Servië. Belgie. BUITENLAND. Burgerlijke Stand. Frankrijk. Duitschland. Oostenrijk. Turkije. Handelsberichten. STAAT VAN BRIEVEN Maandag-morgen lieeft te Maastricht bij het opstellen cler tent van~Victor Driessens een ongeluk plaats gehadwaarbij drie werklieden verwondingen ontvingen. Eén werd met een ge broken been onder de palen en dwarshouten vandaan gehaald. Den volgenden nacht woei een gedeelte van diezelfde tent met palen en planken omver. Te Amsterdam heerscht volgens de „W erk- mansbode", eene sinds lange jaren ongekende slapte van werkzaamheden. In schier alle vak ken is dit merkbaar, 't Meest in 't oogloopend is het in de vakken van scheepstimmeren op tuigen en laden. Wat het eerste vak betreft zijn van de 6 a 700 werkliedendie van de K. N. Marine er buiten gerekend geen 100 man meer aan het werk. Op de grootste wer ven is tot zelfs de laatste kommandeur bedankt. Op de fabriekenwaai de timmerlieden aan den ijzeren scheepsbouw werkenworden ze bij ploegen van omstreeks 30 man aan den dijk gezet. Voor een Engelsch schip dat dezer dagen in 't droge dok is gehaald om gekalefaterd te wordenwaren 50 a 60 man noodigen er stonden meer dan 400 man op de kaai om naar het werk te dingen. De toestand is ho peloos en de vooruitzichten zijn in dit jaargetij voor duizenden niet bemoedigend. Zondag avondbij de voorstelling in den Nieuwen Schouwburg te Rotterdamzat op de galerij een bootsmansleerling van een oorlogsbrik. In de pauze kreeg die persoon met een ander bezoeker geschil over de zitplaats. Weldra liep dit zoo hoogdat de politie na eene vruchte- looze ernstige waarschuwing genoodzaakt was den zeeman uit de zaal te verwijderen. Hierbij deed zich het ergerlijk verschijnsel voordat velen uit het publiek op de galerij in plaats van de politie in de handhaving der orde te ondersteuneu of haar althans ongehinderd haren plicht te laten doen onmiddellijk partij trokken voor den woesteling en even als hij met dol geweld tegen haar in verzet kwamen. Dit liep zoover, dat de agenten, toen zij op last van hun chef den man wegvoerden, met flesschen, kruiken en glazen werden' geworpen. Op de straat ging het even onbehoorlijk. De arrestant schreeuwde het daar uit -. „ik word vermoord.en ofschoon nu iedereen weet dat die noodkreet in zulke gevallen niets beteekentwaren echter dadelijk eenige personen gereed om den lastigen gast uit de handen der agenten te bevrijden. Fluks werd hiertoe gebruik gemaakt van metselsteenen, die aldaar langs de kade liggen opgestapeld. Gelukkig dat onder het onbesuisde gooien nie mand van de politie werd gekwetst. Slechts één steen trof, en wel juist den arrestant zelf, met het gevolg dat hem het bloed langs het gezicht liep. De oploop nam alsnu toe en werd van dien aard dat de politie ter voorkoming van verdere ongeregeldheden genoodzaakt was, den arrestant niet te brengen naar het bureau op den Schiedamsclien Singel (tot welks kring de Coolsingel behoort) meer naar het naderbij gelegen bureau in de Pauwensteeg. Door den heer W. C. van Heusden c. s. is concessie aangevraagd voor den aanleg van een tramwegnet voor het vervoer met stoomrij- tuigen van personen en goederen op de openbare heerbanen in de provincie Noordbrabant. De eerste lijndie aangelegd zal wordenzal de lijn Tilburg-Waalwijk zijn, loopende van Waal wijk met verbinding naar de haven aldaar langs Besoijen SprangKaatsheuvelLoonop- zand en aansluitende aan den spoooweg te Til burg. In verband met bovenstaand bericht, wordt ons van geachte zijde uit Tilburg gemelddat insgelijks stappen zijn gedaan tot het