Huidenberichten. Engeland. Duitschland. Italië. Turkije. Rusland. BINNENLAND. De ontevreden bakkersgezellen te Parijs gaan nog steeds voortdagelijks van patroon te veranderen j zij verlangen een weekloon van terwiil de bakkers bun slechts 45 fr., willen geven. De placeur^, door wier bemiddeling het veranderen van betrekking plaats had, hebben geweigerd degenen een betrekking te verschaffen, die op liooger loon aandrongen. De gezellen hielden nu onlangs een vergaderingwaarin zij besloten zich bij den prefect van politie te be klagen over de onrechtvaardigheid der placeurs, en voortaan het veranderen van betrekking té doen plaats hebben door tusschenkomst der di- rectiën van twee hunner vereenigingen. Die staat van zaken zal zeker nog wel eenigen tijd voortduren vanjde 900 bakkers, die in het eerste oogenblik bereid waren den eischen der gezellen tegemoet te komen hebben 600 hun voorstel ingetrokken. Eindelijkna twee dagen wachtensheeft men te Londen weer eenig bericht van Generaal Roberts ontvangen. Zware mist, schijnt het, belette voor dien tijd het werken met de h-lio- graaf, zoodat noch Roberts, noch Gough iets van zich kon doen hooren. Wat nu echter gemeld wordt is zeer gunstig. Koberts seint, dat de Afghanen den 23sten 1.1. smorgens vroeg van drie kanten tegelijk deri aanval begonnen. Zoodra het doel van hun aanval duidelijk werd deed Roberts een tegen aanval in de flank met artilerie en cavelerie met dit gevolg, dat de vijand moest afdeinzen en steeds door de Engelschen vervolgd naar Kabul en verder vluchtte. De overwinning, zegt Roberts was volkomen jammer slechts dat de aanvoerders der Afghanen ontsnapt zijn. De verliezen des vijands worden eenvoudig groot genoemd. De Engelschen verloren aan dooden slecht 15 man en aan gewonden 33. Ik zal dus eindigt Robert zijne depêche den 24sten of 25sten December tot be bezetting van Kabul overgaan. 'tls beter nieuws dan men na de jonaste berichten had mogen verwachten. Verder werd nog gemeld dat de Mollah's nog steeds den Jehad of heiligen oorlog predikten en dat vooral bij de vrouwen groote geestdrift voor dezen krijg heerschte. Volgaarne stonden ze haar goud en hare juweeleu aan de oorlogs kas af. Zoo deed b. v. Jakub-Khan's moeder. Garnet Wolseley is met den gevangen Se- cocoeni den 9den 1.1 te Pretoria aangekomen. Hij had hem met voordacht derwaarts mede genomen om hem aan de Transvalers te laten ziendie het verhaal van de vangst misschien anders niet geloofd zouden hebben. Van de boeren scheen men ook niet veel meer te vreezen, maar hun ontevreden gemompel scheen aan Gar net Wolseley toch reden genoeg om een bevel uit te vaardigen waarbij het houden van op ruiende meetings wordt verboden. Uit Dundee komt het bericht van een hartverscheurend ongeval. Door den hevigen storm die Maandag woedde werd een deel van de brug over de Tay omstreeks zeven uur dien avond weggeslagen juist toen de personen trein van Edinburgh naar Dundee passeerde De geheele trein stortte met zijn ruim 200 passagiers in den stroom en men vreest, dat allen zijn verdronken of op andere wijze omgekomen. Een Stoomboot is vertrokken om hulp te bieden maar men is nog zonder bericht. Een Dinsdag ontvangen telegram deelt omtrent deze gebeurtenis het een en ander mede. Het bevestigt zich dat geen der passagiers gered is; maar er waren er 90, niet tweehonderd. Er is een onderzoek ingesteld. Omtrent de brug is nog aan te teekenen, dat zij drie kilometers lang is en 85 bogen heeft, waaronder de schepen kunnen doorvaren. De vloed stijgt daar meer dan vier meter. de voetgangers zich van lantarens moesten voor zien. Aan sommige spoorwegstations gaf men geen biljetten af, dan voor de eigen verantwoor delijkheid der passagiers daar de directie er met voor durfde instaan dat de treinen hun bestemmiug zouden bereiken. Het stoombootverkeer op de Theems werd gestaakt, nadat reeds eene kleine aanvaring had plaats gevonden. De mist moet ook op "ver scheidene andere plaatsen vooral te Nottigham, zeer sterk