Nummer 9. Donderdag 29 Januari 1880. 3e. Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Grootmoedigheid en Zegepraal, buitenland- FEUILLETON. Belgie. Frankrijk. x. Uitgever: ANT00N TIELEX'I te Waalwijk. SPAAR- en VOORSCHOT BANK voor Waalwijk en Omstreken. STAAT VAN BRIEVEN ■■'i'i'iPMiv'Hi i H 'si, ini "i iiiTr> i ituti~m~irrrnr-1nrt—i-r---iri>itt"t—"'--r-■-■- De Echo van het Zuiden, M D't blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden.ƒ1,00, franco per post, door liet gelieele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. vx&jKrntv,r;«r.~- Advertentiën 17 regels ƒ0,60. daarboven 8 cent per regel groote letters natir plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. :s;. tssKjzr^ssvssNsmasiBSS' zzrtt'ttssaeoaiaBSBi xzsssnczzsc: cossMcacsr -r: ttzsr-sassLX Houders van Spaar- en Voorseliot-Boekjes worden herinnerd aan art. 3 van het Regle ment tot bijschrijving en ontvangst van intrest ten kantore van de Heercn W. TIMMERMANS en Zonen alhier. Waalwijk, 26 Januari 1880. De Directeur-Voorzitter VAN DER KLOKKEN. geadresseerd aan onbekenden. Gedurende de tweede helft der maand Dec. 1879. Van Waalwijk. A. Poksen. Amsterdam. Kunnende de brieven door de afzenders aan het Postkantoor alhier worden terugontvangen.' De Directeur, BAGGERMAN. Een der kassiers van de Nationale bank te Antwerpen zekere Rubbens is sedert twee da gen verdwenen om welke reden, weet men niet. Van een deficit is niets gebleken en Rubb ns bezat fortuin. Hij was aan de bank met de ontvangst be last. Volgens de Avenir Mil. vorderen de voorloo- pige werkzaamheden voor den aanleg van een spoor door de Sahara goed. Op voorstel der hoofdcommissie zijn de noodig geoordeelde on- derzoekings-reizen gesplitst in twee categoriën n. 1. diewelke door enkele personen en die welke door karavanen ondernomen zullen worden. De voor deze expedition gevraagde gelden zijn !5S.>asï«rK:5oowxt2i Builen in de winterkoudealleen in de we reld zonder dak zonder vreugde zonder hoop, zonder vrienden en het grievendste van alles verdacht van misdaadvan vervalsching Een aangename kerstavond voor onze heldin Zij wist het nietzooals wij het weten dat de bedoelde beschuldiging verzonnen valsch was dat de rechtsgeleerde zelf maar al te zeer over tuigd was van de echtheid van het testament dat hij de hem welbekende handteekening van den ouden graaf niet. kon loochenen. En zij stond daar geheel verslagen niet wetende waar heen zich te wenden en wat zij doen zoude. Haar ijver om te trachten eene nieuwe conditie te vinden was geheel verflauwd en zelfs de noodzakelijkheid om eene plaats te zoeken, waar zij den nacht kon doorbrengen was haar eene te zware taak. Eerst meende zij naar Mortcamby terug te keeren cn om haar moede hoofd te doen rusten aan den eenigen boezem die altijd gereed was haar te ontvangen doch ook dit wilde zij nietdaar het den schijn hebben zou van de gastvrijheid misbruik te willen maken. En hoe zou zij de góede oude die aan haar zoo gehecht was onder de oogen kunnen komen met bet brandmerk van bedrog als de eenige uitslag van haar bezoek hij den rechtsgeleerde Neen zij moest betere tijding afwachten om voor de blinde min te kunnen verschijnen en zij hief hare oogen en haar hart hemelwaarts in een vurig gebed tot Hem die in den heugelijken kerst nacht Zijn Zoon in de wereld gezonden heeft door de Eransche Kamer reeds toegestaan. Als aanvoerder van eene der karavaan-expeditiën bestemd om dc gröote woestijn te doorkruisen en het beste tracé op te sporen voor den spoor weg die van het zuiden van