Spi >anje. Engeland. Duitscliland. Oostenrijk. Italië. Rusland. BINNENLAND. Amerika. ratten derwijze afgeknaagd, dat de tanden bloot lagen; de tong zelfs was opgegeten. De handen waren tot het been afgeknaagd. Een actrice te Parijs:lic een villa te Neuilly bezitwildetoen zij onlangs uit den schouwburg kwam in haar zomerverblijf gaan overnachten en zag daar bij haar aankomst tot haar verbazing in verscheidene kamers licht. en een kar voor de deur staan, waarop een ge deelte harer meubelen geladen was. Er waren in het onbewoonde huis dieven ingebrokendie bij het naderen van^het rijtuig der eigenares op de vlucht gingen. Het bleek dat zij verscheiden voorwerpen van waarde schilderijen pendules enz. hadden meegenomen. Onlangs is bij een opvoering van de opera Zampa, te Brest, de figurant, die voor standbeeld speeldedoor het langdurig staan zoo duizelig geworden, dat het scherm moest worden neer gelaten. De schrijver van het libretto heeft zeker niet gedacht, dat de rol van het beeld nog eens oponthoud bij de voorstelling zou ver oorzaken. Uit Murcia wordt gemeld Hoe dankbaar wij ook zijn voor de ontzaglijke hulp, ons van alle kanten op de grootmoedigste wijze verleendparticuliere personen kunnen wel voorzien in de eerstedringendste behoeften maar de taak om alle bezwaren die de catas trophe over onze geteisterde provincie gebracht heeftop te lossen is te zwaar voor hunne schouders. Overal is de ellende nog groot. Mannen, die vroeger nooit de spade gehanteerd hebben loopen nu bijna naakt en hongerig rond, in de hoop als daglooners het onderhoud voor de hunnen te kunnen verdienen. Maar de over stroomde grond kan niet bebouwd worden en wanneer men bedenktdat Mnrcia voornamelijk van landbouw leeftdan behoeft niet gezegd te worden hoevelen er werkeloos en hulpbehoevend zijn. Er is verbazend veel schade aangericht. Voor eerst is het verlies van hout groot geweesten daarenboven zijn 7,344-,000 kub. meter land met zand bedekt. Gezwegen dan nog van andore nadeelen door de overstrooming te weeg ge bracht. ,/The Times maakt een plan tot regeling der Afghaansche aangelegenheden openbaarzonder er echter bij te voegen of het een Regeerings- plan is dan wel een idee van zijn redactie. Vol gens dit plan dan zouden de Britsche troepen onverwijld naar Djellalabad terugtrekken en aan de Afghanen gelegenheid gevea een nieuwen Vorst te kiezen. Zoolang het gezag van den nieuwen Emir nog niet op vaste grondslagen gevestigd is doet Engeland afstand van zijn rechtin Kabul een gezantschap te hebben. Tot de volkomen pacificeering van Afghanistan hou den de Engelschen Oandahar en Djellalabad be zet die echter onder Afghaansche administratie blijven. 't Heeft er inderdaad veel van dat het den Britten te Kabul een weinig te warm wordt. Ook Beaconsfield moet het warm krijgen nu de Parlementszitting nadert en reeds worden weder allerlei maatregelen aangekondigd waar mede hij voornemens zou zijn ontevreden vrien den of lastige vijanden te paaien. Dia sensatie maatregelen zouden zich ditmaal bewegen op het gebied van het stemrecht en van de Iersche landkwestie. Tegen het einde van Maart vertrekt ex-keizerin Eugenie naar Zoeloeland met een gevolg van zes dames en heeren en een zevental bedienden. Niet weinig ergert meu zich in Engeland over het inderdaad van weinig tact getuigend feitdat de Iereche agitator Parnell vergunning heeft gekregen te Washington een meeting te houden in het gebouw der Volksvertegenwoor diging. Het besluit der Duitsche Regeering, oaa het aantal harer levende strijdkrachten plotseling zeer aanmerkelijk te vermeerdereu trekt natuur lijk in het baitenland zeer de aandacht. The Times een bladwelks opinie in deze niet zonder gewicht is bevat een artikel, waarvan wij den aoofdinhoud mededeelen. Het blad wil in den maatregel geen bedreiging zien en evenmin eene aanleiding tot ongerust heid. Maar wel mag het een kenteeken worden genoemd van den verschrikkelijken staat van wapenstilstendwaarin