Nummer 10. Zondag 1 uari Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 'buitenland. FEUILLETON. Grootmoedigheid en Zegepraal. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Uitgever: ANT00N TIELEN te Waalwijk. lh Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. hm ii n - i l'TTT'ïV'r* mmawmo» bereid door liet toekennen van moer verlót den sstvbïi Advertentiën 1—7 regels 0,(50. daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Réclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Het aantal der nog in het leven zijnde oud- leden van het nationaal congres dreigt weder met één verminderd te worden. De heer Paul Devauxeen der beroemdste leden der oude liberale partij lijdt aan zulk eene onrustbarende algemeene verzwakking, dat men binnen weinige dagen zijn overlijden te gemoet ziet. De grijs aard wiens hoofd nog helder ismaar die overigens reeds geruimen tijd aan tal van kwalen van den ouderdom leed is 80 jaar oud en was tot voor weinige dagen, ondanks zijne blindheid, nog steeds ijverig bezig met het bewerken van zijne gedeeltelijk reeds verschenen studiën over de oudheid. Hij zelf voelt zijn einde naderen en nam Zondag 11. een hartroerend afscheid van zijn vriend sedert 50 jaren, Charles Rogier, wiens toestand voor eenige weken ook deed vreezen dat hij bij den 50 jarigen gedenkdag van Bclgie's onafhankelijk volksbestaan op het appel ontbreken zou. Hij is echter weder zoo goed hersteld dat hij reeds eenige zittingen in de Kamer kon bijwonen. Door de Hollandsche club te Antwerpen zal den éden Februari in de groote zaal van den Cercle artistique aldaar een weldadigheidsconcert worden gegeven ten voordeele van de slachtoffers van den watersnood in Noord-Brabant. De staf- muziek der Dordrechtsche schutterij zal daartoe hare medewerking verleenen. Generaal Favre de nieuwe Minister van Oor- loer die een liefhebber van spreken schijnt te wezen heeft in de jongste zitting der commissie voor het voorstel Laisant (vermindering van der diensttijd) zich met kracht tegen dit voorstel verzet. Vermindering van den diensttijd van 5 tot 3 jaren zou noodlottig wezen: men kon m zoo korten tijd geen goede soldaten kvveeken allerminst bij de artillerie en de cavalerie. Ook voor de vorming van onder-officieren was de korte diensttijd een bezwaar. Kortom hij was met de meeste overtuiging tegen een maatregel, die slechts uitwerken zou, dat men een leger kreeg van recruten met een paar dungezaaide oude gedienden. De Minister echter was gaarne langen diensttijd eenigszins dragelijker te maken. Voor de ontvangst van H. M. de Keizerin van Rusland die a. s. Zaterdag Nizza verlaat is aan het station te VYirballen reeds alles in gereedheid gebracht. Op de beide perrons zijn tenten opgeslagen, die verwarmd kunnen worden. De Keizerin zal daar een dag uitrijsten en met een expres- trein die daartoe geheel m gereed heid is gebracht, naar St. Petersburg verder reizen. De Fransche minister van marine heeft aan een moedigen knaapeen regimentskind Décageun genaamd een zilveren eere-medaillc toegekend voor het redden van een jongmensch, die°in Aug. 11. bij Brest gevaar liep van te ver drinken. De kleine held heeft reeds vroeger een medaille verworven voor een dergelijke zelf opofferende daad. Onlangs is een geldwisselaar zekere Ri viere spoorloos verdwenen met een sommetje van 1,200,000 francs. Te vergeefs zocht men hem te Londenin België en Zwitserland. Door aanwijzing van de Oostenrijksche justitie heeft men zich thans van hem meester gemaakt. Riviére bevond zich te Weenen met ren vrouw; hij trachtte daar