BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Oostenrijk. De zware onweders,. die in de vorige week boven noord-Frankrijk, België en onze zuidelij ke provinciën losbraken, hebben vooral in Zeeland groote schade aangericht. Zoo woedde er in den loop der vorige week boven de gemeente Lams- waarde en omstreken een zwaar onweder, verge zeld van stortregenhagel en orkaande orkaan was zóó hevig, dat bij verscheiden landbouwers groote verwoesting werd aangericht, schuren zijn uiteengerukt, de daken ruim 100 M. ver weg geslingerd en muren als het ware omgewrongen en verzet, terwijl een teelrek opgenomen en door de ramen in huis geslingerd werd. Twee dagen daarna ontlastte zich een geweldige donderbui boven de gemeente Koewacht en sloeg de blik sem bij den landbouwer Breijhaert aldaar in een schuur., welke met het zich daarin bevin dende stroo en eenige mudden aardappelen een prooi der vlammen werdalleen de koeien konden gered worden. Gedurende de maand April zijn 151 vreem delingen als zonder geld of middel van bestaan over de grenzen van het rijk gebracht. Aan de spoorbrugin de nabijheid van het station Weesp van den Oosterspoorweg heeft Vrijdag het volgende ongeluk plaats gehad. Een der brugwachters v. E.belast met het inhalen der seinlichten had het ongeluk oven na het passeeren van den laatsten trein naar Amsterdam, omstreeks 11 uur, van de brug in het water te vallen. Alle aangewende pogingen tot redding, door de spoorwegbeambten, zoomede de spoedig ingeroepen geneeskundige hulp, bleken tevergeefs te zijn. Vermoedelijk heeft hij met zijn hoofd m den ral op het bruggshoofd gestooten en was hij onmiddellijk een iijk. De ongelukkige was een zeer oppassend werk man en eerst in het vorige jaar gehuwd. ongeval aanwezig waren, werden in korten 1. de werkplaats en een daarnaast liggende lij- plaats van den heer Vermeer, bakker, (ie prooi der vlammen en slechts door vele insp iring mocht het gelukken de woonhuizen n den heer Franken tegen brand te vrijwaren. Hot verbrande was tegen brandschade ver ken! LI ij kens eene in New-L ork openbaar gemaakte ofheieele opgave zijn gedurende het jaar 1877 in die haven aangekomen 97,221 reizigers, van welke 42,685 burgers of inwoners der Vereenigde Staten waren. Na aftrek van deze laatsten heeft het aantal der in 1S7 7 te New-York aangekomen landverhuizers 54,536 bedragen. Gedurende de laatste tien jaren was het cijfer der immigranten 1S77 54,536, 1876 68,264-, 1875 84,560, 1874 140,041, 1873 270,516, 1S72 292,406, 1S71 227,359, 1870 212,626, 1S69 257,523, 186S 211,359. Onder de 54,536 immigranten van 1877 waren de volgende natiën het sterkst vertegen woordigd Duitschers 17,753, Ieren S,221, En- gelschen 6,652, Zweden 3,710, Oostenrijkers 3,333, Italianen 2,831, llussen 2,391, Denen 1,601Noorwegers 1,485 Schotten 1,400 Zwitsers 1,323, Franschen 1,221 enz. In den nacht tusschen Zondag en Maandag ten een ure, ontstond te Klaaswaal brand in de schuur van den vrachtrijder A. v. <1. J. De schuur en het woonhuis, benevens een belen dend huis, werden een prooi der vlammen. Vijf huisgezinnen zijn dientengevolge van huisvesting 'berooid, terwijl van de inboedels dier behoeftige menschen weinig gered is kunnen worden. Bij een voofloopig onderzoek rezen er zulke zware vermoedens van boos opzet tegen A. v. d. J. en diens vrouw, dat zij beiden gevankelijk naar Dordrecht zijn vervoerd. Een tele,gram uit New-York van de Central Neics berichtdat de bekende geweerfabrikant Remmigton zijn betalliugen gestaakt heeft. Het -passief bedraagt een millioen dollars, liet actief vier millioen, waarover niet kan worden beschikt, daar eenige debiteuren en wel de Begeeringen van Egypte en