BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Oostenrijk. Rusland. Turkije. Burgerlijke Stand. 1 werd in den haartooi der eene dame omstreeks 500 aan bankpapier ontdektterwijl bij haar gezellin een dergelijke somin de armholte verborgen werd teruggevonden. Kortgeleden is in Californie overleden in diepe armoede een man Mc. Nultydie niet minder dan 20 malen van rijkdom tot armoede was vervallen. Hij schijnt den slag te hebben gemist het verkregen fortuin te behouden. Hoe het te verkrijgendit wist hij zeer goed. Vijf entwintig jaren geleden leefde hij te Sacramento en verloor door een branddie een groot deel der stad verwoestte zijn vermogen. Toen hij zijne eigendommen zag verbranden treurde hij niet over het verliesmaar haastte zich een flink paard te huren waarmede hij den gan- schen nacht doorreed om 's ochtends vóór 9 uur, den geheelen te Grass Valley en Nevada city aanwezigen voorraad hout en alle zaagmo lens te hebben aangekocht. Hij won het vier voud van zijn verloren vermogen door deze echt Amerikaansche voortvarendheid. De miliciens van de lichting van 1S77 die tot dusver bij de onderscheidene afdeelingen vestingartillerie voor het blijvend gedeelte onder de wapenen worden gehouden zullen den 29 n dezer met groot verlof huiswaarts worden gezon- den. Naar mij vernemenzullen in de ophanden zijnde November-vergadering der Prov. Staten van Noord-Brabant voorstellen worden gedaan a. tot wijziging der inrichting van de water schappen van Oudheusden, Elshout en Huiten, van den Hei- of Meerdijk en polder van Drunen en den Hoogen Maasdijk van stad en lande van Heusden vereenigd met den Oudheusdenschen, Doeverensclien en Drongelenschen zeedijk; b. tot vaststelling van een bijzonder reglement voor 'net waterschap van den Hei- of Meerdijk en polder van Drunen en c. tot wijzigiug van het regle ment van beheer voor de hulpgaten'in de landen van Heusden en Altena. Sommige bladen meldden de benoeming van een directeur vau de kapel der grenadiers en jagers. Die bladen zijn dupe geworden van eene fopperij. Onlangs werd berioht van een zeer bru talen diefstal's-avonds gepleegd te Tienhoven bij Amcide door een persoondie zijn aange zicht had zwart gemaakt. In den avond van den lOn dezertusschen 8 en 1L uren, is weder gestolen namelijk te Ameidebij den wagen maker. Hij was met zijn gezin gedurende die uren van huis. De dieven hebben zich door een raam toegang weten te verleenen tot zijn woning, doch zijn waarschijnlijk gestoord ge worden want zij hebben slechts weinig van waarde medegenomen. Zeer wenschelijk is het, dat alle pogingen worden aangewendom der gelijke brutale avonddieven te ontdekken. Twee ingezetenen dier gemeente, nog jeugdige liedenzijn als vermoedelijk^ daders van clezen diefstalin handen der justitie overgeleverd. Omtrent de gevangenneming van de vrouw en dochter (13 jaren oud) van een stationschef in Zeeland (te Kruiningen), wordt ons medeg^ deeld dat een groote menigte vermiste goederen waaromtrent vroeger vergeefsche nasporingen gedaan waren thans door de politie in de woning van den stationschef, (die ontslagen is) is in beslag genomende voorraad was zóó groot, dat een groote kar daarmede overladen was. Onder het gevondene bevindt zich ook een zak met appelendie daags voor de ontdekking van elders verzonden maar gedurende het transport vermist werd en veel tot dé ontdekking moet hebben bijgedragen. Hblad De landbouwer F. YV.van Polsbroek die sedert Juli jl. preventief gevangen zatals verdacht van vergiftiging zijner vrouw, is inde vorige week op vrije voeten gesteld. Men schrijft uit Dalem Zondag-middag half eeu urebrak te Vuren een hevige brand uit ten huize van den