BUITENLAND. Frankrijk. Tn de zitting dar Arr.-Rechtbank to 's-Bosch van Dinsdag '28 Mei is uitspréak gedaan in zake liet O. M. tegen A. 1). G. te Tilburg, beklaagd van mishandeling, veroordeeld tot f 5 boete of 1 dag gevangenisstrafM. H. te Sprang, beklaagd van als voor, veroordeeld tot f S boete of 1 dag gevangenisstrafM. d. B. te Emmik- hoven, beklaagd van verwonding, veroordeeld tot 15 dagen cell. Aangaande de hoos in Wisconsin, waarvan wij in ons vorig No. melding maakten, wordt aan The Times geseind, dat daardoor honderden gebouwen vernield en zoover bekend is 20 per sonen omgekomen, 50 gewond zijn. Verscheidene lijken werden ver medegesleept en eindelijk tegen den grond geslingerd. Eene geheele school met onderwijzer en kinderen werd ettelijke „rods" (een „rod" ruim 5 meter) medegevoerd, waarbij drie kinderen het leven verloren, doch eenige volkomen ongedeerd bleven. Belgische aan den In tegenspraak met hetgeen de bladen melden omtrent een bezoek Koning en de Koningin van België door den .Prins van Oranje op het terrein van de wedren nen te Brussel gebracht, meldt onze Brusselsche correspondent, dat de Prins wel herhaalde malen in de onmiddelijke nabijheid der Koninklijke tribune is geweest, maar niet met het Konink lijk gezin heeft gesproken. Misschien was een beletsel het toilet van den Prins, die als gewoon sportsman in een lichtgekleurde zoogenaamde gateuse "was gehuld. De houding van den Prins zou, is onze cor respondent goed ingelicht, bevreemding hebben gewekt bij het Belgische Hof, ook al heette het te voren aangekondigde bezoek aan Brussel in cognito. (N. v. d. D.) Als een merkwaardig staaltje van juist treffen bij het schijfschieten meldt men, dat door den lsten luitenant Van den Bergh, van de dienst doende schutterij te Tilburg, op een schietoefe ning, den 27 dezer, in eene serie van 5 schoten, achtereenvolgens op 200 pas gedaan, 5 rozen zijn geschoten. De roos had eene middellijn van 30 centimeters. Lekkere, geurige rooktabak. Zelfs zeer ordinaire tabak verbetert uitermate tijdens het gebruik en verspreidt onder het rooken een wel- riekenden, aangenamen geur, indien fijn gewreven gedroogde v ijgebladcren daaronder worden ver mengd. Men plukt gedurende den zomer eenige bladeren van den gewonen vijgeboom (Ficus Carica), legt die op zolder te drogen; als ze ter deeg droog zijnbewaart men ze in een opgehangen zak. Op een ons tabak is één fijn gewreven vijgeblad voldoende. (Semperoirem) Kofïïe-yervalschingen. Dr. O. Dietzsch, de scheikundige van het nijverheids-museum te Zurich, waarschuwt tegen het gebruik van zoo genaamde fabriekkoffie. llij wijst op een geval, dat een geheel huisgezin door 't gebruik van zulke koffie ziek werd. De koffie was met koper vitriool blauwachtig-groen gekleurd. Die fa briekkoffie wordt natuurlijk uit de slechste en uit bedorven booneu vervaardigd en uit dien hoofde kunstmatig gekleurd. Dr. Armand Muller, scheikundige te Zürich, lieeft een partij Rio-koffie onderzocht, waarin boonen voorkwamen, die enkel uit brooddeeg bestonden, maar op de echte boonen, wat vorm en kleur betreft, volkomen geleken. "Woensdag ochtend is te Amsterdam in de Vest een schuitje omgeslagen, waarin zich vijf personen bevonden, met het ongelukkig gevolg dat een hunner verdronk. Dit ongeluk wordt hieraan toegeschreven, dat een der jongelieden aan het hobbelen ging en uit de schuit wilde springen, hetgeen door een ander werd tegengehouden, waardoor beide hun evenwieht verloren en over boord gingen; doordien toen de drie anderen hun makkers wilden helpen, kreeg het schuitje te veel overwicht en sloeg om, Hij gaf de voorkeur aan het eerste, haalde