Nummer 11. Donderdag 5 Februari 1880. 3e. Jaargang* Grootmoedigheid en Zegepraal, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Uitgever: ANTOOPJ TIELEN te Waalwijk. SPAAR- en VOORSCHOT BANK voor Waalwijk en Omstreken. - Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,(5U, daarboven 8 cent per rege groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. lUKsasB-sgaai Houders van Spaar- en Voorschot-Boekjes worden herinnerd aan art. 3 van het Regle ment tot bijschrijving en ontvangst van intrest ten kantore van de Hceren W. TIMMERMANS en Zonen alhier. Waalwijk, 26 Januari 1880. De Directeur-Voorzitter VAN DER KLOKKEN. In de jongste sitting der Belgische Kamer heeft de President medededing gedaan van het overlijden op 79 jarigen leeftijd van den Heer Paul Devaux een der patriotten van 't jaar '30 cn oud-lid van het Nationaal Congres. Hij heeft voor een goed deel de grondwet opge steld en hij was hetdie aan het Congres voor stelde Leopold van Saksen-Co burg Lot Koning te kiezen. Frère-Orban en het hoofd der oppositie de Heer Maloubrachten achtereenvolgens hulde aan zijn nagedachteniswel een bewijs dat de talentvolle en oprechte man bij alle partijen ge zien was. Het Bonapartistische dagblad l'Ordrc kon digt aan dat het eene reeks artikelen zal open baar maken ten beloogedat de familie Napo leon aanspraak heeft op het vertrouwen van Frankrijk en dat een plebisciet moet uitgeschre ven worden. Alen b:weert dat Prins Jerome er achter zit. Het blad meent recht te hebben deze artikelen openbaar te maken omdat de ontbin- XII. //Ik geloof dat ik u mijn naam nog niet ge noemd heb mejuffrouw Graystone", zeide de heerzoodra hij een woord tusschen het gesnap kon voegen. „Hebt gij dien vroeger meer ge hoord zeide hijhaar zijn naamkaartje over gevende. „Mijnheer T. Fleming!" zeide Judith in blijde verrassing. „Er is niemand liever in de wereld dien ik thans ontmoeten zoude." Zij had gesprokenwat haar gevoel haar ingafdoch was onmiddellijk bijna verschrikt over hetgeen zij gezegd had. „Waarlijk het doet mij genoegen dat te hoo- ren", zeide mijnheer Fleming. „Waaraan heb ik die goede ontvangst te dankeu?" Judith aarzelde. Hare vrees van tegen den raad van den rechtsgeleerde te handelen legde haar het stilzwijgen op. En mocht zij nu, daar zij een waren vriend-gevonden had de gelegen heid laten voorbijgaan zich een kraebtigen bond genoot te verzekeren in de omstandigheid waarin zij zich thans bevond met het testament?" „Ik wil het echter wagen", zeide zij in zich zelve een stellig besluit nemende. „Ik heb mijn heer Pounce niets beloofd en ik zelve zal de lijdende partij zijn indien ik dwaal. En toch, ik geloof niet dat ik zoo wreed zal beoordeeld worden dopr dien goedhartigen mijnheer Fleming als door dien huichelachtigen zaakverzorger. Ik wil het hem alles mededeelen en den uitslag toevertrouwen aan Hem, die mijne onschuld kent" Mijnheer Fleming wachtte haar antwoord en bespeurde met belangstelling de plotselinge ver andering en de diepe gedachtedie zich op haar gelaat afteekenden. Toen zij weder opzag ontmoetten hunne oogen elkander. Een lichte ding der Kamer en de herziening der grondwet aanstaande zijn. De abt Debaize die met een subsidie dpr regeering een reis door do binnenlanden van Afrika deed, om dat werelddeel van het Oosten naar het westen te doortrekkenis overleden nabij het meer Tanganyika. Herhaaldelijk had de moedige abt te strijden gehad tegen den on wil der inlanders, die hem niet als gids of dra ger ten dienste wilden staan en hem