BUITENLAND. Belgie. Engeland. Spanje. Duitschland. Onder de indrukwekkende toonen van Luther's I Hymne" werd de met bloemen bedekte kist in de groeve neergelaten'. Daarna riep de wapen heraut met luide stem den titel Van den over leden Koning af en onder de plechtige toonen van den „doodenmarsch" uit Saul verliet de stoet de kapel. Toen Prins Ernst van Hannover, thans Hertog- van Cumberlandde insignes van den door zijn overleden Vader gedragen Orde van den Koaseband aan Koningin Victoria teruggaf, begiftigde de Koningin hem daarmede in tegen woordigheid van Prins Leopold en den Prins van Wallis. Bij het Departement van Koloniën is het na volgende telegraphisch bericht van den Gouver neur-Generaal van Nederlandsch-Indië ontvangen, dato 24 Juni „Wegens dagelijksche aanvallen op Edi zijn troepen gezonden naar Gedoeng. Na hevige ge vechten werden sterke stellingen door ons ge nomen. Wij hadden 14 dooden waaronder 2 luitenants, en 7 9 gewonden, waaronder eveneens 2 luitenants. De vijand kreeg 750 dooden en gewondenin ééne versterking liet hij ISO dooden achter, waaronder voorname hoofden. Na die gevechten heeft het hoofd van Gedoeng afstand gedaan van zijn gezag ten behoeve van zijn zoon, die zich persoonlijk is komen onder werpen." Tot toelichting van dit telegram wordt in de Staats-Courant aangeteekend, dat het landschap, waar onze troepen een zoo voorbeeldeloozen tegenstand ontmoetten en een zoo buitengewoon succes behaalden, behoort tot het negental land schappen die te zamen het bondgenootschap van Pasei-Kerti vormen. Twee hoofden van die streek, bestuur voerende te Blangmeh en te Mocling, hebben zich in 1874 aan het Neder- landsch gezag onderworpen. De overige hoofden hebben in den laatsten tijd geen slechte gezind heid aan den dag gelegd, behalve de bestuurder van Gedoeng, aangaande wiens vijandige plannen onze autoriteiten reeds siuds geruimen tijd her haaldelijk verontrustende berichten ontvingen. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft heden P. C. Graaf van Rechteren Limpurg, oud-Bur gemeester van Nieuwkoopvrijgesproken van de aanklacht van poging tot moord op zijn op volger. Het Hof overwoogdatofschoon het lossen van twee schoten wettig en overtuigend bewezen is de bedoeling om te dooden niet is bewezen. Had hij die bedoeling gehad, dan had hij iederen dag andere en betere middelen daartoe kunnen kiezen. Het Hof veroordeelde hem echter ter zake van moedwillige verbreking van afsluiting tot 6 maanden cellulaire gevan genschap en eene geldboete van f25. Vermits echter geen preventieve hechtenis tegen dat feit veroorloofd is, heeft het Hof zijne onmiddelijke invrijheidstelling gelast. Te Breda is Dinsdag-middag de bliksem ge slagen in den schoorsteen der cantine van de klooster-kazerne. Vier soldatendie zaten tc domineeren, vielen van schrik achterover, doeh er werd geen schade aangericht. De Amerikaansclie schoener Eothen vertrok den 19den Juni van New-York naar de Pool streken ter opsporing van de overblijfselen der expeditie van Franklin. Het schip is voor 30 maanden uitgerust en staat onder het bevel van kapitein Thomas F. Barry, die de lepels ontdekt heeft waarop de naam en het wapen van Sir John Franklin gegraveerd warenhetgeen aan leiding heeft gegeven tot de tegenwoordige ex peditie. De equipage bestaat uit 25 koppen, waaronder Joseph Eberbing of „Esquimaux Joe," die de expeditie medemaakt in hoedanigheid van jager en gids. De Eotlien zal eerst Whale point, in de Hud- sons baaiaandoen om eenige Esquimo's aan boord te nemen, en van daar naar Reecli Point, ongeveer 140 Eng. mijlen Noordelijker in de Rapulse baai vertrekken. Te "Whale point had kapt. Barry de Esquimo's aangetroffen van wie hij de lepels kochten welke verhaalden dat het