Frankrijk. Engeland. Duitschlancl. Rusland. Amerika. BINNENLAND. De bankbiljetten waren dus oogenschijnlijk goed zij werden door de agenten ingewisseld. Waarschijnlijk zal de bank van Engeland ver plicht zijn ze te voldoen. Zoodra de diefstal bekend was heeft de directie der Bank een be looning van f 6000 uitgeloofd aan hem die de dieven zou kunnen ontdekken. Thans heeft mea te Brussel een Engelscliman aangehouden, die aan den diefstal medeplichtig schijnt te zijn. Er is reeds een detective uit Londen te Baussel aangekomen. In den Franschen Senaat heeft Minister de Freycinet de lang aangekondigde verklaring der Regeering voorgelezen. gDe in het Kabinet gebrachte wijzigingen dus luidt de hoofdinhoud van hetgeen de Minis ter mededeelde hebben geenszins de betce- kenis dat voortaan zal worden afgeweken van de voorzichtigebezadigde staatkunde die zoo wel wat het binnenland als het buitenland be treftin Frankrijk's belang moet gevolgd worden Evenmin zal de wijziging tengevolge hebben eene verandering in de verhouding der verschillende fracties der Republikeinsche meerderheid wier eenheid nog steeds evenzeer als vroeger in het belang des lands is. De verandering van Kabi net beteekent alleenlijk dat Frankrijk, uit kracht ran het veroverde terrein en uit kracht van de beproefde duurzaamheid zijner instellingen, voor taan met beslistheid kan voortschrijden op het pad der noodzakelijke hervormingen en der ver beteringen die wij zonder hardheidmaar ook zonder zwakheid zullen tot stand brengen. Hier werd de Minister door de Linkerzijde levendig toegejuicht. Een aantal vraagstukken dus vervolgde Frey cinet moeten worden opgelost. Zoo verzoeken wij den Senaat de onderwijswet goed te keuren, waaraan de Kamer reeds hare toestemming heeft gegeven. Die wet zullen wij aan vuil-n door andere wetten op dit gebiedopgesteld in over eenstemming met de wenschen des lands. De rechterlijke macht moet worden gereorganiseerd. Wij willen haar hebben sterkgeachtonaf hankelijk en met eerbied bezield voor de instel lingen van den Staat. -Ook het personeel der administratie zal op grondige wijze worden ge zuiverd. Er zal een wet op de vrijheid van vereeniging worden ingediend en eene drukpers wet die vrijheid maar geen straffeloosheid zal verleenen. De Republiek mag niet ongewapend staan tegenover beleedigingen en een schrijver moet gèen privilegie hebben. Maar dat is niet allesEen aantal groote openbare werken moeten door de Republiek wor den voltooiden de Regeering zal zich aan deze met alle kracht wijden. Ook het toltariet moet worden herzien en op militair gebied menige maatregel genomen. Dank zij der geleidelijke en voortdurende vermeerdering van de opbrengst der belastingen zullen belangrijke verminderin gen van lasten kunnen worden voorgesteld, met behoud tevens van de noodige sommen tot uit voering der Openbare Werken. Wij zullen dus besloot Freycinet er ernstig naar- streven de wetten bezadigd, onpar tijdig en in waarlijk liberalen geest toe te passen en onze eerste zorg zal wezen aan de natie rust en vrede verschaffen. Wij zullen verzoeningsge zind zijn zonder daarom onstandvastig te wezen, want wij willen niemand uitsluiten maar de lieden tot ons brengen en eene Republiek grond vesten di« voor allen openstaat. Deze laatste zinsnede werd opnieuw door de Linkerzijde toegejuichtterwijl daarentegen de Rechterzijde eeuige spottende uitroepen deed hooren. In de Kamer werd het programma der Regeering voorgelezen door Lépere. Het werd door al de fracties tier Linkerzijde behalve de uiterste met toejuichingen ontvangen. De Kamer nsm met 254 tegen 120 stemmen een foorstel aan tot afschaffing der aalmoezeniers bij het leger. Op de openbare atraatter hoogte van de rue de Berry te Parijs ia een koffer gevon den diebeWve rijke klcederen een porte feuille met een lias bankbiljetten van fcOO en van 1000 fra. en een gebeeldhouwd koffertje met een aantal Fransche en Engelsche goudstuk ken benevens een zorgvuldig verpakten dooden aap bevatte. Het station des Batignolles bij Parijs