Frankrijk. Mededeelingen. BUITENLAND. Belgie. Spanje. Engeland. Italië. Amerika. jeer li. Kees, te Dordrecht, berijder P. Langen- aam; de eerste premie door de zwarte blesmerrie Sophie van jhr. L. P. Quarles van Ufford te Loosduinenberijder J. de Boer, en de tweede premie door de schimmelmerrie Concordia, van den heer E H. Meursing te Alblasserdambe rijder A. Schippers. Een zestienjarig jongeling, Christian Sifert ge naamd liep Maandag avond te Mülhausen in beschonken toestand langs de straat en rukte in t voorbijgaan een meisje, dat met eene vriendin op den stoep stond te praten, de kam uit het naar en nam dien mede. Het meisje liep ver schrikt naar binnen en verhaalde hare moeder die reeds ter ruste lag, wat er gebeurd was. De moeder springt uit het bed, trekt ijlings een paar kleedmgstukken aan, snelt den jongeling achterna, grijpt hem bij den kraag en eiselit den kam terug. Met een zwaren vloek trekt hij een dolk steekt dien de vrouw in 't hart en bracht ook de dochter, die hare moeder achterna was gesneld, een wond in den arm toe. De moeder viel onmiddelijk dood. De Shah van Perzie heeft Weenen verlaten en over Tiflis de terugreis naar zijn land aan vaard. De Oostersche Monarch heeft op nieuw de verzekering gegevendat hij zich zijn reis ten nutte zou maken om Perzie de westersche beschaving deelachtig te doen worden. Toen hij de vorige keer Europa bezochtwas het eenige ettect van zijn reis, dat hij veel geld verteerd had. Hij beloofde toen ook zijn land gelukkig te zullen maken, maar het bleef bij beloften Misschien heeft de Shah nu eerst de ware ma nier geleerd, om zijn volk uit den toestand van verval en ellende op te heffen. Een Weener dagblad verzekert, dat Nasser- ed-Din te YYeenen zeer veel pleizier heeft gehad. Aan iemand uit zijn omgeving moet hij gezegd hebben „Hier te (Weenen) heb ik mij het best geamuseerd. Te St. Petersburg beviel het mij veel minder. Te Berlijn bedierf de aanslag al mijn pleizier. In Frankrijk vond ik geen Koning." Een gewezen Hannoversch officier, die de be grafenis van den «jxkoning George en de daarop gevolgde beraadslagingen der familie heeft bij gewoond deelt aan de Neue Preuts. Zeitung mede welke gedachtenwisseling er heeft plaats gehad over het al of niet doen vun stappen bij de Pruisische Regeering, ter zake van het in beslag genomen vermogen van den overledene en de rechten van zijn zoon. De zaak komt hierop nederdat de gewezen Minister von Munchhausen den prins had aangeraden zich dadelijk met Pruisen te verstaan, waarna de lieer YVindthorst zich ook wel ten gunste van een vergelijk had verklaard, maar den prins had geadviseerdalles voor den tijd van een jaar te laten rusten en zich inmiddels door geen raad gevers, onverschillig wie, tot een besluit te laten brengenmaar geheel en al naar eigen overwe- W ®u oordeel zoodanige beslissing te nemen als hij zal meenen met het oog op zijn vader' zijne familie, zich zelf, het volk en het land verplicht te zijn. Boxtel, 18 Juli, Bij gelegenheid van de in de maand September e. k. in deze gemeente te houden tentoonstelling van landbouw, veeteelt enz. zal een festival worden gegeven van harmo nie- en fanfaregezelschappen. Reeds hebben een twintigtal harmoniegezelscliappen hunne mede werking beloofd. komen zijn men heeft onder liet puin een vor- ïnn non 1°^ jonden. De schade wordt op 100,000 francs berekend en er zou niets verze kerd zijn De oorzaak van de ramp is tot noo- toe onbekend. Frankrijk heeft thans een leger van 3.600.000 imaï' ,bDe®taande uit: lo- °nder de wapenen te land 480.000, ter zee 50.000 