Algerië door Cen traal Afrika tusschen den Niger en het meer Tchad naar de Eransche bezittingen in Senegal moet voeren ie aangewezen de overste Flatters, oud-komnaandant van Zaghonat. Deze is nauw keurig bekend met de inboorlingen hun zeden, hun denkbeelden en dc wijze waarop met hen omgegaan moet worden. Herhaaldelijk reeds werd hem door de Chambaas van Ouaiyla voor gesteld hem naar liet land der Touaregs te brengen als hij een karavaan wilde samenstellen. Zijn pjrsoon biedt dus op zichzelf reeds groote waar borgen voor den goeden uitslag der belangrijke en netelige taak die hem opgedragen isen deze worden niet weinig versterkt door zijn uit stekende keuze van personen die de expeditie met hem zullen meitemaken. De Avenir heeft er dan ook de beste ver wachtingen van en zegt dat deze karavaan be stemd is om Erankrijk in het binnenste van Afrika bekend te maken. Do Voltaire zegtdat alle te Genève ver- blijf'houdende uitgewekene communards eene bijeenkomst zullen houden om te overwegen of zij zich gezamelijk in Frankrijk gevangen zullen stellen. Te Alexandretteeen haven van Syrië, heeft een conflict, plaats gehad tusschen matrozen van het oorlogschip la touche tréville en eenige inboorlingen. De zeelieden schijnen dronken te zijn geweest en liepen luide te zingen wat de verontwaar diging der bevolking opwekte. Van schelden kwam het tot vechten en eindelijk rukte de kaimacan (gouverneur) der stad met een zestig tal soldaten aan die op zijn bevel zonder voorafgaande sommatieop de matrozen vuur gaven. Het is dit beveldat den Eranschen gezant te Constantinopel aanleiding gegeven heeftvan de Porte het ontslag van den gouverneur te vragen dat evenwel geweigerd is daar zij een onderzoek verlangt. om een Zaligmaker te zijn voor allen, die op Hem hun vertrouwen stellen. Nu her- dan derwaarts gestooten door de drukke menigte ging Judith eindelijk werktui gelijk met den stroom mede. Zij had geen be paald doelen het was haar onverschillig waarheen zij hare schreden richtte. Weldra bevond zij zich in de nabijheid van het hotel van den Lord-Mayorwaar alles tot eene groote partij in gereedheid was. Vorstelijke personen zouden daar mede feestvieren en werklieden- waren ijverig bezig met het aanbrengen van verlichting cn kransen van schitterende hulst bessen en immergroen terwijl een prachtige eerepoort aan den ingang verrees. Vlaggen en wimpels wapperden vroolijk in de lucht, niet alleen uit het hotel maar ook uit de ramen van eiken rechtschapen onderdaan in de nabuur schap het geheel bood pen tooneel aan van levendigheid vroolijkheid en feestvreugde. Judith stond een oogenblik door de menigte ingesloten en trachtte zich met de menigte te verheugenmaar de last die op haar hart drukte kon zij niet gemakkelijk van zich werpen en met een diepen zucht wendde zij zich af, om het middel te vinden zich uit den toenemende» aandrang los te werken. Vergeefs trachtende hier of daar een uitweg te vinden kwam zij in de verzoeking den winkel van een apotheker binnen te treden teneinde daar voor een oogen blik eene schuilplaats te vragen. Zij ontmoette er een heer en eene dame die zich in denzelf den misschien in nog erger toestand bevonden. Zij waren in den winkel gegaan om het een en ander te koopen voor de toevloed der menigte zoo groot was en hadden hun rijtuig eenige weinige huizen verder doen rijden tot voor een winkelwaar zij nog eenige oommissiën hadden te verrichten doch de menigte was gedurende de laatste minuten zoo aangegroeiddat zij niet Het Eransche comité van de Association Africaine