BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Oostenrijk. Rumenië. Deenschc eiland op te zoeken waar men zicli van goed drinkwater voorzag. Den volgenden dag werd daarop de reis om de Zuid aangevan gen. Den 15 bereikte men Doren-eiland, dat door de stoomboot Voringen kort te voren was aangedaan. Hier vonden de reizigers liunnc brieven uit het vaderland welke genoemde stoom boot aldaar achtergelaten had. Men zette nu koers naar Yardö op de Noorweegsclie Noordkust, ten einde van daar brieven naar Nederland te Verzenden. ii Het voornemen was om van daar onmiddel lijk weder noordwaarts te gaanteneinde in de Barentszee waarnemingen te doen. Omstreeks half Augustus hoopte men Nova-Zembla te be reiken van waar men na een oponthoud van een dag of tienweder den steven om den Noord zou wendenzoo mogelijk nog voor veertien dagen. „In alle opzichten werd het gebrachte bezoek aan Spitsbergen beschouwd als zeer gelukkig ge slaagd." Een treurig feit heeft zich te Amsterdam voor gedaan. Eenige kinderen in een achterbuurt waren bezig met soldaatje spelen. Een jongentje met een sabel gewapend, stak in de hitte van het kinderlijke spel zijn sabel zoo diep in het 00" van een meisje, dat het kind thans aan de gevolgen is overleden. Onder de plaatselijke berichten, voorkomende in de Köln. Zeitungleest men, dat een onder nemende slachter, te Keulen gevestigd, dezer dagen naar Amerika is vertrokken, ter verwezen lijking van het plan om eene geheele scheeps lading ossen en varkens in Noord-Amerika aan te koopen en in Duitschland in te voeren. Te Hedel heerscht sedert eenige dagen de zoo gevreesde ziekte onder de varkens. Men wacht niet lang, om, zoodra de ziekte bespeurd wordt, de dieren te slachten, daar het spek dau nog gedeeltelijk bruikbaar moet zijn. In Denemarken zijn in de verschillende spaar banken evenveel boekjes uitgegeven, als er fa- milicn in het koninkrijk zijn. Het geheele be drag van den inleg is ongeveer 156 millioen gulden. In de bovenwoning van den restaurateur op het Rhijnspoorstation te 's-Gravenhageheeft zich Zaterdag middag ten 6 ure een achttienja rig jongeling met een pistoolschot in het hart geti often zoodat de dood onmiddellijk volgde. Naar men zegt was deze jongeling, die vroe ger bediende was in de restauratiedenzelfdeu dag uit Duitschland gekomenin de hoop hier weder in dienst te kunnen komenhetgeen evenwel niet gelukte. Nadat men te vergeefs getracht had, de levens geesten op te wekkenis het lijk naar het gasthuis overgebracht. Zondag-middag had aan het Kortenbosch een treurig huisselijk tooneel plaats, dat de geheele buurt in opschudding bracht. Een mandie beschonken wasgeraakte in twist met zijn huisvrouwen sloeg haar zoo deerlijk dat zij genoodzaakt was de echtelijke woning te ont vluchten. Van die afwezigheid maakte de man gebruik om eenige meubelen kort en klein te slaan. De buren bemoeiden zich met de zaak, de hulp der politie werd ingeroepen en de rustverstoorder werd naar het politie-bureau op de Groenmarkt overgebracht. Op 24 Juli jl. werden te Ileidberg, ambt Lilienthal, van ééne koe twee kalveren geboren, waarvan het ééne twee volledig optwikkelde koppen heeft. De beide koppen zijn met de voorhoofdsbeenderen aan elkaar gegroeid, 'en zitten op één hals en op ééne wervelkolom. Daar waar zich de koppen scheiden, bevindt zich ééne oogholte met 2 oogappels. De beide andere oogen zijn volkomen normaal, wat ove rigens ook het geval is met al de andere deelen van het dier. Men twijfelt er niet aan, of het kalf zal in