BINNENLAND. De heer Van der Heijden stelt dan voor het tractement van den Secretaris gelijk te stellen met dat van den hoofdonderwijzerhij begrijpt niet waarom men meer geld wil geven dan ge vraagd wordt en blijft de handelwijze van den heer Van Heijst zeer inconsequent vinden. De heer J. B. Timmermans merkt op dat men bij tractements-verhooging ook voor de toekomst verbonden isook wordt het pensioen daardoor verhoogd. Hij zou meer voor eene gratificatie zijn daar die maar voor eens is later zal er wellicht nog een kweekeling moeten worden aangesteld die ook al geld zal kosten. Hierna werd besloten de kosten voor onderwijs met f 50 te verlioogen en dat de raad dan later zal beslissen of die som aan den hoofdonder wijzer zal worden toegekend. Verder zou de commissie gaarne zien dat er eene prijsuitdeeling plaats had, teninde de am bitie der leerlingen op te wekken. De Voorzitter geeft te kennen dat hiervoor gezorgd is en er eene prijsuitdeeling zal plaats hebben. 9. De commissie vraagt of onder het artikel advertentiekosten mede begrepen zijn de f 50, die aan den Uitgever van „De Echo van het Zuiden" zijn toegekend voor de opname der gemeente-publicatiën, zoo niet dan kon daarvoor een afzonderlijke post op de begrooting gebracht worden. De Voorzitter antwoordt dat die som er onder begrepen is. Hij zoude tevens bij deze gelegen heid den Uitgever verzoeken de gemeente-publi caties steeds aan het hoofd van het blad op te nemen, zoodat men niet behoeve te zoeken of er publicaties in voorkomen. De heer Van Heijst heeft opgemerkt dat enkele malen de .Uitgever geen verslag van de Raads vergadering konde opnemen, omdat hij niet of te laat kennis van die vergadering had gekregen. Hij stelt voor hem een briefje te zenden, wan neer er vergadering zal gehouden worden. De Voorzitter geeft te kennen dat, als dit al een enkele maal gebeurd is, dit nergens aan moet geweten worden dan aan vergeetachtigheid van dengene die belast is met de kennisgevin gen te bezorgen y overigens zal hiervoor gezorgd worden. 10. Teekenschool. De Voorzitter geeft te kennen, dat als de vorige leeraars op de voorwaarden van vroeger willen toetreden het hem groot genoegen zal doen dat de teekenschool als vorige jaren ge opend werd. Het teekenonderwijs toch is on misbaar voor de vorming van ambachtslieden. Hij heeft een wenk gekregen, dat die onderwij- school confereeren. Hij zoude daarom den po3t van f 321 op de begrooting brengen. De heer Van Heijst zou trachten een gemeente architect te krijgen en die dan met het teeken onderwijs te belasten. Nu moet men zoo dikwijls er gemeente-werken uitgevoerd worden, personen van buiten laten komen. Kon men echter een geschikt man vinden, dan zou hij er voor zijn f 500 op de begrooting te brengendat zou veel voordeel voor de gemeente zijn. De Voorzitter stemt er volkomen mede in dat een moreel architect voor de gemeente veel zou kunnen verdienen. De heer J. B. Timmermans zou beginnen met te adverteeren, om een architect te vinden, die tevens belast zoude zijn met het teekenonderwijs. De Voorzitter stelt voor de zaak der teeken school aan B. en W. over te laten. De heer van Riel zoude evenals vroeger f 321 op de begrooting brengen, waarmede de Voor zitter zich vereenigtde zaak zelve wordt echter aan B. en W. overgelaten. De heer Van Heijst wenscht B. en W. een wenk te geven, om een minimum getal leerlingen te bepalen uit Waalwijk. De heer Quirijns vraagt of hiermede de zaak van den gemeente-architect is afgeloopen die f321 worden uitgetrokken voor de teekenschool reeds meermalen is er over een architect gespro ken, maar telkens is het afgesprongen