BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Rusland. Turkije. toeriepen. Verder eene menigte piramiden van friscli groen, tropeën, vlaggestokken en wimpels. De particuliere en openbare gebouwen hielden daarmede gelijken tred. Allerwege groen en bloemen en de grootst mogelijke verscheidenheid van décoratief. Het paleis van het Loo zag er keurig uit met zijn groen in den ingang, langs het hek werk guirlandesdie met oranjelinten waren saamverbonden en verder langs het binnenplein sierlijke wimpelmasten met de Nederlandsche, oranje en Duitsche kleuren, vlaggen en den ko ninklijken standaard van den nok van het ge bouw. Niettegenstaande het weder hoogst ongunstig bleef, daar de regen aanhoudend bij stroomen nederviel, had 's avonds de ontvangst van HH. KK. Hli. prins en prinses Hendrik plaats op de vastgestelde wijze en het is ons bijzonder aangenaam te kunnen berichten, niet slechts-dat er eene talrijke menigte was bijeengekomen om van de feestelijkheid getuige te zijn, maar ook dat er de grootst mogelijke geestdrift heersclite. Ten acht ure verschenen Z. M. den Koning, de Groothertog van Saksen-Weimat en een even aanzienlijk als talrijk gevolg in vijf kofrijtuigen op het perron. Bij de aankomst van den extra- trein, waarmede Prins en Prinses Hendrik uit Zutphen aankwamen, werd er electrisch' licht en Bengaalscli vuur ontstokenterwijl de muziek van het achtste regiment infanterie de volks liederen speelde. De Koning, met zijne krach tige mannelijke stem alles beheerschendegaf herhaaldelijk het signaal tot een algemeen en daverend .hoera Het is onmogelijk de har telijkheid te beschrijven waarmede Z. Ml het echtpaar bij het uitstappen uit den trein be groette. Alle aanwezigen juichten den Koning en HH. KK. HH. met volle borst toe. Nadat de Burgemeester van Apeldoorn, en eenige anderen het Vorstelijk paar hadden toe gesproken, nam Z. M. de Koning zelf het woord. Met eene stem, die van aandoening trilde, ver klaarde hij dat het thans niet de broeder, maar de Koning der Nederlanden was, die hem namens zich zelf en namens het gansche volk van Ne derland het welkom op den vaderlandschen bodem toeriep. Een storm van bijvalsbetuigingen brak hier los. De muziek hief andermaal de volksliederen Electrisch en Bengaalsch vuur verlichtten aan. o den omtrek zoo helder, dat zeker alle aanwezi gen den hartelijken handdruk zullen hebben op gemerkt, dien de Koning en de Prins thans wisselden. Het liooge gezelschap stapte in de rijtuigen en begaf zich naar het paleis. Op het bordes werd nog even halt gehouden, teneinde het schouwspel gade te slaan, dat de verlichte om trek aanbood. De kinderen en de bazen werden ten paleize toegelaten, waar hunne bloemen in een salon plaats vonden. Kort daarna nam het hooge gezelschap aan een souper ten paleize deel. Uit een officieele mededeeling van het Belgisch Regeeringsblad blijkt, dat reizigers, die geen bagage hebben te doen visiteren en verklaren geen voorwerpen bij zich te hebben voor welke invoerrechten verschuldigd zijn, aan de Belgische grens voortaan de wagens niet behoeven te ver laten, tenzij dit uitdrukkelijk verlangd worde en onder voorbehoud, dat den douane-beambten des gevraagd gelegenheid gegeven worde zich te vergewissen, dat geen collis onder de banken zijn verborgen. De bagage van personen, die België per spoor doorreizen en wier goederen zijn ingeschreven voor een bestemmingsplaats buiten het Belgisch grondgebied, is aan geenerlei onderzoek onder worpen. Bagage die door de reizigers zeiven in de wagens medegenomen wordt moet in alle ge vallen aan het grenskantoor of, met vergunning van den chef der douane, in den wagon zelf worden nagezien. Men