verkrijgen der concessie voor aanleg en exploitatie van een stoomtramwav Tilburg-Waalwijk, door den heer J. van den Elzen civiel ingenieur ie Waalwijk in verbinding met mannen van invloedindus- trieelen en belanghebbenden van Tilburg. Behalve Tilburg-Waalwijk omvat het plan van den Elzen verbindingen in Tilburg zelve. (Wij meenen hierbij te moeten voegendat de heer van den Elzen reeds sinds lang van deze verbinding werk heeft gemaaktgetuige de reeks artikelen over dit onderwerp, onder het opschrift „Tilburg-Waalwijk", sinds zes weken in ons blad opgenomen en waarvan ZEd. de schrijver is). (Redactie). Tilburg. Zooals reeds in eenige bladen ge meld isis in den nacht van Vrijdag op Zater dag op den zolder van een huis nabij de Groote markt, bewoond door den herbergier J. Engels, een begin van brand ontstaan die door de spoe dig opgekomen hulp gelukkig weldra gebluscht was. Mannen, die zich bij branden zoozeer onder scheiden als hier het geval geweest is en die door hunne waakzaamheid en doeltreffende maat regelen de betrokken brandwaarborg-maatschap pijen voor groote schade behoedenbehoorden naar onze bescheiden raeening door die maat schappijen erkend en naar omstandigheden be loond te worden. De assurantie-kassen zouden op den duur hiervan zelf het meeste voordeel enieten. Waalwijk. 18 September. Maandag-avond keerde onze Liedertafel „Oefening cn Vermaak" uit Amsterdam terug, waar zij zooals reeds ge meld is, deel heeft genomen aan den nationalen zangwedstrijd. Is zij niet bekroond geworden, toch meenen wij haar geluk te mogen wenschen met den afloopde beoordeeling toch van haren zang steekt gunstig af bij die der overige niet be kroonde liedertafels. Het publiek, dat bij haar optreden blijkbaar geene groote verwachtingen koesterde, verleende na de eerste maten onzen zangers zijne onver deelde aandacht en een daverend applaus was na de uitvoering van elk der beide stukken hun deel. Het grootste gedeelte der aanwezigen en onder hen vele leden der reeds bekroonde liedertafels, gaven als hun gevoelen te kennen dat minstens de vijfde prijs hun deel zou zijn geweest.^ Wij hopen dat onze zangers, die bij, deze eerste prbeve ondervonden hebben wat zij kunnen, op den ingeslagen weg zullen voortgaan, dan wij zijn er zeker van, zal bij een volgende ge legenheid eene bekrooning hun niet ontgaan. Ter betere beoordeeling door het publick nemen wij het volgende over uit het verslag van het Handelsblad. De vijf eerste liedertafels zijn de bekroonde Crescendo van Haarlem, directeur Andricssen wierp 27 zangers op de estrade en zong „Goe Morgen" van Hol en het bekende koor van Kwast, dat dezen dag negentien maal werd aan geheven. Het geluid van Crescendo is helder maar hard en kon beschaafder zijn de uitvoering was netjes, maar de intonatie niet altijd in vol komen overeenstemming met den diapason. Sappho van Hoorn zong zuiver en netjes „Milternacht" van Böhrae onder leiding van Utermöhlen. De stemmen klonken vrij krachtig en wisten de nuances te observeeren. Het ver plicht koor „Donk're Buien" dat zij evenals alle andere liedertafels voordroeg, werd niet zoo goed gezongen en vooral de aanhef was zonder karakter. Kunstmin uit Dordrecht zong zeer goed schoone opvatting ging gepaard aan innige voor dracht en de dilettanten, die onder leiding van C. van der Linden fiks en krachtig „Omhoog" zongen toonden geroutineerde zangers te zijn. Orpheus uit Schiedam zong fiks en krachtig en heeft op ons een bijzonder gunsligen indruk gemaakt. Het waren 38 geroutineerde zangers die onder leiding van De Yliegh zongen „Saul's Lierzang". De tenoren verdienen een bijzonder woord van vermelding. Arion uit Alkmaar, onder Schuurman, besloot den wedstrijd met „Boeierslied" van de Yliegh De 27 zangers zongen verdienstelijk, maar waren niet zeer maatvast. Coecilia uit Gorinchem en Monnickendams Mannenkoor behoeven niet afzonderlijk behan deld te worden. Beiden legden geen eer met hun voordracht in slechte intonatie ging gepaard met gebrek aan vuur en kracht, aan geest en leven. Zulk zingen verheft geen liedertafel en zoo onbeslagen op het ijs te komen is geen vereeniging, die zich in het openbaar laat hooren, aan te raden. Wat qualiteit van geluid betreft, won Caecilia het van Monnikendam. De heesche stemmen der laatste vereeniging wonnen niet het hart der hoorders. Oefening zij ons Doel, van Amsterdam met 33 zangers onder Wielaert, zong „de Grenzen" van Hol. Het was om te lachen, dat deze ver eeniging zoo moedig in hare keus was. Neen zelden hebben onze ooren op een concours een zoodanig bedroevend ensemble bijgewoond en hier geldt het bekende distiek up den ouden Corneiile après Amstels-Zanglust, hélas après Oefening zij ons Doel, hola Kunst-Oefening uit den Haag, met 34 zangers onder G. de Beer, droeg voor „la Retraite" ran de Rillé, en verwierf met dit op uiterlijk effect berekend nommer een waren bijvalsstorm. De' tenoren waren beter dan de bassen en de uit voering kenmerkte zich door voldoende kracht vuur en aplomb. De intonatie was echter de zwakke zijde. Oefening en Vermaak van Waalwijk en Besoijen had 22 zangers aan te wijzen, die onder leiding van Frans de Cortie zongen „Beneden en boven" van de Vliegh. De intonatie liet te wenschen over, maar de tenorstemmen klonken helder en goed, en een imposante bas was de aandacht van de aanwezigen waardig. Mannenkoor uit Krommenie met 23 zangers onder A. M. de Jong, spreidde een slaperige voordracht ten toon op wier zuiverhetd heel wat viel af te dingen. De heer Heinze zal niet vriendelijk gekeken hebben dat deze vereeniging juist zijn „Omhoog" koos. Deutscher Gesang-Verein Eintracht met 28 zangers onder F. Stuckman mishandelde het schoone „Avondlied" van Verhulst en over de voordracht van deze vereeniging zwijgen wij met de woorden Le silence de la critique est la legon des exécutantsnog eenigen tijd goed werken, heereu, en dan eerst de openbaarheid zoeken en trotseeren. Amstels Zanglust met 37 zangers, onder L. A. Franse, zong vrij krachtig en met vuur maar het timbre der tenoren was eerder schril dan aangenaam en klonk wel eens heesch. Ook de eischen die de diapason stelt, werden schrikkelijk veronachtzaamd. Hoe of deze vereeniging zich heeft durven wagen aan „de Grenzen" van Hol, is iets wat een eenvoudig menschenverstand on mogelijk kan doorgronden. Brussel, 15 September. Donderdag jl. brak in het gehucht Mothe-au-Bois, gemeente Mor- beque, naar inen zegt, door het spelen van twee kinderen met lucifers, brand uit. De vlammen, door een stormwind aangewakkerd, deelden zich in een oogwenk aan de belendende gebouwen mede, zoodat toen de brandweer van het nabij gelegen llazebrouck aanrukte de geheele straat reeds in lichtelaaije gloed stond. Te vergeefs trachtte men door het omverhalen van eenige huizen dc vlammen te stuitende vuurregen welke zich op schrikbarende wijze verspreidde deed telkens opnieuw brand ontstaan. Ten laatste mocht het aan de vereende krachten gelukken, het vuur te blusschen. Niet minder dan 33 woningen, schuren eu stallen zijn in asch gelegd. De gebouwen zijn meerendeels tegen brandschade verzekerd, de inboedels helaas niet. Slechts