il BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitsehland. Oostenrijk. ui laten wijsmaken zonder aan de waarheid te twijfeleu. Hun wordt daarom medegedeeld dat men dit kunstje kan leeren op de volgende wij ze: Men laat door ieder der aanwezigen een of meer woorden op papiertjes schrijven die met doorloopende nummers zijn voorzien. Zonder de papiertjes in handen te nemenlaat men zich de woorden eenvoudig opzeggen en schrijft ze, metde rechterhand onder de jas verborgen, op een strook papier welke over een rolletje draait. Dit rolletje neemt men vervolgens on gedwongen in de hand en even heen en weer een blik er op werpende zonder dat dit opzien baartherhaalt men al de woorden tot groote verbazing van 't publiek. Zoo verhaalt Stot-Tai 't zelf. Mej. Bongerseigenares van het „Hotel de i'Europe" in Den Haagwerd voor eenige dagen te Roozendaal aan het douanenkantoor bestolen. Terwijl zij haar handkoffertje een oogenblik neerzettemaakte een behendige dief er zich meester van. Het koffertje bevatte voor ongeveer f2000 aan kostbaarheden. Alle na sporingen om den dief te ontdekken zijn tot hiertoe vruchteloos gebleven. Donderdagavond heeft de Amsterdamsche politie de hand gelegd op twee oude boeven, die aan een ingezetene op de Prinsengracht bij de Reguliersgracht een brandbrief hadden ge schreven, om op een aangewezen plaats f 50 te bezorgen. Uit Amsterdam wordt gemeld Een man was reeds geruimen tijd zonder werk en zonder geld. Deels bracht hij de nach ten door in trappendeels in het lokaal „Toe vlucht voor behoeftigen", indien althans goed- gunstigen hem bedacht hadden. Met hongerige maag en zonder voldoende kleederen aan het lijf, om zich tegen het gure weder te beschut ten, was hij zijn toestand moede en besloot hij, om althans op zijn tijd behoorlijk voedsel en behoorlijke ligging te ontvangen over te gaan tot diefstal. Uit den manufactuurwinkel op den hoek van den Vijgendam en Warmoesstraat nam hij een pak kousen weg en liep daarmede re gelrecht naar het commissariaat der tweede sectie en deelde daar het door hem gepleegde feit mede, met de opmerking, dat armoede hem tot dezen diefstal had gedreven met het doel om aan zijn zwervend leven een einde te maken. Toen bij onderzoek zijn verhaal waarheid bleek te bevatten werd hij overeenkomstig zijn ver langen naar de gevangenis gebracht. Een diefstal van zeer laaghartigen aard is te Sloterdijk gepleegd. Men heeft een arbeider, wiens rijkdom bestond in een melkgevend schaap, van zijn eigendom beroofd, door het dier in de weide te slachten en het vleesch mede te nemen. Alleen de huid heeft men den eigenaar gelaten. Bij een ander heeft men in een loods inge broken zonder sporen van diefstal achter te laten. Waarschijnlijk zijn de dieven verjaagd. Uit het oogpunt van veiligheid ziet men wel met eenige bezorgdheid den naderenden winter tegemoet. Nu het Collegie van Rijnland den Spaarndammerdijk productief maakt door ge deelten daarvan in erfpacht uit te geven staat de aanbouw van nieuwe woningen niet stil meerendeels woningen die ook niet aan de ge ringste eischen van bouwkunde en gezondheids leer voldoen. Al die huizen worden, nauwelijks voltooid, door eene arme bevolking bewoond, op hoop dat de nieuwe IJpolder volop werk zal bezorgen. Doch ook hier is meer aanbod dan vraag, zoodat looral in den winter voor velen niets te verdienen zal zijn. Aan de spoorwegbrug te Buggenum (Lim burg) waren Woensdag jl. vier personen in een roeiboot bezig met het ophalen van een anker, toen plotseling de boot omsloeg en alle vier te water geraakten. Slechts twee der opvarenden wisten zich te redden, terwijl de beide anderen, met name Jan Richel en Jacobus