GEMEENTERAAD verschillende weilanden schapen en runderen j worden aangevallen door twee... wolven zooals de boeren beweren. Er zijn reeds 5 a 6 scha pen verscheurd en gedeeltelijk verslonden. De politic, de jagers zijn druk in de weer, om de verscheurende dieren op te sporen, doch men heeft tot heden hun spoor nog niet kunnen vinden. Waarschijnlijk zijn de „wolven" een paar verdwaalde schaapherdershonden. In de kunstwolfabriek van de heeren Deswert k Co., te Terheijdeu bij Breda, is een l i-jarige knaap, die in de wolkamer aan eene machine werkzaam was, daarmede in aanraking gekomen en geheel verpletterd. De volgende week zullen in de omstreken van Tiel de kersenverkoopingen aanvangen. Door den menigvuldigen regen, in de laatste dagen gevallen, heeft dat gewas alsook de meeste veldvruchten, veel geleden. Te Monthey in Waadland heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Een arbeider van de kalk branderij Vionnet had eenigen arbeid in den kalkoven te verrichten, gedurende welke hij, door het uit de steenkolen stoomende kooloxydegas gestikt, plotseling dood"hederviel. Een gelijk lot trof zijn meester, die hem te hulp wilde snellen, en zoo zijne dochter, die in den oven gesneld was om haar vader te redden, en eindelijk viel nog een vierde offer, een tweede arbeider, die de dochter van Yionnet met hetzelfde doel was ge volgd. Laatstverraelde laat vier kinderen na, die hunne moeder nog zeer behoeven. Men is in de omstreken van Nijmegen overal bezig met het schillen van akkermaalshout. In verband met den ongnnst-igen toestandwaarin de leerlooierijen verkeeren en het aanvoeren van groote partijen uit het buitenland zullen de prijzen van dit artikel dit jaar niet hoog zijn. De eerste snede van den hooioogst kan dit jaar als verloren worden beschouwd. Door den hoogen waterstand is nog veel Uitenvaardsche grond geïnundeerd. Het gras' staat echter overal elders prachtig zoodat, daar er nog groote voor- Taden hooi zijn, van het vorige jaar, de prijzen waarschijnlijk laag zullen blijven. De Eerste Kamer der Staten-Generaal beeft Maandag avond hare werkzaamheden hervat. De -laatstelijk door de Tweede Kamer aange nomen wetsontwerpen werden naar de afdeelingen verzonden. -Gedeputeerde Staten van Noordbrabant hebben van de geldleening groot f 981,500 weder een -gedeelte,"ten bedrage van f25,000, bijopenbare inschrijving aan de meestbiedenden opengesteld. De rente bedraagt 4 ten honderd 'sjaars, met eene aflossing a pari van minstens 3 pet. in het jaar van het kapitaal. De biljetten van inschrijving moeten vóór of uiterlijk op den lln Juni e. k. zijn ingekomen bij Gedeputeerde Staten of bij de Nederlandsche Bank te Amsterdam. De inschrijvingen geschieden •voor één of meer aandeelcn, groot f 500. Tegen betaling" der zegelkosten kunnen de inschrijvers ieder aandeel doen splitsen in aandeelen van 100 gulden. Blijkens een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indievan 26 dezer, is de expeditie tegen de Battaks van Toba beëindigd en zijn de troepen teruggekeerd met achterlating van eene voorloopige bezetting in Silindocng. De Minister van Oorlog heeft bevelen uitge vaardigd om in werkelijken dienst op te roepen -. bij het korps pontonniersvan 1 J uli tot 3 Augustus, de milicien-verlofgangers van de lich ting van 1876, van 7 Augustus tot 11 September, de milicien-verlofgange.rs van de lichting van 1875; bij de compagniën artillerie-transporttrein, (niet bij de compagnie transporttreinbestemd voor den administratieven dienst), van 2 Juli tot 9 Augustus, de milicien-verlofgangers van de lichting van 1875. Tot directeuren vari de militaire scholen zijn benoemdbij die te Kampen de kapitein J. T. T. C. van Dam van Isseltvan het instructie bataljon bij die te 's-Hertogenbosch de kapitein W. Bannier, van het 5de regiment infanterie, en bij die te Delft de kapitein P. J. Te Winkel, van het 3de regimentvesting-artillerie. In het tijdperk van"; vier weken, 21 April tot 18 Mei 1878, zijn, blijkens ingekomen ambts berichten, door longziekte aangetast in Zuidholland76 runderen f Friesland7 Noordbrabant. r 1 Totaal'^. 