BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Oostenrijk. Kantongerecht Tilburg. Ingezonden stukken. GEMEENTERAAD De gouverneur heeft zich aan het hoofd gesteld van de 50 man, die de bezetting van het ei land uitmakenen moet een 200tal negers buiten gevecht hebben gesteld. De vrouwen en kin deren heeft hij naar St. Thomas doen overbrengen. Sedert is een Fransch fregat aangekomendat zijne troepen aan wal heeft gezet en ook van Engelsclie en Amerikaansche zijde wordt hulp verwachtvan laatstgenoemde zijde te eerder omdat de opstandelingen ook het eigendom van den Amerikaanscheu vice-consul niet hebben gespaard. Uit Vicksburg wordt gemeld dat de gele koorts aldaar thans geheel geweken is, maar dat zij op het platteland schrikbarend toeneemt. In de suikerfabriek van Grussbacb, in het Moravische district Joslowitzzijn twee van de acht stoomketels gesprongen. Yan het geheele ketelhuiswaarin ook de zes anderen stonden is niets dan een stukje benedenmuur overgeble ven. Vijf personen zijn bij'de ontploffing gedood en 20 gekwetst. De Directeur der fabriek is licht gewond. t Twee slachtersknechts broeders de één negentien en de ander achttien jaar oud, hebben zich van Parijs op weg begeven naar Auxerre om hunne tachtigjarige grootoudersdie in een dorp nabij die plaats woonden te vermoorden. Zij hebben de misdaad volbracht met hunne hak bijl en zich vervolgens meester gemaakt van het gelddat zij in eene lade vonden. De oudste is te Parijs op Père la Chaisewaar hij zijn vaderdie doodgraver isbehulpzaam was in het delven van een graf, door de politie in verzekerde bewaring genomen. De jongere broe der is nog niet in handen der justitie. In de gemeente Berg-Ambacht nabij Schoon hoven is eene boerenwoningbewoond door L. v. d. Hekmet den inboedel een prooi der vlammen geworden. Te Haelen is brpnd ontstaan ten huize van den landbouwer Cleutjens. Deze en zijne vrouw waren afwezig drie kinderen waren echter thuis en zij zouden stellig verbrand zijnals niet de landbouwer Joannes Theeuken hen met edele zelfopoffering gered had. Waalwijk8 October, lieden werd door den waarnemenden Burgemeester, Dr. J. B. de Haan, in tegenwoordigheid van eenige leden van den gemeenteraad en van het waterschapsbestuur van den Binnenpolder van Waalwijk, de eerste steen gelegd aan den in aanbouw zijnden haven muur alhier. ZEd. deed bij deze gelegenheid uitkomen dat het hem genoegen deed de eer te hebben den eersten steen te leggen aan een werk, dat wordt daargesteld in het belang van handel en nijver heid en de scheepvaart van Waalwijk, wier wel vaart hem nauw aan 't hart liggen. Hij .dankte voorts de leden van het gemeente Bestuurdie hem behulpzaam waren bij het tot stand brengen van dit nuttig werk, Hij wijdde een woord van hulde aan den heer J.'van den Elzen, civiel Ingenieur belast met het toezicht over en den heer Reijnders, aanne mer van het werk, Jover de nette en flinke uitvoering. Gorinchem5 Oct. Tegen P. S. is door de politie proces-verbaal opgemaaktwordende hij verdacht van in een in aanbouw zijnd huis waarin hij niet werkzaam was en ook niet be hoefde te zijnmoedwillig brand te hebben ge sticht daar hij zich op een oogenblik dat het werkvolk naar huis was den toegang tot dat huis heeft weten te verschaffen er. daartoen hij overvallen werdbleek dat op de plaats waar hij zich bevond en waar geen brandbare stoffen aanwezig konden zijn eenige voorwer pen brandende waren terwijl de verdachte het toen tevens op een loopen zette. In het Palais de l'Industrie is men ijverig bezig met de toebereidselen voor de plechtige prijsuitdeeling, die den 21 October a. s. zal