Huidenberichten. Oostenrijk. Italië. Rusland. Amerika. lITV0 E K fxüYxr BINNENLAND. Burgerlijke Stand. «aamde machinie Ruhrkolen waarvan de prijs in 1879 was f6,50 a f700 per kar of 1700 kilogr in schip aan de Ruhr, is thans f 9 a f 10. Duitsche gietcokeswaarvan verleden jaar de prijs was 45 mark per 5000 kilogram zijn nu gestegen tot 120 mark. Aangezien door de directeuren der verschil lende mijnen vast besloten is niet onder een bepaalden prijs steenkolen te verkoopenzijn vooreerst geen lagere prijzen te voorzien. Een gedeelte van de dynamietfabriek te Ros tock, bij Praag, is in de lucht gesprongen. De schok moet zoo hevig geweest zijn, dat in een spoortrein uit Dresden, die zich op een kwartier afstands van de fabriek bevond, al de glasruiten van de wagons gesprongen zijn. Gelukkig zijn er geen menschen bij omgekomen. De wijn-vervalsching in Hongarije schijnt nu door de regeering aldaar met kracht tegen gegaan te zullen worden. Op de interpellatie van den afgevaardigde Emericli Szalry in het Huis der Afgevaardigden tot den Minister pre sident gericht, of de Regeering van plan was om ten spoedigste aan het Huis een ontwerp van wet voor te leggen, waarbij het vervaischen van wijn of het maken van kunstwijnen wordt verboden antwoordde dc Ministerdat hij de kelders van den wijnhandelaar, die met fuchsine gekleurde wijnen naar Zwitserland uitvoerde, had doen sluiten dat in verscheidene v inkels ingrediënten voor het kleuren van den wijn wa ren in beslag genomen dat de Regeering met de grootste gestrengheid zou handelen, om ver dere misbruiken tegen te gaan,en dat spoedig de verlangde wet zou worden aangeboden. Bij de beraadslagingen in den Senaat over het ontwerp tot afschaffing der belasting op het gemaal verdedigde de heer Moleschotzooals men weet, een Bosschenaar van geboortede voordracht o. a. met de volgende woorden Als medicus en als hygiënist, als philantroop en als staatkundige zeg iklaat vrij zijn de lucht, het licht, het water, het zout en het brood. Spreekt mij niet van belastingen op deze onont beerlijke zaken. De wetenschap leert ons dat een volwassen werkman dagelijks 130 gram aan voedingswaarde noodig heeft. Welnu, eèn kilo brood bevat deze voedende krachtterwijl in een kilogram maïs, waarvan door een groot deel onzer landgenooten zulk een groot gebruik ge maakt wordt, slechts 76 gram voedingswaarde gevonden worden. Wat zoudt gij zeggen van een wetgever, die het volk willens en wetens nropte, om in plaats van een gezond en vol doend voedsel, een onvoldoende spijs te nuttigen, die den mensch zwaarmoedig en zichzelven tot een last maakt? Ik beweer niet, dat de maïs waarvan de polenta (een soort maïskoek) bij onze landlieden bereid wordt, op zichzelf voor de gezondheid schadelijk ismaar het overmatig gebruik dezer- onvoedzame spijs verzwakt de krachten, verstompt de hersenen en is ongetwij feld eene der oorzaken van de zooveel voorko mende huidroos. De erfgenamen van wijle den grooten sterrekundige pater Secchi hebben den "minister van onderwijs een proces aangedaan, omdat deze na den dood van den pater, dc sterrewacht van het Collegio Romano bezet en tevens de vele instrumenten in beslag genomen heeft. De erf genamen beweren, dat deze instrumenten hun rechtmatig eigendom zijn, daar zij door Pius IX aan pater Secchi persoonlijker. niet aan het observatorium .geschonken waren. De zaak zal binnenkort voor de rechtbank te Rome behan deld worden. Te Rome, maar vooral in het vermaarde Benedictijner klooster op den Monte Casino tusschen Rome en Napels, zal in •-den loop van dit jaar de 1400e gedenkdag der geboorte van den heiligen Ber.edictus met grooten luister ge vierd worden. Reeds een jaar lang worden op dan Monte Casino toebereidselen voor dit feest gemaakt. Men heeft zelfs een voortreffelijken rijweg naar het klooster aangelegd. De regeering en de koning zullen het hunne bijdragen tot opluistering van het