zijn geweest, en te Strathern en Help- stone bij Norwich spoorwegongelukken hebben veroorzaakt. Bij eerstgenoemd station werd een man overreden. Van dien mist heeft te Londen een dief ge bruik gemaakt, om in een juwelierswinkel een ruit in te slaan en met zooveel kostbaarheden als hij kom machtig worden in den ondoor- dringbaren nevel te verdwijnen. Volgens the Times zou Generaal Roberts reeds den Bala-Hissar bezet hebben. Zeker schijnt het voorts te wezen dat hij zijn slag heeft geslagen nog vo'o'r Generaal Gough met zijn hulptroepen was aangekomen. Het Engelsch kamp bij Candahar is dezer dagen door een handvol fanatieke Mahomedanen, te paard gezeten onverhoeds aangevallen met dit gevolgdat Generaal Tytler gewond werd en vijf mannen den dood vonden. Slechts met de uiterste moeite werd verder bloedvergieten voorkomen. Jaren geleden moest een schip der Engel- sche regeering in de IJszee door de bemanning -worden verlaten. Het werd kort daarna door een Amerikaansck schip gevonden, medegenomen en voor rekening van de Amerikaansche regeering hersteldwaarna het aan de Engelsche werd teruggegeven. Thansnu het moet worden ge sloopt heeft de Koningin bevel gegeven dat uit het hout van het schip een fraai ameublement zal worden gemaakt, bestaande uit een schrijf tafel boekenkasten enz. om den President der Vereenigde Staten ten geschenke aan te bieden. In de jongste vergadering van de Liverpool Engineering Society werd met het oog op het vermindereu en duurder worden van den kolen- voorraad in de aarde, een plan uiteengezet om het stoomtuig te vervangen door luchtdrukking als beweegkracht. Hetzelfde denkbeeld (dat trou wens volstrekt niet pieuw is daar reeds voor jaren Brunei een atraospherischen spoorweg ont wierp) werd tegelijkertijd in The Builder geop perd. Eene kamer met saamgeperste lucht, door middel van het wassend tij te Brighton gevuld, zou, zoo rekent men, gemakkelijk een spoortrein naar Londen doen loopen. Rust geheel deze nieuwigheid nog in den dop wie kan zeggen hoe spoedig zij er tastbaar uit te voorschijn zal treden Te vermoeden is hetdat ook het stoomtuig eenmaal zijnen tijd zal hebben gehad om vervangen te worden door iets beter. En zeker, onze nakomelingen zullen het niet betreuren, wanneer zij een beweegmiddel bezittendat hen voorthelpt zonder de begelei ding van vuiler, rook en helsch geraas. Te Londen heeft vau Dinsdag tot Donder dag eene zoo zware mist geheerschlals zelfs in de Engelsche hoofdstad maar zelden voorkomt. De rijtuigen konden slecht zeer langzaam voort komen en de enkele omnibussen, die nog reden, werden geleid door mannen met fakkels, terwijl Onderscheidene bladen melden als zeker, dat een nieuw verbond zou gesloten zijn tusschen de Keizers van Rusland, Oostenrijk en Duitschland. De postadministratie te Berlijn heeft be paald dat de bestellers niet meer verplicht zijn brieven of pakketten af te geven in woningen waar zij gevaar loopen door niet vastgelegde honden gebeten te worden. Een Duitsche brikdie van China naar Melbourne zeildeverloor gedurende haar reis gaandeweg hel grootste deel harer bemanning zoodat alleen de kapitein de stuurman en de kok nog overbleven. De beiden laatsten werden echter ook ziek juist toen een hevige storm het schip overviel. Het vaartuig zou toen zeker vergaan zijn als niet de vrouw van den kapitein die zich mede aan boord bevond het besturen van het roer op zich had genomen terwijl haar man voor de zeilen zorgde. Aan haar moedig gedrag is het te dankendat het schip eindelijk behouden bij kaap Moriton het anker kon werpen. Bij zijn aatikomst aldaar verkeerde ook de kapitein in een slechten gezondheidstoestand en de ka piteinsvrouw een zwak en tenger persoontje was ondanks de eenige gezonde aan boord. Graaf Moyfopperceremoniemeester van den Koning van Beieren heeft een tooneelstuk geschreven dat verscheidene malen ie München werd opgevoerd en steeds een grooten toeloop had. Toen de schrijver de tweede voorstelling bijwoonde, werd hij door het luid