BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Spanje. Portugal. Duitsehland. Ingezonden stukken. li i waarde van dezen klomp word! millioen roebels berekend. Op een niet onaardig denkbeeld is door twee technici in Etten patent genomen. Zij stellen namelijk voor de lucht, die voor ventilatie van gebouwen dienen moet, eerst door een stel sel van buizen te leiden, die ongeveer 3 meter diep in den grond liggen. Hierdoor zou de lucht in den winter tot op 8 a 9 graden Celcius ver warmd en in den zomer tot ongeveer 13 gr. C. afgekoeld worden. Met de tegenwoordige lage ijzerprijzen zou het misschien mogelijk zijn, dat deze manier uit een financieel oogpunt uitvoer baar was. Te oordeelen naar den casus belli, dien de Engelschen er van maken, zou men onder stellen, dat het voor Engeland een allerbelang rijkste zaak isbinnen Kabul een gezantschap toegelaten te zien. Nü brengt echter een indisch blad het bericht, dat al de leden van de Rus sische ambassade in de hoofdstad van Afghanistan allerhevigst door de koorts zijn aangetast, terwijl er niets meer over is van de vier pond chinine, die zij meegenomen hebben. Ons dunkt, de Engelschen moeten blij zijn, dat buitenkansje ontloopen te zijn, in plaats van er nu nog om te gaan vechten. Willen zij dan met alle geweld de koorts oploopen? Toen dezer dagen de bekende goochelaar Stottaï eene voorstelling te Nieuwe Niedorp had gegeven en daar ook de bekende geheugenproef vertoond haddoor het achtereenvolgens opnoe men van 100 geheel willekeurig door eenigen uit 't publiek opgeschreven en hem langzaam voorgelezen woordengaf een der aanwezigen de zoon van den heer P. Yries brood- en koek bakker te Winkel, als zijne meening te kennen dat hij wel meer dan 100 woonden onthouden en weergeven kon. Die stoute beweering is schitterend bewaarheid. Nadat 104 andere woor den geschreven en door het publiek hem voor gelezen waren, noemde hij ze eerst in volgorde von 1 tot 10'i en toen zeer vlug van het laatste weer terug tot het eerste Avoord. Iets later gaf hij zelfs de woorden 1 en 104, 2 en 103 3 en 102, 4 en 101 en zoo vervolgens, tot hij in het midden met de woorden 52 en 53 eindigde. Stottaï looft op fzijn programma's f12,000 uit aan den Europeaandie hem kan evenaren. Of hij dit nu zal blijven doen? In de gevangenis te Odessa zijn thans 340 nihilisten, die eerlang voor het gerecht zullen verschijnen en later in Siberie gelegenheid zullen hebben hun lot te betreuren. Bij de voltooiing der aardebaan van den straatweg KoevordenSchoonebeek hadden jl. Vrijdag te Schoonebeek vrij Avat ongeregeldheden plaats en ging het er zeer barbaarsch toe. De arbeiders aan den Aveg Averden bij die gelegen heid getrakteerd door de aannemers en deden zich 't Schiedammervocht Avèl smaken. Zes en veertig flesschen jenever, zoo ongeveer 37 liter, werd door pl. m. een 50-tal personen naar binnen geslagen. De luidruchtige vroolijkheid maakte Aveldra plaats voor ergerlijke tooneelen. De kastelein en de zijnen waren geen baas meer in eigen huis tAvee hunner kAvamen zelfs onder de voeten en 't kostte vrij wat moeite ze uit de handen der woestaards te bevrijden. De huisvrouw en haar klein kind vluchtten door een opgeschoven raam naar buiten. Glazenja geheele ramen Averden verbrijzeld, 't Laat zich begrijpen (zegt een berichtgever in de N. G. C.), dat de kerels er vreesselijk uitzagen ze bloedden als varkens een er van moeten tAvee vingers zoo goed als afgeslagen zijn terwijl een ander er bijna een oog bij verloren heeft. Er is proces-verbaal opgemaakt. Een