ia eergisteren gedeeltelijk ingeatortjuist op het oogenblik dat er een goederentrein binnenatoomde. Acht wagans daarvan werden beschadigd, maar persoonlijke ongelukken zijn er niet bij voor gekomen. Het verkeerdat door het ongeluk gestremd waskon den volgenden dag op één spoor wor den hervat. De schade wordt op 95000 francs gerekend. In een der voornaamste magazijnen van byouteriën in het Paleis Royal te Parijs, heeft dezer dagen een even brutale als handige dief stal plaats gehad. Terwijl de patroon, die de zorg voor zijn zaak aan een jeugdig bediende had overgelaten "afwezig was, trad een vreem deling bedoeld magazijn binnen en kocht een handring van 250 frs., daarbij zorg dragende zich van het daaraan bevestigd prijskaartje, waar gemeld bedrag op stond uitgedrukt meester te maken. Eergister bezocht een jonge dame, onder gelijke omstandiggeden als hiervoren meegedeeld, den byouterie-winkel en verzocht ringen te mogen zien. Op behendige wijze wist zijzonder dat de bediende het bemerkte het prijsnummer van een ring van 1500 frs. met het daartoe meege brachte prijsnummer van 250 frs., dat aan den vroeger door den bewusten heer gekochten ring bevestigd was geweestte verwisselenwaarop zij natuurlijk haar kous op de thans 250 frs. genooteerden ring liet vallen dien met gemeld bedrag betaalde en er mede vertrok het aan den bediende overlatende zijn bedrogen patroon te bevredigen. De Parijsche hoefsmeden die zooals wij reeds met een enkel woord meedeeldenden arbeid hebben gestaakt, eischen van hun patroons de aanneming van een door hen opgemaakt nieuw tariefwaarbij o. a. de werktijd bepaald wordt op 10 uren daags, tegen 70 a 80 centimes per uur. Verscheidene patroons hebben reeds hun goedkeuring aan dat tarief «rehecht. Ook de stratenmakers staakten het werk. Zij vragen mede vermeerdering van loonwegens de duurte der eeaste levensbehoeften. Uit Kabul wordt gemeld dat de Mohmunds die zich tot nu toe rustig hebben gehouden de Engelsche troepen te Lundi-Kotal hebben aangevallen en dat ze ook elders aanvallenderwijs zijn opgetreden, 't Heette dat de aanval was afgeslagen. Generaal Roberts heeft den post van Gouv.- generaal te Kabul ingetrokken en het bestuur der stad overgedragen aan Wali Mahomed Khan. Nadere berichten nit Kabul doen zien dat de Mohmundswaarmede de Engelschen dezer dagen zijn slaags geweest5000 man sterk waren. Zij waren bij Dakka de rivier de Kabul overgestoken en hadden eene versterkte plaats bezet. Niet lang daarna maakte eene andere afdeeling ook aanstalten om de rivier over te steken, waarop de Engelsehen :en, flink artillerie vuur op hen openden. Hierop volgde een wilde vlucht waarbij de Mohmunds vel^ manschap pen verloren. De verliezen der Engelschen waren uiterst gering. Herat moet nog steeds in een toestand van regeeringloosheid verkeeren jnaar te Kabul is het rustig. Met het bouwen van den spoorweg naar Candahar wordt zooveel mogelijk spoed gemaakt. Reeds moeten 133 mijlen voltooid zijn. De telegraphische gemeenschap tusscken de Transvaal en Kaapstad is afgebroken geweest doch weder hersteld en volgeds de offlcieele be richten moet het er rustig zijn. In de brieven aan de dagbladen evenwel wordt vlak het tegen deel beweerd. Met het dreggen naar lijken in de Tay wordt voortgegaan. Een eigenaardig hulpmiddel werd Donderdag 11. daarbij aangewend. Aan boord van de stoomboot nam men een clairvoy- ante mee. Toen deze gemesmeriseerd was, wees zij eene plek aan waar eer. lijk diep onder het zand moest liggen eu werkelijk bracht de dreg aldaar de kraag van een overjas naar boven De clairvoyante verklaarde voorts dat er nog twintig lijken lagen onder het ijzerwerk der neergestorte spanningen. De directie der Britsche Noorderlijn heeft beslotende brug over de Tay ter hoogte van 60 in plaats van 88, voeten weder op te bouwen. Bij het Parlement zullen stappen worden gedaan om de vergunning daartoe te verkrijgen. Tevens werd besloten naast de bestaande een tweede brug op te richten zoodat voortaan langs een dubbel spoor zal kunnen gereden