Duitschland. Italië. Rusland. BINNENLAND. Ingezonden stukken. versterken eenigc nieuwe versterkingen aan te leggen en rondom de stad militaire wegen te maken. In Engelsch Indië heeft in de laatste da gen het gerucht geloopen, als zou MahomedJan het hoofd der Afghaansche opstandelingen plot seling zijn overleden. Nu zou dit zeker, even als indertijd de dood van Shère-Aliaan de Engelschen op dit oogenblik bij uitnemendheid te stade komen maar ongelukkig is het bericht nog niet bevestigd, ja, wat we van elders hooren, doet veeleer denken dat Jan nog springlevend is. Te Kabul zit het iii de lucht, dat een tweede aanval aanstaande is. Generaal Roberts ver wachtte dien tegen 24 Eebruarimaar hoe hij dit zoo precies heeft uitgerekend wordt er niet bijgevoegd. Hij had last gegeven alle Britsche posten voor een maand van levensmiddelen te voorzien. Parnellde Ierschc agitotorheeft een proclamatie gericht tot de bevolking van Canada, waarin hij haar dringend wanspoort den Ieren te hulp te komen daar hut Britsch gouverne ment cr zoo langzaam mede is, dat waarschijn lijk duizenden zullen sterven voor die hulp aankomt. Zeer wordt geklaagd over de gruwelen door de hulptroepen der Engelschen in de ex peditie tegen Secocoeni de Ame-Swazis bij die gelegenheid begaan. Ze zouden vrouwen en kinderen meedoogenloos vermoord hebben. En de mannen die deze troepen gebruikenzijn dezelfde Engelschendie indertijd met vrome verontwaardiging van de boers als van onmen- schen spraken omdat ze wel eens Kaffers tegen Kaffers lieten vechten. De Engelschen zeiven trouwens zijn op het punt van humaniteit in dezen oorlog niet geheel zuiver. Zoowel tegen Mooiroos als Secocoeni hebben zeteneinde den vijand (dikwijls met vrouwen en kinderen) uit holen waarin hij gevlucht was te verdrijven volgens zeer geloofwaardige getuigen dijnamiet gebezigd. Tot nog toe blijkt het volgende uit het onderzoek dat de duikers hebben ingesteld ter plaatse waar de trein met een gedeelte van de Tay-brug in de rivier is gestort Een .van de duikers heeft gedurende een on derzoek dat zestien minuten duurdedrie rij tuigen gevonden. Deze waaen als het ware nog opgesloten in het ijzerwerk van de overspanning. De duiker trachtte zich door de openingen van het traliewerk heen te werken, doch het gelukte hem slechts gedeeltelijk met zijn voet gevoelde hij iets zacht en meende een lichaam gevonden te hebben na met zijn harpoen er in gehaakt te hebben bleek het dat het voorwerp slechts een postzak was waarin de brieven bewaard worden terwijl het hem overigens niet mogelijk is geweest een lijk te vinden. Een andere dui ker vond de locomotief en tenderbeide op zijde liggendede steenkolen waren uit de ten der gevallen en lagen duidelijk zichtbaar in hoo- pen naast de machine. Er werd getracht het lijk vÉh den machinist te vindendat waar schijnlijk op de gewone plaats zou te vinden zijn, die een machinist op de locomotief inneemt, doch ook hier zocht men te vergeefs. Een derde duiker eindelijk meent lichamen gevoeld te heb ben intusschen is het niet gelukt ze te vinden; dit is inderdaad zeer zonderlingmen begrijpt niet hoe het mogelijk isdat men nog ge^ri enkel lijk behalve de drie aangespoelden, hetzij in den trein of in diens onmiddelijke nabijheid, gevonden heeft. De zeeliedeu die bekend zijn met deze streken beweren dat alle lijken door den stroom medegevoerd zijn naar zee het zal dus later moeten blijken wie op den trein aan wezig waren. Opmerkelijk is het, dat juist van deze brug gezegd werd op een vergadering van het Clevelandsche Instituut van ingeniers door den heer Heer Edgard Gilkes dat de hevigste storm nog niet eens de helft van de kracht zon kunnen ontwikkelen die noodig is om de pijlers omver te werpen. Onmiddellijk na Von Bismarck's aankomst te Berlijn is het Keizerlijk decreet verschenen waarbij de Duitsche Rijksdag tegen den 12den Eebruari a. 8. wordt bijeengeroepen. Naar verzekerd wordtzal de Rijkskanselier, wiens gezondheid naar zijn uiterlijk te oordeelen niet zoo zwaar geleden heeft als in den laalsten tijd wel eens beweerd werdslechts zeer korten tijd te Berlijn blijven. Een druk en langdurig