vreeselijk ongeval had Woensdagavond omstreeks 6 uur in de Oranje-kazerne te 's Gra ven hage plaats. De vrouAv van een der gehuwde militairen wilde zich een oogenblik van haar kamer venvijderen en zette haar éénjarig kind op een stoel bij de tafel. In haar afwezigheid trok het kind de brandende lamp omver, zoodat de petroleum vlammend op het Avicht terecht kwamhet kindje bekAvam daarbij zoo hevige brandwonden, dat het, na drie uren in smartelijk lijden te hebben doorgebracht, overleed. Er was ook een begin van brand door het ongeval ver oorzaakt, doch deze weid spoedig gebluscht. Voor het Hof van assises te Bergen in Henegouwen staat thans terecht een 74-jarige vrouAv beschuldigd van moord gepleegd uoor een pistoolschot, op hare 77-jarige zuster. Laatstleden Zondag kregen een dertigtal vrouAven in het werkhuis te Berlijn tijdens de godsdienstoefening een aanval als van vallende ziekte. Den volgenden middag was het aantal dezer gevallen reeds tot 80 geklommen. Woens dag waren allen reeds aan de beterhand of hersteld. Het onverwacht verschijnsel is nog niet opgehelderd. In de mannen-afdeeling had zich geen enkel geval van ongesteldheid voor gedaan. In den nacht van Dinsdag op Woensdag ontstond in het pakhuis van den heer B. v. d. e JNijega een hevige brand, line varken: en eene vrij aanzienlijke hoeveelheid petroleum, sterken drankkaas en lijnzaad waren binnen korten tijdmet het gebouAveen prooi der vlammen. Men heeft niets kunnen redden. Ge lukkig Avas de Avind gunstigzoodat de brand zich tot genoemd perceel heeft bepaald. Alles was tegen brandschade verzekerd. Vermoedelijk is het onheil ontstaan door het inslaan van den bliksem. De brievenmail uit Haïti is met eene aan zienlijke vertraging te Parijs aangekomenver oorzaakt door een verschrikkelijken stormdie in October boven een groot gedeelte van dat eiland was losgebarsten. De tijdingen Avelke ontvangen worden aan gaande de venvoesting door het onweder aan gericht, zijn inderdaad hartverscheurend. Al de steden, gelegen op de Noord- en Zuidkust van het Zuidelijk Schiereilandhebben door den storm geleden. De aartsbisschop \ran Port-au-Prince schrijft Hoeveel ongelukken in eens! Kerken en huizen als AveggevaagdDe inwoners meegeruktde oogst vernieldOveral verwoestingenoveral puinen en ellende." Langs beide kanten der Bande du Sud zijn de steden zoowel groote als kleinemin of meer door den „cycloon" verwoest. Overal zijn de wegen ingezakt of belemmerd de gemeen schap is verbroken het vee is omgekomen en veel menschenlevens zijn verloren gegaan. Cape May, een badplaats aan de Atlan tische kust in den Staat New-York, is grooten- deels door brand vernield. Negen hotels ne gentien kosthuizen en eene menigte Avinkels en particuliere woningen zijn in asch gelegd. De schade wordt geraamd op 500,000 dollars. Te Koevorden is een lecrlooiersknecht uit een bovenluik der looierij, Avaarin hij Averkzaam Avas, gevallen. Hij is aan de gevolgen overleden. Te Oude Pekela zijn twee kinderen een meisje van L2 en een knaapje van 8 jaar, die naar school zich begevende, aan den waterkant speelden, in het Avater gevallen en verdronken. Jl. Zaterdag voormiddagte 10 uren is aan de Oude Leede onder de gemeente Pijnacker een gedeelte vau den dijk doorgebroken, gelegen tusschen de droogmaking in den Zuid-polder van Delfgauw en den boven-polder, waardoor het water uit laatstgenoemden polder zich met kracht in de droogmaking ontlastte. Deze laatste heeft eene oppervlakte van ruim 200 hectaren en is tengevolge van dien doorbraak met ruim 