^iïï-rn?NÏ^xa™ Ledervoorraad-lijsten. Frankrijk. Spanje. Engeland. Oostenrijk. Italië. Turkije. Burgerlijke Staud. Waalwijk. (lige liulp werd verleend, vreest men voor het behoud van zijn leven. Woensdag-avond ontstond er brand in eeue boerenwoning, ingericht tot bakkerij, gelegen in de Purmer, gemeente Monnikendam. De brand had een dreigend aanzien, doordien er in den hooiberg naar gissing zich pl. m. 60.000 turven bevonden. Een gedeelte der brandweer van Monnikendam rukte uit en was spoedig op de plaats des onheils aanwezig. Het huis is geheel verbrand, doch de bewoners en het meubilair zijn gered, en de belendende perceelen behouden gebleven. De oorzaak van den brand is onbekend. Vóór 14 dagen ontstond er in dezelfde woning een begin van brand, die met behulp der buren door de vrouw werd gebluscht. Ook te Utrecht heeft men beproefd een algemeene winkelsluiting ten S uur uit te lokken. Maar ook hier was geen eenstemmigheid, zoodat de voorstellende winkeliers hun denkbeeld lieten varen. In een magazijn van naaimachines te Arnhem kwam eenige dagen geleden een persoon, die opgaf 1ste machinist op het stoomschip Conrad te zijn, terwijl hij commissie had van twee dames, de eene te Renkum en de andere te Apeldoorn, om drie trapnaaimachines tc koo- pen, die met quitantie aan haar adres behoorlijk verpakt voor transport naar Indië moesten wor den verzonden. Het eerlijk gezicht en 'smans bespraaktheid boezemden zooveel vertrouwen in, dat hem de toezegging werd gedaan dat de machines zouden worden afgeleverd, terwijl hij 9 pCt. commissieloon bekwam. De gewaande machinist vertrok alzoo met een welvoorziene beurs, doch later bleek het dat de door hem opgegeven dames onbekend waren, dat de Conrad op dit oogenblik in zee is en dat de zich noe mende machinist een oplichter van de ergste soort is. Wederom is deze week op de Theems een groot schip ten gronde gegaannamelijk het Hamburger stoomschip „Pommerania". Het vertrok van Ncw-York, den 14n Novem ber met passagiers en gemengde lading, arriveerde te Plymouth den 25n Nov. en stoomde van daar naar Cherbourg. Op beide plaatsen werden passagiers geland en eenige aan boord genomen, zoodat het aantal passagiers bij vertrek van Cherbourg naar Hamburg 109 bedroeg, met de équipage, bestaande uit 111 koppen, 220 per sonen. Ten 11 u. 45 des nachts van 25 op 26 Nov. bevond het stoomschip zich ongeveer acht Eng. mijlen ten Z.W. van Z.Voorland. 'tWas mistig en dik van regen, de wind N.N.O., toen dit stoomschip door de ijzeren bark Moei Eilian, te Carnarvon te huis behoorendewerd aange varen. De Moei Eilian is een nieuw ijzeren schip, van Bombay te Rotterdam met eene lading lijnzaad aangekomen en van daar via Maassluis, 22 Nov., met ballast naar Cardiff vertrokken. De Eommerania was een stoomboot gebouwd te Greenock door Caird in 1863, lang 460 vöet breed 40 voet en diep 26 voet, en alzoo gemeten op 2105 ton register; zij behoorde aan de Ham burg Amerikaansche Packet-maatschappij en stond onder bevel van kapt. Schwenzendie zijne 126e §reis naar Amerika maakte en een der meest ervarene en meest geachte gezagvoer ders der Maatschappij is. De Eommerania liep eene vaart van ongeveer 14 knoopen in het uur. De seinlichten brandden heldertoen men eene bark ontwaarde, onder volle zeilen met een ruimen wind op de stoomboot aanleggende. De gezagvoerder en de opperstuurman waren op de brug. Men hield af naar bakboorddoch de barkslechts eene scheepslengte verwijderd zijnde toen zij het eerst ontdekt werd, liep de Pommerania in de midscheeps aan boord waar door de boegspriet van de bark