BUITENLAND? Belgie. Frankrijk. Engeland. Oostenrijk. Rusland. Turkije. Leervoorraad. den Pinus silvcster, gewassen in de drie laatste jaren 5 stuks allen voorzien van den top, aan J. H. van lloogerwou te Boxtel. 6. Voor de beste verzameling werktuigen en gereedschappen voor den landbouw in deze stre ken bruikbaardoor handelaren of fabrikanten ingezonden aan G. Stout te Tiel. (Wordt vervolgd). Dezer dagen, zoo deelt men aan de Arnh. Ct. mede, vervoegde zich bij eengoudsmid te Arnhem eene dienstbode met verzoek van mevrouw, die eeu cadeau wilde geven aan haar geneesheer, om eenige gouden kettingen op beziens te mogen ontvangen. De goudsmid was daartoe bereid mits de knecht mede ging. Daar had de dienstbode niets tegen, en het tweetal begaf zich naar het huis van den geneesheer. De knecht bleef staan in den gang de meid werd bij den dokter gelaten en deelde dezen mede dat zij met haar man was gekomen, die een kwaal hadmaar tegen geneeskundige behandeling opzag. Hij had er nu in toegestemd met haar mede te gaan en zij verzocht den dokter hem goed onderhanden te nemen. Deze beloofde ditde dienstbode verliet liet vertrek en de ge neesheer liet den knecht binnenkomen en begon met over zijne kwaal te spreken. De man be greep er niets van; de dokter hield vol, totdat de zaak zich oplostte, maar eerst nadat de gewaande dienstbode verdwenen was. V oensdag nacht heeft in den onbewoonden schoenen en laarzenwinkel van den heer J. J. Mersel, in de YVittc-de-With straat te Botterdam, een diefstal met inbraak plaats gehad. Blijkbaar is de deur met een scherp werktuig opengewrongen en hebben de daderszooals aan de lamp te zien wasgebruik gemaakt van licht. Naar berekening zijn er gestolen: zes paar heerenbottines, twee paar heeren-laarzentwaalf paar mans-en vier paar vrouwen-pantoffels, tien paar vrouwen pantoffels tien paar kinderschoenen, terwijl van gereedstaande paren damesbottines de rechter- of linker-bottine is weggenomen. Verder wordt vermist een horlogie dat aan den wand hing. Ook was de geldlade geopenddoch daar men niet gewoon was het daarin aanwezige, geld 's nachts achter te laten eii er slechts eenige centen in lagen hebben de dieven het niet de moeite waard geacht zich ook daarvan meester te maken. Een opmerkelijk feit is, dat Donderdag morgen in den winkel zijn gevonden een paar oude versleten mansbottine3 en een paar vetlederen sokschoenen terwijl een paar nieuwe laarzen die in den winkel hadden gestaan, op den grond lagen en ken teekenen droegen alsof iemand ze aangetrokken en er mede op straat geloopen had zoodat men zou vermoeden dat een der daders ze heeft beproefd en ze naderhand is komen ruilen. Dinsdag-avond werd te Sneekterwijl de bewoners afwezig waren brand ontdekt in het huis van een suikerbakker, en wel in de bed stede. Gelukkig kon men nog tijdig den voort gang stuiten. Intusschen zijn tegen den bewoner zware vermoedens gerezendat hij den brand zou hebben aangestoken waarom hij nog den zelfden avond in verhoor is genomen en gevan gen gehouden. De persoon, die onlangs een veertienjarig meisje in den Rijn, nabij DuSseldorf, heeft ver dronken, is gearresteerd, en heeft zijne misdaad bekend. Het is een arbeider, dieofschoon eerst 18 jaar oud, reeds wegens diefstal en brand stichting veroordeeld is geweest. De postwaggon van den goederentrein, die Woensdag-ochtend ten 3 ure van Maagden burg naar Berlijt) vertrok, is onder weg in brand geraakt. Wel liet men terstond den trein stil staan en den waggon afhaken, maar aan blus- schen viel niet te denken. Slechts 15paketten zijn