BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Duitschland. Rusland. Italië. Burgerlijke Stand. GEMEENTERAAD een voorbijganger sptong den verliefden drenke ling na, redde hem en voerde hem in de armen zijner Dulcinea, die immers nu welverteederd door zooveel liefde, haar hart en hand aan den romantischen galant zal schenken. Als een bewijs van buitengewone groeizaam heid wordt ons uit Zoeterwoudc gemelddat sedert den ln overvloedig gras gemaaid wordt als groen voeder voor gestald vee en men op ■sommige stukken land nog vóór Juni met den hooibouw denkt te beginnen, hetgeen wel onder de groote zeldzaamheden zou mogen gerekend worden. (L, Ct.) TJit Wolvega meldt men, dat Woensdagavond de trein naar Leeuwarden door het verkeerd staan van een wissel op een zijspoor geloopen en tegen 5 ledige wagens gebotst is. De machine en de veewagens zijn beschadigd. De reizigers hebben geen letsel bekomen. Een reserve-ma chine is van Meppel ontbodenwaarmee de trein mot 2 uur vertraging, vertrokken is. Te Rottweil (Duitschland) is een merkwaardig rechtsgeding aanhangig. In den jongsten winter gaf de violoncellist Diem aldaar een concert; na afloop wensclite een der docenten aan het gymnasium den virtuoos met diens prachtig spel geluk, en drukte hem zoo hartelijk de handdat de cellist gedurende gc- ruimen tijd den strijkstok niet kon besturen. Diem eischt nu van den docent 500 mark schade vergoeding Als een bewijs van de niet onbelangrijkheid der jaarmarkten te 's-Hertogenboscli, kan ge meld worden, dat op de 14 gedurende het jaar 1877 aldaar gehouden paarden-, beesten- en linnenmarkten zijn aangevoerd 2900 paarden, 4887 runderen, 11,718 biggen, 205,200 m. wit linnen, 154,655 m. grijs linnen en 105,150 m. pellen. Stond er voor eenige dagen in de Amhemchc Courant, dat eene godsdienstige secte in Noord- Amerika besloten had voortaan geeng pijprookende predikanten meer aan te stellen, van Dussen kunnen wij als waardig pendant daarvan als stellig berichten, dat de eerwaarde Kerkraad het besluit genomen heeft geene baarddragende predikanten te beroepen, ter vervulling der vaca ture, die reeds jaren lang duurt. (R. N.) •Een ingezetene van Helvoirt heeft het denk- beéhl opgevat eene bijzondere maatschappij op te richten, wier taak zal zijn de inpoldering of droogmaking te bevorderen van ongeveer 500 hectaren verdronken land, gelegen in de zooge naamde Broeken, onder die gemeente en de ge meenten Haren, Croravoirt en Vucht. Aan den Minister van Waterstaat, enz. is bereids gevraagd, of uitzicht kan worden gegeven, dat bestuurde- ren eener dergelijke maatschappij ten voorschre ven einde concessie zullen erlangen, met het gevolg, dat de verdronken landen van eigenaars, die niet tot de maatschappij willen toetreden, na daartoe in de gelegenheid te zijn geweest, door middel van onteigening ten algemeenen nutte aan de concessionarissen komen. Door de Maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen zal op den 28sten Mei e. k. te Utrecht worden aanbesteed: het leggen van een tweede spoor tusschen de stations Boxtel en Eindhoven ten behoeve van den spoorweg van Breda naar Eindhoven. Dinsdag avond is onder de gemeente Elten door den laatsten trein naar Emmerik iemand uit Herwen en Aerdt overreden. Er schijnt grond te zijn om te vermoeden, dat de man zich met voordacht heeft laten overrijden. Op den 6den dezer is onder de gemeente Huy- bergen op twee plaatsen brand ontstaan in de bosschen van de heeren Dochez uit Bergen opzoom fn Van Eupen te Antwerpen. Aanvankelijk was de oorzaak van die branden onbekend, doch thans is het aan de te Bergenopzoom