Ledervoorraad-lijsten. Engeland. BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Duitschland. Italië. Rusland. Turkije. Handelsberichten. De N. Goeschc Ot. bericht liet volgende „De overblijfselen der zate van het vervallen dijkvak des zeedijks van den Thoor 11 polder zijn bij den lioogen vloed van 22 November, geheel bezweken. De oceaan heeft zijn vervaarlijken intocht in de verlaten landstreek gedaanOnt zettend is het aanzien der vreeselijke verwoes tingen welke reeds dadelijk aldaar zijn aange richt Tusschen de werften alwaar nog ver leden jaartwee bloeiende hofsteden stonden hebben nu de golven landwaarts inin weinige getijden een gat of kreek geslagen van reeds meer dan 30 el breedte en ruim 7 el diepte Nauwelijks .een uur na den inbraak stonden de "wilgeboomen tot aan hunne koppen onder water, en bruischten de golven dreigend en hoog tegen den retraitedijk en de binnendijken der aanlig gende polders „De geweldige 'schuring van het water bij de telkens instroomende vloedgetijen doet aan weers zijden van het reeds diep ingedrongen gat of kreek kolossale bar.ken grond instorten die de daarop staande boomen medesleurenwelker kruinen zich in de diepte verbergen terwijl hunne uit de aardklompen wild opstekende wor tels een woest en akelig schouwspel vertoonen. „Met ontroering ziet men in de bres staande, nog aan weerszijden deerlijk geteisterde overblijf selen van den afgebeukten zeedijk, die jaren lang onwrikbaar aan de baren weerstand bood. „Niet zonder weemoedig gevoel bedenkt men, dat nu de doorgaande en wel aaneengesloten zeewering aan den noorderwal van Noord-Beve land onherstelbaar en voor altoos is doorgebro ken en men huivert voor de toekomst van dit eiland als men door de breede opene bres de volle onmetelijke zee aanschouwt, welke nu, met iederen vloed het land komt bespoelen en be dreigen. De commissie door de Fransclie Kamer benoemd tot onderzoek van de staatsrekening over 1870 heeft geconstateerddat bij het uitbarsten van den oorlog tusschen Frankrijk en Pruisen, 15 Juli 1870, 46,000 soldaten, voor welke men fourage en soldij ontvangen had slechts op papier bestonden. Wederom is een belangrijke diefstal van effecten in Parijs gepleegd, en wel onder vreemde omstandigheden. De vier personen n.l. -belast den wagen te geleiden waarin de goederen van het kantoor der messageries nationales naar het spoorwegstation werden gebrachtlieten den wagen waarin zeer aanzienlijke waarden 0. a. twee pakketten met effecten ter waarde van 800,000 fr. geborgen waren, onbeheerd op straat staan om een wijnhuis te bezoeken. Van die gelegenheid werd gebruik gemaakt om de twee pakketten uit den wagen te nemen. De effecten waren van dc heeren Rotschild en Oppen- heim. Men vermoedt dat de dieven met hun buit naar het buitenland zijn vertrokken, zoodat agenten naar Frankfort, Amsterdam, Londen etc. zijn gezonden. Gewoonlijk ontdekt men de spo ren van dergelijke diefstallen eerst langen tijd daarna, als de kans om het gestolene weder in handen te krijgen zeer gering is. Dat een spoortrein door roovers wordt aangevallen, is in Spanje en vooral in Noord- Amerika geen zeldzaamheid, maar dat in het hart van Duitschland een postwagen gewapender hand wordt beroofd behoort zeker wel tot de groote uitzonderingen. liet „Dresdener Journal" deelt echter derge lijk geval mede. Bij een trein, welke' van het Boheemsche station te Dresden te 6.45 des avonds naar Reichenbach vertrekt, zijn altijd twee Duit- sche postwagens, waarvan de een de poststukken opneemt, terwijl de andere is ingericht tot bureau voor de beambten en de bewaarplaats voor geld en