omdat er niets voor op de begrooting gebracht was. Wordt besloten een post voor den gemeente architect pro memorie uit te trekken. Hierna bracht de Voorzitter hulde aan de commissie voor de nauwgezette wijze waarop zij zich van hare taak^ gekweten had, waarna de gemeentebegrooting voor 1879 zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. Verder brengt de Voorzitter ter tafel Het supplitoir kohier van den Hoofd omslag, dat goedgekeurd wordt met de twee volgende wijzigingen De aanslag van Verlegh wordt gebracht van S00 op 600 gulden en die van Schonk van 600 op 800 gulden. De Voorzitter vraagt machtiging tot het ver pachten der Marktgelden. Toegestaan. Wat het innen der havengelden betreft, het vorig jaar is bepaald iemand te benoemen op 5 pCt. De heer Van der Heijden zegt dat men het vorig jaar den goeden weg gevolgd heeft; men moet laten inschrijven en de goedkeuring voor behouden. De heer Jud. Timmermans is het niet met den heer Van der Heijden eens. Hij zoude een percentage vaststellen dan sollicitanten oproepen uit welke de raad dan eene keuze kon doen. De heer Van Heijst vindt er niets tegen iemanddie er mede bekend is en zijn post goed bediand heeft opnieuw te benoemen. De heer Van der Heijden meentdat juist de heer Van Heijst er het vorig jaar op heeft aangedrongen om Rekkers te vervangen, die ook zijne betrekking even goed bediend had. De heer Van Heijst antwoordt hieropdat er tegen Rekkers klachten waren ingekomen en tegen den tegenwoordigen havenmeester niet. De heer Van der Heijden zegtdat er wel klachten waren ingekomen maar geene bewijzen tot staving dier klachten overigens is er geen enkel lid van den raad dat aan die klachten eenig geloof heeft gehecht. De Voorzitter zegtdat de raad het vorig jaar besloten heeft den tegenwoordigen haven meester te benoemen dat er nu veel onaange naams voor den man in gelegen is ontslagen te worden daar er geene klachten tegen hem zijn ingekomen. De heer Van Iersel vindt dit niet barder dan de vroegere handelwijs omtrent Rekkers. De heer Van der Heijden zegt, dat de haven meester niet is een ontslagen ambtenaarmaar een ambtenaar wiens tijd om is. Hij zou per centen vaststellen sollicitanten oproepen en dan den raad laten benoemen. Er zijn echter twee personen over wie niet te klagen is. Maar als er nu b,v. een van die twee de betrekking wilde waarnemede voor 3%, wat zoude daartegen zijn? Eindelijk wordt beslaten een maximum van 5% vast te stellen en solicitanten voor de be trekking van havenmeester op te roepen. De Voorzitter deelt mededat de heer Wicking hem verzocht heeft het ontwerp voor de rioleering in plaats van den heer Van den Elzen te mogen maken De heer Van Heijst vindt het niet doelmatig daarmede weer een vreemde te belasten daar er in de gemeente iemand isdie het ook goed zoude doen. De heer Van der Heijden zou wachten of er soms een gemeente architect zoude benoemd worden men kon er die dan mede belasten. Aangehouden. Ingekomen een verzoekschrift van den veld wachter Van Loonverzoekende verhooging van traktement: De heer De Haan zoude durven voorstellen oftrpoofint f 1 r>0 t.prnir fp vnn flf hntz-'-miin dan geeft cle gemeente niets meer uit en de man is geholpen. De Voorzitter zal liefst geheel buiten stemming blijven. Het voorstel van den heer De Haan heeft hem verwonderd. De veldwachter is in het geheel niet geschikt voor politie hoe men hem heeft op den stang gereden het hoeft niet geholpen. De heer De Haan houdt een lang pleidooi ten gunste van den veldwachterdat daarop neerkomtdat men iederdie misdaan heeft moet vergeven. Hij gelooftdatals men adressant de f 150 van de botermijn