Simon, schip persknechts verdronken. De laatste laat eene weduwe met twee kinderen achter. De omnibus van Bolsward op Eraneker kantelde Vrijdag bij Waaxens. Een der paarden kon de reis niet vervolgen. De conducteur hield daarom haltten einde een paard van een der naastbijwonende boeren te halen. Inmiddels zakten de wielen in den weeken kant van den weg, zoodat de wagen met de zware boveuvracht omviel. Even te voren waren de passagiers op aansporing van den knechtdie het onheil zag aankomen, in allerijl er uit géstapt. Zondag-nacht 11. is door een matroos van het wachtschip te Helvoetsluis, aan boord van dien bodem, eene portemonnaie met geld ont vreemd. De schuldige is onmiddellijk geval en zal voor den krijgsraad terecht staan. Zondag-namiddag omstreeks 1 ure werd aan den Turfsingel te Gouda het lijk opgehaald van een schippersknecht, die sedert Vrijdag-avond wa3 vermist. Te veel gebruik van sterken drank wordt de oorzaak geacht van zijn ongeluk. Uit Krimpen a/d. Lek wordt geschreven Do openbare veiligheid laat hier veel te wen- sclien over, doordien men hier een individu heeft, die eene onweerstaanbare neiging schijnt te bezitten om met steenen te gooien op per sonen en glasruiten. Eenigen tijd geleden ontkwam de heer D. B. alhier ternauwernood aan levensgevaar. De woesteling namelijk gooide hem een zwaren steen naar het hoofd; de heer B. weerde dien met de hand af, doch de steen kwam met zooveel kracht aan, dat de hand zwaar gekneusd werd. Een week geleden werden, weder door denzelf den persoon, bij etn der ingezetenen de glas ruiten ingeworpen. Niettegenstaande de zaak bij de politie bekend is, worden er tegen deze wanbedrijven geen maatregelen genomen. De beruchte boef, Johannes Martinus van Wees, die weinig dagen, nadat hij door het gerechtshof in den Haag tot zeven jaren tucht huisstraf was veroordeeld, ontvluchtte, is door de Engelsche politie te Londen gearresteerd en zal spoedig terug worden gebracht. De moeder en dochter te Kruiningen, die beschuldigd zijn van dieverijen uit de stations bergplaats te Kruiningen, zullen Vrijdag 22 dezer te Middelburg terecht staan. Te Vlaardingen had eenige weken geleden een diefstal plaats ten nadeele van een ouden rentenier, waarvan destijds melding gemaakt werd. Gelijk men zich herinneren zal, ontving de bestolene een doos uit Schiedam, zijn eigen effecten bevattende, welke hij nog goed en wel in zijn eigen huis achter slot dacht te hebben. Eenige duizenden aan bankpapier waren echter uit die doos achtergehoudeU. De justitie stelde een scherp onderzoek in, doch kon geen dader ontdekken, totdat zij ten slotte een spoor vond in het papier dat om het kistje gewikkeld was, waarin de effecten den eigenaar waren terug bezorgd. Op het papier stonden nommers aangeteekend, die aanduidden, dat daarin eens uurwerken waren verpakt. De vorige week kwamen rechterlijke ambtenaren uit Rotterdam een onderzoek instellen ten huize van den horlogemaker v. P., die elke week bij den ouden rentenier de klok kwam opwinden. Dit onderzoek heeft het gevolg gehad dat genoemde horlogemaker zich thans te Rotterdam in pre ventieve gevangenschap bevindt, beschuldigd dezen diefstal gepleegd te hebben. Uit Geldermalsen wordt van 18 November gemeldDe Linge is door de aanhoudende regens der laatste dagen buiten hare oevers ge- trnden, zoodat de weilanden aan beide zijden grootendeels blank staan. In den stormachtigen nacht van Vrijdag op Zaterdag is op de rivier voor Neder-Hardinx- veld een ten anker liggend en met steenen ge laden vaartuig gezonken; de opvarenden hebben zich met eigen boot gered. De stad Rome is zwaar geteisterd door een stortvloed, die van Donderdag-middag