plaats hebben. De officieele estrade aan de oostzijde van het paleis zal bestaan uit drie tribunes één voor den Maarschalk-President, voor de Vorstelijke personen en voor de Ministers de twee anderen voor de hooge Staatslichamen, de gezanten, de dignitarissende commissarissen-generaal der Tentoonstelling en de Algemeene en Gemeente raden. De Westelijke estrade is bestemd voor de jury's en voor de muziekanten. Voor de pers is een tribune beschikbaar gesteld. Ongeveer 6000 biljetten zullen aan de exposanten Worden uit gereikt. De decoratie van het paleis zal bijzon der schitterend zijn. Een ontzaggelijke marquise van rood fluweel met gouden kwasten en ge steund door vergulde lansen, zal boven den hoofdingang worden geplaatst. De vestibule en de salon van den Maarschalk worden versierd met bloemen, heesters en gobelins. De galerijen zijn allen prachtig versierd met tropheën en banieren. Uit Engelsch-Indie is het belangrijk bericht ontvangen, dat de stammen in den Khvberpas en omstreken zich ten gunste der Britsche Regeering hebben verklaard, eene mededeeling, die niet geheel onverwacht komt, daar 't bekend was, dat de Emir van Afghanistan in den laat- sten tijd met deze stammen overhoop lag. De stam der Momuds daarentegen heeft besloten zich bij de Afghanen te voegen. Het gerucht, als zouden de Engelsclie troepen voornemens zijn onmiddellijk tegen Alimuschid op te trekken, wordt tegengesproken. Men schijnt meer en meer tegen een winter-campagne te beginnen op te zien, schoon de troepen, die vol geestdrift zijn, niets anders schijnen te wenschen. Daily Neics ontving uit Simla bericht, dat de Emir den eersten gezant van den Onderkoning een tijd lang heeft opgehouden, om den brief van laatstgenoemde te kunnen beantwoorden. De Emir, zegt de berichtgever van het Engel sclie blad is geneigd de handelwijze van den onder-cofnmaiulant te Alimuschid af te keuren, maar de aanneming der Britsche voorwaarden zal hij weigeren. Van andere zijde wordt be richt, dat de Emir zooveel spoed maakt met zijne toerustingen, dat de onderstelling gewet tigd is, dat hij zelf als aanvaller wenscht op te treden. Londen, 7 October. De Kabinetsraad van Zaterdag duurde bij de drie uren. Al de minis ters namen er deel aan en gingen na afloop naar verschillende oorden uiteen. Men gelooft niet dat zij opnieuw vergaderen zullen voor de gewone bijeenkomst bij gelegenheid van het jaarlijksch feestmaal bij de benoeming van den Lord Major. Lord Chelmsford is overleden. Naar uit Simla gemeld wordt, deelden de Indische bladen mede, dat de Indische RegeeriDg heden hare plannen zou kenbaar maken ten opzichte van Afghanistan. De Emir riep ver tegenwoordigers der aangrenzende stammen op, om te beraadslagen. Alle hebben afgevaardig den gezonden, zelfs de Dschouwaken. De treurige geschiedenis van Meliemet-Ali heeft zich in Albanië herhaald. Een Turksch legeroverste, belast met het overbrengen van het bevel der Porte, om Podgoritza aan de Monte- negrijnen over te leveren, is met 156 officieren en manschappen door de fanatieke Albaneezen vermoord. Generaal Philippovich, de opperbevelheb ber van het Oostenrijksch bezettings-leger in Bosnië, heeft naar Weenen gerapporteerd, dat de groote meerderheid der bevolking, Christenen zoowel als Mahomedanen, thans op ondubbel zinnige wijze haar blijdschap te kennen geeft, dat het verzet een einde heeft genomen en dat zij uit eigen beweging trouw en aanhankelijk heid belooft. De Generaal ontving van den Keizer een schrijven, waarin Z. M. aan hem en aan 't leger zijn dank betuigt voor den moed en de volharding door hen aan den dag gelegd, en