gestatio neerde Marechaussees mogen gelukken, de ver moedelijke daders te arresteeren. Het zijn twee broeders, knapen van 14 en 16 jaar, die als rond venters den omtrek atioopen. Zij zijn naar Breda verroerd. De spoorwegdieven zijn nog muzikaal ook. Tusschen Lier en Eindhoven is van eene be zending muziekistrumenteneen klarinet ontvreemd. Men heeft den muziekliefhebber, tevens remmer op een trein, spoedig gevat. Naar de Berliner Börsenzeitung ver neemt, is de heer Leo Lippmann, consul-generaal van Luxemburg en chef van het kantoor Lipp mann, "Rosenthal Sc Co. te Amsterdam, door den Keizer van Rusland benoemd tot ridder tweede •klasse der orde van St. Anna, en wel naar aan leiding van de gepaste wijze, die tot het wel slagen zooveel heeft bijgebracht, waarop de heer Jjippmann, in zijn qualiteit van vertegenwoor- piger der Nederlandsche groep financiers, de operaties bij de laatste Russische leening heeft geleid. Tilburg. Met genoegen lazen wij de volgende regelen ons door een ervaren technicus gezonden: „De inzending op de Parijschc tentoonstelling der Tilburgsche fabrikanten maakt hier den besten indruk. Mijns inziens is hunne inzending beter geordend en vollediger dan op de Tentoonstelling te Weenen, terwijl liet duidelijk blijkt, dat sinds dien tijd zeer groote vooruitgang door hen is gedaan." Eindhoven, 9 Mei. De Kamer van koophan del en fabrieken alhier heeft van den Minister van waterstaat, handel en nijverheid mededeeling ontvangen dat overeenkomstig haar verlangen in de aanstaande zomerdienstregeling, der staats spoorwegen een trein is opgenomen, die ongeveer 7.30 des morgens naar 's-llertogenbosch zal vertrekken. van Waalwijk. Openbare vergadering van Donderdag 9 Mei 1878, 's avonds te 7 uren. Bij afwezigheid van den Burgemeester wordt het voorzitterschap waargenomen door den eersten Wethouder, den lieer de Haan. De Voorzitter opent de vergadering. Tegenwoordig alle leden met uitzondering van de heeren van der Klokken en Zijlmans. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde is: I. het plan eener geldleening ten behoeve der gemeente. Dit plan wordt door den Secretaris voorge lezen. Gedurende de voorlezing verschijnt de heer Zijlmans ter vergadering. Op voorstel van den heer van Iersel wordt er eene bepaling ingevoegd dat de aandeelen van 500 op verzoek van de inschrijvers ten hunnen koste kunnen gesplitst worden. De heer Jml. Timmermans stelt voor in art. 5 de woorden: „met inachtneming van hetgeen in art. 2 is vastgesteld," te vervangen door: „voor zoover hieromtrent bij dit plan niet is beschikt." Dit amendement wordt door den voor steller toegelicht en daarna bij acclamatie aan genomen. De heer van Iersel vraagt of er bij het plan ook provisie bepaald is voor kassiersban kiers enz. De heer van Es merkt op, dat volgens het plan de Raad telken jare in eene vergadering in de maand Mei moet bepalen hoeveel aandee len dat jaar kunnen worden uitgelootop zijn voorstel wordt besloten de woorden „in de maand Mei" te laten vervallen. De Heer van Hcijst komt terug op de vraag van den Heer van Iersel aangaande de provisie; hij 'stelt voor aan bankiers en kassiers toe te te staan l/^ provisie van de door hen ge plaatste aandeelen. Bij acclamatie aangenomen. II. Nota van aanmerkingen van Gedeputeerde Staten op de Gemeenterekening over 1S76. Die aanmerkingen worden voorgelezen met de concept-antwoorden, welke laatsten worden goed gekeurd. III. Idem op de verordening op de invor dering van de hondenbelasting. Die verordening wordt volgens het verlangen van Ged. St. gewijzigd. IV. Verslag van den toestand der Gemeente. Ter