BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. srostannwas- tweemalen gebrandmerkt en ééns gegeesehl. In IS 15 werd hij ter dood veroor deeld, welke straf toen is veranderd in 20 jaren tuchthuisstraf met geëseling en brandmerk. Thans stond hij terecht omdat hij den 12den Jan. jl. 's avonds 0 uur op het Bolwerk te Franekerde vrouw van E. Dek een gouden oorijzer tegelijk met twee mutsen van het hoofd afgerukt heeft, na haar vooraf aangegrepen en zoodanig gesla gen te. hebben dat haar gezieht dik, rood en opgezwollen was. De advocaat-generaal mr. B. AVN. Servatius requireerde zijne veroordeeling tot 15 jaren tucht huisstraf, terwijl de verdediger mr. Julius. Verwek- beweerde, dat het wettig bewijs niet volledig was, waarom hij tot vrijspraak conclu deerde. Uitspraak over 8 dagen. De JEcomonist bevatte dezer dagen een bere kening van wat de oorlogen kosten. Sedert den Krimoorlog zijn er (de laatste niet eens meege rekend) twaalf gevoerd, die te samen 1,948,000 inenschenlevens gekost hebben en die een directe uitgave van 29 millard guldens vorderden, dat is acht- of tien- maal het bedrag van de jaar- lrjksche inkomsten van al de Européesche Rij ken en de Vereenigde Staten van Noord-Ame rika bijeen gerekend Ter beschikking van de Justitie werd iemand naar het huis van arrest te Dordrecht overge bracht ter zake diefstal van een Am. effect groot 1000 doll., ten nadeel? eener jufvrouw welke bij' zijn tante, bij wien ook hij verblijf houdt, inwoont. Volgens zijn voorgeven zou hij bedoeld effect geruimen tijd gèleden op een ka mer die èn bij zijn tante èn bij die jufvrouw in gebruik washebben gevonden waarna hij het eenigen tijd later te Rotterdam heeft doen verkoopen en de opbrengst ten eigen bate heeft besteed. Te Rotterdam trokken Zondag-middag een man en vrouw langs de Boompjes de aandacht, der voorbijgangers. Zij hadden een hevige woordenwisseling met ejïcander, die de man liet gepaard gaan met het toedienen van slagen aan zijne vrouw. In de nabijheid van de Konings- brug wilde bij haar zelfs in de Maas werpen, waarin hij echter belet werd door de politie, die hem geboeid naar het politiebureau bracht. De man was over die arrestatie volstrekt niet ge sticht,, daar hij herhaaldelijk de_ vraag uitte, of hij dan geen meester over zijn eigen vrouw was? Den 2 Mei is te San Rafael, in Californic, overleden dé bekende kapitalist W. S. O'Brien, een der chefs van (le firma Flood en O'Brien, die eigenares is van de //California" en „Consoli dated Yirginia-mijn" in Nevada, terwijl de heer O'Brien ook voor een vierde gedeelte eigenaar was van de „Bonanza mijnen". Van geboorte een New-Yorker, was hij in zijn jeugd, zonder .eenige middelen, naar California gegaan en is thans als jonggezel gestorven, met achterlating van een kapitaal van 15 a 20 millioen. Een hieuw plan ter bereiking van de Noord pool, is thans door den Engelschen officier •Cheyne' uitgewerkt. Wat tot nog toe te land en te water mislukt is, wil hij door de lucht beproeven nl. door middel van een luchtballon •tot de Pool door te dringen. Volgens de be schrijving in de Scientific American, wil men drie ballons door een houten raamwerk aan elkander verbinden, die, behalve zes man equi page, 60 centenaars aan gewone sleden, boot- sleden, gereedschappen, levensmiddelen, tenten, gecomprineerd gas, enz., zouden meenemen, als mede ballast en honden om de sleden te trekken. Het raamwerk wordt met vlechtwerk voorzien, cm de communicatie van ballon tot ballon mo gelijk te maken. Door stukken ballast, die naar gelang van behoefte opgehangen en verschoven zullen kunnen worden, zullen de ballons in even wicht worden gehouden; door sleepende gewich ten wil men het