Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. De Spaansche Cortez zijn weder bijeen en hebben besloten eene commissie te benoemen om Z. M. den Koning geluk te weiischen met diens ontsnapping aan Otero's moordaanslag. De premierCanovashield een kleine speech ter veroordeeling van aanslagen in het algemeen en van dezen in het bijzonder en beval als middel daartegen aan een verbond tusschen de verschillende monarchale Staten een middel evenwel, welks doeltreffendheid minstens twijfel achtig mag genoemd worden. De drie groepen der minderheid volharden in hunne staatkunde van onthouding. 't Blijkt dat Bok en Pretorius Krüger schijnt men nog niet te hebben gearresteerd zijn wejrens een schrijven aan Wolseley waarin zij hem de besluiten der jongste vergadering mededeelden. Men liet Bok voor een borgtocht van 3000 pond op vrije voeten maar aan Pre torius werd deze gunst gewigerd. Uit Kabul wordt gemeld, dat Roberts eene bijeenkomst heeft gehad met sommige stam hoofden en hun bij die gelegenheid heeft gezegd, dat Engeland het leven den eigendom en den godsdienst der Afghanen wenscht te eerbiedigen. Inderdaad schijnt men aan deze verzekeringen geloof te slaan want de bevolking begint terug te keeren en de winkels worden weer geopend. De toevoer van levensmiddelen kan geregeld geschieden. De vrouw en de moeder van Jakub-Khan zijn naar Indië gebracht. Mura daarentegen Jakub's zoon bevindt zich met Mahomed-Jan te Ghazhi. Mahomed heeft zich daar met eene sterke mocht en 12 kanonnen verschanst en int de belastingen op naam van Emir Muso. Te Birmingham is onlangs door het radi cale Parlementslid Chamberlain ee.ue krachtige redevoering gehouden tegen de buitenlandschn staatkunde van Beaconsfield die zeide hijdan ook zonder twijfel bij de algemeene verkiezingen door het volk zou worden veroordeeld. Geen enkel plan zeide Chamberlain is gelukter zijn allerlei moeilijkheden ontstaan en gedurig komen er weer nieuwe. Ook Derby sprak dezer dagen tegen de Regeering. In Ierland hebben weer op verscheidene plaatsen ongeregeldheden plaats gehad, een gevolg van uitzettingen wegens niet-betalen van pacht gelden. Duidens een Engelsch overzicht bedraagt bij benadering de waarde van gedurende 18 79 verongelukte schepen van alle nationaliteiten met inbegrip van hunne ladingen niet minder dan 25,500,000 p. st waarvan 19.230,000 p.st. Britsch eigendom. Het totale cijfer van de be kend geworden schipbreuken is 1688 d. i. 64 meer dan in 1878 983 schepen hadden Brit— sche eigenaars. Op de kusten der Britsche eilanden strandden 425 schepen vau alle vlag gen. De geregisteerde tonnenmaat was meer dan 820,000, met inbegrip van 170 stoomhooten wier eigenaars grootendeels tot Groot-Brittannië behooren. Ongeveer 5000 menschenlevens gin gen verloren. Nagenoeg 120 schepen vergingen ten gevolge van aanvaring 40 door verbran ding. De zevende verjaardag van den dood van Keizer Napoleon III werd Zondag te Chislehurst door een plechtige treurdienst herdacht. De mis begon ten 11 ure in de St. Mary-kerk meteen stille requiem-mis. De Keizerin bracht geruimen tijd in gebeden door aan het graf van haar ge maal. Van de familieleden en dienaars van het Hvis waren tegenwoordig Prins Lucien in ge zelschap van hertog en hertogin van Bassano de heeren PietriBernardi en Corvisart en de abt Goddart, die de kerkelijke plechtigheid leid de. De graven van den Keizer en den Keizer lijken Prins waren met immortellen versierd. Het aantal in de Tay gevonden lijken is thans aangegroeid tot 22. Men maakt bij het onderzoeken der rivier gebruik van dreggen die tot diep in den boden doordringen. Het is daarbij echter reeds eenige keeren gebeurd dat de haak een lijk had vastgegrepen maar dat het toevallig weer losraakteen door de stroo ming medegevoerd spoorloos verdween. Onder al de reizigers moet er slechts een ge weest zijn die zijn leven tegen spoorwegonge lukken verzekerd had nadat hijweinige dager te voren gekwetst geworden was bij een spoor wegongeluk te Alloa. Het onderzoek