Spanje. ~S—Engeland. Duitscliland. Italië. ïtusland. BINNENLAND. Burgerlijke Staud. ..X"' nring tot Minister van Marine. Men beweert namelijk nog altijddat het nieuwe Kabinet nog niet definitief is geconstitueerd, dat het nog een weinig radicaler moet worden en dat b.^ v. de Minister van BinnenlaiKlsche Zaken, Lcpci binnenkort zal worden vervangen door den lieer Brisson die meer een geestverwant is van Gam- betta. Al de leden van het corps diplomatique te Parijs hebben zich bij Freycinet doen ii schrijven. De Duitsche gezant, Voert Hohenlohe, en diens gemalin deden het in eigen persoon. Tusschen den bekenden gewezen Commu- nalist Humbert, redacteur van Le Mot d Ordrc, en een redacteur van de Lanterne is weer een van die tweegevechten geleverd waardoor Fran- sche journalisten zich meer plegen belachelijk te maken. Humbert's degen brak bij den tweeden uitvalen zoo kon men scheiden zonder dat iemand werd gekwetst. Plet oude jaar schijnt niet te hebben mogen eindigen zonder een nieuwen misdadigen aan slag op het leven van een gekroond hoofdja ditmaal was het zelfs een koninklijk echtpaar welks leven bedreigd werd. De jonge Koning en Koningin van Spanjepas gehuwd en bij die gelegenheid door het volk met de meeste sympa thie en geestdrift bejegend werden dinsdag bij na de slachtoffers van een moordenaar die ach tereenvolgens twee revolverschoten op hen loste. Gelukkig werd niemand gekwetst. De man werd onmiddellijk gevat en bleek Otero Gonza lez te heeten. Men vermoedt dat de man medeplichtigen had en drie personen zijn op dat vermoedpn in hechtenis genomen. Den avond na den aan slag woonde Z. M. de opera-voorstelling bij waar het Corps diplomatique hem kwam geluk- wenschen en de toeschouwers hem vol geestdrift, eene ovatie brachten. Gelijk men zich herinneren zalwerd vroeger nog eens op Koning Alfonso geschoten door zekeren Moncasi die op het schavot voor zijn misdrijf boette. Een wonder mag het heeten dat niet of de Koning of de Koningen het slachtoff :r is ge war- den van den dwaas die het op hun leven had toegelegd. Immers 't rijtuig stond stil onder de smalle paleispoort en Otero bevond zich met zijn dubbel pistool in de onmiddellijk'; nabijheid. De kogels zijn dan ook vlak langs H. H. M. M. lieeDgevlogen. De Koningin was zeer verschrikt. Otero is 19 jaar oud, van beroep pasteibak ker. Hij zegt dat hij wegens den slechten stand van zijn zaken een eind aan zijn leven had willen maken, maar dat een zijner vrienden hem toen aanrieddan liever een aanslag te doen op den Koning. Uit Madrid wordt gemeld dat de staat- kundiga toestand zeer gespannen is. Martinez Campos heeft eene bijeenkomst gehad met Sagasta, met het goel om -de constitutioneele Partij te versterken. Het blijktdat het plan eter Afglianen om Sherpur van drie zijden tegelijk aan te vallen te voren aan de Engelschen verraden is geweest, anders ware misschien, bij de bekende zorge loosheid der Britten als ze in t veld zijn het kamp overkoeds overrompeld. Bijzonder talrijk was de vijand niet. Hij moet 6000 man, geteld hebben. Twee dappere Eugelsche officierenkapitein Dundas en luitenant Napier vonden tijdens het gevecht op treurige wijze_ den dood. Terwijl zij bezig waren een paar huizen van het dorp we gens strategische redenen te doen springen werden zij het slachtoffer van hun ijver en on voorzichtigheid. Hevige sneeuwbuien beletten Boberts den vol genden dag den vijand verder te vervolgen, maar volgens een telegram van heden heeft thans overste Bakermet eene afdeeling van 1700 man der drie wapens den omtrek van Kabul gezuiverd en tot rust gebracht. De stad zag er treurig uitvooral de baza1, en de meeste winkels waren geplunderd en ver nield. Zaken werden er in het geheel niet meer gedaan. Den Bala-Hiasar wil men nog eerst wat nauw keuriger onderzoeken eer men hem betrekt. Men houdt de citadel namelijk voor ondermijnd. Levert bet onderzoek een