ten 2 tot Vrijdag-middag ten 1 ure onafgebroken heeft geduurd, waarna ten 3 ure andermaal zware regen volgde. Ten 4 ure teekende het peil op den Tiber een waterstand van 13,90 ra., zijnde 4 meter beneden het peil van den water vloed van 1870. De straten zijn dan ook onder- geloopen. De spoortreinen konden de stad niet bereiken, terwijl bovendien, wegens beschadiging aan den weg, de dienst en alle openbaar ver keer voorloopig moest gestaakt worden. Van daar dat er Vrijdag geen post is aangekomen. De stad lag, uitgezonderd aan den kant van Napels, ten volle geisoleerd. Bij de afzending dezer berichten was alles in de weer om men- schen uit overstroomde woningen te halen en hier en daar door middel van vlonders eene communicatie te verkrijgen. Alle beschikbare vaartuigen zijn door het gemeentebestuur gere- quireerd. Voor eenige dagen is gemeld, dat er eene werkplaats van valsche munt in een der gevan genissen in Frankrijk, te Melun, ontdekt is. Van overheidswege is thans bekend gemaakt, dat de zaak weinig te beduiden heeft. Er heeft een onderzoek plaats gehad, de schuldigen zijn ontdekt, en men verzekert dat er behalve cpn vijffrankstuk, dat gevonden is, slechts twee stuk ken van één frank vervaardigd zijn, doch van zulk een plompen vorm, dat men zs onmogelijk voor echt kon uitgeven. De vorm was vervaar digd uit kalk, die van eene metselaars werkplaats was genomen, en de brokken lood, die de ge vangenen hebben weten machtig te worden bij het herstel van eenige gaspijpen, zijn voor de valsche stukken gebezigd. Daar uit niets was gebleken, dat de valsche munt buiten de ge vangenis is gebracht, heeft men geen termen gevonden eene nieuwe vervolging tegen de daders in te stellen. Ze zijn enkel disciplinair gestraft. Twee jaren geleden stierf te New-York de koning der manufactuiiers A. T. Stewart. Hij liet een vermogen na van zeer vele millio'enen. Daar deze koopman er gedurende zijn leven steeds op uit was zijne zaken uit te breiden en zijn kolossaal vermogen te vermeerderen zonder een deel daarvan af te staan voor eene inrichting van openbaar nut zooals onder de zeer rijke lieden in Noord-Amerika gebruikelijk is meende de stad New-lork geen aanleiding te hebbentér nagedachtenis van den overledene een gedenkteeken op te richten. Onder deze omstandigheden besloot de weduwe daarin uit eigen middelen te voorzien. Zij liet nabij de stad een kostbaar grafgewelf en ge denkteeken oprichten. De eerste kunstenaars der Vereenigde Staten hebben er twee jaren aan gewerkt en nu is het eindelijk, gereed om het lijk te ontvangan. De weduwe leidde zelf al de toebereidselen tot de plechtige verplaatsing van het lijk maar toen men bij het voorloopig graf kwam, bleek dat er slechts eene ledige kist stond; het lijk was gestolen. Nu is er in New-York niets vreemds in dat een lijk gestolen wordt. Het is zelfs een loonend metier, daar gene°sheeren en studenten niet naar de herkomst vragen, als hun een lijk te koop wordt aangeboden. Hier echter kon dit niet het geval zijn, daar de diefstal van het lijk hier met te veel gevaar en moeite was vergezeld. Met vrij veel zekerheid gelooft men, dat het hier alleen geldt een diefstal, om later het ge stolen voorwerp tegen een hooge belooning terug te bezorgen. De dieven hebben zeker begrepen dat de weduwe, die zooveel kosten voor het monument had gemaakt, een groote belooning voor de terugbezorging van het lijk zou uitloven. Daarin hebben zij zich niet bedrogen. Al aan stonds heeft zij 25000 dollars beschikbaar ge steld, voor hem die het lijk terugbezorgt. Kaatsheuvel, 16 Nov. Heden 'werd alhier door de wachtmeester der marechaussee onder zoek ingesteld naar het vermissen