man; 2o. met verlof naar hunne haardsteden te land 900 000 met een reserve van 700.000, ter zee 20 000 met een reserve van 40.000 man. Het territoriale leger telt 700.000 man en heeft een reserve van gelijke sterkte. Op voet van vrede heeft het staande leger 110.000 paarden; bij mobilisatie is het dubbel aantal benoodigd. Na zulk een mobilisatie zou Frankrijk onmiddellijk 1.180.000 77nnnnn kunnen brengen, nameiijk ll nnn mf®n{eri8ten142.000 artilleristen, 90.000 cavaleristen en 20.000 genie-soldaten, bij den legertrein 44.000 man, voor de «ren- narraene 50.000 en 38.000 bij de administratie, et rollend materieel bestaat uit 46.000 stukken. Eerlang zal het aan de Parijzenaars gegeven zijn, hun geliefd verblijf te aanschouwen van een hoogte van 600 meter boven den beganen grond en wel in den ballon captif, die op de Place du Caroussel wordt gemaakt, en die Zater dag of Maandag zijn eersten tocht zal doen. De ballon is reeds gevuld met gas, en steekt als een groote glazen dom uit boven de ruines van de Tuilenën Voorloopig is zij nog met stevige koorden bevestigd aan den grond. Het touw, dat^ den ballon moet vastbonden, is noo- niet op zijn plaats aangebracht, maar de trommek om welken dat touw op- en afgewonden zal worden, is geheel gereed. De trommel is on geveer tien meterlang, en heeft 1.70 meter mid dellijn, zoodat het touw ter lengte van zes hon derd meter kan worden opgewonden zonder meer dan eenmaal den trommel te bedekken Hij wordt rondgedraaid door twee liggende stoom machines, ieder met twee cylinders, wierstoom- schuiven gekoppeld zijn, zoodat met e'e'n hand- gekeerd gmg kan Worden Sest0Pt, of om- Het touw zelf is 7 centimeter dik en wordt bevestigd aan een ring onder aan den ballon het loopt daaiop m een put van welks bodem een zestig meter lange tunnel loopt naar den trommel, die het opwinden zal. Op den bödem van den put is natuurlijk een ijzeren rol aan gebracht, om de richting van het touw van een verticale te veranderen in een horizontale. On der aan den ballon is een groote, ronde klep aangebracht voor mogelijke ongevallen. Het net dat den geheelen ballon bedekt en dat, zooals gezegd is, eindigt in den ring, waar aan het touw bevestfigd wordt, draagt tevens het schuitje. Dit is ringvormig om in het mid den het touw door te laten. De buitenmiddel lijnis ongeveer vijf meter en het zal nagenoeg vijftig personen kunnen bergen, De eerste aero* nauten Giffard, Trosandier en anderen zullen de tochten leiden, die nog een heel ander pano rama zullen opleveren, dan de top van de torens op het Trocadero die 87 meter hoog zijn en 120 meter boren de Seine, en die dezer da-en voor liet publiek toegankelijk zullen zijn met een ascenseur. hiudhovcn, 18 Juli. De deelneming aan den op 28, 29 en 30 dezer door het Bond van schutterofficieren in Noord-Brabant- uitgeschreven schietwedstrijd voor schutterijen en weerbaarheids korpsen in deze provincie belooft buitengewoon groot te zullen zijn. De wedstrijd zal dit jaar gehouden worden te Aalst nabij deze gemeente. Een aantal prachtige prijzen zijn reeds ingeko- menwaarvan in de eerste plaats mogen ver meld worden vier met zilver gemonteerde voor werpen van Z. K. H. prins Frederik der Neder landen. Naar wij vernemen, heeft de Minister van binnenlandsche zaken aan mr. J. van Reijer- dam, referendaris bij het ministerie, opgedragen hem bij den wedstrijd te vertegenwoordigen. Iedereen weet, hoeveel borstdranken, patés en siroopen men gewoonlijk gebruiken moet ter genezing van eene verkoudheid, catharre, of bronchitis. De nieuwe behandeling dezer ziekten