Duitsehland. Italië. Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. De berichten uit Kabul luiden voor de Engelschen nog niet bijzonder gunstig. Eerstens licerscht er groote duurte en ten tweede is de houding der bevolking, vooral van die der om streken uiterst vijandig. Wanneer de troepen zich bij een dorp vertoonen, wordt geregeld op hen geschoten. De regimenten uit Herat en Balkh moeten zich hebben opgemaakt, om zich met Mahomed Jan te vereenigen, die Ghuzni bezet houdt, liij is nog altijd voornemens een tweeden aanval te doeu op de Rritsche strijdkrachten. De Hindoe- sclie bevolking is zoo bevreesd voor Jan's terug komst, dat zij den wensch te keunen gegeven heeft naar Jellalabad of Peschawer de wijk te nemen. Volgens berichten uif Calcutta, volgen de moorden te Mandalav elkander met onvermin derde wreedheid op. Een van de Prinsen, eerst onlangs tot die waardigheid verheven, om in het gebrek aan vorstelijke familie, door de achter eenvolgende executien ontstaan te voorzien is ook weer als slachtoffer van de afschuwelijke rdmanie van den Sultan gevallen; terwijl 5 zagers van den Phoiu: ai-Prins insgelijks om hah zijn gebracM. onder voorgev.n dat zii in briefwisseling stonden met dtn Nvoung ïoug- Pri maar werkelijk omdat zij zoo ongelukkig waren de jaloezie van de voornaamste koningin op te wekken. Twee Pounas of Mnnipuri Brahmins zijn met drie volgelingen ter dood gebracht, als verdacht van den Sultan vergif te hebben willen toedienen. In de Tav zoekt men nog steeds naar de lichamen der verongelukten. Hot aantal der gevonden lijken is nu tot 26 geklommen. De commissie tot het verleenen van onderstand aan de door de ramp benadeelden lieett thans f 45000 bijeengebracht. Op een te Dundee gehouden vergadering van de havencommissie is besloten, aan de Noorder- spoor wegmaatschappij te verzoeken de brug te herbouwen, maar met dubbel spoor en minder hoog dati vroeger. De beambten van het postkantoor te Berlijn zijn radeloos. Dagelijks worden hun met het pakket uit Italië lïonderde ongefrankeerde brieven toegezonden, geadresseerd aan de meest verschil lende personen aan huisvaders aan jongelui die 'op kamers wonen kortom aan iederwiens naam slechts voorkomt in het tweede gedeelte van het Berlijnschc adresboek. Daar vooral jongeluidie op kamers wonen vaak verhuizen, hebben de brievenbestellers dikwijls de grootste moeite om den geadresseerde te vinden en tot loon voor hunne moeite worden die ongefran keerde brieven bijna altijd geweigerd. Toch mag de post niets ongedaan laten om bij eiken nieu wen brief haar pogingen weder te herhalen. Uit het adres en uit den omslag blijkt duidelijk dat die stortvloed van brieven van een en den zelfden persoon komt. Uit een paar dei brieven, die door de geadresseerden zijn aangenomen en geopend bleek ook dat allen denzelfden inhoud hadden namelijk dat allen- een gedrukten brief bevatten vol wartaal. Men vermoedt dat de af zender zich in het bezit bevindt van de tweede helft van het Bcrlijnsehe adresboek en daarvan een in zijne handen zoo geducht wapen maakt, door aan ieder een afdruk te zenden van een opstel, gedeeltelijk in het Italiaansch gedeelte lijk in het Duitsch geschreven en waaruit nie mand wijs kan worden en waarvan hij blijkbaar duizende exemplaren heeft laten vervaardigen. De stortvloed houdt steeds aan de postboden worden geregeld eiken morgen overladen met een pak der brieven om 's avonds even geregeld met hetzelfde pak terug te keeren. Het eenige wat de postdirecteur te Berlijn kan doen en dan ook gedaan heeftis den Italiaanschen gezant te bewegen, den afzender te Turijn ta laten opsporen en te trachten den man op het buiten sporige zijner handeling te wijzen of hem verder onschadelijk te maken. Of dit baten zal betwijfelt men echter, in elk geval kan men het einde dezer ramp niet voorzien. Verleden week brachten te Bremen ver scheidene zangers van den schouwburg en het domkoor een hunner vrienden een serenade. Onder andere stukken werd daar ook het lied: „die Post im Walde", van Schiiff