aangeteekende brieven. De wagens zijn zoo ingericht, dat de beambten onder het rijden van den eenen in den anderen wagen kunnen gaan. Donderdagavond deden de commies Taubert, de geaggreërde Lindner en een postconducteur in genoemde wagens dienst. Terwijl dit personeel in den bureauwagen aan 't werk was, werd plotseling de deur geopend en trad een man binnen met een revolver van onderscheidene loopen in de hand. Op beve lenden toon eischic hij dat hem de brieven van waarde zouden overhandigd worden. De heer Taubert antwoordde dat die in den anderen wagen waren geborgen. De indringer zeide dat hij beter wist, en altijd met den revolver op de beambten gericht, deed hij een stap achterwaarts en greep ruggelings met de linkerhand in een loket waar de aange teekende brieven gesorteerd lagen en verwijderde zich met een paket brieven, onder bedreiging dat hij ieder die hem volgde zou neerschieten. Het bleek dat hij 8 aangeteekende brieven en twee gedeclareerde brieven, circa 100 mark in houdende, had medegenomen. Het personeel van den trein herinnerde zich dat een passagier, volkomen aan de door de postbeambten gegeven beschrijving beantwoordende, verzocht had de retirade coupé, die zich in een wagen bevond welke aan de postwagen grensde, voor hem te openen. Hij is van daaruit in den postwagen gedrongen, na vooraf de koorden te hebben doorgesneden, die de wagens onderling verbin den, zoodat geen hulp kon gevraagd worden. Toen men te Klingenbcrg aankwam, was de retirade coupé ledig en de bewuste reiziger ver dwenen. Alles is terstond in het werk gesteld, om den vermetelen roover te ontdekken, tot dusver echter vruchteloos. Iiet is een blond man, ongeveer 30 jaren oud. De Vereenigde Staten brachten in 1860 meer dan 215 millioen kilo tabak voortin 1870 was de oogst verminderd tot 130 millioen kilo. In 187 S was de uitvoer weder ongeveer 110 millioen kiïo, waarvan 28 millioen naar Pruisen gingen, in weerwil van den belangrijken tabaks- verbouw in dat land, terwijl slechts 27 millioen naar Engeland gingen, waar geen tabak ver bouwd werd. Het aardrijkskundig genootschap te Berlijn heeft ongunstige berichten ontvangen nopens den door de Afrikaansche Vereeniging naar de West kust gezonden reiziger Schütt. Uit diens eigen schrijven blijkt, dat hij niet is vermoord (zoo als zijn Portugeesche medereiziger had bericht), maar dat hij door de Bangalas van alles is be roofd. Toch dacht Schütt zijne reis te kunnen vervolgen. Het stoomschip Prins van Oranje, kapt. Berkelbach Yan de Sprenckel, op 7 December van Nieuwdiep naar Batavia vertrokken, zal bij terugkomst in Nederland niet meer te Nieuwe- diep, maar te Amsterdam, via Ymuiden, binnen komen. Voor eenige dagen is de stoomboot Brasi- lian uit de V. S. van Noord-Amerika te Birken head aangekomen met een lading levend vee, die op de reis niet de minste schade had onder vonden. De 258 runderen (waaronder vele drachtige koeien) en de 1100 schapen verkeerden bij de aankomst in den best raogelijken staat. In Engeland acht men het dus uitgemaakt, dat zulke transporten ook in den wintertijd kunnen plaats hebben. De nieuwe Turksche Grootvizier Kheredine- Pacha is van afkomst een Circassiërhij werd nog jong zijnde, te Tunis als slaaf verkocht aan den eersten Minister van den Bey Ahmed, Mustapha, zelf vroeger een slaaf, doch toen zwager van den Bey. Kheredine wist door zijn gunstig uiterlijk de gunst van zijn meester te verwerven hij huwde diens dochter, werd achter eenvolgens minister, generaal en gezant te Kon- stantinopel. In 1873 volgde hij Mustapha als eerste Minister te Tunis op en door zijn toedoen zond de Bey