84 runderen. Id het vorige tijdperk van vier weken waren 88 runderen door die ziekte aangetast. Tilburg, 26 Mei. Bij liet rangeeren van een goederentrein is lieden namiddag aan een wissel in de nabijheid van het station alhier een rail los geraakt en omgeslagen, waardoor de locomo tief en een paar wagens in het zand zijn geloo- peu. Ongelukken hebben daarbij niet plaats gehad en de schade is gering. 27 Mei. Op de heden gehouden jaar markt waren een honderd-tal runderen aan de lijn, die tot hooge prijzen vlug van de hand gingen. Biggen, van welke ongeveer 1500 aan de markt waren, golden van f 4.tot f 9. staakvarkens f 15,a f20,In linnen enz. en andere artikelen was de omzet zeer beperkt. Zondag bevond zich W. Van Heisteren, kleermaker aan den Heikant, in een herbergje aldaar. Daar hij eenigen tijd roerloos op een stoel had gezeten en men dacht dat hij was ingesla pen, wilde men hem wekken, maar bevond tot ontsteltenis dat de man overleden was. In den avond van dienzelfden dag had er op het Korvel eene vechtpartij plaats, die zoo hevig liep, dat een der twistenden van zijn mes ge bruik maakte en zijne tegenpartij eene snede in den arm toebracht. v Zeldenwe zouden haast zeggen nooit, zag onze stad eene begrafenisdie van zulk eene algemeene deelneming getuigde als die van den Heer Josephus Antonius Ver- buntlid van den Gemeenteraad en van de Conferentie van den H. Vincentius ii Paulo, president van de N. K. Harmonie, etc, wien3 stoffelijk overschot, gevolgd door eene onafzien bare schaar van bloedverwanten, vrienden en vereerders waaronder Goirke's Harmonie Or pheus", de Leden van den Gemeenteraad, Honos Alit Arctum, Souvenir de Montagnards, Directie der Zouaven-broederseliap, Oefening en Vermaak, St. Sebastiaan, de leden van de Conferentie van St. Vincentius, de Nieuwe K. Harmonie enz. heden morgen na eene plechtige lijkdienst, die te 91/2 uur een aanvang nam, onder de droeve toonen van treurmarschen door de beide Harmoniën ter laatste rustplaats gebracht werd. Daar ge komen voerde de liedertafel „SI-Cecilia" van het Zouaven-broederschap een treffend toepasselijk gezang uit, waarna de heer C. Heestermans aan de opüne groeve in kernachtige indrukwekkende woorden den diep betreurden een laatst vaarwel toeriep. En geen wonderDe overledene toch was niet alleen een voorbeeldig echtgenoot, een liefde rijk en zorgvuldig vader, maar ook in den vol- sten zin des woords een nuttig en verdienstelijk burger. Met zeldzame hoedanigheden begaafd bezat hij tevens een grooten ijver, veel lust en genoegzamen tijd om zich aan de publieke be langen onzer stad toe te wijden, iets wat' in eene zoo bedrijvige fabriekstad als Tilburg zoo zeldzaam in één persoon vereenigd wordt aangetroffen. Wat hij op dit gebied gedaan heeft, kunnen al onze stadgenooten getuigen en het zou eene verkleining zijn van 's mans uit stekende verdiensten, indien wij het waagden hier de loftrompet te steken. Jammer echter dat de onverbiddelijke dood zijn levensdraad heeft afgesneden vóór dat de de plechtige inwijding van de nieuwe concert zaal der N. K. Harmonie kon plaats hebben. Dit toch zou voor deu waardigen man, die reeds vijftien jaren den voorzitlersstoel bij dit hoog gewaardeerd gezelschap bekleedde en het mee3t heeft