landbouwer M. Roza. Ia den hooiberg ontstaanverkreeg de vlam spoedig zulk eene uitbreiding, dat in wei nige oogenblikken huis en schuur in asch lagen. De meubelen zijn gedeeltelijk gered maar het graan en circa 50 HL. aardappelen zijn verbrand een en ander was zeer laag ver zekerd. De oorzaak wordt gezocht in het on voorzichtig handelen met vuur door kinderen. In Liverpool zijn weder een aantal slacht offers gevallen door een loos brandalarm in een sterk gevulde zaal. Vrijdagavond was n.l. het Collosseum theatereen volksschouwburgdoor meer dan 4000 personen bezochtzoodat zelfs geen staanplaats onbezet was. Tengevolge van het gedrang kregen een paar personen ruzie en raakten handgemeen. De daardoor ontstane ver warring maakte zich een der toeschouwers ten nutte om te roepen brand en hoewel de regis seur en anderen hun best deden het publiek ge rust te stellenwas de schrik zoo grootdat op de galerijen eene algemeene vlucht ontstond, de trap was spoedig gevuld en het gedrang om die te bereiken werd zoo grootdat zij die vooraan waren naar beneden gedrongen werden zonder de treden te kunnen bereiken. De incnschen vielen op elkander en het duurde niet lang of zij vormden als 't ware een heuvel, waarover de achterblijvenden heen liepen om zich zelf in veiligheid tc brengen. Toen de politie en de brandweer tusschen beide kwamen om de ongelukkigen te beschermen en de orde een weinig hersteld wasl.\g er een stapel van 39 raenschen waarvan nog slechts drie in leven warenen deze bezweken op weg naar het hos pitaal. Voorts zijn nog een aantal personen vrij ern stig verwondzoodat het roekelooze alarm bittere gevolgen heeft gehad. De directeur looft een premie uit voor het ontdekken van den dader doch er bèstaat niet veel kans dat die gevonden zal worden. Dertien jaren geleden gebeurde het zelfde in de R. K. Kerk te Liverpooltoen werden 15 personen in het gedrang gedood. Waalwijk, 15 Oct. Het-(loet ons genoegen te kunnen melden dat dc vereeniging «Musis Sacrum", opgericht door de Liedertafel «Oefening en Vermaak", zeer veel sympathie vindt bij de inwoners. De meeste autoriteiten zijn bereids als leden toegetreden terwijl ook vele particu lieren zich reeds hebben aangemeld. Het bouwen der zaal vordert goeder bestaat kans dat zij in het begin van December zal kun nen worden ingewijd. Tot naricht van het publiek voegen wij hier bij dat alleen eene lijst ter teckening is aange boden aan de autoriteiten en dat zijdie wen- schen lid te wordenzich kunnen aanmelden bij het voorloopig Bestuur. Verleden Zondag-avond ïeed zekere Treffers met eene ezelskarwaarop hij met zijne vrouw en kinderen was gezetendoor Waspiktoen hij door twee personen naar men vermoedt W. N. en J. K. overvallen werd. De Wachtmeester der Marechaussee alhier heeft bereids onderzoek naar deze zaak ingesteld. Maandag hebben de lieeren Officier van Justitie llechter-Commissaris en Griffier van de Rechtbank te 's-Bosch zich naar het naburige Dussen begeven ten einde in loco onderzoek in te stellen naar een daar gepleegden kindermoord. Genoemde Heeren hadden zich in Waalwijk doen vergezellen door twee geneeskundigen. 