gunstigen uitslag op, fo» zql de brigade van Generaal Gough den Bala- Hissar bezetten. Tijdens de vesting weer in het bezit der Af- ghanen was, moet eene ontploffing hebben plaats gehad die aan meer dan honderd menschen het leven kostte. Nog steeds patrouilleert de cavalerie in den omtrek der stad. Maar men wordt geen vijand gewaar. De familie van den Emir, met inbegrip van de vrouw van Yahia-Kkan die voornaemlijk de beweging heett aangestookt, is thans te Scker- pur en zal binnenkort naar Indië worden gezon den. Van den Onderkoning is bericht ontvangen, dat kolonel Norman den 29sten 11. te Gundamack door den vijand is aangevallen maar dat hij 2000 man sterk werd teruggeslagen. Do En gelschen verloren een soldaat en een officier aan doodeii en hadden slechts een gewonde. I Bechtstreeks uit Kaapstad ontving Daily I News per telegraaf bericht van den uitslag der [bijeenkomst van de Transvaalsche boers. Zij I zijn kalm uiteengegaan nadat besloten was een eigen Volksraad te verkiezen. De openbare mee- I ning in Kaapstad is voor de boesr zeer sympa- Ithiek. Niet door verraad, maar door honger blijkt Secocoeni tot de overgave gedwongen te zijn. Met eenige getrouwen was hij gevlucht van de eene spelonk naar de andereschoon de Engel schen hem hadden laten zeggen dat zijn leven zou gespaard worden. Na eenig zoeken werd zijn schuilplaats door de Engelschen ontdekt die eerst in 't wilde in de holen begonnen te vuren maar zonder resultaat, vervolgens poogden door het aanleggen van vuren Secocoeni uit te rooken maar eindelijk besloten hem uit te hon geren. Dit middel werkte en na twee dagen verklaarde hij zich bereid zich over te geven mits mea zoolang de Inlandsche troepen uit de gelederen verwijderde. Secocoeni ligt nu ziek te Pretoria. Hij verbeeldt zich zeker dat hij zal worden ter dood gebracht. Van zijne bespaarde schatten die waarschijnlijk in de bergen zijn verborgen is nog niets gevonden. De telegraphiscke verbinding tusschen Aden en Zanzibar is tot stand gekomen en daarmede de rechtstreeksche verbinding Jder Zuid-Afrikaan- schc koloniën met Engeland. Te Londen en op andere plaatsen van} En geland heeft een orkaan gewoed, die vergezeld ging van regen, hagel, donder en bliksem, bij een betrekkelijk koude temperatuur. Vooral te Woolwich was de storm bijzonder hevig. Te Galata kwamen onlangs vijf Engelschc soldaten hun inkoopen doen, en kregen op de markt twist met een turk, die hen uitschold voor al wat leelijk was. Toen zij hem met ge lijke munt betaalden, maakte de man zulk een misbaar, dat zijn landgenooten van alle kanten kwamen aansnellen en op de Engelschen aan vielen. In het gevecht, dat nu ontstond, wond den de Engelschen 25 Turken, maar werden zelt gedood. Er zijn wegens dit voorval 400 Turken in hechtenis genomen, on de Engelsche gezant eisclit dat de 400 gevangenen boete zullen be talen voor den moord op de vijf Engelsche on derdanen gepleegd. Een telegram van Lloyds-agent te Syra van den 29n meldt, dat de stoomboot Common wealth van New-Oastle, den 16n dezer van Odes- sa naar Antwerpen vertrokken, bij Andes met man en muis vergaan is. Het Britsch consulaat tr Syra heeft een beambte belast met het in stellen van een plaatselijk onderzoek. Omtrent het ongeluk op de brug over de Tay wordt nog bericht, dat door de duikei'3 de locomotief en; 3 wagens van den verongelukten trein gevonden zijn. De duikers zetten hun werk voort. Naar te Berlijn verzekerd wordt zullen, naar aanleiding van de jongste gebeurtenissen aldaar (ontdekking van eene geheime drukkerij), weer stvengere maatregelen tegen de sociaal-democraten worden genomen. De Eransche gezant te Berlijn, Graaf Saint- Vallier, heeft zijn ontslag genomen cn zal hoogst waarschijnlijk worden vervangen door Waddington. Keizer Wilhelm lieefi de vrijspraak var. Graaf Monts, als gezagvoerder van de Grosser Kurfiirst, bekrachtigd. Te Berlijn geschieden