pa pier en specie voor den dag en nu bleek dat zijn reisgeld juist de verschuldigde som van 900 mark bedroeg, zoodat hij die kon voldoen op zooveel na als hij voor zijn plaatsbriefje had gegeven. „Dat hindert niet", zeide de schuld- eischer, „dan neem ik het briefje in betaling aan en ga in uwe plaats naar Parijs." Zoo ge zegd, zoo gedaan. Onder een algomeene gelach stapte hij in den trein, terwijl de ander mot ledige beurs naar huis kon gaan. Tilburg, 30 Mei. Den 2Sn Mei 11. werd bij den commissaris van politie alhier door J. IV, landbouwer te Poppal (Belgie)- een aanklacht ingediend, dat hij den avond te voren op den openbaren weg alhier door verscheidene personen was aangevallen, op den grond geworpen en van zijn geld, 50 a 60 francs iu een grauw linnen zak, was beroofd, zonder dat hij iemand zijner aanvallers kende. Terstond werd door onze flinke politie een nauwkeurig onderzoek ingesteld, met het gevolg dat zij spoedig op het spoor der vermoedelijke daders was. Het bleek dat drie der verdachten zich naar Breda hadden begeven onze politie zette hen na en arresteerde hen aldaar, terwijl de vierde alhier werd aangehouden. Naar men verneemt hebben zij reeds eene bekentenis afge legd, zoodat zij Vrijdag-morgen naar Breda ge transporteerd zijn. De daders zijn A. d. G., C. D., J. D. en J. B., allen in onze gemeente wonende. Naar wij vernemen zal Z. Exo., de Com missaris des Koriings in deze provincie, aan staanden Maandag, 3 Juni, onze stad met een bezoek vereeren om bij die gelegenheid een onderzoek te doen naar alles wat het beheer en de belangen onzer stad betreft en tevens de ingezetenen te hooren, die verlangen daarover te spreken. Aan den heer J. De Beer, alhier is thans toegewezen het] maken van gebouwen, het leggen van sporen, wissels en verdere inrichtingen ten dienste der werkplaatsen te Tilburg, voor zijne inschrijvingssom a f 188,600. Deze aanbeste ding heeft 30 April plaats gehad, doch het werk is niet aan den laagsten inschrijver Van Ilest te Utrecht, gegund. Waalwijk. Tot bouwkundige, belast met het toezicht over de door onze gemeente te bouwen kaaimuur en andere werken, is benoemd de heer J. van den Elzen, civiel Ingenieur. Verleden Donderdag werd de Liedertafel Oefening en Vermaakvan Waalwijk en Besoijeu met een bezoek vereerd van Gorinchem's Man nenkoor CaeciiiaDé plechtige ontvangst én de aanbieding van den eerewij hadden plaats ..frf"/,>lliir!lfli/t" u-nott lm*- Blijkbaar had onze Zeer Geliefde loerder zijn feest in stilte willen herdenken en des te meer zal en het uitsteken der vlaggen en de serenade, Hem door de Sophia's Vereeniging gebracht, een kleine verrassing zijn geweest; Doch die verrassing was hein welkom. Z.E. getuigde dit in zijn toespraak tot de leden dier vereeniging, die hem hunne hulde waren komen bewijzen. Geve de Algoede plechtige wijze zijn vieren dat wij eenmaal op meer gouden jubelfeest mogen De Haagsche politie heeft Dinsdag avond een grappenmaker gearresteerd, die de japonnen der dames, welke de winkeluitstallingen stonden te bekijken, aan elkander spelde en daardoor vaak tot de potsierlijkste looneelen aanleiding gaf'. Eene jonge dame, die ook de dupe werd van de annexatie-manie van den delinquent (een wcl- •gekieed heer) scheurde haar kleedje als 't ware aan flarden. Laatsleden Dinsdag uit Berlijn gemeld station vnn (!p avqnd zoo wordt nam iemand aan liet van den Potsdammer spoorweg een plaatsbriefje naar Parijsom de tentoonstelling tqjgaan zien. Naar liet perron stappende, hoorde hij eensklaps achter zich„In naam des Koning!" en.werd door een politie-bea:nbte vastge houden. Nevens den beambte stoiul een per soon in