Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. eenig nader licht over de zaak kunnen verspreiden. Alleen weet men dat Otero vóór het bedrijven van zijn misdaad herhaaldelijk dronken is gezien. Er worden nadere bijzonderheden bekend omtrent de nederlaag der Afghanen bij Sherpur. Hun aanval geschiedde met groote onstuimigheid en slechts het geweldig snelvuur der Engelsehen maakte dat zij de verschansingen niet konden naderen. Midden in den strijd kwam de tijding dat de brigade van Gough in aantocht was waarop terstond langs heliographischen weg met hem werd gecorrespondeerd. De vijand die dit bemerkte maakte zich beangstdat zij in den rug zouden worden aangevallen, en vlood waarop de cavallerie aan het vervolgen ging. Het aantal der gedoode^Afghanen schat men op 3000. Generaal Baker is naar Kohistan getrokken, om er, tot straf voor het gedrag der bevolking, het een en ander te vernielen. Opnieuw zijn versterkingen naar Indie gezonden. Woensdag moest het duiken bij de brug over de Tay worden gestaaktwegens het storm achtige weder. Twee kanonneerbooten zijn op de rivier gekomen om bij de verder^ nasporin gen te helpen vijftien booten van de walviscb- vloot houden bij de zandbanken en langs den geheelen zeeboezem de wacht en overal op de omliggende kust wordt uitgezien of er ook lijken aanspoelen. De directeur van de North-Britisch Railway Company nam die maatregelen en loofde vijf pond uit voor elk lijk, dat gevonden wordt. Het onderzoek naar de oorzaken van het on geluk begonnen. Den ingenieur Grothe die het toezicht, had bij het bouwen van de brug en nu in Spanje vertoeftis per telegraaf verzocht naar Dundee te komen als getuige. Een gedeelte van het achterste spoorrijtuig is aan wal gespoeld. Door den staat waarin dat gedeelte verkeertwordt het vermoeden waarschijnlijk dat de achterste waggons var. den trein door den storm uit de rails ziju geworpen en gelijk bekend is geen brug is tegen deraillleeien bestand. Het we tenschappelijk onderzoek zal vermoedelijk te Lon den gehouden worden. Men schrikt van het aantal faillissementen, die het afgeloopen jaar in Engeland hebben plaats gehad. Dat aantal bedraagt niet minder dan 16637, waaronder 2546 finantiële etablissementen, groothandels en fabrieken terwijl de overigen voor rekening kwamen van kleine affaires, bouw ondernemers kofFijhuizenenz. Van de 2546 faillissementen in groothandels vielen 1553 voor in het eerste en slecht 993 in het tweede se mester van het jaar. Hieruit blijktdat de veel geroemde herleving van den handel in de tweede helft van het afgeloopen jaar werkelijk heeft plaats gehad. In 1878 bedroeg het aantal groote faillissementen 2643, in 1877 2172. De gedrukte landbouw blijkt hieruitdat het getal insolvente landbouwers en landeigenaars in 1877 bedroeg 1450, een cijfer, dat'in 1878 niet hooger steeg dan 815 en in 1877 zich bepaalde tot 477. Op 't oogenblik zijn de Engelschen weer te Kabul. Maar den Bala-Hissar mijden ze wijselijkdaar men vermoedt dat de vesting ondermijnd is. De militaire commissie is weer in functie getreden en liet den 30sten weer 10 Afghanen ophangen van welke een de moorde naar van den Heer Jenkyns zou zijn geweest. De vijand heeft beloofd met het Dairozfeest 21 Maart, naar Kabul te zullen terugkeeren. Langzamerhand komt de gevluchte bevolking terug. Maar vele huizen zijn vernield en alleen die der Mahomedanen zijn gespaard. Er is ook gebrek aan levensmiddelen. Musa-Nhan Jakub's oudste zoon zou den Engelschen in handen zijn gevallen. Uit Kaapstad wordt gemeld dat de boers besloten te volharden en dat zij desnoods tot de wapenen hun toevlucht zouden nemen. Men vreesde echter niet voor verstoring des vredes. Op hare reis naar Zulu-land zal de ex- Keizerin Eugenievergezeld worden door Generaal Wood. Met. het oog op de vele aanslagen, in den laaisten tijd op gekloonde hoofden gepleegd, is aan Koningin Victoria een afzonderlijk inspecteur van politie toegevoegd die verblijf zal houden waar zij verblijft houdt en haaf overal zal