Nummer 2. n .Zondag 4 Januari 1880. 3e. Jaargang. V Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. ^Uitgtver: ANT00N TIELEN te Waalwijk. Gemeenteraad van Waalwijk. OPENBARE VERGADERING Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden./1,00, franco per 7 en door 'net geheele rijk f 1,15. Brieveningezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertcntiën 1-7 regels f 0,60. daarboven 8 cent per regel gr30te letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. 1SaKS»K3E5CEiStiHgaB—SCTaSS fflBKSai»C»S van Dinsdag 30 Dec. 1870, nam, 6 ure. Afwezig de heeren Van der Klokken, Quirijns en Van leisel. Voorzitter de heer Van Es, ouds'e wethouder. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en met eene kleine wijziging goed gekeurd. De Voorzitter deelt mede dat de hef r Quirijns kennis heeft gegeven dat liij verhinderd is de vergadering bij te wonen. De heer Van der Klokken verschijnt ter ver gadering. De Voorzitter deelt mede dat Burgemeester en Wethouders de kas bij den gemeenteontvan ger hebben opgenomen en in orde bevonden in kas was f 9168.86'. Vervolgens deelt de Voorzitter mede dat is ingekomen van Gedep. Staten J. Goedkeuring van den legger der openbare wegen en voetpaden in de gemeente de kerk- pad komt op den goedgekeurden legger voor als voetpad en niet als r ij w e g. 2. Goedkeuring van de verhuur aan Kogels. 3. Eene aanmerking omtrent de vastgestelde leges die ter secretarie geheven worden. Aan de orde I. Benoeming van een armmeester, waartoe worden voorgedragen J. A. van Doorn cu G. van Loon. Gekozen J. A. van Doorn met 7 9temmeneen stem was uitgebracht op Van Loon en 1 blanco. II. Benoeming van een havenmeester, waartoe zich aanbevelen O. llekkers en G. L. van llilst. Gekozen C. Rekkers met 5 stemmen 3 waren uitgebracht op Van llilst en 1 blanco. ÏIl. Adres van den veldwachter II. van Looiiverzoekende eene gratificatie of liever tractemeiitsverhooging. De heer Van der Klokken zou misschien over deze zaak veel te zeggen hebben maar zou dan wellicht personeel worden vroeger reeds heeft hij zijne meening omtrent deze zaak gezegd de Baad kent dus zijn gevoelenhij zal er dus niet verder over spreken. De heer Van der Klokken verlaat de verga dering. De heer Van der Heijden zegt dat, zooals de leden gehoord hebben de Burgemeester grieven heeft; hij stelt dus voor de behandeling dezer zaak aan te houden totdat de Burgemeester het presidium zal waarnemen. De heer Zijlraans zegt dat volgens de verklaring van den Burgemeester de Wethouders door liera behoorlijk op de_ hoogte zijn gesteld dus deze kunnen den Raad inlichten. De Voorzitter zegt dat de Burgem. de Wetlu wel heeft ingelichtdoch dat het Dag. Best. hierin niet homogeen washij heeft dus niets tegen het voorstel Van der Heijden. Het laatste wordt vervolgens bij acclamatie aangenomen. IV. Adres van den hulponderwijzer Des- wijzen verzoekende verhooging van tractement. De heer Jud. Timmermans wenscht dit adres aan Burgem. en Weth. gerenvoycerd te zien, ter fine van onderzoek en bericht. Conform besloten, De heer Zylmans zou de zaak van den hoofd onderwijzer tegelijkertijd behandelen. De heer Van der lieijden heeft eene aanmer king in princiep is hij niet tegen de gevraagde tractementsverhooging van Deswijzenvroeger echter is er een adres op ongezegeld papier buiten behandeling gebleven de billijkheid vor dert dat hetzelfde met het schrijven van Des- wijzen geschiede. V. Verpachting der markt gedurende 1880. De Voorzitter deelt mede dat f1030 door F. Bogaerts geboden isBurgem. en Weth. stellen voor dat bod goed te keuren. Conform besloten. De heer Jud. Timmermans zegt, dat het den Voorzitter niet onbekend kan zijn dat er nog «•ende