Italië. Rusland. Duitschland. Zwitserland. BINNENLAND. 19 om den Engelschen in dit kritiek oogenblik een pretendent op den hals te schuiven. Uit Kaapstad wordt gemeld dat Bisk se cretaris van het comité der boeren onder be schuldiging van hoogverraad is gevangengeno men maar daarna onder borgtocht op Yrije vgeten gesteld. Uit Kabul zijn te Londen geruststellende berichten ontvangen. De stad is volmaakt rus tig en de toevoer van levensmiddelen kan gere geld geschieden, 't Blijkt dat slechts enkele van de chefs der jongste beweging tegen de En gelschen van de amnestie zijn uitgesloten. De brigade van Charles Gough heeft de Bala- Hissar weer bezet.waar de troepen zich thans hebben ingericht, terwijl Hugh Gough naar Gun- damak is vertrokken. Ook is eene afdeeling troepen uit Kabul vertrokken naar Jellalabad. Wederom zijn een vijftal karabiuiersbij het oversteken van de rivier de Kabuldoor den stroom medegesleept naar de diepte en jammer lijk verdronken. Het post- en telegraafverkeer is weer gere geld. Nog steeds bevinden zich Kabulsche regi menten te Herat waar die van Herat met eeni- ge Turkomannen zich gereed maken hen aan te vallen. Het gerechtelijk onderzoek naar de oorza ken van het spoorwegongeluk op de Taybrug, is thans te Dundee aangevangen en zalna afloop van het getuigenverhoor worden verdaagd, totdat de weggeslagen bogen van de brug aan land gebracht en in oogenschouw genomen zijn waarna de behandeling der zaak te Londen wordt voortgezet. Volgens verklaring van den eersten getuige den stationschef, die zich den avond van het ongeluk op zijn post bevond was de storm zoo hevig dat zwaar beladen waggons door den wind honderden ellen werden voortgestuwd en het dak bijna van het statiën werd afgewaaid. Hij had aan de signalen gezien dat de tsein op de brug was. Toen die tien minuten later nog niet was aangekomen werd hij ongerust en wilde per telegraaf vragen of de trein gepasseerd was doch de toestellen werkten niet. Een oogenblik daarna vernam hij van twee heerendat zij den trein op de brug hadden gezien en vreesden dat hij met de brug in de ri vier was gesport. Bij nader onderzoek bleek dit, helaas, het geval te zijn. Hij verklaarde verderdat hij de brug nooit had zien wanke len en dat niemand het onveilig had geacht er over te gaan. - Ook de tweede getuigeeen der spoorwegbe ambten die den chef naar de brug vergezeld hadverklaarde dat de wind bijzonder hevig was geweest, en dat zij slechts met grootc- moeite hadden kutinen voortgaan. Men heeft nog een lijk oggevischt, dat van een conducteureen halve mijl ten oosten van de brug gevonden. Het horloge van dezen man is stil blijven staan op 7.16, zoodat de trein twee minuten nadat hij op de brug kwam ver ongelukt moet zijn. Het lijk was volstrekt niet misvormd. Men verneemt, dat de onder de bescherming cn persoonlijke medewerking van Koning Hum- bert op 't getouw gezette Italiaansche expeditie naar Assab aan de Roodc zee mislukt is, en wel door de tegenwerking van Engeland. Italië had daarbij op het oog vasten voet aan de Afrikaan- sche kust van genoemde zee te verkrijgen en dat wenschte Engeland niet te zien gebeuren. De Italiaansche flotille kan nu weder gerustelijk opgeborgen worden. Te Turijn is een opstand uitgebarsten onder de gevangenen in de gevangenis La Ge nerale. Velen hunner vielen de wacht aan de poort aan en verscheiden soldaten werden gewond. De bevelhebber van de wacht zag zich tot tegenweer ged wongen en doodde een der opstandelingen. Eindelijk kwam hulp opdagen en de drie en dertig gevangenen die in hun verzet bleven volharden, werden naar de cellulaire gevangenis overgebrachtwaardoor het oproer een einde nam. Men leest in de „Avvenire di Sardegna'7 van 3 Jan. Gisteravond tegen 6 ure is Mgr. Giuseppo Faras, kanunnik vau de kathedraal van Cagliari in de straat La Marmora door een wocstaard aangevallen, die hem met een dolkmes verschei dene wonden heelt toegebracht. De aanvaller is in hechtenis genomen. Het is een te Villa Urbana wonend psrsoon. Ovei de reden onder vraagd, die hem tot zijn misdaad aanleiding gaf, antwoordde hij, dat de moord van een priester altijd zijn idee tixe was geweest. 