opstijgen boven 500 voet ver hinderen, terwijl men met het schip, waarin de hallontocht wordt ondernomen, in telegraphiscbe verbinding wil blijven door een draad, die van -een aan het raamwerk aangebracht rail zid af- loopen daardoor kan tevens een juist oordeel over den afgelegden afstand worden geveld. De heer Cheyne stelt voor, de ballons in het laatste van Mei te doen opstijgen, en hoopt dat men door de eigenaardige, aan de Noordpool heer- schende windstreken, de pool tot minstens 20 Engelsche mijlen kan naderen. Alsdan worden .de ballons veilig voor anker gelegd en de reis met sleden en honden verder voortgezet tot de Pool, om dan de noodige waarnemingen te doen. De terugreis zou dan met een retourwind worden ondernomen, nadat de hallons, uit den voorraad medegebracht gecomprimeerd ga9, zijn gevuld. Omtrent de aardbeving te Cua wordt bericht, dat zij zich van de kleine Antillen langs de :gehecle kust van Venezuela, van Guyana tot Coro en Macaraibo, heeft uitgestrekt. Door de Re geering zijn terstond maatregelen genomen, om de gevolgen der ramp zooveel mogelijk te ver zachten. le Cua zijn de ergste verwoestingen aangerichtop de markt o. a. de kerk, die een waarde van 40.000 dollars heeft, en daarenboven in 14 andere gebouwen, ter gezamenlijke waarde van 124,000 dollars, werden verwoest, en in twee straten 13 gebouwen, ter waarde van 105.000 dollars,, terwijlhet gezamenlijke ver lies aan gebouwen, enz. in andere straten, on geveer op 180.000 a 200.000 dollars geschat wordt, zoodat de stad, alleen aan gebouwen, een verlies van meer dan een half millioen dollars heeft geleden. Voor zoover beleend is bedraagt het verlies aan menschenlevens 200. Tilburg. Zondag, 26 Mei, zal door de Har monie „Orpheus" en de Liedertafel „Goirkeszang- school" eene matinee musicaie toegankelijk voor dames gegeven worden, terwijl verschillende hier ter stede gunstig bekend staande dillettanten hunne medewerking beloofd hebben. Daar dit het eerste concert der Harmonie „Orpheus'* is, dat ook door Dames kan bezocht worden twijfelen wij geenszins of velen zullen van deze gelegenheid gebruik maken, temeer nog daar de goede afloop der laatste concerten waarover men algemeen hoogst voldaan was, een zekeren waarborg aanbiedt voor het welslagen dezer matinee. Waalwijk. Verleden Zondag had alhier de aangekondigde schietwedstrijd plaats op den doelen „Recht door Zee". De prijsbestaande in een prachtigeu handboog, een geschenk van den heer Van der Klokken, Burgemeester dezer gemeentewerd behaald door den heer Joseph Dumoulin. Door het ongunstige weder is men verplicht geweest het beloofde vuurwerk uit te stellen 't is ook zeker daaraan te wijten dat het feest niet drukker bezocht was. Wij wenschen het gezelschap „Recht door Zee", dat zich alle moeite geeft om het zijnen honoraire leden zoo aangenaam mogelijk te maken, bij het volgend feest gunstiger weder en een drnk bezoek toe, en durven iedereen gerust aan te raden zich..als honorair lid te laten in schrijven; voor de kleine jaarlijksche bijdrage kan men er veel genieten. Tevens vernemen wij dat door genoemde doelen het tere-lidmaatschap is aangeboden aan den WelEdelen heer Van der Klokkendie het welwillend heeft aangenomen. Baardwijk20 Mei. Heden werd deze ge meente. vereerd door een bezoek van Zijne Exc. den Commissaris des Koning» in Noordbrabant,, waarom dan ook van bijna elk huis in deze gemeente de driekleur wapperde. Om half oen. stapte Z.Exc. af bij den WelEcl.Achtb. Heer Burgemeester en verbleef daar tot ruim twee- uur, waarna Z.Exe. vergezeld van Burgemeester en Wethouders het terrein voor het nieuwe raadhuis en de nieuwe school en de algemeene begraafplaats bezichtigdevervolgens