op den 4n dezer van een karaf met jenever uit het buffet en ten nadeele van H. Muskens alhier. Door dit onderzoek moeten vele bezwaren zijn gerezen tegen zekere J. A. V. een eerste liefhebber van Schiedammernat. De heer Berger, de directeur van de vreemde afdeelingen der tentoonstellingheeft aan de buitenlandsche commissarissen een afscheidsdiner gegeven. Ook de Minister Teisserenc de Bort en Léon Say waren er bij tegenwoordig. De heer Berger bestempelde het tentoonstellingsjaar als eene onuitwischbare gebeurtenisdie met gouden letteren in het geschiedboek zou opge- teekend worden en die herinneringen heeft ach tergelaten welke in de toekomst veel voor het vreedzame werk der volken beloven. Hij bracht vervolgens aan de vreemde commissarissen warme hulde wegens de bekwaamheid en den tact waarmede zij hunne moeilijke taak volbracht hebben. Ik wil u, sprak hij in zijn toost, niet het „vaarwel" toeroepen, maar het ,.tot weder- ziens". Hij hoopte hen spoedig en dikwijls weer te zien. Sir Philip Owende Engelsche commissaris dankte uit naam van zijne buitenlandsche col lega's wees op de groote verdiensten van den Minister Teisserenc de Bort en herinnerde aan het gewichtig deel, dat de prins van Wales aan de tentoonstelling genomen had. Mijn prins, zeide hij, heeft zich verdienstelijk gemaakt jegens Frankrijk. De heer Teisserenc de Bort sprak vervolgens en na hem nog eenige buitenlandsche commis sarissen. De Voorzitter van de Chineesche Com missie voor de Tentoonstelling de heer Hart heeft namens de Chineesche Regeeringden Maarschalk-President het Chineesch paviljoen, dat op hst Trocadero heeft gestaan, en aan zijn gemalin het kostbare mobilair van dat paviljoen ten geschenke gegeven. Een groot platboomd vaartuig ligt aan de Tuileriën-kade vastgemeerdom den „ballon captif" in ontvangst te nemen en dat gevaarte ▼an Parijs naar Londen te vervoeren. Het vaar tuig zal door een stoomboot tot aan London- bridge worden gesleept. Men legt reeds de laatste hand aan den reusachtigen luchtballon, die, zonder gas, niet minder weegt dan 15000 kilogram en een oppervlak beslaat van 4000 vierkante meters. Kabel, touwwerk, enterdreggen en bootje zijn met den ballon gekocht door den directeur van het „Princess-Théatremaar het windas en de twee stoomraachinea zullen voor loopig op het plein van de Tuileriën blijven. Van den Gouverneur-Generaal van Nieuw- Caledonië is bij het Departement van Marine uit Sydney van den 15n Nov. het volgend tele gram ontvangen „Noumea, 9 Nov. llet kam pement der oproerige stammen van Poya is om singeld en genomen door drie kolonnes, die 100 opstandelingen hebben gedood. Er zijn nog eenige brandstichtingen voorgekomen in het district Bourailmaar aanslagen op personen hebben niet meer plaats gehad". Madrid, 17 Nov. De procureur-generaal bij het opperste gerechtshof (waarbij het arrest tegen Moncasi op nieuw behandeld moet worden) heeft tot bevestiging van de doodstraf geconcludeerd. Het amendementdat de constitutioneeleii voorgesteld hebben op de drukperswetvolgens hetwelk de jury uitspraak zal doen in drukpers- vergrijpen, is verworpen. The Times of India van den 15n dezer beval een depêche uit Kohat, waaruit blijkt dat strenge bevelen aan den kommandant der daar aanwe zige troepenkolonne zijn gegeven om alle voor de dagbladen bestemde telegrammen te contrö- leeren. Hetzelfde zal, denkt men, 't geval worden met de gewone brieven. Civile personendie in hun militaire berichten de minste onbeschei denheid plegen, zullen achterliet front gebracht worden, terwijl aan militairen in bedoeld geval een voorbeeldige straf wacht. Uil een correspondentie in the Bombay Gazette blijkt, dat