onderhoud had hij gisteren met den Kroonprins, die kort daarna ook bij den Keizer was en die na afloop dezer conferentie nietgelijk hij eerst voornemens wasweer naar Pegli terugkeerde maar stil te Berlijn bleef. Natuurlijk verdiept men zich in gissingen om trent den inhoud der gehouden conferentien en omtrent de redenen die wijzigingen hebben gebracht in de reisplannen van den Kroonprins. Zoo beweert de een dat onderhandeld is over de voordracht betreffende de vermeerdering des legersmaar de meesten zijn van gevoelen, dat gesproken is over een eventueele reis van den Kroonprins naar Rome en een bezoek aan Z. II. den Paus. Tot dat bezoek zou in beginsel be sloten zijneene omstangheid die alweer tot bevestiging zou strekken van het in den laatsten tijd herhaaldelijk verspreid gerucht, dat de vrede met het Vaticaan aanstaande is. Uit Minden wordt vaa Donderdag gemeld: Door het inslaan van den bliksem in eene naburige mijnzijn heden ochtend een aantal manschappen verongelukt. Heden namiddag wor den er 10 dooden en 9 gekwetsten naar boven gebracht. Waarschijnlijk zijn er nog 5 dooden in de diepte. Toen eene fabriek van voorwerpenuit celluloid vervaardigd, in November jl. te Berlijn grootendeels door eene ontploffing vernield werd, die aan een werkman het leveu kosttewerd op last van den prefect van politie een onderzoek ingesteld door deskundigen die thans hun rap port hebben ingediend. Volgens de Berlijnsche National-Zeituug blijkt uit dat rapport, dat het ongeluk alleen aan het celluloid geweten moet worden ,dat wel niet op zich zelf ontplofbaar maar in hooge mate brandbaar is. De bekende voorwerpen van allerlei aard uit die lichtroode stof vervaardigd als nagemaakte bloedkoralen armbanden broches haarkammen en pijlen biljartballen enz., ontbranden reeds bij eene temperatuur van 150 a 160 gr. Celsius, zoodat het volstrekt r.iet afdoenda is ze buiten aanra king met vuur te houden. Reeds op een afstand van 20 centim. kan eene sterke vlam die voor werpen doen ontbranden en een meijsje b. v. dat een kam of pijl van ceelluloid in het haar draagtloopt r :eds groot gevaar als zij met haar hoofd dicht bij eene gaslamp komt. Het. rapport waarschuwt daarom datzoowel bij het vervaardigen als bij het gebruik van dr voorwerpen de grootste voorzichtigheid in acht genomen moet worden bij het vervaardigen ook, omdat zich bij de vermenging der stoffen, waar uit celluloid is samengesteld, ontplofbare gassen ontwikkelen. Men herinnert zich dat wij voor eenige we ken dezelfde waarschuwing deden door proeven bevestigd. Dat er fabrikanten en winkeliers zijn diezelfs met de proef voor oogen het feit loochenenis treurig maar gelukkig niets af doend. De Arno is geheel dichtgevroren. Bij Elorence is het ijs sterk genoeg voor de schaatsenrijders. Te Wartchau in de vorige week een de monstratie gehouden op grooter schaal dan de Polen sedert vele jaren onder de oogen der hooge Russische regeering durfden ondernemen, De aanleiding daartoe was de begrafenis van eeu 16 jarig gymnasiast, die zich door een pis toolschot van het leven had beroofdomdat hij voor goed van het gymnasium was wegge jaagd wegens zijn deelnemen aan het overhan- van een krans met de Poolschc nationale kleu ren versierd aan de tooneelspeelster Modrze- jewska. Er namen aan den lijkstoetdie door een rabbijn werd voorafgegaan (de overledene was een Israëliet), ruim 10,000 Polen en Israëlieten deelwaaronder zeer aanzienlijke personen. De plechtige optocht maakte diepen indruk en de politie, liet hem ongemoeid door de starl trekken, Er had bij de begrafenis niet de minste on- ordelijkh'eid plaats. De Poolsche bevolking ver keert nog steeds in groote opgewondenheid. Om haar eenigszins tot kalmte te brengen moet de gouverneur-generaal, Graaf Kotzebue, laskhcbbeti gegeven tot een onderzoek naar de gansche toe dracht der zaak. UITVOERINGEN. WAALWIJK. x. Maandag 2 Februariconcert van de Lieder- t.afel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen, in de zaai van Musis Sacrum. Aanvang ten 7 ure. Waalwijk, 31 Jan. 1880. De heer J. van den Elzen, civiel-ingenieur te Tilburg, heeft zich tot onzen gemeenteraed