r gezongen en een der -hecren van het schouwburgorkest bad op zich genomen de echo te blazen die daarin voorkomt. Hij had zich daartoe een eind van de anderen verwijderd. Op het gegeven ooge n- blik valt hij in met zijn trompet toen hij plotseling een hand op zijn schouder voelde cn een nachtwacht naast zich zag staan. „Hoe kunt ge daar nu tusschen in gaan bla zen Kom mee naar bet politie-bureau." „Och man, laat mij met rustik moet blazen." „Neenge zult niet, sprak de verontwaardig de nachtwachten hield hem tegen. Ondertusschen stonden de zangers te vergeefs op het signaal te wachten en een der Iieeren ging den-ontrouwen trompetter opzoeken, om hem aan zijn plicht te herinneren. Deze laatste was ondanks zijn tegenwerpingen genoodzaakt den nachtwacht naar het politiebureau te volgen; de zangerdie er intusschen bijgekomen was vergezelde hem. Op het bureau wilden de heeren de zaak uit leggen maar de nachtwacht moest eerst zijn rapport uitbrengen. „De anderen zingen, en die man blaast er met zijn trompet tusschen door, dat mag toch niet gebeuren." Toen de arrestant het geval opgehelderd had kon hij terstond het bureau verlaten maar de. serenade was in de war geloopen door den al te grooten ijver van den nachtwacht. Bij onze studenten hoort ïuon nog gedurig van tweegevechten. Onlangs vond men weder een studontdie zich in een zoogenaamd Amcri- kaansch duel had doodgeschoten. Nn ongeveer een week geleden hoorde men van eon duel huiten eenc stad waarbij een der strijders een kogel in den hals had gekregen. En gisteren avond spraken de bladen weder van een duel in het Grünewald (dicht bij Berlijn), waarin een der studenten moet zijn doodgeschoten. De spoorweg op den Vesuvius is thans vol tooid. Hij heeft eene lengte van 900 meter en loopt toi aan den rand van den krater. De weg moet op stevige grondslagen gemaakt zijn, en beschut zijn tegen lavastroomen. Do treinen worden aan twee koorden van staaldraad in beweging gebracht door een stoommachine, die bij den kegel van den Vesuvius staat. De wielen zijn zoo ingericht dat het gevaar voor ontsporen wordt voorkomen terwijl een automatisch ramtoestel den trein onmiddellijk doet stilstaan in geval een der koorden breekt. Do voornaamste zwarigheid was hoe aan water te komen. Om daarin te voorzien heeft men twee groote rc ervoirs gemaakteen in de nabij heid van liet station, het andere bij het obser vatorium. In den tuin van cle beroemde villa Far- nesina te "Rome heeft men weder kostbare, antieke fresco's gevonden, die volgens sommige geleerden de overblijfselen zijn van een tempel aan Fortunavolgens anderen van een aan Isis gewijd en volgens weer andere oudheidkundigen behoord hebben tot een keizerlijk paleis. Op den geheel kalen Monte Catillo bij Tivoliin de nabijheid van Rome heeft men welgeslaagde proeven genomen om den steen- achtigen grond door dynamiet geschikt te maken tot het aanplanten van olijfboomen nl. daarin gaten te doen ontstaan waarin die boomen wor tel kunnen vatten. Men -heeft te Rome van die methodeom rotsgronden vruchtbaar te maken groote verwachtingen. Het Italiaansche ministerie van landbouw ondersteunt deze proe ven om dynamiet te gebruiken voor werken des vredes. Daar Hassoun pacha, broeder van den Khedive, alhier op eene Italiaansche pakketboot was aan gekomen zoo heeft de minister van politie vergezeld van eenige dienaren van politiezich op de boot begeven en Hassoun verboden aan wal te stappen en hem een Turksche stoomboot tot voorloopig verblijf aangeboden. Hassoun weigerde te voldoen aan 's ministers last en kreeg daarnain den loop van den avondverlof zich aan wal te begeven. De Italiaansche gezant eischte van den minister van politie voldoening, die hem gegeven werd. Over de aanstaande Russische expeditie naar Merv ontvangt „the Standard" uit Krasnovodsk eenige bijzonderheden. De expeditie zal order bevel staan van generaal Tergusakoff. Om aan Psrzie geen aanstoot tc geven zal Rusland de neutraliteit van het Eltreck-dal in zoovérre eer biedigen, dat het zijn troepen dien