leest in het N. v. d. D. Verschillende keeren was door de justitie de Amsterdamsclie politie reeds sinds lang opmerk zaam gemaakt, dat de hier en daar voorkomende valsche munt, bijzonder valsche guldens- en rijksdaalderstukken, waarschijnlijk in de hoofd stad werden vervaardigd, doch een spoor was niet te ontdekken. Een viertal jaren geleden was door den commissaris van politie Steen bergen eene arrestatie gedaan, in eene valsche- munterswerkplaats, van vier personen, doch sedert was niets te ontdekkenniettegenstaande de ijverigste nasporingen, totdat omstreeks vier we ken geleden een koopman in visch, wonende in den omtrek van de Westerstraat, aan het com missariaat op de Noordermarkt aangifte kwam doen van een valschen gulden, door hem ont vangen, en tevens vrij nauwkeurig het signale ment wist op te geven van den persoon, van wien het geldstuk ontvangen was. Intusschen was het bekend, dat een oude boef uit Leeuwarden, vroeger voor 15 jaren veroor deeld geweest wegens het vervaardigen van valsche munt, zich in de stad ophield. Hoewel hij scherp in het oog werd gehouden, was er niets tegen hem te ontdekken en scheen het wel alsof hij de hem bewakende rechercheurs even goed in het oog hield als zij hem. Nadat dit zoo eenigen tijd geduurd had zond de commissaris Steenbergen een zijner handlangers op den ver dachte af met de opdracht eene poging aan te wenden om zijn vriendschap te winnen. Dit gelukte. Weldra ontmoetten Stroobant, een handlanger, die het speurvak hoofdzakelijk uit ambitie beoefent, en Bubberink, de oude ont slagene uit Leeuwarden, elkander herhaaldelijk in de kroeg, en dan werden grove vertceringen gemaakt. Zoo kwam Bubberink er toe Stroobant tot zijn vertrouwde te maken, en Stroobant gaf te kennen, dat hij dat valsche muntslaan ook wel eens zien wilde. Bubberink bracht den handlanger in zijne werkplaats, liet hem zijn smeltkroezen en giet vormen zien, het tin waarvan hij munt goot en het zilverbad waarmee aan het geld een zilver achtige tint werd gegeven. Toen dan ook een paar dagen geleden de commissaris Steenbergen met eenige agenten een inval deed in de kamer, die Bubberink achter in een huis van de Westerstraat bewoonde, rond deze ambtenaar hem zittende voor een gloeiend koolvuur, waarop een pot met gesmolten metaal en met de gietvormen naast zich. Op de vraag wat hij daar verrichtte, antwoordde de man be daard, dat hij chocoladekoekjes bakte, waarvan hij zooveel hield, en hij is sinds bij elk verhoor bij dit getuigenis gebleven. Intusschen vonden de politiedienaren, toen zij zijne zakken door zochten, daarin valsche guldens van het soort als hier vaak ontvangen worden, en de visch- verkooper herkende Bubberink als den persoon van welke hij den valschen gulden had ont vangen. dekte is hij in een nabijzijnd huis gedragen en heeft men onmiddelijk geneeskundige hulp inge roepen. llij was aan het hoofd gewond en ge heel buiten kennis. Hij schijnt echter thans buiten gevaar te zijn en in beterschap toe te nemen. Heden herdenken drie werkliedenname lijk Jacobus van der Pennen en Francis Pulles, alhieren Theodorus Elshoutte Drunen woon achtig den dagwaarop zij voor vijf en twin tig jaren bij den heer C. G. van der Heijden schoenenfabriekant alhier in dienst traden. Ge noemde heerwillende toonen hoezeer hij de trouwe diensten gedurende die vijf en twintig jaren door zijne werklieden bewezen op prijs steltis heden met hen naar 's-Gravenhage ver trokken om tegenwoordig te zijn bij den feeste- lijken intocht van Prins en Prinses Hendrik. Morgen zal hij hen Scheveningen en Maandag het merkwaardige van Botterdam laten bezich tigen. Maandag-avond bij hunne terugkomst alhier zullen