den schoorsteen de brug en de luchtkokers wegnam en de voor steven in de machinekamer drongterwijl het binnendringende water de vuren uitbluschte. De machine werd gestoptalleman bevolen de boo ten uit te zettenen de passagiers die beneden warenwerden geroepen om op dek te komen. Eenige matrozen waren bij de aanvaring ge wond. Het binnendringende water deed het schip scheefvallen over stuurboord. Men begon de booten uit te zetten en daar ieder er heen drong, gaf dit verwarring. Eenige booten waren reeds vol passagiers eer zij te water gelaten kon den wordenen deze moesten er uit gehaald worden om de booten te kunnen neer vieren waardoor oponthoud ontstond. Vijf booten kwa men goed te waterdoch de bakboords achter boot welke het eerst naar beneden gelaten was, zonkdewijl die overladen waszoodat velen verdronken. De gezagvoerder bleef aan boord en wilde het schip niet verlaten. Hij was voort durend op de gebroken brug en trachtte zooveel mogelijk de orde te bewaren om te zorgen dat allen gered werden. Twintig minuten na de aanvaring zonk het stoomschip. Die gered waren in de booten werden opgenomen door de stoomboot Glengarry, die in de nabijheid zich bevond, daarna roeiden de booten weder rond om te zien of er nog iemand te redden was. Zoo vond men nog een passagier, die op een bank dreef, en bijna be wusteloos was toen men hem in de boot nam. Tot het aanbreken van den dag bleef dc Glen- garrg bij het wrak. Men zag dat het water tot aan de marsra van de masten der Eommerania kwamdoch er was niemand in het tuig te ontdekken. De geredden werden van dc Glen garry overgenomen door de sleepboot Granville en te Dover aan land gebracht. Zooals reeds gemeld werdis de gezagvoerder Schwensen door het stoomschip City of Amster dam aan land gebrachtterwijl de Moei Eilian met ingedrukten boeg te Dover werd binuenge^ sleept. Te Boulogne"" werden den 26 aangebracht, twee sloepen van de Eommerania die aan de Zuidzijde van de Varne(eene droogte in het Eng. kanaal), aangetroffen werden. De eerste werd door de South Eastern Comp, stoomboot Victoria gesleept en de tweede door een visschersboot. Zij waren klaarblijkelijk in haast te water gelaten daar de takels en vang lijnen afgesneden waren. In eene boot, bevond zich een riem, mast en zeil en zeemanskleerenzak, vier zilveren lepels en een halsdoekspeld. Volgens de laatste berichten zijn te Dover geland 172 personen en te Rotterdam de gezag- voeider. Het getal der opvarenden beliep 220, zoodat er 47 vermist zijn. Tilburg, 29 November. Heden heeft alhier een kind van ruim 13 jaren in zijne slaapkamer door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. De oorzaak tot deze daad is niet bekend. Jammer dat men hier wederom zooals in dergelijke gevallen helaas te dikwijls gebeurt te doen heeft gehad met menschen die het kind niet durfden los te snijdenzonder bijstand van de politiezoodat het nog een uur is blij ven hangennadat het reeds gevonden was. Toen het was afgesneden was het lijkje nog warm zoodat dit dwaalbegrip waarschijnlijk grootendeels oorzaak van den dood is. Heden morgen werd op de botermarkt een boerin betrapt die boter te koop aanbood die plus minus 8 ons water bevattenaar men verneemt is tegen de boerin procesverbaal op gemaakt. Dinsdag 11. stond de Parijsche fabrikant Einet voor den krijgsraad terecht. Ilij was eenigen tijd geleden, gearresteerd, op grond dat hij in 1872 bij verstek door den krijgsraad was ver oordeeld wegens deelneming aan de Commune. Zijne onverhoedscke arrestatie verwekte zooveel ontevredenheid de man wist namelijk volstrekt niet, dat