z a a. eJ •S CH J# ii; Frankrijk. Engeland. Turkije. Ingezonden stukken. Italië. BUITENLAND. Belgie. u •1 I <A Jn F A Pr ile 1: I P- bcl d?8 l^e tid eid d] g» J If CI 111 10 i n ti»r nr« g?n d;it Vot ksi *ra 01- te7U 0< T W 1 komt zijn dank betuigen voor eene kleine gelde lijke ondersteuning, die hij zegt, vóór eenigen tijd toen hij een zieken arm had van den persoon, dien hij met zijn bezoek bevoor deelt, te hebben ontvangen. Die kleine gift, gevoegd bij die van vele andere goede menschen, heeft hem in staat gesteld eene negotie te be ginnen en zoo op eerlijke wijs zijn brood te ver dienen. Zijn zaakje gaat goed, en als een wel smakend bewijs, dat de dankbaarheid ,,de wereld toch nog niet uit is," biedt hij eenige citroenen ten geschenke aan, die in den regel met een „blijf maar goed oppassen, jongen worden aangenomen En dan komt de aap uit den mouw. „O zeker daar zal het niet aan mankeeren Hij past goed op! Heel goed! Zie maar!" En een aardig sommetje wordt voor den dag gehaald, dat de brave jongen reeds bespaard heeft. Er ontbreken juist nog maar twee ook wel eens drie en enkele malen zelfs doch dan op zeer gunstig terrein vier gulden aan, en dan. dan heeft hij zijn ideaal bereikt dan kan hij een karretje koopen en daardoor zijne negotie aanmerkelijk uitbreiden. Het sparen gaat in den^ laatsten tijd wel niet zoo gemakkelijk meer, 't is een slappe tijden daaromals menesr hem soms die twee. Enfin men loopt er in. Dit veelbelovend jonge mensch, dat, naar men meent, zich de moeite getroost heeft uit Zeist te komen, om zijn weldoeners te bedanken, heeft nog maar niet kunnen besluiten zijne „spaar penningen" aan een karretje te besteden. Hij schijnt met zijne „dankbaarheid" bij de goedgeloo- vige Stichtsche burgers meer winst te behalen, dan de uitbreiding zijner affaire hem waarschijn lijk zou opleveren. Eergister avond, omstreeks 11 ure is een hevige brand uitgebroken in de haardoek weverij van de firma Willemen Co. in de Crispijnlnan te "Rotterdam. De brand is ontstaan in een groote loods, die tot werkplaats diende en deelde zich van daar mede aan kleinere loodsen, die in de nabijheid stonden. Al die gebouwen zijn vernield. Een pand, uit drie huizen onder ccn dak bestaande, vatte mede vuur en heeft aan de achterzijde groote schade geleden. Een stoomspuit en een groot aantal handspuiten hebben water gegeven. Aan-de krachtsinspanning der brandweer heeft men het te danken, dat de vlammen geen groo- tere verwoestingen hebben aangericht. Januari a. s. voorloopig gesloten worden, waar door velen zonder werk zullen geraken. Ook de suikerfabriekendie slechts gedurende eenige maanden var. het jaar werk verschaffen zullen spoedig haren voorraad beetwortels verwerkt hebben. Met de fabriek van den heer Wittouck is dit reeds het geval; de beide andere fabrieken zullen weldra eveneens den arbeid staken. Het Engelsche schip „Hesperia", kapitein Snowden was Zondag middag in de Noordzee koersende naar Brouwershaven. De zeeloods, vermeenende in de verte rook te zien van een sleepboot, klom ®m zich daarvan x vergewissen in het want, doch viel door een ongelukkig toe val over boord. Daar het alras bleek dat hij niet kon zwemmen, bond een 14-jarige scheeps jongen zich de loglijn om het lijf en sprong over boord, greep den loods en hem boven water houdende, trachtte hij het schip te be reiken. Men zag van het schip dat zijn krachten daarbij te kort schoten. Een negermatroos sprong nu onmiddellijk er bij, en mzt diens hulp be reikten loods en jongen het