BUITENLAND^ Frankrijk. Engeland. De Wereldtentoonstelling te Parijs. zijn hoogst onvoldoende. De vreemdelingen in Cliina en Japan hebben ruime bijdragen gegeven, en de Regeering van Hongkong heeft 10.000 dollars beschikbaar gesteld. Ook in Engeland Wordt onafgebroken voor de noodlijdende be volking van China geld bijeen gebracht, maar dat alles is niet voldoende om haar eenigszins tegemoet te komen in dezen vreeselijken hongers nood, die zich nu over een uitgestre ktheid lands van 300.900 vierkante mijlen heeft uitgebreid. In de zitting der Arrondissements-Rechtbank te VHertogenbosch van Dinsdag 14 Mei is uit spraak gedaan in zaken het O. M. tegenH. K. te Waalwijk, beklaagd vau verwonding, ver oordeeld tot f8.boete of 1 dag gevangenis straf; H. d. K., te Loonopzand, beklaagd van misbruik van vertrouwen, vrijgesproken W. Z., te Drongelen, beklaagd van mishandeling, ver oordeeld. tot 3 dagen cell. Als een merkwaardig natuurkundig feit wordt uit Aken medegedeeld; dat op 13 dezer, des voormiddags, bij helderen hemel en krachtig zon licht, plotseling een vuurmassa met een enkelen slag uit de lucht neerschoot op den toren van de St. Stephanuskerk en daar een klok uit den klokstoel naar beneden wierp. De vuurkolom veroorzaakte geen brand. Twee personendie dicht bij den toren stonden, werden verdoofd en beefden over hun geheel lichaam. Van uit wendige beschadiging was echter geen spoor te viuden. Tilburg. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier is het volgende adres aan Z. Exc. den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid gezonden z/Met meer dan gewone belangstelling namen wij kennis van den brief van uwe Excellentie wan den 2-lsten Januari j.l. lett. B. Waterstaat A. aan Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant en van de brieven van evengemeld collegie, van 18 en 31 Januari jl. G. No. 52 en G. No. 3 aan uwe Excellentie gezonden allen over het onderwerp „Scheepvaartkanaal" want in de laatste jaren hebben wij schier onafgebroken en daar avaar het pas geven kon onze wenschen uitge drukt om de tot stand koming van een kanaal te Tilburg, te bevorderen. Wij volgden dan met gespannen verwachting de pogingen, gedurende vele achtereenvolgende jaren in het werk gesteld door eene commissie uit de Provinciale Staten van dit gewest en door verschillende gemeente besturen in Noord-Brabant (bepaaldelijk dat van Tilburg) en zagen die po gingen tot onze groote teleurstelling mislukken. Ónze hoop werd echter wederom opgewekt, doordien Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant op nieuw en meer bijzonder de zaak ten laste namen, volgens' hunnen brief van IS Januari j.l. G No. 52 aan uwe Exc. gericht en die hoop werd verlevendigd door het antwoord van uwe Excellentie, waarbijonder meer, gezegd wordt, dat een kanaal van Eindhoven over Tilburg naar den Amer inderdaad van algemeen belang kan worden geacht. In het advies door het Bestuur dezer Gemeente bij uwe Excellentie ingediend, wordt de toestand van Tilburg en de belangrijkheid van het onderhavige werk zoo breedvoerig uiteengezet, dat alhoewel niets daarbij is te voegen wij toch vermeenen geroepen te jdjn, om Uwe Excellentie te verzoeken, dat het wetsontwerp «tot aanleg en verbetering van eenige werken ten behoeve der binnenlandsche scheepvaart" zoodanig gewijzigd worde, dat het kanaal van de Zuidwillemsvaart naar den Amer worde opgenomen onder de werken die, behou dens bijdragen van Provincie en Gemeenten voqr rekening van den staat zullen worden aan gelegd. Lettende op «het algemeen belang" doen wij dit verzoek met vertrouwen. Wij doen het ook eerbiedig en met aandrang, omdat wij vreezen dat, als de uitvoering niet door den Staat zou worden aanvaardhet werk, hoe belangrijk en hoe algemeen gewenschfc en nuttig erkend, voor- loopig wederom zal blijven rusten." Waalwijk. Nopens het ongeluk dat aan onzen Burgemeester is overkomen vernemen wij nader dat het gebeurd is jdoor dat ZEd, van eenige treden van een trap afgleed. Woensdagavond is hij te huis aangekomen en bevindt zich naar omstandigheid vrij wel. Dit is de tweede maal dat den heer van der Klokken hetzelfde ongeluk overkomtwij hopen dat het ook nu geene kwade gevolgen moge hebben, en dat ZEd. weder spoedig geheel her steld moge zijn. 