hij veroordeeld was en had sedert 1871 zich geen oogenblik schuil gehouden en stond in zijne wijk algemeen als een achtenswaardig burger bekend dat hij door tusschenkomst van den Minister van Binnenlandsche Zaken voorloopig op vrije voeten werd gesteld. Toen hij den 2 6 dezervoor den krijgsraad stond en zijne onschuld aan het licht kwam, zetten de rechters een ietwat vreemd gezicht over de vroegere misvatting. Zelfs de commissaris van het Gouvernement kon geen termen vinden om een straf te eischen. Finet werd echter veroor deeld tot de kosten van het proces, dat zijne vroegere veroordeeling bij verstek tengevolge had. De Regeering heeft aan de Gouverneurs in de Provinciën bevel gezonden, de socialisten uit Duitschland en van elders, die door hun gedrag zich de gastvrijheid in Spanje niet waardig ge toond hebben, het land uit te zetten. De Gouverneur te Valladolid lieett den verkoop van het Eransche blad „la Petite Gironde" verboden, op grond dat dit blad aan 't hoofd heeft staan „Journal Rcpublicain" en die titel niet in overeenstemming is met den staatsvorm in Spanje. Sir Thomas Wade, Britsch gezant te Pekin, is uit Engeland naar Indië vertrokken, met bij zondere instructie van Lord Salisbury om zich naar Lahore te begeven en aldaar met den Onderkoning te confereeren. Men veronderstelt dat Wade's ontmoeting met Lord Lytton betrek king zal hebben op de tegenwoordig min of meer gespannen verhouding tusschen Rusland en China in verband met het bezit van Kashgar. Te Scheffiold werd Maandag, onder presi dium van den Burgemeester, eene zeer bezochte vergadering gehouden van fabriekanten, koop lieden, geestelijken en andere burgers, teneinde gelden bijeen te brengen ten behoeve der dui zenden werklieden daar ter stede, die met hunne gezinnen volslagen broodeloos zitten. Er werd verklaard dat de nood grooter was dan ooit te voren het geval was geweest te Sheffield. In de vergadering werd voor 2000 pd. st. ingeschreven. Uit Halifax wordt bericht, dat de markies van Lorne en prinses Louise daar met veel 'geestdrift en groote feestelijkheden hun intocht hebben gehouden. De nieuwe Gouverneur legde den eed af onder luid gejubel. Hij heeft den rang van zijne vrouw in zijn voordeeltoch zal hij veel moeten doen, om even populair te wor den als zijn voorganger, Lord Dufferin. Officieel wordt bericht, dat de Emir, ten gevolge van de bewegingen der Perzische troepen aan de grenzen, naar Herat heeft teruggeroepen dc troepen die hij naar Kandahar gezonden had. Men gelooft, dat de Afghanen van Peciwar tol Hurriab zijn teruggetrokken. Afghaansche ver sterkingen trekken op naar Kushi. De Ministers hebben eene circulaire ge zonden aan de leden van het Parlement, waarin zij verzocht worden de bijeenkomst op 5 Dec. bij te 'wonen. Tevens wordt gezegd dat eene stemming van het hoogste gewicht op 12 Dec., wordt verwacht. Eene depeche van den Gouverneur van Caledonië bericht, dat drie kleine vaartuigen, bemand met acht vrijgelatenen en drie zwarten, zijn geplunderd bij den mond der Eoya en dat de equipage is vermoord. De troepen zetten de vervolging der opstandelingen in het district Eoya voort. De Eolit. Corr. verneemt uit Konstantinopel dat de Ghazi Moukthar met eene bijzondere zending der Porte naar Athene zal vertrekken. Hem is hoofdzakelijk opgedragen de Grieksche Regeering te bewegen het grensgebied aan te nemen dat' de Porte aanbiedten af te zien van Janina en Trikala. In geval die regeering zich hiertoe genegen toont, zou Moukthar vol macht hebben Griekenland voorstellen te doen aangaande een of- en defensief verbond