der brug door duikers is thans gestaaktmen zal nu waarschijnlijk spoedig over gaan tot het lichten dar neergestorte bogen. Eindelijk en ten laatste is door de Pruisische Regeering bij den Landdag een ontwerp inge diend tot ondersteuning der noodlijdende be volking van Opper-Silezië die, gelijk men weet, door overstroomingen misgewas en ziekte aan de grootste ellende ten prooi is. Het ontwerp strekt om ten behoeve dezer hulpbehoevenden een crediet van 6 miilioen Mark uit te trekken, die besteed zullen worden tot aankoop van le vensmiddelen veevoeder en zaaikoren. Bovendien is de Regeering van plan in het land ter bevordering van het verkeeronder scheidene spoorweglijnen te laten aanleggen, die te zamen 121/s milioen Mark znllen kosten. Het aantal personen die hulp noodig hebben, wordt door de Regeering geschat op 106.000 voor welk-getal nu tot aan het einde van deze maand is gëzorgd. Door verbetering van het onderwijs en door aanmoediging van den vlasbouw en de stroovlechterij hoopt de Regeering duurzame verbeteringen in den toestand aan te brengen.- Volgens een correspondent der Köln. Zeitung te Weenen bevestigen officieéle berichten uit Cettinje het bericht der Politische Corrcspondenz omtrent den aanval der Albanezen uit Gusinje op de Montenegrijnsche troepen terwijl zij, oin een gevecht te vermijden terugtrokken. De Al- baneezen zouden daarbij tot op het Montene- grijnsch grondgebied zijn doorgedrongen hunne strijdkrachten bedragen volgens geloofwaardige berichten 6000 man. Dit is alles wat naar de verzekering van den correspondent ten aanzien van deze - zaak geloof verdientwat te Pesth omtrent botsingen tusschen Montenegrijnen en Albaneezen alzoo verder uit Cettinje gemeld wordt, mag sleehts met de meeste reserve wor den aangenomen. Daarentegen wordt van ver schillende zijden gemeld dat Moukhtar pacha niet kan en de Vali Razif pacha niet wil gevolg geven aan het bevel der Porteom een kordon rondom Gnsinje te trekken teneinde te beletten dat het aantal gewapende Albaneezen door toe- voev van buiten vermeerderd wordt. Tc Weenen zegt de correspondent ten slotte, acht men het. in goed ingelichte kringen waarschijnlijk dat het einde van al het gehaspel zal zijn dat aan geheel Albanië eene soort autonomie gegeven zal moeten worden in den geest als het bestuur van Syrië geregeld is, Uit Lemberg bericht men dat de over strooming door de. Wcichsel voortdurend erger wordt er is een tweede dijk doorgebroken waardoor verscheidene plaatsen zijn overstroomd, en de schade aanmerkelijk wordt vergroot. Ook de Waag is, naar men uit Pesth schrijft nog niet tot rust gekomen. Bij Komorn heeft de ijsgang een brug weggerukt en het Waagdal is geheel overstroomd. De internationalisten die voor het Hof van assises terecht gestaan hebben als beschuldigd van eene samenzwering tegen de veiligheid des Staats, zijn allen vrijgesproken. Uit de debatten is geblekendat de meeste beschuldigden in derdaad tot eene vereeniging behoorden, die zich ten doel stelt de maatschappelijke orde omver te werpen doch daar de plannen dier vereeni ging- nog geen begin van uitvoering haddsn ge kregen zoo heeft de jury hen vrijgesproken. De beklaagden hebben veertien maanden in preventieve gevangenschap doorgebracht. Bekend is hetdat in Italië het recht ecu uiterst trager, gang heeft. Uit de debatten heeft men vernomen dat de Internationale te Florence vijfhonderd leden mannen en vrouwen, telt. Te Moskou is een geheel megazijn met revo lutionaire proclamatiën ontdektin het Russisch en andere talen benevens eenige galvanische batterijen. Ook nam men een persoon in een gescheurde werkmanskiel gevangen die niet minder dan 12.000 roebels bij zich had. De bankier Juchanzoff, die het Russische grondcrediet voor twee en een half miilioen roebels heeft bestolen en deswege naar Siberië verbannen werd, moet met zooveel pracht in ballingschap gegaan zijn dat zijn 'ocht naar Jeniseisk welke stadhem als verblijfplaats is aangewezen meer op dien van een overwinnend vorstdan - van een gedeporteerden misdadiger geleek. Hij was vergezeld van een schoone Fransche vrouw en moet nog betrekkelijk rijk zijn want lnj strooide het geld als een Croesus om zich heen. Het spijt hem alleen maardat hij zijn kok niet heeft racegenomen. De politiebeambten die hem moesten verge zellen gedroegen zich als zijn ondergeschikten. Als Juchanzoff uit zijn ballingschap in Siberie ontslagen isdenkt hij zich op Sicilië te vesti gen met het vrij aanzienlijk vermogen dat hem nog overschiet. En terwijl deze milioenendief met zooveel onderscheiding behandeld wordt moeten gewone misdadigers met kettingen bela den naar Siberië gaan. Te Warschau vond men gedurende de koudste dagen van dezen winter herhaaldelijk des morgens op de straat voor een of ander huis een dood kind. Vermits aan de lijkjes niets te bespeuren was van gepleegd geweld meende men dat de kinderen van koude waren omgekomen. Nu is echter gebleken dat eene zekere engel maakster" zich op die manier ont deed van kinderen die door voorname dames bij haar waren uitbesteed en die zij, door ze in een kast op ts sluiten deed stikken. Aan de beurs te New-York moet men op een zeer eigenaardige manier het Kerstfeest gevierd hebben. De zaken waren in de laatste maanden vrij goed gegaan en daarom hadden de handels mannen besloten er eens een recht feest vair te maken. Een comité, dat met de toebereidselen daarvooi belast, werd kon daaraan 860 dollars besteden. Te 11 ure begon de beurs tot kwart voor twaalf .verd er op de gewone manier zaken ge daan. „Ik neem", ik geef", hoorde men van alle kanten. Maar toen beklom de president de tribune en kondigde eene pauze van een uur aan om feest te vieren. Op hetzelfd- oogen- blik sprong een muziekant op de tribune en een als uit den grond verrezen orkest speelde het volkslied. Het vaderlandsche lied ging weldra over in een wilden wals en honderden beursbe zoekers draaiden aan paren in het rond, onder geschreeuw en gejoel. Midden onder al dat getier komen plotseling honderd stokkenmet varkensblazen er aan gebonden, uit dè lucht vallen. Iederdie er een van kan machtig worden, ranselt daarmede duchtig op den anderen los totdat in het mid den van de zaal een ledige ruimte is ontstaan. Daar voeren eenige der voornaamste beursman nen een dans uit, om te worden afgelost door vier bankiers die na zich van jas en vest te hebben ontdaan volgens al de regelen der kunst, een bokspartij houden. Zoodra een der strijders valtsnellen een dozijn toeschouwers op hem toe om hem door wrijven wqer strijdvaaidig te maken. Daarna komt er weer eene verschijning van boven. In het midden van de zaal zweeft een uit, zijde vervaardigde en met gas gevulde moe der met haar kind. De groep moest eigenlijk aan een draad blijven hangen maar de draad breektde gasvrouw gaat van hand tot hand en barst eindelijk met een knal uiteen. Ver volgens werden er muziekstukken uitgevoerd en liederen gezongen waarmoe ook de vrouwen en dochters der beursbezoekers op de galerij in stemden. Nu wordt er een optocht gehouden al de bezoekers hebben een masker voorgebon den en trekken voorafgegaan door de muziek, het gebouw rond. Daar speelt het kwart voor een. De optocht gaat op straatwaar de politie de orde bewaart; de maskers vliegen afiedereen snelt weer, on der dringen en stompen de zaal in, en alsof er niets gebeurd is hoort men weer aan alle kanten „ik neem", „ik geef." Waalwijk, 14 Januari. In de gisteren gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier zijn de heeren J. B. Timmermans Wz. en S. Fano herkozen als Voorzitter en Onder-Voorzit ter dier Kamer. Als eene bijzonderheid deelt men ons mede dat bij Frans Dielemans alhier, twee kanarie vogels, die in Juli van het vorig jaar zijn uit gebroed, den 4 Januart jl. vier jongen hadden. Liefhebbers kunnen ze gaan zien. Verleden Zondag, des namiddags omstreeks 3 uur, ontstond er brand te Besoijen in een huis, midden in de kom der gemeente gelegen, en bewoond door 3 gezinnen. Het vuur.breidde zich zoo snel