worden. Alleen de kosten van den wederopbouw van de ver nielde brug worden op 65.000 pd. st. geschat. Bij Piatt's bridge op den Lancashire en Yorkshire spoorweg heeft Donderdag een vrees- gelijk ongeluk plaats gehad. Een van Liverpool komende sneltrein is iu botsing gekomen met een passagierstrein die door verkeerden wissel stand op hetzelfde spoor was geraakt. De schok was ontzettend. Verscheidene waggons werden verbrijzeld de machinistde stoker en de con ducteur van den .trein uit Liverpoolalsmede 3 passagiers kwamen om het lerenterwijl 30 passagiers meer of minder zwaar gekwetst werden. Vier daarvan zijn reeds aan hunne wouden over leden. De berichten dat de beide zonen van den Engelschen kroonprins op hunne zeereis aan boord der „Bacchante" zich door de kadetten het teeken van ïet zeemaiisberoepeen anker op den neus hebben laten tatoueeren wordt be- vesti dmaar het figuur moet er zoo flauw opstaan, dat het mettertijd wel verdwijnen zal. Het tatoueeren is met volle toestemming der beide prinsen geschied. Zij zullen zeker een ouderlijke berisping hierover niet ontgaan, want de drager van een prinslijken neus kan zich niet aan de verantwoordelijkheid onttrekkerf, die ook ten opzichte van dit bezit op hem rust. De kadetten hebben zeker mede reeds hunne straf ondergaan voor het schenden van den neus van hun toekomstigen koningmaar ernstiger gevolgen zal de zaak waarschijnlijk niet hsbben. Alexander Schossa die in de Italiaansche kerk te Hatton Garden verscheiden schoten loste op de twee aldaar dienstdoende geestelijken en een poging deed om de kerk in brand te steken, had 11. Maandag voor de politie-rechtbank te Clerkenwell een nader verhoor' te doorstaan. De verdediger van den beklaagde verklaardedat hij na afloop van het verhoor het bewijs zou leveren dat Schossa een overspannen mensch is, in hooge mate krank van geest en dat hij zich in Amerika aan dergelijke vergrijpen schuldig had gemaakt. In de woning van Schossa werd een buks met 36 patronen gevonden. Volgens het getuigenis van een inspecteur van politie scheen Schossa, toen hij gearresteerd werd volstrekt niet waanzinnig. Hij sprak ver standig en bedaarden verried alleen eenige verstrooiing waaruit echter geen zinsverbijstering afgeleid kon worden. Daar Schossa de Engelsche taal niet machtig is werd het protocol van het verhoor in het Italiaansch overgebracht en aan den beklaagde voorgelezen. Hij is namelijk, naar thans blijkt, evenmin een Duitschor als een Zwitsermaar een Italiaan j te Milaan geboren. Van de politie rechtbank is de zaak naar de jury verwezen. De eigenaars van de Canard-lijn hebben een nieuwe stoombootdienst georganiseerd tus- schen Liverpool en Bombay. De dienst begint den 14 Februari. De officieuse Berlijnsche „Nordd. Allg. Ztg." bevat een artikel waarin het wenschelijk wordt genoemd maatregelen te nemen tegen de hand over hand toenemende immigratie van Poolsche Joden. Naar verzekerd wordtheeft de hertog van Cumberland (Kroonprins van Hannover) thans beslist geweigerd van zijne aanspraken at te zien tegen restitutie van het in beslag geno men vermogen zijns vaders. Volgens de „Weser Ztg." mag liet als «eker worden beschouwd dat in de eerstvolgende zitting van den Rijksdag een wetsontwerp zal worden voorgedragen strekkende tot het geven van een aanzienlijke uitbreiding aan de Duitsche strijdkrachten. In militaire kringen houdt men er zich algemeen van overtuigd dat Duitschland te eeniger tijd door het vereenigde Rusland en Frankrijk zal worden aangetast. Al is men ten aanzien van het tijdstip waarop dit zal geschie den natuurlijk geheel in het onzekere zoo is men toch doordrongen van de noo izakelijkheid om het Duitsche Rijk in staat te stellen den stellig verwachten aanval te kunnen afweren. Gelijk bekend is loopt met het jaar 1880 de termijn af, binnen welken het Fransche leger op veel uitgebreider voet zal zijn gebracht. Te Kösen is een oude vrouw overleden die schijnbaar in zeer bekrompen omstandigheden verkeerde maar in wier kleederen men, na haar dood132.000 