16 October. Heden morgen had zekere Strijbos, uit Boxtel, het ongeluk, bij liet afbreken der stelling aan de nieuwe zaal van «Musis Sacrum", van het hoogste gedeelte naar beneden te storten. Gelukkig heeft hij slechts eenige kneuzingen bekomen. De lijder is naar het ziel^nhuis vervoerd. Baardwijk, 13 October. Begufistigd door hét schoone herfstweder, had dezen namiddag opder de leden der Haiidboogschutterij «Eendracht maakt macht", gevestigd bij W. Pullens, in het Vosje, alhier, een^;prijs|eifcc^ieting plaats op keurig ontworpenoPeii i\et uitgevoerde geluks- papieren. Nadat dfför de regelingscoramissie het reglei^ent ten gehoore was gebracht, begon omstreeks ten half vier ure de strijd, waaraan een 25-tal schutters in twee partijen deel namen. t /oor'den liefhebber het schieten met den r.dboog op gewone doelplaten reeds eene zeer aangename verpozingop gelukspapier is er voorzeker iets meer aan het wisselen der kansen, de fysionomische spelingen, die dikwerf de groot ste contrasten leveren en bij ieder schot, zijn waar te nemen in den schutter, kunnen de lachspieren der toeschouwers in de hevigste beweging brengen en aanleiding geven tot scherts en de geestigste kwinkslagen. Het schieten duurde voort tot in den avond, zoodat ook nog de dienst van het kaarslicht ingeroepen moest worden alvorens te kunnen voleindigen. Hand en oog hadden over het algemeen blijken gege ven van vastheid en bedrevenheid, dewijl in en nabij de roos de meeste gelukkige punten werden geteld. Het uitreiken der 11 zeer nette prijzen was vóór den wedstrijd opgedragen geworden aan den president van het gezelschap, den' heer B. Schrijner. Na eene alleszins flinke toespraak gaf ZEd. echter te kennen, dat hij tot het uitvoeren zijner aangename taak, reeds bij het begin een gedeelte moest verwijzen, naardien, volgens schietrooster, aan hem zelf de eerste prijs ten deel viel. De heer J. A. J. van Heijst, onderpresident, nam het woord en teekende bij het overhandigen van dien prijs, met heldere lijnen de ware ver dienste van den president, die onlangs door het derde koningsschot de keizerlijke waardigheid bij het gezelschap verworven hebbende, ook weer ditmaal had getoond deszelfs eerste schutter te zijn. Vervolgens werden de verdere prijzen, onder hartelijke woorden van aanmoediging den overwinnaars uitgereikt en ging de tijd van ontspanning evenals d}e van wedijver in gulle vreugd en orde voorbij. Eensgezindheid en scliutterslust waren, onder de goede leiding der rcgelingscommissie, die voor hare zorg en inspanning dank gebracht zij, de hoofdfactoren ook bij dezen wedsirijd, zoodat dit gezelschap vrijelijk mag wijzen op de gouden kenspreuk in hare banier„Eendracht maakt macht Boxtel. Verleden Vrijdag had alhier aan het staatsspoor het volgende ongeluk plaats) Th. d. B., machinist-pomperbij het. verlaten 'zijnér Werk plaats het ongeluk had uitte glijden, waardoor hij met de rechterhand te recht kwam tusschen de raderen van een in werking zijnde locomobile niet het noodlottig gevolgdat zijne hand zoo danig verwond werddat men nog denzelfden dag tot amputatie móest overgaan. Het wetsontwerp op de hervoiming van het leger, waarvan de indiening door de Independance indien zij goed is ingelicht als aanstaande aangekondigd wordt, verplicht ieder op den door de wet te bepalen leeftijd tot het vervullen van krijgsdienst. Het contingent voor liet' actief leger zal hetzelfde blijven als thans. De jonge lieden, die zekere mate van kundigheden bezit ten, zullen onder den naam v<*n kadet in hét leger worden ingelijfd om na,, verloop van een jaar te worden toegelaten tot een examen voor officier bij de reserve. De dienst bij de reserve zal acht jaren duren. De manschappen der reserve worden telken jare onder de wapenen geroepen en gedurende 45 dagen in de kazernes gehuisvest. De plaatsvervanging wordt onder de volgende voorwaarde behouden dat de jongelieden, die door de loting zijn aangewezen voor het actief leger, zich kunnen doen vervangen, maar slechts in zoover, dat zij zelf overgaan tot de reserve. Mgr. Dupanloup, Bisschop van Orleans, Lid van den Senaat en van de Académie Fran<;aise, is Vrijdag-avond overleden. Felix Antoinc Philibert Dupanloup was in 