Ledervoorraad-ljjsten. BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Oostenrijk. Italië. Laatste berichten. elukken H. C. W., die zich intusschen door het afscheren van zijn baard onkenbaar had trachten te maken, te achterhalen en aan te houden, waarna hij naar Leiden werd terugge bracht. Hij is naar de gevangenis te 's Hage overgebracht. Gedurende de stormen welke in de eer ste helft dezer maand op de kusten der Noord zee gewoed hebben zijn de Fransche en Bel gische reddingsbooten onderscheidene malen zeer gelukkig geslaagd. De reddingsboot van Douarnenez bleef op 10 Nov. drie uren in zee teneinde een door den storm overvallen visscher te hulp te komen. Men slaagde er in het vaartuig met de beman ning in veiligheid te brengen. Te Granville werd de sloep St. Anne van een wissen onder gang gered. De reddingsboot bracht ook dit vaartuig behouden aan wal. Bij de eilanden Brehat gebeurde hetzelfde met de schoener ge neraal Pelissier. De Noorweegsche brik Ober Risonmet een bemanning van 10 personen werd insgelijks gered door den moed en de in spanning van de reddingsboot te Calais die in zee stak toen de storm zijn hoogste punt bereikt had. Hoewel beschadigd bereikte men na on gelooflijke moeite, het in nood verkeerende schip en bracht het in de haven. De reddingsboot van Duinkerken bleef den geheelen nacht in zee om een groot Zweedsch schip hulp te bieden en 's morgens bracht men het in de haven van Ostende binnen. Gedurende den storm van 10 dezer hebben de reddingsbooten van Etel Her Boudières en Ballines dertig menschen het leven gered. De bouw van groote pantserschepen wordt steeds meer ingewikeld en moeilijk. De bedie ning van liet geschuttorpedotoestellen en elec- trische verlichting vorderen tegenwoordig nog eene aanmerkelijke beweegkrachtbehalve die welke voor de voortbeweging van het schip zelf noodig is. Het Engelsche pantserschip Inflex ible dat Donderdag een proeftocht maakte is 75 voet breed en 325 voet lang. Het heeft 2 schroeven die onafhankelijk van elkander wer ken. Bij een vroegeren proeftocht had iedere schroef vier bladen, wat echter te zwaar bleek, zoodat ze nu vervangen zijn door schroeven met twee bladen. Elke schroef beschrijft een cirkel van 20 voet middellijn. Ook deze hebben weer een gebrek daar zij het schip onuitstaanbaar deden dreunen zoodat men ze door anders gevormde schroeven zal moeten vervangen. De machines voldeden volkomen zij hebben ieder zes stoomketels die Donderdag door 120 sto kers bediend werden. De volgende hulpstoom- machines-zijn aan boord een om te sturen twee brandspuiten een om het anker te winden, een windasvier pompen vier hulppompen om de ketels te vullenvier ventilators twee pom pen om water in de condensatietoestellen te spuiten twee machines om de hoofdmachines aan den gang te brengen vier gecombineerde stoom-en hydraulische machines om de stukken te laden en de torens om te draaien vier ma chines om asch op te halentwee machines om ammunitie op te halen twee om de sloe pen uit te zetten en in te halen en vier ejectors. Samen dus met de beide hoofdmachines negen en dertig stoomwerktuigen. Drunen, 20 Nov. Gisteren avond omstreeks 7 uur ontstond er brand in 't gehucht Wolfs- hoek. Een hooimijt en varkenskooi zijn in de ach gelegd. De belendende huizen zijn door den ijver der brandweer van voornoemd gehucht en van die van het naburige Elshout die spoe dig op de plaats van het onheil tegenwoordig warenbehouden gebleven. De oorzaak is on bekend. 