toejuichende publiek op het tooneel geroepenen voldeed aan dat verzoek. Dit heeft aan het hof een zeer onaangeuamen indruk gemaakt. Men achtte het daar ongepast dat iemanddie een zoo lioogen post bekleedt, op het tooneel verschijnt. Aan dit voorval meent men te moeten toeschrijven dat de Ko ning toen de Graaf onlangs om gezondheidsre denen ontslag aanvroeg, liera slechts voor een jaar pensioen heeft verleend. Een Duitsch blad maakt de opmerkingdat men dikwijls hoogge plaatste pelsonen achter de coulissen vindten vraagt, waarom zij dan niet op het tooneel zouden mogen komen - De Siciliaansche grondeigenaar Markies Mar- tuccivan wiens aanhouding door roovers dezer dagen melding gemaakt isis vrij gelaten na een losprijs van 35000 dukaten te hebben be taald. De roovers zijn gevat. Te Fanoeen stadje in de Romagnais de vloer van een gerechtszaal ingestortterwijl er zitting werd gehouden en 25 personen tegen woordig waren. Drie daarvan zijn zwaar ge kwetst. De Ozarewitck zou dan regent worden. Tus schen hem en zijn doorhichtigen vader moet alles weder zijn bijgelegd en de Czar zou tot eenige hervormingen geneigd zijn. Inmiddels zijn te Odessa weder drie personen ter dood en anderen tot gevangenisstraffen ver oordeeld wegens het lid zijn van revolutionaire vereenigingen. Ie Moskou is door de Nihilisten een aan- slag gepleegd op Vorst Dolgoroukoff, den gouv.- generaal der stad. Toen hij over de Obuchofï brug reed sprong plotseling een bom onder zijn rijtuig. De vorst en zijn koets bleven ongedeerd, maar een boerdie zich in de nabijheid bevond werd gekwetst. Bij nader onderzoek vond men op de brug een aantal dynamietpatronen die met de bom in verbinding stonden. Den daaropvolgenden dag hebben zij de Alexanderbrug te St. Petersburg mede door dynamiet in dt, lucht laten springen. De ont ploffingen geschiedden juist toen een tramwagen de brug was overgegaan. Drie personen werden zwaar gewond. Tegen wien de aanslag gericht was is onbekend. Volgens^ den Petersburger correspondent vnn ^de ,/Kölnische Zeitung" worden de Russische jury s tegenwoordig beheerscht door een zucht, om beschuldigden vrij te spreken. Dieven worden onschuldig verklaard omdat zij uit nood stalen; jongens en vrouwen omdat zij geen mannen zijn. Onlangs had een man voor een aanzienlijk bedrag uit een openbare muntverzameling ge stolen hij bekende zijn daad en wees zelfs de plaats aan waar het overschot van het gestolene lagdat dan ook gevonden werd. Maar later beweerde hij onschuldig te zijn en de jury sprak hem vrij. Als die staat van zaken blijft voort duren zal zeker wel het gevolg er van zijn dat de rechtspraak der jury wordt afgeschaft. Naar verzekerd wordtzal generaal Von Drenteln als chef der politie weder door Schou- waloft worden vervangen. Een Italiaansch blad geeft het volgende overzicht van de pogingen tot vorstenmoord, in 1878 en 79. Er zijn twee aanslagen gepleegd op Keizer Wilhelm een op Koning Humbert een op Koning Alfonsus en twee op den Czar. V el dra zullen de vorsten hun regeeringsjaren bij dei gelijke gebeurtenissen tellen. Op den Czar zijn in 't geheel vier, op Keizer Wilhelm vijf gepleegd; Napoleon III had er zeven achter den rus;. Met het Turksche leger is het tegenwoordig droevig gesteld. De soldaten die in geen 40 maanden betaling hebben ontvangenzien er geen schande meer in om te bedelen en zijn met de kleinste giften tevreden. Maar als zij 'snachts een boer tegen konaen dan berooven zij hem van alles wat hij heeft. Zij hebben tevens de slechte gewoonte aangenomen van hunne wape nen te verkoopen. De militaire commandant heeft strenge maatregelen genomen om dat te beletten. H. M. de Keizerin van Rusland bevindt zich in zorg'fekkenden toestand. Men verzekert dat de Czar zich naar Cannes zal begeven. Tilburg, 31 December 1879. Ten einde te geraoet te komen aan de gerezen klachten wegens de Jheerschedne duisternis op het stationsplein alhier, alwaar geen enkele stads- lantaarn te vinden is en met het oog op het drukke verkeeris