0.50 meter Avater bezAvaard. Het vee, dat zich nog in de Aveide bevond, moe3t worden gestald, terwijl ook eenige schade is toegebracht aan het bezaaide bomvland en aan de turf die te veld stond. Maatregelen zijn. genomen om den dijk onmiddellijk te herstellen, zoodat de molen van de droogmaking het overtollige water Aveder op den bovenpolder kan uitmalen. Te Maastricht is gevankelijk binnengebracht een zekere Ch. S., arbeider en herbergier te Kloosterbosch beschuldigd van diefstal van een vat petroleum. Het vat werd door de mare- chaussée teruggevonden in den stal van den verdachtedie nochtans alle schuld aan den diefstal blijft ontkennen, In de vorige Aveek werd te Eyhelshoven (Limburg) een paard ontvreemd. De dief had dit te Aken aan een paardenkoopman voor 393 mark verkocht. Alvorens echter de koopsom uit te betalen verlangde de kooper het beAvijs van eigendom te zien. De dief zeide dit te zullen balen doch is niet teruggekeerd. Het paard is thans aan zijne eigenares naar welke men in middels onderzoek deed teruggegeven. Van den diefstal wordt verdacht een zekere Huibert Willem Bucken oud 42 jaren geboren te Aken voor het oogenblik zonder vaste woon plaats. Uit Deventer meldt men Twee jongens van 11 en 12 jaren kwamen Zondagavond in een winkel en kochten ieder een sigaar. Tenvijl de winkelier deze ging ha len maakte zich een hunner van een half fleschje cognac meesterhetgeen niet ontdekt Averd. Maandagavond kwamen zij terug en kochten Aveder ieder een sigaar. De winkelier zag nu datterwijl hij de sigaren ging halen, een hunner met een kistje sigaren Avegliep. Daarop sloot hij den achtergebleven jongen in den Avinkel op en vervolgde den anderdie toen hij dit bemerkte het kistje sigaren Aveg- wierp en het hazepad koos. De opgesloten jongen bekende daarop aan den winkelierdat hij nog drie kameraden had11 12 en 14 jaren oudmet wie hij 's avonds op diefstal uitgingen dat een hunner de hoofdman Avas. Hierop leverde de winkelier den jeugdigen booswicht aan de politie over. Dinsdag avond is een meisje uit Berg op den openbaren weg tusschen Sittard en Berg, door een tot dusver onkekend manspersoon aangevallen en van hetgeen zij bij zich had beroofd. Een der passagiers van de Lemtser nacht- boot van Amsterdamdie in de voorkajuit plaats genomen had vermiste Donderdag bij aankomst te Lemmer eene waarde van ruim ƒ130, die hij in gouden tientjes bij zich had. Het onderzoek der politie bij wie onmidde- lijk aangifte Averd gednanis tot nog toe te vergeefs geAveest. Z. D. Hoogw. Mgr. A. Godschalk, bis schop van 's-Bosch heeft benoemd tot deken a an het dekenaat Oirschot, den Zeer Eerw. heer P. A. de Bont., pastoor te Oirschottot pastoor te Best, den WelEenv. heer Tb. van der-Velden; tot pastoor te Vessem den WelEerw. heer H. G. van Houttot kapelaan te Megen, den Wel-Eenv. heer J. van de Laarschot; tot kape laan te Tilburg (St.-Jozef-parochie) den WelEAv. lieer A. N. J. Willems tot kapelaan teVught, den Wel-Eenv. heer A. J. C. Borsten, priester van het seminarie. Tilburg, 13 November. Bij de heden gehou den stemming voor de verkiezing van vijf leden der Kamer - van Koophandel en 'Fabrieken alhier zijn al de aftredende leden met groote meerder heid van stemmen herkozen, zijnde de heeren A. A. Mutsaers, J. B. Brouivers, H. B. Sivage- makers, J. F. Mathijsen en J.