de werklieden hunne familie ten huize van den heer Van der Heijden feestelijk vereenigd vinden en wacht hen nog eene aange name verrassing als aandenken aan dit feest. liet is ons eene aangename taak deze zaak publiek te kunrfen maken om eer te geven aan de brave werklieden en tevens aan den patroon, die op zoo onbekrompen wijze toont, ware ver diensten op prijs te stellen. Sagrado Prins El Drago Prins Czartorvaki en diens zoonallen bloepverwanten van de over leden Koningin. Voorts een groot aantal Spaansche dignitarissen de Spaansche gezant de Molins prins Piombino en eer. Spaansch hoofdofficier vertegenwoordi gende Koning Alphonsus XI1. Bovendien merk te men op den prefect Limbourgden heer Marcav, onder-prefect en deu maire Guillemard, verscheiden raadsleden het volledig corps con sulaire en een groot aantal officieren. Woensdag nacht is er te Hjllegersberg brand ontstaan in twee hooischelven, geheel op zich zelf staande aan de Molenlaan. Door spoe dig toegeschoten hulp van de politie werd het hooi voor vernietiging bewaard. De oorzaak is onbekend. Aan broeiing kan echter niet gedacht worden, wijl het hooi van het vorig jaar was. Ten huize van den heer Vermeulen in de Choorstraat, te Delft, is Donderdag-namiddag dc bliksem ingeslagen. De schoorsteen werd om vergeworpen en eenige spleten kwamen in den nok van den "gevel. In het daarnaast gelegen huis van den heer Fesevuur sprongen eenige ruiten en is een gedeelte gaspijp geheel gesmolten. Een der beide kinderen van den sigaren maker C. S. te Kampen nog geen jaar oud die door het omvallen van een ketel met kokende koffie hevige brandwonden hebben be komen, is reeds aan de gevolgen overleden. Het andere kind, dat nog geen twee jaren telt, ver keert in zeer bedenkelijken toestand. Te Beemster heeft in den nacht van Zon dag op Maandag jl. eene vreemdsoortige aan randing plaats gehad. Toen de zoon van den landbouwer J. B., die „uit vrijen" was geweest, te huis kwam en zijn paard aan de overzijde van den weg, waaraan zijne woning ligtin de weide had gebracht, zag hij van den tegenover- gestelden kant iemand aankomen, die een paard aan de hand geleidde. Deze persoon volgde hem op het erf bij de woning en zeide „Heb jij gereden komaannu is het mijne beurt", en hield hem eene spons met bedwelmend vocht onder den neus, waarop de boerezoon bewuste loos neerviel. Vervolgens moet de aanrander de tuigen op het paard gelegd en eene poging ge daan hebben om het voor de kar te spannen. Die poging is evenwel mislukt, want den vol genden morgen zag de eigenaar van het paard het dier nog opgetuigd in zijne eigene weide loopen. Twee uur lang heeft de zoon van J. B. in bewusteloozen toestand op den grond ge legen. De dader is nog niet opgespoord. - Als een waarschuwend voorbeeld meldt men uit Portugal, dat gisteren vijf personen uit één huisgezin door het gebruik van spijs, die in een niet genoegzaam vertinden koperen ketel gekookt wasernstig ongesteld zijn ge worden. Door spoedige geneeskundige hulp zijn allen in zooverre hersteld, dat het gevaar, waarin zij verkeerdenals geweken kan worden be- schouwcL Tilburg30 Augustus. Gisteren namiddag isnaar men veronderstelt ten gevolge van het onwederbrand ontstaan in den Noordhoek, in een blok huizentoebehoorende aan de familie Klerxs en bewoond door vier huigezinnen. Vijf woningen zijn in korte oogenblikken in de asch gelegdvan den inboedel is nog al veel hoewel erg gehavend, gered. Het vuur had zulk een snellen voortgang dat men niet dan met gevaar een slapend kind in eene brandende wieg er uit kon halen het kind is gelukkig ongedeerd ge bleven. De huizen waren tegen brandschade verzekerddoch naar men ons