's-Hertogenboseh, 15 Mei. Eenige ingelanden in het le en 2e district van het waterschap der rivier de Dommel c. a. hebben de aandacht der Provinciale Staten gevestigd op de omstandig heid, dat genoemde twee districten ruim 71 pC. van de waterschapskosten betalen, terwijl de drie overige districten in die kosten nog geen 29 pG't. bijdragen. Zij beweeren verder, dat die beide eerste districten, als 71 pCt. van het ge meenschappelijk kapitaal aanbrengende, in billijk heid ook deii raeesten invloed moeten hebben op den gang van zaken en verzoeken daarom wijziging van het waterschapsreglement in dier voege, dat het bestuur (thans 10 leden tellende) zal bestaau uit 12 leden; te benoemen 4 uit het le district, 3 uit het tweede en 5 uit de 3 overige districten te zinnen. Oss, 14 Mei. Op Maandag a.s. zal alhier eene vergadering worden gehouden van gemeente en polderbesturen, belanghebbende bij de éaken voor de zomersluiting der Beersche Maas: In deze vergadering zal hoofdzakelijk worde» be handeld het al of niet voeren van een rechts geding tegen de gemeente Berchem, welke ge meente weigerachtig blijft in de voldoening van de krachtens overeenkomst van 39 Juni IS52 verschuldigde-bijdragen in de kosten van daar- stelling der keerkade in de Beerschen overlaat. Y Vervolg.) De heer Coster, Consul-Generaal der Neder landen te Parijs, heeft zich bij gelegenheid der groote tentoonstelling buitengemeen verdienstelijk gemaakt. Aan hem als gedelegeerd lid van de Nederlandsche hoofdcommissie toch, was de moeielijke taak opgedragen om met de Fransche hoofdcommissie de grondslagen onzer.deelneming vast te stellen en daaronder m de eerste plaats de bezorging van een behoorlijke plaats en vol doende plaatsruimte, een taak, welke te moeie- lijker was, daar de primitief beschikbaar gestelde ruimte niet half groot genoeg was om aan de aanvragen der verschillende Rijken te voldoen en er dus heel wat tact en persoonlijke invloed toe behoorden om iets meer te bedingen, dan aanvankelijk werd aangeboden. Eu de lieey Coster is daarin uitnemend geslaagd. Ontegen zeggelijk heeft Nederland een der beste plaatsen op de Tentoonstelling. Men oordeelede oostelijke zijde van liet hoofdgebouw op het Champ de Mars heeft Frankrijk in haar geheel voor zichzelf gereser veerd de westelijke zijde is voor het buitenland bestemd. De beste plaatsen ziju natuurlijk aan de uiteinden gelegenmen gaat daar niet op in de menigte er wordt niet achteloos door heen geloopenliet is het eerste wat men ziet als men binnen komt, het laatste als men heen gaat. Zulk een plaats heeft niet alleen het voor deel van den eersten indruk, maar tevens van „lest heugt het best". Welnu, Engeland heeft het Noordelijk, Nederland het Zuidelijk uiteinde verworven. Bovendien is ons, zooals ik reeds vroeger schreef, een der 4 hoekkoepels afgestaan, een soort van eereplaats, welke wij ook weer alleen met Frankrijk en Engeland deelen en waar onze koloniale inzending als zij eenmaal klaar zal zijn een waardige schotel op den internationalen disch zal wezen. Voor onze schoone kunsten kunnen we ook over een flinke zaal beschikken, terwijl wij ein delijk in het park op een sierlijk paviljoen kun nen wijzen voor onze landbouw-expositie. We hebben dus inderdaad niet te klagen over onzeii gedelegeerde. En over onze inzenders vraagt ge zeker Plaatsruimte alléén geeft weinig; zij moet ge vuld en bij qen gelegenheid als deze, ook goed gevuld zijn. Vergun mij echter, daorover