Mededeelingen Turkije. Ingezonden stukken. Frankrijk. Bekendmakingen. Prijscourant van Effecten Duitsehland. Burgerlijke Stand. Wisselkoers. Laagste Hoogste 6374 987,6 577a 137s 537, 97* 887a 1533/ 4 154 9374 W/o 37a wijzen had gegeven. Hij hield bij het verhoor door den President van liet Staatsgerechtshof vol, dat hij zich-zelf om het leven had willen brengen. Toen hem werd gevraagd, waarom hij dan juist den zelfmoord wilde plegen onder de Linden, op het oogenblik toen de Kè'izer voorbij kwam, antwoordde hij, „dat een zelf moordenaar daarbij naar verkiezing te werk gaat. Do^ een schiet zich te huis dood, de andere buiten zijn woning. Ik weet eigenlijk niet wat ik deedik heb niet nagedacht, waar ik een einde aan mijn leven zou maken. Had het mij geconvenieerd, dan had ik mij te huis door schoten." Op de herinnering, dat hij zich bij herhaling in een geest had uitgelaten, welke ganscli andere bedoelingen dan een zelfmoord moesten doen aannemen, gaf Hödel brutaal te kennen, dat tegen valsche getuigen niets te doen was. Zijn arbeid als agitatenr van de sociaal democraten loochende hij geenszins. Overigens trachtte hij aan al zijn handelingen een meer onschuldig voorkomen te verleenen. t Spreekt van zelf dat die uitwegen niet konden baten en dat ook de verdediger, ambts halve hem toegevoegd, evenmin Hödel van de schuldigverklaring kon vrij pleiten. Gelijk reeds geseind werd, veroordeelde het Staatsgcrcchthof Hödel tot de straffe des doods wegens hoog verraad, door het voornemen, om Zijne Majesteit den Duitschen Keizer te dooden, te hebben ge openbaard in handelingen, welke tot een begin van uitvoering kwamen, doch niet tot volkomen plegen van de daad hebben geleid. De veroordeelde hoorde zijn vonnis honend lagchend aan. Toen de veldwachters liem de handboeien aandeden, voegde hij hun toe „Morgen kunt ge mij daarmede ook ophangen." 's-HcrtogcnboscIi. Het door de ambtenaren en bedienden ter provinciale griffie aan de Stated dezer provincie gericht adres, strekkende dat de post hunner jaarwedden op dc provinciale be grooting voor zooveel, het rijksbestuur betreft, in verhouding worde gebracht tot het bedrag van hetgeen voor andere provinciën is uitgetrok ken, vond een gunstig onthaal. Ook die Ver gadering erkende de wanverhouding, die cr in vergelijk met andere provinciën ten aanzien van dit gewest bestaat, en besloot dc post van jaar wedden te verhoogen en te brengen op f2S.240, zijnde een gelijk bedrag als voor de provincie Noord-Holland wordt toegestaan. Een lid der vergadering verklaarde met genoegen het voorstel te hebben gehoord, te meer als hij daarin mocht zien niet 't einde, maar 't begin op een goeden weg, daar door de verhooging z. i. nog niet is weggenomen de onbillijke verhouding tegenover andere provinciën. Arnhem. Het plan tot het houden eener na tionale tentoonstelling van nijverheid en kunst in 1879 te dezer stede zal hoogstwaarschijnlijk wel verwezenlijkt worden. In een gisteren ge houden bijeenkomst van een dertigtal nij veren uit deze stad, is voorloopig tot het houden dezer tentoonstelling besloten en aan eene commissie uit hun midden opgedragen, een voorloopig be stuur samen te stellen, een begrooting der kosten op te maken, enz. 1 ilburg. De in ons blad reeds aangekondigde vergadering betreffende de oprichting eener Ver- zekerings-Maatschappij tegen brandschade alhier, had jl. Zaterdag plaats en werd door een tal voorname fabriekanten bijgewoond. Doordrongen als men was van