heeft thans besloten tot de vestiging van wetenschappelijke en woon-stations in Ae- quatoriaal Afrika. Tot punten- van uitgang zijn bestemd Zanzibar aan de Oost- en de Gabun- kolonie aan de Westkust. Tot- bestuurder van het westelijke station is gekozen graaf Savörg- nan de Brazza tot chef van het oostelijke is ook een zeeman benoemd. De middelen voor dc onderneming worden verschaft deels uit de fondsen van liet comitédeels door de regee- riug. In den omtrek van Stavelot beginnen zich weer wilde zwijnen te vertoonen. Een behendig jager aldaar heeft er-onlangs een geschoten, dat 80 kilo woog en welks slagtanden 5 centimeter lang waren. De onkosten van het reinigen der Parijsche straten dat eewigen dagen geleden is afgeloopen bedragen 1,173,600 francs. Er is in 't geheel 1, 008,600 kul), meter sneeuw opgeruimd. Bij de commissie voor de petitiën is een aanvraag ingekomen van graaf d' Artenne een negentigjarigen grijsaard die een schuldvorde ring beweert te hebben op den Staat van millioen frans wegens voorschotten door hem en zijn vader verstrektom den invloed van Erankrijk in Hindostan op te houden en den Engejschen moeielijkheden te scheppen in de Indische zeeën. Ofschoon zijn petitie indertijd, in 1818, door Lodewijk XVIII en in 1832 door den raad van State verworpen werd legde Keizer Napoleon hem een jaargeld van 12000 frs. toe, dat in 1865 veranderd werd in een jaarlijksche onder steuning van 6000 frs. Sedert 1870 is hem echter dit jaargeld ont houden. De commissie voor depetitiën heeft echter op nieuw den grijsaard recht laten wedervaren en den Minister voorgesteld hem een pensioen te verleenen 'binnen de grenzen van het moge lijke. „La Paix zegtdat de admiraal Duparc die zich in 't. midden van December te Toulon inscheepte de noodige instructies medenam om hij hun rijtuignoch het rijtuig hij hen konde komen. „En hoe beangst zullen die arme kinderen zijn zeide dc dame door dit oponthoud te leurgesteld. „O, zij zitten daar zeer goed", hernam de heer. „Zij kunnen geen kwaad in het rijtuig '-n aullen zich vermaken bij het zien dier drukke menigte rondom hen." „.Maar zoo Edy ongeduldig wordt en er uit komt om ons op te zoeken dan wordt het kind verdrongen en vertrapt", zeide de dame. „Geen nood", zeide de heer. „Daartoe heeft het kind te veel verstand maar zoo gij u on gerust maaktzal ik trachten alleen door de menigte heen te dringen om hun te zeggen waar wij zijn en dan onmiddellijk terug te kee ren." „Ja, dat is een goed plan", zeide de dame „dan ben ik gerust." Dadelijk verliet de heer den winkel en de dame bleef alleen bij Judith achter. Misschien was het tengevolge der gelijksoortige omstandig heden waarin zij voorliet oogenblik verkeerden, dat er eene zekere sympathie tusschen de beide vrouwen ontstond want zij zagen elkander voor een oogenblik aan, waarop de oudste het gesprek begon. „'t Is recht vervelend zoo lang te moeten wachten vindt u niet?" zeide zij. „ik ver lang dat de menigte een weinig minder wordt" „Ik vrees dat zij hoe langer hoe meer toe neemt'7, hernam Judith naar buiten ziende over de massa hoofden en hoeden. „Maar ik begrijp niet, waartoe die menschen daar allen blijven staan." „Ik ook niet", zeide de dame„de lichten zullen vooreerst nog niet worden ontstokenhet is eerst vier uur en voor zeven uur zullen dr gasten zeker niet komentenminste de Prins over te gaan tot de bezetting van Tonkin. De Minister van Marine zal in de eerstvolgende zitting een krediet openen van 10 millioen voor de bezettingskosten. Verschillende bladen deelen mede, dat de