3o. Voorziening in de uitwatering der landen. lo. langs het Oude Maasje 2o. van de lage polders op de Donge uit— waterende 3o gelegen in het inundatie-gebied van de Dommel en de Aa te 's Hertogenbosch. Voor het tot stand brengen dezerzoowel met het oog op het rivierbeheerals voor de afwatering der provincie zoo belangrijke aange legenheid moeten naar het oordeel van den Ministerhet Rijk de Provincie en belangheb benden samengaan naarmate van de verschillende daarbij betrokken belangen en van de eischen waaraan men wenscht te voldoen. De hoofd-ingenieur van den waterstaat in het 6e district is door den Minister uitgenoodigd met Gedeputeerde Staten in overleg te treden en aan den Ministernaar gelang van den uit slag de noodige voorstellen te doen. De Minister verzoekt dat Gedeputeerde Staten van hunne zijde de zaak zullen bespoedigen opdat zij nog in de zomervergadering der Prov. Staten voor zooveel noodig zou kunnen behan deld worden. Aan het hof te Schwerin heerscht groote ongerustheid, tengevolge van de ontdekking, dat de schatkist voor een bedrag van 1 IS,000 M. is bestolen, Op last van den Groothertog is een onderzoek ingesteld, maar men heeft den schuldige niet kunnen ontdekken. De ccnige verantwoordelijke persoon die eenig licht over deze zaak kon verspreidenis de raadsheer Von Oertsen Wolton cn deze is den dag" na de ontdekking, aan een beroerte overleden. Op het laatste Kerstfeest bereidde een jongmensen te Franckfort zijn vader een zeer eigenaardige verrassing. Hij had namelijk een vrij grooten kerstboom versierd met louter on betaalde rekeningen. De vader nam de grap goed op en betaalde de rekeningen maar her innerde zijn zoon, dat men nooit tweemaal de zelfde aardigheid mag uithalen. Uit Cannes wordt per telegraaf omtrent den gezondheidstoestand der Keizerin gemeld, dat zij zich zwakker gevoeldesterk hoestte en over hartkloppingen klaagde. De eetlust was minder. Deze verergering van den toestand valt samen met het toenemen van de longaandoening. In een correspondentie uit St. Petersburg wordt de toestand als zeer donker afgeschilderd en gezegd dat het nooit meer waar was dan hier, dat men op een vulkaan wandelt. Wanneer de Czaar met een escorte van acht kozakken uitrijdtblijft het volk met treurige gezichten staan en schudt het hoofd over de voorzorgsmaatregelen die hij gedwongen is in zijn eigen hoofdstad te nemen. De correspondent wijst op de volksmeening dat het de grondbezitters zijn die wegens de afschaffing van het lijfeigenschap op den Keizer vertoornd zijn en zich op hem willen wreken. Hij voorziet dar. ookdatwanneer een aanslag op den Keizer mocht g-Jukken, het volk te hoop zou loopen en tegen den adel in op stand zou komen. Een bericht uit Koningsbergen zegt dat er wel degelijk eene groote samentrekking van troepen langs de westelijke grenzen vau Rusland plaats heeft. Er staan te zamen 333 bataljons infanterie, 176 escadrons cavallerie, 534 stukken veldgeschut. Bovendien wordt in de richting westwaarts de spoorwegbouw met kracht voort gezet en voortdurend de grensvestingen van groote hoeveelheden proviand voorzien. Een hoogleeraar aan de hoogeschool te Charkow, zou, naar wordt gemeld, dezer dagen zijn gevangen .genomen. Men zou in zijn wo ning oproerige geschriften voor aanplakking bestemd, en ontplofbare stoffen hebben gevonden. Uit 's Hertogenbosch meldt men van Don derdag ochtend 9 uur. Het waterdat reeds eene hoogte bereikt heeft van 6.41 meter boven A. P is thans staande de val bcteekeut weinig. De toestand dezer stad is treuriger dan in 1876. Naar alle omliggende gemeenten worden levens middelen verzonden. Reeds zijn eenige