visie. V. Adres van den heer A. A. van Overbeek c. s., verzoekende dat de afwatering van af het huis van genoemden adressant naar de Löint bij den heer Quirijnsf zoo worde ingericht dat er geene modderpoelen op straat blijven staan. De Voorzitter stelt voor dit stuk te stellen in handen van B. en W. om te onderzoeken en later rapport uit te brengen. De heer Van Iersel oordeelt dat de Raad hierover geen besluit zal nemen, daar er een vroeger raadsbesluit bestaat, dat er eene riolee- ring zal gelegd worden dat besluit wordt echter niet uitgevoerd. Bestaan er overwegende bezwa ren tegen die uitvoering, dan moeten B. en W. die aan den Raad mededeelen, die dan het vroegere besluit kan easseeren. Na eenige discussie wordt liet voorstel van den Voo'-zitter in omvraag gebracht en aange nomen met 8 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Van Iersel en J. B. Timmermans. VI. Schrijven van den gemeente-veldwachter van Loon, verzoekende nieuwe kleeding. De heer Van Iersel vindt dat de verzoeker volkomen recht heefthij moet ook voor het prestige der gemeente fatsoenlijk gekleed zijn hij stelt daarom voor hem 2 pakken te geven. Op de vraag van den heer v. <1. Heijden of een en ander was zooals de vevzoeker in zijn schrijven opgaf, zette de heer Van Es de zaak verder uiteen, waarna (le Voorzitter zeide dat hij deze aangelegenheid liefst behandeld zag in tegenwoordigheid van den Burgemeester en daarom voorstelde ze uit te stellen tot eene volgende vergadering. De heer Van Iersel blijft bij zijn primitief voorstel en wordt daarin gesteund door den heer Van Es, die het onnoodig vindt de zaak te ajourneeren, totdat de Burgemeester tegenwoor dig is; in de vorige vergadering toch was datzelfde schrijven reeds bij Burgemeester ingekomen, maar niet door hem ter tafel gebracht. De Voorzitter zegt dat dit stuk toen niet in behandeling is gekomen, omdat er zaken waren voorgekomen, die den Burgemeester beletten de vergadering voort te zetten. De heer V. d. Heijden vindt het rationeel de zaak te verdagen daar de Burgemeester rechtstreeks beschuldigd wordt. De Voorzitter vindt dat het eene beleediging zou zijn voor den Burgemeester indien de zaak nu afgehandeld werd. De lieer Van Iersel gelooft dat Burgemeester blij zoude zijn als de veldwachter heden gekleed werd. Het voorstel van den Voorzitter wordt daarna met 6 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Van Iersel, Zijl- mans, Van Riel en Van Es. Dc Voorzitter doet mededeeling van den uitslag der ^aanbesteding der keien de minste inschrijver is de lieer J. F. van de Goor te Waalwijk voor f 66.50 de 1000, aan wien de levering voorloopig gegund is; het contract is echter nog niet geteekend. De heer J. B. Timmermans merkt op dat bij die aanbesteding is afgeweken van het bestek daarin waren bazaltkeien bepaald en v. d. Goor heeft ingeschreven voor granietkeiendaar er onder deze laatsten zeer slechte soorten zijn, raadt hij de uiterste voorzichtigheid aan. Uit het verder over deze zaak door verschil lende leden gesprokene bleek, dat allen het daaromtrent eens waren, dat v. d. Goor eerst monsters moest inzenden van de keien, die door hem geleverd zouden worden en dat men die monsters aan eene keuring zoude onderwerpen, alvorens het contract te teekenen. De Voorzitter zal V. d. Goor verzoeken monsters te geven van graniet- en bazaltkeien dan kan men kiezen. De heer Van Iersel vraagt of het Dagelijksch Bestuur reeds uitvoering heeft gegeven aan het raadsbesluit nopens de aanvraag van de permis sie, noodig voor hc,t bouwen van het gebouw voor besmettelijke ziektenen of het dagelijksch bestuur