het groote voordeel, dat voor Tilburg eeiie dergelijke maat schappij kon opleveren, welk voordeel door den heer A. Daamen werd uiteengezet, die tenge- volgc.van reeds vroeger betoonde belangstelling in die zaak in eene onlangs verschenen brochure getiteld Open brief betreffende de oprichting eenerVer zekering-Maatschappij tegen brandschade te Tilburg", een en ander nader had ontwik keld, besloot de vergadering eene commissie te benoemen, bestaande uit de volgende heeren J. F. Jansen, Burgemeester, T. Strater, H B. Swagemakers, C. Eras, Ch. de Wijs, M. Goyaerts allen fabriekanten H. Rozendaal lakenververA. J. C. Daamen, candidaat-notari's en secretaris der Kamer van Koophandel en Fa brieken, die statuten zullen opmaken en verder de zaak bevorderlijk zullen helpen zijn. Waalwijk, 12 Juli. Heden had ten raadhuize alhier de aanbesteding plaats van het maken van een kaaimuur van bazaltsteen aan de Oostzijde der haven voor rekening dezer gemeente. Ingeschreven werd door Gerrit Schermers te Eten voor 18050. W. C. de Zeeuw, te Waalwijk - 17900. Cornelis Klein, te Zwaluwe - 17900. J. F. van de Goor, tc Waalwijk - 17S00.— J. M. Gruijters, te Orthen - 17750. Teunis Smits, te Wijk - 17700. Peter Rijnders, te Valkenswaard - 14150.— Over de al of niet toewijzing zal de Gemeen teraad nader beslissen. Goirlc. Was ons dorp voor slechts vijf en twintig jaren, eene van die gemeenten, welke men onder de armste der Meierij rangschikt; thans sedert eenige jaren munt het uit in handel en nijverheid. Er is^ geen streek iu Nederland, waar het dorp Goirle niet bekend is. Terwijl honderden handwerkers gretig werk vinden, heeft men bovendien de stoomkracht te baat moeten nemen, om aan de veelvuldige werkzaamheden uitvoering te geven. Binnen een korten tijd verrezen twee kolossale fabrieksgebouwen, voor machinale weverijen, waarvan de productie bijna niet te bepalen is. Ofschoon de handel op dit oogenblik wel eenigs- zins kwijnende is, mag men hier nog zoo zeer niet klagen. De aftrek is wel niet zoo geregeld als andere jaren, doch de werkman heeft hier door nog niets geleden, zoodat voor iedereen die kan en wil werken, gelegenheid is om in zijne behoefte te voorzien. Berkel, 11 Juli. Bij de stemming voor een lid van den Gemeenteraad, welke alhier op 10 dezer heeft plaats gehad is de uitslag als volgt: Van de 96 stemgerechtigden, die nog in leven zijn, waren er 93 opgekomen en zijn uitgebracht op de Heeren Peter Pijnenburg met 49, Willi, van de Pas 43 stemmen, terwijl! Willi. Sweens 1 stem verkreeg, zoodat eerstgemelde als raadslid is herkozenvoorwaar een bewijs dat het lid., Pijnenburg, door zijn arbeid als pootmeester in 1877 verricht, de stemgerechtig den heeft voldaan, en waarom niet? Het mast- plantsoen ;dat hij in dit jaar in de heide der gemeente deed planten bedraagt verschillende honderd-duizenden en zal na eenige jaren vruch ten voor de gemeente afwerpen. Een ieder weet, welk een heerlijk geneesmid del de teer is in geval van bronchitis, teering, catharren, verkoudheid en in 't algemeen tegen alle aandoeningen van bronches en longen. Vele zieken helaas voor wie dit geneesmiddel uitstekend zou wezen, gebruiken de teer niet, hetzij uit tegenzin tegen den smaak, hetzij dat het hun verveelde om het teerwater klaar te maken. Dank zij het geniale denkbeeld van den lieer Guyot, Pharmacien te Parijs, hebben al die min of meer rechtvaardige grieven van de zieken opgehouden te bestaan. Het is den heer Guyot gelukt de teer