isnamelijk die betreffende n den hoofdonderwij- r wenscht dien en Weth. De Voorzitter antwooidt, dat hij, ingevolge zijne toezegging in de laatste Raadsvergadering deze quaestie in de vergadering van Burgem. en Weill, ter sprake heeft gebracht. Dit College was het er niet over eens en hij kan namens hetzelve over dat punt geen voorstel doen. De heer Jud. Timmermans oordeelt dat er bepaald aanleiding tot een voorstel bestaatof Burgem. en Weth. het ééns zijn of niet, doet niets ter zake. Uit een vroeger Raadsbesluit volgt dat er een nader voorsiel moet gedaan worden. De Voorzitter antwoordt dat ieder lid recht heeft een voorstel te doen. De lieer Jud. Timmermans vindt het natuur lijker dat een voorsteldat een gevolg is van een genomen Raadsbesluit, uitga van Burgem. en Wethouders. De Voorzitter herhaalt dat ieder lid daartoe het recht heeftook kan hij als voorzitter geen voorstel doen namens Burgem. en Weth. daar er geen bestaat. De heer Jud. Timmermans vraagt of er bin nenkort uitzicht bestaat op een voorstel van Burgem. en Weth. omtrent die aangelegenheid. De Voorzitter weet niet wat daarop te ant woorden dan hetgeen hij reeds verklaard heeft. De heer J.B. Timmermans zou de zaak ver dagen om ze te behandelen te gelijk met het adres van den hulponderwijzer Deswijzenhet zijn zaken van een categorie intusschen kunnen Burgem. en Weth. zich verstaan. De heer llubbens merkt op dat het wel zaken zijn van eenzelfde categorie maar dat de datum een jaar scheelt. De heer Zijlmans kan geeu nut zien in uitstel. De Raad heeft alleen te beslissen of die f 50. zal worden uitbetaald of niet, dit hoeft eenvoudig in stemming gebracht te. worden. Spreker for muleert een voorstel in dLn geest. De Voorzitter vraagt of de voorsteller wenscht die som betaald te zien als gratificatie of wel als tractementals tractement kan de verhooging invloed uitoefenen op het pensioen als gratifica tie niet. Het pensioen bedraagt tweederde van, het tractement. De heer Van Heijst zegt dat die post op de begrooting staat als traktementdus moet hij ook als zoodanig worden uitbetaald. De Voorzitter merkt op dat de Raad dezelfde som toch als gratificatie zou kunnen geven. De heer J. B. Timmermans wenscht de stem ming schriftelijk te doen plaats hebbenhiertegen verzet zich echter het reglement van orde. De heer Van der Heijden vindt het heel ongepast het tractement te verhoogen van iemand, die er niet om gevraagd heeftdie verhooging zal worden toegekend aan iemand die binnen korten tijd zal gepensioneerd wordenterwijl die verhooging van tractement weer verhoogiug van pensioen ten laste der gemeente mede brengt aan iemand door wiens schuld de Ge meente verplicht is dure hulponderwijzers te nemen omdat hij niet bevoegd is onderwijs in vreemde talen te geven, en die desniettegenstaande nog het grootste gedeelte geniet van de opbrengst der lessen die de hulponderwijzers in de avond school moeten geven omdat hij er niet toe in staat is. Bij zijne aanstelling voor meer dan 25 jaar zal hij wel de kunde bezeten hebben die men noodig oordeelde; maar hij is op de zelfde hoogte blijven hangen en niet met zijn tijd medegegaan zoo iemand die zoo de Ge meente kosten veroorzaaktzou men nu nog ongevraagd tractements-verhooging gaan toe kennen. De heer Zijlmans houdt die zaak voor beslist er is een besluit genomen. Op het gesprokene van den heet Van der Heijden zou veel te zeggen vallen maar dit is niet noodigwant de Raad moet in 1879 beslissen of die f 50 zal uitbetaald worden of niet. De heer Van Baal vraagt of die verhooging wordt toegekenrizonder dat de betrokken per soon die gevraagd heeft. De heer Van der Heijden antwoordt hierop dat De Bree voor 2 jaar een gratificatie