die aanvraag zal doen of niet. De Voorzitter geeft hierop eenige inlichtingen en stelt voor de zaak te laten liggen totdat de Burgemeester tegenwoordig is. De heer Jud. Timmermans stelt voor wegens het vergevorderde uur de vergadering te sluiten en de interpellatie van den heer Van Iersel op een nader te bepalen (lag verder te behandelen. Dit voorstel wordt bij acclamatie aangenomen. Eenige dagen geleden werd de aandacht der politie te Antwerpen er op gevestigd, dat zekere jonge heer, een vreemdeling, buitengewoon los bandig leefde en honderden francs per dag ver teerde. Hij betaalde de koetsiers, die hem ve len met, bankbiljetten van 1000 frs. en strooide het kopergeld met volle handen op de straat. De onbekende, werd naar het politiebureau gebracht en gedroeg zich daar zeer brutaal „Ik ben rijk", zeide hij, „en mag met mijn geld doen wat ik verkies. Mijn vader was burgemeester en mijne familie zeer rijk. Als mijn geld verteerd is, schrijf ik aan mijne fami lie en men laat mij nooit wachten". De politie kon niets tegen hem doen. Hij werd vrijge laten en vertrok 's anderendaags naar Brussel, waar hij nog denzelfden dag werd aangehouden en naar de gevangenis gebracht, onder beschul diging van diefstal en misbruik van vertrouwen. Hij heet Alberik de Roex en was kantoorbe diende te Brussel. Zijn patroon, de koopman M. R., had hem den 30n April 11, gelast eene som van 4.400 francs te innen, doch in plaats van dit geld zijn patroon ter hand te stellen, vertrok hij er mede naar Breda en bleef daar tot 2 Mei. Ilij kwam dien dag te Antwerpen, verteerde hier i000 tot 1200 francs per dag en keerde Zondag-avond naar Brussel terug, met nog 14 francs op zak. Toen men hem vroeg, wat hij met het gestolen geld had gedaan, ant woordde hij „Wel ik heb er mee geleefd gelijk een groot heer en ik verlangde al lang naar eenige dagen rijkdom en wellusten. Welnu, ik heb ze genotenzet mij nu maar achter het slotIk ben met mijn lot tevreden." De Parijscbe Estafette bericht den doortocht, van „talrijke afdeelingen Russische zeelieden" door Frankrijk naar Havre, alwaar zij inge scheept zullen worden. Volgens de verklaring van de officieren, die deze. afdeelingen geleiden, rust Rusland vier stoomschepen uit, bestemd om bij een eventuelën "Engelsch-Russischen oorlog de Engelsche troepen- en transportschepen te vernielen en het verkeek 'tusSchen Engeland en zyn koloniën af te snijden. Jl. Maandag-avond is, zoo wordt uit Ham burg gemeld, een buskruidfabriek bij Sctralau in de lucht gevlogen. Vijf personen werden vermist. Uit Cronstadt worden aan the Globe nadere bijzonderheden gemeld over de vernieling van een torpedo-fabriek te Otchakofï. Het etablisse ment was zeer uitgestrekt en gaf werk aan ver scheiden honderden handen, 's Ochtends ten 3 ure had de ontploffing plaats. De torpedo- werkplaatsen; het marine-laboratorium, de tor pedo-magazijnen en een buitengewoon groote hoeveelheid pyroxoline sprongen achtereenvolgens in de lucht door drie ettelijke minuten na elkander volgende ontploffingen. De schokken werden mijlen in 't rond gevoeld en te Otchakoff ont stond een paniek, daar de ingezetenen aan niets anders dachten dan aan een bombardement van dc Engelsche vloot. Toen de brandspuiten eenige minuten na de schokken het tooneel van de verwoestingen be reikten, waren de vlammen niet ver meer van een buskruidmagazijn, dichtbij de torpedo-fabriek gelegen, waarin 21 vaten kruid en 5 tonnen pyroxoline geborgen waren. Dank zij de moedige pogingen van het garnizoen, werd deze gevaar lijke ammunitie nog in tijcis geborgen even vóór de vlammen het gebouw