feest. Uit Napels wordt gemeld, dat daar Dins dag een hevige sneeuwstorm heeft gewoed een geheel ongewoon verschijnsel in die streken. In de Centraal-transport gevangenis te Eiumen in Siberië w'aien den len Mei 1879 789 perso nen van Mei tot October 1879 zijn daar niet minder dan 18.304 personen gevangenen met hun gezinnen bij gekomen. In hezelfde tijdperk zijn 10549 personen op 18 stoombooten van daar naar het bir.neiiland van Siberië vervoerd. Behalve dezen werden van tijd tot tijd 7017 personen te voet verder het land ingedreven. In een stad in Californie had een man voor 3000 dollars de roekelóoze weddenschap aange gaan dat hij een wilden beerin een renbaan gesloten met geen ander wapen dan een mes dooden zon. Er waren duizenden menschen toegestroomd om dien strijd te aanschouwen en men ging verscheidene weddenschappen op den uitslag aan. Algemeen was. men van oordeeldat de waag hals het onderspit zou delven. Toen hij in het strijdperk trad ging er een kreet van afgrijzen en meéelijden opwant de beer stormde verwoed op zijn prooi los. Maar deze hief zijn mes dat ruim 3 kilo zwaar was, omhoog, deed het dier door een. iievigen slag terugdeinzen en stiet het onmiddelijk daarop zijn mes in het hartzoodat het levenloos aan zijn voeten nederstortte. De man trad volkomen ongedeerd uit het strijdperk. WAALWIJK. Door de Liedertafel zullen morgen de volgende stukken gezongen worden. 1. Les gais amisBerleur. 2. Hollands glorieHoll. 3. Schiffers-Standchen solo voor tenor. 4. La Patrouillev. Ackere. Waalwijk, 24 Januari. Wij lierinucrcn bij deze aan belanghebben den dat de zoogenaamde ft o u w m a r k t te Tilburginvalt op aanstaanden Maandag. 26 Januari. De Minister van waterstaat heeft in antwoord op het eindverslag de verzekering gegeven dat de. spoorwegwet van 18 7 5 met de meesten spoed zal worden ten uitvoer gelegd en dat. het zijn bedoeling is geene vertraging te doen plaats hebben. De belasting op de successie in de rechte lijn heeft in het vorige jaar f2,287,000 opge bracht. Aan een geacht ingezetene van Rotterdam werd dezer dagen doorreen bewoner van het hospitium op den Grooten St. Bernard het vol gende geschreven In al de tien jaren van mijn verblijf op dezen berg 2472 meier boven de zee hebben wij nog zoo een zachten schoonen winter niet gehad als de tegenwoordige. Sedert ruim eene maand was de temperatuur hier gemiddeld 4° C. onder het vriespuntéénmaal slechts, den 8ston December, daalde zij tot 23 vorst. Er is tot dusver ook zeer weinig sneeuw hier gevallenzoodat zij slechts 2 meter dik ligtterwijl zij verleden winter tot eene hoogte van 30 meter lag opge stapeld. Zulk een zachte winter brengt natuur lijk mede, dat wij weinig ongelukken door la winen als anderszins te betreuren hebben. De Cantine de Proz, halverwege tusschen Bourg St. Pièrre en den Grooten St. Bernard is onlangs door brand vernield zeer tot on gerief der reizigers die daar plachten te pleiste ren of eene schuilplaats te vinden tegen de ruwe wintervlagen. Men schrijft uit Utrecht: H?t levenspad der Utrechtenaren is in de laatste, dagen vrij glibberig. En als men ooit reden lueft zich te beklagen over gebrek aan uniformiteitdan is het zeker op de slechts bier en daar met zand of asch bestrooide trottoirs. Was het nog overal even glad men zou er op gewapend zijn en niet zoo spoedig vallen als wanneer men van een behoorlijk bestrooide straat plotseling op een verradeilijk glad plekje komt, waaropomdat het stadsgrond isde politie verordening niet van toepassing schijnt te zijn. Menigeen doet dan ook bij het passeeren van eene straat of steeg een val", dien men gewoon is tragisch-komisch te noemen omdat degeen die valt een pijnlijk en die er naar kijkt een vroolijk gezicht trekt. Een paar vallen die hier gisteren gedaan werden zou men wel humoris- tisch-satyrieke vallen kunnen noemen. De eerste deed een dienderdie bezig was rond te zeggen dat er zand gestrooid