BUITENLAND. Bclffie. Duitsehland. Frankrijk. Rumenië. Eon aardappelen-koopman tc Zwolle verliet W oensdag circa 121/o uur zijne woning. Tusschen 3 en 4 uur werd zijn lijk uit een vijver in de stadswandelplaats opgehaald. Men vermoedt dat hij zich verdronken heeftte meeromdat hot bekend is dat hij, naar de plaats, waar zijn lijk gevonden is, een weg nam die in den regel niet gepasseerd wordt, en hij gedurende een paar dagen zeer gejaagd was. Maandag-middag werd een rol papier en lappen, met petroleum bestreken, brandende op het dak der sigarenfabriek van den heer Voor hoeve, aan de Mare te Leiden, gevonden. Het is de politie gelukt den dader van deze balda digheid een boekdrukkersgezelte ontdekken. Vit het voorloopig ingesteld onderzoek is geble ken, dat in deze aan een kwajongens-streek te denken valt. Naar de II. Ct. van goederhand verneemt, is thans aan de Belgische grenskantoren op alle epoorweglijnen een maatregel ingevoerd, die den reizigers een groot gemak oplevert. Reizigers, enkel voorzien van zoogenaamde hand-bagage zooals reiszakjeshandkoffers enz., behoeven de rijtuigen niet meer te verlaten doorgaande rei zigers met ingeschreven bagage blijven rustig zitten en worden met niets lastig gevallen. Het is onmiskenbaardat aan de Belgische grens kantoren door dezen maatregel een noodulooze plagerij aan de reizigers wordt bespaard. Sedert eenige maanden woonde in een der voornaamste hotels van Brussel een üuitscher, zekere heer Weidnermet zijne vrouw en twee kinderen. Eenige dagen geleden vroeg hij aan zijne vrouw alle in haar bezit zijnde gelden, ten bedrage van 400 francs, die hij zeide voor zaken noodig te hebben. Kort daarop bracht echter een bediende een brief aan den hotelhouder, waarin Weidner hem schreef, dat hij niet meer terugkwam en hein verzocht voor zijne vrouw en kinderen te zorgen. Daar in het gezin steeds de beste harmonie had geheorsclit en Weidner steeds nauwkeurig aan zijne verplichtingen had voldaan begreep de hotelhouder niets van de zaak. Weidner was z lfs zeer aan zijne vrouw en kinderen gehecht. In den loop van den dag bleek het echter, dat Weidner door den wissel- agent Manhetm met beurs-operaties was belast en aan dezen een som van ongeveer SO,000 fr. moest betalen. Weidner had die som wel gere aliseerd maar geen cent er van aan den heer Manheim gegeven. Alle pogingen om Weidner te vinden of zijn spoor te ontdekken waren te vergeefs. Bij nadere informaties- is gebleken, 'dat liij in Amerika al eens failliet was gegaan met een passief van 50,000 dollars. Uit Aalten week kwam wordt ons gemeldDe vorige een oppassend jongelingdie te Anholt (Pruisen) als klompenmaker werktvan een bezoek aan zijne moeder terugwelke in baanderen (gemeente Ambt üoetinchem) woont. Op de grenzen werd hij door drie personen aangevallendie hem niet minder dan twee en twintig messtekfin en sneden toebrachten. Op zijn hulpgeschrei kwam een Pruisisch ambtenaar, die daar dicht bij op post stond, toeschieten en deze nam twee der daders gevangen. De derde is nog voortvluchtig. Hun slachtoffer bevindt zich in hoogst bedenkelijken toestand in liet Iclooster in Anholt Men schrijft de gruweldaad aan wraakneming toe. De jongeling namelijk hielp van tijd tot tijd een earrouselhodder, doch had nu onlangs geweigerd om langer zonder betaling die diensten te bewijzen. Naar de Amerikaansche dagbladen melden zou de beruchte bandiet Pasquale Erancolino de hoofdman der bendewelke zoolaug Italië heeft uitgeplunderdte Haver zijn scheep ge gaan op een stoomboot met uitwijkelingen naar de Vereenigde-Statcn. Ten gevolge van dit ge rucht zijn in dc aankomsthavens een aantal agenten der geheime politic