twee malen in het vreemde land in den steek lieten. Ten opzichte der geruchtmakende tijdingen omtrent nieuwe wapeningen en verhoogde oor- logsuitgaven buitenlands is het niet ondienstig te vermelden dat zich in Frankrijk steeds het zelfde verlangen naar rust en vrede blijft open baren als in de laatste jaren overal in Frankrijk merkbaar was. Vreemdelingen beweren soms: wij moeten eerst Gambetta aan het bestuur zien, om te kunnen oordeelen of die vredelievende ge zindheid ernst is. Welnu in de omgeving van Gambettameer dan ergens elders, wordt steeds vrede vooropgezet als het welbegrepen heil der' republiek die niet zoo lichtvaardig hare toe komst verspelen zal als het keizerrijk deed. De Spaansche Senaat heeft de wet tot trapsgewijze afschaffing der slavernij thans defi nitief goedgekeurd. - Te Valencia heeft een orkaan groote schade aangericht. Met Marokko zal men het nog te kwaad krijgen. Te Fez zijn weer ernstige ongeregeld heden gepleegdwaarvan Fransche burgers 't slachtoffer zijn geworden. Zij werden ernstig gekwetst, 't Zelfde geschiedde met eeriige Joden, van welke een ,'70 jaar oud met petroleum begoten en verbrand werd. Zonder twijfel zal satisfactie worden verlangd. Te Barcelona is het gezin van een rijken blos verspreidde zich over Judith's gelaat, toeu zij antwoordde, „op een anderen tijd zal ik gaarne uwe vraag beantwoorden maar de be antwoording kan niet met een paar woorden geschieden. Dit gezegd hebbende was het haar als viel er een last van haar hart. Toen de feestavond voor de kinderen ten einde was en de lieve kleinen r.a elkander papa en mama goeden nacht hadden gekust en naar hunne slaapkamer waren gegaan noodigde mijnheer Fleming Judith uit haren stoel nader bij het vuur te schuiven en vervolgens hare belofte te vervullen door hun de reden te zeggen, waarom hare nieuwe kennismaking haar zooveel genoegen gaf. Zonder aarzelen begon zij dan ook het verhaal van het pas gevonden testament. „Ik rtioet het bekennen mijnheer, dat het eigen belang is", begon zij, „daar mijne kennis making met u mij van een onschatbaren dienst zijn kan. Mag ik zoo vrij zijn u te vragen of gij een der onderteekenaars geweest zijt van liet testament van den ouden graaf van Winchley. „Zeer zeker", antwoordde hij, „en eene-tweede was die van mijn vader. Ik geloof dat ook een jong chirurgien mede als getuige geteekend heeft, maar zijn naam is mij ontgaan hij was iemand van eene lange gestalte en zwak uiterlijk." „O, ik dank u; ja", zeide Judith, „dat zal mijnheer Wicombe geweest zijn hij stierf korten tijd daarna. Maar ik ben zoo blijde dat gij uwe onderteekening erkent; dat moet allen twijfel geheel wegnemen." „Welken twijfel Wie hebben aan de echtheid getwijfeld vraagde hij. „Het testament is be hoorlijk jaren geleden ten uitvoer gelegd." „Dat was een ander testament niet dat door u geteekend is," hernam Judith. „Het was er een van achttien maanden vroegere dagtec- jjeninggeloof ik. Van dat testament kan vroe ger geen sprake geweest zijnmeen ikdaar ik het eerst, gisteren avond op eene zeer zon landhouwerbestaande uit acht personen ver moord. Toen een der daglooners in den vroegen morgen aan-de woning van zijn meester kwam, vond hij de deuren open en al de huisgenooten levenloos in hun bed liggen blijkbaar met een bijl gedood. Slechts een vijfjarig meisje, dat, onder de dekens verborgen waarschijnlijk niet door de moordenaars bemerkt was lag gerust te slapen. Al de kasten endaden waren open gebroken en het huisraad over den grond ver strooid. Een der