- C. Pessers. Waalwijk, 15 November. Op de heden al hier gehouden jaarmarkt, de laatste in dit jaar, heerschte veel handel, vooral ter veemarkt, waar ongeveer 500 stuks was aangevoerd, en veel koopers aanwezig waren. De looiersbeurs Avas tamelijk druk bezocht er Avas veel vraag naar goed, zwaar zoolleer mindere soorten flainv de prijzen bleven dezelfde. Graafschapper schors geldt f5 a 5.10. De handel in huiden was flauAv en de prijzen iets lager. Met zekerheid kunnen ivij melden dat de vereeniging „Musis Sacrum" op 1 December a. s. haar intrek zal kunnen nemen in de nieuwe zaal. (Vlhoewel volgens het bestaande plan de eigen lijke inwijdingsfeesten, eerst in Juli van het vol gende jaar zullen worden gevierd, AA'anneer ook de tuin en het uitwendige van het gebouw ge reed zullen zijn, zal echter op gemelden dag hel locaal op feestelijke wijze Avorden geopend. Het programma dier plechtigheid deelen wij nader mede. Van der Geld, die zooals wij in ons vorig nummer mededeelden, eene vreeselijke zwelling aan het hoofd gekregen had, is reeds Woensdag avond overleden. De afgevaardigde Norian heeft tAvee getuigen gezonden aan Paul de Cas9agnac, om met hem te duelleeren wegens de persoonlijke aanvallen, die deze zich veroorloofd heeft, toen zijne ver kiezing in de Kamer aan de orde was. De Canadasche tropëen, die op de tentoon stelling aanAvezig Avas en die geacht Avordt eene waarde te bezitten van 100.000 frs., is aan het toekomstig museum van voonverpen van nijver heid ten geschenke gegeven. Ze National ontving bericht, dat te Alle- mans-de-Drapt, arrondissement Marmande, een 19-jarig jongeling- zijn vader, zijn moeder en zijn grootmoeder heeft vermoord. Hij is gearres teerd en men heeft terstond een onderzoek in gesteld. Londen, 13 November. Het blijkt thans, dat het uit the Globe getelegrapheerd bericht betrek kelijk de politieke gedragslijn van Rusland, in den vorm van het volgend officieus communiqué is vervat, hetwelk in de heden ochtend versche nen bladen is opgenomen „Hr. Ms. gezant te St.-Petersburg ontving den 9n van den heer de Giers, Russisch minis ter van Buitenlandsche Zaken ad interim, in 't gevolg van den Keizer van Rusland te Livadia, een nota, welke de verzekering bevat, dat het des Keizers wensch is, de bepalingen van het Berlijnsch verdrag behoorlijk te eerbiedigen en de zoo zeer geAvenschte rust te helpen tot stand brengen, door een getrouAve uitvoering van dat verdrag, en ook dat geen der Keizerlijke ambte naren in dit opzicht in zijn plichten zal wan kelen." In Schotland en in het Noorden van En geland woedde in den nacht van Maandag op Dinsdag een hevige sneeuwstorm, vergezeld van zwaar onweder. Te Newcastle lag de sneeuw twee voet hoog en veroorzaakte groote belem mering in het verkeer. de rechtbank van eelste instantie ter dood ven oordeeld, doch dit vonnis kan, volgens de wet niet Avorden uitgevoerd dan na door den Hoogen Raad bekrachtigd te zijn. Het proces zal nu door dien Raad onderzocht, worden. Moncasi heeft zijn vonnis kalm aangehoord en zonder eenige ontroering de minuut onder teekend. Zijn broeder heeft een onderhoud met hem gehad. De veroordeelde heeft het verlangen te kennen gegeven om zijn dochter nog eens te mogen zien. De tot dusver Aveinig bekende bijzonderheid is bij dit proces aan het licht gekomen, dat, overeenkomstig de bevoegdheid, welke het Spaan- sche strafAvetboek laat, het proces is gevoerd buiten tegenwoordigheid van den beschuldigde en zonder openlijk verhoor van de getuigen. Uit Madrid meldt men van den 12n.De moordenaar Moncasi is, zooals men weet, door Aan het blad „O Primeiro de Janeiro" zijn de volgende bijzonderheden ontleend betreffende het gebeurde in Dahomey. De koning van Dahomey had den te Lagos wonenden