weg niet zal laten volgen. Er zullen daar echter commissa- riaats-dépöts gevestigd worden, waaruit het ex peditionaire leger van leeftocht en krijgsbenoo- digdheden voorzien zal worden. Verscheidene Russische cavallerie officieren hebben onlangs een bezoek gebracht aan de hoofdstad van den Khau van Khiwa, om aldaar kameelen te koopen die bestemd zijn voor het transport van proviand en water ten behoeve van het leger dat van Samarkand naar Merv door de uitgestrekte circa 90 mijlen lange woestein, die Merv van Khiwa scheidt, zal marcheeten. De lastdieren worden daarom van Khiwa naar Zahkidschi, aan de Amur Darja, gezonden om daar de komst van het expeditia-Iegcr af te wachten. Op dit punt zal het leger waarschijn lijk de Amur Darja overtrekken. Uit- Bombay wordt aan hetzelfde blad gemeld, dat de toebereidselen voor den marsch van de EngeLche troepen op Herat in vollen gang zijn. Voorloopig zal de marsch zich niet verder uit strekken dan tot Girisk. De voortzetting van den tocht zou men van omstandigheden laten afhangen. De voornaamste hoofden der Russische politie moeten naar St. Petersburg zijn ontbodep. teneinde te beraadslagen over de beste middelen om den veiligheidsdienst in Rusland te reorga- niseeren. Graaf Orloff(le gezant te Parijszou worden teruggeroepen omdat hij Von Hohen- lohe niet voor is geweestom aan Freycinrtt een verzekering van sympathie te geven. De „Herald" bevat een telegram meldende dat den 4 dezer op het eiland St. Christophe eene overstrooming heefy plaats gehad waarbij 200 personen zijn verdronken. De schade, door het water aangericht, wordt op 250.000 dollars begroot. Aan de „Courier des Etats Unis wordt uit Wilkesbarre in Pennsylvanie geschreven dat de leden, der beruchte bende der //Molly Maguires", die aan den wrekenden arm ven de gerechtigheid ontkomen wareneene nieuwe ver- eeniging hebben gevormd die onder den naam van „Terry's Gang"de schrik der mijnstreken is geworden, niet het minst te Plymouth, hij YVil- desbarre. Deze bende bijna uitsluitend uit mijnwerkers bestaande heeft zulk een invloed dat zij sommige harer genooten te Plymouth tot Raadsleden heeft doen verkiezen. In den laatsten tijd zijn verscheidene achtenswaardige ingezetenen van het dorp op geheimzinnige wijze achtereenvolgens verdwenen-, en men houdt het er voor, dat zij door het geduchte genootschap uit den weg zijn geruimd. Onlangs zijn twee moordenaars, wier schuld ten klaarste gebleken was, en die door de gezworenen zonder eenigen twijfel zonden schuldig zijn verklaard onder voorwendsel van gebrek aan bewijs plotseling op bevel der rechtbank op vrije voeten gesteld. Een ander, zekere Rooney, die openlijk en uit louter moedwil in een herberg een niets kwaads ver moedend bezoeker vermoord heeft en deswege gevangen zit. draagt roem op zijn bedrijf en op de macht van Terry's Gang aan ieder die het hooren wilverklarendedat de afloop van de tegen hem ingestelde vevolging hem niet de minste bekommering baart. Op den Missouri- Kansas- Texas spoorweg is onlangs een goederentrein op een in brand ge raakte brug bij het station Durar.tin diepte gestort. Alleen de locomotief kwam behouden over de brugde tender en 20 waggons ver brandden of werden geheel verbrijzeld. De stoker ""vond den dood in do vlammen. De ma chinist bekwam lichte kneuzingen. Tilburg, 17 Januari 1880. De Eerw. Fraters alhier hebben eene bijzondere school van hooger onderwijs opgericht. Van deze oprichting is reedster voldoening aan art. 99 der wetaan dan Minister van Binnenlandschc Zaken en aan het gemeentebestuuronder over legging der statuten kennis gegeven. Waalwijk, 17 Januari. Volgens de bevolkings-statistiek bedroeg hel getal inwoners der gemeente Sprang op 31 December 1878 928 mannen en 837 vrouwen. Totaal 1765 zielen. In 1879 waren geboren 37 Mannen en 50 Vrouwen en ingekomen 40 mann. en 46 vrouwen. Totaal 173. In datzelfde jaar waren overleden 28 mann. en 34 vr. en vertrokken 45 mann. en 44 vr. Totaal 151. De bevolking was (lus op 31 December 1879 1787 zielen eene vermeerdering