Europa verkeert. In zulke tijden, zegt het blad is het voor Engeland zaak zich zooveel mogelijk vrij en buiten on- noodige verwikkelingen te houden, om desgevor- derd in staat te zijn op het beslissend oogenblik zijn stem te doen hooren. Hiertoe echter moet Engeland sterk zijn en zelf de zegeningen van den vrede genieten. De vorige week zijn zes in aanbonw zijnde huizen aan de Seven Sisters Road bij Einsbury park te Londen plotseling ingestort. Het ge beurde juist op een uur dat de werklieden af wezig waren om te ontbijten zoodat geen per soonlijke ongelukken er bij zijn voorgekomen. Te Brimingbam heeft in den avond van 20 Januari een muziekantBruno genaamd, den dood gevonden op zeker zeldzame wijze. De schouwburg aldaar wordt electrisch verlicht. Een enkele krachtige batterij voorziet in de verlichting van het geheele gebouw en zijne omgeving. De geleiddraden loopen boven het orkest. Toen Bruno het orkest verlietlegde hij zijn hand op den draad ontving den vollen slag van den elect,rischen stroom verloor dad lijk zijn bewustzijn en kort daarna het leven. De Engelsche firma 'Simons and Go., welke zich eene algc-meene vermaardheid heeft verwor ven bij den bouw van baggermachines heeft een schroefboot vervaardigd ten behoeve van d stadsreiniging te Liverpool. Sedert een twaalf tal jaren was reeds gewezen op het nut van vaartuigen met bijzondere inrichting voor het afvoer van onbruikbaar straatvuil naar zee. Het bestuur van Liverpool heeft thans de eerste be stelling van zoodanig vaartuig gedaan. Uiterlijk verschilt het niet veel van eene gewone schroef stoomboot; inwendig bevat het 10 afdeelingen met putten waaruit de lading snel in het water zakt zoodra de valluiken in den bodem zijn geopend, door middel van een snelwerkend en sterk mechanismedat deze luiken weder even spoedig sluit. - Een restaurateur te Dortmund had onlangs een brief ontvangen waarin hij met den dood bedreigd werd als hij niet binnen 24 uren op een bepaalde plaats 200 mark bezorgde. De man hield de zaak voor een grap, maar 's avonds voor hij zich ter ruste begaf, doorzocht hij toch zijn huis en stond in een klein vertrekje plotse ling voor een man met een zwart gemaakt ge laat. Hij verloor echter zijn tegenwoordigheid van geest niet maar gaf den indringer zulk een schop dat hij omver vielhaalde uit de aan grenzende kamer een kolenschop en gaf den kereldie juist door het venster ontvluchtte daarmede een flinken slag in het aangezicht. In het steegje naast zijn huis hoorde hij daarop verscheidene stemmen ongetwijfeld de makkers van den indringerdie buiten hadden staan wachten maar voor de komst der politie waren allen spoorloos verdwenen. Den volgenden dag ontving een lid van den gemeenteraad aldaar een dreigenden brief, waarin 5000 mark werd geeischt. In het Karl-theater te VVeenen is onlangs gedurende de voorstellingeen gasbuis gespron gen zoodat de toeschouwers op eens een groote vlam tusschen de coulissen zagen uitslaan. Door het sluiten van de kraan was weldra alle gevaar geweken maar het publiek drong in de mee ning dat het tooneel in brand stond, schreeuwende en gillende naar den uitgang. Alle pogingen om de verschrikte menigte tot kalmte te brengen, waren in bet eerst vruchteloos. Maar eindelijk, toen de directeur en de .commissaris van politie op het tooneel verschenen en de* oorzaak van de vlam mededeelden met de verzekering dat er niet het minste gevaar meer was hernamen de toeschouwers hun plaatsen en kon het stuk verder worden afgespeeld. Zaterdag heeft de Italiaansche Senaat inderdaad in zake de afschaffing van het gemaal een besluit genomen maar een besluit dat met eene ver werping gelijkstaat. Met 125 tegen 83 stemmen ging het voorstel door om de wet voor on be paalden tijd te verdagen. De Senaat, zal nu waarschijnlijk gesloten wor den en dan floor de benoeming van nieuwe leden door den Koning zoodanig aangevuld, dat de wet kan passeeren. Het Kabinet wil nu eenmaal de afschaffing der belasting. Januari 