ver gezellen. Dat ook vrouwen niet vrijloopen is op Nieuwjaarsdag gebleken met de Koningin-moeder van Beieren die toen in de kerk te Munchen onderscheiden slagen ontving van eene krankzin nige vrouw slagen die slechts onschadelijk wer den gemaakt door de dikte van H. M.'s pels. Ook aan het Berlijnsche Hof was het op Nieuwjaarsdag receptie. Eerst ontvingen de Keizer en de Keizerin hunne familie vervolgens de Hofbeambten en eindelijk de Generalen. Von Moltke stond aan hun spits, maar hield geeu toespraak als in vroegere jaren Von Wrangel. Bij de ontvangst van het corps diplomatique had de Keizer het ongeluk de schede van zijn degen te verliezenzoodat hij hun tegemoet kwam met het bloote staal op zijde. Met zijn gewone vroolijkheid zeide de Keizer te hopen dat dit geen slecht voorteeken zijn zou. Aan Saint Vallier wilde hij niet toestaan over zijn ontslag te spreken. Dat was zeide Z. M. een veel te teeder punt. Te Berlijn is een man in hechtenis genomen, die er zijn werk van maakte huwelijksaanvragen in de couranten te plaatsen en dan van de trouwlustigen die. zich daarop aanmelden, onder allerlei voorwendsels geld af te zetten. Nn eens verklaarde hij een vriend te moeten helpen, dan weder zelf in finnneieele ongelegenheid te ver- keeren zich van kant te zullen maken als zijne bruid hem niet wilde bijstaan enz. Eene dame, die op deze wijze 3000 mark was kwijt geraakt, stelde eindelijk de justitie in kennis van deze handelingen en de man zal nu wegens bedrog terecht staan. Te Salisberg bij Hanauheeft men de overblijfselen ontdekt van een Romeinsch nu is waarvan de muren ongeveer 9 decimeter dik en 31 voet lang zijn. In het midden van de in gesloten ruimte vindt men een gewelfde kamer en in den omtrek een aantal fraai bewerkte aarden schotels en vazen. Ongeveer 35 schreden verder ontdekte men de muren van eene andere woning alsmede Romeinsche munten graven enz. Oudheidkundigen zijn van oordeel dat op die plaats een aanzienlijke Romeinsche volks planting is geweesten dat erbij verdere op gravingen nog vele merkwaardige voorwerpen zullen worden gevonden. Te Schöneberg zal men eerstdaags het zeldzame schouwspel zien van een luchtreis mid den in den winter; zij zal ondernomen worden door den aeronaut Richard Opitzvoornamelijk met het doel om de temperatuur der aardopper vlakte met die op eene hoogte van 2 a 10.000 voet tc vergelijken. Om te beletten dat het gas, bij de thans hecrschendc koude snel afkoelt en zich verdicht waardoor de ballon aanmerkelijk in draagkracht zou verliezen, wordt hij met een door den heer Opitz uitgevonden vloeistof besmeerd die den invloed der koude zooveel mogelijk tegen gaat. De in het klein genomen proeven hèbbon uitmuntend voldaan. Aan den tocht zullen ook passagiers kunnen deelnemen. In de vuurwerkfabriek te Spandau waar zes weken geleden drie mannen door een ont ploffing het leven verloren, is thans weder een werkplaats in de lucht gesprongen, waarbij een arbeider gedood en een ander zwaar gekwetst werd. Aan de berichten omtrent de Duitsche rivieren ontleenen wij het volgende De sjioorwegdijk bij fort Gustarsburg(aan de uitmonding van de Main in den Rijn) is ver nield en den spoorwegdam bij Bischofshcim doorgebroken zoodat de spoorwegdienst op Ei ankfort en Darmstadt en van Maintz naar Mannheim gestaakt moest worden. Bij Riitfolsheim is een dijk doorgebroken zoodat die plaats alsmede Kostheim en Eloers- heim overstroomd zijn. Ook Rüdeskeim en Assmatishausen staan onder water. Te Keulen is de Rijn Zaterdag zoozeer geste gen dat het water in een gedeelte van de stad is gedrongen waar het verkeer alleen met schuitjes mogelijk is. Zondagavond heeft zich daar het eerste drijfijs van den Bovenrijn ver toond dat in groote schotsen midden in den stroom voortdreef. De stad Zeilaan den Moezelis mede over stroomd en ook een gedeelte van Trier stond onder water. De laatste berichten luiden echter gunstiger. Uit Maintz bericht men dat de Rijn 2 meter gevallen is en dat het gevaar voor die streken naar men