Portugeeschen koopman Magalhaes opgedragen verscheidene inkoopen voor hem te doen, en had vervolgens geweigerd voor de ont vangen artikelen te betalen. Hierop was Magal haes naar 's Konings hoofdstad Abomey gereisd, in gezelschap van zijne vrojAV, om aldaar zijn recht te doen gelden. Maar de koning liet man en vrouAv in boeien slaan en opsluiten. Daar mede niet te vreden, en vreezeiule dat de kom- mandant van het Portugeesche fort Ajuda hem over het verdwijnen van Magalhaes lastig vallen zou, zond hij dien officier eene allervriendelijk ste uitnoodiging om hem eens te koinen bezoe ken. De officier, niets kAvaads vermoedende, trok, onder geleide van slechts zeven soldaten, naar Abomey. Nauwelijks Avas hij daar aange komen, of hij Averd met zijn manschappen door de amazonen des konings overrompeld en mede gevangen gezet. De soldaten hebben 't het ergst, want zij Avorden gedwongen dagelijks ten pleiziere van den zAvarten potentaat te exerceeren. Alsof nu de vijandschap van Portugal nu nog niet genoeg ware, heeft de negerkoning al de te Whydah Avoonachtige Europeanen onder Avelke ook de Engelsche consul benevens de rest der bezetting van h^t fort Ajuda, insgelijks doen gevangen nemen. Engeland en Frankrijk zullen nu gezamenlijk tegen den despoot van Abomey eene expeditie ondernemen. Het is te hopen dat zij het Averk niet ten halve doen. Keizer Wilhelm, van Avien het than3 zeker is, dat hij bij den terugkeer naar Berlijn de teugels van het bewind weder zal opvatten, wordt te Wiesbaden, waar hij thans vertoeft, zeer gevierd. Jl. Zondagavond Avas de groote markt der hoofdstad van Nassau schitterend verlichter had een fakkeloptocht en serenade van al de zangvereenigingen plaatsterwijl de Keizer in den HofschouAvburg het voorwerp was eener hulde- manifestatie welken een diepen indruk op den grijzen Y orst teweeg bracht. Dit gaf hij te kennen aan een deputatie uit den Gemeen teraad aan welke hij tevens verzekerdedat hij in de sombere dagenAvelke hij doorleefde meer geduld had moeten oefenen dan smarten lijden. De keizer roemde de geneeskundige bc- handeling, welke hem ten deel Ava9 gevallen. 't Had hem leed gednan, zijn regeertaak niet te kunnen vervullen. Het meest van alles be treurde hij het feit, dat in den boezem der Natie zulke noodlottige dwalingen konden wor den gevoed. De belangstelling van alle Duit- schers ook in den vreemde had |hem verkAvikt. Koning Karei van Wurtemburg is hier aan gekomen om den Keizer te begroeten. Kei zerin Augustadie te Wiesbaden wordt ver- Avachtzal tegen het einde dezer maand te Stuttgardt een tegenbezoek brengen, (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Waalwijk, 15 November 1878. Mijnteer de JRedacteur In de Provinciale Courant van gisteren, komt onder de rubriek /Ingezonden Stukken" een verslag voor, van de door Waalwijks Harmonie en annexe Zangvereeniging gegeven uitvoering op 4 November j.l. Het stuk is oriderteekend door zekeren mijn heer Philomusis die „in een gedeelte van Noordbrabant op reis Avas en dien avond te Waalwijk (in de Langstraatverbleef." Toen wij na de inleiding de geleerde termen lazen van consonances en chromatische passages; intonatie en accentuatie groenende lauAveren en plaatselijk dialect (nota bene in Duitsche en Fransche solo's) dachten wij bepaald met een of ander grappenmaker te doen te hebben maar aan 't slot de uitdrukkingen bemerkende van hooghartigheidkunstnijd en andere dichterlijke vrijhedenbegonnen wij haast te twijfelen, dat,

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2