ongeluk- kigen met hun vee naar hier overgebracht. De dijken die de gemeenten Rosmalen en Nuland beschermenzijn nog behoudendoch men vreest ieder oogenblik voor doorbraak. De gem. Geffeit is door het bezwijken van den dijk var. den binnenpolder reeds ondergeloopen. De rijks weg van hier op Grave loopt onder de gemeente Nuland en Geffen over 2000 meter met 30 a 40 centimeter overdaarin zijn twee gaten geslagen de gemeente Berlicum wordt bedreigd. De overlaat te Dreumel werkt met 54, te Ros- suin met 46 te Baardwijk met 73 centimeter. Te Veen is het ijs doorgedreven. Van Donderdag namiddag 1 uur wordt ons gemeld Het water is vallendede stand be draagt 6.35 meter boven A. P., val 6 centim. De bovenmond der Beersche Maas werkt nog met 40 centimeter. Te Veen is het water staande met weinig drijfijs. Dc Baardwijksche Over laat werkt met 0.72 centim. Nog wordt uit 's Bosch gemeld Groot is de ellende die in deze stad onder de behoeltige klasse wordt geleden op zolders, waar een man niet eens rechtop staan kan zijn twee drie 'gezinnen opeengehoopt. De verschillende arm besturen doen wat zij kunnen om den nood te lenigen en het is waarlijk treffend te zien hoe mannen van verschillende richting op karren of schuiten de afgelegene stegen trachten te bei ei ken om hulp aan hunne behoeftige natuurgenooten te verschaffen. UITVOERINGEN. Bij St. Gallen heeft den 31 September een spoorwegongeluk plaats gehad met een uit Zu rich komende trein. Omtrent deze ramp wor den de volgende bijzonderheden vermeld Toen de trein uit Zurich des morgens te Oberytzwille aankwam, was de locomotief niet ineer in staat, de reis tor aan St. Gallen voort t? zeiten. Per telegraaf werd een hulplocomo tief ontboden, en ten 11 ure naderde de ver traagde trein, met de gebrekkige locomotief, in volle vaart het station St. Gallen. Op het oogenblik dat de trein het hoogste punt van de lijn Borschach-Wijl gepasseerd was en in een kromming begon te dalen, volgde plotseling een hevige schok en werd de locomotief onderst boven geworpen, terwijl de andere voor de helft in den grond reed. De twee onmiddellijk achter de locomotieven volgende goederenwagens werden in elkander gedrukt en de voorste helft van een wagon 3e klasse vernield. De rails waren over eene lengte van drie of vier wagens losgeraakt en in de wagens gedrongen. Het was een verschrikkelijk schouwspel; ont zettend door het weeklagen der gewonden. De machinist, een stoker en een hoofdconducteur werden gedood. Van de passagiers werden vijf zwaar gewond. Het ongeluk wordt toegeschreven aan den door hel water week geworden grond en het snelle rijden ook wordt de gebrekkige locomotief als oorzaak aangevoerd. WAALWIJK. Op de repetitie der Liedertafel zullen morgen de volgende stukken gezongen worden Beneden en boven. De Vliegii. Czar und Zimmerman. Barvton-Solo. La soeur des Rossignols. Tenor-Solo. Wein-Galop. Kuntz. Waalwijk, 10 Januari. De Commissaris des Konings in de provincie Noordbrabant heeft eene watersnood-commissie benoemd. De onzekere wielbandsverbindingen en de daardoor ontstane wielbandsbreuken heeft de Minister van Waterstaat genooptde spoorweg maatschappijen in overweging te geven om bij bet aanschaffen van nieuwe wielen op de eene of andere wijze eene doorgaande wielbandsver binding tot stand te brengen en hierin met den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten in overleg te treden. De Minister van Waterstaat, handel en nijverheid heeft aan Gedeputeerde Staten van Noordbrabant een zeer belangrijk schrijven ge richt dat vooral in de tegenwoordige omstan digheden alle aandacht verdient. De Minister verklaartdat het hem eene aangename voldoening zoude zijn wanneer het hem mocht gelukken eene afdoende verbetering in den waterstaats-toestand in het noord-ooste lijk deel der provincie en in de omstreken van 's-Hertogenbosch te bevorderen. Hij vleit zich dat de werken der