uit, dat, niettegenstaande de spoedig aangerukte hulp van verschillende brandspuiten, er niet aan te denken viel het aangetaste perceel te behouden. Dit brandde dan ook geheel uil, maar men slaagde er in den verderen yoortgang van het vuur te stuiten. lid huis was verzekerd maar zeer laag de inboedels niet. De schade is betrekkelijk groot, daar bijna niets gered is. In de gemeente is ten behoeve van een der gezinnen, die het-afgebrande huis bewoonden eene collecte gehouden, die ruim f 60 opbracht. De vrouw van dat gezin beviel na den brand van een „tweeling, zijn wij wel ingelicht, haar twaalfde en dertiende kind. Er schijnt reden te zijn om te vermoeden, dat de oorzaak van den brand aan boos opzet moet worden toegeschreven, althans een der bewoners is onder verdenking in hechtenis genomen. De eerste openbere terechtzitting in de zaak L. Pincoffs en II. Kerdijk zal nog deze maand plaats hebben enevenals alle zittingen in dit proces gehouden worden iw de groote audiëntiezaal van den Hoogen Raad. Overeenkomstig het Wetboek van Strafvorde ring beveelt de Hooge Raad indien de beschul digde Pincoffs ten dage dienende niet verschijnt, dat hij andermaal tegen een bepaalden dag zal worden opgeroepen. De behandeling zal dan vermoedelijk tot de helft der maand Februari worden verdaagd. De terechtzittingenaan dit strafproces te wijden zullen geleid worden door den president van het hoogste rechtscollege mr. Gockinga. Als ambtenaar van het Opetib. Min. zal optreden de proc-generaal mr. Romerals verdediger van den beschddigde Kerdijk mr. J. Van Gigch. Mr. A. L. Pincoffs heeft te New-York doen drukken en hier te lande verspreid een Open brief aan de Aandeelhouders der Ned.-Ind. Gasmaatsc'-.appij waarin hij tracht aan te too- nen dat. li ij als mede-directeur dezer Maatschap pij ter goeder trouw heeft gehandeld. Van officieele zijde wordt aau het Utr. Dgbl. med .'gedeelb „De toe tand van de spoorwegbaan tusschen Iledel en Boxtel blijft geruststellend. Zoodra de waterhoogte en de stroomsnelheid dit toelieten is bij de bruggen gepeild om na te gaan of ontgrondigen hadden plaats gehad. „Dit is het geval geweest bij de draaibrug over de Di.jze en bij eene doorlaatbrug tusschen de Maas en 's Bosch. „Met duikers worden de fundeeringen heden nader onderzocht. „Zoolang dit onderzoek niet is afgeloopen, kan het spoorwegverkeer niet geopend worden. „Door stortingen van bazaltsteen en zandzak ken is voortzetting der uitschuivingen tegenge gaan. Een landbouwer in de nabijheid van Venloo heeft het biljet voor de volkstelling ingevuld, in de kolom „geslacht" een varken. Gedurende de eerste week van dit jaar is aan het postkantoor te Essen een pakje aange boden met bestemming naar Pudberg. Daar het adres echter niet was uit te vinden werd het geretourneerdom het den afzender terug te geven doch ook deze was onbekend. Nu werd het geopend en het bevatte niets minder dan het lijkje van een pas geboren kind, hetwelk vermoord scheen te zijn. De politie doet ijverig onderzoek om 'den af zender op te sporen die tot nogtoe onbekend is. Heden werd gevankelijk naar Maastricht gebracht een persoon uit Urmond <lie eenigen tijd te Sittard als schrijnwerkersgezel is werk zaam geweestverdacht van voor eenigen tijd te hebben ontvreemd een overjas, inhoudende eene portefeuille met 100 Duitsche rijksmark ten huize en ten nadcele van de heer Maas sigarenfabrikant te Sittard. Terwijl Zondag middag eenige boer :n te paard door Oisterwijk redengeraakte een iongetje van 7 jaren onder een paardwaardoor hij zwaar gekwetst werd en hoezeer dadelijk genees kundige hulp is verleend in bedcnkelijken toe stand verkeert. Tijdens den watersnood van 1849 was er ook te Almkerk eene commissie opgericht ter ondersteuning der noodlijdenden. Het geld, der commissie geworden was toen niet in zijn ge heel verbruikt. Over het restant was een twist ontstaan tusschen de nog bestaande commissie leden welke twist dezer dagen door den kan tonrechter is uitgemaaktdoor te bevelen het geld ten