het leven blijven. Het drinkt met beide koppen en te gelijk. Beide slokdarmen vereenigen zich blijkbaar tot éénen. Ook laat het dier twee verschillende geluiden te gelijk hooren. Twee buren te Arnhem, die Zondag als vrienden eene tapperij verlieten kregen om eene nietig heid zulk een hooggaanden twistdat de een zijn mes trok en den ander eene gevaarlijke snede aan den buik toebracht, die den verwonde voor dood deed nedervallen. Beiden zal dit voorval lang in 't geheugen blijvenwant de gewonde, indien hij al genezen kan worden, zal langen tijd het bed moeten houden terwijl de dader in handen der politie is. De Golos meldt, dat, ten gevolge eener ont ploffing, het beste gedeelte der vesting Kars is afgebrand. Te Londen is de groote papierfabriek van de firma Lepard Smith door brand geheel ver nield. Uit Doesborgli wordt van 12 Aug. gemeld Gister-namiddag ontstond hier brand in een meel- en runmolen naar men zegtdoor het sterke malen. De nabij den molen staande schuur, met schors gevuldvatte mede weldra vlam en werd vernield. De brandweer deed al het mogelijke om de beide naast staande wo ningen te bewaren, hetgeen haar gelukte, bijge staan door de infanterie. Door den sterken westewind werd de brandende schors over de gracht gejaagd en reeds begonnen twee huizen op den wal vuur te vatten. Gelukkig werden de vlammen daar spoedig bedwongen. Te Diepenveen is Maandag ochtend eene der grootste boerenplaatsen afgebrand, „Hietberg" ge naamd. De geheele inboedel, alsmede een paard en twee varkens kwamen in de vlammen om. De oorzaak van den brand is onbekend. Tilburg. Laatstleden Zondag had het aan gekondigde buitengewone zomerconcertdoor de Stafmuziek van het 5e Regiment Infanterie ï«it 's-Boschin den tuin der sociëteit Philharmonie, onder begunstiging van prachtig weder, plaats. Dat de verwachting hoog gespannen was, bleek uit de talrijke opkomst van het uitgelezen publiek, zoowel dames als heerenmaar hoe hoog ook gespannen, toch werd zij nog overtroffen. Het programma werd, ondsr de meesterlijke' leiding van den heer Schuld onverbeterlijk ten gehoore gebracht. Onmogelijk is het bij elk nummer afzonderlijk stil te staanalleen wen- schen wij aan te stippen dat vooral uitstekend voldeden „das Abendglockleinfür Oboe, van Bach, Le premier amourpolca de concert pour pistonvan Neulnannen Fantaesie variée, van Schroder, voor klarinet en fluit.. De bijvals betuigingen die den gewaardeerden artisten telkens ten deel vielen getuigden hoezeer ieder met hun spel was ingenomen. Wij kunnen niet eindigen zonder hier open lijken dank te betuigenin de eerste plaats aan de directie der Philharmonie, die ons in staat stelde dit keurkorps te hooren en in de tweede plaats aan de artisten en hunnen gevierden ka pelmeester zelve voor het kunstgenot ons ge schonken. Wij wenschen hun steeds vooruitgang toe op de baan'der edele kunst en ons zeiven het genoegen, hen nog dikwijls binnen Tilburg te hooren. Zondag avond vroeg een jongeling, op gewonden door het gebruik van sterken drank een meisje zijner kennis te spreken. Toen hem dit, om het vergevorderde uur geweigerd werd, geraakte hij hierover in twist en verzette zich tegen de inmiddels toegeschoten politie, die hem, tot overmaat van smart medenam en kosteloos logies verschafte. Waalwijk. Zondag a. s., des namiddags ten een uur, zal alhier op den Koninklijken Oranje- Doelen, in den tuin van het Hotel du lion d'Or, bij Mej. de Wed. Verwiel, het tweede bonds- concours plaats hebben van handboogschutterijen van af 's-Boscli