mijn oordeel nog voor 's hands op te schorten. Onzfe afdeeling is nog niet geheel gereed en over half werk valt moeielijk te oordeelen. Wanneer ik een prijs en premie moest toekennen aan die natiën welke, in evenredigheid barer bevolking en hulpmiddelen, op de schoonste expositie konden bogen, dan zou ik, vooralsnog althans, de rijke Hollanden, zooals wij hier gewoonlijk genoemd worden, waarschijnlijk met leëge han den naar huis sturen. Dit sluit niet in dat ik geen woord van lof heb voor tal onzer ex posanten maar meer dat ik het betreur, zooveel takken onzer industrie of in het geheel niet of slechts zeer onvolledig vertegenwoordigd te zien. Alcohol is bij ons een der hoofdschotels, en het deed mij waarlijk goed dat ik bij een be zoek aan de Russische afdeeling een kolossale pyramide daaraan gewijd zag. We zijn dus niet de eenigen, die zich met kracht en op groote schaal op deze fabrikage, toeleggen, al zullen onze destilateurs-etalages ook eender duide lijkste kenmerken zijn van de Nederlandsche sectie. Een tweede kenmerk is gelegen in de Weinige eenheid der wijze waarop de ingezonden voor werpen zijn geëtaleerd, en in den weinigen smaak, waarmede dit is geschied. Bijna elk Rijk heeft een zelfde genre van vitrinessommigen dragen zelfs liet eigenaardige cachet der natie waartoe zij behooren. Als zoodanig noem ik Zweden, hetwelk al het herwaarts gezondene heeft, opge steld in een zelfde soort van licht houten etalage kasten, en'China, dat alles heeft geëxposeerd in vitrines, geheel het karakter van zijn landaard uitdrukkende. Ook in Oostenrijk, in Engeland, heersclit, bij verscheidenheid, toch een zekere eenheid, welke een systematische rangschikking mogelijk maakte. Bij ons heeft ieder geheel op zich zelf gehandeld j de meest mogelijke varië teiten zijn daar jop jte merken maar, mijns bedunkens althans, wgl eenigermate ten, koste van het behagelijk uiterlijk van het geheel. 't Heeft er nu iets doolhof-achtigs. De stijl vfm Le Norte mag zijn tegen hebben voor parken en tuinen, maar zijn rechte paden toegepast op een industrie-tentoonstelling verkies ik boven een, om zoo eens te noemen, Engelsclien aanleg, dat wil zeggen boven het alles kruis en kras door elkander plaatsen. En waren de vitrines dan allen nog maar smaakvolDoch ook daaraan ontbreekt nogal iets. "Velen zijn klaarblijkelijk door den timmerman van het dorp van een beetje glad geschaafde planken ineen geslagen, en hebben toen een zwart kwastje gekregen. Voila tont! Als zoodanig noem ik bv. de vitrine der Steennoot-knoopen-fabriek te Veendam. Ik wil gaarne gelooven dat de man, die haar gemaakt .heeft, ai tamelijk over zichzelf tevreden is ge weest, maar of veel bezoekers van de tentoon stelling een lioogen dunk van hem zullen krijgen, betwijfel ik zeer. De inrichting onzer schilderijzaal viel mij, nadat ik eenige andere zalen bezocht had, ook tegen. Zij is sober wat al te sober. Onze kunstenaars zijn voortreffelijk vertegen woordigd ik hoop daarop nader terug te komen. Maar juist het vele schoone dat zij bijeen gebracht hebben verdiende wel eenige decoratie van het locaal. Het gemis daarvan valt vooral in 't oog, daar onze Kunsthalle grenst aan die van Duitsch- land, welke eenvoudig maar sierlijk is ingericht er heerscht daar een zekere gezelligheid, welke men bij ons mist. Italië evenwel spant de kroon boven alles-. Het middengedeelte der zalen prijkt daar met een prachtige verzameling van zeld zame bloemen en gewassen, waartegen de daarom heen staande marmeren beelden voortreffelijk uitkomen. Te midden dier bloemen geven de kunstenaars elkander rendez—vous en den bezoe kers alle g&wenschte inlichtingen. Nu, dat is daar ook wel noodigwant de belangstelling in de Italiaansche kunst is zeer groot en reeds is voor duizenden francs van het geëxposeerde ver kocht. Trouwens, ook elders valt tot dusverre over