11. ziekte. De In St. Petersburg overleed den 18 een jonge boer aan een koristondige geneesheer constateerde „Siberische pest." Dat dit geval vele gemoederen in en ook buiten St. Petersburg heeft verontrust ligt voor de hand. Maar er bestaat voor het oogenblik geen grond voor vrees. De ziekte toch die onder den naam „Siberische pest" wordt verstaan komt elk jaar in Rusland voor en is niet de pest die verleden jaar Enropa met groot gevaar be dreigde. Intusschen zijn te St. Petersburg ter stond de noodige voorzorgsmaatregelen genomen. Berichten uit Klein Azie aan „the Daily News spreken van een vijandige stemming, welke zich te Kars tegen de Russen vooral tegen de militairen openbaart. Dezer dagen is daar een soldaat gedood en een gewond. De St. Petersburger Zeitung beklaagt zich zeer over de houding van Vorst -Alexander van Bulgarije die Duitsche officieren derwaarts doet komen. Het blad constateert voorts dat de Bul garen tegen alle vreemdelingen gelijkelijk mef haat vervuld zijn en de civile lijst van den Vorst tkostbaar vinden. Het Russische blad maakt uit dien toestand een ongunstige gevolg trekking voor het behoud van de rust in Bulgarije. kantoor schoon te maken en ieder die voorhij kwam meende 'dat de beambten daar zoo druk bezig waren. Doch al stoffende cti vegende hadden de gauwdieven de brandkast zoo verzet dat zij met de achterzijde naar de ramen stond en terwijl drie van hen met schoon maken voort gingen begonnen de anderen de kas opui te breken. Zij boorden een gat in de ijzeren deur en legden kruit in de opening. Om die mijn te laten springen zonder dat de slag de aand.acht der buren trok v\ achtten zij een oogen blik af, dat op de nabijgelegen viaduct een spoortrein met donderend geraas voorbij rolde. Toen namen zij een som van 1000 dollar uit de kast lieten hun uniformen achter en gingen met hun buit heen. Tot nu toe heeft men hen niet op het spoor kunnen komen. Te New York liep onlangs de stoomboot Colombo binnen die van de Middellandsche zee kwam met Zuidervruchten. In een aantal kisten moesten zich Sinaasappelen bevinden. Doordien een daarvan wat heel zwaar was werd die ge opend en vond men bovenop Sinaasappelen maar overigens zakken met zand in de kist.. Bij nader onderzoek bleekdat met 450 kisten hetzelfde bedrog gepleegd was. Uit Amerika is reeds 540.000 dollars naar Londen overgemaakt voor de noodlijdende Ieren. Het bericht van voor eenige dagen, dat reeds 30.000 dollars was bijeengebrachtscheen van de stad Philadelphia te gelden. Bij de volksvertegenwoordiging is eeue wet ingediend om 500.000 dollars voor hetzelfde doel uit de staatskas toe te staan. In het hulppostkantoor der derde avenue te New York is de brandkast opengebroken door vijf- of zes dieven die daarbij op een bijzonder listige manier te werk zijn gegaan. Na de sluiting van het kantoor blijven daar gewoonlijk de jaloesien open en liet gas helder branden zoodat de talrijke voorbijgangers alles kunnen zien wat in het kantoor voorvalt. Zoo meent de directeur het best tegen indringers gevrijwaard te zijn. Maar de dieven hedden op die omstandigheid gerekend en zich vermomd in de uniform der postbeambten. Zij begonnen aldus gekleed het Tilburg, 28 Januari 1880. De matinee mnsicaledoor de Liedertafel „Souvenir des Montagnards" alhier Maandag, met belangelooze medewerking van mij. Gips uit Dordrecht en de heeren Fischer uit Rotter dam en Küster uit Amsterdam ten voordeele der algemeene nietbedeelde armen gegeven, heeft ruim f1800 opgebracht, ongerekend de waarde der voorwerpen voor de tombola besterad die op p. m\ f 1200 wordt geschat. Waalwijk, 28 Jan. 1880. Tot ontvanger der Registratie alhier is benoemd de heer Frankamp thans in diezelfde betrekking te Druten. Maandag 11. brachten wij een zeer gezelli- gen avond door op de uitvoering onzer Rede rijkerskamer „Uitspanning door Oefening"die ons onthaalde op de vruchten van de laatste maanden d. i. op „De dwaze Hansen", blijspel in 3 bedrijven