tot ge meenschappelijk afweren van de agressieve nei gingen van Europeesche Mogendheden. In de zitting der Oostenrijksche delegatie trok graaf Andrassy het wetsontwerp in, hou dende de aanvrage van het suppletoir krediet van ruim 41 millioen voor 1S78 ten behoeve van de bezetting van Bosnië en de Herzegowina. Uit Rome wordt aan de Koln. Zeitung per telegraaf gemeld dat de aartsbisschop van Bamberg ,voor zoolang de kerkelijk-politieke strijd duurt zal handelen als tusschenpersoon tusschen het Vaticaan en de Pruisische bisschoppen en geestelijken in dien zin dat hij in dageiijksche aangelegenheden van geestelijk bestuurde Curie zal raadplegen en hare instructiën aan de Prui sische geesselijklieid zal overbrengen. De bericht gever voegt er bijdat prins Bismarck deze tijdelijke schikking heeft goedgekeurd. In de kamer van afgevaardigden zijn door MinghettiBonghiCrispi en andere eene reeks van interpellatiën de Times zegt 12 de Daily News 20 aangekondigd over de bin- nelandsche staatkunde der regeeringover den toestand der openbare veiligheidover de plan nen der regeering ter geruststelling der geschokte gemoederen over de uitoefening van het recht van vergaderen over het gebeurde te Florence en Pisa (het werpen van een bom onder de menigte)over het voorgevallene te Osimo(waar eene oproerige beweging heeft plaats gehad),enz. De moord te Osimo moet aan persoonlij ke wraak toegeschreven worden. Het gerucht is onjuist, volgens hetwelk drie spoorwegwachters vermoord zijnvoordat de' Koning van Napels naar Rome terugkeerde. Een spoorwegwachter is gedood in een gevecht met boeren. Onjuist is het ook, dat er een bewaar plaats van dynamiet te Capua is gevonden en dat er te Spezzia wanordelijkheden hebben plaats gehad. De wond van Cairoli is aan het etteren ge gaan. Den 25sten 's avonds is te Rome een groote optocht met fakkellicht gehouden, waar aan o. a. alle arbeidersvereenigingen hebben deel genomen. De stoet heeft zich in beweging gezet op de Piazza del Popoio en is van daar naar het Quirinaal getrokken. Volgens een telegiam in den Temps was de geestdrift bij deze mani festatie zonder voorbeeld. Zij overtrof zelfs het enthousiasme, dat in 1870, bij den intocht van Victor Emmanuel, aan den dag is gelegd. Meer dan 100,000 personen namen aan deze demon stratie deel. Geen enkel incident had er bij plaats. Aan den Temps wordt tevens bericht, dat de internationalisten in de provincie de woelingen aan den gang houden. Te Osimo, nabij Ancona, is de adjunct-burgemeester door een dolk ge troffen. Te Jesi heeft een hoop lieden met roode vaandels de straten der stad doorloopen. Uit Florence wordt gemelddat de politie den persoon heeft ontdektdie de bom heeft geworpen onder de menigteen dat hij zijne misdaad heeft beleden. De rechterlijke instructie in zake Passanante is afgeloopen. Te Napels wordt het proces tegen de socialisten voortgezet. Er werden er meer gearresteerd. Op vele plaatsen zijn eene menigte documenten in handen der politie gevallen. Meil verzekert dat er tc Florence een persoon gear resteerd isdie gewichtige bekentenissen heeft afgelegd. Koustautiiiopcl. Prins Lobanoff, Russisch am bassadeur alhier, is naar Adrianopel vertrokken. De Oostenrijksch-Hongaarsclie ambassadeur, graaf Zichy, verklaarde aan de Porte, dat Oosten- rijk-Hongarije er voor waken zal, dat Oost- Rumelie zijne afzonderlijke organisatie verkrijgt en dat de Russische troepen met Mei a. s. dit gewest ontruimen zullen. De Porte en Oostenrijk-Hongarije zijn in be ginsel omtrent de bezetting van Novibazar tot overeenstemming gekomen. Een Irade