door het gemeentebestuur besloten aldaar eene candclabre met 5 lantaarns te doen plaatsen, waarvan de kosten op ongeveer f 1100 worden geschat. Wij herinneren bij deze de belanghebben den, dat, tengevolge der plaats gehad hebbende wijzigingen in de jaarmarkten de looiersbeurs voortaan zal gehouden worden op den eerster. Maandag van iedere maandis die dag een feestdag, dan den volgenden Woensdag. Waalwijk, 31 December. In de gisteravond gehouden openbare verga dering van den Gemeenteraad is benoemd tol Annmeester J. A. Van Doorn en tot Haven meester C. Rekkers. Voor ttsr^shrtten der vergadering gaf de heer C, Gv Van der Heijden aan den Raad kennis dat hij zijn ontslag nam als wethouder. Het uitvoerig verslag in ons volgend nummer. Heden is de telegraphische gemeenschap van hier uit gedeeltelijk verbroken op verschil lende lijnen hebben storingen plaats. Na een twéedaagsch onderzoek is liet den wachtmeester der marechaussee alhier moo-en gelukken de bewijzen te leveren, dat de ontvreem ding van een groot aantal nieuwe schoenen, die bij een ingezetene te Capelle plaats had, gepleegd is door diens zoon die de schoenen ver onder de waarde verkocht, teneinde zijn zakgeld te vermeerderen. Het Langsrrnatsch haudelshooi is in de laatste dagen gestegen tot ruim f20.— p. 1000 V2 KG. x\lgemeen wordt nog hoogor markt verwacht. Omtrent het ongeluk dat den 2n Kerst dag te Boxtel plaats had, wordt ons het volgend gemeld De ploegwerker Verbiesen was met eene bood schap gezonden naar de woning van den ploeg baas Michi. lsen. Hij ontmoette dezen reeds op weg naar het station. Er moesten eenige her stellingen aan de spoorliju geschieden. Terwijl zij over d n te verrichten arbeid stonden te spreken, li; p de trein, die van 's-Bosch kwam binnen. Dit scheen hunne aandacht af te leiden, althans ze zagen den trein nietdie in volle vaart van Tilburg kwam aanstoomen. Verbiesen bleef op de plaats dood. Michielsen deed nog eene poging om te ontwijken doch werd door de machine gegrepen en een eind medegesleept. Hoewel de machinist terstond de machine tot staan bracht, was ook Michielsen deerlijk gewond; nogtans hoopt men hem in 't leven te houden! Zijn toestand is heden (Maandag) vrij wel. Verbiesen was ongehuwd, Michielsen daaren tegen is echtgenoot en vader van vijf nog jonge kinderen. Door den Minister van Waterstaat zijn de directiën der spoorwegmaatschappijen uitge- noodigd ten einde bij eventucclen watersnood alle hulp te kunnen verleenen voor het vervoer van personen en goederen reeds nu de noodige maatregelen te nemenom in tijds gereed te zijn. Te New-Tork heeft men proeven geno men met de nieuwe lamp van Edison die zeer goed voldaan hebben; er waren 28 lichten ver deeld over vier of vijf huizen terwijl van twee machines gebruik werd gemaakt. Zooals wij reeds meedeelden wordt een lioef- zervornug stukje bordpapier, dat 5 centira. Jng en 1/8 breed is, in een ijzeren vorm gelegd, ie men daarop gloeiend maakt, om de vluch- ige bestanddeelen uit het papier te verwijderen. Iet verkoolde papier wordt dan langzaam afge peld in een glazen bol geplaatst en de befde iiteindeii Yan het hoefijzer met de draden der tectrische batterij in verbinding gebracht. Daar- p wordt de bol luchtledig gemaakt ,'i en men teeft^ een lamp die ongeveer 60 ets, kost. Iet licht moet zacht en blauwachtig en gelijk- }atlg zijn. In het laboratorium hebben de iimpen 136 uren achtereen gebrand, zonder dat Lt papier eenige verandering ondergaan had. u statistiek is tegenwoordig een groote factor der Kmerdebatten een lange speech eindigt met ee statistische opgaafdie de kroon zet op het geegdedi«: dc weegschaal moet doen door- slan. Men denkt zijn polilieken vijand te over- winen door hem cijfers voor te houden die speken ware nu de bron waaruit die gege- vas geput worden, nog maar altijd even goed ennaauwkeurig, het zou nog iets kunnen betee- kaen maar zelfs dat laat dikwijls veel te wen- ac.en over. Geen tak van nijverheidgeen wetenschap gen kunst meer zonder