schipvan waar zij de lepels hadden bij Kaap Hallowell door het ijs verpletterd was. De equipage van dat schip, waaronder sir John Franklin wasdien zij kenden bij den naam van „Ililata" of aanvoerder, werd door de inboorlingen geleid naar Kaap Englefield, zes honderd veertig Engelsche mijlen van Whale- point verwijderd, waar zij de een na den ander van koude, honger en ziekte stierven en begraven werden. De Nalchiles rapporteerdendat de „witte mannen" een aantal geschreven boeken hadden achtergelaten, die ook te Englefield be graven warenwelke plaats nog nimmer door eene der uitgezonden expedities ter opsporing van Franklin bereikt was. Kapt. Barry was van plan om van Rapulse-baai met sleden over land te trachten Englefield te bereiken, hetwelk hij in vier a vijf weken zoude kunnen doen. Men verwachtdat de expeditie twee en een half jaar zal uitblijven. Pioviand voor achttien maanden bevindt zich aan boord van de Eothen en het volgende voorjaar zal er meer uitgezonden worden met den walvischvanger Henri Trowbridge. Wapens en ammunitie zijn voor dc geheelc 30 maanden aan boord. De kosten der expeditie worden op 25,000 dollars begroot. Naar wij vernemen zullen de grootc manoeu vres worden gehouden in het begin van September a. s. Deze manoeuvres, waaraan zal worden deelgenomen door het reg. grenadiers en jagers, het 4de en 7de reg. infanterie, zullen plaats vinden aan de Hollandsche kust van den Hoek van Holland tot aan IJmuidcnzij zullen hoog stens acht dagen duren. Inkwartiering der troepen bij de ingezetenen zal waarschijnlijk in het ge heel niet geschieden. In een boscli nabij Devonter heeft men het lijk van een onbekend man aan een boom han gende gevonden met een flesch jenever bij zich. Bij het hoofdbestuur voor het Nationaal Hul deblijk ter gelegenheid van het huwelijk van Prins Hendrik aan te bieden, is tot dusver een bedrag van ruim f 30.090 ontvangen. Dc bijdrage der hoofdstad voor dit nationaal geschenk beloopt omstreeks f8900. Aangezien tot den 30 Juni de bijdragen van de gemeenten worden ingewacht aan het hoofd bureau, Heerengracht, no. 460,- staat voor hen, die nog eene bijdrage willen storten, tot dat tijdstip alsnog daartoe de gelegenheid open. Men schrijft uit Yenlo van 26 Juni„De wisselwachter Nienwenhuis, van het staatsspoor, had het ongeluk bij het aanhaken van een Pruisischen wagen te struikelen. Het gevolg hiervan was dat de trein, die reeds in beweging was, over hem heenging en hem beide beenen van het lichaam sneed. De ongelukkigeeen oppassend huisvader Van drie kinderen, is spoedig daarna overleden. Tilburg, 26 Juni. Heden had alhier ten ge meentehuize de openbare aanliesteding plaats der levering van1. 104,000 greskeien en 220,000 granietkeien; hoogste inschrijver de heer Willem 1 loven Jz., te 's Gravenhage, voor f 10,888 laagste de heeren Louis Goffin Oie., tc Luik f9,511. 2. 4,070 strekkende meter trottoir banden en 32 kwart cirkels; hoogste inschrijver de heer Leo Locy', te Venlo, voor f13638.80; laagste dc heer Leander Petitte Tilburg. 18 Juni, Gisteren avond omstreeks elf ure ontstond er brand in de fabriek van den lieer Ch. van Dooren te Broekhoven. Gelukkig heeft men het vuur tijdig kunnen stuitenzoodat alleen de stookplaats in de ascli is gelegd. De eerste repetitie der Nieuwe Koninlijke Harmonie in hare nieuwe concertzaal heeft gis teren plaats gehad. Niettegenstaande het niet algemeen bekend waswaren toch talrijke be langstellenden aanwezig. De repetitie werd ge opend door „Wien Neerlandscli bloed". Met geestdrift werd dit ten gehoore gebracht en de forsclie welluidende toonen deden de schoone accoustiek der zaal, die door kenners algemeen geroemd wordt, ten schoonste uitkomen. Doch ook in andere opzichten is de groote, ruime zaal