juweelen aan den man te bren gen en daardoor wekte hij argwaan. Het door ons indertijd aan een üuitsehe correspondentie uit Parijs ontleende bericht, als zou het groote fees! dat de Parijsche pers ten voordeele der Parijsche noodlijdenden heeft ge geven een deficit opgeleverd hebben, blijkt gelukkig onjuist te zijn geweest. Thans wordt medegedeeld dat het feest 111 het Hippodromein plaats van een deficitna aftrek der onkosten 70.000 francs heeft, opge leverd. Het blad Paris-Murcie bracht tot heden een netto som van 300.000 fros., op terwijl de loterij re ids 900.000 fr. opleverde, maar, als zij zoo goed blijft gaan als tot nu waar schijnlijk vier maal zooveel zal opbrengen. Voegt men die voordeelen bij elkander, dan bevindt men dat er reeds een som van 1270000 francs is verkregen dus 635,000 fr. voor de overstroomden in Murciaen 635,000 fr. vooi de Parijsche armen. Zoo zijn dan toch de moeite en zorgen van zoovele edelmoedige menschenvrier.den niet te vergeefs geweest. Le Payshet plan besprekende dat. de XI. Judith bood zich aan alleen naar de apotheek terug te gaan en daar tc wachteu tot mijnheer terug zou keeren. De dame was onuitputtelijk in dankbetuigingen. Zijeene vreemde, bood zich- tot zulk eene taak aan Het was bijna te veel om het te durven aannemen. „Volstrekt niet", zeide Judith. „Ik heb niets te doen en het zal mij aangenaam zijn zoo ik u van dienst kan wezen." Met de belofte van mijnheer zelve naar den winkel te vergezellen die door de menigte en de duisternis alleen door beschrijving moeielijk te onderscheiden was ondernam Judith haren moeilijken tochtdien zij in elk ander.oogenblik eene dwaasheid zou noemen te ondernemen. De chassinetten waren reeds verlicht en de toevloed van wandelaars was zoo groot dat (te taak van Judith ditmaal zwaarder was dan de eerste keer. Gelukkig voor haar toen zij de helft van den weg had doorgeworsteld ontmoette zij den heer, dien zij zocht. Hij had het rijtuig verder in de straat gevonden dan hij gelast had, want op bevel der politie had de koetsier de bepaalde plaats meten veriater.tot het voor komen van ongelukken en na gezien te hebben dat zijne kindereu tevreden bij elkander zaten, keerde hij naar den winkel des apothekers terug om zijne vrouw af te halen. Toen Judith den arm van den heer aanraakte republikeinen van Dyon een standbeeld ter eere van Garibaldi zullen oprichten zegtdat deze uitnemende inwoners van Bourgogne, de kans beloopen met een slag de reputatie van hun wijn te verliezen; deze toch werd gezegd verstand te geven. Ook hier te lande is het weder fel koud. Te 'Lyon daalde dc thermometer 's morgens tot 16 graden onder nul. Te Troycs was de tem peratuur nog lager. Te Espalien was zij 13 gr, Op de Lot is het ijs 15 cM. dik. In hét bosch van Haute Seine bij Ille et Vilaine, moet zeker heer de jacht besloten heb ben met. een schotdat aan Munchhausan s avonturen doet denken. Hij stond in het bosch te wachten op twes zijner vrienden toen hij door zijn honden op merkzaam werd gemaakt op een reebok, die zich twintig meter van hem af bevond. Hij legde zijn geweer aan schootliep naar de plaats, waar hij het dier had zien vallen en bemerkte tot zijn verbazingdat, hij drie ree bokken in plaats van één geschoten had. De eerste, dc eenige, dien hij gezien had had een gedeelte van het schot in de borst gekregen de tweede was in den hals en de derde aan den schouder getroffen. Een Engelscli officierkapitein Colville heeft met zijn vrouw een avontuurlijke reis ge maakt door het Oostelijk gedeelte van Marokko en het Zuidelijk gedeelte van