rivierverbetering op de Waal, de Merwede en Nieuwe Merwede thans zoover gevorderd zijn dat aan een vast plan de hand zal kunnen worden geslagen en wel door dc uitvoering van de navolgende werken lo. Heropening van het Oude Maasje 2o. Achtereenvolgende opheffing der Over-^ laten De Algemeene Watersnood-commissie te 's Bosch heeft bekend gemaaktdat zij bij voor keur prijs stelt op spoedige toezending van brood spek en dekens. Uit Oijen wordt van Donderdag gemeld De rivier is in de laatste 24 uur hier 15 cM. per uur gevallen. Het binnenwater is staande het is een halven voet hooger dan in 1876. De dijk waarvan nog 100 meter in den nacht van 5 op 6 Januari was afgeslagen is thans zoodanig aan de binnenzijde met steen puin en hout voorzien dat men alle hoop heeft hem verder te behouden. Gisteren arriveerden alhier 8 tenten onmid dellijk door Z. M. den Koning van 't Loo verzonden om ten behoeve van de noodlijdenden re worden opgezet. Deze tenten, van kachels voorzien zullen een goed verblijf zijn voor hen, wier huizen geheel of gedeeltelijk zijn weggeslagen. Heden worden hier nog een groot aantal leger tenten verwacht, door den Commissaris des Ko nings onder militair geleide verzonden. Zoolang de communicatie der stoombooten gf.stremd is is 't echter moeielijk deze gemeente te bereiken. Heden kwamen er geen couranten en brieven aan zoodat wij hier geheel van de buitenwereld zijn afgesloten. Uit Grave wordt van Donderdag namidd. 1 uur gem ld De polders van Dieden en Huisscling staan nagenoeg onder. Te Haren en Macharen staan slechts enkele huizen bov ti water. Men keert nog zooveel mogelijk, liet water staat gelijk mèt de kruin der keerdijk n van de Beersche Maas. Zoo er niet spoedig eene sterke val komt wordt de ge- lieele landstreek van Megen tot Overlangel een waterplas. Te 's 1 lertogenbosch moeten allerlei onge wone middel :n worden te baat genomen om de gemeenschap in de overstroomde stad gaande te houden. Men ziet er velen zich van stelten bedienenoin droogvoets door de straten te komen. Anderen laten zich door personen, die om iets te verdienen hunne ruggen beschikbaar stellen door het water dragen. Yan schuitjes wordt een zeer druk gebruik gemaakt. Uit Empel en Meerwijk vernemen wij, dat daar alleen de kruin van den dijk zichtbaar is. Zoo binnen- als buitendijks is er slechts eene massa water zichtbaar. Deze behoeftige gemeente wordt zwaar geteisterd. Aan een brief uit Lith van 6 Jauuari 's avonds ontleencn wij het volgende Bij .,De driehuizen", den afweg naar de Oijen- schc straat, was een wiel-, die uit overoude tijden dagteekentwant niemand weet wanneer hij ontstaan is. Ten gevolge daarvan was de dijk aldaar zwakker dan elders en niet bestand.tegen den sterken aandrang van het vereenigde Maas- en Waalwater, De dijk bezweek en in een oog wenk tijds had het woeste element een gat ge slagen van 125 M. Ook hier te Lith was de toestand zorgelijk. Zaterdag nacht en Zondag hebben we langs den geheeleu dijk gekist en Zondag ochtend stroomde het water er over. Door de doorbraak aan De driehuizen werd onze dijk ontzet, doch nu kwam het water met ongelooflijke snelheid aan de bin nenzijde opzetten. De ellende is onbeschrijfelijk Het liefdehuis zit vol vluchtelingen en vele an deren zijn door vrienden en bekenden aan den dijk opgenomen. Op het oude kerkhof bij de Prot.estantsche kerk is eene loods opgeslagen, waarin het vee geborgen wordt en er heerscht daar eene ongewone drukte en bedrijvigheid. Wij zijn dadelijk naar de doorbraak gaan kijken. Het is een vreeselijk gezicht. Het water stoot met een verval van p. m. 5 Meter de polder in. Verbazend is de massa die er door het gat gaat. Gister 5 Jan. zijn wij er weer ge weest en waren wij getuige van een ontzettend schouwspelde dijk sloeg over eene lengte van circa 250 M. weg: De drie huizen staan midden in den stroom; slechts een er van staat er nog half, beschut door den