inderdaad keurig te noemen, zoodat zij door bevoegde beoordeelaars zeer wordt geprezen. Druilen27 Juni. Verleden Zondag had alhier op de Doelen „Constantia" de eerste koningscliieting plaats. Daar reeds verscheidene leden van dit jonge gezelschap den boog vrij goed weten te hanteeren was het te voorzien, dat de strijd hevig zou zijn. Dat was ook het geval èn eerst het laatste schot besliste. De uitslag was, dat de schutter F. Obbens met 115 punten in 40 schoten overwinnaar wasde naaste opvolgers behaalden 114 en 112 punten. Onder eene hartelijke aanspraak werd den over winnaar eene sierlijke koningsster op de borst gehangen en tot laat in den avond bleef het gezelschap onder gulle tractatie en het instellen Van een aantal „heildronken" recht vrolijk bijeen. Naar wij vernemen zal het 1ste Bonds- Concour3, dat Zondag 7 Juli door „Constantia" gegeven wordtook door muziek opgeluisterd worden." Elshout, 26 Juni. Heden morgen geraakte te Oudheusden eene hooikar van een landbouwer uit Nieuwkuik in brand. De kar en het hooi zijn totaal verbrand. De voerman en het paard zijn er met den schrik afgekomen. Naar men zegt is onder het laden een lucifer uit den zak van den voerman gevallen en door de hitte (misschien wel door de wrijving) aangevlogen. 's-Hertogcnboscli. Naar men verneemt zijn bij "den Minister van Waterstaat thans in behan deling de plannen tot verbetering van den wa terafvoer in het Oostelijk deel dezer provincie. Met het oog op hei onlangs door genoemden Minister aan eene commissie van belanghebbende besturen geopend vooruitzicht, wordt het besluit in deze zoo belangrijke aangelegenheid met on geduld alhier te gemoet gezien. De Burgemeesters der gemeenten in deze provincie zijn door den Commissaris des Konings in kennis gesteld met een schrijven ^van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, waaruit blijkt, dat door de Burgemeesters, in geval van ontploffing van stoomketels, niet altijd wordt voldaan aan art. 19 der wet, van 28 Mei 1869 (Staatsblad Mo. 97) cn de bijannsehrijvin gen; van 29 Maart 1870 cn 12 Maart 1S72 ge geven voorschriften. Zij zijn ten slotte uitgenoo- digd, om* telkens wanuear overtreding van art. 18 der gemelde wet te hunner kennis komt, door het opmaken van proces-verbaal, eene ver volging krachtens art. 24 sub. b te bevorderen. Helmond, 26 Juni. Naar aanleiding van een door de Kamer van Koophandel alhier aan don Minister van Waterstaat gedaan verzoek tot wij ziging der zomerdienstregeling op (1e Staats spoorwegen, als zijnde de tegenwoordige voor deze plaats cn omstreken met liet oog op den hier bcstaanden nitgebrciden handel met de Hollandsche steden zeer nadeelig, is door ge noemden Minister tc kennen gegeven, dat liet geringe verkeer, dat o. a. met dc Hollandsche steden gemiddeld per dag geen 3 reizigers voor Venlo en nog geen 2 reizigers voor Helmond bedroeg, het inleggen van nieuwe treinen op het gedeelte Venlo—Eindhoven niet kan wettigen en derhalve aan het door de Kamer gedaan ver zoek niet kan worden voldaan. Het Hof van Cassatie heeft het arrest, waarbij de medeplichtigen in de zaak Langrand verwe zen zijn naar liet Hof van Assisscs, vernietigd cn met die uitspraak een diepen indruk bij liet publiek teweeg gebracht. De tien jaren, die aan de instructie zijn besteed, de 400.000 frank aan onkosten, die ten laste komen van de schatkist, zijn wel geschikt om indruk te maken op het publiek. Er is ongetwijfeld iets spijtigs in, dat een zoo lange en kostbare instructie tot niets heeft geleid, en de vraag rijst als van zelf, of de instructie goed is geleid, of zij aan bekwamer handen toevertrouwd, niet een andere uitkomst had opgeleverd. De Etoile beige klaagt vol verontwaardiging over de magistraten, die tien jaren besteden