mededeelt, twee der inboedels niet. Waalwijk, 31 Augustus. Donderdag-avond is M. de K. alhierachter van eene geladen kar vallenzonder dat de voerman er iets van merkte. Hij moet nog al geruimen tijd bewusteloos op de straat gelegen hebben. Toen men hem ont- De uitreiking der prijzen aan de bekroonden der tentoonstelling zal den 21 October plaats hebben. Reeds nu is men in het Nijverheids paleis waar de uitreiking zal plaats hebben evenals in 1867 geschiedde bezig met het maken van schikkingen. Men wil het derwijze inrich ten dat er 21000 personen geplaatst kunnen worden. Een orkest vau 1600 personen zal muziek en zang uitvoeren, als350 muziekan ten en zangers van de officieele concerten op het Trocadero 150 muziekanten van de garde ré- publicaine en van de drie infanterie-regiraenten, 1000 leden van liedertafels en nog 100 andere zangers. Het programma is aldus vastgesteld De deuren van het Nijverheidspaleis worden ten 12 ure geopend. De senatoren, afgevaardigden, leden van departemeutalen Raaden van het corp3 diplomatique en van de groote Staatslicha men begeven zicb elk afzonderlijk naar de voor hen bestemde plaats. De stoet, die in de groote zaal gevormd wordtzet zich om half twee als volgt in bewegingde ambtenaren der tentoon stelling de hoofdcommissie van de internatio nale tentoonstellingen de buitenlandsche com missarissen de internationale jury de expesan- tendie gouden medailles en eereprijzen verwor ven hebben. Klokkeslag 2 uur komst van den President de Republiek van de vreemde prin sen en de ministers. Hierna leest de Minisrer van Koophandel en landbouw het algemeen rap port voor over den arbeid der jury de Presi dent der Republiek houdt eene redeen ver volgens worden de prijzen uitgereikt. De voor de bekroonden bestemde diploma's die op velijn papier gephtographeerd worden zullen recht artistiek van opvatting zijn. Blijkens eene depeche uit Pord-Said aan la France is een correspondent van le Temps de heer de Coutouly de Serres, gedood door de oproerige Canaks in Nieuw-Caledonië, werwaarts hij vertrokken wasom zijn landgoederen in oogenschouw te nemen. Zijn hoeve was een der eersten, die door de woeste bende werden aan gevallen. Na zijn huisgezin in veiligheid te hebben gebracht, viel de dappere man met drie van zijn pachters op de wilden aan en werd na met leeuwenmoed gestreden te hebbenop verraderlijke wijze van achter doorstoken. Door dit oponthoud redde hij echter de ove rige bewoners van de kolonie, die nu tijd had den zich voor de verdediging gereed te maken. Den voigendeu dag werd door de kolonisten en de bemanning van het Fransch eskader een bloedige wraak genomen. De broeder van den vermoorde, eveneens werk zaam aan le Tempsontving gister van den Minister van Buitenlandsche Zaken zijn benoe ming tot Fransch commissaris in het Oosten, te gelijk met de tijding van den moord op zijn broeder. Maandag had te Havre de plechtige uit vaart plaats van de op haar kasteel Mon F/sir overleden Koningin Christina. Duizenden men- schen waren uit alle omliggende plaatsen toege sneld om den stoet te zien vertrekken. Ten 12 ure kwam de geestelijkheid het lijk in ontvangst nemen. De kistbedekt met kran sen ruikers en een groot kruis van natuurlijke bloemen werd geplaatst op een rijk met zilver gemonteerden wagenwelke het naamcijfer en het wapen van de overlede droeg, Zes rijk uitgedoschtc paarden door pikeurs aan den toom geleidtrokken den lijkwagen. De stoet was zeer talrijk aan het hoofd gingen de Hertog van Montpensier, markies de Campo Londeu28 Auhustus. De Times zegtdat Enland nooit weer een Turksche leening kan garandeerennoch zijn hulp verleenen om er eene te plaatsen, Het kan ook