tot en met Besoijen. De uitgeloofde prijzen bestaan in Een verguld zilveren en 2 zilveren medailles en een eerekruis. Capcllc, 11 Augustus. Heden middag werd alhier in de haven aan de zoogenaamde Vier Heulen even buiten de gemeenteverdronken gevonden, de persoon van D. Ligtvoet, schoen maker te Kaatsheuvel. Uit de omstandigheden, dat op bet voetpad neven de haven zijne klom pen stonden en daarin zijne pet gewikkeld was, dat hij circa uur te voren op de zelfde plaats aan de haven was gezien en voor aankomende personen van de haven en daarna weer terug gewandeld wasen dat hij reeds vijf dagen van huis was gebleven, veronderstelt men dat hij moedwillig een einde aan zijn leven heeft ge maakt. Hoewel spoedig geneeskundige hulp tegenwoor-, was mocht dit niet baten. Boxtel. Met het oog op de tentoonstelling, die in September a. s. alhier zal gegeven worden, is het zeer te bejammeren, dat er geen gelegen heid is, met de in de richting van Wesel te vertrekken spoortrein, na 5.32 's namiddags. Vele bezoekers uit Schijndel, Veghel en verder op zullen daardoor genoodzaakt zijn tegen hun zin te Boxtel te overnachten, 't Ware dus zeer te wenschen, dat de directie der Noordbrabant- Duitsche lijn ten gerieve dier bezoekers voor die dagen pleizicrtreinen liet loopen. De inzameling der rogge heeft onder vrij gunstige omstandigheden plaats gehad, 't Stroo is niet langhet beschot middelmatig. De zomervruchten beloven veelhet nagras staat gunstig en zal misschien nog veel vergoeden, wat in het voorjaar door overstrooming verloren ging. De aardappeloogst daarentegen belooft niet veel. De ziekte heeft reeds de beste knol len aangetast en 't is zeer te vreezen dat quali- teit zoowel als quantiteit beneden het middelma tige zullen blijven. Breda, 10 Aug. De gemeenteraad heeft, na eerst een krediet van f 3000 te hebben toege staan voor de academiefeesten, daaraan later nog f 4000 toegevoegd. Tegen dit laatste raadsbesluit hebben Gcdep. Staten bedenkingen in 't midden gebracht, en te kennen gegeven, dat, met het oog op aanhangige openbare werken, huns inziens dit krediet belangrijk behoorde verminderd te worden. De ltaad besloot met bijna eenparige stemmen, bij het eenmaal genomen besluit te volharden en daarvan aan Gedep. Staten bericht te geven, onder bijvoegingdat, na het toestaan van dit krediet, na de feesten geen aanvragen om ver hooging te wachten zijn. Utrecht, 10 Aug. Voor de rechtbank is Donderdag de vervolging behandeld tegen drie stukadoors, wegens den dood van het kind, dat door het vallen van een steigerpaal op het Dom plein werd gekweist. De Rechtbank heeft op graving van het lijkje en dagvaarding van nieuwe getuigen bevolen. De werklieden worden bijge staan door advocaat mr. L. van Lier. Eenigen tijd geleden verdween een looper van een bankiers-kantoor met 80.0C0 francs. Welke moeite de politie ook deed, om den voortvluch tige op te sporen, zij mocht niet in haar na sporingen slagen. Nu blijkt het, dat de looper zich zelfs niet verborgen had, maar vrij in Parijs had rondgeioopen. Hij had echter berouw van zijn daad gekregen en na eenige dagen rond gezworven te hebben, de ontvreemde bankbil jetten, op de post gedaan aan het adres van zijn patroon, waarna hij ziju vrouw was gaan opzoeken, die hem echter aanraadde, zich bij de politie aan te geven. De man gaf aan dien raad gehoor en begaf zich naar een derpolitie- bureaux, waar hij gearresteerd werd, nadat zijn identiteit geconstateerd was. Zijn patroon heeft zijn aanklacht reeds inge trokken en