te omgeven met een licht bedeksel van doorschij nende Gelatine en er ronde kapsules van te maken ter grootte van een pil. Deze kapsules kan men zeer gemakkelijk innemen op 't oogen blik dat men gaat etenze hebben volstrekt geen smaak. Zoodra zc in de maag komen smelt de gelatine en wordt de teer opgenomen. Deze kapsules zijn zeer duurzaam, zóó zelfs, dat de kapsules van een aangebroken flacon nog na jaren te^ gebruiken zijn. De teerkapsules van Guyot zijn een zeer rationeel geneesmiddel, dat niet meer kost dan zes of acht centen daags en levens ontslaat van het gebruik van alle borst- kruiden. De heer Guyot kan slechts instaan voor die flacons, waarop zich zijne handteekening bevindt, gedrukt in drie kleuren en die in de meeste goede apotheken te verkrijgen zijn. deel daarvan is reeds voorgelezen en morgen zal daarmede worden voortgegaan. 1! Juli. In de gisteren gehouden Con gres-zitting is een nieuwe quaestie besproken nl. op welke wijze het Congres zijn besluiten wil ten uitvoer brengen. Prins von Bismarck deed uitkomen, dat het onmogelijk is dit gezamenlijk te doen, daar de belangen der Mogendheden uiteenloopend zijn. Tiet Congres besloot toen dat elke Mogend heid een gezant of een consul naar Turkije zal zenden, teneinde te waken over het ten uitvoer leggen van de bepalingen welke hun respective Rcgeeringen raken. De correspondent van the Daily TelegYaph te Berlijn seint van den Sn Juli ,/Tusschen de verschillende gevolmachtigden, onder wie de Turksche vertegenwoordigers en de Fransche en Engelsche gedelegeerden van houders van Turksche obligation, hébben ver scheiden conferentiën plaats gehad tot regelino- van de Turksche schuld. „Naar ik verneem, is voorgesteld, de 5 pC.t. of algemeene Turksche schuld voortaan men 12/3 pCt. en de 6 pCt. leeningen met V-U pCt te betalen." Constantinopcl. De ulema's hebben in de zitting van den grooten Ministerraad waaraan zij Zaterdag jl. deelnamen, voorgesteld de vaan van den Profeet te ontrollen. Op Mytliilene zijn onlusten uitgebroken. De Minister van Oorlog is met een aantal troepen derwaarts vertrokken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Parijs, 10 Juli. Het Congres heeft'de grens regeling in Azie definitief afgedaan. Olti wordt Russisch Batum wordt eene vrije handelshaven. Daarna yverden de wensclien der Armeniërs in overweging genomen, waaraan de Porte tege moet komen zal. De quaestie dér ontruiming van het Turksche grondgebied kwam vervolgens ter sprake, doch het congres liet aan de com missie van redactie de bevoegdheid zoo noodig den datum nog te wijzigen. Daarop werd een begin met de voorlezing der artikelen gemaakt, en wel werden voorgelezen de bepalingen om trent Bosnië en de Ilerzegowina, Montenegro, Rumenie, Servie, Bulgarije en Oost-Rumelie. Het tractaat zal waarschijnlijk Zaterdag getee- kend worden, doch de officieele openbaarmaking geschiedt eerst na de ratificatie door de ver schillende hoofden der Staten. Tentoonstelling te Boxtel op 14—17 September 1878. Aangemoedigd door de buitengewone belang stelling allerwegen ondervonden en den boven verwachting van zoo talrijke zijden en nog ont vangen stoffelijken steunheeft de Regerings commissie doen besluiten haar programma voor de Tentoonstelling aanmerkelijk uit te breiden. Dien ten gevolge heeft zij geheel nieuwe pro- giamipa s doen drukken, die voor een ieder op Iran co aanvrage bij haren Secretaris te verkrijgen zijn. Aan hun die het eerste programma ont vingen zalvoor zoover zij bekend zijn een supplement, de verandering inhoudende, worden toegezonden. Namens de Regelings-Commissie, C. J. VORSTERMAN VAN OIJEN, Secretaris. Broeckx 3 j. Antonia Maria vanStrijp 4 m. Norbertus Smulders, laatst wed. van Cornelia Kruijssen 57 j. Joannes Vennix 6 111. Alaria Ad nana Ludovica de Bruijn 2 m. Jacobus Groenen, cchtg. van Walthera Wilhelm* Jacobs 73 j. WAALWIJK. Bevallen Arnoldavan Son geb. van den Hoven d. r— Alaria Alphonsa Tielen geb. van Eupen d.