waarin verder door Z. M. de verwachting wordt uitgesproken, dat thans voor de bezette landen een tijdperk van vrede, verzoening en welvaart zal aanbreken. De Porte verkropt het niet, dat de Oosten rijkers in het land heeren en meesters zijn ge worden zonder hulp van de beruchte conventie. In een circulaire aan de Mogendheden verlangt de Porte, dat men Oostenrijk zal noodzaken zich te houden aan zijne verklaringen op het Congres en zijne troepen niet verder te laten doordringen, totdat de Mogendheden eene be slissing zullen hebben genomen. In het tegen overgestelde geval zal de Porte Oostenrijk be schouwen als inbreuk makend op het internatio naal recht. Wceiicn, 7 Oct, Het officieel orgaan bevat een brief van den Keizer, onder dagteekening van heden, aan prins Auersperg, waarin Z. M. verklaart, het ontslag van het Cisleithaansch Kabinet onder dankbetuiging voor de getrouwe en ijverige diensten aan te npmen, met opdracht om tot na de samenstelling van een nieuw Ministerie in functie te blijven. Zitting in strafzaken van 3 October 1878. 1. G. E., 2. N. A. E. P., wegens het in het openbaar te Tilburg verschijnen in kennelijken staat van dronkenschapveroordeeld elk tot f2.boete, subsidiair elk tot twee dagen ge vangenisstraf 3. W. L.wegens het feit'als bij No 1 en 2 vermeld veroordeeld tot f 4. boete, subsidiair tot drie dagen gevangenisstraf; 4. W. J. en 5. F. d. L., C. J., D. J. en H. J., wegens overtreding herberg-reglement van Tilburg, veroordeeld elk tot f 3.boete subsidiair elk tot twee dagen gevangenisstraf6. J. E.we gens het laten losloopen van een kwaadaardig beest te Tilburgveroordeeld tot f3.boete subsidiair tot een dag gevangenisstraf; 7. J.v. d. jjht wegens het met een kruiwagen rijden oveVjen trottoir te Tilburgveroordeeld tot fl.-— noete, subsidiair tot een dag gevangenis straf; 8. J. J., wegens verontreiniging der straat te Tilburg door secreetmest, veroordeeld tot f2. boete subsidiair tot een dag gevangenisstraf 9. IT. d. B. wegens vervoer te Tilburg van secreetmest op verboden tijd, veroordeeld als bij No S 10. A. M., wegens het verwekken van nachtelijk rustverstoorend burengerucht te Til burg, veroordeeld tot f5.50 boete, subsidiair tot twee dagen gevangenisstraf; 11. J. v. d. P., wegens het, zonder vergunning van Burge meester en Wethoudersaanwezig hebben van voorwerpen buiten den gevel van een aan de openbare straat te Tilburg uitkomend huis, ver oordeeld tot f 2.boete, subsidiair tot een dag gevangenisstraf13. G. S. wegens het laten loopen van vee op eens anders in den oogst staanden grond te Tilburgzonder daartoe ge rechtigd te zijn, veroordeeld totf'3.boete, subsidiair tot een dag gevangenisstraf14. J. W., wegens het rijden te Tilburg op een gemeenteweg met een voertuig met wielen, waarvan de velgen en banden minder dan 9l/2 centimeter breed waren veroordeeld tot f 1 boetesubsidiair tot een dag gevangenisstraf. 15. J. Y.16. P. H., 17. J. P., elk wegens het in dienst hebben van een kind beneden de 12 jaren veroordeeld elk tot f 3.boete subsidiair elk tot twee dagen gevangenisstrafIS. P. R., wegens het feit voor meld, na gedurende het jaar aan die overtreding voorafgegaan, wegens gelijke overtreding veroor deeld te zijn, veroordeeld tot een dag gevange nisstraf en eene geldboete van f 6.subsidiair tot twee dagen gevangenisstraf; 19. J. C. v. d. H., wegens het in dienst hebben van twee kinderen beneden de 12 jarenveroordeeld tot twee boeten, ieder van f 3.subsidiair tot twee gevangenisstraffenieder van twee dagen; 20. E. v. D.huisvrouw van J. P.wegens hout diefstal, veroordeeld tot zes dagen gevangenisstraf 