mark (f 80.000) in goud en bankpapier vond. De vrouw had voor zoover men weetgeen bloedverwanten en ondanks de oproepingen is tot nu toe geen erfgenaam komen opdagen zoodat de niet verwerpelijke erfenis waarschijnlijk den Staat ten deel zal vallen. Naar de Londensche „Standard" verzekert, is te Moskou een nieuwe samenzwering tegen het leven des Keizers ontdekt. Z. M. zou toen hij het vernamuit woede een zenuwtoeval hebben gekregen. Na den laatsteu oorlog vertoonen zich van tijd tot tijd weder tijgers in den Zuid-Oosthoek van Rusland. Eenige boeren uit Golot Ubani hebben onlangs een buitengewoon grooten tijger gedood. Uit New-York wordt aan „The Daily Neivs" geseind dat Edison met nieuwe moeielijkheden te kampen heeft. Zijn kool-hoefijzers schijnen bij langdurig gebruik aan breken onderhevig te zijn. Hij heeft nu de vervaardiging van lampen gestaakttot hij de oorzaak zal gevonden heb ben van het gebrek dat naar men wil ver oorzaakt wordt door het toetreden van lucht door de opening in het glas, waar de geleiddraad in treedt. De microscoop laat intusschen geen ver andering in de structuur van de kool zien. Er zijn nu ongeveer 50 lampen in gebruik, waarvan er een onafgebroken sedert veertig dagen brandde. Op de internationale tentoonstelling van alles wat op het maken van boterkaas enz. j betrekking heeftdie in de vorige maand^ te New-York geopend werd maakte groot opzien een obelisk voii kazen van 40 voet hoogte. De basis bestond uit 10 kazen elk een halve ton zwaardaarop lageu 120 stuks Chidderkazen elk van 60 pond; op deze 7 S0 ronde Edammer kazen ieder van 6 pond daar bovenop lagen 400 jonge A^erikuansche kazen van 8 pond t stuk eu als spits van het geheel was aangebracht een kolossale. Edammer kaas van 120 pond. Eene ankele firma had de geheele massa ge leverddie in het geheel 25.000 pond kaas uitmaakte. De Mormonen zullen waarschijnlijk eerlang Utah verlateu en naar Mexico trekken. In de laatste vijf jaren hebben verscheidene Mormoon- sche zendeling liet Noorden van Mexico be zocht en er eenige koloniën gesticht en sedert eenigen lijd ij tusschen de opperhoofden der Mormonen en het Mexicaansche Gouvernement een briefwisseling gevoerd over den verkoop van land. Thans heeft Elder Thatcher de jongste en handelbaarste der twaalf „apostelen" de opdracht ontvangen naar Mexico te gaan om aldaar met de Regeeriug te onderhandelen over de vestiging der Mormonen in die republiek. In New-York is eene nieuwe telegraaf- maatschappij op actiën geformeerdmet een kapitaal van drie millioen dollars, die New-York, Boston Philadelphia Baltimore Washington Chicago en St. Louis en daartusschen gelegen plaatsen met elkander in directe verbinding zal brengen en volgens haar programma buitenge wone resultaten denkt te krijgen. De leidingen bestaan uit gecombineerde staal— en koperdraden en worden over land gelegd. Met behulp der machinale telegraphie denkt (}e maatschappij duizend woorden per minuut te kunnen verzen den en zij hoopt binnen drie jaren alle gewoi e handelsbrieven voor Ren Arnerik. cent te kunnen overbrengen per telegraaf. In het ontwerp zijn voorloopig de volgende porto's aangenomen expres zendingdadelijk te bezorgen 30 woor den voor 25 cent; post.telegraramen binnen een uur na afgifte te verzenden en binnen twee uren door het station van bestemming te bezorgen 50 woorden 25 cent; nacht-depechesaf te leveren vóór 9 ure van den volgenden morgen 50 woorden voor 15 cent perstel'egrammen 100 woorden 10 cent. Met postzegels gefran keerde depeches knnnen overal in brievenbussen u orden gestoken die elk kwartier zullen gele digd worden. Tilburg', 21 Januari 1880. Door Burgemeester en Wethouders is bekend gemaaktdat aangezien het besluit van den Raad dd. 24 December 11. tot verandering van de bestaande jaarmarkten tot nog toe niet door Gedep. Staten is goedgekeurdde bestaande jaarmarkten voorloopig onverandeid blijven en de zoogenaamde Kouwmarkt gehouden zal worden op Maandag den 26 dezerdoch dat volgens vroeger Raadsbesluit geen staangeld van het vee zal