gezonden, om den ge vreesden roover oogenblikkelijk aan te houden. Het Italiaanscli gouvernement en liet. gemeentebe stuur der stad Napels hebben voor zijne aan houding eene premie uitgeloofd van 20,000 frank. Francolino heeft reeds meer dun dertig moor den gepleegd; zijne echtgenoote, Australia Dagrosa, nauwelijks 20 jaren oud, vergezelt hem op zijne reis. Men zegt dat Dagrosa nog bloeddorstiger is dan Francolino en dat zij het is, die den bai.diet tot moorden en plundering aanhitst. Een der misdaden door Francolino gepleegd en welke den meesten ophef heeft gemaakt, is drie jaren geleden de aanhouding geweest van den prins Borghese. De bandiet stelde aan den prins voor, ofwel een rantsoen te betalen, of nens en ooren afgesneden te worden. De prins betaalde en verkreeg ongedeerd zijne vrijheid weer, doch liet ltaliaansche Gouvernement nam de zaak ter harte en sedert hebben de bersaglieri de bende van Franeolino zoo hardnekkig ver volgd dat zij eindelijk is uiteengedreven en het ■opperhoofd de vlucht heeft moeten nemen. Waalwijk. Bij gelpgenheid van de viering van het 80-jarig bestaan van het Delftsche studentenkorps zal er op Dinsdag 9 Juli eene maskerade plaats hebben, voorstellende den in tocht van Willem IV Hertog in Beijeren, Grave van Henegouwen, Holland en Zeeland, enz. bin nen Utrecht in November 1415. liet voor die maskerade benoodigde schoeisel wordt geleverd door Waalwijksche fabriekanten, namelijk de lieeren J. van Doorn en J. \Y. van Loon, die reeds meermalen met de levering van sciioeisel voor dergelijke gelegenheden belast wa ren. Wel een bewijs hoezeer het Waalwijksch fabrikaat in het algemeen en het werk dier heeren in het bijzonder algemeen gewaardeerd wordt. W ij kunnen jedereen gerust aanraden bedoeld schoeisel, dat uitmunt door nette be merking, te gaan bezichtigen. Sprang, 6 Juni. Gisteren-avond, ongereer 6 uur, speelden 4 jongentjes, respectivelyk 11, 9, 8 en 8 jaar oud, bij den Meerdijk schuilhoekje of het zoogenaamde wegkruipertje. De jongste dier kinderen had het ongeluk voorover in een moddersloot te vallen en zou spoedig gestikt zijn, indien de twee oudsten hun kameraadje niet met de boenen naar boven getrokken hadden. Zij brachten het huiswaarts, maar het kon de eerste tien minuten niet spre ken, zoodat men eerst bevreesd was dat het sprakeloos zou blijven. Gelukkig kreeg het zijne spraak terug en kwam het met den schrik vrij. Ililrnrcnbcck. Maandag werden de stoffelijke overblijfselen van een der laatst overgebleven officieren der oude Fransche armee, den gepen sioneerden luitenant-kolonel der cavallerie van liet Nederlandsche leger, Jacques Joseph Majoie, ridder der Militaire Willemsorde, der Eikenkroon en van liet Legioen van Eer, in zijn familiegraf alhier bijgezet. Bij de groeve, rondom welke zich eene aan zienlijke menigte had verzameld, werden achter eenvolgens lijkredenen uitgesproken door den kapitein der grenadiers Lutz, den In luitenant der Belgische jagers te paard De Middeleer, en voor den landbouw door den heer P. van de Voorde van Dongen. De heer J. J. Majoie werd tc Namen (België) geboren den 14 Augustus 1788, trad in dienst als vrijwilliger bij het 27e regiment jagers te paard in 1807 en volgde sedert dien tijd de legioenen van Napoleon door Pruisen, Zweedsch- Pommeren Denemarken Spanje Saksen en Frankrijk. Ilij werd viermaal gewond door geweerkogels, sabelhouw en lanssteek, en redde te Montigno in Spanje zijn escadron-kommandant uit dc handen van den vijand. Den 22 n Mei 1813 werd hij bevorderd tot 2n luitenant, en den 23n Maart 1815 streed hij in Nederlan.'isehen dienst bij het 2e regiment karabiniers. Te Waterloo werd hij gewond door een