gered. Alle brieven en 800 paketten zijn met den waggon verbrand. Het onheil wordt toegeschreven aan zelfontbranding van een vocht, waarmede eenige vaatjes, die in den waggon stonden, gevuld waren. Vier paarden, op de jongstl. Maandag ge houden markt te Bergum gekocht, werden daar onder een Taxusboom gebonden, van wiens groen zij gretig aten, doch tengevolge waarvan zij alle binnen twee uren stierven. Naar Leeuwarden vervoerd, werd daarvan door den burgemeester kennisgegeven aan den districts-veearts, op wiens advies zij, na onderzoek, werden onbruikbaar gemaakt en begraven. Twee Engelschen de heeren Colgrove en Cawodhebben het waagstuk ondernomen en gelukkig ten uitvoer gebracht om den Mont-Blanc te_ beklimmen zonder gidsen. Den 2n Sept. te middernacht begaven zij zich, voorzien van een lantaarn naar de groote plateau. Na een ge vaarvollen tocht van 3 uren bereikten zij het. Onderweg werden zij door een zeer snerpende koude overvallen die zelfs hun voorraad wijn deed bevriezen. Ten half tien des morgens bereikten zij den top van den bergvan waar zij, bij een onbewolkten hemel, het verrukkelijk vergezicht konden genieten. Tot dusver hadden slechts twee beklimmingen plaats gehadonder zulke omstandigheden: eenmaal door de drie ge broeders Young, van wie een ineen afgrond stortte, en later door een Schot, die niet alleen zonder gidsmaar zelfs zonder reisgezel was gegaan. - De vrouwen van den Amerikaanschen Staat Virginië hebben een congres gehouden, ditmaal niet om over de rechten van de vrouw te babbelen maar om een besluit te nemenin navolging van de Romeinsche vrouwendie haar sieraden en kleinodiën ten offer braóhten om het vader land te redden. Het staatscrediet van Virginië heelt een gevoeligen schok gekregen en hel eenige middel om het voor ondergang te behoeden is verhooging van de belastingen, In een circulaire hebben de Virginisclie vrouwen nu de mannen uitgenoodigdzich in de omstandigheden te schik ken van haar kant de plechtige belofte afleg gende dat zij zoo zuinig mogelijk zullen huis honden en de hoogere belasting wel zullen weten te dekken door op de toilletten en andere uit gaven te bezuinigen. Hoorthoortvrouwen van Nederland De Crediet-Vereeniging te Amsterdam is voor een som van zeventien duizend gulden be stolen. Voor een dag of veertien gaf de directie een harer bediendendie tijdelijk kassier was verlof tot hetmaken van een reisje naar de Parijsche tentoonstelling. Toen de tijd van het verlof verstreken was keerde de bediende niet terug. Men onderzocht en vond dat hij de som van zeventien duizend gulden uit de kas had meegenomen. Vrouw en kinderen liet hij achter. Politie en justitie zijn in de weer. Men schrijft uit Helder Vrijdag jl. landde hier aan de kust eene kleine ranke smakmet drie Engelschen bemanddie er even onooglijk uitzagen als hun vaartuig. Zij. gaven voor met dien notendop van Engeland te zijn gekomen om eenige havens in ons vaderland te bezoeken. Na aan den wal eenige mondbe hoeften te hebben ingeslagen en verscheidene //kapelletjes" te hebben bezochtkwamen zij in vrij opgewonden toestand bij hun vaartuig terug, dat inmiddels bij ebgetij op de steenenkust was geraakt. Door adsistentie van eenige toeschouwers werd het vaartuig in vlot water gebracht en gin gen onze pleizierreizigers onder zeil. Den vol genden morgen werden zij laveerende gezien ter hoogte van de Zuiderhaaks. Kort daarna ver hief zich een felle N. W. wind en men vreesde dat zij met hun rank vaartuig daartegen niet bestand zullen zijn geweest', althans zij zijn door de vletterlieden die in zee warenniet meer gezien. 