ten voordeele van zijn berouwvollen bediende een bevélschrift van niet-ontvankelijk- heid aangevraagd. Men twijfelt er echter zeer aan of de man wel geheel en al zonder straf er af zal komen. De ter dood veroordeelde misdadigers Lebiez en Barre zijn voortdurend ter prooi aan een groote neerslachtigheid. Lebiez schijnt intussclien nog altijd te hopen op een verandering van straf. Hij spreekt zijn bewakers veel van den bisschop van Angers, die zijn beleedigingen met zooveel zachtmoedigheid en vergevingsgezindheid beant woordde. Hij verkeert in het vaste denkbeeld, dat genoemde prelaat zich met hem bezig houdt. Bnrré heeft gister een bezoek ontvangen van den aalmoezenier Croze, die zich geruimen tijd met hem onderhield. De gedelegeerden van de koetsiers hebben aan de bladen het proces-verbaal overgelegd van de samenkomst met het Bestuur der Maatschappij „des petites voitures", waarin ten slotte gecon stateerd wordt, dat de poging om tot een over eenstemming te geraken mislukt is. De gedele geerden hebben nu van de prefectuur van politie vergunning gevraagd en verkregen, om morgen avond een nieuwe vergadering van koetsiers te beleggen, teneinde over een nieuw plan van min nelijke schikking te beraadslagen. Het nieuwe programma bevat de vier volgende hoofdpunten lo. werkzaamheden over dag en niet des nachts, en wel 14 uren minimum en 16 uren maximum; 2o. salaris vijf franc voor 14 uren en zes francs voor 16 uren 3o. invoe ring van het tarief per kilometer40. strenge straf aan de koetsiers, die van hun ontvangsten niet stipt rekenschap doen. De syndicale kamer verstrekt sedert heden ochtend onderstand aan de behoeftige koetsiers, die een certificaat van een gedelegeerde over leggen. Op eenigen afstand van Lyon, op de lijn LyonGenève hebben eenige booswichten Woensdag-avond getracht, den trein te doen de- railleeren. Zij hebben nl. de telegraafpalen om geworpen en deze over de rails gelegd. Gelukkig zag de machinist het bijtijds en liet in allerijl de stoom uit, zoodat de passagiers met een lichten schok vrij kwamen. Tusschen de bedrij ven door waarschuwde de koelbloedige en held haftige machinist tevens nog een van tegenover gestelde richting komende goederentrein. Madrid, 9 Augustus. Te Navalmoral in de provincie Caceres in Estremadura heeft zich een bende vertoond, die de republiek uitriep. Een posttrein is aangehouden. De autoriteiten zijn krachtig opgetreden om de bende te vervolgen. In het Lagerhuis heeft de heer Bourke ver klaard, dat de Regeering geen bericht had ont vangen dat de Russen den Oxus waren over getrokken. Ook had zij geen bericht van een voornemen der Porte om eene wijziging der Grieksche grenslijn te weigeren. De heer Dilke zal nader de aandacht op het laatstgenoemd punt vestigen. Sir Stafford Northcote verklaarde, dat 'de Britsche vloot van Konstantinopel zou teruggaan zoodra de Russen terugtrokken. Hij hoopt dat dit spoedig zou geschieden. De minister Cross heeft eene commissie be noemd om een onderzoek in te stellen naar de bezoldiging en de organisatie der Londensche politie, welke zelve klaagt, en ook tet klagen weer aanleiding geeft. De Pall Mall Gazette dringt er op aan, dat de benoemde commissie zich zeer ernstig vergewissc, niet slechts van de bruikbaarheid, maar vooral van de moraliteit der politie-beainbten van den minsten diender tot het hoofd. Zeer terechtMen moet be ginnen met der politie zelve zeer strenge eiscken te stellen te dien opzichte. En in de tweede plaats moet men bedenken, dat niemand aan strenge