door de teerkapsuls van Guyot, kost slechts zes a acht centen daags. Men behoeft slechts twee kapsules bij eiken maaltijd te nemen en dikwijls doet de weldadige uitwerking zich reeds terstond gevoelen. Ten einde zich voor de talrijke namaaksels te vrijwaren, moet men de handteekenin* van den heer Guyot, in drie kleuren gedrukt op elke flacon, eischen. In de meeste goede apo theken zijn de TeerkapsuU van Guyot te ver krijgen. De heeren G.raux, Van Humbeeck, Rolin-Jae- quemyns, Frère Orban, Sainctclette en Bara die tengevolge hunner benoeming tot Ministers 'hun mandaat als leden der Vertegenwoordiging moesten nederleggenzijn allen zonder eenigen strijd herkozen. J Antwerpen, 16 Juli. Gister-namiddag zijn de werkplaatsen en magazijnen van den heer Hendrickxvuurwerkmaker in de Beeldekens- straatbinnen eenige oogenblikken door een vreesselijken brand vernield. Kort na half, drie ure werden de buren ver schrikt door een hevige ontploffing, die hun woningen deed daveren en de vensterruiten springen. Vol angst vluchtten vrouwen en kin deren in de straat en riepen om hulp. De werkplaatsen van den heer Hendrickx houten barakken met een pannen dak be sloegen een oppervlakte van 500 a 600 meter en stonden achter de woning van den eigenaar de ee«te ontploffing hadden nog eenio-e uitbarstingen plaats, doch niet zoo hevig als de eerste Het dak was bij den eersten schok in ue lucht gevlogen. De mijnwerkers te Anzin hebben het werk gestaaktzij verlangen 5 fr. dagloon en 8 uren daags werken, Dreigende benden kruisen door het vlek en men is ernstig bezorgd voor de woning van den mijn-directeur de Marcillv Door den prefect van Rijssel zijn in verband met generaal Chnchantbevelhebber van het le legercorps, terstond krachtige maatregelen o-e- nomen om leven en eigendom'te beschermen. Anzin, in het departement du Nordheeft een van de grootste steenkolenmijnen van Frank rijk waarin ongeveer 5 a 6 duizend arbeiders hun dagelijksch brood verdienen bovendien zijn er hoogovens, glas-smelterijen, machine-fabrieken enzoovoorts. Latere berichten melden dat de werkstakingen in de steenkolen-mijnen van Anzin en Denain rnnnZ0° .aa"zlenliik hebben uitgestiekt, dat reeds o000 arbeiders het werk verlaten hebben. De autoriteiten lieten alle tapperijen sluiten en naar beide plaatsen zijn troepen afgezonden. De mijnen zijn door infanterie bezet en sterke ca- vnUene-patrouilles drijvcm de arbeiders «iteen. ie Ure lues (bij St. Amand) werden de gen darmen door eenige honderden arbeiders aange grepen een arbeider werd gewond. Dezelfde bende wilde naar Denain trekken, doch werd door de cavallerie uiteengejaagd. Te Ravelv had eveneens een botsing plaats tusschen de troe pen en de arbeiders, waarbij 15 personen gear resteerd werden. De gemeentelijke autoriteit be weert dat de arbeiders gehoor geven aan op hitsing uit het buitenland. Op de bedreigde plaatsen heeft men verscheiden Bonapartistische kies-agenten bemerkt. le Arras zegt men, dat de strike een revanche •Vmiques g BonaPartist Jules Blijkens de jongste berichten zijn de autori teiten meester van den toestand, doch men vreest dat de werkstaking weerklank zal vinden in het Departement Pas-de-Calais. Een statiger en opmerkelijker ontmoeting dan die met zijn staatkundige vrienden was de ont moeting tusschen lord Beaconsfield en sir Moses Montifiore, zegt de Times. Deze meer dan 90- jarige plülanthroop is het erkende hoofd der Engelsche Israëlieten. Het is de droom van zijn leven geweest, dat de Israëlieten eens zou den wederkeeren naar Palestina en hij heeft tal van reizen