moet worden en die, in plaats van het gebruikelijke Auw op den grond liggende onthou je dag riep tegen den eigenaar der woningdie hem voor het venster stond uit te lachen. De tweede buiteling moet een paar uren latei- door een veel hooger geplaatst ambtenaar van politie verricht zijn vlak voor het hoofdbureau van politie op de Ganzenmarkt. Daar ligt nu het zand nog dikker dan op andere plaatsen de sneenw. Dezer dagen werd medegedeeld dat de heer R. O. V. H. uit Dussen terwijl hij met zijn tilbury van de gemeente Made naar Geer- truidenberg reed-, op den openbaren weg dool- twee personen zou zijn aangehouden en alstoen gedwongen zou zijn geworden zijne porteinonnaie, die nogal goed voorzien was af te geven door dien een van de aanranders de teugels van het paard vatteterwijl de andere oogenblikkelijk den heer V. H. bij den kraag van zijn jas greep. Omtrent deze zaak deelt de „Nieuwe Bred, en Oosterh. Ct." het volgende mede: In den bewusten avond kwam d heer V. II., omstreeks kwart voor zeven, met zijne tilbury aan in het hotel Gommers te Geertruidenberg. Na zijn paard te hebben laten uitspannen, begaf hij zich naar de gelagkameralwaar hij al dade lijk een druk gesprek opende over justitiezaken, enz. tegen twee aanwezige heeren en wel zoo danig- dat deze geen bepaalden samenhang in het gesprokene konden ontdekken. Eerst omstreeks kwartier over negentoen beide bedoelde heeren vertrokken waven(de zaak scheen geen haast te hebben) gat hij te kennen dat hij den burgemeester nog moest spreken aan wien hij dan ook aangifte deed van het voorgevallene vervat in het bovenstaande verhaal. In het hotel teruggekeerd bestelde hij een glas punch liet zijne tilbury inspannen be taalde uit eene goed gevulde porteraonnaie (ook de portemonnaie zou hem afgenomen zijn) en reed naar Dussi-.n zonder ergens meer het met hem gebeurde aan te roeren. Omtrent het gerechtelijk onderzoek in da zaak van den te Sleeuwijk -gepleegden moord vernemen wij de volgende nadere bijzonderheden: Drie personen waaronder twee arbeiders van Smookers (te wiens huize zooals men weet, de moord is gepleegd) werden al dadelijk onder bewaking gesteld, terwijl in hunne huizen alles nauwkeurig werJ onderzocht. Bij zekeren Van Beest werd al spoedig iets gevonden hetwelk het vermoeden deed ontstaan dat men op den rechten weg wasom tot opsporing van de misdadigers te geraken. Ook andere belangrijke zaken moeten aan het licht zijn gekomen. Zekere L. Pruissenonder Almkerk thuis bchoorende een der driedie bewaakt werden, is onder zwaar vermoeden in voorloopig arrest genomen. Door Van Beest moet reeds eenige inlichtin gen gegeven zijn. Hij beweert namelijk dat hij Pruissens bebloed is tegengekomen en dat deze toen zijn stilzwijgen voor eenige honderden gulden zou gekocht hebben Gisteren is de verdachte van Heusden naar hier en verder over Tilburg naar 's Bosch ge transporteerd. Uit Houtrijk en Polanen wordt ons ge meld De persoon die onlangs bij den brand in den Houtrakpolder in hechtenis genomen doch later in vrijheid gesteld werd is thans opnieuw in verzekerde bewaring genomen als zijnde zware vermoedens gerezen dat hij in de vorige week pogingen aangewend zou hebben om het heerenhuis van de gebroeders Van der Beek in brand te steken welke pogingen echter verijdeld zijn. Reeds sedert eenige weken is te Amster dam een gerucht in omloop dat 'een van haar echtgenoot gescheiden levende dame een poging tot vergiftiging zou hebben beproefd op ecu be jaarden heer haar oom in wiens testament zij zou zijn bedacht. De justitie heeft deze zaak al geruimen tijd in onderzoek en de omstan digheid dat nu weer pas een aantal drogisten met de dame werden geconfronteerdwaaruit blijktdat het onderzoek nog niet geëindigd is, geeft ons aanleiding om het een en ander mede te deelen dat ons omtrent deze zaak ter oore is gekomen. Op den dag dat de poging plaats had werd de dienstbode die bij den