enkele eigenaars hebben daarvan nog een weinig gered en in de kerk geborgen, zoodat de meesten geruineerd zijn. Men begroot de schade op 100.000 a 180.000 francs. Te Belgrado werden den 13 den berichten ontvangen uit Bosniëvolgens welke generaal Philippovich te Serajewo over 46 Serviërs en Bosniër» en ongeveer 200 Muzelmannen liet doodvonnis heeft geveld en dat er nog steeds strafuitoefeningen plaats hebben. De Serviërs en Bosniërs werden veroordeeld wegens de hulp die zijnaar het heetgedwongen waren aan de opstandelingen te bewijzen toen Hadji Loja nog de macht in handen had. De tijding dezer terechtstellingen heeft in geheel Servië een pijn lijken indruk teweeg gebrachten men meent er dat zulke strenge maatregelen de opstandelingen zullen afschrikken van zich te onderwerpen. Van de leden der commissie welke de grenzen van Turkije en Servie moet vaststellen, zijn te Belgrado aangekomen kolonel baron Karlbars (Rusland) .luitenant-kolonel Gol (lalie); de Fran- sche concul Ambardtde majoor Villemer (Oostenrijk) en majoor Altin (Dutschland). Nabij het dorp Clauzel, in Algerië, heeft zich een zonderling verschijnsel voorgedaan. Acht dagen geleden voelde men eenige schokken van aardbeving en daarbij viel een ontzaggelijk groot rotsblok van dë berg nabij Clauzel af. Weldra waagden zich eenige dorpsbewoners in de daar door gevormde grot. Na eenigen afstand door loopen te hebben, stonden zij plotseling voor een onderaardsch meer, waarvan zij noch de lengte noch dc diepte konden meten. Het water is zeer koud, op sommige plaatsen zelfs bevroren. Van uit de verte hoort men echter het ruischen van een waterval. Men schrijft uit Toulouse van 14 Sept., 's avonds ten 9 ure, dat een der grootste werven in brand geraakt is. Met groote hevigheid barstten de vlammen overal uit. Men vreest voor groote schade. Berlijn 16 September. In den Rijksdag, bij de behandeling van de socialistische wetver klaarde graaf Stolberg dat de Regeering er verre van is, de voorgestelde maatregelen te beschouwen als toereikend. Ook op een ander gebied is arbeid noodig. Naast den Staat moeten vrije yereenigingen corporatien en particulieren zorgen dat godsvruchtvaderlandsliefde spaarzaamheid en eerlijkheid in handel en wandel terugkeeren, dat de sociaal-democrrtie geen vasten grond wint en dat de hersenschimmen, op welke zij berust, verdwijnen. Met het voorgelegde wetsontwerp wordt beoogd aan de sociaal-democratische agi tatie eiken schijn van wettigheid te ontnemen. Geeft ons, sprak de minister, scherpe en bruik bare wapenen. Met halve maatregelen wordt meer kwaad dan goed gedaan. Wccncn, 15 September. Officieel, Gisteren zijn de operaties aan de Save begonnen en trokken onze troepen over deze rivier. Omtrent den verderen loop dezer operaties kunnen in de eerstvolgende dagen slechts in zooverre berichten openbaar gemaakt worden als dit met 't oog op noodzakelijk in acht te nemen geheimhouding- der militaire bewegingen in overeenstemming te brengen is. Van den 7 tot en met den 13 Sept. 1878. TILBURG. Gehuwd i Johannes Klijsen ract Anna Maria van Gorp. BevallenAnna Margaretha Hardy geb. van Boessclioten d. Maria Elisabeth van Pelt geb. Dielissen z. Adriana Maria Jonkergauw geb. Denisse d. Johanna Cornelia Melis geb. van Dooreraaal d. Magdelena Margaretha van Beur den geb. Niederau d. Maria Anna van Gorkora geb. van Son z. Engelina Iluveneers geb. Moo- nen z. Maria Elisabeth van Koestel geb. Kemps d. Johanna Maria van Beers geb. Zegers d. Johanna Maria Kuijpcrs geb. van Oorschot z. Cornelia van Santvoord geb. ltoef z. Wilhelinina