ge wend met verzoek om zoodra mogelijk de voorwaarden vast te stellen van de concessie, tot het leggen van rails, ten dienste van een stoom tramweg en het exploiteeren daarvan op gronden in eigendom bij de gemeente. Met den 1 Maart zullen aan de openbare school te Besoijen normaallessen worden ver bonden tot opleiding van onderwijzers en onder wijzeressen. Tot directeur is benoemd den heer W. v. d. Sluys, hoofdonderwijzer te Besoijen tot plaatsvervangend directeur de hoofdonderw. G. Van Woerden te Kaatsheuvel tot onderws. de. hoofdonderwijzers B. de VIoo te Capelle en H. II. Breucr te Baardwijk. De Staatscourant bevat een Kon. besluit van 17 Januari 1880 (Staalsbl. no 1), tot ver zekering der geleidelijke uitvoering van de voor schriften vervat in de artikelen 24 en 26 der wet van 17 Augustus 1878 (Staatsbl. no 127), aldus luidende Art. 1. Gedep. Staten zorgen, dat de noodige maatregelen genomen worden om aan de open bare lagere scholen in hunne provincie het aantal onderwijzers overal waar het minder bedt aagt geleidelijk in evenredigheid te brengen met het aantal schoolgaande kinderen naar den maatstaf, bepaald in de twee eerste zinsneden van art. 24 der wet van 27 Augustus 1878 (Staatsblad no 127. Hierbij wordt in acht genomen dat op 1 Januari 1884 aan scholen die niet meer dan zeventig leerlingen tellen tenminste het volle getal en aan alle andere scholen op datzelfde tijdstip tenminste de grootste helft en op 1 Jan. 1886 tenminste het volle getal der bij de ge noemde wetsbepalingen gevorderde onderwijzers in dienst behoort te zijn gesteld. Art. 2. Wanneer het aantal onderwijzers aan de school verbonden meer dan acht bedraagt moeten na I Januari 1884 tenminste twee hun ner den leeftijd van drie en twintig jaren vol- brachl hebben en den rang van hoofdonderwijzer bezitten. Bedraagt hun aantal niet meer dan acht, dan behoeft tot 1 Januari 1886 slechts een der aan de school verbonden onderwijzers aan die ver- eischten te voldoen. Art. 3. De jaarwedde aan het hoofd eener openbare lagere school van gemeentewege toe gelegd bedraagt nooit minder dan wat door hem op het tijdstip, dat dit besluit in werking treedt, werd genoten aan jaarwedde en wisselende inkom sten berekend op den voet van art 86 der wet van 17 Augustus 1878 (Staatsblad no 127) ge zamenlijk. Is dit bedrag lager dan het ingevolge art 26 van genoemde wet verplichte minimum, zoo is de gemeente tot verhooging van dit bedrag ge houden en wel over 1881 tot tenminste zeventig ten honderd over 1882 tot tenminste tachtig ten honderd over 1883 tot tenminste negentig ten honderd van het verschil tusschen gemeld bedrag en het minimum. Over 1884 wordt ten minste het minimum toegekend. Art. 4. Dit besluit treedt in werking op het tijdstipvoor het in werking treden der wet van 17 Augustus 1878 (Staatsbl. no 127) door ons vast te stellen. Naar wij vernemen zijn door het gerechts hof te 's Bosch naar de openbare terechtzitting verwezen de bekende zaak tegen J. v. d. Brugge, stoker te Breda die in de fabriek zijns meest?rs jhr. E. Backer, dezen, zonder aanleidende oor zaak met een mes eene doodelijke verwonding in den hals zoude hebben toegebracht met het doel om hem te vermoorden derhalve eene po ging tot moord; en de insgelijks gerucht gemaakt hebbende zaak tegen P. P. J. Thomas, kantoor klerk te 's Boschdie niet minder dan 37 diefstallen als geagreerdc klerk bij (^en rijksont vanger der directe belastingen aldaar, ten bedrage van ruim f 5200 en verder meerdere valsch- heden in de openbare en authentieke geschriften en registers zoude hebben gepleegd. Ook is tegen de drie aangehoudenen in zake den dief stal en afschuwelijken moord te Sleeuwijk ge pleegd door de rechtbank het bevel tot aan houding bekrachtigd. Eenige dagen gebden heeft een berichtje de wandeling door de pers gedaan dat de Raad van toezicht op dc spoorwegen naar aanleiding van het ongeval te Zwaluweheeft aanbevolen, geen wielen met gegoten naven onder personem rijtuigen te laten loopen. De Amst Ct. kan mede.deelen dat reeds sedert vele jaren geen enkel wiel met gegoten ijzeren naaf onder per sonenrijtuigen en bagagewagens