alle te Quettah aankomende karaeelen worden teruggehouden om bij een eventueelen marsch voorwaarts dienst te kunnen doen. Levensmiddelen zijn te Quettah overvloe dig, voorhanden en gestadig wordt nieuwe voor raad verzonden. Aan transportmiddelen heersclit daarentegen gebrek. The Pionneer meldt, dat de familien der sol daten naar Peschawur en Rawul Pindi vertrekken. De met verlof zijnde soldaten zijn definitief te ruggeroepen. De opperbevelhebber bevindt zich te Rawul Pindi. Men schijnt 't zeker te achten, dat de vijandelijkheden den 2 On zullen beginnen. In de Londerische telegrammen van het eind der vorige week was sprake van het plan der Engelsche Regeering om Quettah en Djellalabad permanent te bezettenmet vestiging van Brit- sche residenten te KabulKandahar en Herat. Het is eigenlijk the Morning Post, die deze be doeling aan de Regeering toeschrijft. De betee- kenis van dat plan licht dat blad als volgt toe. De beide eerste positiën zullen de Regéering in staat stellen te allen tijde de noodige troepen- massa's naar de bedreigde punten over te bren gen, terwijl onze vertegenwoordigers in genoemde steden ons tijdig voor dreigende gevaren kunnen waarschuwen. De Indus-liniemet versterkte posten te Quettah en Djellalabad, zou waarschijn lijk uit het oogpunt der beveiliging van on9 Indisch Rijk voldoende waarborgen opleveren. The Standard schrijftdat men bij de vloot in de Turksche wateren eerlang het bevel verwacht om naar de oude ankerplaats bij Ismid terug te keeren waaruit volgen zoudat een langduriger verblijf in de Dardanellen in het plan ligt. De werkstaking in de aardewerkfabrieken van Staffordshire is geëindigd. Men heeft zich aan een scheidsrechterlijke uitspraak in de loon- kwestie onderworpen en 300 fabrieken, die ver scheiden duizenden werklieden bezig houden zijn thans weer in volle werking. In de graafschappen Kent, Sussex en Suffolk openbaart zich, tengevolge der aangekondigde en deels reeds in werking getreden loonverlaging krachtig verzet van de veldtrbeiders tegen de pachters. Suffolk schijnt thans, zooals in 1874, het brandpunt der beweging te zullen worden. Zoowel in Engeland als in Schotland verkeert de landbouw tegenwoordig in critieken toestand. Terwijl vroeger moeilijk en slechts tegen hooge prijzen een pacht te erlangen was zijn thans geen pachters te krijgen, zelfs niet tegen hooge sommen. De Post bevatnaar aanleiding van de sluiting der Parijsche Wereldtentoonstelling een opstel over de betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitsehland. Het blad erkent de inwen dige reorganisatie en de herleving van Frankrijk" en verklaartdat Duitsehland met bijzondere belangstellingmaar zonder vrees de wederop- komst van den naburigen Staat gadeslaat. Een machtig Frankrijk", zegt het ten slotte ,#zou voor Duitsehland alleen dan gevaarlijk zijn indien de Fransche natie zich in haar oordeel door roekelooze geweldenaars liet leidenmaar de tegenwoordige gematigde conservative repu bliek biedt de beste en volledigste waarborgen aan tegen alle buitensporigheden in Frankrijk' s staatkunde tegenover liet buitenland" Berlijn, 18 Nov. De Reichs-Anzeiger zegt: Eenige Fransche bladen melden dat de Duit- sche Regeering een der Samoa eilanden in bezit heeft genomen met het voornemen eene Duit- sche kolonie er van te maken. Mitsdien wordt andermaal authentiek verklaard dat Duitsehland niet voornemens is overzeesche koloniën te ver werven of te vestigen. De Montagsrevue schrijft Zoo geruststellend graaf Schouwaloffs verkla ringen iil het algemeen ook schijnen geluid te hebben geheel zidlen zij het gebied der politiek

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2