teruggeeft, dit hem zal aanzetten om al zijne krachten in te spannen om zijne plichten getrouw te vervulllen. De Voorzitter wil gaarne vergevenmaar dan ook bewijzen van beterschap zien|spreker vraagt aan den heer De Haan of de veldwachter ecnig bewijs van beterschap heeft gegeven. De heer Van Es zou den veldwachter zoo gaarne dat baantje gunnen als iemandmaar de botermijn is de plaats niet voor Van Loon. Hij hoort op de marktdagen op de markt te zijn. Zijn salaris in niet groot. Hij zou hem dezen winter eene gratificatie geven met het oog op de ziekten die hij in zijn huisgezin gehad heeft. De heer Jud. Timmermaus maakt uit de de batten opdat B. en W. het omtrent deze zaak niet eens zijn. Ook hij is er voor ambtenaren goed te bezoldigen. Echter zoude hij B. en W. verzoeken de zaak voor te bereiden en ze dan in de eerstvolgende raadsvergaderingdie toch spoedig moet gehouden worden te behandelen en af te doen. Na eenige discussie conform besloten. De heer Van Heijst wenschte den naam van de Kloostersteeg te zien veranderd. De Voorzitter merkt opdat hij reeds lang gewenscht had die straat de „Stationstraat" te kunnen noemen. Hij zoude er voor zijn zoo lang te wachten. Niets meer te verhandelen zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. De geachte Voorzitter houcle mij de volgende opmerking ten goede De gemeente-publicaties worden altijd aan liei hoofd der courant^ opgenomenwanneer zij bij tijdsdat is Dinsdag en Vnjdag vóór vier uur des namiddags worden bezorgd. Die echter later b. v. Woensdag of Zaterdag voormiddag inkomen als de eerste pagina is afgedruktmoeten wel geplaatst worden waar nog plaats te vinden is. De UlTGEVEtt. In ons nummer van 5 December deelden wij mede, dat in de op Zaterdag 30 November ge houden vergadering van den Gemeenteraad van Waalwijk, de notulen der Vergadering van dien Raad van 29 October waren goedgekeurd met 7 stemmen tegen 3, zijnde die van de heeren Zijlmans, Vau Es cn Van Riel. Geheel buiten onze schuld hebben wij hier eene vergissing begaan. Behalve de drie ge noemde li'eeren stemde ook nog tegen de lieer J. B. Timmermans, gelijk ons gebleken is uit de voorlezing der notulen van die vergadering. Zoo als wij onzen Lezers mededeelden konden wij die vergadering niet bijwonen en moesten dus afgaan op inlichtingen, die nu blijken onjuist geweest te zijn. Phileas Eogg, de held van Verne's reis om de wereld in 80 dagen, heeft zijn meester gevonden in een werkelijk bestaanden mr. Nars, consul van Amerika te Alexandriëd\e een heuschelijke reis om dc wereld gemaakt heeft niet in den tijd van '80 dagen, maar van 6S dagen. Hij legde het traject van Alexandrië naar San Francisco, via Brindisi, Parijs, Londen, Liverpool en New-York, in 20 dagen af; on middellijk verliet hij San Francisco en bereikte binnen 20 dagen Yokohama, stoomde van daar direct door naar Cevlon, op welk eiland hij na verloop van 16 dagen aanlandde en deed van daar de reis naar Suez in 12 dagen. Er wordt niet bijgevoegd, welk motief die geachte vreemdeling had om een reis te onder nemen, waarop hij niets zag dan stations, hotels en stoombooten. -Met den heer Albert Lcutner, die op zich genomen heeft het gezonken Dnitsche pantser schip „Kurfürsl" te lichten, is tot hetzelfde doel een contract gesloten voor de „Pommerania", tegen vergoeding van 35 pCt. der waarde van het geborgene in geval van mislukking wordt aan hem niets betaald. Men is van plan het lichten te beproeven door het bevestigen aan het wrak van een groot aan tal gummi ballons, ieder in staat om ongeveer 10 ton te lichten en die onder water met lucht worden volgeperst. Deze ballons