bijgedragen om het tot dien trap van ont wikkeling en bloei, welken het thans bereikt heeft te verheffen, de vervulling van een zijner dierbaarste hartewenschen geweest zijnomdat dit inwijdings-feest, reeds op grootsche schaal ontworpen, de kroon gezet zou hebben op zijn langdurig, volhardend en onvermoeid streven. God heeft het echter in Zijne ondoorgrondelijke raadsbesluiten anders gewild. Vroeger dan ieder onzer wel zou vermoed hebben, heeft de waardige en alomgevierde man den tol der natuur moeten betalen. Maar zijne nagedachtenis zal hier in gezegend aandenken blijven. Tilburg, voor welks bloei en vooruitgang hij zoo veel moeite en opofferingen zich getroostte, Tilburg, dat hem zoo hoog vereerde en zoo hartelijk beminde, zal hem niet spoedig vergeten en de N. K. Harmonie zal in de uieuwe concert zaal een heerlijk monument bezitten, aan de nagedachtenis van haren geliefden president toe gewijd. Duurzamer dan steen en metaal is de eerzuil, die hij door zijn edel karakter en zijne groote verdiensten in de harten zijner stadge nooten zich heeft opgericht. Diep getroffen over het groot verlies, door zijn helaas te vroegtijdig verscheiden uit ons midden geleden, stemmen wij in met de woorden van een onzer dichters en roepen wij den ons zco dierbaren afgestorvene uit ganscher harte toe „Rust in vreêGod telt geen tijd of jaren, „Als Hij voor den Hemel ons begeert „'t Morgen kan reeds ziekte en sterven baren „Aan die thans in vollen bloei verkeert. „Rust in vreé God schenke troost aan de uwen, „'tMorgenrood stijgt uit der graven nacht; „'t Sterven hoeftgeen kind van God te schuwen; „Vaderliefde spreidt liet doodsbed zacht. „Rust in vreê in '6 aardrijks schoot geborgen „Rust, door groene zoden toegedekt „Eenmaal rijze ook ons die schoone morgen, „Die het stof tot beter leven wekt. 2S Mei. Zondag jl. gaf Goirke's Harmo nie Orpheus en hare Liedértafel een Mntinée, waarvoor ook eenige bekende dilettanten hunne hulp hadden toegezegd. Daar dit concert het eerste was, dat ook voor dames toegankelijk was, werd gelijk ook verwacht was, daarvan een flink gebruik gemaakt. Een goed aantal dames waren aanwezig en dit gaf een vroolijke tint, een prettiger samenzijn aan het aanwezige ge zelschap. De uitvoering der op het programma vermel de nummers mag in allen deele geslaagd heeten, terwijl de solisten door de bijvalsbetuigingen der toehoorders het bewijs ontvingen, dat zij gewaardeerd werden. Vooral moeten wij hulde brengen aan den bekenden baszanger J. v. Sprang, die door zijn schoonen zang in „Ave Maria", aan de heeren v. Opstal, Louis D'Helft en J. Vingerhoeds, den eersten door zijn schoone voordracht van eene Fantaisie voor Bugle en de beide laatstgenoemde voor hun zuiver en on berispelijk spel op orgel en piano. Waalwijk. De heer C. G. van der Heijden heeft de benoeming als afgevaardigde van den Nationalen Leder-Industriebond naar de Wereld- Tentoonstelling te Parijs, niet aangenomen. Raainsdonk. Bij den brand van de Protes- tantsche kerk alhier, heeft het volgend aandoenlijk feit plaats gehad. Sedert onheugelijke tijden was er op het dak der kerk een ooijevaarsnestop dat nest zat bij den brand de oude met drie jongen, welke laatsten nog niet konden vliegen. Toen de vonken op het nest begonnen te vallen spreide de oude zijne vleugels uit om zijne jongen te beschermen, maar dit konde bij den aanhoudenden vuurregen niet lang duren. Eindelijk nam de oude één voor één zijne jongen in den snavel en bracht ze in de nabijheid in veiligheid hier is èn de oude, die nog al erg gebrand was, èn dc jongen opgenomen en worden thans bij den heer Burgemeester van Raamsdonk verpleegd. 