schip, en alle drie werden behouden binnen boord gehaald. De loods had inmiddels zooveel water ingekregen, dat men de bekende voorschriften voor drenke lingen op hem moest toepassen, waardoor het gelukte de levensgeesten weder op te wekken, nadat het schip op de reede van Brouwershaven was gekomen, werd van den wal hem verder geneeskundige hulp verstrekt. De zadelmaker S. en de treinsmid E. beiden van de Staatsspoorwegen te Boxtel, zijn gevankelijk naar 's Bosch overgebracht, beschul digd uit een valies door een reiziger die een oogenblik de coupe verlaten had achtergelaten, behalve andere voorwerpen een bankbiljet van f40 te hebben ontvreemd. Een yan hen heeft reeds bekend. Het „Politienieuws" meldt, dat te Amsterdam een niet zeer gunstig bij de politie aangeschreven knaapje van nauwelijks 15 jaren, die reeds voor diefstal met inbraak een vonnis achter den rug heeft, dezer dagen in den vroegen morgen be trapt werd bij een winkelier, waar hij poogde met een valschen sleutel de buitendeur te openen. Hij gat voorzich in den omtrek bezig te moeten houden met „porren", hetgeen echter gebleken is onwaar te zijn; bij zijn overbren ging naar het politie-bureau werden een aantal verschillende soorten van sleutels in zijn bezit gevonden. Nabij Gallipoli is in den nacht van Woens dag op Donderdagonder een hevigen storm het Pransche stoomschip „Byzantin" in aanva ring gekomen met het Engelsche schip „Rinaldo". Eerstgenoemd vaartuig is gezonken. Omtrent het aantal personen, daarbij omgekomen, heerscht verschil in de opgaven; het schijnt minstens 150 te zijn. Men Schrijft uit BergenopzoomTengevolge van den weinigen aftrek, dien de zoogenaamde kunstwol ten deel schijnt te vallenzal de fa briek van den Heer Asselbergs-Soffers met 1 Maandag-morgen barstte vlak boven Am sterdam een onweersbui los. De bui was zeer spoedig voorbijgedrevenzoodat slechts twee donderslagen werden gehoord. Hjt opmerkelijke hierbij was, dat het licht zich eerst vertoonde in een ronde roode balzooals de zon achter een nevel. Plotseling barstte deze in verschillende stralen uiteen waarop onmid dellijk een felle donderslag volgde. Het onweder ging van hagel vergezeld. Te Harderwijk is Vrijdag door de poli tie aangehouden een Duitscher die beschuldigd is in de. vorige week te Bessungen bij Darm stadt een moord te hebben gepleegd op een meisje, waarmede hij liefdesbetrekkingen had aangeknoopt. Nadat hij deswegen was aange houden, is bij ontvlucht en had de wijk naar Belgie genomen. Zijn voornemen was zich voor den dienst der overzeesche bezittingen te en°-a- geeren. Uit ITden wordt aan de N. It. Ct. gemeld, dat Maandag ochtend in het gehucht Vorstcn- boscli een wethouder uit Uden dood in de sneeuw werd gevonden. Volgens den berichtgever ging de man zich dikwijls te buiten aan sterken drank. Te Verviers zijn zes personen gestikt. Het vertrekwaarin zij sliepenwerd des avonds door houtskoolen verwarmd. De ouders en twee kinderendie in eene andere kamer sliepen, zijn alleen over van een gezin uit tien personen be staande. Toen de moeder de kindei en en een oude tante wilde wekkenvond zij slechts lijken. Onlangs waren er in Pruisen langs de Poolsche grens een groot aantal boeren in hechtenis genomen wegens het binnensmokkelen van Russisch vee uit besmette plaatsen. Thans echter is ook een dorps-burgemeester met een zijner schepenen op die smokkelarij betrapt. Daar de eerstgenoemde op den loop ging, loste een der militairen een schot, op hem en trof hem in den voet, met het gevolg, dat