's-Hcrtogeubosch, Door den Commissaris des Konings in dit gewest is bij vernieuwing de aandacht der betrokken gemeenten gevestigd op art. 2 van het algemeen reglement voor.den dienst op de spoorwegen, opdat daar, waar tot instand houding van de goede orde op de buitenpléinen en de toegangen tot'de stations nog geene plaat selijke verordeningen mochten zijn vastgesteld, tot de vaststelling daarvan onverwijld worde overgegaan. Breda. De feestelijkheden ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Koninklijke militaire academie beloven schitterend te zullen zijn. Al om worden toebereidselen gemaakt" voor illumi natie en versiering groote eerepoorten en muziek tenten verrijzen op de markt en pleinen. Het muzikale gedeelte der Bredanaars is ijverig alle avonden aan 't repeteeren voor de feestcantate, die opzettelijk voor dit feest gecomponeerd is voor groot orkest, gemengd koor en solo's, door den 2n luitenant-ingenieur A. E. von Brucken- Fock. Deze cantate wordt uitgevoerd in de groote kerk, waar ook de feestrede zal worden uitgesproken door prof. J. J. De Heilander, leeraar aan de Koninkl. Milit. Academie. Groningen. De stoomdorschmachine aan en kele landbouwers te Meeden toebehoorende, is thans dag op dag in werking en levert voort- durig de beste resultaten, die de oude methodes geheel in schaduw stellen. Ze wordt niet alleen door de eigenaren gebruikt, maar tevens aan anderen verhuurd. Men dorscht er per dag gemakkelijk 250 hectoliter haver mede, zoodat de producent met ongelooflijken spoed zijn graan kan verzilveren, wat hem soms veel waard is. Dezer dagen nog werd op den eersten dag het koren ingehaald, den volgenden dag gedorscht en den derden dag op de Beurs te Groningen verkocht en geleverd. Deventer. Het kindje van den heer v: E. speelde met een teekendoos, waarin eenige stuk jes verf lagen. Kort daarna werd het ernstig ongesteld en weldra bleek, dat het een stukje groene verf had binnengekregen. Men riep spoedig geneeskundige hulp in "en het is daaraan te^ danken, dat het kindje behouden is gebleven; bij onderzoek werd bevonden, dat (lc verf veel arsenic bevatte. Uit goede bron verneemt mendat de Mi nisters van Binnenlandsche Zaken en van Jus titie maatregelen beramen tegen liet te Spa en te Ostende op groote schaal georganiseerd baccarat, dat eene vermomde invoering is van de indertijd zeer te recht afgeschafte oude speelbanken van Spa. Er moet in beide badplaatsen weer zoo grof gespeeld wordendat het eene schande voor het land zou zijn wanneer die toestand langer bestendigd moest worden. ,/Le Bien Public" schrijft te dezer zake: Te Ostende worden soms inzetten van 25- a 30 duizend francs op het groene kleed gedepo neerd die dan in weinige oogenblikken ver zwolgen zijn. Evenals de paardenvliegen azen op het vuil van de. straatzoö zijn de speelta fels het aantrekkingspunt van een zwerm men- schen van Onzedelijk gehalte. Ostende is thans de geliefkoosde verblijfplaats der Brusselsche demi-mondezoodat men zich een denkbeeld kan maken van de atmosfeerwaarin men daar leeft. In de meer gedistingeerde kringen van de badgasten zoover die nog te Ostende aan wezig zijn keurt men dezemisbruiken beslist af en men zou gaarne zien dat zij verboden en streng gestraft werden. Het Gouvernement en de Wetgevende macht hebben toen gemeend dat de evr des lands en de algemeene moraliteit de afschaffing eischten van de spelen van Spa. Tot bereiking van dat. doel heeft de Staat zich aanzienlijke offers getroostaan de steden, die door het verbod om speelbanken