sabelsteck in de borsttoch verzamelde hij zijn peloton, nam andermaal deel aan de charge en werd gekwetst door een steek in den linker arm, zoodat hij in de ambulance moest verzorgd worden, waar hem dc Militaire Willemsorde werd uitgereikt. In 1842 werd bij als luitenant-kolonel gepen sioneerd, en sedert hield hij zich onledig met landbouw tot zijn laatste uur. Druilen. Woensdag-raiddag werd het zoontje van den molenaar J. M. zoodanig door de roeden van den molen getroffen dat men aanvankelijk voor het behoud van het leven van den kleine vreesde. Door den geneesheer werd spoedig een verband gelegd en op dit oögenblik is er veel hoop, dat het kind in het leven zal blijven. Oudcnboscli, 5 Juni. De baronieschors tYordt slecht gewonnen. Veel zit er thans te schim melen door het aanhoudend regenachtig weder; veel looistof gaat verloren. Droog weder wordt zeer gewenscht. De prijs van 't nieuwe gewas is nog onbekend. Dc handel is zeer slapalsof de looiers geen schors meer noodig hadden. 's-IIortogenbosch. Door de Commissie voor het marktwezen alhier is verslag uitgebracht over een schrijven van de Kamer van Koophandel, betreffende den achteruitgang van havdel en nijverheid te dezer stede en de middelen, dooi de Kamer aangegeven, om daarin verbetering te brengen. Blijkens dit verslag is de handel tengevolge der tijdsomstandigheden, even als elders, ook hier kwijnendehet gevoelen der Kamer dat. de handel echter achteruitgaat, kan de Commissie niet declcn en wordt door haar op voldoende gronden weerlegd. De invoer van een vrije wekelijksche markt, een middel door de Kamer aangegeven, acht de Commissie niet raadzaam, omdat daardoor de dngelijksche markten naar hare meening zullen lijden en de winkeliers en kleinhandelaars zullen worden benadeeld. Zij stelt echtar de invoering van nog 2 jaarmarkten voor en wel een in de maand September en een in de maand November. exploitatie van een spoorweg- van 's-Bosch langs de Z.-Willemsvnart naar deze gemeente in aan sluiting aan den spoorweg Boxtel-Wezel. Leeuwarden, Woensdag-namiddag 2 uur had de feestelijke opening plaats van de tentoonstel ling van voorwerpen vaii nijverheid en knust, door vrouwen vervaardigd. Het ruime en flinke manègegebouw, door den Minister van Oorlog welwillend voor de tentoonstelling afgestaan, was geheel onkenbaar. Van buiten prijkten de natio nale, oranje- en stedelijke kleuren, hetzij in vlaggen en wimpels, hetzij in eene tropee, alles vereenigd met guirlandes, enz. van groen. Bij den eersten aanblik der zaal maakten zich ver rassing en verbazing beide van de bezoekers meester. De verwachting is inderdaad overtrof fen. Omstreeks 3000 inzendingen uit alle stre ken van Nederland en ook uit het buitenland bewijzen, wat ook de vrouw vermag op liet gebied van nijverheid, en kunst. Er is niet alleen groote verscheidenheid van voorwerpen maar ook een rijkdom, die boeit in hooge mate, en »lit alles gaat gepaard met een smaak, die opnieuw een groot getuigenis van de vrouw geeft. Donderdag morgen ontdekte men in het riet, aan den oever der Schelde, onder Burght. nabij Antwerpen, het lijk van zekeren Freilerik Ver- gauweu 55 jaar oud boschwachter in dienst van verschillende particulieren van Antwerpen. Men ontdekte weldra dat eene misdaad was gepleegd het lijk droeg sporen van geweld en had aan den hals eene diepe wendedoor een dolk of mes toegebracht. Men veronderstelt dat Vergauwen onvoorziens en van achteren is aangevallen, want hij schijnt deu tijd niet gehad te hebben zich van zijne wapenen te bedienen. De revolverin zijn zak gevonden was met 6 kogels geladen. De moordenaar nog onbekend. Het slachtof fer was een wakker en moedig maneiken