Nummer 1. Donderdag' 1 Januari 1880. 8e. Jaargang. 1880. [COURS tl I T, enz. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ia! 20 stooten sknecfits, ijsteem- IE, BUITENLAND. Belg'ie. Frankrijk. NGEN, 9 tot 4. ^edt. 5REE. 3 Dec. 1879. 7 Jan. 1880. ?t het Voort GT MEN *KERS,> werk. ANK Jr., L. esteem Onder- oiers en asculen, '"chtigen. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterda avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00, fnico per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezondestukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Uitgever: ANT00N TIE LEST te Waalwijk. Advertentiën 1—7 regels f 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. egpia*S8=a<3öc<T.iKi77:<ari-r Even als bij den aanvang van het afe- loopen jaar, wenschen wij ook thans ónin lezers, medewerkers en begunstigers, kortm allenvoor wier belangen wij ons organ opgericht hebbenuit ganscker harte en gelukkig en heilvol nieuwjaar. Toen wij lit bij de intrede van den tweeden jaargang un dit blad deden, hoopten wedat het jar 1879 de wonden zou heel endie zijn voor ganger zoo onraeedoogend aan handel sn nijverheid had toegebracht. Voor de verve- zelijking van dien wenscli was destijds teller niet de minste grond voorhanden. Geen flaiw schemerlicht aan de kimmen kondigde <ók slechts in de verste verte aan dat het >o- genblik nabij waswaarop we met onsen geliefden dichter Tollens in geestdrdt zoulen mogen uitroepen „God dank! daar breekt een vonk va\ -t sluimrend daglicht aan!' Alles bleef nog even somber en treurig ge stemd en het jaar liep ten einde, zonder ons veel voldoening en bemoediging te geren. In den laatst en tijd echter bespeurden |we bier en daar verschijnselendiehoe zwak ook, toch op een niet ver meer verwijderden guustigen ommekeer heenwezen. De prijzen van vele artikelen ondergingen eene niét onbeduidende rijzing. Bij sommige was die stijging zóó spoedig en zóó sterk dat je voorzichtige handelaar en industrieel cie onverwachte en enorme verhooging voor cjn goed deel aan het ontwaken van den laiigin ketenen geboeiden speculatiegeest genoodzarkt was toe te schrijven. Dat evenwel de ij'/er- industrie weer nieuwe levenskracht begon te ontwikkelen, gaf de hoop op een betten toestand van zaken, een hechteren grondsag, daar de ondervinding van vroegere jrren geleerd had, dat de herleving en de Woei dezer industrie als liet ware de maatstaf is voor meer welvaart en vertier in alle andere takken van handel en volksvlijt. Het is met het oog op die gelukkige ver schijnselen, die het einde van het afgeloopen jaar hebben gekenmerktdat wij thans net meer uitzicht op verwezelijking onzer wèn- schen het nieuwe jaar intreden. Ofschoon wij de gave van de toekomst te voorspellen even min als alle andere menschenkinde:en bezitten, gelooven we toch op grond vaudie verschijnselen en tevens op de veranderde houding van vraag en aanbod, dia bijna alle artikelen op handels- en industrieel gebied thans omvaten de schaal ten gunste der eerste doet overslaan, dat er betere dagen op handen zijn, en het einde van dezen buiten gewoon strengen winter tevens het begin zal wezen van een nieuw en krachtig leven in alle takken van industrie en handel. Wij liopen ook dat de regeering van haren kant alles zal bijdragen om die twee bronnen van volkswelvaart op den voet van billijke gelijk stelling te ondersteunen, en dat zij aan de adressen der Kamers van Koophandel en Fabrieken, te Tilburg en te Waalwijk, een «mnstig oor zal verleenen, teneinde de vreem deling de vruchten met plukke van hetgeen wij met zooveel moeite en opoffering gezaaid hebben, en de groote industrieelen en fabri kanten niet genoodzaakt wordenin den vreemde hunne werkplaatsen en fabrieken te gaan openen. Wij van onzen kant, door het toenemend getal