"buitenland. Duitsehland. Oostenrijk. Mecledeelingen. Belgie. Frankrijk. Engeland. Italic. Turkije. Het schijnt er op te worden toegelegd om den rechter het onderzoek in de zaak van No- biling lastig te maken. De rechterlijke autori teit ontvangt namelijk uit verschillende landen ongeteekende brieven, waarin de schrijvers zich bekend maken, de een als vriend,, de ander als medeplichtige van Nobiling. Ofschoon het licht te begrijpen is dat er een kunstgreep achter schuilt, wordt het evenwel vooralsnog noodig geacht, naar aanleiding van die mededeelingcn nader onderzoek te doen. Herlijn, 22 Juli. De Keizer is heden per extra-trein naar Babelsberg vertrokken. De Reichs-Anzeiger deelt een Keizerlijke verordening mede betreffende de opheffing vnn den uitvoer van paarden. Die verordening treedt heden in werking. De correspondent van de Times te Weenen bericht dd. 19 Juli dat de maatregelen voorde bezetting van Bosnic uitstekend van stapel loopen. De vier divisies zijn aangekomen op de punten, welke haar aan de grenzen werden aangewezen, en zijn gereed om op het eerste telegraphisch bevel op te rukken. Het is de eerste keerdat het nieuwe stelsel van mobilisatie, een navolging van het Pruisische, werd beproefd, en tot dusver voldeed het goed. Het gelieele werk, het op roepen der reserves, liet aanvullen der regimen ten, der artillerie, en alle auxiliare diensten, moest in 16 dagen gereed zijn en die tijd was vol doende. De spoorweg en de anders transport middelen werkten goed en den 19den haddon de meeste troepen hunne bestemming in Croatie bereikt. De reservisten kwamen getrouw op en verbeterden het gehalte der troepen die meestal jong zijn, daar zij slechts drie jaar on der de wapenen blijven. Ook was er groote liefhebberijom als vrijwilligers ook een Pruisische instelling mede te gaan. Wat de bezetting van Bosnië betreft, de correspondent meent, dat als de overdracht van het gezag is ge schied en de nieuwe administratie in het geheele land gereed is de helft der troepen nu der waarts gezonden en misschien mindergenoeg is voor de permanente garnizoenen. De correspondent van Daily News meldt, dat de Oostenrijkksche regeering niet voornemens is de bezetting te beperken tot enkele districten zooals de Porte wenscht. De noodzakelijkheid om de vluchtelingen te beschermen in hunne woonplaatsen, overal in het land verspreid, maakt zulk een maatregel onmogelijk. Men zegt dat Andrassy er in toestemt de bezetting nog een weinig tijds uit te stellen," maar dan ook niet langer dan tot het vastgestelde tijdstip. De Porte dringt aan op het erkennen van haar souverei- niteit over Bosnië en de Herzegowina, en dat de duur der bezetting en het grondgebied, dat bezet zal wordeuvan te voren zullen worden vastgesteld. Volgens den correspondent der Times vindt Andrassy het erkennen van de souvereiniteit der Porte overbodig, omdat immers aan die souve reiniteit geen afbreuk wordt gedaanOok in 't bepalen van den duur der bezetting heeft hij geen zinomdat men niet weten kanwanneer de Porte in staat zal zijn zelve weder het be stuur te aanvaarden Duitsehland 12S3 Noord-Amerika 864 Italië 6S9 Zwitserland 669 Oostenrijk 445 Spanje 379, Nederland 292 Rusland 284, Zweden en Noorwegen 166, Denemarken 107, Polen 106, Luxemburg 104, Portugal 95, Brazilië 78, Al geria 76, Rumenië 6S, Canada 61, Turkije 53, Griekenland 51, Fransche koloniën 46, Egypte 27, de Indien 24, Mexico 24, Guatemala 14, China 10, Costa-Rica 10, Japan 10, Peru 10, Columbia 8, Venezuela 8, Chili 7, Australië 