te mogen houden schade leden heeft men eene aanzien lijke jaarlijksche schadeloosstelling toegestaan waarvan ook Ostende haar aandeel heeft gehad. Het spreekt nu wel van zelf, dat het volstrekt niet de bedoeling van de Regeering kan zijn het kwaad nu weer in een anderen vorm te laten wortel schieten. De wet is hier geschon den zoo niet naar de letterdan toch naar den geest. ^De Lavinia, een Amerikaansch schip, had zijn lading petroleum gelost en zou Zaterdag naar Amerika terugkeeren. Op het oogenblik van aan boord gaan weigerde de geheele equipage, het land te verlaten. De hulp van de politie werd ingeroepen en na een ernstige schermutseling ging de manschap aan boord. Eenmaal in zee,"an kerde de //Lavinia" op een mijl afstands van de kust. De kapitein was aan land gebleven; Zon dag-morgen keerde hij in een sloep naar zijn schip terug doch vond dit brandende. IJlings ging hij naar land terug teneinde met de reddings booten de noodige hulp te kunnen aanbrengen. Deze was echter overbodig, want toen men het schip bereikte stond dit reeds in laaie vlapi terwijl de equipage zich gered had op een niet ver van daar liggenden driemaster. Daar de kapitein den brand beschouwde als 't gevolg van moedwilheeft hij de geheele equipage doen arresteeren. Zij wacht thans in de gevangenis te Duinkerken lliet einde van het naar de oor zaken van den brand ingesteld onderzoek. Te Banyuls, in het departement Pyrénces- Orientales, hielden twee komiezen 's avonds een man staande, die van de kermis kwam en vroegen hem wat hij daar in zijn bundel had. De man, die 1300 fr. bij zich had hield de beide per sonen voor roovers bood hun eenig geld aan en liep toen weg. De kommiezen zetten hem achternade man verdedigde zich met zijn stok en een der kommiezen schoot hem toen zijn revolver af, met dat gevolg dat de man dood neerviel. Het was iemandop wieu niets te zeggen vieleen oud-soldaat en vader van eene familie. The Daily News bevat een interessanten brief van een correspondentdie onder de opstande lingen van de Rhodope-districten vertoefd heeft, over hun gewoonten en hun intiem leven. Zij zijn vereenigd in gemeentenwaar het militair gezag oppermachtig is. Hoewel zij den Sultan genegen zijn verklaren zij evenzeer tegen hem als tegen de Russen te zijn opgestaan. Zij heb ben hun belastingen nooit regelmatig betaald en dat men er onder de Turksche administratie niet over hoorde klagen lag alleen in het feit, dat (lezehaar machteloosheid beseffendede bevolking in een staat van halve onafhanke lijkheid liet. De ware reden van den opstand is, dat de Russen in die districten wilden doordringen. De correspondent verklaartdat hij zeer goed door de opstandelingen onthaald is en dat het land ontzaggelijke rijkdommen bezit. Wcencn. Van het hoofdkwartier van het vierde legerkorps is bericht ontvangen, dat den 16n dezer Dubrava aan de Tinja bereikt is en dat na een langdurig en hardnekkig gevecht Longare en Crespic bezet zijn. Den 17den is Noyi-Breka aangegrepen en na een hardnekkigen strijd bezet.De tegenstand bleef tot het laatste oogenblik uitermate hardnekkig; de strijd nam eerst 's avonds ten 8 ure een einde. Twee stukken geschut en twee vaandels zijn buit ge maakt. De verliezen zijn nog niet opgegeven. 