spande de haan en drukte af. Zijn kameraad (lie hem tegen wilde houden, werd aan de hand gekwetst, en de arbeider, dien de kogel door de longen was gegaanstierf twee uren daarna. De woede der menigte kende geen grenzenen met den gendarme zou het slecht afgeloopen zijnindien niet de algemeen beminde maire tusschen beide ware gekomen en hem naar zijn huis gebracht had. Er is een gerechtelijk on derzoek tegen den gendarme ingesteld. De opening der tentoonstelling had plaats volgens het programma. De Maarschalkde Ministersde leden van den Senaat, van de Kamer en van het corps diplomatique vereenig- den zich ten twee ure in het paleis van den Trocadero. De Minister van koophandel hield eene rede voering. Hij herinnerde, dat het denkbeeld om eene tentoonstelling te houden was ontstaan op den dag toen de republiek de wijding kreeg van een republikeinsche regeering. Dat. denkbeeld getuigde van geloof in de bestendigheid en vrucht baarheid der republikeinsche instellingen en van vertrouwen in de sympathieën der buitenlandsche regeeringen. De Minister betuigde zijn erken telijkheid aan de staten, die zoo heerlijk Frank rijk?^ oproeping hadden beantwoord, en die de opening opluisterden door de tegenwoordigheid van hunne doorluchtigste burgers en meest be minde vorsten. Mac Mahon antwoorddedat hij zich veree- nigde met de gevoelens door den Minister.geuit, en dat hij zich gelukkig achtte de wereld ge tuige te kunnen doen zijn van den verkregen uitslag. Hij dankte de buitenlaKdsclie mogend heden en verklaarde de tentoonstelling in den naam der Republiek geopend. Met geestdrift werd geroepen: leve de Repu bliek! leve Frankrijk! De President wandelde verscheidene gedeelten der tentoonstelling rond. Een verbazende groote menigte was op de been; de meeste huizen waren met vlaggen getooid en een zeergroot aantal vreemdelingen was tegen woordig. Eerewacliten hadden zich begeven naar de hotels van den prins van Oranje en prins Hen drik der Nederlanden en de overige vorsten, om hen af te halen en naar de tentoonstelling te geleiden. Toen de vorstelijke personen op het Trocadero waven gekomen stelde de Maarschalk hun de ministers en de hoofdbeambten der tentoonstelling voor. De prins van Oranje stond aan de rechter-, prins Hendrik aan de linker hand van Mac Mahon. Het was een prachtig schonwspel; er heersclite volmaakte orde en er gebeurde geen enkel on geluk. TILBUROSCHE SPAARBANK. Stand op 30 April 1878. In April afgegeven nieuwe spaarboekjes 32 afgelost 5. Op 217 posten ingebracht f 10090.85. Op 21 posten terugbetaald f1608,73. Het getal inbrengers bedraagt 1028, die gezamenlijk in de Bank bezitten f 164827,541/2. Het Bestuur der Spaarbank, JANSEN, Voorzitter. W. P. A. MUTSAERS, Secr.Penn. Zondag is te Parijs de eerste proef genomen met het in werking brengen van den waterval op het Trocadero. Op een gegeven teeken werd de groote kraan geopend en dadelijk stroomde MAANDELIJKS OVERZICHT van den loop der bevolking in de gemeente Waalwijk. APRIL 1878. Geboren: mannel. 10. vrouwel. 515. Overleden mannel. 5. vrouwel. 38. Ir.geschrev.: mannel. 9. vrouwel. 615. Afgeschrev.: mannel. 2. vrouwel. 2 4. Meer geboren dan overleden 7. Meer in- dan afgeschreven 11. Samen. IS. Bevolking op 1 Mei 4055. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur, Vergun aan onderstaande weinige regelen een plaatsje in uw geacht blad. Sedert eenigen tijd is in onze stad door eenige jongelieden een gezelschap „Vreugdendal" opge richt. Het doel waaraan deze vcrecniging haar

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2