Doorakkers geb. PistoriuB d. Maria Catharina van Kempen geb. Mennen d. Arnoldina Bur gers geb. van Hoof z. Overleden: Anna Barbara Vugs, huisvr. van Adrianus Denissen67 j. Cornells Matthijs eclitg. van Johanna Driesen 43 j. Angelina Cornelia Maria Knegtel 21 ra. Helena Josephs Simons 6 m. Adrianus Henricus van Doren 8 m. Basilïdis Cyrinus Weber 3 m. Johanna Jacoba Maria Gijsels 6 m. Adriana Maria En gel 5 m. WAALWIJK. Bevallen: Adriana van Eeten geb. Monsieur» z. Theresia Maria Adriana van der Heijden geb. de Leeuw d. Dimphena Boelé geb. Ara- merdorftër z. OverledenHermanus Sleenhoft' 21 m. LOONOPZANB. Gehuwd: Wilhelmus Johannes Stoeldraijèr met Hendrika Klijn. BevallenAnna Maria Havermans geb. Spran- gers d. Maria Ligtvoet geb. van Vugt d. Johanna Maria Opstraat z. Hendrika Jacoba Netten geb. Wagem&ns z. Wilhelmina vandeu Hoven geb. de Kok z. Adriana van Beers geb. Spapens z. Overleden: Een levenl. kind van Paulus Snoe ren. Sophia van Yugt 2m. Een levenl. kind van Johannes MartinU8 Lugters. Hendrik van Kuijk, wed. van Adriaantje Kroot 57 j. Willem Vugts, wed. van Adriana van der Heijden 61 j. Hendrikus Joseplius Dekkers 10 m. BAARDWIJK. Overleden: Johanna van Delit 5 maanden. BESOIJEN. OndertrouwdCornelis Antoniu9 Coesmans met Johanna Elisabeth van den Meerakker. Bevallen: Johanna Cornelia Leijtens geb. van Steensel d. Maria Catharina Bomers geb. Kuij- sten d. Maria Elisabeth de Bakker geb. van den Houdt d. Maria Adriana van Osch geb, van Ree z. OverledenCornelia Maria van Mier 5 m. - Johannes Wilhelmus van Biezen 5 m. Cornelia den Teuling 11 m. Konstnntinopcl16 September. Men verzekert dat Midhat Pacha aanvankelijk tot gouverneur van Kreta benoemd zal worden. De Sultan heeft in de goedkeuring der Oos- tenrijksch-Turksche conventie tot dusverre nog niet toegestemd. Het aantal Albanezen die de wapenen hebben opgevat, wordt op 160,000 man geschat. De Russen zullen zich waarschijnlijk voor het einde der maand achter de liniën van Tschataldja terugtrekken. Misschien zal de verwijdering der Engelsche vloot daarop volgen. Het leger van Bulgarije zal waarschijnlijk 80,000 man tellen. Sir ALayard had gisteren eene audiëntie bij den Sultan. Dat Oostenrijk-Hongarije Griekenland» eischen ondersteunen zal, wordt hier betwijfeld. De Porte beschouwt het plan betreffende de hervormingen in Klein-Azie practisch onuitvoer baar. geadresseerd aan onbekenden. WAALWIJK. Tweede helft der maand Augustus 1878. 1. W. de Jong, Amsterdam. 2. Huilick, Apel doorn. 3. Wed. Gortz Heeze. Kunnende de brieven door den afzender aan het Postkantoor alhier worden terugontvangen. De Directeur, BAGGERMAN. Besoijen17 Sept. Aangevoerd 113,2 kilo. D« prijzen waren van fl.40 tot 1.63. Meer aanvoer dan de vorige week waardoor de prijzen verminderden. Rotterdam, 16 Sept. Tarwe. Jarige Inlandsche witte wordt langzamerhand minder gevraagd, ei was moeilijk te verkoopen. Voor Nieuwe bestond tot lagere prijzen goede kooplust en werd tot 10 centa minder afgegeven; al wat bij koers was ruimde daartoe op. Jarige Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakkeesehe en Overmaassche de beste f 9.50 k 10.50dito min dere f7.50 a 9.25. Nieuwe dito de beste f9.50 10.50; dito dito mindere f7-a 9.25. Buitenland sche goed prijshoudend, in sommige gevallen wat hooger betaald. Rogge. De beste nieuwe Inlandsche soorten iets lager, aiwijkehde bijna niet te verkoopen. Vlaamsche en Zeeuwsche f6.a 7.—Overm en mindere soorten t'5.50 a 6.76. Partijtjes vooi den zaai hooger genoteerd.

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2