voortdurend talrijke arrestatiën van inbrekers en dieven. Thans heett de justitie weder eene dievenbende in handen ge kregen, bij welke een geheel magazijn gestolen kleederen, beddengoed en andere voorwerpen zijn gevonden, nagenoeg alles blijkbaar afkomstig uit huizen van voornamen rang. In den spoortrein tusschen Breslau en Ber lijn voerde iemand in een coupé 2e klasse een zeer aangenaam gesprek met twee tegenover hem zittende heeren. Maar na een poos viel hij in slaap cn ontwaakte niet, voor de conducteur hem wakker schudde bij zijn aankomst te Berlijn. Toen ontdekte hij dat hem alles ontstolen was wat hij bij zich had, maar kon zich niets her inneren, dan dat hij door een onweerstaanbaar gevoel van slaperigheid overvallen was. Zijn vriendelijke reisgenooten hadden hem waarschijn lijk door chloroform bedwelmd en zich aan een der tusschenstations met het gestolene uit de toeten gemaakt. In het- verre Afrika vijf dagreizen van Malange verwijderd, is een waterval, die door de rivier Ouduza gevormd wordt, en naar de Duitsche Keizerin Augusta is genoemd. Deze walerval werd ontdekt in 1877 door den Duit- schen ingenieur Schiitl, op een der uitstapjes die hij maakte, toen hij eenige weken te Ma- lange moest vertoeven, voor hij zijn tocht naar het Congo-bekken ondernam. De stroom, die daar 600 meter breed is, valt er door en over een keten zwarte rotsen in een diep bekken, en vormt iets verder nog een twee den val. Het moet een zeer indrukwekkend schouwspel opleveren. De waterval was^ nog nooit door een blanke aanschouwd en zells bij de inboorlingen niet bekend. Te Santa Dominica op Sicilië is zoo veel sneeuw gevallen, dat de deuren en vensters cr door versperd zijn. Men vreest dat 20 huizen zullen instorten zij 7,ijn reeds door de bewoners verlaten. Op last van den Czar heeft de Russische Sy node eén herderlijk schrijven tot de geestelijkheid gericht tegen de woelingen der revolutionaire partij. Tegelijk zijn maatregelen genomen tegen sommige Joden te St. Petersburg en Moskou, die last hebben ontvangen naar Polen terug te keeren. Waarin de Russen ook achter mogen staan bij andere volken, in het stelen zijn zij hun al len den baas. Zonder dat\iemand er iets van bemerkt verdwijnen millioenen uit Staats- en par ticuliere kassen en thans wordt uit Usa gemeld, dat in een ijzerfabriek aldaar 8 millioen pond ijzer gestolen is, door.... het gezamenlijk perso neel der fabriek. De kas van een huzaren re giment te Moskou, die 20.700 in geld bevatte, is door twee daarbij op wacht gestelde soldaten opengebroken en beroofd. Men vermoedt dat nog drie andere soldaten aan dien diefstal me deplichtig zijn. Waalwijk3 Januari. Bij Kon. besluit is benoemd tot Notaris te Capclle, B. Middelkoop, candidaat-notaris aldaar; tot Burgemeester van Oisterwijk, A. M. Canters in het bestuur van het waterschap Hei- of Moer dijk en polder van Drunen, tot voorzitter A. de Jong, en tot leden II. van Dal, H. van Loon Gz., A. J.Pulles en C. Brok. Het door het Muziekgezelschap „Eupho- nia" te Kaatsheuvel, gegeven liefdadigheidscon cert heeft ongeveer f 300 opgebracht. Het ijs op de groote rivieren is den I Januari losgeraakt. Dienaangaande wordt het volgende gemeld. Graye, 1 Januari, ten één uur nam. Stand der rivier 9.26 meter. Kanonschoten kondigen het losgaan der rivier aan. Acht" uur 's avonds. Stand der rivier 9.40 meter. De buitengewone riviercorrespondentie is iugesteld. Het ijs drijft in vliegende vaart voort. Nijmegen, L Jan. Hedennacht is de Waal losgeraakt; te 8 uren echter weer vast. Water gewassen 2 m. 9. In de benedenstad zijn alle banden bezig om te dammen en alles te bergen, Vele schepen liggen zeer gevaarlijk, enkelen daar van zijn reeds zeer zwaar beschadigd, meerdere ongelukken worden gevreesd. Het water is op het oogepblik stilstaand. In het land van Maas en Waal ziet men met bezorgdheid den ijsgang te gemoet, en niet zonder