statistiek. Deze statis— ti<c-woede geeft velen aanieiding tot de meest cuieuse nasporingen. Zoo heeft een Fransch i stasticus zich de moeite getroosteen statistiek temaken van de ongelukken op alle spoorwegen de wereld daaruit blijkt dat men altijd zon de ophouden doorreizende, zijn dood doo- ec spoorwegongeluk zou vinden op een leef- ty van 960 jaren. Voorwaar een troost voor he,die door angst teruggehouden worden van one spoorwegen gebruik te maken. In een Duitsch blad worden beenderen als voeder voor hoenders aanbevolen. Een boer die fijn geslagen beenderen onder het andere' voe van zijn kippen mengdeschijft het daar- aat toe dat twee jonge hennen den 6en Novem berweren begonnen te leggenen daarmede onEgebroken zijn voortgegaan zelfs op koude dagn wanneer zij niet uit den stal werden geiten en dus geen zand of kalk konden vin- de^, waardoor het vormen der eierschalen be vorderd werd. Uit het museum van Boulak (Egypte) dat een onschatbare verzameling van standbeel denen andere Egyptische oudheden bevatzijn onlngs een aantal kostbare steenen (scarabaeën), uit Jen tijd der eerste Pharao's gestolen. Deze steeih vertoonen aan de buitenzijde de gedaante van ien keveraan deu binnenkant een goden— heelde en verheugden zich indertijd zeer in den roep ran heiligheid. Door den visscher Dirk Pompe en den werkman Willem Vink is in een griendbosch in den plder „het Broek onder ÏJselstein een jonge arend gevangen. He1 dier was in het kreupelboseh bezig een haas te verslinden en schijnt in het houtgewas door zijn lange vleugels verward te zijn gemakt. Het kostte zeer veel moeite den vogel meester te worden hetgeen echter na veel krachtsinspan ning en gevaar eindelijk is mogen gelukken. Nalat zij het dier stevig de pooten hadden vastgebonden cn verdere voorzorgen hadden ge- nonen konden zij hem levend mede huiswaarts nenyn, alwaar hij thans door een ieder kan bezichtigd worden. Gelijk men zich herinneren zal is een paar maagden geleden alhier een inbraak in het post- kantior geschiedwaarvan blijkens de sporen vangaveld aan het slot der brandkast bespeurd, de bidoeling was zich van alle aanwezige aan- geteelende waarde meester te maken. Eei onderzoek werd toen ingesteld dat geen dadeljk resultaat léverde. Intlsschen bleven de nasporingendestijds reeds ingesteld niet zonder gevolg. Zaterdag tenmilste werd de hoofdbeambte J. Overmeijer, chef-)esteller gearresteerd, op verdenking des tijds Je inbraak gepleegd te hebben. De}e verdenking is gebleken juist te zija. De imn is tot volledige bekentenis gekomen bij het verhoor voor den rechter van instructie. Wederom heeft een uitvoerig antwoord op het lekende werk ven generaal Van Swieten over len Atjehschen oorlog het licht gezien. Henri J. Stemberg te 's-Gravenhage geeft uit Generaal Van Swieten en de waarheiddoor den l iit-gen. G. M. Verspijck die zich genoopt gevoelde zijn houding en inzichten tegenover den blaam van de zijde des opperbevelhebbers te verdedigen. Een duidelijke en fraai bewerkte kaart van het oorlogstooneel is bij dit werk °-e- voegd. Velen zullen het zonder twijfel met ons be treuren dat nu de oorlog tegen Ateh geëindigd is, de oorlog tusschen Nederlandsche krijgslie- over Atjeh nog altijd voortwoedt. Te 's-Hertogenbosch heeft Vrijdag avond eene gasontploffing plaats gehad in een krui denierswinkel tengevolge waarvan het geheele voorhuis uit elkander sloeg. Een der bewoners heeft ernstige brandwonden aan hoofd en handen bekomen. De verschillende koopwaren uit den winkel vlogen over de straat. De oorzaak wordt toegeschreven aan een lek tn de straatpijpen die gedeeltelijk nabij het pand door een onge- bruikten kelder liepen. ZWOLLE, 30 December. Gedurende de maand Deeember zijn alhier Re navolgende prijzen besteed Koe- en ossen- 18 a '19 ct. Stieren- 15 b. 16 ct. Pinken- 22 a 24 ct. Van vette kalveren 27 ii 28 ct., alles per half kilo versch, terwijl voor prima gezouten koe- en ossen-behoudens gewone

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2