Algerië. Van Fez uit ondernam hij van zes mannen vergezeld de reis over Oudjdah en kwam behouden te Djeumma Ghazaoul aan. De bewoners der door Colville bezochte stre ken hebben den naam van woest en gevaarlijk ie zijn, maar bij zijn behouden aankomst sprak hij met den grootsten lof van de gastvrijheid en vriendelijkheid, die hij overal op zijn weg had gevonden. Zijn tocht was deels eene kunstreisen had deels een wetenschappelijk en letterkundig doel. Kapitein Colville is nu van Oran naar Algiers vertrokken, en zal zich daar naar Engeland in schepen. Te Havre is een Amerikaanse!) schip aan gekomen met 10;000 geslachte schapen aan boordwier vleesch door koud houden voor bederf bewaard is gebleven. De geneesheerenbelast met onderzoek van den geestestoestand van Otero, hebben een ver schillend oordeel uitgesproken. Twee hunner hebben verklaard, dat Otero idioot is, zoodat zijn aanslag op den koning hem niet toereken baar kan geacht worden. Het rapport van de geneesheeren is in handen van het gerecht. De zaak zal den 8 Februari voor het Hof in be handeling komen. Het gerecht te Barcelona heeft, op grond van in beslag genomen papieren, zes leden van de Internationale in Verzekerde bewaring doen nemen. In Ierland neemt de nood toe. Reeds zouden onderscheidene personen van honger zijn ge storven. De Onderkoning van Ierland de hertog van Malborough. heeft geweigerd een banket bij te wonen, dat den 3 Februari door den Lord-Mayor van Dublin zal gegeven worden en wel omdat genoemde burgemeestér onlangs een meeting van Iersclie Parlementsleden heeft gepresideerd, waar op tamelijk oneerbiedige wijze is gesproken over het gedrag van het Engelscli Parlementwelks gedragingen zelfs in een resolutie zijn veroor deeld. John Bright heeft in een dezer dagen te Birmingham gehouden redevoering de noodzake lijkheid eener spoedige regeling der lersche land-qusestie aangetoond. Uit Kabul schiijft een der berichtgevers van „Daily News", dat een honderdtal ITindoe- sche families naar Peschawer vluchtten, uit vrees dat de bergstammen opnieuw Kabul zullen be zetten. Wij verliezen dus schrijft de bericht geverhet meest nijvere deel der burgerij. Deze omstandigheid verdient grootelijks de opmerk zaamheid en zegt de berichtgeverdringend noodig zal het wezen dat onze Regeering over hare plannen eene duidelijke verklaring aflegge. Het feit toch is dit, dat het met ons bevriende volk blootstaat aan wraak nemingen wanneer wij de plaats verlaten. Intusschen doet generaal Roberts zijn best om de bevolking gerust te stellen door den Bala-Hissar bezet te houden bewees zijn glimlach dat hij haar herkende en zij haastte zich hem mede te deelen waar hij haar vinden kon. Hem naar de plaats geleiden de had zij het genoegen hen bij elkander te zien en maakte zich toen gereed om te vertrekken toen de dame haar bij de hand vatte en haar dwong den dank van den haar nog onbekende te ontvangen. „Zonder deze jonge dame zou ik zeker in het gedrang zijn verpletterd", zeide zij ernstig tot haren echtgenooten hij betuigde haar zijn oprechten dank voor haar edelmoedige en goede hulp. „Indien ik u in eenig opzicht van dienst zijn kan zal ik mij gelukkig achten", zeide hij. W aar leidt uw weg heen? Mogen wij u eene plaats in ons rijtuig aanbieden?" Helaas, de eerste vraag deed onze heldin na de oogenblikkelijke afleiding in haar leed tot de werkelijkheid terugkeeren en het was met eene zenuwachtige en weifelende stem dat zij zeide het zelve niet te weten dat zij niet ver meer gaan moest en dat, schoon het aanbod zeer vriendelijk was, zij liever wilde