hij zijn gefor- ceerden wedloop moest opgeven en met" zijn medeplichtige in arrest genomen werd. Op last van Z. M. den Koning'heeft Zr. Ms. opperceremoniemeester aan het bestuur der Koninklijke Vereeniging van gepens. officieren kennis gegevendatofschoon daartoe geeue bepaalde uitnoodiging gedaan ishet Z. M. bijzonder aangenaam zal zijn als ook door de gepens. officieren deelgenomen wordt aan de cours, die in Januari a. s. te Amsterdam en te 's-Hage zullen plaats hebben en dat Z. M., rekening houdende met de moeielijkheid voor sommigen, om daarbij in. uniform te verschijnen, lien ook gaarne in gewonen rok (en frac) zal zien, mits daarop dragende hunne decoratiën van groot model. Waalwijk. De volgende circulaire is aan de ingezetenen gericht De ondergeteekenden hebben zich vereenigd als Commissie voor Waalwijk, tot het inzamelen van bijdragen, om aan onze aanstaande Koningin bij Hoogst derzelver komst in het Vaderland, een Nationaal Geschenk aan te bieden. De gelden daarvoor aan de Commissie toe vertrouwd zullen worden overgemaakt aan de Hoofd-Commissiewelke bestaat uit de Burge meesters der^ Provinciale hoofdplaatsen des Rijks. De Commissie houdt zich overtuigd van Uwe ingenomenheid met hare pogingen en vertrouwt alzoo op Uwe medewerking te mogen rekenen. Tot het in ontvangst nemen Uwer bijdragen, waarvan men het bedrag op onderstaande biljet gelieve te vermelden, zal de Commissie zich bij U vervoegen op Maandag 30 December a. s. Een ieder die bijdraagt heeft desverkiezende het recht zijn' naam te doen plaatsen in een album dat bij het Geschenk zal worden ge voegd, mits de namen duidelijk worden opgegeven. De Commissie voornoemd, Van dek Klokken, Voorzitter. Dr. J. B. de Haan. Dr. L. G. van Heijst. Mr. H. C. E. Rits. A. van der Beek. S. Fano. J. Quirijns. A. J. Rant Jr. F. W. van Liempt, Secretaris. Waalwijk, 23 December 1878. Oistcrwijk, 23 Dec. Zaterdag jl had de mo lenaars knecht van A. S. het ongeval bij het vervoeren van eenige schorszakken uit te glij den met het ongelukkig gevolg een been te breken. spoorlijnen en straatwegen was heden ochtend alle verkeer ten eenenmalc onmogelijk. Natuur lijk werden er dadelijk maatregelen genomen, en zoodoende werden er verscheidene compagniën mineurs en pontonniers naar alle kanten uitge zonden om schoon baan te maken. Het ergsle is het in de richting van hier naar Duitschland en Luxemburg. Een koerier, belast inet het overbrengen van dcpcches van den Keizer van Rusland aan Koningin Victoria, heeft 24 uren te Luik moeten blijven, zonder over Brussel, Leuven of Namen een uitweg te kunnen vinden. Volgens hier ontvangen berichten moeten eenige spoortreinen verscheidene, een zelfs ruim acht uren in de sneeuw hebben vastgezeten. Naar ik hoor, kan niemand zich herinneren dat in de veertig jaren van het bestaan onzer staatsspoor wegen zoo iets gebeurd is. En ongelukkig heb ben wij volgens de weerkundige waarnemingen nog meer sneeuw te wachten. De koetsiers te Parijs hebben een verzoek schrift gericht tot den prefect van politie en den gemeenteraad, waarin zij het verlangen te kennen geven lo. ter verkrijging van de vrijheid van arbeid, dat wil zeggen, het recht om met het publiek te onderhandelen over den prijs van een rit2o. ter opheffing van de tegen hen bedreigde straften, uitgezonderd in geval van dronkenschap en yan weigering van het uithangen van het rijtuignommer 3o. het recht om overal met het rijtuig te stationeeren, mits het verkeer er niet door belemmerd wordt. De vroegere gorilla-jager