van 22 personen. Blijkens (le 6c tienjarige volkstelling evenwel bedraagt het getal inwoners slechts 922 mann. en 855 vr.te zamen 1777 personen, verdeeld naar het door hen opgegeven kerkgenootschap als 1420 Ned. Herv.189 R. Cath., 148 Chr. Afg. en 20 Israëlieten. De Algemeene Watersnood-Commissie te 's Hertogenbosch heeft tot eer» behoorlijke rege ling harer uitkeeringen van de Burgemeesters der door de ramp geteisterde gemeenten een tabellarische opgave gevraagd omtrent de ver diensten en inkomsten der personen die schade hebben geleden de talrijkheid hunner gezinnen, den aard en het geraamd bedrag der schade aan huizen getimmerten en roerende goederen en de vermoedelijke behoelte aan veevoeder. De jongste hooge waterstand der Maas heeft het waterschapsbestuur van 't Oudland van Altena doen zten dat de dijken van dat water schap cn die van het waterschap van de Stad en Lande van Heusden (heide waterschappen hebben één dijkberinging) op sommige punten, namelijk te Veen en te Wijk in verhouding tot (le nood peilen veèl te laag liggen, en daarom reeds nu besloten om in het aanstaande voor jaar omtrent eenc verhooging van die dijkvakken met het Bestuur van laatstgemeld waterschap in overleg te treden. Een inzender in de „Times" raadt aan de houders van Peruanen aan onder voorbijgaan .van de Comité's, die bet niet eens kunnen wor den en wier besluiten toch geen rechtskracht hebben trustees ie benoemen en die door het toezenden der honds te machtigen voor de obligatiehoud rs op te treden. Die trustees moeten dan met Chili onderhandelen en gebruik maken van de bevoegdheid door dit land gegeven om te Pabeli n de la Pica de guano in te laden tegen U/a P- Per t°n- Haast men zich niet dan vreest de schrijver(lat Chili ongeduldig geworden dc-. rechten der bondhouders niet zal eerbiedigen. Een particuliere depeche, te St. John (Nieuw- Brunswijk) uit. Callao ontvangen meldt dat de Chileensche regeering guano-verschèpingen van de Lobos-eilanden heeft verboden en de ladings plaatsen aldaar zijn vernield. De vraag van de conversie der 5 pets. wordt in Frankrijk in den laatsten tijd weer herhaaldelijk overwogen. In de Société d'écono- mie politiquedie haar laatste zitttiug daaraan wijddewaren de meeningen zeer verdeeld de heeren Joseph Gamier en Manequin bestreden haar ten sterksteterwijlzij met klem verdedigd werd door de heeren Frédéric Passy Juglaren Alglave. Heden komt weder een warm pleidooi voor ten gunste den conversie in het Journal des Débats van de hand van Paul Deroy*Beaulieu die meermalen op dit aanbeeld heeft geslagen. De belastingschuldigen hebben volgens hem bij den gunstigen toestand der financien recht op deze ontlasting van het budget. Hij raadt dan ook den nieuwen minister aan de conversie ten spoedigste ter hand te nemen, daarbij verklarende, dat hij zeker meent te weten dat zijn voorgas ger liet plan had gevormd de 5 pets. te convert toeren in 4y2 pcH- met een waarborg gedurende tien jaar tegen aflossing. Dit plan draagt geheel de goedkeuring van den schrijver weg. Zijn artikel had eenigen invloed op de beurs, waar deze waarde 30 cent. daalde. Spoedig werd de beurs echter weder gerustdaar men vol strekt niet overtuigd was dat de heer de Mag- nin het gevoelen van den heer Leroy-Beaulieu deelt. Nu heeft men toch eens een profetie ge vonden die ons wat goeds voorspelt. Zij is afkomstig uit de 15e eeuw en luidt En wie het jaar 1880 beleeftzal van wonderen kunnen spreken en den Heer danken dat hem de vreeselijke geesel Gods der tien voorafgaande jaren niet getroffen heeft. (Die jaren zouden onzen profeet zeker zijn meegevallen.) Maar in 1880 en de daaropvolgende jaren, zal de grond dubbel vrucht dragen en drie overvloedige wijn- jaien zullen het begin aankondigen der betere tijden. De oogst van koren en vruchten zal vol doende zijn en er zal vrede heerschen op aarde vele jaren lang. Hoe jammer dat men niet op zulke voorspellingen kan vertrouwen. Verleden Woensdag heeft het gerechtshof te 's Bosch onder andere uitspraak gedaan in de