~ OverledenJohanna Verwiel wed. van Johannes Antonius van Ondheusden 70 j. Adriana van Beten 2 m. LOONOPZAND. Bevallen: Elisabeth van der Linden geb. Mo lenschot d. Huiberdina Vermeer geb. van de Graaf d. Helena Dingemans geb. de Kok d. Johanna Maria Hamers geb. Vogels d. Alaria Boons geb. van der Velden d. Overleden: Alaria van Kuik 8 m. Petrus flenricus Vught 4 w. BESOIJEN. Bevallen: Elisabeth van Ileijst geb. Kuijsten d. Overleden: Hermanus Pieter Josepluis van Dellt 7 w. 1 BAARDWIJK. Ondertrouwd: Adrianus Pullens, wed. van Jo hanna van JTerpt I6j. met Johanna Kipping, wed. van Joseph L. Soijers 34 j, Jacobus Theodorus van Heers 30 j. met. Alccheliena Schilders 25 i - Gotheb Ferdinand Sablonski 29 i. met Willemiina van Herwijnen 33 j. BevallenAdriana van Drunen d. Overleden: Petrus van Beijnen 12 d. Petro- nella Leijtens 12 d. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Waalwijk brengen bij deze ter kennis der inge zetenen dat het primitief kohier van den Iloof- delijken Omslag, over den jare 1878, voorloopig is vastgesteld, en, ingevolge art. 261 der Wet, van den 29, Juni 1851, (Staatsblad No 85), ter Secre tarie gedurende veertien dagente rekenen van heden af, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Binnen dien tijd kan elk op het Kohier aange slagene, tegen zijnen aanslag, bezwaren bij den llaad inbrengen. Waalwijk, 10 Juli 1878. Burgemeester en Wethouders, Br. Dc Ilnan, L. B. De Secretaris, F. W. van Licinpt. AMSTERDAM, 12 Juli 1878. Staatsfondsen. Berlijn, 10 Juli. Naar men beweert is de Fransche Regeering voornemens, aan Rusland de vraag te stellen, of het niet liever het denkbeeld van annexatiën in Klein-Azië zou laten varen, dan te zien dat de conventie, krachtens welke Cyprus aan Engeland komt, in werking treedt. Mocht Rusland^ ontkennend antwoorden, dan zou Frankrijk gezind zijn, een meer active poli tiek aan te nemen. Onder hetgeen voor het Congres nog ter behandeling is overgebleven, is niets meer dat tot principiële bezwaren aanleiding kan geven. Graaf Schuwaloff is voornemens nog in den loop dezer maand de baden te Karlsbad te gaan gebruiken. Het Engelsch-Turkscli verdrag is niet bij het Congres in behandeling gebracht. Nadat de besluiten van de speciale commissie voor de grensregeling bij Batum bekrachtigd en onderscheiden punten van détail afgedaan waren, was het voornaamste werk volbracht en werd' een aanvang gemaakt met rle voorlezing en de redactiewijziging van het tractaat. Een groot] Mijnheer de Bedacteur Te Baardwijk, waar verbetering en uitbreiding gelijken tred houden met den vooruitgangbe staat nog eene groote leemte in het vak der Posterijen ik bedoel niet de bediening daarvan, ik geloof dat niemand hierop iets heeft af te' keuren maar den stand der bus geheel aan het uiteinde der straatzoodanig dat van de ongeveer 200 aanwezige gebouwen er slechts vijftien aan de Oost-, de overige aan de West zijde staan, zoodat van de kom de afstand reeds tien miuuten gaans bedraagt. Aan