van den Hol!. IJzeren Spoorwegmaatschappij loopt. Door particuliere berichten uit Atchin van 19 December jl. verneemt Het Vaderl., dat generaal Van der Heijden den 20n D cembeï de hoofden van Glicng met 200 volgelingen zou ontvangen. Omtrent hetgeen reeds vroeger vermeld is dat generaal Van der Heijden volstrekt niet van plan was vooreerst het initiated tot terugkeer naar het vaderland te nemen schrijft de be richtgever nog het volgende „In de vertrouwe lijke omgeving van den generaal is het geen geheim dat hij zijn ontslag en pensioen niet zelf zal aanvragen omdat hij daardoor gedeel telijk de verantwoordelijkheid voor een verande ring van bestuur op zich zou nemen. De politieke toestand is thans gunstig te noemen op den weg dien men heeft ingeslagen voortgaande mag men de hoop koesteren dat de in verzet zijnde Sultansfarailie spoedig in onderwerping zal komen. Men vergete echter niet bij de beoor deeling van dien gunstigen toestand den persoon lijken invloed van generaal Van der Heijden in rekening te brengen." Het was deze week vijftien jaar geleden dat de heer Joh. M. Coenen zich aan het paleis voor volksvlijt verbond. De talentvolle musicus is in dien tijd niet vruchteloos werkzaam ge weest. Met zorgmet aanwending van al zijne krachter. heeft hij steeds de uitvoeringen geleid en den roem van het paleisorkest gevest'"gd, Geen wonder dan ook dat zoowel het orkest- personeel als de leden dezen dag niet onopgemerkt hebben laL-n voorbijgaan. Eerstgenoemden boden hunnen directeur een fraai schrijfbureau aan en uit de leden werd den heer Coenen mede een stoffelijk blijk van waardeering vereerd met daarbij behoorend album waarin o. a. de namen van den afgetreden Burgemeester der hoofdstadJhr Mr. C. J. A. den Tex en van den tcgonwoor- digen Mr. G. van Tienhoven voorkomen. Naar wij vernemen is de proef, op de staatsspoorwagen genomen met der verwarming van de rijtuigen volgens het stelsel van den Belgischen ingenieur Bellerocbe geheel mislukt, zoodat eene goede rijtuigverwarming nog steeds tot de onopgeloste vraagstukken blijft behooren. Intusschen hoopt men dat het gas bestemd voor de verlichtingook voor de verwarming goede diensten zal kunnen bewijzen. Reeds wor den dienaangaande proeven in het buitenland genomen. De eiksoort (Quercus coccifera), waaruit de garouille wordt verkregen behoort in Algiers en ook in het zuiden van Erankrijk te huis. Tot n ti toe werd deze grondstof tot looien alleen in haar land van oorsprong gebruikt. Intusschen bleek op de jongste Parijzer tentoonstelling, dat het zool- en riemenlederalleen of gedeeltelijk met, garouille, behandelduitstekend bewerkt waren. Her leder was vaster dan elk ander leder ook is het duurzamer en b. terkoop. De donker bruine kleur is niet mooimaar schaadt het ledpr niet. Men gebruikt enkel dc wortclbast, of ook het extract daarvan. Hoofdzakelijk voor zoolleer is het garouille-leder geschiktomdat het te hard is om te naaien en ook niet fijn genoeg van arbeid. Het beste zal zijn ten deele met garouille te looien. Uit goede bron verneemt de Standard, dat de sergeant der artilleriedie den 2n dezer, bij het losgaan der rivier de Waal te Tieldoor nalatigheid de vereischte seinschoten niet heeft kunnen lossen door den Minister van oorlog is gestraft met degradatie en terugzetting tot kanonnier 2e klasse. Drie van de kanonniers zijn insgelijks gestraft met 8 dagen cachot. Een 'der manschappen die niet beschonken was ge weest heeft natuurlijk ook geen straf bekomen. Deze week heeft de WelEerwaarde heer L. Manders pastoor te Raamsdonk zijn vijftig jarig priesterschap gevierd. Na afloop der H. Mis deed de jubilaris een tocht door de met eerepoorlen versierde gemeentevergezeld van eene menigte koetsen en ongeveer 40 gardes d'honneur. De feestvierende pastoor heeft een® gift van f 500 doen uitdeelen onder de behoeftigen van allerlei gezindten. Bij het Departement van oorlog bestaat het voornemen de wallen van het fort Papenbril te 's Bosch aan de zijde der stad langs de Zuid- Willemsvaart te slechten de daar langs gelegen gracht te dempen en het terrein dat alsdan tusschen het fort en de