zaak tegen VV. A. A., oud 42 jarengeboren te Kuilenburgen M. d. B. oud 24 jaren geboren te Kaatsheuvelbeiden schoenmakers te Kaatsheuvelden eerster, vrijgesproken van het hem ten laste gelegde en den tweede schul dig verklaard aan 1. diefstal van vee uit eene weide 2. diefstal met buitenbraak en inklem— ming op eene bewoonde plaats3. diefstal met inklemming in eene onbewoonde plaats en 4. eenvoudige diefstalen hemmet aanneming van verzachtende omstandigheden veroordeeld tot één jaar en 6 maanden celstraf. Uit 's Bosch wordt van 15 dezer gemeld: De spoorwegbrug over de Dieze en ook die te Empel zijn heden met goederentreinen gepas seerd. Vermoedelijk zal de lijn morgen uiterlijk overmogen voor het personenvervoer weder in gebruik genomen worden. Het water valt gere geld ieder dag 12 a 15 öM. Te Oosterhout brak woensdag avond onge veer 5 uur brand uit in eene woning aan den weg naar den Hout, waarin bakkerij en herberg werden uitgeoefend, Otschoon dc spuiten zeer spoedig op de plaats aanwezig waren was van het brandend gebouw weinig te redden. Alleen de belendende gebouwen kon men behouden. Naar men zegtzou de brand in de bakkerij ontstaan zijn terwijl men het vuur uit den oven veegde. Huis en inboedel zijn naar men ver neemt tegen brandschade verzekerd. Te Dordrecht is eene vrouw hij het was- seheu van eenige kleederen vermoedelijk door de gladheid van de tredewaarop zij gebukt lag, in de bijt en onder het ijs geschoten. Eerst een lOtal minuten later werd het ongeval door een andere vrouwdie aan dezelfde bijt kwam om water te scheppenodgemerkt. Hoezeer bijna onmiddellijk geneeskundig behandeld, bleek de vrouw reeds overleden te zijn. De ongeluk kige 37 jaren oudwas moeder van twee kinderen. Te Herveld heeft zich een curieus geval voorgedaan. Eene weduwe sedert 18 December des vorigen jaars ondertrouwd met een jonkman met. vvien zij reeds door den echt vereetiigd zonde zijn indien slechts de wettelijke termijn sedert het overlijden van haren vroegeren echt genoot ware verloopen heeft thans op verzoek van haren aanstaanden er in toegestemd dat deze, in plaats van met haarmet hare dochter zal trouwen. De stoker in de fabriek van de heeren Raue Boddete Geldrop is Dinsdag 1.1. in aanraking gekomen met een rad, met het gevolg dat hij deerlijk verminkt werd en op de plaats dood bleef. Zondagnacht lag te Amsterdam plotseling een juffrouw in de Brouwersgracht. Op het geschreeuw van een in de buurt wonende vrouw sprongen terstond drie dronken mannen uit een nabij zijnde kroeg hah over kop het water in l)c edele menschenvrienden zagen natuurlijk hunne pogingen tot redding mislukken. Het was een wanhopige toestandmaar gelukkig behoefde men in dit gsval niet buiten den waard te rekenen. Deze dook er bij in en kwam spoedig met (1e juffrouw aanzwemmen. Zijn drie gasten, doorliet koude bad ontnuchterd, hadden intusschen zoo goed en zoo kwaad als het ging, elkander weer op het droge gebracht. Zekere Terstappen, koopman in boter te Neer (Limburg), die elke week voor zijn handel naar de gemeenten Wandre en Sóuverain-Waudre gaatkeerd de vorige week 'savonds naar zijn logement in laatstgenoemde gemeente terug. Hij bemerkte weldra dat hij achtervolgd werd, en ging wat langzamer om zijn vervolger te herken nen. Op 't oogenblik echter dat hij het hoofd omkeerde loste de vervolger een schot, waardoor Terstappen in de zijde getroffen werd. De aan rander ziende dat zijn slachtoffer niet viel, nam (le vlucht, terwijl Terstappen nog een naburig huis kon bereiken waar hem de eerste zorgen werden toegediend. De toestand van de gewonde is, gelukkig niet zeer gevaarlijk zoodat hij een paar dagen later naar zijn woonplaats kon wor den vervoerd. Yh'1 den dader is tot heden nog geen spoor ontdekt. Uit Rotterdam komen drie berichten van oplichterij en diefstal tegelijk. 'Een burgervrouwtje beeft een nog al voor zichtig goudsmid voor negen gouden kettingen weten op te lichten. Een handige dief heeft in een anderen goudr

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2