21. F. v. A., wegens het visschen met een strik, veroordeeld tot f 3. - boete subsidiair tot een dag gevangenisstraf, met verbeurdverklaring en bevel tot vernieling van den strik; 22. L. v. I., wegens het op een verharden weg te Tilburg rijden in drafeen half uur na zonsondergang met een rijtuigniet voorzien van een lichtge vende lantaarn, veroordeeld tot fl.boete, subsidiair tot een dag gevangenisstraf; 23. A. v. d. M., wegens het laten loopen van vee op eens anders in den oogst staande gronden, twee maal gepleegdveroordeeld tot twee boeten ieder van f 3.—, subsidiair tot twee gevange nisstraffen, ieder van een dag 24. J. O., wegens zijn hondgespannen in een voertuiglos en zonder beheer of toezicht te hebben gelaten op den openbaren weg te Gilzeveroordeeld tot f 3.boete subsidiair tot een dag gevange nisstraf 25. J. P. F. v. d. K.wegens het anders dan stapvoets rijden op eene plaats waar eene volksmenigte bijeen is te Tilburgveroor deeld tot f 4.boete, subsidiair tot twee dagen gevangenisstraf; 26. II. C. S., wegens lo. het niet ten gestelden tijde schoonvegen en reinigen der straat voor zijn erf te Tilburgen 2o. het belemmeren van den weg aldaar, veroordeeld in twee boeten ieder van f 1.subsidiair tot 2 gevangenisstraffen, ieder van een dag en 27. C. R., C. v. G. en II. S., wegens het te Goirle verwekken van nachtelijk rustverstoorend buren gerucht, veroordeeld elk tot f5.50 boete, sub sidiair elk tot twee dagen gevangenisstraf. Zijnde al de veroordeelden verwezen in de kosten, des noodig bij lijfsdwang te verhalen. van Waalwijk. Openbare Vergadering van 8 Oct. nam. 6 uur. Afwezig de heeren v. d. Klokken, wegens ongesteldheid en J. B. Timmermans, die schrif telijk had kennis gegevendoor ongesteldheid belet te zijn de Vergadering bij te wonen. De notulen der vorige openbare vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd. De heer Van Iersel vraagt ook voorlezing der notulen der vergadering met gesloten deuren. Hiertoe worden de deuren gesloten. De deuren geopend zijnde brengt de Voorzit ter ter tafel a. Een voorstel tot wijziging van het plan der geldleening, waarvan het laatst opengestelde gedeelte niet is volteekend. Na eenige discussie hierover wordt besloten het 2e lid van art. 10 van het plan te wijzi gen als volgt „De rente bedraagt U/2 's jaars van het nominaal bedrag b. Schrijven van de School-Commissie alhier, in zake den in hare handen gestelden brief van den heer districts-schoolopziener. De Commissie is het met den schoolopziendr eens, dat de ruimte, vooral in de laagste klasse te beperkt is en adviseert daarom den Raad, overeenkomstig het bedoeld schrijven, slechts ééns per jaar nieuwe leerlingen toe te laten. Tevens vestigt de Commissie de aandacht van den Raad op de wenschelijkheid van een. ver hoogd schoolpad met afwatering. Dr. Van Heijst heeft de zaak nauwkeurig onderzochthij stelt voor slechts eens per jaar nieuwe leerlingen toe te laten én dan goene als die den ouderdom van 7 jaar bereikt hebben. De heer v. d. Heijden stelt voor dien bepaal den ouderdom van 7 jaar in zooverre te wijzigen dat als, b. v. in Mei, nieuwe leerlingen worden aangenomen, ook die zullen'worden toegelaten, die voor November daaropvolgende 7 jaar zullen' geworden zijn. De heer.r Van Es stelt voor te bepalen, dat kinderen uit huisgezinnen, die binnen het jaar in de gemeente komen wonen, dadelijk kunnen Worden toegelaten mits zij den gevorderden ouderdom bereikt hebben. Na eenige discussie wordt besloten slechts eenmaal 'sjaars nieuwe leerlingen aan te nemen, in verband niet de voorstellen vau den lieer Van Es en Van der Heijden. c. Benoeming