wandelen. „Gij-kunt dezen avond langs denzelfden weg niet alleen terugkeeren", zeide de heer „en zoo gij met ons wilt rijden naar het Strand of Cha ring Crossof waarheen gij wilt om er een ander rijtuig te nemen zal het onz zeer aange naam zijn." Judith vermoeid en hongerig als zij was daar zij sedert het ontbijt niets had genuttigd nam het aanbod naar Charing Cross aan en het gezelschap haastte zich het rijtuig op te zoeken. Het werd gevonden waar de eigenaar het ver laten had en de drie schoone kinderen u aren recht verblijd papa en mama weder te zien. „Stap in, mejuffrouw", zeide de heer tot Judith die aarzelde toen zij zag hoe bezet het rijtuig reeds was„ik verzeker u dat er plaats genoeg voor allen is. Dat jonge volkje beslaat zoo veel plaats niet. Edy ga gij bij uwe mama zitteu en laat deze dame uwe plaats innemen. Ziedrie op elke bank zoo zal het best gaan. Onder het voortrijden vraagde de dame Judith naar haren naam. „Judith Graystone", herhaalde de heer met verbazing, toen zij haar naam genoemd had. „Het is inderdaad zulk een ongewone naam voor mij dat hij mij bijna doel denken dat ik een oude kennismaking van voor eenige jaren weder hernieuw. Er ligt iets .in gelaat (lat imJ herinneringen uit het verleden voor den geest roept. Zijt gij een bloedverwante van zekere Judith Graystone, die eene protegée was van den ouden graaf Winchley van Winchley Manor?" Judith sprong bijna van vreugde op en ant woordde glimlachend„die ben ik zélve mijn heer." „Wel dat is al zeer zonderling! zeide de lieer. „Is het niet wonderlijk mijne lieve", zeide hij tot zijné vrouw „dat wij op zulk eene vreemde wijze het kind weder moeten ontmoeten van wie ik u zoo dikwijls gesproken heb? Dus zijt gij inderdaad die kleine Judith in wie mijn vriend, de graafzooveel belang stelde Inderdaad eene zeer vreemde ontmoeting." „Het is inderdaad zeer vreemd, maar het ver heugt mij zeer", zeide zijne vrouw op recht hartelijken toon. „Maar zeg mij waar woont gij tegenwoordig vervolgde de heer. Niet langer aarzelende om de waarheid te zeggen nu zij wist in het gezelschap van bekenden ja van vrienden te zijn verhaalde Judith hun, dat zij eerst gisteren hare batrek king als gouvernante had verlaten en den nacht bij "een vriendin had doorgebracht en nu eene nieuwe betrekking zocht. „Gij wilt immers niel zeggen dat gij nog oreen zeker tehuis hebt?" zeide de dame ver- o schrikt. Judith gaf door een glimlach een bevestigend antwoord. „Dan zult gij heden ook daartoe geen enkele poging aanwenden", zeide de heer op stelligen toon. „Gij gaat met ons naar huis en zijt morgen onze gast." Nu was het de beurt aan Judith om te ont stellen arm nederig meisje, in haar eenvoudig wintergewaad. Neen dat kon zij niet aanne men en zocht zoo goed mogelijk "eene veront schuldiging in te brengen. „Neenwij nemen geene verontschuldiging aan",'zeide de dame, verheugd als zij was, de gelegenheid tc hebben de vriendelijkheid van Miss Graystone te beantwoorden. „Gij moogt inbrengenwat gij wilt, wij nemen geene ver ontschuldiging aan. Uw toilet doet niets ter zake. Dat zal wet terecht komen en bovendien zijn wij geheel onder ons eigen. t Is bepaald dat gij met ons gaat en onze gast zijt. De kin deren zullen zeker in hun schik zijn (niet waar lievelingen dat zij iemand hebben aan wie zij al hunne fraaie versieringen voor het kerstfeest kunnen toonen." Hunne lieve stemmetjes raakten op dit teeken van mama geheel los en zij waren niet uitgepraat van hunne kransen van imraergroen in de kin derkamer. Wordt Vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1