wien de passagiers een zijner schuld- eischers -herkende, die reeds lang, even als menig under, overal te vergeefs naar hem had gezocht-. Hij begreep derhalve, dat er niets anders over bleef dan te betalen, of den beambte te volgen. in de zaal der Sociëteit „Gezelligheid" waar het Bestuur en de werkende leden van Oefening en Vermaakzich bereids hadden vereenigd. Van daar toog men gezaraentlijk naar het gewone concertlocaal en nam de Matinee Musicalc een aanvang met een „Welkomstgroet aan Gorinchems Mannenkoor". De voor deze gelegenheid ver vaardigde tekstwoorden en de lieve, melodieusc muziek werden door onze zangers op uitstekende wijze weergeven en maakten op hunne Gorinchem- sclie Broeders blijkbaar een zeer aangenamen indruk. Aan ieder hunner werd als souvenir een keurig gedrukt öxemplaar van dien Welkomst groet aangeboden. Het overige gedeelte van het programma werd door Gorcums Mannenkoor gezongen. Elk' nummer werd met een daverend en welverdiend applaus deor het talrijk en uit gelezen publiek begroet. Van allen was dan ook de uitvoering recht schoon te noemen en zeker niet het minst van „Bij de Groevevan De Vliegh; Nachtlied der Kriegervan Wrede en de. Baryton-solo (door den heer B.) „Der Wanderer" van Schubert. 's-Namiddags hielden beide vereenigingen eene feestelijke reünie, vereerd o. a. door de tegen woordigheid van den geachten Beschermheer van Oefening en Vermaak" Dr. L. G. van licijst. Er heerschten een aangename en vriendschap pelijke toon en gulle vrolijkheid. Ménige wel sprekende toast werd nog uitgebracht, menig keurig lied gezongen, menige koddige voordracht gehouden en mnar al te spoedig was het uur van scheiden daar. Namens Waalwijks Liedertafel werd door den heer Dr. van Heijst aan hare zustervereeinging eene herinnerings-medaille aangeboden, ais blij vend aandenken aan dit voor allen zoo heugelijk feest. Gaarne roepen wij met onze zangers aan Gorinchem's Mannenkoor een hartelijk tot „weer ziens" toe. Als iets heel bijzonders kunnen wij mede- jdeolen, dat. zich in eene woning in deze ge meente, vier generaties bij elkander bevinden, namelijk kind, moeder, grootvader en oveigroot- ouders. Déze laatste.n tellen te zamen 161 jaren en zijn reeds 5S jaar gehuwd. Loonopzand30 Mei. In den morgen van 29 Mei eene vlag? dat was verrassend! En toch zag men, enkele huizen uitgezonderd weldra langs den geheele straat Néeriahds driekleur wapperen: r.ien was te weet gekomen dat onze Ecrtv. Heer Pastoor zijn 2 öjarige Priesterwijding herdacht. Besoijen 29 Mei. Tot lid van het Water schapsbestuur den Binnenpolder van Besoijen, is herbenoemd de heer üumoulin. De heer A. van der Zaken alhier bekwam 19 stemmen en de lieer J. van Loon te Sprang 3 stemmen. Sprang29 Mei. Gisteren was men alhier in de Bloemstraat getuige van een zeldzaam feest. B. Treffers en zijne echtgenootc P. van Zf.lst gedachten den dagwaarop ze vóór vijftig jaren in 't huwelijk traden. Blijken van belangstelling in deze zeldzame feestviering ont braken nietmen had ter eere van de oudjes een eereboog opgericht, versierd met kransen en met groen, terwijl in den top van den boog een fraaie rijm hing. De weg naar de woning van 'de jubelarissen was aan weerszijden beplant met boompjes, ver sierd met waaiers enzoovoorts. De feestvierders mochten van velen felicitaties ontvangen en de menigte geschenken, welke be stonden in allerlei spijzen, tabak, sigaren, klee- dingstukkenenz. bewezen nog dat vélen de jubilarissen geluk wenschten met zulk een zeld zaam voorrecht. Al de geschenken ep te noemen zou mij on mogelijk zijn. Alleen wil ik nog aanmerken, dat mevrouw S. hem vereerde met eene ver sierde