van Mexiconiet in staat zijn om aan hun verplichtingen te voldoen. Woensdag-middag brak er weder boven Axel een zwaar onweder los. De bliksem vernielde één der wieken van een molen en veroorzaakte eenige schade aan de as. Tegelijkertijd ontlastte zich boven de hofstede van den landbouwer Dekker een waterhoos, die huis, schuur en weide in een oogenblik onder water zette. Twee beerenleiders die, ondanks het verbod van den burgemeester, te Meerssen, hun bruintje kunsten lieten maken, werden door den veld wachter gesommeerd, met hem naar het gemeen tehuis te gaan. Op de hierop gevolgde weige ring ontstond tusschen den man der wet en de beide beerenleiders een strijdwaarbij Martijn als verschrikker zou dienst doen en tot dat ein de van zijn muilband werd ontdaan. Bruintje scheen echter weinig lust tc gevoelen om zich voor zijn meesters partij te stellen, niettegenstaan de ook hij, als schuldeloos toeschouwer, menigen slag ontving. De overwinning bleef dan ook, (lank zij de hulp van eenige toegesnelde dorpe lingen; aan den veldwachter, terwijl de beide ge leiders kort hierop door de maréchaussee alhier gearresteerd en het land uitgezet werden. Tilburg, 7 Mei. Maandag-morgen, omstreeks half. acht barstte in den werkwinkel van den heer L. Franken, aafinemor, in de Comediestraat alhier, een "felle, brand uit. Niettegenstaande spoedig twee' brandspuiten op de plaats van het W aalwijkS Mei. In de gister gehoua zitting der Kamer van Koophandel en Fabriek alhier is o. a. mededeelihg gedaan van het va gende adres der Kamer van Koophandel Fabrieken te Amsterdam aan Z. Exc. den Y nister van Waterstaat, Handel en Nijverheid Aan Zijne Excellentie den Minister u Waterstaat, Handel en Nijverheid. De Kamer van Koophandel en Fabrieken Waalwijk heeft ons afschrift gezonden van ha* adres aan E. dd. 18 Februari j. 1. waan aangedrongen wordt den spoorweg Zwaluwe- 's-Bosch door de Langstraat te doen loopen, niet ten Noorden van het Oude Maasje laiis Dussen en Ileusden. Zij doet dit zoowel nt het oog op de belangen van de gemeente Waalwk als op die van liet algemeen. Wij kunnen n;t verheelen, dat wij onze volle sympathie betuign met het adres van de Kamer van Waalwijk n wij het met haar zouden betreuren, zoo Waalvjk buiten het spoorwegnet wierd gehouden an andere plaatsen van veel minder belang uit ;»n commercieel en industrieel oogpunt met <kn spoor te verbinden. Wij staan niet- stil bij le belangrijke opgaven omtrent Post en Telegraplfe, marktwezen de voornaamste fabrieken en an- bachten enz. van Waalwijk en onmiddelijk om grenzende gemeenten, door de Kamer te Waalrijk bij haar adres gevoegd en welke naar ons ooreel voldoende zijn om den spoorweg door de Lng- straat te doen gaan. Kon Waalwijk dit allen doen gelden wij zouden waarschijnlijk daarin geen aanleiding hebben gevonden onze insttru- ming te betuigen met haar streven. Miar ook Amsterdams handel heeft belang, lat. Waalwijk niet buiten het spoorwegnet gerace. De aanvoeren van huiden uit Oost-Indië vinten te Waalwijk en omstreken grooten aftrek, terwijl omgekeerd de producten harer nijverheid voor onze stad van niet gering belang zijn. Hn spoorverbinding zal dus den handel zeer te stade komen en ongetwijfeld het handelsverkeer met die nijvere streek zeer verlevendigen. Ook on zerzijds verzoeken wij U. E. dus dringend den spoorweg Zwaluwc's-Bosch door dc Langstraat te doen gaanwijl daardoor de aluemeene be langen het meest, gehaat zullen zijn. De Kamer van Kooph. en Fabrieken ie Amsterdam, (get.) M. H. INSTNGER, Voorzitter W. II. K. MOUTHAAN, Secretaris. Amsterdam, 20 April 1878. Het verder in bovengenoemde vergadering verhandelde (leelen wij in het volgend Nummer