hebben een waterdruk te wederstaan die aan de drukking van verscheidene atmospheeren gelijk staat, (de drukking der atmospheer is gelijk aan ongeveer 15 Engelsche ponden op de oppervlakte van eene vierkante Engelsche duim. Stijgen nu de ballons met het wrak in de hoogte, zoo ver mindert de waterdruk met de mindere diepte, --- ut al_iiK.oUi zich met geweld uit te zetten, waardoor deze dan gevaar loopen te barsten. Om zulks te voorkomen, is op iedereu ballon eene veiligheids klep bevestigd. Bovendien zijn zij door een net van dik touwwerk omgeven. Het lichten zelfs wordt zeer verzwaard doordat men in de diepte slechts met stil water, alzoo bij ieder getijde slechts van een half uur tot een uur werken kan, dewijl op de plaats, waar de „Pommerania" gezonken is, zoowel bij vloed als eb een buiten gewoon sterke stroom gaat, waardoor het on mogelijk is iets onder water uit te voeren. Te Schoonebeek, gemeente Dalen, is eene bejaarde vrouw, die, om het vuur aan te maken, daarop petroleum goot, in brand geraakt en reeds kort daarna overleden. In de nabijheid van de Nijlamerbrug te Weststellingwerf zijn twee personen door het ijs gezakt. Slechts een, een jongen, wist zich te redden, de ander moest het met den dood be- koopen. Te Wommels hadden een klein 20-tal perso nen de onvoorzichtigheid zich op het zeer zwakke ijs te begeven. Het gevolg was dat allen er door zakten. Dank zij de spoedig toegesnelde hulp, werden allen gered. Men schrijft uit UtrechtEen landbouwer uit Vleuten had, naar verhaald wordt, vóór eenige dagen bij een slachter alhier eene koe afgeleverd. Des avonds met eene goede som gelds bij zich huiswaarts keerende, hoorde hij op eonigen afstand op den eenzamen weg eenige stemmen, die hem beangstigden en hem deden besluiten zich te verschuilen in eene schuit, die in de vaart langs den weg gelegen was. Nauwe lijks daar verscholen, naderden eenige personen, uit wier gesprek hij meende te moeten opmaken, dat zij met een misdadig voornemen op hem wachtten. Nadat zij waren voorbijgegaan, vluchtte hij uit de schuit naar de stad terug en waar schuwde de politie. Eenige agenten vergezelden hem en zijn vermoeden bleek niet ongegrond. Vooruitgeloopen zijnde werd hij aangevallen, doch onmiddellijk door de politieagenten ontzet, die de aanranders in arrest namen. Deze moeten gebleken zijn knechts van den landbouwer te zijn. Het ijs heeft ook te Vlissingen een offer geeischt. Twee jongens, die aan de Vest speel den, lieten een knikker over het ijs rollen. Zij liepen die na op het ijs, dat weldra onder hunne voeten wegzonk. Een van hen werd gered, doch de ander, een 15jarige knaap, moest er het leven bij inschieten. Uit Hildesheim wordt, ten bewijze dat de aanplantjng van vruchtboomen langs de straat wegen groot voordeel oplevert, medegedeeld, dat bij den verkoop van het ooft, hetwelk in dit jaar langs de straatwegen enkel van het inspectie- district Hildesheim is verzameld, de som van 30.000 mark verkregen is. Iti den laatsten tijd werd te Sittard des avonds van de karren der molenaars zakken met meel gestolen. Het is de politie thans ge lukt den dader, zekeren 11., op te sporen. Hij is echter voortvluchtig. Twee kleermakers bewoonden samen een kamer in de hoofdstad cn leefden in goede vriendschap. Een van de twee vrienden echter was altijd hoogst sierlijk gekleed en veel beval- liger dan de ander. Dit wekte jaloezie naar het scheen want dezer dagen is de ander met de noorderzon vertrokken gehuld in het beste pak kleeren zijns vriends en het valies gevuld met het schoonste wat hij vinden konzijn eigen gewaden in de plaats achter latende. Te Utrecht hadden