nutte der armen te besteden. De persoon Wilhelm Kleffman, die op den 22steu November door den commissaris van politie te Venloo opgespoord werd wegens be schuldiging van moord op een 14jarig meisje te Bockum is gisteren aan de jnstitie te Gladbach uitgeleverd. Door den heer G. De Rijk te Tegelen Lim burg zijn gisteren in een zijner bosschen 2 wolven ontdekt, waarvan een tamelijke groote door hem geschoten is. De ander is ontkomen. Uit Venloo wordt ons gemeld dat de vermoedelijke brandstichter v. (1. Winkeldie (leu 20sten November gearresteerd werd, weder op vrije voeten is gesteld. Tusschen twee broeders te Arnhem ontstond Zondag een twistdie zoo hoog liepdat een hunner den ander ernstig door een slag met een bijl aan het hoofd verwondde. Op dsn 18den Januari e. k. hoopt de nestor der Nederh.ndsche notarissen de heer Meijer te Bladel den dag te herdenken, waarop hij voor zestig jaren zijn ambt aanvaardde. Ofschoon nagenoeg acht en tachtig jaarneemt hij tot heden zijne drukke praktijk nog met denzelfden ijver waar als toen hij haar begon. Gedurende de eerste dertig jaren van genoemd tijdvak fungeerde hij als burgemeester en notaris te gelijk, en in eerstgenoemde betrekking heeft hij bij de Belgische revolutie vele moeielijke tijden doorleefd. Vandaar de gehechtheid van den notaris aan de gemeenteen wederkeerig van de gemeente aan den notaris. Te Grave heerschen gedurende veertien dagen de mazelen epidemisch. In 2 dagen zijn dertien gevallen aangegeven. De scholen zijn sinds het uitbreken der z'ekte gesloten. Verschei dene gevallen worden bovendien verzwegen, omdat men geen hulp van een geneesheer inroept. Tot nu toe is de ziekte niet kwaadaardig. De bewoners der huizen aan den Vleugel- dijk bij Brakelzijn uit vrees voor het water gevlucht. Een dertigtal hunner worden verpleegd in de herberg De Zwaan aan den Leendertdijk, terwijl de overigen te Pouderoijen zijn opgenomen Men meldt ons uit 's-Bosch - Van alle oorden des lands ondervindt de wa tersnood-commissie de meeste ondersteuning. De aanvoer van levensmiddelen en kleeding- en liggii gstukken blijft voortduren. De Minister van waterstaat is te Hedel afgestapt en naar de doorbraak te Oijcn vertrokken. Door Z. M. zijn twee stoombarkassen onder bevel van een zee officier ter beschikking van den Commissaris des Konings gesteld tot vervoer van personen en levensmiddelen naar overstroomde stroken. Men schrijft ons uit Oijen van 11 Januari Heden heeft Zijne Excellentie de Commissaris des Konings van 'Noord-Brabant de doorbraak aan de Driehuijzen in oogenschouw genomen na vooraf Oss en omstreken te hebben bezocht. De waterstaat is druk bezig met peilingen te nemen ten einde zoo spoedig mogelijk een ring- kade te leggen opdat bij eventueelen was op de rivier geene nieuwe overstrooming plaats hebbe. Het is ontzettend welke diepe gaten er door het water gekomen zijn. Op de plaatswaar de eerste doorbraak plaats had peilde men 30 meter op andere 20. Daar, waar vroeger de afweg van Lithoijen was naar Oijen is thans een diepe wiel ontstaan zoodattenzij er ergens een geheel nieuwe weg naar den dijk worde gemaakt, voortaan die twee gemeenten geen gemeenschap dan langs den Maasdijk kunnen hebben. Aan den Maasdijk zal ook een geheel andere richting moeten worden gegeven. Op de meeste plaatsen waar deze vroeger lag zal 't onmogelijk zijn den nieuwen dijk te leggen. Dat het hier, gelijk gebleken is een hoogst gevaarlijk punt betreft, zal hetwil men niet telkens nieuwe dijkbreu ken te vreezen hebben zaak zijn dat het werk zoo stevig mogelijk worde gemaakt. Daar deze dijk echter ook alle daar achter gelegen plaatsen alsmede 's-Hertogenbosch beschermen moet, zou lret de grootste onrechtvaardigheid zijndeze buitengewone kosten door een klein waterschap van nog geen 600 hectaren te laten dragen althans voor het grootste gedeelte, en dat terwijl die landerijen, telkens aan overstroomingen bloot gesteld, reeds weinig kunnen opbrengen.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2