mede. Besoïjcn, 7 Mei. Heden-morgen viel een kind van 2 jaar in een diepen sloot. Gelukkig dat een looier uit de buurt, door het geschrei op merkzaam was geworden hij mocht het genoegen smaken het kind behouden op het drooge te brengen, anders zoude het spoedig verdronken geweest zijn. Baardwijk, 4 Mei. De uitslag van de alhier plaats gehad hebbende aanbesteding van den aanleg en het eenjarig onderhoud van een kunst weg door de Baardwijksclie steeg van den provincialen weg 's-Hertogenbosch-Geertruiden- berg naar den provincialen weg Heesbeen-Dron- gelen is geweest als volgt: Ingekomen waren 5 inschrijvingsbiljetten. De hoogste inschrijver was de heer L. Van de Kolk te Doeveren voor f14.990, de laagste de heer T. Smits Mzn. te Wijk voor f12.200. Het werk was begroot op f 12,448,40. 6 Mei. Heden-middag werd een groot gedeelte onzer gemeente in opschudding gebracht door een verwoed gevecht der huisgenooten van twee buren, waaraan 7 personen deelnamen op eene wijze, die gelukkig hier een zeldzaamheid mag genoemd worden. Aanleiding tot dit kamp gevecht gaf, dat een jongeling spelende op de ladder van zijn buurman was geklommen en daarover zeer ruw werd behandeld. 's-Hertogenboscïi, 6 Mei. Als een bewijs der belangrijkheid van de scheepvaart op de Zuid-Willemsvaart in deze stad en op de ririer de Dieze kar. dienen, dat gedurende het jaar 1S77 zijn geschut: van sluis no. 0 der Zuid- Willemsvaart 3089 op- en 2963 afvarende sche pen en 2046 stoombooten, met een gezamenlijken tonneninhoud van 551.389 ton en van de sluis te Crevecoeur op de Dieze 6394 op- en 6123 afvarende schepen en 7507 stoombooten, met een gezamenlijken tonneninhoud van 1.070.979 ton. De Wereldtentoonstelling te Parijs. {Vervolg.) Ilct was (laags voor de opening van (le Ten toonstellingecht April-weer. Bij afwisseling scheen de zon en viel er een hevige stortbui- zelfs ontbrak het niet aan weerlicht en donder slagen, zoodat het vooruitzicht alles behalve op wekkend was. De avond kwam en de nacht viel zonder dat eenige beterschap was op te merken. Stortbuien en windvlagen namen zelfs nog in hevigheid toe, zoodat bij het aanbreken van den morgen het Trocadero een alles behalve uitlokkend schouwspel opleverdede wegen waren daar een modderpoel gelijk, waar men tot over de enkels inzakte. Op liet Champs de Mars hadden een aantal glasruiten aan den drang van regen, en wind geen weerstand kunnen biedenzij waren bezweken en het water was met kracht naar binnengedrongen, waar het aan sommige étalages nog al schade had veroorzaakt. Zóó stonden de zaken Maandag-ochtend en wat liet ergste was, de regenbuien bleven met groote lievigheid stroomen. 't Was jammerdaarover was ieder liet eens, maar het openingsfeest der tentoonstelling zou er daarom toch niet minder om gevierd worden dat stond ook vast. Eén enkele blik op straat bewees dit reeds volkomen. Geheel Parijs was in feestdoschduizenden en duizenden vlaggen wapperden uit (le vensters. Geen huis schier, of het was niet alleen getooid met de Fransche driekleur, maar er werd ook hulde gebracht aan de vreemde natiën, die zoo krach tig tot het welslagen van het grootsche plan hadden bijgedragen de Nederlandsche, Belgische, Engelsclie, Russische en andere vlaggen werden bij honderden opgemerkt. Bovendien werden reeds allervvege de toestellen in gereedheid ge bracht voor een schitterende illuminatie. Duizenden en duizenden hadden zich inmid dels reeds op het terrein vereenigd. Er waren ongeveer 40.000 invitatiën gedaan, en natuurlijk was bijna geen enkele genoodigde t'huis gebleven. Ook waren circa 50.000 inzenders en bezitters van doorloopende kaarten aanwezig, zoodat, met de beambten, (1e militaire