den verkoop niet tc klagen. Een der leden van de Engelsche ambassade deed reeds op den dag der opening vele aankoopen en ook onze Prins Hendrik en de Prins van Wallis deden bereids aanzienlijke bestellingen. Over de minzaamheid van „le Prince de la Hollande", zooals Prins Hendrik hier alge meen genoemd wordt, is maar een stem. Eenige dagen geleden vond ik den Vorst toevallig met een exposant, van wien Hij^ eenige aankoopen deed, in druk gesprek. Hij was in burger- kleeding en droeg zelfs geen. enkele ridderorde, liet was eerst bij het heengaan, toen Hij Zijn adres opgaf, dat de exposant te weten kwani met wien hij eigenlijk te doen had gehad hij had niet in het minst vermoed, zoo verklaarde hij mij, dat die eenvoudige heer „le Prince de la Hollande, le frore du Roi' was. Van hooge personages gesproken, moet ik u nog mededeelen dat de Prins van Wallis en Mac-Mahon heden de lui op de tentoonstelling aardig hebben beet gehad. De ochtendbladen hielden het bericht in, dat de Maarschalk en de Prins elkander ten 2 ure op het Trocadero zouden ontmoeten om een officieel bezoek te brengen aan de tentoonstelling. Natuurlijk was dit voldoende om duizenden en duizenden naar den hoofd ingang te lokken ten 1 ure stond het er al stampvol en ieder waclitte met het meest moge lijke geduld tot 2 ure, h.ilf 3,3 ure maar er kwam nog geen President en geen Prins, tot zich eindelijk de mare verbreidde, dat beiden precies om 2 ure de Porte-Rapp op het Cfamp de Mars waren binnen gekomen en nu bedaard en .meerendeels onopgemerkt aan het rondwandelen waren. De Prins, zelf een der voornaamste exposanten, heeft den Maarschalk daarbij hootdzakelijk tot gids verstrekt bij Zijn eigen inzending, bestaande uit de geschenken, welke Hij .medegebracht heeft van Zijn reis naar Iudië, eu die waarlijk wel de moeite van een nauwkeurige bezichtiging waard zijn. Die reis heeft schatten gekost, maar toch geloof ik dat de uitgaven er van, hoe aanzienlijk zij ook geweest mogen zijn, ruimschoots te dek ken zouden weZen met de waarde van liet tal- looze gouden- en zilverenvaatwerk, die met edelgesteenten bezette wapens en andere kost baarheden, welke de Indische Vorsten hun toe- komstigen Keizer bij Zijn bezoek hebben aan geboden. De waarde grenst ongetwijfeld aan liet fabelachtige. Worclt vervolgd.) Dinsdag-avond is in het Britsche gezantschaps- hótel te Parijs een prachtig feest gegeven ter eeré van den Prins en de Prinses van Wallis. De decoratiekosten worden geschat op meer dan 100.000 francs. De Maarschalk met zijn gemalin vereerden het feest met hun tegenwoordigheid. Ook waren tegenwoordig het geheele Corps Di plomatique, de Hertog van Aosta de Prins van Denemarken en de Prinsen- van Orleans. Dinsdag-avond heeft in de Rue Béranger te Parijs eene vreeselijke ontploffing plaats gehad in een magazijn van kinderspeelgoed waarui zich ook een depot van slaghoedjesvoor pisto len en kinderkanonnen bevond. De tot nu toe ontvangen berichten komen in hoofdzaak hierop neder. In de Rue Béranger no. 22 tussclien de Pas sage Vendöme en liet magazijn Pauvre Jacques, is de winkel van Blanchon, koopman in geweren, kruitenz. Dingsdagavoiid legen circa S uur, hoorde men plotseling een hevigon knal, gevolgd door een dof gerommelhet geheele huis, vijf verdiepingen hoog, was ingestort, terwijl de meeste bewoners tehuis waren. Bovendien bevond zich in de benedenverdieping van hetzelfde huis een roomaering, waarin zich juist verscheidene per sonen bevonden, die allen onder de puinlioopen bedolven werden. Na de ontploffing was er vau het huis niets meer over, dau eene groote massa steen, planken en kooldie onmiddellijk met een zwarten dikken rook begon te branden. De brandweer was spoedig bij de hand, oin red ding te beproeven van wat er nog te redden was. Met bewonderenswaardigen moed en kalmte ging zij aan het werkom uit de brandende massa