's-Hertogenbosch, 27 Mei. Blijkens het door den Hoofdingenieur van den Provincialen Wa terstaat aan Gedeputeerde Staten uitgebracht bericht betreffende den toestand der zee- en rivierwaterkeerende dijken en kaden en de daarin gelegen sluizen in deze provincie, hebben de Maasdijken in den afgeloopen winter weinig ge leden en is de toestand zeer voldoende. Dedijken echter langs den Amer en een gedeelte van het Hollandsch Diep werden door de hooge storm vloeden zwaar geteisterd, terwijl de zeedijken langs het Hollandsch Diep en het Volkerak ten gevolge dier vloeden alle min of meer zeebreuken bekwamen, vooral het gedeelte van den dijk behooreude tot de Heijningscben polder tegenover het fort de Hel werd belangrijk beschadigd. Door de betrokken besturen werden onverwijld de noodige voorzieningen genomen en verder de vereisebte verbeteringswerken tot stand gebracht. De verschillende uitwateringssluizen in de dijken zijn over het algemeen voldoende te achten. van Waalwijk. Openbare vergadering van Maandag 22 Mei 1878. Tegenwoordig alle leden behalve de heer v. d. Klokken. Voorzitter de heer De Haan, als oudste wet houder. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering worden voor gelezen. De heer £*id. Timmermans maakt aanmerking op de notulen, omdat zij hem juist andere woor den in deu mond leggen als hij gesproken heeft. Er staat namelijk „De heer Jud. Timmermans vindt de opmerking van den heer Van Heijst juist; hij vraagt of uitzicht bestaat op eene nieuwe leening." Spreker heeft echter juist het tegendeel beweerd hij heeft gezegd „dat hij zich zou kunnen vereenigen met het gevoelen van Dr. van Heijst, indien daar niet tegenover stond lo. dat Ged. Staten bezwaar maken het leeningsplan goed te keuren, indien niet minstens f1000 's jaarlijks wordt afgelost; 2o. dat B. en W. verklaren dat zulk bedrag jaarlijks uit de gewone middelen kan worden afgelost en 3o dat het dus in het belang der gemeente is zooveel mogelijk af te lossen om spoediger vaii den rentelast ontheven te zijn." Spreker ver zoekt dat de notulen in dien geest gewijzigd worden, waartoe werd besloten. Aan de orde is I. Eenige af- en overschrijvingen op eenige posten der begrooting. Goedgekeurd. n. De behandeling van deu brief van Ged. Staten, daarbij om raad en bericht zendende een adres van den heer A. van Iersel, lid van den Baad alhier, betrekkelijk het oprichten van een lokaal voor lijders aan besmettelijke ziekten en het verschaffen van een uniform aan den ge meente-veldwachter. De Voorzitter geeft in overweging of het niet eervol zou zijn de brieven aan den Burgemeester te zenden om bericht en antwoord aan den Baad. De Baad komt dan beter op de hoogte en kan dan Ged. Staten antwoorden. De heer Van Heijst beaamt dat ten volle. De Burgemeester kan zich op het oogenblik niet verdedigen, Hij is bij Ged. Staten aangevallen; het is billijk dat hij het antwoord aan Gedep. Staten geve. De Voorzitter merkt op dat de heer Van Heijst voorstelt den Burgemeester zelf te laten antwoorden aan Gedep. Staten. Hij, voorzitter heeft echter voorgesteld dat de Burgemeester aan den Baad zou antwoorden, omdat de Baad dan beter zou kunnen ingelicht zijn en omdat Ged. Staten aan den Baad bericht gevraagd hebben. De heer Zijlinaus vindt dat dit nergens toe dient dan om de zaak te rekken de zaak zelve van het locaal voor besmettelijke ziekten rust op losse gronden. Er is een raadsbesluit en dat is niet uitgevoerd. Wat het 2e punt be treft, er is gesproken over beschuldigingen tegen den Burgemeester(lit is niet juisthet. geldt handelingen hij zou voortwerken en de zaak niet op de lange baan schuiven. De Voorzitter merkt op dat over het le punt verschil van gevoelen bestaat