redenen. Het water wast aanmerkelijk, wat het gevaar niet weinig verhoogt. De plotseling ingevallen dooi heeft zich op hetv eiland Marken reeds doen gelden. Het huis van den lichtwachter C. Jansz is door ijsschui- ving totaal verbrijzeld. De lichttoren is gelukkig gespaard gebleven. De menschen in het woon huis aanwezig zijn met levensgevaar gered, terwijl huisraad enz. verloren is. Dezer dagen zijn te Amsterdam 500 in landsche huiden gekocht voor Amerikaansche rekening a 28 ct. het 1/2 kilo eenigen tijd ge leden golden diezelfde huiden 18 ct. Het getuigenis van den Times-correspondent te Philadelphia over Edison's nieuwe elèctrische lamp luidt wel zoo gunstig mogelijk mogelijk. Het nieuwe licht (zoo verzekert hij) leent zich even uitmuntend tot huiselijk als tot openbaar gebruik. Het kan opgedraaid worden tot een schitterenden glans, en neergedraaid tot eene schemering. De aanhg er van levert niet de geringste moeielijkheid op. Het geeft geen hitte. Het veroorzaakt geen brandgevaar. Het is blank als zonlicht. En' eindelijk het is goedkooper dan alle ander licht. Ean toevoer er van, gelijk staande met 10,000 kub. voet stcenkolengas kost een stuiver of tien. Met andere woorden, de kosten zouden nog geen 40ste bedragen van die van gaslicht. De lang vor'oren rekenmachine van Leibnitz is eindelijk teruggevonden. Deze machine werd in 1672 te Parijs door Leibnitz uitgevonden; zij kan optellenaftrekkenvermenigvuldigen en werd algemeen als een wonder van dien tijd be schouwd. Zij kwam in het bezit van de stede lijke biblioteek te Hanover, maar was langen tijd geleden daar niet meer te vinden. Al wat men van haar verdwijnen wist, was dat zij naar een instrumentmaker te Göttingen was gezonden om gerepareerd te worden. Zij is thans gevonden ïn dc Göttii.ger biblotheek en aan die te Hano ver teruggegeven. Een d r eigenaardigheden van het Lotha- ringsche volksleven is de dienstbodenmarkt, die jaarlijks in alle groote steden gehouden wordt. Dentweeden Kerstdag had de markt weer te Metz plaats en was druk'bezocht. Er waren ongeveer 300 dienstboden grootendeels van het platteland. De huurders boden niet zulke hooge prijzen als verleden jaar. Te Woudrichem is gevankelijk binnenge bracht S. v. d. P., visscher wonende te Dus- senbeschuldigd den vorigen avond iemand met een mes een gevaarlijke wond te hebben toegebracht. Indien zich dit feit bevestigtis het binnen een jaar tijds de tweede maal dat hij zich aan dergelijk feit schuldig maakt. Voor het vorige onderging hij een cellulrire gevange nisstraf van drie maanden. Ten gevolge vau het ingevallen dooiweder is door Gedeputeerde Staten en door den Com missaris des Konings op verboden om te re kenen van middernacht van 30 op 31 Decem ber tot middernacht van 8 op 9 Januari e. k. de openbare wegen in onderhoud bij de provin cie en her rijk te berijden met beladen voer tuigen bespannen met een of meer paarden ossen in ezels. De daartoe strekkende besluiten, waarin eenir ge uitzonderingen van dit verbod zijn aangege ven zijn in alle gemeenten dezer provincie af gekondigd, Door Gedeputeerde Staten is aan de be sturen van de zee- en rivierwaterkeerende dij ken ^^ikaden in deze provincie eene aanschrij- vi^ er'^Witwaarbij zij worden uitgenoodigd Ptr!?k?ken van overeenkomsten tot levering van noodmaterialenwanneer blijken mocht dat de in de dijksmagazijnen aanwezige hoeveel heid niet toereikend mocht zijn om bij een eventueel ontstanen ijsdamde dijken op te kisten. Hun is daarbij tevens verzocht reeds nu alle maatregelen te nemendie strekken kunnen om ingeval van ijsgang of hoogen waterstand het dreigend gevaar af teNvenden. Te Leinele is eene vrouw in hechtenis genomen die hoogstwaarschijnlijk haar man gewurgd heeft. Omtrent dezen moord verneemt men nog de volgende bijzonderheden. In den avond van den eerstenKerstdag wer den de buren van zekeren Z. Tolman geroepen omdaar deze overleden