1802 op een dorpje in Savoye geboren en werd in 1825 tot priester gewijd. Een tijd lang gaf hij les in de welsprekendheid aan de Sorbonne en in 1849 werd hij bisschop van Orleans, wat hij bleef tot aan zijn dood. Ontelbaar zijn de brochures die de, overledene het licht heeft doen zien, meest van polemischen aard of gewijd aan opvoeding en onderwijs. In den nacht van 4 op 5 October is een brutale diefstal gepleegd ten nadeele van den Fransciien edelman de Mougnon, eigenaar van het kasteel Teboy (Finistère). Deze bezit nl. een aantal pleizier-yacliten, die in de onmiddel lijke nabijheid van zijn kasteel liggen. Een vah die booten is des nachts door een onbekende persoon losgemaakt en deze is er medé liet Kanaal in gestevend, zonder dat men tot lieden iets van hem vernomen heeft. Een telegram van den correspondent der Daily Nem te Simla meldt, dat Shere Ali niets van zich liooren doet. Hij heeft het garnizoen in den Khyber-pas versterkt, en het heet dat zijn troepen in den pas zich oefenen in het gebruik van zwaar geschut. Alle hoop op eene vreed zame schikking is vervlogen. De Engelschen hebben van den coup de main op Ali Müsjid afgezien, en houden zich aan het oorspronkelijk plan om in liet begin van November eene ge combineerde voorwaartsche beweging te onder nemen. De toebereidselen daartoe worden ijverig voortgezet. De Berlijnsche correspondent van de Daily News bericht, dat er in de Russische pers eene levendige gedachtenwisseling plaats hoeft over de vraag, of Rusland al dan niet den Emir moet ter zijde staan bij het naderend conflict met Engeland. De uiterste anti-Engelsclie partij is van meening, dat liet lafhartig zou wezen een vriend in den steek te laten, die om Rus- land's wille in ongelegenheid kwam. De firma Hengh Balfour te Manchester, die in omvangrijke relaties met Indie en China staat, heeft hare betalingen gestaakt. Het passief wordt tusschen 1 en 2 millioen geschat. Londen, 14 October. Uit Simla van den 13n is aan The Standard bericht, dat daar een schrij ven is ontvangen van den inlandschen afgezant van den Onderkoning van Britsch-Indie, gedag- teekend uit Kabul van den 6n en waaruit blijkt, dat deze verlof heeft gekregen Kabul te verla ten en dat hij een antwoord van den Emir aan het Gouvernement zal medebrengen. De inhoud van dat antwoord is echter nog niet bekend. Wceucu, 13 October. De Montaysrevue.schn^t: Door de weigering der Porte om de onderhan delingen voort te zetten heeft Oostenrijk de vrij heid van handelen herkregen, welke binnen de grenzen van het tractaat van Berlijn eene on voorwaardelijke en volkomene is. Oostenrijk zal deze vrijheid niet misbruikenzonder daartoe door een tractaat genoodzaakt te zijn, zal het aan alle concessiën vasthouden, welke het voor nemen was aan de Porte in eene conventie toe te staan. Wat de bezetting van het Sandsjnk Novibazar betreft, zullen zekér' evenmin de ver- to ogen der Porte bij de Mogendheden als de in! dit Sandsjak staande Turksche strijdmacht Oom tenrijk beletten de maatregelen ten uitvoer te' leggen, waartoe hei BerUjnsehe tractaat OostenJ rijk de bevoegdheid verleende) Oostenrijk gaat hierbij slechts met zijne ';eigene belangen te rade Voor 't oogenblik bestaat er gèene noodzakelijk beid o'm de bezetting verder dan de tot dusver bereikte punten uit te breiden, maar het tractaat van Berlijn steldé zonder, voorbehoud Oostenrijks recht vast om ih liet Sandsjak Novibazar garni- zoenen te leggen. Het Weener Kabinet zal daarvan ongetwijfeld zonder aarzelen gebruik maken, zoodra dit door den toestand noodzake lijk wordt en voor de Monarchie wenschelijk blijkt. Daartegen zullen circulaires der Pórte even weinig vermogen als het afbreken der on derhandelingen. 