arbeiders is met zijn beide zoons ,als verdacht van den moord in hechte nis genomen. Te Kabul is men van oordeel, dat Mahomcd- Jan binnenkort den aanval zal hernieuwen, om dat hij thans weer over eene voldoende troepen macht beschikt.. Generaal Bright deed met een groote troepenmacht eene verkenning in de rich ting van Doranta en vond geen tegenstand. Hij vaardigde eene proclamatie uitwaarin hij aan de vredelievende bevolking zijne bescherming belooft. Inderdaad hadden dan ook verscheiden hoofden zich nan hem onderworpen. De in- lnndsche troepen te Kabul klaagden zeer over dë koude en het gemis aan warme kleeding. Uit Zuid-Afrika wordt' bericht dat de Basuto's gesommeerd zijn hunne wapenen te komen over geven. Directeuren van den N.-Britschen spoorweg hebben" besloten de brug over de Tay ter hoogte van 60 in plaats vrn 88 voet weder op te bou wen etv hun zaakgelastigde op te dragen zich tot het parlement te wenden om de daartoe noodige machtiging te hekomen. Verder werd besloten eene andere brug naast de bestaande op te richten, zoodat er voortaan dubbel spoor zal zijn. Dë kosten van den wederopbouw der verwoeste brug zijn op 65,ooo p. st. begroot. De Engelsche consul te Zanzibarde heer Kirk, heeft de zekerheid verkregendal daar geen slavenhandel meer gedreven wordt, en dat derlinge wijze en plaats ontdekt heb. Ik heb het dezen morgen zelve aan een der vroegere zaakgelastigden ter hand gesteld.- „Gij!" zeide mr. Fleming; „hoe en waar hebt gij het kunnen vinden En hoe is het mogelijk dat het geldige testament zoo geheel werd ter zijde gesteld?" „De zaakverzorgers droegen geen kennis van een later testament, meen ik", hernam Judith „en het schijnt dat de graaf het zelf heeft op gesteld naar hetgeen mr. Pounce dezen morgen zeide." „Lieve hemel hoe vreemd z-nde mijnheer Fleming. „En zoo werd het oude testament uitgevoerd zonder de vergissing te ontdekken. Het testament was dus verloren geraakt „Ik kan niet stellig zeggen hoe het op de plaats waar ik het vond gekomen is", hernam Judith, „maar het was op eene zeer vreemde plaats. Herinnert gij u misschien eene blinde vrouw die vroeger tot de huishouding van den graaf behoorde „Ik herinner mij haar zeer goed", zeide mr. Fleming; „men noemde haar juffrouw Ruth. Zij heeft hem geloof ik- gedurende zijne laatste ziekte opgepast." „Zij deed h't zoo goed zij kon", antwoordde. Judith „en het is aan hare blindheid waar schijnlijk toe te schrijven dat het testament verloren is geraakt." Judith verhaalde toen wat er gebeurd was. Mijnheer Fleming luisterde met gespannen aan dacht en toen zij hem haar bezoek bij den rechtsgeleerde mededeelde en diens twijfel en geheime beschuldiging die haar zoo verschrikt had, sprong hij driftig van zijn stoel en drukte meer ongedwongen en krachtiger dan behoefde zijne meening uit ovcr de overdreven schroom valligheid van mijnheer Pounce. „Maar zoo is hij", zeide hij kortaf; „als fluweel zoo zacht van buiten om zijne seberpe nagels te verbergen. Het verheugt mij dat gij deze zaak aan mij hebt medegedeeldjuffrouw Graystone. Ik zal zorgen dat zij behoorlijk deze vervangen is door den handel in kostbare waren, met welke deze streek zoo ruimschoots door de natuur begiftigd is, als ijzer, steenkool, kopalgom, caoutchouc enz. alleen van dit laatste artikel werd in 1877 uitgevoerd voor eene waarde van meer dan een mitlioen gulden. Er zijn in deze streek nog een zestal uitmuntende havens buiten gebruik, maar de snelle vooruitgang van den handel doet verwachten, dat zij binnen niet langen