gemaakt en zich groote opofferingen getroost \oor het heil en de bescherming van de Israëlieten in alle declen der wereld. De heer Montefiore was er op gesteld, lord Beaconsfield te begroeten bij zijn terugkeer van een reis, waarvan hij zoo veel goeds verwachtte voor de dierbaarste belangen van zijn land, en zeer treffend was deze ontmoeting tusschen de twee groote vertegenwoordigers van het Ilebreeuw- sclie ras in Engeland. Lord Beaconsfield reed in een open rijtuig met y Abergavenny naast zich en lord Salisbury tegenover zich naar zijn officieel verblijf in Dowmngstreet.^ Een onafzienbare menigte vulde de straten en juichte hem toe. Honderden dames wierpen ruikers in zijn rijtuig, en „leve de hertog van Cyprus I" klonk op menig gedeelte van den weg. Lord Beacons field en lord Salisbury spraken beiden eenige woorden van Bank, terwijl de laatste tevens be tuigde dat hij in deze manifestatie der menio-te het bewijs zag dat het Engelsche volk „altijd eene regeering wil ondirsteunen die de eer vun Engeland handhaaft." Nadat hij het gezegd had zong de menigte Rule Britannia en het volks deuntje van: „tó a jolly good fellow Verscheiden Ministers hebben te kennen ge geven, dat zij voornemens zijn, de op 5 Aug. vastgestelde conservatieve demonstratie in En°le- field-Park bij te wonen. Het te Berlijn uitkomende Montagshlatt ver klaart dat het voor niemand twijfelachtig is dat Engeland aan Frankrijk de annexatie van lums heeft aapgeboden. De heer Waddington zou dat aanbod hebben afgeslagen zeggende wensch met ledige banden terug te keeren." The Batig News meldtWij vernemen dat de leiders van de oppositie besloten hebben, de tot het Engelsch-Turksch tractaat geleid heb bende staatkunde te bestrijden en daarover het oordeel van het Parlement te eischen. Aan The Times wordt van den 15n uit Con- stantuiopel bericht „Men beweert, dat de Porte voornemens is aan een Engelsche maatschappij concessie te ver eenen voor het aanleggen en exploiteeren van een spoorweglijn van Mersina door Diarbekir naar Erzerum." The Army and Navy Gazette schrijft„De vermeerdering van het aantal Engelsche vloot- stations in de Middellandsche Zee maakt ook eene vermeerdering van het aantal daar vertoe vende schepen noodzakelijk. //De schepen van de kanaalvlo'ot zullen dus teruggeroepen worden, zoodra de Oostersche quaestie opgelost is. Hun plaats zal dan ver vuld worden door de nieuwe, onlangs in dienst gestelde schepen. Madrid, 17 Julij. De plechtige uitvaart van Koningin Mercedes heeft heden-ochtend ten 9 ure in de San Franciscokerk plaats gehad Vier duizend uitgenoodigde personen woonden deze plechtigheidwelke met een zeldzame pracht gevierd werd bij. De geheel met zwart floers bekleeile kerk was verlicht door vier honderd lusters met tien duizend waskaarsen. De katafalk- waarop de Koninklijke wapenschilden en een urn, bedekt met den mantel der overleden Ko ningin, was opgesteld in het schip van de kerk Up particuliere tribunes zaten de gezanten het Hof, (le Ministers, de Senaatsleden, de hooge otaat-dignitanssen en de voornaamste adellijke dames. De aartsbisschop van Toledo, bijgestaan door prelatenbediende de mis. De lijkrede werd gehouden door den bisschop van Salamanca. In eene bijeenkomst te Napels zijn telegram men voorgelezen uit Trente en Triest, waarin verklaard wordt, dat Oostenrijk geen vrede zal hebben, zoolang deze Italiaansch sprekende ge westen met vereenigd zijn met Italië, waartoe zij behooreu. Een telegram van gelijken inhoud was door graaf Saffi gezonden. Imbriani klaagde het Congres te Berlijn aan, dat aan