macht enz., kan wor den aangenomen, dat 100.000 menschen op het Trocadero en het Chainps de Mars bij elkander waren. Voor de rotonde op het feestgebouw op het Trocadero was een fraaie tribune opgericht voor den Maarschalk, de Vorstelijke gasten die door een militaire eerewacht van hun hotels werden afgehaald de Ministers, de Voorzit ters van den Senaat en de Kamer, benevens voor den commissaris-generaal van de Tentoon stelling, den heer Krantz. Daar achter was een loge ingericht voor me vrouw de Mac-Mahon en haar genoodigden en voor het corps diplomatique. Precies ten 2 ure verscheen Mac-Mahon, op gewacht d,oor Konincr Franqois van Assise. Prins Hendrik der Nederlanden, den Prins van Wallis, den Kroonprins van Denemarken, den Hertog van Aosta en den Hertog van Leuchtenberg. Met die komst nam de officieele plechtigheid een aanvang, d. w. z. de Minister van Koophandel hield een toespraak tot den President der Re publiek, welke door dezen in weinige woorden werd beantwoord. Aan het slot van dat ant woord verklaarde de Maarschalk de tentoon stelling voor geopend, en onmiddelijk werden allerwege op het terrein de Fransche en vreemde vlaggen geheschen, begon de waterval te werken en weerklonken van alle zijden de toonen der muziek. 'tWas een plechtig en indrukwekkend oogen blik, een oogenblik in de geschiedenis van Frankrijk ongetwijfeld belangrijker dan dat van het winnen van menigen veldslag. Na eenige oogenblikken het verrukkelijk schouwspel, dat het Trocadero en het Champs de Mars opleverden te hebben gadegeslagen ging de Maarschalk met zijn schitterend gevolg van Vorsten, Ministers en gezanten een bezoek brengen aan het hoofdgebouw op het Champs de Marswaarbij inzonderheid de gevels der verschillende nationaliteiten bezichtigd werden. Voor eiken gevel bevond zich de nationale com missievoor de étalages hadden de inzenders post gevat. Overal werd de schitterende stoet begroet met ondubbelzinnige bijvalsbetuigingen. Waren de Chineezen er niet geweestik zou zeggen met. onverdeeld luide toejuichingen want alleen de Chineesche commissie bepaalde er zich toe, den Maarschalk te ontvangen met diepe buigingen waarschijnlijk naar 's lands wijs. Overal elders klonk het in de taal des lands „Leve Frankrijk, Leve de Ffanschc Re publiek, Leve de Maarschalk Voor de Spaansche afdeeling was een buffet aangericht. De stoet hield daar een paar mi nuten stil om eenige ververschingen te gebruiken en vervolgde toen zijn weg door de Fransche afdeeling tot dusver waren alleen de vreeinde secties bezichtigd, een echt Fransche beleefdheid tegenover de gasten om daarna de Tentoon stelling door de porte Rapp tegen 4 uur weer te verlaten. Mcvronw de Mac-Mahon en haar dames hebben aan dezen tocht geen deel genomen trouwens het weer en dc modderige bodem zouden dit ook totaal onmogelijk hebben gemaakt. Het Annamitische gezantschap hield haar ge zelschap zeker waren die heewen ook bang, dat zij in den modder zouden blijven steken. Mevrouw de Mac-Mahon droeg een paarlgrijs zijden kleed. Aan hare eene zijde had de ex- Koningin Isabella van Spanje plaats genomen, die een geelzijden japon droeg; aan haar andere zijde de Kroonprinses van Denemarken, Prinses Louise, kleindochter van Prins Frcderik, geheel in het wit gekleed. Ongeveor op het uur van de opening was het weer opgehelderd de namiddag en vooral (1e avond waren zelfs prachtig. Begunstigd door een volmaakte windstilte is de illuminatie dan ook volkomen geslaagd. Een onafzienbare men- schenmassa bewoog zich tot ver in den nacht op de straten, waardoor het verkeer met rijtuigen op vele punten grootencleels gestremd werd. Het was een feest zooals te Parijs nog zelden gevierd is