gevraagd heeftdie echter is geweigerd op grond dat tijdens er gebrek was aan hulppersoneelwel het onderwijs geleden had maar niet de hoofd onderwijzer die zich niets meer moeite had gegeven dan anders. Het vorig jaar was f950 op de begrooting gebrachtdoch de commissie van onderzoek der begrooting stelde voor dat bedrag met f 50 te verhoogenook dit jaar stelden Burgem. en Weth. op de begrooting weder een post voor van f950; de commissie van onderzoek maakt daarop geen aanmerking maar vindt dat concept begrooting zoo accuraat, dat er zelfs met het gewapend oog geen fouten te vinden zijn nu koml er een voorstel om den post met f 50 te verhoogen en in plaats van zich consequent te blijven vallen zij allen om de fungecrende Voorzitter, die als Wethouder de begrooting mede opmaakte en de commissie van onderzoekdie de begrooting goedkeurde en den Raad voorstelde dezelve onveranderd aan .te nemen het eene oogenblik vinden zij zg goed, het andere niet. De heer Van Heijst zegt dat er bij de com missie wel degelijk ook dit jaar sprake geweest is om diezelfde verhooging voor te stellen het is echter vergeten daarvan in het rapport melding te maken hij was vroeger voor die verhooging; met het oog op de duurte der levensmiddelen cn omdat overal de bezoldiging der hoofdonder wijzers verhoogd werd om consequent te blijven is hij er nu ook voor. De heer Van der Heijden zegt dat er geen enkel hoofdonderwijzer isdie alleen eene akte heeft voor het lager onderwijs, en daarvoor, zoo als De Bree, een salaris geniet van f 950 plus tweederde der opbrengst van de avondschool waar hij niets te doen heeft dan eene lange pijp te rooken. De heer Zijlmans zegt dat er die wel te vinden zouden zijn hij vraagt hoeveel leerlingen er nu wel zijn die van de lessen der avondschool profiteeren bijna geene. De heer Van der Heijden heeft meermalen hooren zeggen dat het schande was Yoor Waal wijk dat men zijne kinderen geen Eransck kon laten leeren of men moest ze buiteu de Gemeente zenden. De heer Zijlmans houdt De Bree even geschikt voor het geven van gewoon lager onderwijs als elk ander onderwijzer in Noordbrabant De heer Van der Heijden zegt datals men hier een onderwijzer had gehad zooals in Besoijen, de normaalscholen hier gevestigd zouden geweest zijn. De heer Jud. Timmermans merkt op dat die f50 niet op de begrooting zijn gebracht voor het onderwijsgelijk door den heer Van der Heijden beweerd «-as, maar wel degelijk voor den hoofdonderwijzerwat nu betreft dat de vevhooging van tractement niet door De Bree gevraagd zou zijn men heeft hem ook wel on gevraagd verhoogd in zijn aanslag in den hoofde- lijken omslag. De heer Vati Es heeft als Wethouder f 950 voorgesteld dit is waarvoor 2 jaar heeft De Bree vergooging gevraagd en niet gekregen spreker heeft zich echter altijd als er over iets dergelijks gesproken werdvoor eenige verhoo ging verklaardvooral ook omdat De Bree zuinig is voor de Gemeente. De heer Van der Heijden vindt het nogal zuinig als men voor f25 potlooden noodig heeft in het jaar. Wat. den aanslag in den hoofdelijken omslag van De Bree betreft, 't is juist spreker die zich ten sterkste tegen die verhooging heeft verzetin het algemeen is hij de meening toe gedaan dat de personen met een bekend vast inkomen in deze gemeente veel te veel betalen in vergelijking met andere ingezetenen. De heer J. B. Timmermans heeft in de vorige vergadering gevraagd of die verhooging werkelijk invloed kan hebben op het pensioen ten laste der gemeentetoen sprak men van f 1 nu is hem echter gebleken dat het pensioen nog al merkelijk zou verhoogd wordenhij kan dus niet voor verhooging van tractement wel voor gratificatie stemmen. Na nog eenige discussie hierover