afweg of stoep, die naar de Oijensche straat leidde. De diepte van het gat wordt op pl. m. 60 voet geschat. De massa waterdie er doorgaatis verbazend. In drie uren tijds stond het water hier aan den klinkerweg en thans staat alles blank tot aan den dijk toe terwijl het nog steeds klimt. Gelukkig is het stil wederkomt er wind dan is alles verloren. Omtrent den toestand van den staatsspoor weg Utrecht—Boxtel verneemt men, dat de dienst tusschen Bommel en Iiedel wel gestaakt is ge weest maar dat het later gebleken isdat de berichten waarop de orde tot staking gegeven werd op een overdreven voorstelling van den toestand der Maasdijken steunden. Op één punt is er werkelijk gevaar geweestdoch dit ligt zuidelijker, bij Vught nl., waar de spoorweg over een honderd meter lange spoorbrug of viaduct, in plaats van een aardebaan, gaat; daar dreigde het sterk wassend water het ijs dermate op te persen dat de boel breken zou gelijk dan ook kleinere en lichtere bruggen in den parallel loopenden staatweg zijn meegenomen. Maar overigens was reeds op 5 Januari de toe stand zoodanigdat alle treinen zonder het minste gevaar konden doorgaan. In den dijk tuschen Heusden en Aalburg wordt eene verzakking waargenomen over eene lengte van 25 Meter, ter zelfder plaatse als in 1876. Een geweldige brand is Donderdagavond omstreeks 9 ure te Arasterdam uitgebroken in de groote stoomsuikerfabriek van de firma Beuker en Hulshof op de Lauriergracht. Reeds kort daarna verhieven de vlammen zich huizenhoog, en viel aan blusschen niet meer te denken. De gloed was zóó hevig, dat het aan de overzijde der gracht niet was uit te houden, en de lucht was zelfs op verren afstand als bezaaid met vuurhetwelk den geheelen omtrek zóóda nig verlichtte, dat men gemakkelijk het uur op de wijzerplaat van den Westertoren kon zien. Aan de fabriek werkten ongeveer 400 man. Duizenden menschen stroomden in alle rich tingen zelfs naar de buitenwijkenom het indrukwekkend schouwspel te zien. Gelukkig was er bijna geen wind. De brand heeft zich bepaald tot de fabriek zelve. Wel hebben de belendende huizen veel geleden zoo door water als vuurmaar geen perceel is verbrand. De muren der fabriek zijn blijven staan en in hot midden vertoont zich nog een rookende puinhoop. Twee manschappen worden vermist. (Volgens het Handelsblad zou het verkoolde lijk van één werkman reeds gevonden zijn). De ooizaak van den brand is onbekend. De fabriek en voorraad waren verzekerd. In de stoommeelfabriek van de firma Koechlin Kramer en Co nabij de Geestbrug onder Voorburg is Donderdag ochtend brand ontstaan. Omstreeks half vijf "werd 't eerst de vlam waargenomen op de tweede verdieping in de zoogenaamde steenkamornaar men aanneemt door 'twarmloopen der assen; in de fabriek werd dag en nacht doorgewerkt. Enkelen beweren reeds vroeger in den nacht een brandlucht te hebben bespeurd. Ofschoon een aantal werklieden aanwezig waren en de fabriek vlak aau de Trekvaart is gelegen, was hetbij gebrek aan bluschmiddelen aan de in rechting zelf, voor hen niet mogelijk het vuur in zijn geboorte te keeren. Daarbij komt dat de vlammen in ongelooflijk korten tijd zich uit breidden door 'tgeheele gebouw en, de kolossale korenzolders aantastendegevoed werden door den graanvoorraad en weldra aan alle zijden door 't dak heensloegen. Nadat de geheelc fabriek was uitgebrand en alleen een geraamte van steenen muren en ijzeren ramen zichtbaar bleef de zolders waren na melijk achtervolgens ingezakt woedden de vlammen voort onder de puinhoopen waarmede het omringende veld lag bezaaid en in den voormiddag werd het tooneel der verwoesting volkomendaar de hooge murende een na den andergeheel of gedeeltelijk instortten. De fabriek was verzekerd maar daar de her bouw veel tijd zal kosten is dit onheil vooral voor de werklieden dezer nijverheids inrichting een ware ramp.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2