20 Nov. De gemeenteraad verhoogde on langs het vaste iukomen van den heer Van der Ven hoofdonderwijzer aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs in de kom der gemeente tot ƒ1000 en dat van den heer Van Delft, hoofdonderwijzer te Wolfshoek, tot ƒ650. Eerstgenoemde is daardoor met ongeveer ƒ70, de laatste met 50 verhoogd. Eindhoven. In vele omliggende dorpen ver toont zich de erwtenkever zoo buitengewoon talrijkdat meer dan de helft der erwten er mede bezet zijn. Worden geen buitengewone maatregelen genomendan wordt de erwtenoogst aldaar met totale vernietiging bedreigd. Zwolle, 22 November. Mazelen, roodvonk, keelziekte en typhus doen zich hier bedenkelijk voor. Deze week is op het fort l'Infernet onder het lossen van salutsclioten de Fransche vlag ge- heschen. Dit fort, dat op het oogenblik het hoogst gelegen en het meest versterkte van Europa is, ligt boven op den kruin van den berg Infernet, waaraan het zijn naam ontleent, en beheerscht Brianyon van een hoogte van 2380 meters. Naar men weet zijn bij de groote bouwwerken van de nieuwe Law Courts te Londen metselaars van allerlei nationaliteit werkzaam. Het gaat er dikwijls ruw toe onder dat volkje, als zij na afloop van het werk elkander op openbare plaat sen, waar gelagen gezet worden, ontmoeten. In den nacht van den lln November was een troepje in een herberg bijeen en het gesprek viel op landverhuizing naar Australië. Een der Italianen, Cortesi genaamd, liet zich ontvallen, dat hij zich hier nog liever zou verkoopen dan naar Australië te gaan. Dat hoorde een Oostenrijker, die den Italiaan bij zijn woord hield en 4 pd. st.. voor hem wilde geven. Maar een ander bood meer en zoo ontstond er een groote mededinging naar Cortesi, die eindelijk werd toegewezen aan den hoogsten bieder, den Oostenrijker, voor 5 pond en eenige shillings. Het geld werd betaald. Later kreeg de Oostenrijker echter berouw over zijn koop en eisclite het geld terug, voorgevende dat het maar om de aardigheid was gedaan. Maar de Italiaan was doof aan dat oor. Hij maakte zich uit de voeten er ontstond twist en een vechtpartij, waarbij een andere Italiaan aan een Duitschen gezel een messteek toebracht. Zoo kwam deze zaak voor het gerecht, maar de man die zich verkocht had was spoorloos ver dwenen en met hem de kooppenningen. Het 80-tonnen-geschut werd dezer dagen op het schietterein aan een nie uwe proef onder worpen en wel aan de zwaarste welke men tot hiertoe er op gebezigd had. Eerst werd er een lading in gedaan van 450 pond kruid, waar mede het projectiel van 17000 pond werd afge vuurd. De loop werd toen uitgewassclieti en een afdruk in gutta-percha van het inwendige genomen. Daarbij bleek het, dat de loop niet beschadigd was en tie oude barst zich niet had verwijderd. De afdruk van dien barst was ter dikte van een haar zichtbaar. Daarop werd de ongewone hoeveelheid van 450 pond Duitsch kruid gebezigd, weder met een projectiel van 1700 pond. Het resultaat was opnieuw bevre digend. Door 20 artilleristen werd het geschut bediend. Even als uit Italië en Frankrijk vallen ook uit Engeland weder verschillende overstroo mingen te berichten. Te Norwich is de nood het grootst. Daar zijn 1300 personen zonder dak geraakt. Zij zijn in de scholen, de gevan genissen en de beschikbare particuliere woningen geherbergd. Den lln stonden nog vele wonin gen onder water. Ook in de omstreken van Malton en Yorkshire is het water zeer hoog gestegen. Duizenden morgens bouw- en wei land staan daar onder water en veel vee is ver dronken. Uit Nottenghamshire en Lincolnshire wordt ook van overstroomingen gemeld en de Theems is in het bovenste gedeelte van Londen mede wassende. In het Noorden van Engeland hebben hevige stormen gewoed. Aanhoudende regens der laatste weken zijn den landbouwers voor de herfstbe- ploeging