wijzigt de heer Zijlmans zijn voorstel iii dien zin dat de f50 over 1879 zullen worden uitgekeerd als gratificatie. In stemming gebracht wordt het voorstel aan genomen met algemeene stemmen behalve die van den heer Van der Heijden die zich buiten stemming hield. Hierna stelt de heer Van der Heijden den Voorzitter een schrijven ter handhoudende kennisgeving aan den Raad dat hij zijn ontslag neemt als Wethouder. Hierna sluit de Voorzitter de Vergadering. Be ver sne da< uit De laatste berichten d. i. van 31 December 's ophtends omtr ;nt de werkstaking der mijn werkers in de Borinage luiden vrij gunstig. De is ongestoord gebleven en in alle mijnen nee int het aantal werklieden toe, dat den arbeid heiyat. De gevolgen van den dooi doen zich ook in jie gevoelen. Door toevoer van water uit de chillende zijrivieren door het smelten der uw en den overvloedigen regen der laatste m is de Senne reeds op verscheidene plaatsen hare oevers getreden en heeft zij de laag ge- lcgi n landen overstroomd. -|- De Antwerpsche politie is op het spoor gekpmen van een talrijke bende dievenvan 18 tot 25 jaar, die er sedert geruimen tijd hun bedrijf van maakten, 's nacht op roof uit te gaan in den omtrek der kaden en dokken. Reeds zouden 29 van die veelbelovende jongelui jjiju aangehouden. Eenigeu tijd geled&Vi ^vëf-cf een nachtwakerdie op ecu lief" kaden met dc be- wakfing dcrzelve was belastvermist; er bestaat vermoeden dat hij door de bewuste bende in de Schelde is geworpen. De zaak wordt gerechtelijk onderzocht. Het nieuwe Eransche Ministerie is nu geheel gereed want ook de mindere plaatsen de zoo genaamde onder-secretariaten van Staatzijn thans bezetallen door leden van de Repukli- keuische Unie of de Republikeinsche Linkerzijde. Algemeen wordt aan het nieuwe Kabinet een lang leven voorspeld. Reeds dadelijk is, naar 't heeteen bewijs van de veranderde gezindheid der machthebbers over Frankrijk gegeven, door dien den 1 Januari, een decreet is verschenen, waarbij aan niet minder dan 300 gewezen Com- munaliiten gratie verleend is. Ereycinet zou van plan wezen alle veroordeelde Comunalisten naar Frankrijk te laten terugkeeren mits ze worden uitgesloten van het kiesreeht. Dit moet zoo zeker wezen, en ook reeds zoo bekend dat, naar l.eweerd wordtRochefort reeds tc Parijs een huis 30u gehuurd hebben. Men verwacht voorts dat de Regeering zal beginnen met eene radicale zuivering van het personeel der ambtenaren en eene reorganisatie der rechterlijke macht. De nieuwe l&Wia'ierïreaiüent 'ueeft een cirotT laire gezonden aan 's lands vertegenwoordigers in het buitenland waarin hij hun doet weten dat hij de portefeuille van Buitenlandsehe Zaken heeft aanvaard en dat hijmet den besten wil jegens de Mogendheden bezield, de goede betrek kingen met haar wenscht te handhaven. Verder heeft Freycinet, bij het verlaten van zijn vroeger departementdat van Openbare Werken eene ciculaire gericht tot alle hoofd ingenieurs om hen te danken voor hunne mede werking en om hun op 't hart te drukken met denzelfden ijver en toewijding zijnen opvolger te steunen die, zegt de Minister, volkomen mijne denkwijze deelt cn, evenals ik in 't belang van Frankrijk's handel en nijverheid de groote open bare werken dringend noodig achtwaaraan sedert eenigen tijd is begonnen. Tot nu toe is de Gezant te Berlijn, Graaf de Saint-Vallierde eenige diplomaat die voor zijn post bedankt heeft. Men heeft bet ook gezegd van Fournierden gezant te Constantinopelen van Admiraal Pothuaudie bij het Engelsche Iiof is geaccrediteerd. Maar dit is onjuist, De eenige reden die Pothuau zou kunnen nopen zijn post te verlatenzou moeten wezen zijn benoe-

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1