worden geheven. Door Gedep. Staten dezer provincie is aan den heer J. Van den Elzen civiel-ingenieur alhier vergunning verleend tot het leggen van ijzeren sporen op de provinciale wegen en tot het berijden dier wegen met wagens of rijtuigen door stoom in beweging gebrachtten behoeve van den door hem aan te leggen en te exploi- teeren -stoomtramweg van Tilburg naar Waalwijk. Blijkens de voorwaarden waaronder de vergun ning verleend is is de spoorwijdte bepaald op 1.067 meter en bedraagt het te storten waar borgfonds f 450 per kilometer. Waalwijk, 21 Januari. Door den aanhoudenden val van het water is de Baardwijksche overlaat bijna geheel vrij van waterde overtocht geschiedt te voet of per slede over het ijs, dat op den grond ligt. Men is druk bezig de gaten die in den wegge spoeld zijn met steenpuin te vallen daar zal de communicatie dus weldra geheel hersteld zijn. Met den provincialen weg tusschen 's Bosch en Vlijmen schijnt het er zeer slecht uit te zien. Tal van gaten zijn geslagen waaronder een van pm. 50 meter lengte en 3 meter diep in de nabijheid van de hut te Vlijmen. De bruggen hebben ook zeer veel geleden. Het dek der kleine brng, voorbij de hut, is weggeslagen en de andere zijn zeer ontzet. De communicatie met 's Bosch zal dus nog wel eenigen tijd ge stremd blijven, ook bij voortdurenden val van het water. Zaterdag is de spoorwegdienst tusschen Utrecht en Boxtel volg ns de gewone dienstre geling hervat. Aangezien echter op de sectie Hedel'sBosch wegens den toestand der kunstwerken zeer lang zaam moet worden geredenzijn de aansluitin gen niet verzekerd. Het tijdschrift The Electrician geeft een zonderling bericht aangaande de plaats gehad hebbende ontdekking van een electrischen too- verstaf, die den bezitter in staat stelt zich te vergewissen omtrent voorhanden goud zilver en koper. Met den st.af zou men onmiddellijk bespeuren dat er een van de metalen in den omtrek te vinden is en zelfs de juiste plaats waar het zich hevindt zou ook aangegeven wor den. De ontdekking het behoeft er nauwelijks bij vermeld te worden is van transatlanti sche» oorsprong maar ditmaal niet ontwoekerd aan Edison's brein. Een der rijkste Nederlanders is Dinsdaga vond overleden nl. de Heer J. A. Völcker van Soelen en Aldenhage wonende op het kasteel Zoel én nabij Tiel. Naar men meldtlaat de 76 jarige man ongeveer 40 millioen gulden na. Vrijdag avondomstreeks 7 ureheeft op den openbaren weg tusschen Steelhoven ea Statendam eene aanranding plaats gehad. De heer R. C. v. H., uit Dussenmet zijn tilbury van Made komende werd door twee personen aangehouden en gedwongen zijn porte- monnaie af te geven die nog al goed voorzien was. Tot dat einde had een van de aanranders de teugels van hetpaard en de ander oogenblikke- lijk den heer v II. bij den kraag van zijn jas gegrepen die alzoo voor de overmacht wijkende aan den eiscli zijner aanranders gevolg heeft moeten geven. (N. R. Lt.) Laatstleden Woensdag werd een geneesheer te Kamerrijk bij een bediende geroepen, om den dood van ecu tweejarig kind te constateeren. Nauwelijks had hij een blik op het lijkje gesla gen of hij weigerde een attest af te geven daar' er maar al te duidelijk kenteekenen waren dat het kind onder gruwelijke mishandelirg be zweken was. Hij achtte zich dus verplicht de justitie hiervan kennis te geven. Daarop werden de oudërs gearresteerd. Bij het verhoor trachtten zij het te doen voorkomen alsof het kind van de trap was gevallen. Op de vraag hoe het dan aan eene zware brandwonde was gekomen die zich op het linkerbeen van de knie tot den voet uitstrektegaven zij ten antwoord dat zij het kind na den val bij den kachel hadden ge bracht om het uit te kleeden en het toen bij ongeluk aan den kachel was gestooten. Hunne verklaringen waren echter zoo tegenstrijdig en de geneesheer bewees zoo duidelijk dat er alleen sprake van geweld kon zijn dat zij eindelijk, na tijdens het geheele verhoor de grootste on verschilligheid aan den dag te hebben gelegd

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2