nacht doorkruiste hij de bosvehen en betrapte menigen wildstrooperhij was reeds verscheidene malen met den dood bedreigd. Men denkt (lat de moord uit wraakzucht is gepleegd. Het gerecht, houdt zich ijverig met het onderzoek bezig. Al de bekende wildstroopers van den omtrek heb ben hun verblijf op dat tijdstip moeten bewijzen. Luik, 5 Juni. Een moord is gisteren op den openbaren weg tusschen Henri-Chapelle en Cler mont gepleegd. Een brouwersknecht van M. Laoureuxte Thimisterkeerde met. zijn wagen terugna eene aanzienlijke som gel (Is bij de klanten ingezameld te hebben. De man kwam echter niet te huis men vond hein heden mor gen met wonden overdekt, (lood neven zijn wagen op den weg liggen. Een knecht, die hem vergezeld had, is verdwenen. Is deze niet vreemd aan de gruwelijke daad of is hij eveneens het slachtoffer van een moordenaar geworden? Het is te hopen dat de gerechtelijke onder zoeken deze vragen zullen oplossen. Opmerkelijk is hethoe vele beambten, die tegen de sociaal-democraten krachtig optreden van wege die partij zelfs met den dood bedreigd worden. Zoo werd dezer dagen Mosteen der leiders der maatschappij-verwoesters, te Chemnitz in verzekerde bewaring genomen. De directeur van politie aldaar en de officier bij (le rechtbank, welke het vonnis wees en den last tot uitvoering verstrektezijn inet den dood bedreigd. Van wege het Gouvernement zijn hooge beiooningen toegekend Yoor hen, die de daders dier vrees- ainjagingsn weten aan te wijzen. Die aanwijzig zal echter wel niet volgen, want de aanwijzers zouden ook kinderen des doods zijn. Duitseh land krijgt zoodoende veel van Italië. De soci alisten zijn de roovers die ieder met dood en verderf bedreigen, die niet wil bukken voor hun gezag en gehoorzamen aan hun roovers wetten. Velen zien spoedig algemeene strafbepalingen tegen de socialisten, gedecreteerd door deu Keizer, buiten medewerking van den Rijksdagbepaald te geinoet. Duizenden bij duizeuden zullen daarin juicheu. Het fort Bellevue te Belfort, dat in 1870 zoo heldhaftig door- den thans overleden kolonel Denfert Roclierau verdedigd werd, zal, naar men weet, voortaan den naam van zijn beroemden verdediger dragen. Daar de Regeering echter hiermee de schuld van het vaderland aan den dapperen officier niet voldoende, gekweten acht, zal de Minister van Oorlog een wetsontwerp in dienen, waarin voorgesteld wordt, aan de weduwe van kolonel Denfert Roclierau boven haar ge woon pensioen een bijzondere toelage toe te kennen. Volgens het krijgsreglement heeft iedei officier, die eene vesting na liet beleg tegen den vijand verdedigt, of haar slechts bij uiterste noodzakelijkheid met voldoening van de militaire eer overgeeft, recht op een met zijn daden over- uit te reiken voor het eenkomende belooning, front van de troepen, die belooning niet heeft geering het haar plicht, vergoeden. Daar kolonel Denfert ontvangen, acht de Re- die aan de weduwe te Veghel, G Juni. Naar wij vernemen, is door den Minister van Waterstaat, enz. afwijzend be schikt op het, adres van den heer IV. Thieme te 's-Bosch, om concessie voor den aanleg en Een tentoonstellings-bezoeker schrijft het vol gende omtrent het aanzicht van Parijs „Gister wandelde ik van het Bois de Boulogne naar de Opera, over de Champs Elvsces, door de rue Rivoli en de avenue de l'Opera. Overal krioelden in liet verblindend zonlicht duizenden schitterende equipages en andere rijtuigen door elkaar. De menigte woelde onafgebroken tus schen de rijtuigen door en de koetsiers hadden hun oogen wel noodig, om botsingen of strem mingen te voorkomen. Onwillekeurig vroeg ik mij af, of dit nu hetzelfde Parijs was, waar zeven jaren geleden alle