7, Perzië 4 Bolivia 3 Nicaragua 3, Honduras 2 en 14 van gekruiste nationaliteiten. van het leveren van 1020 bazaltkantkciën en 112,000 bazaltkeicn, waren ingekomen 5 biljetten. Minste inschrijver de heer J. F. van de Goor te Waalwijk voor f7459,32 Nabij Geertruidenberg zijn twee miliciens der vesting-artillerie die zich waren gaan baden verdronken. Den volgenden morgen werden hunne lijken naar de stad gebracht. Een zware brand is Zondag uitgebroken in eene groote boerenplaats van den heer Schouten te Anna Paulowna. De gloed der vlammen was te Nieuwediep zichtbaar. Bijzonderheden ontbreken. Zondag namiddag ontstond er in de gemeente Schaijk brand» ia een boerenhofstede, toebehoo- rende aan en bewoond door J. Th. v. d. Bolt. In een oogenblik stond het gebouw in lichtlaaie vlam, zoodat er aan blusschen niet viel te denken. De geheele inboedel benevens drie varkens zijn mede verbrand. Een paard is met moeite gered. Iluis en inboedel waren hoewel te laag, ver zekerd bij de Bataafsche brandwaarborg-maat schappij. De oorzaak van den brand is onbekend. In den namiddag van 21 Juli gingen vijf jongelingen in de Sneekervaart bij Bolsward zich baden. Vier konden zwemmen en terwijl deze op eenigen afstand waren, waagde zich de vijfde in 't midden der vaart en zonu in de diepte. Hij kwam tweemaal boven en riep om hulp zijn kameraden zwommen naar hem toe, maar eer zij hem bereiken konden, verdween hij we der en eerst na een uur zockens vond men zijn lijk. Hij was' 18 jaren oudeen oppassend jongeling, de kostwinner en steun zijner moeder. Tilburg. Wij zijn in het bezit eener prijs opgave van de „société d' alimentation et de logements a prix réduits" betreffende het verblijf te Parijs voor bezoekers der tentoonstelling. Voor den prijs van fr. 52.50 kan men 7 dagen in Parijs verblijven en heeft dan recht op: 1. Eene kamer met een bed. 2. Twee maaltijden per dag en wel een déjeuner met een halve flesch wijnvleesch, groenten, twee verschillende soorten dessert, en brood naar welgevallen. Een diner, bestaande uit soep, vleesch, groen ten een halve flesch wijn, dessert brood naar genoegen. 3. Vrij entree op de Tentoonstelling. De betaling móet geschieden. fr. 12.50 bij de inschrijving 40.het entree in het hotel. De gebouwen behooren aan de stad Parijs en zij* gelegen Boulevard d'Enfer, zij bevatten 250 a 300 kamers. Verdere inlichtingen worden verstrekt door la Succursale pour 1' Etranger de la Societe d' alimentation 15 rue Gérando, Paris. Eene retourkaart 3e klasse kost f 17.S0 ter wijl men nog fr. 3.per dag kan rekenen voor verteer en alzoo voor f 52.34 7 dagen in Parijs kan doorbrengen. De retourkaarten zijn geldig voor 15 dagen. 20 Juli. De eindexamens der hoogere Burgerschool in de Provincie Noordbrabant zijn heden afgeloopen. De zeven candidaten gaven blijken van voldoende en zelfs ruim voldoende kundigheden verworven te hebbende uitslag was dan ook dat allen zonder verdere discussie het Diploma uitgereikt kon worden. De com missie van toezicht op 't middelbaar onderwijs hier ter stede was er voortdurend door een of twee vertegenwoordigd. Ook door een menigte belangstellenden werden de examens in de ver schillende vakken met blijkbare voldoening bij gewoond. De candidaten waren: Hollemanvan de R. H. B. 