onzer abonnés en door herhaalde en menigvuldige blijken van goedkeuring aan gemoedigd, zullen al onze krachten inspannen om ons blad meer en meer te doen beant woorden aan de eiscliendie «de behoeften dezer streken, waarvoor wij liet op de eerste plaats bestemden, ons gesteld hebben. Onze relatien met groote handelsplaatsen hebben we daarom nog meer uitgebreid en liet getal, zoowel als liet gehalte onzer correspondenten vermeerderd in een woord, we hebben niets onbeproefd gelaten om niet alleen aangenaam en onderhoudend, maar ook veelzijdig nuttig te zijn. We verwachten dan ook, dat het publiek' door abonneeren en ad verteeren onze moeite en opoffering zal vergoeden, te meer, omdat wij in dit opzicht onze aanspraken zeer billijk gesteld hebben. Daar hat getal onzer abonnes zich steeds aanmerkelijk uitbreidt, en ons blad reeds in alle provinciën des lands zijne lezers telt, eigent het zich bij uitstek tot liet plaatsen van advertentien. En hiermede nemen wij afscheid van onze lezers en wenschen niets vuriger, dan elkaar bij het einde van liet pas ingetreden jaar weer te zien, en dan een blik vol tevreden heid en zelfvoldoening op het verleden te mogen terugwerpen. Di'. Redactie. Waalwijk, 1 Januari 1880. Eenigszins onverwachtmaar niettemin ver blijdend was Woensdag ochtend de waarneming dat een deel der werkstakers in het kolenbekken der Borinage den arbeid hervatten. In twee mijnen waren de arbeiders voltalligin één ontbraken' er slechts een dertigtal in een ander waren er een 290 van 330 opgekomen en in een vijfde waren cr slechts 191 van de 310 aan het werk gegaan. Intusschen. gaf deze sporadische terugkeer tot den arbeid vertrouwen- voor heden en volgende werkdagen. Tegenover dit verblijdend verschijnsel staan twee hoogst bedroevende feiten. Te Quaregnon heeft men Woensdag op klaarlichten dag ge tracht de woning van zekeren opzichter Thomas door dynamiet in de lucht te doen springen doch gelukkig is de toeleg misluktslechts werd er een gat in een muur geslagen en cenige meubelen omvergeworpen. Den volgenden nacht heeft zich te Bouverie een dergelijk geval voor gedaan tegen de woning van een porion (de aanvoerder van een ploeg werklieden) is buskruit gelegd en in brand gestoken met het gevolg dat in eene kamer het huisraad ter waarde van omstreeks 300 frs. vernield is. Persoonlijke on gelukken hebben er niet plaats gehad. Zaterdag heeft zich nagenoeg hetzelfde aantal werklieden aan 't werk begeven als Woensdag den arbeid hervat had met uitzondering alleen van 26 man, die 50 centimes in plaats van 25 verhooging van hun dagloon eischtenmaar over 't geheel heerscht er in de verschillende dorpen zulk een onrustige geest dat de autori teiten zich genoodzaakt hebben gezien ernstige voorzorgsmaatregelen te nemen. Op eene meeting, Vrijdag 11. te Cuesmes gehouden was namelijk besloten om den volgenden ochtend naar die mijnen te gaan waarin weder gewerkt wordt teneinde de voortzetting van den arbeid te be letten terwijl in den nacht van Vrijdag op Za terdag een 200tal mijnwerkers, onder welke vele vrouwente Jemappes alle steenkolen hebben gestólen waarvan zij zich hebben kunnen mees ter maken. De patrouilles gendarmerie die de verschillende dorpen doorkruisen zijn dienten gevolge vermeerderd terwijl een eskadron lan- ciers uit Bergen naar de Borinage is gezonden en twee kompagniën van het 13e regiment inf. te Wasmes en te Dour ingekwartierd zijn. Naar later vernomen werdzou reeds een derde poging tot vernieling van de woning van een opzichter door dynamietthans te Elénu tot uitvoering gekomen en een drietal huizen daar door min of meer beschadigd zijn. Blijft de toestand dus in de Borinage zeer gespannen de gevolgen van de werkstaking doen zich volgens de „Petit Nord", ongelukkigerwijze ook reeds elders gevoelen. Dit te