bejaarden man in woonde door de dame in quaestie met een boodschap de deur uitgezonden. Kort na hare terugkomst werd de soep opgediend. Van dit gerecht aten de beide huisgenooten namelijk de heer en de meiden beiden gevoelden zich kort daarna ongesteld de meid in mindere mate dan haar heer. Geneeskundige hulp werd in geroepen en beiden herstelden. De doctor constateerde dadelijk vergiftiging. De overblijf selen der soep werden in beslag genomen en na scheikundig onderzoek bleek het voorhanden zijn van arsenicum. De justitie trok zich de zaak aan maar schijnt tot dusver geene termen te hebben kunnen vinden om de damedie door de omstandigheden waaronder het feit geschieddeals de dadere3 scheen te moeten -worden aangemerktin hechtenis te nemen. Herhaaldelijk is zij gehoord en nog steeds wordt het onderzoek voortgezet. In de laatste dagen zijn niet minder dan acht en veertig- drogisten gebracht in tegenwoordigheid van de verdachtedie echter allen hebben verklaard haar gten rattenkruid te hebben verkocht. Onze lezers zullen zich herinneren dat eenigen rijd geleden het naburige Sprang ver eerd werd met het bezoek van iemand die voor gaf gepensioneerd opzichter te zijn van de genie in Öost-lndic en Van Dooremaal te heeten ook zal men nog weten hoe ZEd. uitwandelen ging, na de lui daar beet genomen te hebben. Die mijnheer schijnt nog steeds te wandelen; uit Kampen wordt nl. gemeld De gepensioneerde ingenieur uit Oost-Indic die volgens hetgeen de dagbladen onlangs meld den te Oosterbeek de familie E. door zijn snoe verijen zoo wist in te palmen dat zij hem gaarne ruimschoots van reisgeld voorzag, heeft ook onze goede stad eenige dagen geleden, met een bezoek vereerd. Hier trad de heer „De Graaf" op onder den naam van „Middelbeek", gepensione. rd fortificatie-opzichter. Evenals te O. deed Lij zich in verschillende koffiehuizen als een Iidisöhe nabob voor, trakteerde er iedereen (waarschijnlijk van het overschot van het bewuste reisgeld) en vereerde verscheidene stadgenoot» die hij daardoor bijzonder gelukkig maakte, m-t bestellingen. Ook wist hij bij den koffiehuisho.idcr T. voor zijn dochtertje dat hij den volgenden dag met 13 groote koffers en 1 piano per spoor verwachtte een geschikt kost huis te vinden. Toen de heer T., wien hij had verzocht den volgenden dag met 2 sleeperswagens aan het spoor te zijn om de koffers, enz., in ontvangst te nemen op den bepaalden tijd aan het station kwam, vernam hij tot ?ijn verbazing dat de nabob met den vorigen trein vertrokken was. De koffers en de betaling van een groot deel der verteeringskosten laten nog op zich wachten. Het is te hopen dat de justitie den heer Graaf-Middelbeek spoedig een passende verblijfplaats bezorgen zal. Capelle 22 Januari. Door den Raad is tot armmeester van het algemeen armbestuur benoemd de lleer J. de Rooij, landbouwer alhier. Oisterwijk23 Jan. Gisteren vierde onze gemeente een leestdat voorzeker nog lang in ieders geheugen zal blijven. Het gold namelijk de plechtig»; ir.stallattie van onzen nieuwbenoem- den burgemeesterden WelEdel Achtbaren heer A. M. Canters. Reeds voor eenige dagen verrezen in alle buurten cerebogf n pyramides enz. iedereen be ijverde zich om een blijk van sympathie te bren gen aan den nieuwen Burgervader. Bij aankomst in de gemeente werd ZEd. be groet door onze harmonie Asterius waarna de president der feestcommissie ZEd. in naam der burgerij verwelkomde. Hierna trok men in optochtwaaraan alle hier bestaande corporaties deelnamen door het geheeld dorp. De stoet hield halt aan het raadhuiswaar ZEd. door een der wethouders onder een ker nachtige toespraak, met het teeken zijner waar digheid werd omhangeu. Hierna hield de Bur gemeester eene redezoo vol vuur en enthou- siasime dat niemand der hoorders ze licht zal vergeten. De algenaeene opgeruimdheid werd eenigszins gestooril doordien nog een redenaar het woord nam, die te kwader ure bij deze ge