naar Molière en een paar drama tische voordrachten. De held van den avond was ongetwijfeld hij, die de titelrol vervulde. Dc gemakkelijkheid en zekerheid waarmede Hansen zich bewoog, zijne ongedwongene en kostelijke mimiek zijn geheel optreden getuigde niet alleen van ijverige studie, maar verraadde zooveel onmiskenbaar talent, dat hij ons aan een geroutineerd acteur deed denken, en ons herhaalde maleri dwong even hartelijk te lachen als wij het hoorden van zijn lakei. Ook de neienrollen waren meestal in goede handen zoodat het een waarlijk schoon ensem ble was dat de aanwezigen uitermate boeide. Onder de voordrachten muntte vooral de Hoeksche ui; in „Het graf onder den meidoorn" dat zoowel door de voordracht zelve als door len solo met „Brummstimrae" en de fraaie costumes bijzonder veel effect maakte. Dat zij :roeie en bloeie zij onze wensch. Zoo voortgaande kan het niet andeis of actie en beschaafde uitspraak moeten voortdurend nog winnen en de uitvoeringen der Rederijkerskamer worden meer en meer lichtpunten in de donkere en vaak" zoo eentonige winteravonden. Gedeputeerde Staten hebben de tijdstippen vastgesteld, waarop de herijk der maten en ge wichten dit jaar in de verschillende gemeenten van dit gewest zullen plaats hebben. In de begeleidende circulaires worden de burgemeesters uitgenoodig lom voor den herijk lokalen aan te wijzen waarin geea sterke drank wordt ver kocht, of althans zorg te dragen dat zoolang "de lokalen voor het publiek zijn geopend, tot drankgebruik geene gelegenheid worde verschaft. In d groote rivieren waar men het ijs door dyami.Jontploffingen heeft doen springen waren de oppervlakten met duizenden doode visschen bedekt. Men meldt ons uit Ter-Neuzen De bemanning van de tusschen Lilo en Ant werpen gezmken sleepboot Assistent bestond uit drie personen zijnde de kapitein J. Taatde stuurman en een stoker, welke alle zijn verdron ken en wier lijken met laag water in de na bijheid van strand tusschen de ijsschotsen zijn gevonden waaruit men vermoedt dat zij door te zwemmen getracht hebben zich het leven te redder doch door afmatting er de koude zijn bezweken. Allen laten weduwen met kin deren achter de kapitein eene weduwe met vier kinderen alhier woonachtigde stuurman eene weduwe met zeven en de stoker eene weduwe met twee kinderen de beide laatsten te Dor drecht woonachtig. Tot heden heeft men nog geen der lijken gevonden van de zes personen die verongelukt zijii' met de sloep van den door aanv'aaing be schadigden stoomsleeper Actif. De sloep is ge heel onbeschadigd teruggevonden en naar Ant werpen gebracht. Onder de Ned. schippers te Antwerpen heeft men een collectie gehouden voor de weduwen van den stuurman en den stoker van de Assis tent welke 60 franc heeft opgebracht. Een als heer gekleed individu heeft in de vorige week bij twee goud- e n zilversmeden te Delft zich van gouden ringen weten meester te maken. Heden beproefde hij ditzelfde in een derden goudsmidswinkel doch de politie had hem reeds in het oogen toen de dief uit den winkel kwam werd hij gearresteerd. Bij onderzoek bleek dat hij opnieuw een juweelen ring en één van minder waarde had ontvreemd terwijl de beide vroeger gestolen ringen eveneens in zijn bezit werden gevonden. Bij zijne aanhouding was hij voorzien van een geladen revolver met zes loopen. Te Kampen zijn tijdens de voorstelling in het paardenspel van den heer H. Blanusde banken van den 2den en 3deu rangdie alle goed bezet waren plotseling ineengevallen, het geen een groote onsteltenis onder de menigte ten gevolge had. Persoonlijke ougelukken had den daarbij gelukkig niet plaats. Zaterdag nacht werd aan de politiewacht aan de Bovenbeek te Arnhem eene vrouw ge bracht die in bijna naakten toestand liggende op een der trottoirs in de Rijnstraatwerd ge vonden. Bij onderzoek bleek het, dat deze per soon die zich in de hoogste mate aan dronken schap schuldig maaktgedurende 6 dagen zon der voedsel en in ziekelijken toestand