's Bosch, van den Bossche, Frantzen, Soer, van de R. H. R. Tilburg, Oberholzer, QuarlesdeQ,uarles,Tiedcman, van de R. H. B. Breda. Waalwijk. Omtrent den heidebranddie Vrij dag (niet Zaterdag zooals wij op de eerste pagina mededeelden) onder Drunen en Loonopzand heeft plaats gehad, vernemen wij nader, dat de ver brande oppervlakte ongeieer 50 hectaren be draagt. Daar soortgelijke branden dikwijls aan onvoor zichtigheid of boos opzet zijn toe te schrijven is door de politie alhier een ijverig onderzoek ingesteld dat echter lot heden toe geen resul taat heeft opgeleverd. Kaatsheuvel, 23 Juli. Gisteren avond werd alhier zekere J. v. d. L. om eene geringe aan leiding door J. O. met een tabaksdoos zoodanig op het hoofd geslagen dat een blauw oog en een bloedende neus er het gevolg van waren. Door den W.nchtmeester der Marechaussee is hiernaar reeds onderzoek ingesteld. Arnhem, 22 Julij. Door gebruik te maken van een valschen sleutel heeft de concierge van het Nutsgebouw, alhier, zich den toegang weten te verschaffen tot de geldkist van de Remonstrant- sche gemeente, die daar haar godsdienstoefening houdt. Nadat herhaalde malen geld was ver mist, deed men gister eenige gemerkte guldens in de bus, die kort daarop waren verdwenen en in den zak van den concierge werden gevonden, llij werd terstond in hechtenis genomen en naar het huis van arrest overgebracht. Amersfoort, 20 Julij. De opperwachtmeester S., bij het regiment rijdende artillerie alhier, is dezer dagen in de kazerne met den achterkant van een pistool zoo geweldig op het hoofd ge troffen, dat hij in bedenkelijken toestand verkeert. De fourier J. is wegens dit feit in arrest geno men. UD.) Schiedam 22 Juli. Zondag-avond jl. heeft een verpleegde in het Diaconiehuis der Hervorm den alhier, een 12-jarige knaap, getracht dit ge sticht een prooi der vlammen te doen worden door een loodswaarin brandstoffen geborgen warenop verschillende plaatsen onder 't dak in brand te steken. Gelukkig nog tijdig ont dekt, werd de brand door den binnenregent van het gesticht met behulp van eenige andere per sonen in den aanvang gestuit. Naar wij vernemen zou deze knaap reeds meermalen dit wanbedrijf hebben willen plegen, om daardoor weder bij een oom te Zwolle te komen, waar hij onlangs eenige dagen doorbracht, en waar te zijn hij de voorkeur gaf boven zijn verblijft in genoemd gesticht. Reeds werden naar aanleiding van het voor gevallene pogingen aangewend om hem in Met- tray geplaatst te krijgen toen de politie van zijn euveldaad onderricht, hem in verzekerde bewaring nam. Hij werd heden-ochtend naar Rotterdam vervoerd om ter beschikking van de justitie te worden gesteld. (S. Ct) Twee of drie teerkapsules genomen bij den eten brengen spoedig verlichting te weeg en zijn meestal voldoende om de hardnekkigste verkoud heid en bronchitis te genezen. Men ziet zelfs dat het gebruik de reeds eenigs- zins gevorderde teering geneest. In dat geval belet de teer dc decompositie van de tubcrkels, en met medewerking der natuur is de genezing dikwijls sneller dan men had durven hopen. Men kan dit reeds zoo populaire geneesmid del niet genoeg aanbevelen, zoowel van wege zijne uitstekende uitwerking als om zijn goed- koopen prijs. Ieder flacon toch der teerkapsules bevat 60 kapsules. De geheele behandeling kost dus slechts zes a acht centen per dag en ontslaat van het gebruik van afkooksels, patés en siropen. Om zeker te zijn dat men de echte kapsules heeft, moet men op de driekleurigs handteeke- ning van den heer Guyot, op het etiquette letten. In de meeste goede apotheken zijn de kapsules te verkrijgen. Eene ontzaggelijke brand woedde gister en heden te Dendermonde in de groote deken- fabrieken, gelegen tusschen de cellulaire gevan genis en de kruitmagazijnen. Het geheele garnizoen is op