overal heerschte (1e beste stemming gïten enkele wanklank deed zich den ganschen dag of avond hooren. {Wordt Vervolgd). Gedurende de Tentoonstelling zal het publiek kosteloos toegang hebben tot de landsfabriekeu en al de stichtingen, ressorteerende onder het Departement van Schoone Kunsten. Daar van verschillende zijden klachten zijn ingekomen tegen de afzetterijen, die de vreemde lingen van de koetsiers te Parijs te lijden heb ben, heeft de prefect van politie, de heer Gigot, strenge maatregelen genomen tot vervolging en bestraffing van allen, die zich ten koste van het publiek schuldig maken aan onbeschaamde han delingen, of hoogere prijzen eischen, dan op hun tarief vermeld zijn. De nieuwe politie-maatregel om van alle be kende of vermoedelijke dieven een portret te nemen wordt op de Tentoonstelling zeer uit gebreid toegepast. Van alle landen zijn zulke portretten naar de Parijsche politie gezonden die bij de aankomst van eiken trein er het oog op houdt, of ook personen aankomen die volgens haar „album" verdacht zijn. Zoo ja, dan worden zij van hun eerste schrede af [gevolgd, om bij den eersten diefstal gearresteerd te kunnen worden. Dank zij dien maatregel zijn dan ook in de laatste dagen drie behendige zakkenrollers ge arresteerd. Een echter, die, op heeterdaad betrapt, door een agent bij den arm werd gegrepen, trok door een behendigen zwaai zijn overjas uit, liet die in de handen van den verbaasden agent en ontsnapte aldus in het gewoel. Hobart-pacha (zooals men weet Engelscliman van geboorte) is te Londen aangekomen. Men weet dat hij met het overbrengen van een eigenhandig schrijven van den Sultan aan Ko ningin Victoria is belast, Zijn vroegere land- genooten hebben hem met. de grootste blijken van hartelijke toegenegenheid ontvangen. Naar men zegt, moet hij zich in de volgende bewoor dingen hebben uitgelaten: „Als Engeland niet spoedig en krachtig zijn stem doet hooren nemen de Russen Constantinopel." Volgens hem zouden de Turken vurig verlangen zich te wre ken, en mocht Fngeland den een of anderen d.ag den oorlog aan Rusland verklaren, dan zouden er stellig 200,000 Turken gevonden worden, die hun diensten aan Engeland zouden aanbieden. Uit ühatam wordt van 3 Mei gemeld: De lords der Admiraliteitmet den Minister van Oorlog H. W. Smith aan liet hoofd, zijn gister-namiddag hier aangekomen en hebben heden-ochtend een vertrouwelijke conferentie gehouden aan boord van het stoomjacht En chantress. Dit onderhoud zou betrekking hebben op het onverwijld in gereedheid brengen en afzenden van een nieuwe pnntservlootbestemd voor bijzondere dienst {particular service). De lords der Admiraliteit zijn heden naar Londen teruggekeerd. Weenen, 4 Mei. Een telegram uit Athene aan de Politische Correspondenz bevestigt dat een overeenkomst tusschen de hoofden der Tlies- salische insurgenten en den Britschen consul is tot stand gekomen. Het bericht verderdat Engelands pogingen om op Candia de rust weder te herstellen tot dusver zonder gevolg zijn ge bleven terwijl 12,000 goed gewapende Creten- sische insurgenten da geheele streek tusschen Lassiti en Iphakia bezetten en niets willen weten van een verzoening met de Porte.daar hun streven enkel en alleen gericht is op een vcr- eeniging met Griekenland. Uit Bucharest meldt de Politische Correspon- detizdat men zegt dat Rusland een ontwerp van een nieuwe militaire conventie aan de Ru- meeusche Regeering heeft overgelegd, liet ont werp zou voor Rusland het recht voorbehouden om twee legerkampen te Plojeschti en Floksclian op te richtendaarentegen zou Rusland zich verbinden om alles wat tol het leger behoort op

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2