zich maandag avond twee jongentjes van 6 en van 10-jarigen leef tijd op het nog brooze ijs der Kruitvaart aldaar gewaagd met het droevig gevolg dat het jongste kind levenloos werd opgehaald en het oudste in bewusteloozen toestand naar het Zieken werd vervoerd. Terwijl de jvrouw ven H. Hoppete Weerdingerveen (Drente) met hare 4 kinderen in huis was stortte Woensdag middag jl. de zolderdie te zwaar beladen was eensklaps in moeder en kinderen er onder begravende. Een knaapje van 8 jaar wist zich onder het puin weg te werken en ging zijn vader roepen die niet ver van huis aan den arbeid was. Zoo spoedig mogelijk trachtte men de ongelukkigen te redden. De moeder en 2 kinderen kwamen levend te voorschijn maar een 6-jarig meisje was bezweken. Ware er niet spoedige hulp opgedaagd'allen zouden ellendig omgekomen zijn; de vrouw was op 'tvuur gevallen. He toestand van het armoedig gezin is er natuur lijk niet door verbeterd. Uit Kiistrin wordt het volgende gemeld De brugwachter iBruckmann alhier vond in het laatst van November in een ijsblok voor de brug een nest met 3 jonge vischotters waarvan hij er eene opkweekte, Het jonge waterdier werd in den aanvang met melk uit een flesch gevoed Thans echter wordt het door een hond, die voor eenige dagen een jong heeft geworpen, mede gezoogd, 't Is zeker nog niet vaak ge beurd dat een a ischotter een hond tot miu ueert. Met waterdier groeit uitotckcnd. Door de politie te Deventer is tegen ver schillende ingezetenen proces-verbaal opgemaakt wegens het in dienst hebben van kinderen be neden den leeftijd van 12 joren. Uit Sliedreclit wordt ons gemeld .- Yan de sleepboot Dordrecht 111, kapt. P' Bovenst, opstoomende van Dorut naar Ruhrort met 5 groote vaartuigen is heden ochtend ten 7 uur de ketel gesprongen. Gloeiende stukken ijzer werden in alle richtingen weggeslingerd. De slag werd tot een half uur "ver gehoord. Het schip heeft betrekkelijk weinig geleden en is langzaam gezonken. Van de equipage van 6 man zijn er vijf ongedeerd gered door eeim boot van het naaste schip. Alleen de ma chinist is omgekomen. Hij is met. het schip gezonkennalatende eene vrouw en een kind, De vaart is eenigzins belemmerd. Morgen begint men te lichten. - Men is sedert eeuigen tijd begonnen om ladingen levenden visch van Denemarken naar Engeland te vervoeren met de geregeld tusschen beide landen varende stoombooten. De visch wordt in de plaats geborgen die voor water- ballast is ingericht ^ballast water-tanks). De schol en kabeljaauw, in Engeland op deze wijze van Denemarken aangekomenwaren in volmaakt goeden staat en werden duur verkocht. Waalwijk, 18 December. Naar men ons mededeelt heeft gisteren avond ten koffiehuizc van den heer A. van Riel, tusschen eenige heeren eene voorloopige bespreking plaats gehad, met het doel om in deze gemeente een „Katholieke Kring" op te richten. - De Burgemeester van de hoofdplaats onzer provincie heeft zijn ambtgenooten in dit gewest uitgenoodigd sub-commissien te vormen tot het inzamelen der bijdrage voor het nationaal hul deblijk onze aanstaande Koningin aan te bieden. Naar men met zekerheid verneemtzal binnen eenige dagen ook in onze gemeente eene com-' missie tot dat doel in 't leven worden geroepen. Wij juichen van harte toe, dat Waalwijk in de gelegenheid zal worden gesteld een pareltje te kunnen bijdragen aan de kroon van haar die wij weldra als onze geliefde vorstin zullen kunnen begroeten. Ciipclle16 December. Gisteren avond is uit den stal ten nadeele van den arbeider A. Verduijn in het gehucht Zaudschilonder deze gemeente eene geit ontvreemd.

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2