hooptthans geheel geweken is. Uit Wiesbaden meldt men dat het ijs langs de geheele Rheingard is gedreven zonder groote schade aan te richten. Bij Emmerik is de ijs gang gering. Uit Metz bericht men dat de ijsgang op den Moezel geen belangrijke schade heeft aangericht en dat er voor den Boven-Moczel geen gevaar meer is. In Italië is na langdurigen arbeid de droogmaking van het Tucinomeer voltooid. Van dit werk dat, om verschillende oorzaken zeer belangrijk en merkwaardig is zullen wij eerst daags een meer uitvoerige beschrijving geven. Het opera-gebouw van Torento in Noord- Amerika is door brand vernield. Twaalf per sonen hebben bij dit ongeluk het leven verloren, o. a. de concierge, zijn vrouw en dochter en een jonge tenorzanger. De schand" wordt op f600,000 geschat. De groote Amerikaansche kunstenaar Daniel Bandmann die er juist een voorstelling zou geven, heeft er zijn geheele garderobe bij verloren, welke een waarde had van ongeveer f 37,500. Rusland zet opnieuw een van zijne eigenaar dige «wetenschappelijke/, expeditièn op het getouwnamelijk naar de Balkan-streken. De tocht zal geschieden onder de auspiciën van de St. Petersburger Academie. Op 81 jarigen leeftijd is te St. Petersburg over leden Graaf Paul Ignatieff. Hij is niet zoo be kend als zijn zoon maar hij moet een hoogst verdienstelijk raadsman der Kroon zijn geweest. De Nihilisten hebben onlangs onder de Rus sische boeren het gerucht uitgestrooid dat de Czar een besluit had uitgevaardigd, waarinden landeigenaars gelast werd hun goederen onder de boeren te verdeelen. Toen de boeren op het landgoed van Graaf Schouvaloff.in het district Sergievskoizagen dat de Graaf nog geen stap pen deed om zijn eigendom te verdeelen vielen zij op het kasteel aan namen het in tn verdre ven al de beambten en dienstboden. Later plun derden zij het slot. Twee compagniën soldaten, die aanrukten om de boeren uiteen te jagen werden met een hagelbui van steer.en ontvangen. De inwoners van verscheidene dorpen uit den omtrek hebben zich bij de oproerlingen gevoegd, die allen goed gewapend waren. In een dagorder van de Moscousche politie wordt ter algemeene kennis gebragtdat de gou verneur-generaal van Moscou bij gelegenheid van den aanslag van 13 November heeft ervaren dat de politie haar plicht nuH met den noodigen ijver vervult. Aan den kolonolchef der 3e-politie- afdeelingis een strenge waarschuwing gegeven, onder bedreiging dat hij bij verdere nalatigheid in de nakoming van zijn dienstplichten, uit zijn ambt zal worden ontzet. Twee inspecteurs van politie zijn ontslagen. De schuldige agenten zullen worden gestraft zooals de chef dat noo- dig zal achten. Ook de laatstgenoemde kreeg persoonlijk een waarschuwing. Dc politie te Woroncsh heeft een luitenant van de infanterie gearresteerd beschuldigd van te behooren tot de revolutionaire socialistenpartij. Bij een huiszoeking werden papieren gevonden die den jeugdigen officier zeer compromitteeren. Het bevestigt zich volkomen dat in Peru eene revolutie is uitgebroken en dat Pierola zich als dictator heeft opgeworpen. De reserve van het leger Callao en te Lima alsmede de Marine hebben hem erkend. Predo Calderon is benoemd tot chef van het Kabinet. Prado is te Panama aangekomen. Èen Pcruaansclie torpedo-bootdie Panama onder de vlag van ITawai had verlaten is door de Chilianen buit gemaakt. De tegenstrijdigheid der jongste berichten var> Chiliaansche en van Peruaansche zijde wordt thans eenigszins duidelijk. De Chilianen hebben inderdaad Tarrpaca genomen en de gealliëerden er uit verdrevenmaar zijn vervolgens door eene reserve Peruanen en Bolivianen die kwam opdagen weer verdreven met verlies van 2 ka nonnen. Later echter ontruimden de gealliëer den de plaats weer met achterlating van het buit gemaakte en nog het een en ander meer veel slachtvee o. a. Sedert is het geheele district van Tarapaca in de macht en onder'administra- tie der Chilianen. Men verwachtte dat Bolivia den vrede zou vragen maar Peru nog zoo spoedig niet. Te Rio