pijp, benevens een muntbiljet van flO. Een ander gaf hun een ketel ten geschenke, waarin insgelijks f 10 lag; terwijl eenigen voor hunne gaven onbekend wenschten te blijven. Tusschen licht en donker werd genoemde man met zijne echtgenoote door het dorp gereden, voorafgegaan door twee lieden met vlaggen en een met de dorpstrom. Bij de notabelste ingezetenen werd even op gehouden en een stukje gezongen. Wij wenschen den man nog een lang en ge rust leven met zijne dierbare ega toe. Beiden zijn nóg goed gezond en zijn omstreeks 80 jaar. Als eene bijzonderheid mag worden aangemerkt dat er den volgenden dag in datzelfde huis iemand zijn 25-jarig huwelijk herdacht. Druilen. Volgens gewoonte zal onze Harmonie, „de Eendracht" bij gelegenheid der kennis aanstaanden Maandag eene matinee geven, met medewerking van den heer Blazer, uit 's Bosch, die ons reeds meermalen op zijn meesterlijk spel vergastte. Het programma belooft veelwij twijfelen niet of de uitvoering zal u!s altijd on berispelijk zijn. Ook zullen de liefhebbers van lachen hunne gading vinden aan comique voor drachten zal geen gebrek zijnwij raden dus iedereen aan de matinée te gaan bezoeken. Moergestel. Er heeft zich hier eene commis sie gevormd bestaande uit de heeren J. van de Wouw P. Adams, 11. G. Vorsterman v. Oijeti en J. van Huitenteneinde in deze gemeente gelden te verzamelen voor het Nationaal Hul deblijk aan Z. K. H. Prins Hendrik der Ne derlanden. Na eenige uren rondgaans in de kom der gemeente werd negen gulden opgehaald, dat voor deze kleine gemeente geen onbevredigend resul taat mag genoemd worden. Waspik, 31 Mei. Heden is alhier een hu welijk voltrekken, dat om het hooge getal jaren, hetwelk de daarbij verschenen personen geza menlijk vertegenwoordigen, opmerking verdient. De Bruidegqm weduwenaar telde 75, de Bruid weduwe 72 de vier getuigen ook allen weduwenaars respectivelyk 76, 73, 72 en 72 jaren zoodat dit eerbiedwaardig zestal, de ge zamenlijke ouderdom van 410 jaren bereikt. Van dit echtpaar zal men toch wel niet meer zeggendat ze verdronken zijn eer ze water gezien hebben. 's-Grnveahnge, 29 Mei. Naar wij vernemen, hebben Gedeputeerde Staten besloten aan den Koning voor te dragen de vernietiging van de onlangs^ in den Baad voorgestelde artikelen der politie-verordeningkrachtens welke ook socië teiten onderworpen zouden kunnen worden aan de bepalingen om op een zeker uur te sluiten en aldaar de politie toe te laten. Vad Parijs, 27 Mei 1878.' Sedert eenige dagen ben ik te Parijs om do Tentoonstelling te bezichtigen. Het zoude mijne krachten te boven gaan wilde ik U al het merk waardige daarvan beschrijven; het is mij echter onmogelijk onze goede stad Verviers, wier in zenders haren roem op schitterende wijze gehand haafd hebbenstilzwijgend voorbij te gaan. Met recht mag men Verviers het Manchester van België noemen: fabrieken van wollen goj deren, lakens en nouveautés, spinnerijen, machi- nerien, in een woord alles waardoor Verviers zijnen wereldroem verworven heeft, ziedaar wat de inzenders met eere in het gebouw der Expo sitie hebben tentoongesteld. Het zoude te lang dradig wordenwilde ik hier de namen noemen van alle inzenders, die onze lakenindustrie hier vertegenwoordigen, maar ik zoude aan mijn plicht meenen te kort te komen indien ik u geen melding «maakte van de namen van onze werk tuigkundigen die een zoo zware taak op zich hebben genomen, door in het openbaar al de maohineriën in werking te laten zien, die noodig zijn om laken te vervaardigen van af de ruwe wol tot deze als laken onder de pers wordt gebracht. De firma II. Duesberg-Bosson onderscheidt zich door hare machines voor