Maubeuge verschijnend blad schreef namelijk Zaterdag „Tengevolge van de werkstaking der Belgische mijnwerkers is do ijzcrindustric van Maubeuge (de hauts-fourneau* du Nord en de smelterij van Dumont) verplicht liet werk te staken en reeds zijn 1800 man zonder arbeid. Indien niet binnen 2 a 3 dagen steenkool aangeroerd wordt, zullen ook de smelterijen van 11.uit mout in denzelfden toestand verkeeren," Bij Lignc heelt onlangs weder een spoor wegongeluk plaats gehad. De ijzeren hand om een wiel der locomotief van ecu uit Brussel komenden sneltrein is door de koude gesprongen, zoodat het wiel aan stukken vloog. De machi nist liet den trein terstond stilhouden maar toch werd deze nog 500 meter voortgesleept. Gelukkig zijn de reizigers met den schrik vrij gekomen. Het duurt lang eer Frevcinet met het nieuwe Fransche Kabinet gereed komt. Zeer waarschijn lijk is hetdat zich behalve de verwachte ook nog onverwachte moeielijkheden opdoen. Men is er vooral benieuwd naar te weten of Waddington en Say zullen blijven en of Challemel- Lacour eindigen zal met eene portefeuille te aanvaarden. Men wildat Freycinet handelt in overleg met Gambetta. Zijn door Grevv goedgekeurd programma bevat o. a. deze punten: zuivering der administratie nieuwe regeling van het vraagstuk der amnestiereorganisatie van de rechterlijke macht <?n zeer liberale onderwijs- wetgeving. Met dit programma zou Freycinet zeker bij den Senaat al zeer weinig uitrichten. Frankrijk heeft zijn oudsten bisschop ver loren dien van Clermontdie Zaterdag op 86jarigen leeftijd stierf, na van 1833 af dit bisdom bestuurd te hebben. Kerstmis 1879 zal den Parijzenaars in het geheugen blijven wegens het schouwspel dat de Seine aanbood. Duizenden personen trokken lil. over het ijs der rivier. Op verschillende punten der Seine heeft men door middel van dynamiet het ijs laten springen. Het waren slechts proeven. Men gebruikte patronen van 400 gram die men door op de kade geplaatste electrischc 'machines in brand siak. Het ijs vergruizelde over eene leugte van 80 en over eene breedte van 5 tot 6 meter. De proeven zijn genomen omdat men de bruggen wilde vrijleggen voordat het dooi- weder inviel. In sommige dagbladen wordt bericht, dat Bazaine zich tot de Regeering heeft gewend met verzoek hem voor een korten tijd een ver blijf in Frankrijk toe te staan tot het regelen van eenige bijzondere aangelegenheden. De ont vluchte gevangene van St. Marguerite beroept zich op liet. verlof dat Riantdie bij verstek ter dood veroordeeld was ter zake der commune, had gekregen om te Parijs zijne zieke moeder te bezoeken. Te Marseille is weder een rekengenie op getreden. Het is een tienjarig knaapje Italiaan van geboorte dat niet lezen of schrijven kan, maar met liet grootste gemak allerlei reken kundige vraagstukken uit het hoofd oplost. Een der t< escliouwers b. v. gaf hem op hoe oud hij was en in een oogwenk deelde liet kind den leeftijd van den vrager in dagen, uren en minu ten mede. Hij doet zijne-berekeningen op een bijzondere manierdie hij verklaart op zeven jarigen leeftijd onwillekeurig gevonden te hebben. De schedel van den jongen Italiaan is eigenaar dig gevormden biedt den voorstanders dei- leer van Gall een schoon e gelegenheid tot ver gelijkende studie aan. Ongeveer een jaar geleden misten een heer en damedie per spoortrein naar de Franschc hoofdstad reisden tc Boulogne waar zij zich een oogenblik uit den waggon verwijderd hadden, een valies dat de juweelen der dame bevatte ter waarde van f24.000. Men kon den dief volstrekt, niet op liet spoor komen totdat onlangs aan de bank van leening tc Parijs door een zeer armoedige vrouw juweelen werden ingebracht van zoo groote waarde, dat de achterdocht der beambten er door werd opgewekt. De vrouw verklaarde gezonden tc zijn door een man, die