Janeiro zijn ongeregeldheden ont staan ten gevolge der invoering van nieuwe belastingen. De orde is echter hersteld en maatregelen zijn genomen om eene herhaling der wanordelijkheden te voorkomen. Volgens berichten uit Col^nin Panama gelegen ontvangen, zijn daar den 28en Decem ber jl. aangekomen, per stoomschip Lafayette de heeren ingenieurs Eerd. de Lesseps, uit Parijs en J. Dirks, uit Amsterdam. De energieke schepper ven het Suez-kanaal en de bekwam*5 hoofd-ingenier; van Waterstaat en van het kanaal van Ymuiden zullen daar gezamelijk de noodige onderzoekingen en maat regelen in het werk stellen voor de doorgraving vat de landengte van Panama. De Heer de Lesseps'was vergezeld van zijn geheele gezin. Tilburg, 7 Januari 1880. Drie arbeiders aan de fabriek van de firma L. V. Ledeboer fc Zonen alhier, ontvingen dezer dagen, ter gel :genheid dat zij 25 jaren onafge broken bij de firma waren werkzaam geweest van hunne patroons elk een zilveren horloge met inscriptie. In de fabriek van de heeren T. Lombarts Zoon alhier, is een 16jarig jongeling tusschen een selfactiwj geraakt, zoodat zijn arm deerlijk werd gekwetst en geamputeerd is moeten worden. Waalwijk, 7 Januari. Z. M. heeft aan S. Hosang op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kan- tonrechter-plaatsvervanger te Tilburg. Z. M. heeft, met ingang van 8 Januari 1880, benoemd tot burgemeester der gemeente Olst jhr. G. van Suchtelen van de ïfaare, vroeger burgemeester van lleusden. De overlaat"tusschen Drunen en Baard wijk, Zondagsmorgen nog eene groene weide, leek tegen d m middag weder eene barre zee. Het snel oploopen der Maas - hoofdzakelijk door eene ijsbezetting bij Andel - deed den Bokhovensch.'ti overlaat enz. zoo sterk werken 'dat de Baardwijksche bijna onmiddellijk volgde. De Ooster-Langstraat is dus weder een bijna ongenaakbaar eiland, en van de gewone commu- nicatie-middi len verstoken, 't Is te hopen (lat het ditmaal niet zoo lang dure als de beide voorgaande jaren. De toestan d wordt zoo mogelijk"" nog verer gerd, doordien de bediening van het veer in den overlaat niet schijnt te zijn, zooals die wel be hoorde, vooral met het oog op het groot aantal passagiers, die daar in den regel overgezet wor den. Een ooggetuige deelt ons dienaangaande het. volgende mede «Gisteren morgen om half acht ging de post bode met eenige andere personen te Baardwijk in het vaartuig om door vier Baardwijksche schippers te worden overgebrachtmaar na bijna een uur op het water rondgezwalkt te hebben moesten zij terugkeeren nu dreef er wel veel ijs ën ging er een sterke stroom, maar dit be lette toch niet dat een paar uur later een 'noot met passagiers door vier Drunensche schippers van Drunen werd overgebracht. De vier eersten schepten nu weer moed en een ingenieur, iwee postboden en eenige andere passagiers stapten in om den tocht nog eenmaal te wagen maar weder te vergeefs. Nu kwamen de vier Dru nensche schippers aan boord en dezen gelukte l et in 17 minuten de passagiers behouden te Drunen aan wal te zetten. Het ware te wenschen dat op dit veer, waar aan op het oogenblik veel gelegen is, van over heidswege voldoende controle kon gehouden worden, en dat ten minste werd gezorgd dat er goed materieel en flinke, bekwame schippers waren. Naar men verneemt bestaat bij de Re geering het voornemen om een afdoende verbete ring te brengen in den waterafvoer in het noord oostelijk deel der provincie Noordbrabant. Het grootschc plan is ontworpen om de Oude Maas te heropenendeze van Hedikhuizen af in verbinding te brengen met dc Maas en alzoo geschikt te maken tot afvoer van het water naar den Amer. Het werk wordtnaar men meent te weten, begroot op f9,000,000. Volgens een indertijd door de inspecteurs Fijrje, van der Kun en Conrad opgemaakt rapport zal door dit werk aan de Maas beneden Bokhoven eene verkorting worden gegeven van niet minder dan 24,000 meter, hetgeen zeer belangrijkf.kan heeten dewijl de Maas thans van Bokhoven langs Woudrichem, Gorinchem en de Nieuwe Merwede tot