Zuidwillemsvaart beschik baar komtals bouwterrein te verkoopen. De rechterkanaaldijk zal worden doorgetrokken tot aan het punt waar de rivier de Aa in de Dieze stroomt. In verband met den aanleg van de spoor wegen 's BoschZwaluwe en Nijmegen-'s Bosch- Tilburg bestond noodzakelijkheid 't emplacements terrein van den Staats-spoorweg te 's Bosch aanzienlijk uit te breiden. Er is thans besloten het station te behouden doch het gedeelte van den provincialen weg langs de goederenloods te doen vervallen. Voor rekening van het Rijk zal voorts van den prov. weg een nieuwe weg in de richting der Beerenwoudstraat worden aangelegddie van daar langs de stidsgracht zal loopen en uitkomen in de nabijheid d®r brug gelegen in den toegangsweg naar het station. Gisteren avond keerde de bode van het telegraafkantoor alhier, van Waspik huiswaarts. Omstreeks half acht ontmoette hij tusschen Lab- begai en de herberg „de Kanonnier" vier per sonen die hij in 't voorbijgaan groette. Een hunner keerde zich om en bracht den bode onverhoeds een zwaren slag op het hoofd toe. Natuurlijk is hiervan rapport gemaakt. In verband met het door dun Minister van waterstaat, handel en nijverheid aan Ged. Staten van dit gewest gericht schrijven betreflende de verbetering van den waterstaatstoestand ia het noordoostelijk deel der provincie Noordbrabant en in de omstreken der stad 's Bosch is, naar men verneemt, door Jen Commissaris des'Ko- nings reeds machtiging gevraagd om in de volgende maand de Prov. Staten tot het houden eener buitengewone vergadering op te roepen. Naar men zegt zal in die vergadering het voorstel worden gedaan, om in de kosten van uitvoering der verbeteringswerken vanwege de provincie voor een millioen gulden bij te dragen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Wie Tilburg gekend heeft in vroeger jaren en thans gadeslaat hoe snel deszelfs bevolking is toegenomer voor hem is het een waar ge noegen te zien, hoe daarmet de toenemende bevolking en nijverheidook de christelijke liefdadigheid gelijken tred wil houden. Wie Tilburg in de onderscheidene wijken bezoekt, zal zulks onwillekeurig opmerken als hij de vele gebouwen van godsdienstige en liefdadige instel lingen ziet, die er in betrekkelijk weinige jaren uit den grond zijn opgerezen. Zoo was weder gedurende den zomer van het vorig jaar te zien, dat een aanmerkelijke ver grooting werd gebracht aan het R. K. Gasthuis. Kon men vroeger een breeden doch lagen gevel zien onder vrij zware boomkruinen als verborgen, thans zijn die boomen verwijderd en ziet men een meer rijzigen gevel, wel zeer eenvoudig van bouwtrant, maar die toch doet denken dat men achter denzelve ruime en luchtige zalen zal vinden. Zonder eenig bezwaar mocht ik die inrichting op mijn verzoek bezichtigen. En inderdaad ik vond tal van ruime en luch tige zalen en gangen. Vooreerst is deze geheele inrichting gesplitst in drie afdeelingen: eene voor mannelijke eene voor vrouwelijke en eene voor aan aanstekelijke ziekten lijdenden. In iedere van deze afdeelin gen zijn zalen voor on vermogenden die zeiven geene verplegingskosten kunnGn batalen zalen voor anderen, die betrekkelijk geringe vergoeding kunnen geven en ook eenige kamers voor die meer willen vergoeden om geheel afgezonderd te zijn.eindelijk nog zalen waar de patiënten die niet het bed hoeven te houden kunnen verblijven en eenige afleiding vinden in een ruim en vroolijk uitzicht. Te midden van dat alles eene benedcu- en eene bovenkeuken, waardoor de verpleging veel vergemakkelijkt en bespoedigd wordt. Daar ook is het zoogenaamde slotof dat gedeelte der inrichtingdat uitsluitend toegan kelijk voor en ten dienste is van de religieuzen- verpleegsters belendend aan de ziekenzalen staat de kleine kapel der religieuzen, zóó verbonden dat slechts de groote deuren der zalen behoeven g 'opend te wordenom aan de verpleegden gelegenheid te geven aan de in die kapel te verrichten, godsdienstoefeningen deel te nemen. Na het inwendige van het verplegingsgesticht doorwandeld te hebben nam ik volgaarne het aanbod aan ook de bijgebouwen remisen enz.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2