bereikten. De toeschouwers betuigden later hun be wondering voor het heldhaftig, gedrag van de soldaten, die bedaard en koelbloedig de vaatjes buskruid wegrolden en onder den arm kistjes dynamiet droegen, terwijl de vonken als een vuurregen om hen lieên vielen. Tegen zes uur was men den brand meester. Dank zij het vroege morgenuur, waarin de ramp plaats had, waren slechts weinig menschen op het terrein aanwezig. Toch telde men nog 12 slachtoffers. Zelfontbranding wordt ondersteld de oorzaak van de ramp te zijn geweest. Dezer dagen heeft te R,ome een zonderlinge zelfmoord plaats gehad. Eenige agenten zagen een welgekleed persoon, die met een flesch in de hand, in groote haast en met een gejaagde uitdrukking op het gelaat, door de straten liep. Weldra verloor men hem door de drukte uit het oog. In dien tnsschentijd begaf de man zich naar een der poorten, waar hij zijn hoed afzette en zijn manchetten op den grond wierp onder zonderlinge gebaren. Dit trok de aan dacht van twee karbiniers, die hem op eenigen afstand bleven gadeslaan. De man ontkurkte de flesch en stortte den inhoud over zijn klee deren uit. Daarna streek hij een lucifer aan en stak daarmee zijn pantalon van onder in brand. De flesch bevatte petroleum en in on gelooflijk korten tijd stond de ongelukkige in iichtlaaije vlam. Hoe spoedig ook hulp opdaagde, kon men hem niet meer redden en toen de vlam gebluscht was, vond men slechts een half verkoold lijk. Den yrceselijken doodstrijd had de ongelukkige doorgestaan zonder dat de smart hem een klacht ontlokte. Eenmaal slechts opende hij den mond en riepEviva Yittoria. Ver moedelijk is de zelfmoord in een vlaag van krankzinnigheid geschied. Van den 4 tot en met den 10 Mei 187S. Gemeente TILBURG. Getrouwd; Bernardus Tros met Elske Koopal, Cornelia Smulders met Mechelina Hendrika Roe- ters, Hcndrikus Hems met Mathia Christina Ble- wanufl, Petrus vau der Laak met Elisabeth Agnes Obbens. Bevallen: Maria Tlicrcsia van Santvoort gcb. van 'Ierlantd., Theodoia Maria Josephina de Beer geb. Vos z., Cornelia Fra.ncisca Maria van Dongen geb. van der Gouw z.Christina Tabbers geb. Metsaars d.Johanna Catharina de Rooij geb. Vrijsen 7,., Cornelia Bruurs geb. van den Brand d., Maria VVilhelmina Smeulders geb. van Langen z., Lucia Cornelia Witbroek geb. Brands z., Wilhel- mina van Son geb. van ïtijs vijk z.Catharina Elisabeth Kuijten geb. Weber d., Catharina Jose- phir.a Mercx geb. Verschuuren z.Cornelia van Tilborg geb. Bogaers z.Hendrika Haase geb. Alewijns z.Cornelia Haans geb. Jongbloets d. Maria Johanna van den Bergh geb. Boenders d. Maria Johanna van Belkom geb. van Huijgevoort d., Wilhelmina Bruijnzeels geb. Driesen d., Johanna Aldcgonda van de Pas geb. Smulders d-, Isabella Philomena Theresia Bogaers geb. Pollet z., Anna Elisabeth Donders geb. Bogaers z.Anna Maria Haans geb. van Gorkom d., Adriana van Ganze- winkel geb. Robben z., Maria Angeliquc Josephine van Sasse van IJsselt geb. de, Kuijper d. Overleden: Gerardus Stads 4j., Johanna Catha rina van Berk el wed. yan Gerardus dcKock77j., Augustinus Norbertus de Krom echtg. van Petro- nella Mathijsen 48 j., Johannes Josephus de Beer 1 di, Martinus van der Moijs 4 ra., Helena Wertheim wed. van Salomon Cohensius 74 j., Maria Cornelia van Daesdonk 3 m., Paulina Francisca yan Huij- gevoort 10 j.Cornelia Hamers echtg. van Maria Theresia Sciireppers 61 j., Wilhelmus van Gelooven echtg. van Anna Cornelia van Abeelen 53 j., Henrica Maria van Laarhoven 15 m., Adriaan Hcnsen echtg. van Adriana Stokkermanii 73 j., Maria Elisabeth Sneijdors 17 j-

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2