aanzienlijke sommen, om den Sultan in den oorlog tegen Rusland te helpen. Plotse ling viel hij in ongenade, maar hij kon zich troosten met het aanzienlijk fortuin, dat hij had vergaderdspoedig daarna werd hij door den Sultan naar Konstantinopel geroepen en de voor malige slaaf is thans Grootvizier. Uit Noord-Duitschland wordt gemeld, dat zich aldaar aan de zeekusten thans vele zooge noemde Groenlandsche duiven ophouden, wat een zeldzaam verschijnsel is. Deze vogels be lmoren op Groenland en Spitsbergen thuis en worden soms door stormen ver zuidwaarts ge dreven. beweging en samenzwering in het midden van Europa niet mogen dulden. In officicele kringen wordt gemeld dat Duitschland en Spanje het initiatief zullen nemen tot een krachtig optreden tegen de Internationale en tegen de geheime genootschappen. Een wetsontwerp daartoe zou bij de Cortes worden ingediend. Een telegram uit Lahore meldt aan Daily Telegraphdat generaal Robert waarschijnlijk zal overwinteren op de hoogten ten Oosten van Tien Peiwér-pas. Het politiek gevolg van Ro bert's overwinning zou zijndat 30,000 Shiks den Emir zijn ontvallen en de grootste helft van de provincie Koerem onder Engelands in vloed geraakte. De Khyber-pas is rustig en Shir Ali zendt, naar men zegt, zijn gezin veilig heidshalve 'naar Turkestan. Ook verzekert men, dat twee Russische officiereneen dokter en dertig Kozakken nog te Kaboel vertoeven. De Berlijnsche correspondent van den Times verhaalt, .op grond van geruchten in de Russische pers, dat Rusland aan Engeland het voornemen te kennen gaf, Mern en de naburige streken te bezetten, ingeval eenig gedeelte van Afghanistan door Engeland wordt geannexeerd. Londen9 Dec. Van den Ssten wordt uit Philippopel aan de Times gemeld, dat de Russen van de commissie voor Oost-Rumelie eëne som van 23 millioen eischen als vergoeding voor de door hen reeds gemaakte' bezettingskosten. i De ochtendbladen beschouwen des Emir's antwoord als onbevredigend, en dringen aan op het voortzetten van de krijgsverrichtingen. Ge neraal Biddulph telegrafeert dat hij den weg naar Candahar open vond. In het Lagerhuis heeft sir Stafford Nortli- cote in antwoord op ecne tot hem gerichte vraag gezegd, dat de Regeering geen rechtstreeksche berichten uit Kaboul had ontvangen. Daaren tegen had zij vernomen dat de Russische gezant Afghanistan had verlatenwaarna nader was gemeld dat hij naar Europa was teruggekeerd. Lahore, 9 Dec. Generaal Roberts doet huisjes bouwen voor een deel van zijn troep in de Pei- war-kloof. Volgens geruchten is er orde ge geven om op Djellalabad te avanceeren. Een ander gerucht zegt dat de Emir door den Ba- mian-pas gevlucht ris naar Turkestan. Bristol9 Dec. De „West of England and South of Walesdistrict Bank" heeft hare beta lingen gestaakt tengevolge van de overgroote opeisching van gedeponeerde gelden. De heer Albert Gigotprefect van politie te Parijsis voor eenige dagen naar Londen ver trokken, om aldaar de werking der rechtbanken van politie na te gaan en te onderzoekenin hoever het Er.gelsche systeem gevolgd kan wor den ter verzekering zooveel mogelijk van de persoonlijke vrijheid in Frankrijk en ter ver korting van den duur der preventieve gevangen schap. De heer Albert Gigot is vergezeld van den heer Picot, hoofdambtenaar bij het depar tement van justitie. De JEcole des beaux-arts is het tooneel geweest van eene hevige vechtpartij tusschen de kweekelingen van den heer Cabanel en die van Gérome. Het bestuur der school heeft onmid dellijk de beide ateliers gesloten, dat van Cabanel voor eene maand en dat van Gérome voor 14 dagen. Toen den volgenden dag de