niet toelaten dat de financieele moeilijkheden van de Porte met de politieke onderwerpen in de conventie met Turkije behandeldworden in verband ge bracht. De Times bevat een bericht uit Konstan- tinopelgedagteekend 27 dezer, dat Jgenernal Todleben tot |de JPorte het dringend verzoek heeft gericht om de grenzen der Rhodope-districtën door geregelde troepen te doen bezetten ten einde botsingen te voorkomen. Gelijk reeds gemeld werd, heeft het onder zoek naar den moordenaar van generaal Mesen- soff tot de ontdekking geleid van een der daders, zekere Deutsch, dus niet een Duitscher, gelijk de telegraaf door woordengelijkheid berichtte. Hij moet dezelfde man zijn, die den officier der gendarmerie baron Hevling om het leven bracht en uit de centraalgevangenis van Charkoff ont vluchtte. Zondag vond men Deutsch gearres teerd men vond een bebloede dolk bij hem, waaromtrent hij geen voldoende opheldering kon geven. Getuigen van de misdaad herkenden in hem een der moordenaars. Er zouden reeds 300 arrestatiën hebben plaats gehad, doch zon der eenig nader resultaat. Het Keizerlijk besluit nopens de berech ting van politieke misdrijven' door krijgsraden is bij miuisterieele verordening, welke ook kracht van wet heeft, nog nader aangevuld. Volgens die beschikking worden alle personen, verdacht van politieke wanbedrijven gepleegd of misdaden jegens staatsbeambten begann te hebben, den krijgsraden overgeleverd door den chef van het betrokken militair district. Het onderzoek en het recht spreken in zulke zaken geschiedt in dier voege, dat voor elk geval de krijgsraad opnieuw wordt gevormd, krachtens de wet van 1869. De chefs der militaire districten ontvan gen de hoog9te macht, welke de wet van 1869 toekent aan de chefs van de legerafdeelingen in oorlogstijd. Gelijk men ziet is de staat van beleg feitelijk ingevoerd. Onder de Albanezen (te Tussura) is een op stand uitgebroken, die zeer ernstige gevolgen kan hebben. Zij hebben een bond gesloten, uit welke statuten blijkt, dat te Prizrend een centraal be stuur zal worden gevestigd. Dit bestuur, be staande uit afgevaardigden van de Sandjaks, is alleen verantwoordelijk voor het uitvoeren van de beslissingen van het bond. In alle districten zullen onder-commissiëu gevormd worden. Het bestuur belast zich met het werven en uitrusten van vrijwilligers. Alle strijdbare mannen moeten sich bij het leger doen inlijven. Dc vivres voor dat leger, 'twelk op Europeesche wijze is inge deeld, worden door requisitie verkregen. Men hoopt ongeveer 150.000 man onder de wapenen te kunnen brengen. Zonder geloof te hechten aan dit zeker over dreven cijfer, mag het leger echter niet min geacht worden. Een depêche uit Novi-Bazar vermeldde nog, dat in dat district groote opgewondenheid heerscht en men zich allerwege tot tegenstand voorbereidt, wegens het bericht, dat de Oosten rijkers in bet district zouden komen. De Turksche consul-generaal te Ragasa heeft te Trebinje een onderhoud gehad met Suleiman- pacha. De Albanezen weigeren Podgoritza te ontrui men. De Vorst van Montenegro verbiedt nog steeds, zijn onderdanen, om gewapend de grenzen te passeren. Dit verbod blijkt echter krachteloos te zijn. In werkelijkheid blijft de anarchie schrikbarend toenemen. Uit Trebizonde wordt van 26 Augustus aan The Daily News gemeld Tien-duizend Lazen naderen Batum, om Der- wish-pacha te vragen wat hij voornemens is. Ottomanische troepen uit Erzinghan ageeren tegen de oproerige Kurden. Aan The Daily Telegraph wordt uit Con- stantinopel van 2 5 Aug. bericht Een zooeven ontvangen brief uit Adrianopel bevat de volgende bijzonderheden betrekkelijk

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2