Oostenrijk provinciën heeft gegeven, waarop het geen recht kan doen gelden, en aan Italië provinciën ont houdt, waarop hel alle mogelijke recht heeft. e voorzitter las ten slotte eene resolutie voor waarbij de buitenlandsche staatkunde van het Ministerie afgekeurd en aan de broeders in I rente en Triest de medewerking van alle Ita lianen verzekerd wordt. Deze resolutie werd met geestdrift begroet en aangenomen. Terstond snelde de brandweer ter hulp en men was getuige van een verschrikkelijk too neel- de magazijnen stonden in vuurde vlammen bereikten een onmetelijke hoogte en de duizen den vuurpijlen, zwermers enz., welke in de lucht vlogen gaven aan wolken en vlammen de prach tigste kleuren. De werklieden van den heer Hendrickx on geveer 10 in getal, vluchtten in alle richtino-en; een hunner, die ernstige brandwonden bekomen had werd m erbarmelijken toestand naar het gasthuis gebracht. Aan blusschen viel niet te denkenwater was er bijna niet te vindenen in minder dan twintig minuten bleef er van de fabriek niets over dan rookend puin. Het huis van den heer Hendrickx is gespaard gebleven. Een der werklieden zou bij den brand ornge- Bij de Engelsehe marine zal, onder den naam van hand-torpedo, eerstdaags een nieuwe uitvin ding worden ingevoerd. Deze torpedo's zijn bestemd om met de hand geworpen te worden in vijandelijke booten of over borstweringen palissaden enz. Zij zullen enkel bestaan uit schietkatoen, dat in een kogel van 3 tot 4 KG is zamengeperst. Aan eiken kogel is een lang snoer bevestigd, welks uiteinde in verbinding gebracht is met een soort van pistool in de hand van den operateur. De torpedo wordt dan in de gewenschte richting geworpen, waarna een druk op den trekker het schietkatoen doet ontbranden en een ontploffing te weeg brengt, die, zooals proefondervindelijk gebleken is, vol doende is om een granietblok van 5 ton te ver pletteren Een enkele torpedo kan een geheele sloep uiteen slaan en in de handen van ervaren mannen zijn zij zelfs ook zeer gevaarlijk voor grootere schepen. Blijkens een telegram uit Rome aan de IPtener Pressekunnen de Italianen noo- maar met rustig blijven. Het Ministerie zo°u den Koning verzocht hebben, zoo mogelijk zijn verblijf te Turin te verkorten en Jar Rome terug te keeren, daar de ontroering over de kwestie van Cyprus te Rome en in geheel Italië toeneemt Men zegt, dat de Regeerin- kennis heeft gekregen van een voorgenomen de monstratie voor het Britsch gezantschaps-paleis, en reeds de noodige voorzorgsmaatregelen daar tegen genomen heeft. Eerstdaags zal in een Ministerraad beraadslaagd worden over het zen den van een vloot naar den Levant. De regee ring zal echter wel zoo verstandig zijn om zich niet bloot te stellen door een overijlden en nut- teloozen stap. Met groote geestdrift zijn lord Beaconsfield en lord Salisbury Dinsdag-middag in Londen ontvangen, bij hun terugkeer van het Congres Het Charmg-cross-station, te Londen was ver sierd en een grootaantal der staatkundige vrien den van den premier verwelkomden hem aldaar Washington, 15 Juli. Hier ontvangen de pêches berichtendat de onder generaal Miles dienende troepen jl. Zaterdag een ontmoeting hebben gehad met een bende Indianen; de uit slag is nog onbekend. Versterkingen snellen den troepen ter hulp De gouverneur van Oregon heeft 200 vrijwil ligers opgeroepen. J Latere berichten over de ontmoeting tusschen de troepen en de Indianen melden, dat er 10 Indianen gedood en 2 soldaten gewond werden. Aan the Times wordt van 15 Juli uit Phila-

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2