aan een instructie, die op niets uitloopt, en die daarvoor andere zaken laten liggen, totdat de achterstand zóó groot is, dat een zesde kamer bij het Hof van Appél te Brussel moet worden toegevoegd. De Flandre libérale daarentegen zet den loop der zaak uiteen en verklaart daarmede tevens de thans gevallen uitspraak. Volgens het arrest van ver wijzing zouden de medeplichtigen van Langrand te recht staan wegens valschlieid, daar zij een onjuiste balans hadden opgemaakt. Dit feit heeft meer van oplichting dan van valschlieid; maar daar (1e verjaringstermijn veel korter is voor oplichting dan voor valschlieid, zouden de gepleegde feiten als oplichting gekenschetst, al licht aan dc vervolging zijn ontsnapt. Zoo kwam het Openbaar Ministerie er toe, liet maken van een onjuiste balans te beschouwen als valschlieid in een geschrift van koophandel, een zienswijze door dc Raadkamer van het Hof gedeeld. Tegen de beslissing der Raadkamer voorzagen de be klaagden zich in cassatie, op grond, (lat bij vennootschappen de balans geen verbindende kracht heeft, en nimmer kan gelden als bewijs stuk van wat zij inhoudt. Het Hof van Cassatie heeft zich daarmede vcreenigd het beschouwt de balans als niets meer dan een overzicht, waaraan de deelgenooten in de vennootschap, al naar zij verkiezenhun goedkeuring kunnen schenken of onthouden. Maandag-namiddag is de weduwe Favresse, woonachtig tc Gosselies, voorgeburcht, in hare woning vermoord. De moordenaar is zekere Ed. Ant. Goossens, geboren te Sti-Stephanus- Woluwe. Hij was reeds voor de tweede maal in dienst van het huis Favresse en heeft zijne misdaad gepleegd om te kunnen stelen. De afwezigheid der bloedverwanten te baat nemende, heeft hij de weduwe E. met een riek en een mes vermoord. De moordenaar heelt 30 fr. gevonden en medegenomen, alsook al de kost bare voorwerpen die hem onder de hand zijn gevallen en een paard om zijne vlucht te ver gemakkelijken. Het gerecht zet hem ijverig na. Londen, 27 Juni. De Daily News verneemt van gisteren uit Berlijn, dat Prins GortschakolF gisteren in de zitting van het Congres mede deelde, dat hij in 't vervolg niet meer aan de onderhandelingen zal deel nemen. De hoofd leiding der Russische aangelegenheden wordt aan graaf Schouwaloff opgedragenOubril wordt tweede en Bonteneff derde gevolmachtigde. Madrid, 26 Juni. Koningin Mercedes be zweek lieden ten half een. De jonge Vorstin, wier huwelijk met Alphonsus XII Spanje nog slechts vijf maanden geleden met zooveel sympathie en blijde verwachtingen vierde, was een paar dagen voor haar vroegtij- digen dood haar 19de jaar ingetreden. Zij overleed in den bloei van het leven be treurd door een zielsbcdroefden Vorst.die zijn gade innig lief had, nageoogd door een volk, welks liefde de sympathieke Vorstin zich in korten tijd had weten le verwerven door de bevalligheden van Haar persoon door de uit muntends hoedanigheden van hoofd cn hart, die men reeds in Haar had leeren waardêeren. De overleden \orstin was de derde dochter van Anton Marie Philips Lode wijk van Orleans, Hertog van Montpensier en van de infante Maria Louisa, zuster van de ex-Koningin Isa bella. Zij was dus Koningin Isabella's nicht cn had haar vollen neef gehuwd, Alphonsus XII, zoon van Isabella II. Dc hinderpalen, die aanvankelijk aan dit hu welijk in den weg werden gelegdstuitten af op de liefdedie Alphonsus Zijn uitverkorene toedroeg. Toen eindelijk tot. liet Huwelijk be sloten werdwerd die tijding door de natie begroet als de gelukkige voorbode van een tijd vak van vrede cn kalmte voor Spanje. Dona Maria de las Mercedès werd te Madrid geboren' den 24sten Juni I860. Omtrent de laatste oogenblikken van Dona Mercedès wordt nog gemeld Na de gelukkig doorstane crisis in den nacht van