14 October. De Neue Freie Pr esse ver neemt, dat eene gedeeltelijke demobilisatie van liet bezettingsleger, namelijk eene verminderin» van dit leger met vier divisies en eene brigade, bevolen is. In den Croatischen Landdag heeft de banus Mazuranie zich verklaard tegen een in het adres opgenomen programma, betreffende eene toekomstige aansluiting vah 'Bosnië bij Croatie. De afdeelingschef Zivkovik verklaarde zich op. indrukwekkende wijze tegen de wenschen der Dalmaticrs, Fiumers en Bosniërs., Het adres is aangenomen met algemeene stemmen op 7 na. In de handelsbank te Odessa iseen te kort van 65.000 roebels ontdekt. De eerste kassier heeft bekend zich die som en een part van 90.000 roebels toegeëigend te hebben. 'Het pu bliek eischte toen 't bekend werd, op stormach tige wijze de depositos terug, zoodat op een enkelen voormiddag 2 millioen roebels waren teruggehaald. St.-Petcrsburg, 14 October. Aan de Russi sche gezanten is reeds eenigen tijd geleden een i circulaire-telegrani verzonden, waarin andermaal j de wensch wordt te kennen gegeven om op den j grondslag van liet Berlijnsch tractaat eene defi- j nitieve regeling met Turkije te verkrijgen. I)e aanleiding hiertoe ligt in veelvuldige moeielijk- heden, die uit de machteloosheid der Turkschc Regeering in Turkije voortvloeien. In het bij- zonder wordt hierbij de aandacht gevestigd op het. feit dat er hier en .daar na het vertrek van Russische troepen een bloedbad werd aangericht, terwijl het ook dikwijls gebeurd is dat eene be volking begon te verhuizen, zoodra liet Russische garnizoen de. plaats had ontruimd, zoodat ;de Russische bevelhebbers dikwijls in verlegenheid j geraakten omtrent de uitvoering van orders tot 1 een terugmarsch. Het circulaire-delegram.strekte i dientengevolge' om te doen aandringen op eène krachtige gemeenschappelijke handeling, der Re geeringen,. die aan het Berlijusclie tractaat heb ben deel genomen. Koiistantinopel. 13 October. De Porte ont ving de mededeeling, dat de Russen hunne terugtrekkende beweging op Adrianopel hervat I, hebben. De millitaire attachés van alle ainbas- F sades hebben de stad verlaten oiii zich van dc uitvoering dezer beweging te overtuigen. Prins Lobanoff gaat morgen naar Adrianopel, Nauwelijks hadden de Russeri Eski-Baba verlaten of de Turken .bezetten deze plaats. Gene raal Todleben sommeerde den Turkschen bevel- j hebber ze weder te ontruimen onder bedreiging van bij weigering geweld te zullen gebruiken. Safvet Pacha gaf daarop bevel tot onmidde- lijke ontruiming. De Russen bezetten daarop Eski-Baba opnieuw. De Turken trokken 'op alle punten in de verdedigingslinie van Kon-J, stantinopel terug. 14 October. Daar het tractaat van Berlijn overeenstemming eischt tusschen de Porte en de commissarissen der groote Mogendheden met betrekking tot het financieel bestuur van Oost- Rumelieeischt de Porte dat dit bestuur onder j hare controle geplaatst worde. De Russische i commissaris ondersteunt den eisch der Porte. 1 Voor 't geval eene overeenstemming onmogelijk blijkt, zal Rusland het financieel bestuur in deze provincie aan zich houden. Van den 5 tot en met den 11 October 187S. TILBURG. GehuwdAntoriius Schoenmakers met Johanna jj van Gorp. Antonius Cornells van. Bladel met jl Catharina Hermina Lucia Snijders. Johannes j Cornelis de Rooij met Nicolasina Zeegers. Je- hannes Cornelis van derWaerden met Wilhelmina l Nijs. Jan Baptist Jansen met Cornelia van de I Westelaken. BevallenMaria van de Ven geb. Vogels z. s Maria Anna van de Pol geb. Yernoof z. Maria Ludovica van Weereld geb. Emsens z. Johanna

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2