in dienst was van den Noorderspoorweg. Deze werd in hechtenis genomenbekendeen wee9 tie plaats aan, waar de overigi kostbaarheden tc vinden waren, welke allen door den bestolene als zijn eigendom herkend zijn. In de Gironde is een veulen van volbloed Fngelsch ras geborendat alle paardenkenners in verbazing heeft gebracht. Het is namelijk sneeuwwiten zalwanneer het later in ccu Parijsche manege rijdtmisschien liet. eerste zuiver witte paard zijndat daar ooit aan schouwd is. De bewoners van liet arrondissement Painf- boeuf verkeeren tegenwoordig in groote onge rustheid wegens een ijsbeerwaarvan men iu den omtrek van Rouans en St. Yiaud sporen heeft gevonden. Fr is reeds herhaalde malen jacht gemaakt op den indringer maar tot lieden heeft men hem nog niet machtig kunnen worden. Hoe het dier in die streken komtof liet door een ijsschots is aangespoeld dan wel ontsnapt is uit ten menagerie, is niet bekend. In een gedeelte van een steenkolenmijn bij St. Etienneis den eersten kerstdag brand ontstaan terwijl zich 21 mannen er in bevonden, die men door den rook en de vlammen onmo gelijk redden kon. Vijf moedige mannen die het gevaarlijke, werk beproefden vonden daarbij den dood en drie nieuwsgierigen zijn door den rook verstikt-Men mag het een geluk rekenen dat de brand 's avonds is uitgebarsten over dag wanneer zich ruim 200 man in de mijn bevin den zou de ramp nog veel vreeselijker zijn geweest. De brand duurt nog steeds voorten bij den overvloed van brandstoffenkan men hem nog wel in geen week geheel meester zijn. De oorzaak moet aan onvoorzichtigheid worden toegeschreven. Nog even voor het einde ties jaars is liet nieuwe Ministerie tot stand gekomen. Het is inderdaad een bijna geheel nieuw ministerie want niet alleen Le Royer en generaal Gresley maar ook Waddington en Léon Say hebben hun ontslag genomen en het schijnt dat juist het verlangen van Grévy, om deze beide laatsten te behouden de oplossing der crisis zoolang heeft vertraagd. Het Linkercentruin is nu niet langer in het Kabinet vertegenwoordigddat uitsluitend bestaat uit leden der Republikeinsche Unie en der Republikeinsche linkerzijde. Freycinet staat aan liet hoofd. Hij heeft Waddington's portefeuille van Buitenl. Zaken overgenomen en zijne Openbare Werken gegeven aan den heer Varroy een ingenieur van goeden naam die o. a. verscheidene belangrijke spoor- weglijnen heeft aangelegd en die Freycinet reeds lang als een soort van adjudant ter zijde stond. Lepere behoudt de portefeuille van Binnenl. Zakenterwijl in plaats van Léon Say Minister van Financiën is geworden de heer Magnin die in het Ministerie van 4 September 1870 Minis ter van landbouw eu Koophandel is geweest. Met Oorlog is belast generaal Farre, een intiem vriend van Gambetta. Hij,is officier der genie. Tot Minister van Justitie is benoemd de heer Jules Cazotvan de Republikeinsche Unie. Het is dus een zuiver Gambctta-Kabinet zonder Gambetta aan het hoofd echter, omdat hij zijn tijd nog niet gekomen acht. Wél echter is het Kabinet zeer zeker tot stand gekomen onder den'invloed van den exdictatordie, hij Grévv op liet Elysce ontboden met dezen eene langdurige en zeer hartelijke conferentie had. De indirecte belastingen hebben gedurende de eerste helft van December niet minder dan 3,400,000 francs boven de raming opgebracht. Dit cijfer mag te merkwaardiger heeten wegens het strenge jaargetijde en andere ongunstige om standigheden. Van 1 Januari tot is December overtrof de opbrsngst der belastingen de raming met niet minder dan 137 millioen. EUW te k. ,'elegenheid tot af 's morgens vonds 10 uren. 's avonds 9 ure. ergulde Pen en stolp, veer- ffie- en Thee- Vekker. len dagelijks -t Biljartlokaal het Lokaal. en deugd- |Q eikenhout •nten vorm. ran

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1