het verlangen van ruim 3/s der handeldoende en belangheb bende ingezetenen zou zeer worden voldaan wanneer slechts een bijbus eenigszins Westelijk der Yeld- en Akkersteeg werd geplaatsthet is toch beterMijnheer de Redacteurdat één postbeambte 2 maal daags de bij bus ledigt, dan dat 30 a 50 briefschrijvers dagelijks hunne brieven aan liet verre bureau moeten bezorgen. Zou niet, Mijnheer de Redacteur, het afdoend- ste middel zijn, zich bij adres tot den Minister van Financien te wenden zoo ja, dat men dan een belanghebbende belastte met de opmaking van bedoeld adres, geschreven op een zegel van f0.69, qn dit door een vertrouwd persoon ter teekening laat aanbiedengeeft daarbij elk on derteekenaar een a twee centen dan zijn de onkosten betaald en de verbetering moet nood zakelijk volgen. Uw bestendig lezer X. Van den 6 tot en met den 12 Juli 1878. TILBURG. BevallenHelena Wilhelmina van de Sanden geo. Claessen d. Helena Kuiper geb. van Dieren z. Johanna Verhoeven geb. Steenbergen z. Petronella Denissen geb. Hanegraaf z. Alarga- retlia Catharina Rossy geb. Meijer d. Alaria Catharina van de Sande geb. Jansen z. Johanna Maria Jansen geb. van Gorp z. Johanna Cor nelia Appels geb. Hamers z. Adriana Cornelia van der Sanden geb. van der Heijden z. Jo hanna Lenaerts geb. Hoevenaars d. Johanna Alaria Cornelia Vriens geb. Hamers z. Maria Isabella van Wereld geb. Tuerlings z. Alaria Isabella van Pelt geb. Geysbregts z. Overleden: Petrus Cornelis van Lissum 1 m.— Antonic van de Ven, wed. van Helena de Brouwer 71 j. Gerardus Verhoeven, echtg. van Petronella de Jong 67 j. Maria Christina Theresia Johanna Ned. Cert. N. W. S. 272 pet. dito dito 3 dito dito 4 Frankr., Orig. Insclir. 3 Spanje, Obl.Buitl. Sch. 1 dito Binnenl. f6250 1 Portug., Obl.Buit. Sch. 3 A. Rusl.Obl.H. 1798/1816 5 ditoCert.&Ins.6.S.1855 5 dito Obl. Amst. 1864 5 dito dito dito 1866 5 dito dito gecons. 1872 5 (litoLond.&Amst. 1860 '47.2 dito dito Lond. 1875 472 Obl. Leening 20 p. st. 4 Oost. Obl.Pap.Mei Nov. 5 dito ditOx Febr.-Aug. 5 u dito Zilv. Jan-Juli. 5 dito dito April-Oct.5 Griekenl., Obl. Lond. 5 a Turk., Ob. Alg. Schuld 5 Egj^pte Obl. Leen. 187C 6 N.-Am.,Ob.V.S.g.l871 5 dito Jan.-Juli 1865 6 Mexico, Oblig. 1851. 3 Brazil., Ob. Lond. 1865 5 Peru. Oblig. 1870 6 dito dito 1872. 5 Columbia, Oblig. 472 Venezuela, Oblig. 3 Industr. en Fiuancieclc ondernemingen. Aand. Kanaal-Maat. 0 Öostr. Nat-Bank-Ad. 0 Spoorwegleeningen. Ad.M. t.Expl. v.St.Sp. 0 Obl. Cent. Spw.(Gest.) 0 Ob.Boxt-Wezel.l Hyp. 5 dito Poti Tiflis f1000 5 dito Jel.-Orel -1000 5 dito M.-Smol. -1000 5 u do. Losowo Sewastop. 5 u dito Ch.Azow5 Aand. Erie Spoorw. 0 Obl. Centr. Pacific.6 1043/8 dito Union Pac. Hfdl. 6 54 Loten. Nederl. St. Amsterd. 3 1023/4 dito Stad Rotterdam 3 1027, Maats, gemeente cred. 3 887, Rusland Staatsl. 1864. 5 153 dito dito 18665 1527* Oostr. Stsl. fl. 2501S54 4 93 dito dito - 500 1860 5 9S dito dito - 1001864 5 121 Stad Antwerpen3 93 var. Amsterdam, 12 Juli 639/ ie 75 9874 147s l47i6 12'/s 507,6 5078 9574 777« 78 897/8 907, 897/a 90 737/3 74 V8 557,6 56s/a 547/8 557,6 567/8 56"/, 6 1974 193/8 137,6 53 104 87 2 9274 157/3 13n/l6 13'7,6 49 974 7074 827, 89 8972 797/3 84 847a 104 937. Londen Parijs Antwerpen en Brussel. Hamburg Ween en Promessen 4%. Disc. Per. 3/m. Pd. Sterl. f 11,94 2 Fr. 100. 47,60 Fr. 100. 47,455 4 R. M: 100. 58,40 47a v Fl. 100. 99.50 1878. Kort. f 12,04 47,90 47,90 u 58,95 „101,00

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2