onder de pannen van een zolderkamertje had doorgebracht. De medelijdende huisjesmelker die zelf het vette der aarde genietvond het feitdat dit vrouw daar eene ligplaats zonder betaling had uitgeko zen zoo verschrikkelijkdat een paar buur vrouwen in den arm werden genomen om haar in het holle van den nacht op straat te zetten. De politie trok zich hare zorg aan en deed de patient naar het ziekenhuis vervoeren. (A. C.) Te Hensbroek zijn vijf kinderen door het ijs gezaktéén hunner verdronk. Op den onbezoldigden rijksveldwachter J. Horsten is in den nacht van 21 op 22 dezer te Arcen (Limburg)een geweerschot gelost, waar van gelukkig slecht een paar hagelkorrels in den kraag van zijn jas drongen, Het schot schijnt gekomen te zijn uit de richting van een geopend raam in de woning van zekeren G. R. aldaar. De justitie doet onderzoek. Zaterdag-avond is te 's-Gravemoer de stoom meelfabriek van den heer D. van Weel Jz., sedert twee jaren pas nieuw gebouwd, afgebrand. Omstreeks negen uur ontdekte men den brand en ten twaalf uur lag de fabriek r.^eds in asch. Een groote voorraad meeldie wegens het vrie zend weer niet had kunnen worden verzonden, is vernield. Het kolenraagszijn, waarin juist nieuwe voorraad was aangebracht is door de ijverige hulp der brandweer onbeschadigd gebleven. Met de brandweer der gemeente was ook de brand spuit van het naburige Waspik met den meeaten spoed toegesneld. Capclle. Gedurende het jaar 1879 zijn in deze gemeente geboren 35 m. en 61 rr., over leden 22 ra., 26 vr.; ingekomen 56 m., 54 vr.; ertrokken 54 m., 69 vr. Op 31 December 1879 bedroeg de bevolking 2207 zielen. Maandag had op de Hoogc Vaart een voerman die met zijn kar voor een arrenslee uitweek, het ongeluk uit te glijden en onder het rad te vallen, met liet noodlottig gevolg, dat een zijner beenen als bet ware verbrijzeld werd en het andere aan de kuit zwaar gekneusd. Druncn27 Jan. Gisteren avond werd de voorstelling ten behoeve van de armen onzer Gemeente herhaald ten huize van den kastelein C. van llulten. De vorige maal kon dc helft Ier inteekenaren slechts toegang verkrijgen, daar de zaal van H. van der Krabben nauwelijks groot genoeg was om die helft te kunnen plaat sen. Opgevoerd werden toen het tooneelspel „De vadervloek" en het blijspel „Groote lui" terwijl gisteren avond het eerste herhaald en een ander nastuk „Een neef uit Oost-Indië" gespeeld werd. Beide keeren mag de opvoering uitmuntend geslaagd heetimwant een ademloze stilte nu en dan afgebroken door daverend ap plaus mag voor de acteurs zeker wel als bewijs gelden hoezeer hun spel in den smaak valt. En wat eigenlijk het voornaamste is het ei genlijke doel der voorstellingen ook dit is ten volle bereikt. Ruim 225 ingezetenen hebben het hunne bijgedragen tot leniging van den nood der armen terwijl bovendien verscheidene personen buifen de gemeente woonachtig evenmin achter wege bleven toen ook hunne giften gevraagd werden. Hulde zij gebracht in de eerste plaats aan onzen Secretaris den lieer J. Veltman Jz. die telken jare het initiatief neemt tot het geven van een voorstelling ten voordeele der armenen die zoo belangeloos de moeilijkste taak steeds op zich neemt tot welslagen van zijn plan. De goede uitslag, waarmee zijn edele pogingen op nieuw bekroond zijn geworden zal zeker voor hem een streelende voldoening zijn en een aan sporing om zijn goed voornemen ook in het volgende jaar te handhaven en uit te voeren. Dank zij verder gebracht aan de Harmonie, die zoo behulpzaan was tot opluistering der beide uitvoeringen aan Heeren acteurswier opof feringen geenszins gering te noemen zijn, dank in een woord aan allen die iets bijgedragen hebben tot het welgelukken van een feeat, dat zoo genotvol op zich zelf, zoovele arme een blij den dagmisschien wel een uitkomst gegeven heeft in dezen harren winter. Elsliout. Het Gemeentebestuur is in liooger beroep gekomen tegen het besluitwaarbij het

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2