begaf Z.E. zich naar de school, waar een en ander onder-, zocht werd om daarna een bezoek te brengen aan den Gemeente-Ontvanger teneinde een on derzoek te doen naar de finantien der gemeente en 't in orde zijn der kas. Na nu nog een korten tijd vertoefd te hebben bij den WelEd. Ach tb. lieer Burgemeester, keerde Z.Exc., na een verblijf van drie uur, terug naar Noordbrabants hoofdstad. Druncn. Zondag had alhier de eerste Koning- schicting plaats op de Doelen l'Amitie, gevestigd bij den heer N. A. Smits. Een ieder beijverde zich om liet zeerstnochtans behaalde de heer H. Brok de overwinning met 55 punten in 20 schoten. Tal van aanschonwers en belangstel lenden waaronder vele honoraire leden waren ondanks het stormachtige weder opgekomen, om bij dit feestopgeluisterd door de- Harmonie „de Eendracht van Drunen" tegenwoordig te zijn. Na afloop der Koningscliieting werd onzen eersten schutterskoning menige handdruk mé nige wensch toegebracht en ontving hij onder eene gepaste toespraak van den president liet Eere-kruisdat door den eersten commissaris op zijne borst werd gehecht. Daarna bracht de president van liet feestvierend gezelschap in eenvoudige doch kernachtige woorden zijn dank aan de honoraire leden voor hunne trouwe op komst aan de harmonie voor hare welwillende medewerking die zij zoo bereidvaardig verleende en voor de flinke uitvoering van menige ouverture, waardoor zij zich zoo bijzonder van bare taak kweet. De avond werd verder in gepaste vrolijkheid doorgebracht en menig toast op den bloei en den vooruitgang van bet gezelschap uitgesproken. 's Ifcrtogenbosch. Volgens de onlangs geslo ten kiezerslijsten telt de provincie Noord-Brabant in bare 185 gemeenten 16,812 kiezers voor leden van de 2e Kamer, 16,766 voor de Provinciale Staten en 27,922 voor den Gemeenteraad. Hier van telt 's-IIertogenbosch 856 voor de 2de Kamer, 844 voor de Prov. Staten en 1232 voor den Gemeenteraad. Breda. De voorbereidende werkzaamheden voor de feestviering ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Kon. Mil. Academie op 22 tot en met 26 September a. s. zijn in vollen gang. Behalve de Reünie van Oud-Cadctteti en de feesten hun van wege de Academie aan te bieden, zal ook de burgerij ziA allerwege be ijveren het feest luisterrijk te doen zijn, waar voor ze reeds ruimschoots heeft bijgedragen. Een prachtige gedenkzuil van het atelier van den Heer F. Hermus alhier zal in optocht aan de Academie worden aangeboden en een Gedenk penning voor dit feest worden geslagen. Naar wij vernemen zullen, behalve de traditi- oneele volksspelen, algemeene illuminatie en versiering der stad, de feestelijkheden bestaan in vauxhals in het park Valkenberg, muziek uitvoeringen op de Groote-Marktoptochten en festival en zal ook eene feestcantate door dc ver eenigde Zangers met Fanfare in het openbaar op een der feestavonden en tooneelvoorstellin- gen plaats hebben, terwijl door verschillende vereenigingen concoursen worden uiegeschreven en eene Expositie zal gehouden worden van voorwerpen vervaardigd door den werkman. Breda zal haar naam, als Stad der Feesten, getrouw blijven en de aangename plichten van gastvrouw naar behooren toepassen. Ranmsdonk22 Mei. Gisteren avond om streeks 7 uur werd de toren der protestantsche kerk alhier door den bliksem getrolfen, juist onder het kruis met het gevolg dat kerk en •toren geheel zijn afgebrandalleen de muren staan nog overeind. De brandweer moest er zich toe bepalen de nabij gelegen huisjes te be waren, daar het vuur in den toren en kerk niet met de spuiten was te bereiken. Boxtel. De nieuwe zomerdienst-regeling der ^taats-Spoorwegen heeft voor belanghebbenden óp plaatsen tusschen Eindhoven en Venlo eene