Van een lid der plaatselijke schoolcommissie. Na eenige discussie over de al of niet wen schelijkheid om deze vacature aan te vullen met liet oog op de nieuwe onderwijswet wordt be sloten deze zaak te ajourneeren en eene voor dracht van B. en IV. af te wachten. d. Schrijven van den heer J. v. d. Elzen civiel-Ingenieur alhier, verzoekende dat hem voor het maken van het project van de riolee- ring ten Noorden van de straat worde toegekend de som van f 300, die daarvoor op de begrooting is uitgetrokken, onder dien verstande dat hij dan op zich neemt alle 'daarop vallende kosten als arbeidsloonen, enz. De lieer Quirijns merkt op, dat hierbij niet genoemd is de rioleering aan de Westzijde van de straat. O/er deze zaak ontstond een debat, waaruit bleek dat het de bedoeling is van den Raad door de geheele gemeente ten Noorden, van Be- soijen tot Baardwijk, eene afwatering of sloot daar te stellen met buizen op die plaatsen waar dit niet anders kan. Hiervoor zal de heer Van der Elzen een project maken. Is dat klaar, dan zal men de eigenaars liooren. Hierna werd besloten het verzoek van den heer v. d. Elzen toe te staan. e. Nota van aanmerkingen van HH. Gedep. Staten omtrent de gratificatie aan den heer Hen driks verleendGed. Staten zijn tegen gratifi catie heeft een ambtenaar te weinig bezoldiging dan moet die verhoogd worden. Nadat opgemerkt was dat het voorstel van den heer v. d. Heijden in dien geest was, wordt besloten de begrooting overeenkomstig het ver langen van Ged. Staten te wijzigen. Rapport der Oommissie belast met het onderzoek der Armen- en Gasthuisrekeningen, concludeerende, behoudens eenige opmerkingen tot goedkeuring. Goedgekeurd. De heer v. d. Heijden vraagt of de legger niet in behandeling genomen wordt. Hierop antwoordt de Voorzitter en na dezen de heer Van Esdoor geraas van buiten en den zachten toon, waarop de sprekers zich uit drukten, was het gesprokene voor den verslag gever onverstaanbaar. Niets meer te verhandelen zijnde sluit de Voorzitter de Vergadering. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Heden had aan de haven een stille plechtig heid plaats het leggen van den eersten steen in den in aanleg zijnden bazaltmuuraan de Oostzijde der haven. Die eer was weggelegd voor onzen verdienstelijken waarnemenden Bur gemeester Dr. J. B. de Haan die onder har telijke en degelijke woorden de plechtigheid ver vulde. Hij bedankte in de eerste plaats den Burgemeester voor zijne raadgevingen waarbij hij veel steun voor de richtige uitvoering had gevonden en de Gemeente-raadsleden voor hunne medewerking. In onbekrompen en gulhartige bewoordingen bracht hij hulde aan den heer civiel-ingenieur van den Elzen, den heer Reinders aannemerden heer van de Goorleverancier der bazalt, den onderbaas en het overige werk volk voor de vele zorgen en nauwgezetheid waarmede het werk wordt tot staud gebracht. Na al deze woorden, die blijkbaar een goeden indruk op de aanwezigen maakten, werd met het leggen van den eersten steen aangevangen. Terwijl dit door ZEd. verricht werd met een truweel waarvan het handvat met rozew was omwonden en dat blijkbaar niet tot de instrumenten behoorde, waarmede ZEd. gewoon is om te gaan voegde hij er tot de omstanders nog den wensch bij dat de verbetering van Waalwijks haven moge strekken tot meerderen bloei van handel cn nijverheid. De steen werd gelegd in het booggewelf van het sluisje en draagt tot opschrift Dr. J. B. DE HAAN Burgemeester. L. B. 1 8 7 8. Vlaggen en een boog met groen omwonden vei sierden het sluisjeook de toegang tot hét

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2