de been. Zes spuiten, waarvan een met stoom, werken nog steeds door. Gister-namiddag ten 4 ure brak de brand plotseling uit en thans, 24 uren later dus, is men hem eerst meester. De bovenver diepingen van de kolossale fabriek zijn geheel verwoest. Voorloopig wordt dc schade geschat op 200.000 fr. Brussel, 21 Juli. Heden werd hier met liet gebruikelijk ceremonieel de 47e jaardag gevierd van de troonsbeklimming van wijlen Leopold I. Koning Leopold II en de Graaf en gravin van Vlaanderen waren tegenwoordig bij het Te Déum in de St. Gudule. HH. MM. waren vergezeld van een schitterend gevolg. De meeste léden van het corps diplomatique, met den pauselijken nuntius, Mgr. Vanatelli, aan het hoofd, o. a. de Nederlandsche gezant, baron Gericke van Her wijnen, woonden de plechtigheid bij. Nog steeds toeft de menigte in dichte groepen bij den ballon die als een reusachtig gevaarte onbewegelijk eenige meters boven den grond 9taat. Thans is men bezig met het aanbrengen van de touwen, die den ballon, zullen verbinden aan den 600 meter langen kabel. Deze kabel is vervaardigd uit gedraaide hennep, heeft de dikte van een mans-arm en draagt een gewicht van meer dan 30,000 kilogram. De dag voor de eerste opstijging is nog niet vastgesteldalleen dé luchtreizigers Tissandier, Eugène en Jules Godardd'Artois en het per soneel van den ingenieur Gillard gaan echter mede. Van 8 tot en met 17 Juli zijn te Parijs 10,566 vreemdelingen aangekomenvan de volgende nationaliteiten Engeland 3063, België 1526, Uit Saint-Etiennc wordt gemelddat een 700-tal verversknechts tc Saint-Chamond het werk gestaakt hebben. Zij vragen eene ver hooging van loon en eene vermindering van het aantal werkuren per dag. Het gevolg dier werk staking is, dat al de ververijen tc Saint-Cliamond thans stilstaan. Parijs, 22 Juli. Bij de op gisteren plaats gehad hebbende herstemming te Valenciennes is de republikein Girard gekozen met 11446 stem mer., tegen 11146, die op den Bonapartist Renard zijn uitgebracht. De uitslag van de herstem ming in het arrondissement Largentière is nog niet volledig bekend. Men weet alleen dat de republikein Vaschalde in 27 gemeenten 5585 stemmen heeft gekregen en de monarchaal Lau- riol 3269 stemmen. De National meldt, dat de Minister Waddington een exposé in geleedheid brengt, dat het land en 's lands vertegenwoordigers in staat zal stellen om te oordeelen over de rol, die Frankrijk op het Congres vervuld heeft. Hetzelfde officieuse orgaan zegt, dat het be richt van de Daily News, volgens hetwelk Waddington aan Gambetta een verslag van zijne zending naar Berlijn en eenige documenten te dier zake had voorgelezen, onjuist is. Beiden hebben eenvoudig eene mondelinge gedachten- wisseling gehad. ï)e werkstaking te Anzin en in den om trek breidt zich uit en dreigt algemeen te wor den. Intussclien zijn er geen wanordelijkheden voorgevallen. Men hoopt dat in de op morgen te honden bijeenkomst der besturen van de mijnmaatsckappijen besluiten zullen worden pe- nomen, die eene schikking tengevolge hebben. Den 17n had een voorval plaats, dat ver schrikkelijke gevolgen had kunnen hebben. Een hoop arbeiders, ongeveer 200 man sterk, begaf zich van Bruai naar het groote plein te Anzin, waar de hoofdmassa der mijnwerkers bijceu was, en van daar trokken zij naar Condé. De mili taire post, die de mijn Bleuze Borne bewaakt, kwam in 't geweer om hen tegen te houden. De arbeiders wilden echter doorbreken, waarop twee aanvoerders der bende gepakt en wegge bracht werden. De overigen aanvaardden toen