Zondagdie nog een flauwe hoop bij Ko ning Alphonsus verlevendigde, bracht de Koningin den Maandag en den 'daarop volgenden nacht betrekkelijk kalm door, zonder dat Haar toestand verergerde. De geneesheeren verklaardendat er nog hoop bestond, als de bloeddiarrhee maar niet terugkeerde. Intusschen werden in alle kerken openbare gebeden uitgesproken. De schouwburgen waren gesloten. Van verscheiden Souverreinen o. a. van den PauS van den Koning van Belgie en van de Prinsen van Wales en van Aosta werden telegrammen ontvangen. Sedert 6 uur in den "Woensdag-morgen werd de toestand erger en erger en verloor de door luchtige lijde'res liet bewustzijn. Haar ouders waren nog tijdig aangekomenom door hun dochter toegesproken te kunnen worden. De Koningin gaf in de armen des Konings den geest, omgeven door de Koninklijke familie. Het lijk van Koningin Mercedès zal morgen tentoongesteld en Vrijdag naar den Koninklijken grafkelder in het Escuriaal overgebracht worden. llet overlijdcu van de Koningin is aan de Kamer medegedeeld en de President heeft de betuiging van eenparige deelneming der Kamer in het onherstelbaar verlies aan den Koning aan geboden. Tot nader order zijn de zittingen op geheven. Te Madrid hcerscht groote droefheid. Met Z. M. de Keizer van Duitschland gaat liet voortdurend beter, maar zeer langzaam, 't Zal nog wel ceuige weken duren eer hij de buitenlucht zal kunnen gaan genieten. Nobiling is eindelijk weer bij kennis gekomenhij eet weer en spreekt een weinigmaar hij heeft zooveel hersens verloren, dat men ernstig vreest voor krankzinnigheid, zoodat hij dus toc.li niet zou kunnen verhoord worden. De zaak van Hödel komt eerst 10 Juli voor. Het getal ge tuigen bedraagt 38. Herlijn, 26 Juni. Heden heeft opnieuw eene zitting van het Congres over de Bulgaarsche quaestie plaats, welke waarschijnlijk opnieuw morgen het onderwerp der beraadslagingen zal uitmaken. Over de Zuidelijke, Oostelijke en Noordelijke grenzen van liet vorstendom Bulga rije bestaat reeds principieele overeenstemming, terwijl de Westelijke grenzen nog bepaald moe ten worden. Speciale grensregeling zal aan eene Europeesclie commiseie worden opgedragen, na dat (le benoeming barer leden plaats gehad zal hebben. Ook is hierover, naar men zegt, over eenstemming verkregen, dat alle Donau-vestingen en in 't algemeen alle vestingen in Noordelijk Bulgarije (liet vorstendom) geslecht zullen worden. Intusschen zijn er nog verscheidene punten be tredende Bulgarije te regelen, o. a. ook de wijze van verkiezing van den Vorst. Omtrent Antivari is nog niets beslistdit onderwerp is overigens op liet Congres, dat zich uitsluitend met de Bulgaarsche quaestie bezig hield, nog niet ter sprake gekomen. Berlijn, 27 Juni. De gisteren plaats gehad hebbende zitting van het Congres duurde twee uren. De quaesties betreffende Rumelië cn Bulgarije werden in hoofdzaak geregeld. De Turksehe troepen mogen met onbeperkte vrijheid den Balkan bewaken. De volgende zitting zal morgen worden gehouden en zullen alsdan de quaesties betreffende Servië, Montenegro en llu- menic worden behandeld. De Armeensche ge delegeerden zullen eene memorie bij het Congre3 indienen. De nieuwe provincie ten Zuiden van den Balkan zal den naam „Oostelijk Rumelië" dragen. Aan het hoofd zal een gouverneur staan, die voor een bepaald aantal jaren zal worden benoemd cn in de administratie door een ver tegenwoordigende vergadering zal worden bij gestaan. De Turksehe vertegenwoordigers weigerden de overgave van Sjoemla, in weerwil van den terug tocht der Russen uit de nabijheid van Konstan- tinopel. Zij dreigden het Congres te zullen ver laten, indien de afstand van grondgebied aan Griekenland werd besproken.

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2