aan de Deeneplaat eene lengte heeft van 45,000 meter. De verkorting kan dus ge rekend worden ruim de helft van de geheele lengte te bedragen. Zondag namiddag ten 1 ure is de Maas dijk bij Teeffelen tengevolge van de sterke ver zakking bezweken. Oyen en Teeffelen staan diep onder water. Door die doorbraak is bet gevaar voor Maas en Waal zonder bijkomende omstandigheden ge weken. Het water van de Waal stroomt ge deeltelijk over de Dreumelsche overlaat naar boven de Maas op en valt daar met eenig drij- tijs door de doorbraak Noord-Brabant binnen. De gemeenten Oijen en Lithoijen zijn zwaar geteisterd. Zijne" Majesteit de Koning stelde beschikbaar 20 zestien-manstenten en 800 kamp dekens. Zijne Majesteit heeft voorts Ilds. or- donnance-officieren baron Taets ran ?Amerongen en W. J. P. Van den Bosch gezonden om den toestand op te nemen. Er wordt eene watersnood-commissie benoemd Het gevaar voor doorbraak te Alem is geweken; De burgemeester van Oss heeft per telegram aan 's Konings commissaris in Noord-Brabant mede gedeeld dat de nood daar hoog gestegen is het water was tot in de kom der gemeente door gedrongen ook te Oijen en Teeffelen is voor velen aan alles gebrek, Volgens het rapport van de ambtenaren van den Waterstaat is de toestand te 's Bosch zor gelijk met het oog op den was, die tengevolge van de doorbraak in den Maasdijk nog tc wach ten is. De lagere gedeelten der stad staan reeds alle onder water. Door den heer Olland te Utrecht, is bij het gemeentebestuur van Amsterdam aanvraag gedaan tot het maken van een correspondentie- dienst in verschillende deelen der gemeente, door middel van den telephoon. Te Kaatsheuvel heeft de vorige week een felle brand gewoed waardoor een huis met schuur dru geheelen inboedel werd in asch gelegd. Een paard en een geit kwamen in de vlammen om. Alleen het huis is tegen brandschade verzekerd. De oorzaak is onbekend. Uit Zandvoort wordt (ld. 4 Jan. gemeld: De brand van het schip St. Nicolaas, des avonds van den lsten dezer alhier gestrand werd het eerst bespeurd den 2 tegen smiddags 12 uur. Hij duurde dien ganschen dag en den daarop volgenden nacht voort en lokte vooral des avonds honderden mcnschen~naar het strand. Vooral des morgens ten zes uur was het schouwspel prachtig, toen (le brandende petroleum over het water heenliep. Kort^daarop werden de vlammen op het wrak door- het instroomende zeewater ge doofd. Bij laag water is thans van het fraaie schip nog slechts het ondergedeelte van den romp te zien. Het strand is sinds gisteren ochtend overdekt met zoo ledige als volle pe troleumvaten en stukken grootendeels verkoold wrakhout. Misbruik van sterkeu drank heeft te Vlis— singen weder een schandaal teweeggebracht. Zekere S., stoker op een der stoombooteu der maatschappij Zeeland ging op Nieuwjaarsdag passagierenTehuis komende in beschonken toestand bond hij zijn vrouw de handen aan een wierp haarna ze ontkleed te hebben in den regenput, sprong er zelf bij, en beiden werden door Re buren niet zonder veel inspan ning er uitgehaald. De vrouw die verschrik kelijk gewond wasis naar het gasthuis ver voerd en de man naar de gevangenis te Mid delburg. Zaterdagavond tegen middernacht werd te Scheveningen aan het Kanaal een zeeman door twee personen aangevallen mishandeld en van zijn goedgevulde porlemonnaie beroofd. De vermoedelijke daders zijn twee zijner kennissen, die hij des avonds in een herberg ontmoet had; zij zijn nog denzezfden nacht gearresteerd. In den avond van 15 December jl. zijn in het buveau van het station te Schijndel (spoor weg Boxtel—Wezel) ten nadeele vea den chef van (lat station Van Voorst-Ertshoek en van de spoorwegmaatscpappij ontvreemd: 2 bankbil jetten vau f 100 2 bankbiljetten van f 60; 2 bankbiljetten van 40 waarvan een gemerkt V V R; 1 bankbiljet van f 25 6 muntbiljeten van f 10. Uit Venloo vernemen wij dat de con ducteur der Staatsspoorwegen 13., die aldaar in hechtenis is genomen verdacht wordt van oneer-

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2