eischen beantwoordt, die niet naar ver houding bezoldigd wordt. Aan de Baity News wordt van den 9n ge seind, dat do bevolking van Batum zich gewa pend heeft tot verzet tegen eene bezetting der stad door de Russen. De hoofden der stammen in den omtrek beraadslaagden Woensdag en besloten tot den strijd. Aan de Tschoruk-grenzen staan 20.000 gewapende bergbewoners. Er heerscht groote agitatie. Uit Manchester wordt gemeld, dat een ver pleegde in het Andover werkhuis, geheel blind en tachtig jaren oud, verklaard heeft niet te kunnen sterven met het geheim op zijn geweten van een moord, door hem vele jaren geleden gepleegd op een heer van Salisburyroad. Op de door hem aangewezen plaats in ten tuin heeft men werkelijk het gebeente van een man gevon den. Hij is op zijne bekentenis in staat van beschuldiging gesteld. Wcencn10 Aug. De Servische Regeering heeft het Oostenrijksch Gouvernement in dc meest loyale bewoordingen toegezegddat zij een militair cordon aan de Bosnische grens zal plaatsenteneinde haar neutraliteits-plichten te kunnen vervullen en elke eventueele schending van haar gebied te beletten. De correspondent uit Belgrado van de Neue Freie Pr esse zegt, dat deze maatregel wordt beschouwd als een bewijs van dankbaarheid voor de tussclienkomst van Oostenrijk-Ilongarije aan welke Servië de annexatie tan Pirot heeft te danken. Uit Zepce (Bosnië) zijn van den 8n hier de volgende berichten ontvangen Gister zijn twee brigades van de 6e divisie van Maglai naar Zepce opgetrokken langs een bergachtig tearein. De vijand, 6000 man sterk met 4 stukken, werd, na een verwoeden tegen stand, uit twee positien verdreven. Het 27e jager-bataillon heeft een bataillon geregelde Nizamsmet 7 officierendoor een aanval in de flank genoodzaakt, de wapenen neder te leggen. Herhaaldelijk waren generaal Philippovics en zijn gevolg aan het vijandelijk vuur. blootgesteld. Onze verliezen bedragen 58 man aan dooden en gekwetsten. 11 Aug. Een nader telegram van den 8n, van den opperbevelhebber van het bezettings leger te Zepce, bericht, dat de Oostenrijkers een schitterende overwinning behaald hebben tusschen Maglai en Zepce op ruim 6000 opstandelingen met 4 stukken geschutterwijl ook de geheele Mohainmedaansche bevolking ten Zuiden van Doboï aan het gevecht deelnam. Ten 4 ure verloor de vijand zijn eerste sterke positie, ten 6^2 ure werd hij na hardnekkigen tegenstand verdreven uit een nog sterkere stel ling, dank zij een uitmuntend geslaagde gecom bineerde manoeuvre van alle troepen. Een bataillon Anatolische redifs is gevangen genomen en een ander ingesloten bataillon ontvluchtte. De vijand heeft ontzaggelijke verliezen geleden. 12 Aug. Blijkens een hier ontvangen depêche heeft de 7e Oostenrijksche divisie in den loop van gister Travnik bezet, een veld- telegraaf opgericht en de verbinding over Ban- jaluka geheel hersteld. Te Vacar, Yakuf en Jaïci liggen 7 officieren en 160 mandie in de gevechten van 5 en 7 Aug. gewond werden, in een ambulance. Een telegram uit Bucharest deelt mede dat een wagon met dynamiet in de lucht gesprongen is. Aan het station Fratese waren Russischt soldaten bezig om kisten dynamiet in een wagon te ladentoen een der kisten op den grond stortte, ontplofte en ook de andere reeds opge laden kisten deed ontbranden. De ontploffing was vreeselijk50 soldaten werden gedood en 35 zwaar gewond zes wagons werden tot splin ters geslagen en het spoorwegstation, lag als een puinhoop op den grond.

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2