en Afrika-reiziger Paul du Chsillu heeft een reis naar Amerika ondernomen, om de stof te verzamelen voor een nieuw boek, dat binnen kort door dezen popu— lairen schrijver in het licht zal worden gezonden. Het laatst hield hij zich bezig met het bestu- deeren van land en volk in Zweden en Noor wegen. dent aanvaard een interpellatiewelke na de hervatting van de parlementaire zittingenin Januari, zal plaats hebben over den stand van de betrekkingen van Italië met het buitenland en over de leiding, welke de regeering aan de buitenlandsche politiek wenscht te geven. Konstantinopcl21 Dec. Bij een iradé wordt de Minister-president Kheredine gemachtigd, de finitief een schikking omtrent de bezetting van Novi-Bazar en Bosnië te treffen, zooals Oostenrijk die verlangde. De zaak wordt hiermede als afgedaan beschouwd. De ingezetenen van Scutari hebben een bond gevormd om te protesteeren tegen den afstand van die plaats aan Montenegro. Het gerucht, dat, indien zij in dat verzet niet mochten slagen, de annexatie bij Italië zou wor den gevraagd, wordt niet bevestigd. De te Philippopolis vergaderde Commissie heeft haar werkzaamheden verdaagd tot den 2n Januari a. s. MUZIEKUITVOERINGEN. WAALWIJK. Op, de repetitie van de Liedertafel „Oefening en Vermaak" zullen Zondag-morgen, 29 Decem ber worden gezongen 1. Soldaten-Abschied. Stern. 2. Das Gebet der Erde. Zöllner. 3. Trost in der Feme, Lied voor TenorKnebelsbergen. 4. Chant du depart d'Arciiambeau. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Te Dover overleed dezer dagen inr. Scho- field Payne, bijgenaamd de „Koning der Engel sche clowns". Zijn eerste optreden te Londen dagteekent van 1825. De man telt een zeer talrijVre nakomelingschap clownsarlequins en colombines. Te Langport in Somerset stierf den 20n dezer de weduwe Davis in den ouderdom van 104 jaar. Londen, 21 December. Uit Calcutta wordt officieel gemeld, dat het bericht, volgens hetwelk de Emir van Afghanistan de vlucht had geno men naar Turkestan, dodr majoor Cavagnari is bevestigd. Jakoeb-Khan bevond zich in vrijheid te Kaboel. De Emir had aldaar alle gezag ver loren. De soldaten deserteerden. Aan de Times wordt van 20 dezer uit Philippopel gemeld, dat prins Dondoukoff-Kor sakoff eene circulaire aan alle Russische ambte naren toezond, waarin hij hun aanschrijft om aan den door de commissie voor Oost-Ruraelie aan- gestelden bestuurder der financiën in allen deele krachtigen bijstand te verleenen, vijandige ma- nifestazics der bevolking te verhinderen en haar voor te houden, dat die commissie voor liet heil des lands werkzaam is. 23 December. Officieel wordt uit Djella- labad gemeld, dat die plaats den 20n dezer is bezet. De bevolking toonde zich vriendschap pelijk. Het was er rustig. Daar buiten en in Kaboul heerscht anarchie. Blijkens officieel bericht uit Calcutta van 21 dezer is Roberts den 20e naar Kuram tcruo-o-e- keerd. Aan the Daily News wordt uit Allahabad van den 22n geseind, dat de Emir met het Russisch gezantschap naar Baïkh-Land is terug getrokken. Tusschen Djellalabad en Kabul heerscht volslagen regeeringloosheid. De Zukkur- Khels vluchtten het gebergte in vóór de aankomst yan de Britsche troepen, die hun forten en huizen in de ascli legden. EEN GESPREK. Te Napels hebben 's nachts een twintigtal personen zich willen meester maken van liet kruidmagazijn. Nadat eenige geweerschoten ge wisseld waren met den wachtpost, hebben de bedoelde personen list hazepad gekozen. Maar ze zijn achterhaald en in verzekerde bewaring genomen. Brussel, 20 December. Er is eensklaps ver bazend veel sneeuw gevallen. Op een aantal Rome, 21 Dec. In de zitting der Kamer was ingekomen een brief ran Earini, waarin hij kennis gaf, wegens de veranderde parlementaire om standigheden zijn ontslag te nemen als voorzitter der Kamer. De Kamer weigerde echter eenparig het ontslag aan te nemen. De Kamar heeft een voorloopig krediet voor twee maanden toegestaan. De zitting is verdaagd. 