den aftocht. De vrouwen riepen ze echter terug-, zoodat zij terugkeerden en, ten getalle van 5 a 600, op den wachtpost aanliepen. De bevel voerende officier richtte de gebruikelijke drie aanmaningen tot hen om uiteen te gaandoch zij luisterden er niet naar. Hierop gaf de offi cier den soldaten liet kommando legt.aan. Nu vluchtten de arbeiders, maar de vrouwen, die vreeselijk aan 't schreeuwen gingen, wierpen zich voor de soldaten en hielden hun hare kinderen voor. Een oogenblik van ontzettende spanning volgde. Gelukkig kwam toen een de tachement dragonders aanrennen en joeg allen uiteen. Londen, 20 Julij. In de gister-avond gehou den zitting van het Lagerhuis heeft de leider der oppositie, markies van Hartington, aangekon digd, dat hij eerstdaags een motie zal voordragen, welke strekken zal: ïo. om de tevredenheid van het Huis te kennen te geven over den vreedza- men afloop van het Congres en de gedeeltelijke toekenning van vrijheid en zelfstandigheid van de Turksche bevolking; 2o om daarentegen het leedwezen der Vergadering er over te kennen te geven, dat Griekenlands aanspraken onbevredigd zijn gebleven3o. om voorts te verklaren, dat Engeland een verantwoordelijkheid op zich heeft genomen, zonder dat het de middelen heelt aan gewezen om haar te kunnen nakomen. Te Liangibby, in Wales, heeft een afschuwe lijke moord plaats gehad. Een landbouwer, Wat- kins genaamd, werd nl. met afgesneden hals in' zijn tuin gevonden. Het hoofd was met eenige bloemen bedekt, om den afzigtelijken moord te bedekken. Naast hem lag het vreeselijk ver minkte lijk van zijn echtgenoote. De hoeve is in brand gestoken en de daarin slapende vier kinderen zijn verbrand. Joseph Garcia, een Spaanscli matroos, is in hech tenis genomen, onder verdenking van dader of medepiigtige aan den moord te zijn. Londen, 22 Juli. De Minister van oorlog heeft het afdanken bevolen van de reserven vari leger en militie. Alvorens het afdanken dezer troepen zal de hertog van Cambridge, op 31 dezei, nog eene revue houden over 14000 man. Rome22 Juli. Gisteren had alhier, onder voorzitterschap van Menotti Garibaldi, de aan gekondigde bijeenkomst plaats van democraten. Omstreeks 2500 personen waren aanwezig. Er werd een motie aangenomen waarbij liet werk van het congres wordt afgekeurd en de verkla ring uitgesproken, dat er een solidariteit bestaat tusschen het Italiaansclie volk en de volken, waarover het congres beschikt heeft. In Italië, wordt verder gezegd, bestaat nog Italiaansch land, dat aan vreemde heerschappij onderworpen is. Eene soortgelijke bijeenkomst is te Genua ge houden. Te HB/g ure 's avonds volgde er eene demonstratie, waarbij geroepen werd„Leven Triest en TrientIn eenige straten waren troepen. Men meldt dat de Porte, ten gevolge van de vertoogen van een groote Mogendheid dat een oorlog met Griekenland ofschoon voor Turkije stellig gunstig uitvallende, toch velerlei moeilijk heden zou kunnen barenniet ongeneigd is om met de Grieksche Regeering in onderhandeling te treden, mits Griekenland er in toestemme om aan de Porte jaarlijks zekere som te betalen, gerekend over de gemiddelde opbrengst van het land gedurende de vijf laatste jaren, of een deel der schuld te dragenwelke door de Mogend heden is gewaarborgd. In den grooten Ministerraad van verleden Maandag heeft de Sultan aangekondigd, dat hij het Engelsch-Turksch verdrag alleen ondertee- kende op voorwaarde dat de hervormingen achter eenvolgens nader zouden omschreven worden.

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2