19 Sept. Generaal-majoor Zach nam den 18n twee op den Debel-jaca-berg opgerichte voorwerken, nadat deze eenigen tijd beschoten waren. Des avonds werd door de opstandelin- gen uit de vesting Bihac en van den rechter oever der Unna^een hevigen aanvalJgedaanVop B deze werken, welke echter werd afgeslagen. Ook dreef hij terug een andere afdeeling opstande lingen, S00 man sterk, welke over Pararoire Plaftan, Durande bij Baljesae naderde. De op! standelingen leden zeer groote verliezen. Onze verliezen zijn nog niet nauwkeurig geteld; vijf officieren werden gewond. Het gros der over Doboj voortrukkende troepen van het derde legerkorps bereikte Gracanjca, waar het vele wapenen en munitie vond. Generaal-majoor Reinlander meldt heden avond ten 7 ure uit Zavalje dat de vestin» Bibac heden capituleerde. De keizerlijke troepen bezetten ten 4 ure de vesting; zij vonden er vijf stukken geschut, waarvar. vier van zwaar kaliber, wapenen en munitie. In de vestiii" was een stafofficier en de manschappen die liet geschut bedienden, waren Turksche soldaten. Petersburg, 18 September. De vorst van Montenegro legt Hussein Pacha ten laste dat hij Podgoriza aan de opstandelingen wil over leveren. De Vorst leverde daarop vertoogen in te Konstantinopel en gelastte zijn vertegenwoor diger stappen te doen bij de mogendheden, op dat het. vertrek van de leden der commissie voor de afbakening der grenzen van Montenegro zou worden bespoedigd. Konstantinopel, 18 Sept. De Sultan zal wel-1 (lra Musurus Pacha ontvangen. Het Engelsche ontwerp betreffende de hervormingen in Azie p'\ is aangenomen. De ontruiming door de Russen I wordt met grooten ijver voortgezet. Ten aan zien van de Bosnische quaestie heeft zich een wending voorgedaan die hoop geeft op een vriendschappelijke schikking, waarbij het ont-1 werp-Andraisy ten grondslag zal worden geno- men. De Albaneezen trekken zich in grooten getale samen bij Uskub. AAN DE LIEDERTAFEL Oefening en Vermaak van Waalwijk en Besoijen, na haren terugkeer van den Zangers-wedstrijd te Amsterdam. Gij keerdet weer van d'Amstelboorden Gevierde zangrenstoet En bracht den zonen van het Noorden Uw eersten zangersgroet Gij toogt ten strijd als wakkre helden Bezield met vuur en lust Thans mag het Neêrlands hoofdstad melden, Ploe gij waart toegerust. 't as niet (1e pracht van uw banieren Noch 't weidsche van uw naam Uw kunst tooide u met eerlaurieren Met eer noemde u de Faam! Ja 't was de macht van uw' accoorden (Al was uw tal ook klein) Die uvan allen die u hoorden Den lof deed waardig zijn. Al zaagt ge u niet met goud bekroonen Toch hebt gij roem vergaard! Gij munttet uit bij d'eêlste zonen Van steden wijd vermaard Hecht nauw en nauwer u steeds samen, Dal nooit uw ijver faal': Dan grift men wis ook eens uw namen In schittrend eermetaal Mag Waalwijk op zijn handel wijzen Bekend van Zuid tot Noord Hoort men zijn industrie steeds prijzen Geroemd van oord tot oord De kunst ook moog' er bijval garen Gesteund zijn en bemind Zij vond in u haar oefenaren Dat ze ook beschermers vind'! Door kunst en vriendschap saam verbonden, Sier' eendracht steeds uw baan Verdeeldheid worde er nooit gevonden, Bij 't moedig voorwaarts gaan Dat steeds in Waalwijk en Besoijen Elks hart van kunstmin blaak' Dan ziet ge uw pad met rozen strooien In oefning en vermaak. Waalwijk, September 1878. WAALWIJK. Charles Ficq Co. Een partij gez. B. A. ossen 80/32 p., dito 30 p., dito 27/28 p., dito Fernam- bucq 20/22 p. en een partij grauw overleer 5 p. F. Gijzels. Een partij gez. B. A. 30/32 p. Zeckendorf. 40 Java's 20/22 p., 35 gez. B. A. 26/28 p. F. van Tilborgh. Mooi lient paarden- en gesch. leer. A. J. de Bree. Best licht paardenleer. J. Zuurliout. Een partij grauw overleer 4 p. OISTERWIJK. J. J. Blomjous. 28 dr. B. A. 33 p., 50 gez. Fer- nambucq 18 p., 18 st. China 18 p., 40 grauwe

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2