legenheid het tijdperk van Oisterwijk's hevigste debatten op het tapijt bracht. Des avonds waren eenige openbare en parti culiere gebouwen zoomede eerebogen en pyrami des prachtig verlichten werd den Burgemeester door onze nog jeugdige zangvereeniging eene ovatie gebracht. Het feest liep verder vroolijk en flink ten einde. Oisterwijk heeft thans weder eeti Burgervader. Wij allen vertrouwen dat het onder zijne leiding der gemeente wel zal gaan. Wij hopen dat wij nog over jaren met dezelfde geestdrift en dezelfde oprechtheid van gisteren zullen kunnen uitroepen-. „Dat hij nog lang in ons midden zij" Ook Adraan van Beest en Jan Pellikaan, de laatste ai beider bij Smookers, zijn thans in hechtenis genomen als verdacht van medeplich tigheid aan den moord en diefstal te Sleeuwijk. Laatstgenoemde was op vrije voeten gelaten, doch de justitie vond Woensdag avond reden om zijne aanhouding andermaal te bevelen. Ook deze beiden zijn heden van Heusden naar hier gebracht om verder over Tilburg naar 's Bosch te worden vervoerd. Hoewel Pruissen zijne onschuld ten sterkste volhoudt, moet er geen twijfel meer bestaan, of hij is de moordenaar. Ook bevestigt het zich, dat Adriaan van Beest aan den officier van justitie heeft verklaard, dat Laurens Pruissen dien hij kort na den moord in de nabijheid van het huis van Smookers had ontmoet met bloedvlekkan aan handen en voeten, hem de misdaad had bekenden hem 23 tien guldenstukken in handen had gestoptop voor waarde dat hij hem niet zou verraden. Nog twintig tienguldenstukken waren er van over en deze zijn gevonden in een schuurtje bij de woning van Van Beest. Een huiszoeking bij L. P. heeft niets aan het licht gebracht. Alleen is bij hem in een ver borgen hoek een groote bos sleutels gevonden, die hij beweert gevonden te hebben op den straatweg tusschen het huis van Smookers en het Wit-huis. Volgens een bericht in het „Nieuws van den dag„ antwoordt Laurens Pruissen, de vermoede lijke dader van den moord te Sleeuwijk op de vragen der rechtelijke ambtenaren met aanhalin gen uit Cats en Hooft en uit den Bijbel. Gisteren ochtend heeft op de Schelde nabij Antwerpen eene aanvarin plaats gehad tusschen de Belgische sleepboot „Actif" en de Hollandsche sleepboot „Assistent" cerstgemelde liep vol water en het mocht ,den gezagvoerder gelukken het schip aan den grond te zetten alwaar het met laag water bloot komt. Zes passagiers wilden zich in de boot redden met het noodlottig gevolg dat deze omsloeg en allen verdronken. De sleepboot „Assistent" is onmiddellijk ge zonken waarbij ook acht menschen verdronken zijn. Van den 17 tot cn met den 23 Jan. WAALWIJK. GehuwdNicolaas van Meeuwen met Adriana Honings. Bevallen: Antonetta Petronella van den Pan- gaard geb. van Steensel z. Elisabeth Jacoba Marks geb. Van de Pas d. Maria Antonia Adams, geb. Vissers d. Overleden-. Pieter van der Geld, weduwenaar van Joanna van Hest, 66 j. Henricus Krah, 2j. ROTTERDAM. Bericht v. tl. Makel. Brcukelinau De Monehy. Verkoop bij inschrijving op Donderdag 29 Jan. 1880, 's middags 12 uur. Ex „Kinderdijk" van Batavia. N o 20244 Oost-Ind. run der-, (Batavia en Padang- aard) 5.21 k. Taxatie 61/62 cent. No 2169 dito dito 4.30 k. Tax. 55/56 cent. No 22: 549 dito (Samarang en Bali-aard) 7.12 k., nog niet gelost. Namiddag 2 uur No. 23. 783 (1 baal) DurbungaSlaughtered, weg. ca. 1240 E.P. No. 24. 200 Singapore Runderhuiden ca. 666 k. ANTWERPEN, 21 Jan. Verkocht. Van no 3393: 200 gezouten San Nicolas ossen 25"32 k. per „Thales' a lr. 83. 22 Januari. Verhandeld zijn de volgende partijen. No 3432 183 gezouten B.-Ayres koe mat 14/20 k. per „Thales" a. fr. 72. No 3433159 dito dito dito 20/25 k. p. dito k fr. 86. No 343412 dito dito dito 25/28 k. per dito a fr. 91. Van no 3437 200 dito dito os mat 25/32 k. per dito it lr. 87. 728 dito dito koe mat 49Vs P- per „Maskelijne* tegen geheimen prijs.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2