22 Dec. In den Senaat is door een der leden aangekondigd en door den Miuister-preai- Kwik. Beste vriendik kom je raad vragen in een ernstige zaak. Ge weet, ik word in onze stad nog al eens aangesproken om bij de eene of andere min ot meer plechtige gelegenheid een artikeltje Yoor onze courant te schrijven. Ik vind dat niet onpleizierig. 't Is toch zoo aan genaam, dunkt me, zoo nu en dan als schrijver te kunnen optreden. En daarbij heb ik, zooals ge zelf wel zult willen bekennen, een tamelijk goeden stijl. Mijn stijl heeft toch niet het hate lijk gebrek, dat alles wat ik schrijf, als een keten samenhangthij is los en heeft de onmiskenbare verdienste dat hij nog drooger is dan het droog ste zand der Sahara. Toch zit ik soms, ondanks dit alles geweldig in de klem. Men valt mij dan in andere bladen volstrekt niet zacht op het lijf en nu wenschte ik gaarne uwen raad in te winnen om zulke aanvallen te ontduiken. Kwak. Och, Kwik, dat is gemakkelijk. Luister maar eens. Op de lofspraak over uwen stijl wil ik volstrekt niets afdingen. Ik zal u een raiddel aan de hand geven om ongestoord en ongedeerd het pad van courantenschrijver of berichtgever of, hoe men dit baantje ook jioemen mocht, te bewandelen. Ik veronderstel, dat er bijv. in deze dagen in uwe stad een concert gegeven wordt. Ge kunt dan dos verkiezende beginnen met te zeggen, dat dit concert een lichtpunt is in de donkere December-dagen. Zie, dan hebt ge al een mooie tegenstelling van licht en donkerIs liet eene mooie zomerdag, dan schrijft ge, dat de natuur als 't ware mede feest vierde en door haren zoetsten glimlach instemde met de gevoelen», die het auditorium bezielden. Vervolgens gaat ge over tot het programma en noemt dit altijd goed of welgekozen. Dan moet het verder héeten alle stukken werden op voor treffelijke wijze ten gehoore gebracht. In de volgende beschrijving kunt ge naar goedvinden gebruik maken van de volgende uit drukkingen Daverende toejuichingen, (Ge kunt ook zeggen een daverend applaus viel) vielen A. ten deel. B.'s voordracht bewees dat hij gevoelde wat hij zong. Het spel van C. ging de stoutste verwachtin gen te boven. D. bewees wederom een virtuoos van den eersten rang te zijn. E. toonde, dat het gezelschap op krachten kan bogen (of over krachten kan beschikken), die men elders te vergeefs zal zoeken. F. hield zijn ouden roem meesterlijk staande. G., hoewel nog een nieuw lid, gaf het duide lijkste blijk van een voortreffelijken aanleg en beloofde een kostbare parel aan de kroon van het gezelschap te zullen worden. if. wist in No. 11 de daarin voorkomende moeielijkheden messterlijk te overkomen. Het spel van I. was heerlijk en trouw wist de bekwame musicus de verschillende nuancee ringen van No. 99 weer te geven. De woorde* van dit schoone lied ronden eene keurige vertolking in de rijk gevulde stem van J. Kijk, beste Kwik, op die wijze flanst ge zoo'n artikeltje samen. Doch pas vooral op dat ge niet een executant overslaat, dat ge iedereen een pluimpje geeft, zooals men zylks in de wande-

Echo van het Zuiden | 1878 | | pagina 2