de slachtoffers te verwijderen. Tegen 9 uur waren reeds verscheidene personen, mannen, vrouwen en kinderen, sommigen gekwetst, voor het meerendeel zwaar gewond, andere dood, per brancard weggevoerd. Tien minuten over ne genen greep echter plotseling eene nieuwe ont ploffing plaats, waardoor nog versclieide pompiers en soldaten gedood werden; desniettemin bleef, mqt het gevaar van nieuwe ontploffingen voor oogen, de dappere bemanning van de brandweer trouw haar reddingswerk voortzetten. Het -aantal slachtsoffers is slechts bij benadering op te ge ven maar wordt op meer dan 40 dooden ge schat. Er waren 15 gewonden, waarvan reeds 3 zijn overleden. Aan latere berichten omtrent dit ongeval ont- léenen wij nog dat de vermoedelijke oorzaak van den brand moet gezocht worden in een ver regaande onvoorzichtigheid. Even voor de ont ploffing was een dienstmeid met een brandende petroleumlamp in den kelder gegaan, waarin juist dien dag een groote hoeveelheid kruitdat tot percussies moest verwerkt worden, geborgen was. Even als gewoonlijk, bij dergelijke groote on heilen, zijn ook hier weder tallooze bewijzen van moed en doodsverachting door Verschillende per sonen gegeven. Niet lettende op het gevaar waaraan zij zich zeiven blootstelden hebben twee wakkere maniien meer dan 20 personen van onder de brandende puinhoopen gehaald. ln het derde Theatre Francais, dat zich in dat kwartier bevindt, zou de voorstelling juist na»vang nemen, toen de slag geboord werd. Ook van dit gebouw ziju al de glazen door den schok gebroken en de bureaulist werd zeer ern stig gekwetst. Een telegram, van de Indep. Belg. van gisteren avond, vermeldt nog drie lijken zijn tot nog toe van uit de puinlioopen voor den dag gehaald. Het is zeker, dat nog ver scheidene anderen er onder bedolven zijn, maar liun aantal is nog niet bekend. Geen van de redders is omgekomen. De prefect vau politie heeft zijn been gekneusd en zijn hand verbrand. Groot is het aantal gewonden, verscheidene heb ben een amputatie ondergaan. Afgevaardigden van do bij de werkstaking in Lancashire betrokken arbeiders hebben een con ferentie met het fabrikanten-comité gehouden en verscheiden voorstellen gedaan, om aan den tegenwoordigen betreurenswaardigen toestand een einde te maken. Namens de werklieden ver klaarden zij zich bereid, of de loonquaestie te onderwerpen aan een scheidsgerecht, of een loonvermindering van 5 pCt. aan te nemen, bt zich te zullen schikken in een vermindering van 10 pCt. bij halven werktijd. Verder werd mede gedeeld, dat Lord Derby zich bereid verklaard heeft, het voorzitterschap van dat scheidsgerecht aan te nemen; wanneer hem dit door beide partijen gevraagd werd. De fabrikanten wezen al deze voorstellen be slist van de hand en verklaarden, hun fabrieken niet eer te zullen openen, dan nadat de arbeiders de 10 pCt.'s loon verlaging onvoorwaardelijk aan genomen zouden hebben. Dit besluit wekte groote verbittering onder de werklieden, »die zich (zoöals reeds door de telegraaf is vermeld) op verscheidene plaatsen aan ernstige ongeregeldheden schuldig maakten. Vooral te Blackburn schijnt het erg geweest te zijn. Duizenden arbeiders en arbeidsters school den voor de huizen der aanzienlijkste fabrikanten bijeen en sloegen daar de glazen in. Het huis van den heer Jackson, voorzitter van liet fabri kanten-comité, werd iu de asch gelegd. De lieer Jackson had zijn woning gelukkig bij tijds met zijn gezin door een achterdeur verlaten. Pogingen om ook ziju fabriek te verbranden werden door de politie verhinderd. De woningen van ver scheiden andere fabrikanten werden eveneens beschadigd en in géén enkele fabriek is een glasruit te vinden. Te middernacht werd liet tumult zoo ernstig, dat de „oproer-actc" wem voorgelezeu 'en militaire macht uit Preston moest worden ontboden. - •-*

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2