tijd evenzeer bezocht zullen worden. De regeering is van plan een weg aan te leggen van Quilimane naar het Nyansa meer. Hierbij werd opgemerktdat de tsetsevliegde schrikkelijke plaag voor alle verkeer met het binnenlandvermindertnaarmate de grond meer bebouwd wordt. Dit zou een verblijdend vooruitzicht zijn voor de plannen tot kolonisatie, die reeds herhaaldelijk zijn op touw gezet. Aan de Times worden enkele bijzonder heden geschreven over den watervloed op het eiland St. Kits waarvan de telegrammen reeds gewag hebben gemaakt. De ramp viel voor den 11 den Januaritoen het des~avonds om 10 uur begon te störtregeneu bij h vigen storm. Tegen middernacht stroomde het watei\ letterlijk uit den hemel. Tegelijk begon het te onweeren eu tweemaal werd een hevige aardbeving gevoeld. Tot half drie ging het met het noodweer steeds crescendo daarna nam" de woede van den storm af en om half vijf was alles weer volkomen stil. Eerst met het aanbreken van den dag was de omvang der geleden schade te overzien. In de hoofdstad Bassepierro waren vele huizen letter lijk weggespoelde en .waren de straten en pleinen met zand en puin gevuld. Verscheidene publieke gebouwen hadden zwaar geleden. De landerijen nabij de kust waren alle ten deele ondergeloopen en -de schade aan wegen, bruggen, waterleidingen en eigendommen werd op p. st. 30.000 begroot, Men schatte het aantal omgekomenen op 200. Den 12den waren 40 lijken gevonden en be graven. Juist een week te voren had erop Dominica, als vele andere der West-Indische eilanden van uitgevoerd worde. Daar ik er ook in betrokken ben heb ik recht op de uitvoering van het testament aan te dringen. Zijt dus gerust, want liet testament is niet valsch maar authentiek ik heb het den graaf zien teekenen die toen hoewel ongesteldbij volkomen kennis was. Mijn vader zal ook zijne handteekening willen erkennen al is hij te ziekelijk om zich meer in zaken te mengen. Ook zal dit niet eens noodig zijn mijn naam zal daartoe voldoende zijn daar ben ik zeker van.- Judith zou van vreugde hebben kunnen schrei en over de gelukkige veranderingdie er voor haar had plaats gehad. Zij stamelde eenige woor den van dank en was zeer blijde toen het souper eene andere wending aan het gesprek gaf. „Ofschoon het Kerstdag was zag de volgende dag mijnheer Fleming reeds aan de deur der woning van mijnheer Pounce. Deze had juist de tafel verlaten na een gezellig diner met zijne familie en was in een vrij opgeruimde stemming toen mijnheer Fleming werd aangediend. Wij zullen in geen bijzonderheden treden van dit bezoek dat mijnheer Fleming zeer verstandig wist te doen voorkomen als van een vriend- schappelijken aard en hebbende alleen belang bij den uitslag. Mijnheer Fleming ging met de meeste omzichtigheid te werk er. verliet den rechtsgeleerdedie wel een weinig ontsteld was, doch den indruk had ontvangen dat mijnheer Thomas Fleming, Junior, Esq. hem voor een zeer wijs en verstandig man hield. De zaak aldus op liet. touw gezet was Judith geheel gerust gestelden zij kon er nu aan denken eene betrekking te zoeken den volgenden morgen vroeg vertrok zij daarom naar Mort- cambyom Rutli den uitslag barer zending mede te dcelen en van haar te vernemen of zich de eene of andere betrekking in de nabuur schap voor haar had opgedaan. Hare gastvrije vriendin had haar doen beloven terug te komen en zij was er recht dankbaar voor van op deze wijze har^ niet zeer ruim voorziene beurs een weinig te kunnen sparen. Wsrrdt Vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1