wasde nabuurs plichten te vervullen bestaande in het zooge naamd afleggen van het lijk. Terwijl men daarmede bezig was zagen de buren dat zich om den hals van den overledene een striem bevondalsof er een touw om geweest was. Nadat hiervan aan den dokter en later aan den burgemeester van Ommen bericht was ge zonden hcoft zich de justitievergezeld van een geneesheer naar Lemele begeven en aldaar de vrouiv van Z. T. verhoord en ten gevolge daarvan en van de verklaringen van de gehoor de getuigen alsmede van het resultaat det gehouden lijkschouwinggenoemde vrouw in voorlopige hechtenis genomenals verdacht van haren man op den 25sten December jl. eeweld- dadig om het leven te hebben gebiacht. De vtouw moet steeds alle schuld aan dt n dood van haren man blijven ontkennen. Zij is omstreeks 30 jaar oud, De man met wien zij omstreeks 6 jaar getrouwd was en wien zij voor vier jaar een kind schonk was zieke lijk en 20 jaren ouder dan zij. Maandag ochtend werd op een land in de gem. Koog aan de Zaan het lijk gevonden vau een 26jarige dienstbode beroofd van haar sieraden en beursje. Het geval doet een zware misdaad onderstellen. Nadere bijzonderheden ontbreken. Men veneemtdat gisteren reeds een persoon in hechtenis is genomen. Hoe de booze luim van een enkel mensch de vreugd van een geheel gezelschap kan bederven, is nog onlangs gebleken op een danspartij tf Waco in Texas. Daar wras zeker Heer, Word genaamd, zoo boos omdat een jonge dame ge weigerd had met hem te dansen, dat hij met den danser van die dame in den tuin ging duel- loeren, waarbij deze en twee toeschouwers licht gekwetst werden. Nadat die zaak afgedaan was gingen beiden weer naar binnen om te dansen, maar toen Word daar zijn schoone in gesprek vond met een heer schoot hij dezen ne der en sloeg zijn eersten vijand zoozeer met zijn pistool op het hoofd, dat hij bewusteloos ineen zakte. Toen nam de dolleman de vluchten heeft sedert niets meer van zich laten hooren. Men meldt ons uit Aalst In de afgeloopen maand was de sterfte hier zoo grootdat zij wel 2% der bevolking bedroeg. Toch lieerschte er geen aanstekelijk ziekten en waren bedoelde sterfgevallen alleen aan zwakte en hoogen leeftijd toe te schrijven. 's-Hertogenbosch, 2 Januari. Het water is alhier op verontrustende wijze wassende. De stand bedraagt 4.05 meter boven Amsterdamsch peilwas sedert gisteren 57 centimeter. De stations langs de Maas tusschen Cuijk en Wou drichem zijn gisteren door de ambtenaren van den waterstaat bezet en de buitengewone rivier-correspondentie langs die rivier ingesteld. Volgens hedenochtend ontvangen bericht van den hoofdingenieur van 's Bijks waterstaat is de toestand niet gevaarlijk, indien de Heerewaard- sclie overlaat niet werkt. Van den 19 Dec. tot en met den 2 Jan. WAALWIJK. Bevallen Catharina Schapendonk geb. van Leijden z. Hendrika Verharen gek. Kroot z. Maria van der Lee geb. Van Loon z. Adriaua Vcrlioofstad geb. Van den Pangaart d. Willemijna van Wanrooij geb. Maas d. Re- gina van Zon geb. Van der Ven d. Johanna Meijers geb. Kramer d. Maria Adriana de Cortie geb. Van Delft z. Overleden: Johannes Baptist Claassen, 8 w. Cornells Martinus Hamers, 11 m. Maria Cornelia Dumoulin, 14 j. Josephus de Kort, wed. van Johanna Klerkx, 69 j. Maria Fran- cisca de Booij 54 j. Maria Pennings, wed. van Johannes Stokwielder 75 j. Jan Baptist Nieuwenhuijsen, wed. van Maria van Beurden, 73 j. - Allegonda Petronella Krouwers, 3 m. Begina Maria Alberdina Broeders, 2 m. Marinus van Amstel, 1 ra. Adriana Maria de Graaff. BAARDWIJK, Bevallen: Adriana Pullens geb. Adams z. Johanna v. d. Heuvel geb. Boijen d. OverledenMaria van Delft 20 m. Francis van Delft, 71 j. SPRANG Bevallen: Johanna Christina van Uijthoven geb. Kruijf d. Geertruida Dalmaijergejyr. peer d. Catharina de Booij get^^ Overleden Dirkje Lesage, SPjgÉ van Adriana^^Éj

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2