kweekelingen terugkwamen en dc deuren gesloten vonden, verwijderden de leerlingen van Cabanel zich zonder eenige rustverstoring, maar die van Gé rome beukten de deur tot dat ze opensprong en maakten in het atelier een verschrikkelijk alaim. De inspecteurdie de orde wilde her stellen, werd begroet met het lied der Lampions. Parijs9 Dec. Naar men verzekertzullen de kiescollegeswaar een nieuwe afgevaardigde moet gekozen worden, tegen 20 Januari bijeen geroepen worden. De Epoca bevat op nieuw een artikel over de gastvrijheid, door de Zwitsersche Regeering aan staatkundige vluchtelingen verleend. Het blad herhaalt, dat de Regeeringen dit brandpunt van Zondag is te Berlijn in alle Protestantsche en Katholieke kerken, alsook in de nieuwe joodsche synagoge, 's Keizers herstelling plechtig herdacht, De Keizer en Keizerin, de prinsen en prinsessen, de hofbeambten en ministers waren tegenwoordig bij de godsdienstoefening in den Dom alwaar de hofprediker Bauer eene leerrede hield. Op den terugweg naar het paleis werd de Keizer door eene talrijke menigte met vol gejuich be groet. Ten 1 ure hield hij receptie voor het corps diplomatique en de leden van den Bonds raad. Ten 3 ure heeft hij met den Kroonprins in een open rijtuig rondgereden. Ook toen weder werd hij door de duizenden wandelaars met levendige toejuichingen begroet. Van na genoeg alle Europeesche Kabinetten heeft hij felicitatiën ontvangen. De socialist Hasselmann, die wegens zijne verbanning uit Berlijn naar Hamburg is ver trokken, heeft aldaar een nieuw blad aangekon digd. Dit werd hem verboden en naar men verneemt, is hij er thans gearresteerd. schildwacht maakte alarm en weldra kwam een compagnie soldaten uit de kazerneonder aan voering van den luitenant Vegezzi. De oproer lingen waren met revolvers gewapend. Er werd van beide kanten gevuurd. Een der opstande lingen viel doodelijk gewond de anderen gin gen uiteen. Maar den soldaten was de over winning duur te staan gekomen een sergeant was gedood vier soldaten waren zwaar gekwetst, en de luitenant Vegezzi lag stervende uitgestrekt op den grond. Er werd een onderzoek ingestelden het bleek toen dat Vegezzi van achteren was ge troffen. De bewijzen brachten aan 't lichtdat de korporaal Barsantiachter Vegezzi geplaatst zijn geweer op den luitenant had losgebrand. Barsanti had ziqh namelijk verkocht aan de republikeinen. Door den krijgsraad ter dood veroordeeldwerd hijnadat de Italiaansclie troepen zich meester hadden gemaakt van Rome, gefusilleerd. Rome, 9 December. Nicotera heeft in de Kamer van afgevaardigden het Ministerie ten opzichte der maatregelen voor openbare veilig heid gecritiseerd. Daarop zijn de algemeene beschouwingen gesloten en is het debat over de motiën geopend. De Rom. Unita Cattolica meldtdat de voorzitter der Kamer van afgevaardigden veel ongeteckende brieven heeft ontvangen met bedreigingen ten gevolge waarvan hij de on- deraardsche gangen van het paleis op Monte Citorio heeft laten onderzoeken. Hij heeft voorts gelast een streng toezicht te houden op het uitdeelen der toegangskaarten tot de Kamer. De afgevaardigden kunnen elk over niet meer dan eene kaart beschikken en onder zijne verantwoordelijkheid moet hij den naam en het beroep van den persoonvoor wien hij de kaart bestemtopgeven. Wie was Barsantinaar wiens naam de clubs zich genoemd Jhebben die in de laatste dagen zooveel vanzich hebben doen spreken en die thans op last der regeering gesloten zijn Pietro Barsanti was een militair die in 1870 ge fusilleerd werdomdat hij deel had genomen aan eene oproerige beweging en een militair had gedood. De volgende bijzonderheden