machtigt de Porte onderhandelingen aan te knoopen tot het sluiten eener leening van 20 millioen12 millioen zullen strekken tot dekking der leeningen op de Egyptische schatting gesloten, 5 miilioen tot intrekking der Kaimes en 3 millioen voor behoeften van den openbaren dienst. Morgen wordt Christiede Servische diplo matieke vertegenweordiger, alhier verwacht. Van 23 tot en met 29 November 1878. TILBURG. Gehuwd: Hendrilcus Wilhelmus Paulusvan Os en Maria Anna Verschuren. Deodorus Cornelis Klaphaak en Leonie Ilenriette Sophie Verschuuren. Petrus Mermans en Hendrika van den Hout. Johannes Josephus van Oudheusden en Johanna Maria Zegers. Arnold us van Hest en Maria Anna Basters. Antonius Hubertus Bogaers en Petronella Francisca Mutsaers. Bevallen: Maria Cornelia Jansen geb. Smulders, z. Maria Cornelia Spijkers geb. Jansen, d. Johanna Priems geb. van'Hooiï, d. Maria Anna Verschueren geb. van Berkel. d. Anna Maria Kolen geb. de Jong, z. Gerardina Johanna Frederika Poulus geb. Kramer d. Adriana Ficheroux geb. van Opstal, d. Lucia Maria van Heijst geb. Bertens, d. Johanna Maria Chris tina Snellen geb. van Loon, d. Cornelia Jo hanna Maria Donders geb. Snijders, d. Anna Maria Catharina Dijkmans geb. Sprangers, d. Anna Wilhelmina Junius geb. Bouman, z. Overleden: Maria Josepliina Barben, 2 j. Maria Cornelia Kolen, huisvr. van Francis Ver hoeven, 39 j. Johannes van Oudheusden, eclitg. van Helena Nieuwlands, 43 j. Johanna van Spaendonk, 7 m. Christina de Wijs, echtg. van Adï-iana Aelen, 59 j. Josephina van den Broek, 3 m. Leouardus Frederikus Maria Gieliam, 4 m. Josephus Cornelis Melis, 4 w. Jósephus Franciscus Maria van Rijswijk, 7 j. Maria do Beer, huisvr. van Franciscus van der schoot, 54 j. WAALWIJK. Bevallen: Antonetta van Bijnen, geb. Mut- saerts, d. LOONOPZAND. BevallenAdriana van Beers geb. van Broek hoven, d. Adriana Ileeffer, geb. vau Hooft, z. Elisabeth van den Broek, geb. van de Mark, d. Maria Catharina Maas, geb. Kroot, d. Jacoba Woemans, geb. Stravers, d. Thorathea van Broekhoven, geb. Ploegmakers, d. OverledenCornelis Snoeren, echtg. van Maria Catharina de Bruijn, 38 j. Andries de Rooij, echtg. van Johanna van liijthoven, 46 j. Jo hanna Maria Couweriberg, 13 j. BESOMEN. BevallenTeuntje Johanna Kuijsten, geb. Goed hart, d. Cornelia Caroiina wan Zeist, geb. Nul- tenbok, z. Johanna Eijkens, geb. vairider Plas, d. Antje Adriana Goedhart, geb. yan Wijlen, z, SPRANG. Overleden: Dirk Vos, oud 19 jaren. Van Delft-Hoppenbrouwers. 35 gez. B.-A. 23/27 p.18 drooge dito 38/40 p.30 dito 20/25 p. grauw en zwart leer in soorten en Binnenzool- en contrefoorleer. C. Brans. 54 gez. West-Indische 16/18 p. 38 gez. ltio Jenairo 25/27 p. F. Gij zeis. 60 gez. West-Indische 27 p. Zeckendorf. 50 gez. B.-A. 25/28 p„ 20 dito West Indische 19/22 p. F. van Tilborgh. 40gez. West-Indische 20/23 p., 40 drooge dito 16/17 p., paardenleer en grauwe huidjes. Charles Ficq Co. Een partij gez. B.-A. ossen 30/32 p., dito dito 27/28 p., dito dito 25 p., dito dito 20/22 p., dito drooge dito 16/18-24/25 p. Rubbens Kievits. Pèse Tanins Schachtenzetters, Wals-, Stik- en Pikdraad-machines, nieuw système ltingmachines, leder en fournituren. A. J. de Bree. Mooi licht paardenleer. Jac. van Kiel. 100 gez. B.-A. ossen 32/34 p.80 dito 28/30 p., 25 gez. Para 20/21 p. P. C. Roques. 22 gez. Peron 27" p. en 13 West- Indische 24 p. G. van Loon. 50 gez. zoolleer 29/30 p., 200 In- landsche 20/25 p., 40 Java 10 p., hakken-, con- trefoor- en binnenzoolleer, verschillende soorten grauw en zwart overleer.

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2