spinnerijen3 machines om wol te kaarden, een assortiment voor kamwol en eene machine om de harde einden te malen. Deze machines zijn uiterst solied vervaardigd en van een zoo juiste constructiedat zij geheel zonder gedraisch werken. Men kan zeggen dat het huis H. Duesberg-Bosson een der verinaard- ste huizen is in dit genre. Het huis Neubarth Longtain (firma Q. Longtain) waarvan de reputatie zijner appreteer- machines bekend is, heeft eene collectie ingezon den, die met recht schitterend' kan genoemd worden. Iu een vierkant van ongeveer 200 M. zijn al de approteerraackines voor lakens en nou veautés vereenigd een groote en schoone raam- machine2 zeer fraaie scheermaclrines, ratineer- macuine, velouteermachine, ruwmolen met twee tambours, een uitstekende machine om wol te droogen en eene cyliuderpers. Al deze machines zijn bijzonder doelmatig en 1 net vervaardigd. Het huis Vvë Math. Snoeck heeft tentoonge steld een wolwachmaschinesleviathan, dubbele spoelbak, hydro-extracteur en drie machinale weefgetouwen. Deze drie firma's hebben te zamen de machi nes, die voor liet vervaardigen van lakens en nouveautés noodig zijn. Het is daarom ook te hopen, dat de jury hunne pogingen zal bekroonen. Het huis Celestin Martin heeft eveneens zeer schoone machines ingezonden, namelijk: 3 ma chines om de wol te kaarden, 2 spinmolens, pluismaohiuc, wol- of duiveliuolen met sraouter, machinale verdeeler en eene slijpmachine. In een woord Yeiviers kan zich te dezen opzichte met de voornaamste steden meten en mag met recht roem dragen over de energie der exposanten. Van een geachte hand ontvingen wij het vol gende schrijven, dat wij ons haasten onzen lezers mede te deelen. „Een mijner Verviersche vrienden zendt mij uit Parijs eenige aanteekeningen over de afdee- ling „Verviers" der Parijsche tentoonstelling, die voorzeker door de Tilburgsche fabrikanten met belangstelling zullen gelezen worden, waarom ik jza u ter plaatsing toezend: Sedert Zondagmorgen hadden de bewoners van een huis der me dn Faubourg-Saint Martin te Parijs een zonderlingen reuk in huis bemerkt, die meer en meer toenam, naarmate men hooger klom. Maandag onderzocht de portier het, liuis oin t.e weten, waaruit die reuk opsteeg. In geene kamer had hij iets gevonden, tot hij eindelijk op de vijfde verdieping aanklopte bij zekere juffer M.... Toen bij geen antwoord ont ving verwittigde hij den politie-koinmissaris die met een slotmaker en twee getuigen zich naar de rue du Faubourg Saint-Martin begaf. Mej. M... had de gewoonte laat in den nacht thuis te komen. Verleden week, Woensdag, was zij naar het Bois de Boulgone gegaan en sedert had men haar niet meer gezien. Toen de deur harer kamer geopend was, be merkte de polietiekommissaris, de slotmaker en de twee getuigen het lijk der ongelukkige op het bed uitgestrekt. Kond den halsdiep in het vlcesch gedrukt, vonden zij een zwart rijg- snoer; 't slachtoffer was geworgd. Het aangezicht was ganscli zwart.alsook de rechterarm, dié neven het bed afhing. Het parket werd aanstonds verwittigd en een nauwkeurig onderzoek ingesteld. Het is nu reeds bewezen dat er eene misdaad gepleegd werd verscheidene voorwerpen, welke het. slachtoffer niet toebehooren, ziju in hare kamer gevonden en zullen hoopt mendienen om den misdadiger te ontdekken. Het lijk werd Dinsdagavond naar het dooden- huis gebracht, alwaar de lijkschouwing zal plaats hébben. Parijs, 31 Mei. Het gerucht is in omloop dat maarschalk de Mac Mahon voornemens is, om, na afloop der tentoonstelling, of althans voor het einde van het jaar, het presidentschap neer te leggen.

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2