van hunne akkers slecht te stade geko men. De toestand van den landbouw is tegen woordig tamelijk ontmoedigend bijna elke week wordt het niet vernieuwen van pachtcontracten gemeld. Volgens berichten van den correspondent der Daily News te Simla, zullen de drie Britsche legerkorpsen, die tegen Afghanistan moeten ageeren, als volgt zijn samengesteld Het korps te Quettah telt 12.590 man, waar van 3380 Europeanen hot korps in de vallei van Peshawur telt 16,364 man, waarvan 7544 Europeanen het korps in de vallei van Koram telt 5766 mati, waarvan 1816 Europeanen. In het geheel 34.730 man, waarvan 12,740 Europeanen. Dit leger is minstens driemaal sterker dan de expeditie die in 1846 tegen Af ghanistan werd gericht. Uit Peshawur wordt aan the Daily Teley, dd. 15 Nov. gemeld, dat de stammen van Nin grahar, Bughman en Kunar, bevel van den Emir ontvangen hebben, om deel te nemen aan de verdediging van den Kyber-pas. Vele be woners van deze districten verhuizen uit vrees voor de Britsche invasie met hunne bezittingen naar de naburige hoogten. De Emir vertrouwt de bewoners van de hoofd stad niet en durft zijn paleis niet verlaten. Het algemeen gevoelen onder de Afghaansche stammen is, dat de kansen van een vreedzame oplossing afhangen van de houding van Rusland, want zonder hulp zal de Emir den strijd niet aanvaarden. Lord Beaeonsfield heeft geweigerd de de putatie onder Lord Lawrence te ontvangen, die hem onderhouden wilde over het geschil met Afghanistan. Hij achtte dit onderhoud nutteloos na de jongste verklaringen van de Regeering. Indien de vijandelijkheden uitbreken, zal het Gouvernement de Koningin aanraden het Parle ment bijeen te roepen. Dit antwoord is gericht tot Lord Lawrence. De legerafdeeling te Quettah, onder gene raal Biddulph, is gereed om terstond te avan ceeren. De gezondheid der troepen is verbeterd. Aan de Times wordt van den 17n uit Konstantinopel gemeld, dat de Grootvizier den Sultan opmerkzaam maakte, dat de verklaring van den Czaar, dat hij voornemens is het tractaat van Berlijn getrouw ten uitvoer te leggen, het voor Turkije des te noodzakelijker maakt Europa het bewijs te leveren zijner bereidwilligheid'om in gelijken geest te handelen. Wecncn. In het „Armee-Verordnungsblatt is een keizerlijk kabinetsschrijven opgenomen van 18 dezer, waarin het door generaal Philippovic gedaan voorstel tot opheffing van het kommando der 2de armee goedgekeurd en generaal Philip povic in zijn vroegere betrekking van komman- deerend generaal te Praag hersteld wordt. Verder benoemde de Keizer <fym hertog van Wurtc-m- berg tot bedelvoerend generaal en chef der re geering in Bosnië en de Herzegowina, en gene raal baron Jovanovic tot zijn plaatsvervanger. Aan eene particuliere correspondentie uit Rome, van den 16 November, ontleeuen wij het volgende Onze regeering, onze gemeenteraad, onze pro vinciale raad en een commissié uit de Kamer- houden zich al sinds ettelijke jaren bezig met plannen tot het indijken van den Tiber. Maar in stede van de koe bij de hoorns te nemen zooals de stroom- en golfbedwingers in uw va derland plegen te doen hebben zij zich verge noegd met praten en met het aanleggen hier en daar, van een zuinig, mager werkje. Wat gebeurt er Op eens richt de oude Tiber, als om hen wakker te schudden, zich op in zijr. bed, breekt de schrale dammen als stroo- halmen midden door, en maakt triomphantelijk zijne intree binnen Rome. Op het oogenblik dat ik u schrijf, staat het lage gedeelte van de stad der Zeven Heuvelen geheel onder water, op sommige plaatsen eenige meters diep. Te Porto Angelica peilt men tien meter. Het Forum gelijkt een meer. Om de stad heen