paarden waren opge geten datzelfde Parijs, dat al die ellende, die verwoesting getrotseerd heeft. Welk een grootsch schouwspel voor ieder vreemdeling en welk een diepen indruk zal hij daarvan naar zijn vader land meenemen." De Post, bericht, dat de toestemming in de oproeping tot liet Congres een der laatste han delingen was van den Keizer, voor liet lood van den ellendigen Nobiling hem trof. Het Congres zal volgender wijze zijn zamengesteld Yoor Rusland: graaf Schuwabff en de heer von Oubril; voor Groot-Brittaunië: lord Beaconsfieldgraaf Salisbury, lord Odo Russellvoor Frankrijk ile Minister Waddington, de ambassadeur Saint- Valliervoor Oostenrijk: graaf Andrassy, graaf Karolyibaron Hay merle; voor Turkije: (waar schijnlijk) Safvet-pacha Saadulladhbey voor Duitsehland: 'prins von Bismarkde Staats- Minister von Bulow en mogelijk nog een derde. Het maken van liet protocol en de leiding van het bureau zal worden opgedragen aan den ge heimraad von Railowitz terwijl een beslissing over het ander personeel nog niet genomen werd. De Post meldt in een telegram uit Weenen het volgende: De Londensehe socialisten hebben ontegenzeggelijk vooruit kennis gedragen van den aanslag tegen Keizer Wilhelm. Graaf An drassy deelde gisteren aan eenige leden der delegatie mede, dat hij bericht had ontvangen dat Engelsche detectives een dag te voren de Hngelsohe Regeering hadden verwittigd, ff.it er eene groote beweging heerschte onder de socia listen ca dat groote gebeurtenissen ophanden schijnen. Volgens den Provincial Correspotule.nz moest (1c instructie tegen Nobiling voorshands geschorst worden ten gevolge van zijn toestand. Doch dc nasporingen worden allerwege onafgebroken voortgezet. Wat daaruit tot dusver is gebleken, geeft veel grond om te denken dat de moord aanslag het werk is van een komplot. Berlijn, 6 J uni. Blijkens heden morgen door de geneesheeren uitgegeven bulletinheeft de Keizer in den afgeloopen nacht goed geslapen. De meerdere warmte in den rechtervoorann is verminderd. Er heeft zich geen koorts voorge daan. De toestand van Nobiling blijft dezelfde; het is onmogelijk hem te verliooren, zoodat men alleen op zijdelingsche gegevens afgaat en in sociaal-democratische vercenigingen en clubs huiszoekingen instelt. l)e Reich wnzciy er maakte heden namid dag een bevelschrift openbaar van den Keizer koning aan den Kroonprins, van 4 dezer, door Wilmowski Albedyll, elief van het civiel en militair kabinet, geteekend en door deu Rijks kanselier en het Staatsministerie gecontrasigneerd daarbij wordt den Kroonprins, zoolang de Keizer verhinderd zal zijn, als diens Vertegenwoordiger de opperste leiding van de Regeerings-aangeie- gen heden overgedragen. l)e Reichsanzeiyer behelst voorts oen order van den Kroonprins, gedagteekend 5 Juni, aan den Rijkskanselier en van denzelfden dag aan het Staatsministerie, welke publicatie bevelen nopens de regeling der bedoelde plaatsvervanging behelst en opname van liet decreet van plaats vervanging in het Reichsgesetzblattalsmede in de verzameling van wetten, verordent. Bucharest, 4 Juni. Engeland heeft beloofd, de onafhankelijkheid van Rumenië te zullen erkennen, en met dat Vorstendom niet een con ventie, maar een handelsverdrag te sluiten, ge teekend door Koningin Victoria en door Vorst Karei. Men hoopt dat Engeland op het Congres zich op categorische wijze tegen den woderafstand van Bessarabiö zal verklaren. De Romanuel, deze qnaestie besprekende, zegt, dat Rumenië onherroepelijk besloten heeft, geen duimbreed af te wijken van (le punten, die zijn onafhankelijkheid en de integriteit van zijn ge bied raken.

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2