versprei den eenig meerder licht over dc zaak: In den nacht van 23 Maart 1870 naderden een veertigtal personen de kazerne San Frances co onder de kreteuLeven de soldaten Weg met de Monarchie! Lere de Republiek! De Bij het eindtractaat nopens den vrede tusschen Rusland en Turkije zou naar een der bladen wil Rusland zich verbinden in Februari 1879 uiterlijk in Maart 1879 het grondgebied te ontruimen gelegen tusschen de grenzen van Oost-Rumelië en de tegenwoordige uiterste positie der Russische troepen voor Con- stantinopel't welk onmiddelijk tot het Turksch gebied behoort. Turkije erkent de verplichting hem opgelegd bij het verdrag van San-Stefano om aan Rusland een oorlogschatting van 300 millioéii roebels te betalen. De Turksche Re geering zal trachten, de som in jaarlijksche ter mijnen af te doen. Een termijn van 25 milli oen zal Turkije nog voldoen voor |de vermelde gebiedontruiming. De Porte verbindt zich bin nen 2 maanden 10 millioen uit te betalen aan de Russische onderdanen welke door den oor log geleden hebben. In een slotartikel verklaart de Sultan zich bereid zijn verplichting, om een grensstreek van Albanië aan Montenegro af te staan zoo spoedig mogelijk na te komen. Hij zal al het mogelijke doen, om Podgoritza Zabljah en Spuz na het aftrekken der Russen uit het vilajet van Adrianopelterstond te ont ruimen. Verder worden eenige bepalingen ge stipuleerd omtrent de wijze waarop het bedrag van een onder garantie van Engeland te sluiten leening van 25 millioen pond sterling zal wor den besteed. Engeland zal zich als waarborg voor zijn garantie van het recht van bezetting van Brussa voor onbepaalden tijd wenscheu verzekerd te zien. Konstantinopel9 Dec. Een Engelscli burger werd op den verkoop van buskruit en andere contrabande betrapt hij vluchtte in het Engel- sche consulaatdoch de Russen drongen daar binnen en maakten zich van den schuldige meester. LOONOPZAND. 80 drooge B. A. 15 p., 50 dito 12/13 p.40 dr. gepekelde Phernarabucq 15 p.35 Inlandsche ruggen 9/10 p., 37 Padang 6/8 p., 40 Java 11 p., 225 Engelsclie Java 8/9 p., 50 Bali 6/10 p., 50 Kaaphuiden 6 p., 40 zwarte heelen keper ronden nerf 21/s p., 50 dito keper 272 P-, 60 dito ronden nerf 27j P-, 6 dozijn Javalielften dito 3 p., 125 Java-overleer in 't smeer 4 p.400 Calcutta dito 272/3 p., 200 paardenhalzen dito P/2 P-4 dozijn kalfsvellen 13/14 p. 't dozijn, verschillende partijen binnen zoolleer, 100 paar vetleeren genaaide mans pantoffels, 20 paar paardenleeren vrouwenkuit- laarzen, 30 dito halve dito, 15 dito ondervrouwen. Nadere inlichtingen worden gegeven door het Bestuur der Looiers- en Schoenmakersvereeniging. Rotterdam, 9 Dec. Tarwe. Van Inlandsche witte zoo jarige als nieuwe was de toevoer weder bij zonder beperktzoodat tot vorige prijzen nog moeielijk was op te ruimen. Jarige VlaamscheZeeuwscheFlakkeesche en Overmaassche de beste f7-50 9.50; dito min dere f 7.50 ii 8.80. Nieuwe dito de beste f 9.a 9.80; dito dito mindere f 7-50 a 8.80. Buitenland- sche goed prijshoudend, in sommige gevallen iets minder betaald. Rogge. Inlandsche door meerderen toevoer tot lagere prijzen moeilijk te verkoopen. Vlaamsche en Zeeuwsche f 6.30 a 6.90Overra. en mindere soorten t'5.70 h b.70. Gerst. Zeeuwsche Winter en Zomer met redelijken toevoer tot lagere prijzen vlug van de hand ge gaan. Mindere kwaliteiten traag. Zeeuwsche, Flakkeesche en Overmaassche Winter de beste f7.7.60, dito mindere f6.a 6.90, dito Zomer f4.50 a 6.70. Haver. De beste soorten 10 cents minder, lichte en wankleurige qualiteiten ondervinden weinig aftrek.

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2