staat alles blank zóó zelfs dat wij geheel als op een eiland zitten. Van de hoogte van den Pincio dwaalt het oog overeen grootsch, maar somber schouwspel. Losgewoelde boomstammen brokken van weg gespoelde woningen, meubelen en huisraad dob beren op de drabberige wateren. Men zag ook twee lijken drijven een herder en een klein meisje, nog vastgeklemd aan een boomtak, dien zij vermoedelijk gegrepen hadden toen het water hen overviel, maar die afbrak en met hen zee waarts werd gesleurd. Er moeten verscheidene andere slachtoffers te betreuren zijn. Onder anderen moeten acht roeiers, die een houtvlot opsleepten hun dood in de golven hebben gevonden. En dat wij de drenkelingen niet bij dozijnen tellen, is uitslui tend te danken aan de spoedige en kloeke hulp, die overal waar gevaar was kwam opdagen. De reddingsdienstsnel georganiseerd heeft voor treffelijk gewerkt. Aan de Vereeniging der bootslieden, de karabiniers de burgerwacht en het garnizoen komt daarvoor eer toe. Behalve dat er personen te redden vielendie gevaar liepen te verdrinken, heeft men binnen de stad eene menigte gezinnenwier huisjes aan den waterkant op het invallen stonden naar elders moeten overbrengen. De afgeloopen nacht zal ons dan ook lang heugen. De hemel was pikzwart, het weerlichtte en donderde onophoudelijk de regen viel met stroomen neeren het water reas van minuut tot minuut. Is het gevaar thans aan 't' wijken Ik hoop het. Gisteren avond ten elf uur teekende de peilschaal te Ripetta 14.50 meter; te mid dernacht 15, ten drie ure 15.50, met voortdu rende stijging nog. Maar heden tegen den middag is het water begonnen te vallen. Passanante's (of Passaraente's) moordaan slag is de eerste, die ooit op een vorst uit het eeuwenoude Huis van Savooie is gedaan. De misdaad is mogelijk geworden doordien de Ko ning verklaard had, dat hij, om in onmiddelijke aanraking te blijven met zijn volk het rijtuig niet door politic-dienaren of soldaten omgeven wilde hebben. Na gcruimen tijd 's Konings rijtuig gevolgd te zijn, sprong Passanante plotseling op de trede en riep Leve de algemeene Republiek Dood aan de Koningen Leve Orsini In een ommezien was het schelmstuk volbracht, zoodat slechts enkelen zij die in de naaste omgeving waren er in de eerste momenten kennis van droegen, en toen het vorstelijk rijtuig zijn weg vervolgdewas Humbert zoo kalm en glimlachte Cairoli zoozeer, dat niemand vermoedde wat er gebeurd was. Opmerkelijk is het dat de ponjaard, die gevonden is, naar dc verklaring der geneeslieeren, niet het moordtuig is waar mede de Koning en Cairoli gewond zijn. Passanante had reeds vroeger kennis gemaakt met den strafrechter, ten gevolge van het ver spreiden van oproerige biljetten. Het werd des wege veroordeeld en onderging zijne straf in de gevangenis te Salerno. Maar ter gelegenheid van 'a Konings intocht te Romein December 1870, ontving hij gratie. Hij heeft* zich voor het overige steeds doen kennen als iemand van eene liondsche inborst. Hij moet bekend heb ben dat hij reeds voor maanden den moord had beraamd. Hij heeft verder verklaarddat hij den Koning persoonlijk niet haatook heeft de Regeering hem geen leed gedaan. Maar hij wilde Humbert van kant maken omdat hij Ko ning is. De moord moet ten goéde komen aan de algemeene Republiek. Terwijl den 18 dezer te Florence een stoet door de Via Nazionale trok om in op tocht een demonstratie ten gunste des Konings aan den dag te leggen viel een bom onder een rij veteranen ten gevolge waarvan twee hun ner gedood en verscheidene andere licht gewond werpen. De stoet zette ondanks de verbittering des volksden tocht rustig voort. Bij gele genheid der begrafenis van Victor Emmanuel viel onder hetzelfde korps veteranen in den lijk stoet een pro:ectielmaar toen met minder noodlottige uitwerking. WAALWIJK. Van Delft-IIopperïbrouwers. 