groote teleurstelling opgeleverd. Vooreerst ver trok bij den winterdienst de laatste personen trein van hier naar Venlo des avonds te 7 uren thans reeds ten 5.25 ten tweede is de eerste treindie reeds ten 8 uur 's morgens van Venlo te Boxtel aankwam, thans ingetrok ken daarentegen vertrekt.nu wel is waar des namiddags ten 12.55 een personentrein van Rotterdam naar Venlo, doch deze vervoert geene brieven zoodat dit slechts een halve maatregel ten goede is. Naar men verneemt, zullen de betrokken g.'r meentebesturen en de Kamers van koophandel zich tot den Minister van waterstaat wenden ten einde in de Zomerdienstregeling eene verbe tering te erlangen. In den avond van 16 dezer is eene ver schrikkelijke misdaad te Reetli gepleegd. Zekere Jan Mertens, hoefsmid te Reetli, heeft zijn schoonvader, Willem Marnpaov, herbergier van beroep, dood geslagen. Het gerecht hee.it zich Zaterdag ter plaatse begeven, ten einde een on derzoek over deze misdaad te doen. l)e beschuldigde. Jan Mertens, is getrouwd met de dochter van zijn slachtotFer. In den avond van 16 .dezer keerde Jan Mertens woedend en in dronken toestand huiswaarts zijne schoon moeder berispte hein over zijn gedrag en deed hem opmerken, dat een dronkaard nergens ge acht wordt. Jan Mertens greep eenen stoel en wilde zijne schoonmoeder op het hoofd slaan, toen eensklaps vader Mampaey kwam toegesneld en zijnen schoonzoon bij den arm grijpende riep: „Wat gaat gij doen Er ontstond eene worsteling en Jan Mertens sloeg zijn schoonvader met dén stoel op het hoofd. Het slachtoffer vluchtte op de straat, maar de misdadiger liep hem achterna, en bracht vader Mampaey, die reeds bedwelmd neerstortte, nog verscheidene vuistslagen toe. De dronkaard mishandelde ook zijtie schoon moeder, welke haren echtgenoot ter hulp was gesneld. De vrouw van Jan "Mertens, alsook dezes zuster, insgelijks ter hulp. van hunnen vader gesneld, werden met slagen overladen. De ongelukkige Mampaey werd levenloos opge nomen en in huis gebracht. Toen Jan Mertens vernam dat de oude man nog ademde, drukte hij zijn spijt uit liem idet te hebben gedood, er bijvoegende, „dat hem niemand zou durven aanhouden, zelfs de gen darmen niet". Vader Mampaey is twee uren later overleden aan de gevolgen der wonden, hem door zijnen schoonzoon toegebracht. De dader is aangehou den. Dit brutaal t'eit heeft een diepen indruk te weeg gebracht onder de bewoners van Reeth en van den omtrek. Het onderzoek duurt voort. De Minister van Openbare Werken heeft een wetsontwerp ingediend strekkende tot restauratie van de Tuileriën. De nog bestaande gebouwen zullen een algemeene restauratie en uitbreiding ondergaan, waarna men het nieuwe paleis zal maken tot een museum van moderne kunst, waartoe de schilderijen van het Luxembourg naar de verbouwde Tuileriën zullen worden over gebracht. De kosten worden geraamd op 5T/s millioen francs. De Rrgeering heeft bepaald, dat, ter cere van de nagedachtenis van kolonel Dentért-Roohereau, een (Ier werken van de vesting Belfort, thans fort (le Bellevue geheeten, voortaan naar den overleden kommandant der vesting zal genoemd worden. Le sieur Ranvier, tot (le ter dood veroordeelde leden van de. Commune behoorende, vertoefde tot heden in Rusland. Op last van de Russi sche politie is hij dezer dagen over (1e grenzen gezet. Zijn geheele briefwisseling is in beslag genomen. De inschrijving ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der personen, die bij de ramp in de rue Béranger zijn omgekomen, beliep eergister reeds de som van 40.000 francs. Baron de Rotschild heeft 10.000 fr. gezonden en de Graaf van Parijs 1800. Aan den Gemeenteraad van Parijs is, namens de Commissie van Financiën, voorgelezen