heer Eournier. Ie comptabel agent aan het mi nisterie van Oorlog, zich in zijn bureau voor het hoofd geschoten heeft, tengevolge van een bevel des Ministers tot nazien van zijn kas. De heer Eournier zou nog dienzelfden avond op het Ministerie overleden zijn. Onmiddellijk is alles verzegeld en een streng onderzoek begonnen. Men bericht uit Monpellierdat de leer lingen van de hoogste klasse van het lycseum aldaar in opstand zijn gekomen. Ernstige wan ordelijkheden hebben er plaats gehad. De politie heeft moeten tusschenbeide komen. Zestig leer lingen zijn voorloopig naar huis gezonden. Te groote gestrengheid van deu rector schijnt de aanleiding tot dit feit te zijn. In een bestelkantoor te Bitoin Batard, op Réunion, zijn eenige kisten met kruit en dyna miet ontploft, met het gevolg dat vier mcnschcn gedood werden en vijf ernstige wonden bekwamen. In de nabijheid van St. Malo, heeft, een landbouwer, bij het omspitten van een stuk grond," aan de buitenzijde van een dijk gelegen eefl gedeelte gevonden van een geraamte van een ontzaglijk zeemonster. Te oordeelen naar een enkel stuk, dat 3 a 40*0 kilo zwaar was zou het geheel 13 a 15000 kilogram wegen. Een verschrikkelijk feit heeft te Fauillet plaats gehad. Een oucïe vrouw, algemeen bekend onder den naam van Mion, en die moest bedelen wilde zij niet van honger sterven woonde heel alleen in een huisje aan de boorden der Tolzac gelegen. Dezer dagen bemerkten de buren dat haar woning sedert lang gesloten bleef, en een droevig voorgevoel maakte zich van hen meesier. De eerste, die het huis der oude binnentrad deinsde verschrikt achteruit, roe.pende: „Er ligt vleisch op het bed". Allen naderden en een ontzettend schouwspel vertoonde zich aan hun oog. De ongelukkige Mion was reeds verschei den dagen dood. Haar aangezicht was door de van Wales en de vreemde gezanten niet." Nog eenige opmerkingen van weinig belang werden er door de twee vrouwen gemaakt, toen de dame over de afwezigheid van haren echt genoot eenïge onrust deed blijken de uitdruk king barer vrees diende alleen om die nog te vermeerderen en Judith trachtte haar gerust te stellen. „Misschien is de koetsier de straat een weinig- verder in gebeden", zeide zij, „zoodat mijnheer een nog grooter afstand heeft te doorworstelen." De dame was en bleef ongerust over haar kinderen. „Het oudste meisje zou het portier zelf heb ben kunnen openen", zeide zij„en zij is zoo ongeduldigdat zij met moeite te bedwingen is als zij eens iets heeft voorgenomen." Nog verliepen er eenige minuten en nog kwam de heer niet terug en de onrust der dame was ten top gestegen. Zij wilde zelve gaan zien, om te vernemen wat er gebeurd was. Judith trachtte te veigeefs haar te bewegen nog eenigen tijd te wachten. Ongetwijfeld had het kind het ongeduld van hare moeder geerfd. Zij wilde en zou gaan schoon de menigte, die zij daar voor zich had", genoeg was om elke andere vrouw schrik aan"te jagen. Judith vormde de achterhoede en door krachtsinspanning en behendigheid stuurde zij haar door de menigte heen tot voor den winkel waar zij bevolen had dat het rijtuig haar zoude wachten. Doch (jaar was hét ni:t en nu nam de duisternis zoo snel toedat liet onmogelijk was de voorwerpen op eencn afstand te onderscheiden. Wat moest zij doen Zij zou gaarne naar den winkel terug gekeerd zijn waar haar man haar te vergeefs zou Wachten maar zij was reeds zoo uitgeput door den afgëlegdetv moeielijken weg, dat zij er voor terugbeefde om dien nogmaals af te leggen. Wordt Vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1