80 Fernambucq 28/2-1 p., 42 drooge B.-A. 18/28 p., 150 grauw Calcutta I'/j p., 30 zwarte ronden nerf 3/6 p., Binnen zool en contrefoorleer. C. Brans. 55 gez. "West-Indische 16/18 p. 38 gez. Rio Jenairo 26/28 p. Zeckendorf. 50 gez. West-Indische 19/28 p. F. van Tilborgh. 80 West-Indische 19/28 p., paar- denleer, grauwe huidjes. Charles Ficq Co. Een partij gez. B.-A. ossen 30/32 n., dito dito 27/28 p., dito dito 25 p., dito dito 20/22 p. Een partij drooge B.-A. ossen 16/182-1/25 p. Rubbens Kievits. Schachtenzetters, Wals-, Stik- en Pikdraad-machines, nieuw système Ring- machines, leder en fournituren. A. J. de Brec. Mooi licht paardenleer. P. C. Roques. 50 zwarte lichte huidjes, 50 gez. B. A. ossen 28/32 p., 10 drooge dito 18 p., 18 gez. West-Indische 22/25 p. G. van Loon. 50 gez. zoolleer, 28 p., 40 gez. dito 20 p., 60 Inlandsche 24 p., 40 Java 16 p., 100 platen 10 p., 30 Engelsche Buts 20 p. Een partij" Iiakken- en binnenzoolleer, verschillende soorten grauw en zwart overleer. BOXTEL. A. A. van Oers. 100 Java overleer puikklein, zeer gevuld p.100 dito Dacca's dito 4'/i p., 100 dito overl. iets minder 5 p., Cochin dito 4 p. B. v. d. Waal, Scbijndel. Alle soorten van ge maakt schoenwerk aan concurreerende prijzen, 80 stuks Dacca's 4/6 p. in 't smeer, prachtige waar. H. A. Strijbosch. 148 gez. B. A.wegende circa 30 p., 87 stnks zwart glad ruim 2 p. P. Konings te Esch. 50 stuk# gez. Urag. 80/36 p. 85 stuks puik overleer in 't smeer 4/5 p. Een partij zoolleer, wegende 29/30 p., een partij overleer, wegende 4/6 p. H. van Lieshout. 68 gez. huidjes zoolleer 24 p., 400 huidjes overleer in 't smeer 47a p-, 108 gez. Urag. ossenhuiden dooreen 32 p. en een partij zwart en grauw overleer. J. C. Buddemeijer. 83 stuks gez. Urug. ossen beknopt 32 p. Erven F. v. d. Eerden. Een partij zoolleer weg. 18/20 p. Een partij overleer in't smeer 2 p. 50 stuks zwart, glad 2l/a p. M. A. v. d. Eerden. 100 puik gez. Urag. ossen huiden 33 p. 50 dito aito 38 p. Een partijtje beschadigde 20/22 p., 80 binnenzoolleer. Diverse partijtjes zwart en grauw overleer, OIS T E R W IJ K. W. Verhoeven te Helvoirt. 100 gez. B. A. 30 p., 80 dr. 35 p. Binnenzoolleder, H. D. Barrau Corap. 140 China 15/16 p. 180 China 27/29 p. 110 Fernambucq 26/27 p. 98 W. I. 27/28 p. 100 binnenzoolleder 8 p. Geplet Java 6 p. Geplet China 7 p- Erven M. Canters, lnlandech zoolleder. Overleer ronden nerf en gestreept Inlandsch in 't smeer 8 p. O. P. van Opstal. 91 ronden nerf 6 p. 84 in t smeer 4 p. 24 graauw 4 p. J. Blomjous. 10/ gez. B. A. 31 p, 32 gez. Fer nambucq 23 p. 17 W. 1.17 p. Een partij graauwe huidjes 4 p. 100 paardenstuiten in 't haar. C. Baa'tsen te Alphen. 50 gez. B. A. 32 p. 50 gez. B. A. 27 p. 30 China 15 p. 6 dozijn graauw en zw. overleer. Jos. van der Eerder.. 80 W. I. 16 p. Corn. Mathijsen te Gestel. 50 Fernambucq 24 p. 70 gez. UrugUav 30 p. J. van Besouw. 150 Dacca's ronden nerf 5 p. Verschillende partijen in 't smeer van 4 en 5 en 6 p. Waalwijk, 23 Nov. Volgens heden morgen hier ontvangen bericht is gisteren avond de sneltrein van Venlo nabij Eindhoven geloopen op den trein die van Boxtel kwam. De reizi gers schijnen er met eenige schokken en den schrik te zijn afgekomen men spreekt van twee zwaar gewondennamelijk den conducteur en den machinist van deji sneltrein. Londen, 22 Novembei. In een bulletin van The Daily Telegraph wordt uit het kamp voor Ali-Mu8jid van den 21u bericht

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2