het voorstel om een crediet van 10.000 francs te brengen op de onvoorziene uitgaven voor 1878, 'twelk gestort zal worden ten behoeve van de familiën der slachtoffers. Dit voorstel is aange nomen. De eerste bezoekers van de Tentoonstelling waren eergister-morgen getuige van een vreeselijk ongeluk, dat verscheiden inenschenlevens had kunnen kosten. Door een verkeerde manoeuvre met een kraan, waarmede een 16.000 kilogram, zware ijzeren plaat voor een der inzenders werd omhoog geheschen, kantelde de kolossale massa en viel op twee werklieden, waarvan de een aan het hoofd zwaar gewond werd, terwijl de ander met gebroken been werd weggedragen. Het on geluk baarde groote ontsteltenis. Bijna geen (lag gaat er voorbijdat (1e Pn- rijsclie politie geen zakkenrollers in het tentoon stellingsgebouw in verzekerde bewaring neemt. Deze gasten komen meerendeels van Londen. Voor korten tijd werden eenige der beste speur honden uit Parijs naar Londen gezonden, om in overleg met de Londensche politie (le pick pocket* in 't oog .te houden en te volgen. l)it gelukte zoo goed dat eene bende op de pak ketboot tusschen Engeland en Frankrijk aange houden en bij het aan wal stappen in Frankrijk naar de gevangenis gebracht werd. Dit heeft de confraters te Londen, die weldra zouden vol' gen, np hunne hoede doen zijn. Om geen argwflan te wekken, hebben zij de reis mees.al afzonder lijk gedaan en bij hunne aankomst in Frankrijk zich niet dadelijk naar Parijs beypen. Ook zijn zi\ langs een omweg derwaarts vertrokken, -ten einde cr niet langs den Noorderspoorweg aan te komen. Eenigen hunner hebben zelfs een geruimen tijd in de omstreken van Parijs ver toefd alvorens het oord hunner werkzaamheid op te zoeken. Door al die voorzorgen is het velen gelukt ongemoeid te Parijs te komen. De politie belast met het toezicht op de loge menten te Parijs is tot bevordering der veilig heid gedurende de tentoonstelling aanzienlijk versterkt. Sedert de laatste (lagen van April tot nu toa zijn niet minder dan 158 zakkenrollers, mannen en vrouwen te Parijs in verzekerde bewaring genomen. Aan The Timet wordt uit Philadelphia ge meld De Russische operatiën in de Vereenigde Staten hebben zulk een hoogte bereikt, dat Engeland h«t waarschijnlijk noodig zal achten, daar notitie van te nemen. Verscheiden Amcri- kaausche bladen zeggen, dat de Russen zelfs den geest der neutraliteits-wetteh te buiten gaan. Ongeveer twintig Russische officieren, bij gestaan door Amerikaansclie scheefte-makelaars, zetten hun ondernemingen in de kustplaatsen van den Atlantisclien Oceaan ijverig voort. Zij onderzoeken dc te koop aangeboden stoomsche pen en maken gewoonlijk aanmerking op de liooge prijzen. Men vreest hier dat op een gegeven oogenblik een Russische kruisersvloot, bestaande uit sche pen, die thans schijnbaar zonder doel in onze havens liggen, plotseling in zee zal steken. Naar mert niet zonder grond vermoedt, hebben de Russen het stoomschip State of California, dat gister van stapel is geloopen, aangekocht. Tengevolge van een mi.t de Porte gesloten overeenkomst, heeft Rusland 200.000 voor Turk- sche rekening aangemaakte geweren overgeno men en opnieuw 500.000stuks besteld. Latere berichten bevestigen het vermoeden, dat de State of California door Rusland is aau- gekocht. Uit San Fransico wordt bericht, dat de Russen het stoomschip City of Sidney van de /Pacific- Mail-Company" hebben overgenomen. Tevens zijn zij in onderhandeling over den aankoop van twee andere stoomschepen. I)e ongeregeldheden in de fabrieks-steden gaan onverminderd voort. Te Heslington werd een groote fabriek door de arbeiders in de aschge- 3

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2