bij de leden en niet zonder grond de tweede zaak het kleeclen van den veldwachter, dit is eene zaak, die den Burgemeester is opgedragen men dient hem te hooren, hij kan dan de reden opgeven als de Burgemeester bij Gedep. Staten wordt aangeval len, vordert de eer bem te hooren. Als de Baad aan Gedep. Staten moet antwoorden, dan moet hij alles doen om juist op de hoogte te zijn en daarom moet de Burgemeester gehoord worden. De heer Zijlnmus acht het mogelijk dat de Burgemeester omtrent het 2e punt eenige in lichtingen geeftechter kan hij dat onmogelijk over het le. De Voorzitter releveert dat de heer Zijlmans toestemt dat de Burgemeester over het 2e punt inlichtingen zou kunnen geven. Wat het le be treft, zooals hij reeds gezegd heeft, hierover be staat verschil van gevoelen. Hij gelooft dat in het correspondentie-register geen bewijs te vinden is wie de verplichting op zich heeft genomen om de noodige aanvraag te doen. Er is wel een besluit aangaande het te bouwen lokaal, maar geen besluit wie de noodige aanvraag doen moetde Burgemeester kan dus niet aansprake lijk zijn voor de niet uitvoering. Dc heer Zijlinans gelooft dat dit wel degelijk gestipuleerd en een Raadsbesluit is het ontwerp is behoudens een amendement in zijn geheel aangenomen. De heer Van Es zegt dat het wel niet in het contract staat, dat het Gemeentebestuur de aan vraag moet doen, maar in de bijlage. De heer Van Riel zegt dat de Raadscommis sie in deze zaak zeer goed wist dat de zaak zou vallén indien er eenige verandering in gemaakt werd was dus de aanvrage aan het kerkbestuur opgedragen geworden, dan zou het ontwerp niet bij acclamatie zijn aangenomen, daar de leden der Commissie er dan tegen zouden hebben moeten zijn. De Voorzitter blijft juist omdat er verschil van gevoelen bestaat bij zijn voorstel om den Burgemeester inlichting te vragen de zaak heeft reeds zoolang geduurd, dat het op enkele dagen niet aankomt en als men zoo handelt is men zeker den Burgemeester niet in zijn eergevoel te kwetsen. De heer Van Rlel zou er geen bezwaur in vinden, maar alle inlichtingen die de Burgem. kan geven, weet de Baad zeer goed. De lieer Van Iersel zal over de zaak zelve niet spreken, hij heeft zich tot Gedep. Staten gewend en is tegen uitstel. Ook vragen Ged. Staten antwoord aan den Baad niet aan den Burgemeester. De Voorzitter vindt de opmerking van den heer Van Iersel zeer juist, maar de Baad moet toch alle inlichtingen inwinnen, die hem kunnen dienen. De heer Van Iersel zal zich tegenover de Staten wel verantwoorden, hij is en blijft tegen uitstel. De heer Van Heijst zegt dat Burgemeester zich schijnt vergist te hebben, maar er is dus niets tegen dat de Burgemeester eerst gehoord wordt. De heer Van Riel merkt op dat uit het door den heer Van Heijst gesprokene blijkt dat ook die spreker het met hem een9 is dat de zaak algemeen door den Baad is aangenomenhet zou dus jammer zijn als de Burgemeester het tegendeel beweerde. De heer Van Iersel merkt op dat als de Bur gemeester niet van plan is een raadsbesluit uit te. voeren hij zich binnen 3 dagen bij Gedep. Staten moet verzetten. De Voorzitter vraagt boe er van uitvoering sprake kan zijn als er geen besluit bestaat. De heer x. d. Heijden zal het voorstel van den Voorzitter steunen. Er wordt beweerd dat er wel een raadsbesluit is, dat het Gemeente bestuur de aanvraag moet doen hij wijst op eene aanmerking op vroegere notulen deze zaak betreffende, gemaaktjuist omdat er verschil bestaat hadden die heeren die notulen niet moeten goedkeuren. De Voorzitter vindt dat als de Burgemeester meent dat er geen raadsbesluit bestaat hij het

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2