Rusland. Duitschland. BINNENLAND. Griekenland. Amerika. vulcanischen oorsprong en vol van smeulende kraterseen vulcanische uitbarsting plaats als sints 1812 niet was voorgekomen. Den 4dcn Januari om 11 uur des morgens zagen de be woners der hoofdstad Roseau zich plotseling in duisternis gedompeld nadat reeds een tijd 'lang een sterke zwavellucht bespeurd waswat in- tnsschen in deze streken niets bijzonders is. In die duiternis stroomden stralen melkwit water nedervermengd met zwart zand en aschter wijl donder en bliksem afwisselden met c'en on- deraardsch gerommel dat denken deed aan 't breken der golven op het strand. Dit duurde 15 minuten, toen de hemel weer helder werd en men gewaar werd dat de stad en omgeving een duim dik met asch waren bestrooid. Het regende intusschen aanhoudend door tot den volgenden morgen toen de hemel opklaarde en men boven het kokend meer dat zich in het centrum van een grooten krater in het zuiden van het eiland bevindtscherp tegen den hemel afgeteekend een wolk zag hangen van denzelfden trant als die Plinius in 79 boven den Vesuvius bespeurde. Hét bleek dat gedurende de uit barsting alle rivieren buiten haar oevers getreden en dat in de Point Mulatre rivierdie uit het kokend meer haar oorsprong neemt, alle visschen waren gedood. Op Cuba is ook dezer dagen een aardbeving gevoeld, die de stad San Christobal bijna geheel vernielde en in verschillende andere plaatsen schade aanrichtte. Uit Rome wordt gemeld dat Von Bismarck en de Duitsche Kroonprins het eens zijn gewor den over het sluiten van een vergelijk tusschen de Katholieke Kerk en den Staat. Dit bericht zou aldaar uit Berlijn zijn ontvangen. Tot nu toe was daar alleen bekend dat tusschen Von Bismarck en den vermoedelijken troonopvolger druk van gedachten werd gewisseld. .Jj' c'e Paus zond 10.000 francs aan de noodlijdenden in Ierland. Het lOOtons kanon te Spezzia heeft alle verwachtingen overtroffen. Het laatste schot, waarbij 220 kilo geladen werd droeg 10.000 meter. Naar in parlementaire kringen te Berlijn wordt verzekerdzullentot bestrijding der kosten van de aanstaande leger- vermeerdering, belastiugen worden voorgesteld op d« operation ter beurze en op het eenjarige vrij wil ligerschap. Voorts zou de bier-belasting worden verdubbeld. Van dit laatste voorsteldat onlangs onder eenigzins anderen vorm in den Pruisischen Landdag een finale nederlaag leed kan men voorspellen dat het verworpen zal worden want niets wekt den oppositie-geest der Duitschers meerdan wanneeer men aan hun geliefd bier raakt. Uit verscheidene streken van de Rijn Paltz komen berichten omtrent een aardbeving, die 24 Jan. 's avonds tusschen 6,40 en 6,50 van het zuidwesten naar het noordoosten plaats had en ongeveer 8 seconden duurde. Te 3,35 in den volgenden morgen werd een tweede doch minder lievige schok waargenomen. Op de hooggelegen plaatsen was deze aardbeving ster ker dan op de lager gelegen. Ue Duitsche bladen declen de volgende - bijzonderheden^ mede omtrent het verschrikkelijk ongeluk dat in de steenkolenmijn van Meissen, bij Minden in Westphalen heeft plaats gehad. In den morgen van 29 Jan. waren 33 mijnwer kers in den put neergedaald, Eenige oogen- blikken later hoorde men een ontploffing van mijngas. De werklieden werden weggeslingerd, terwijl de versrikkende gasdamp zich een weg baande naar de eerste galerij waar de meeste arbeiders verstikt neervielen. Toen het ongeluk bekend werd trachtte een der hoofden van de mijnwerkers met eenige manschappen in den put af te dalen, om, met gevaar van eigen leven zooveel mogelijk hun kameraden te redden. Het was hun echter on mogelijk dit edel voornemen ten uitvoer te bren gen zij waren verplicht zoo spoedig mogelijk den terugweg aan te nemen. Hierdoor niet afge schrikt werd een tweede poging beproefd met het gelukkig gevolgdat zij hun reddingswerk konden aanvangen, doch met weinig gunstig resultaat. Ten 3 ure 's namiddags had men 17 dooden naar boven gebracht3 door brandwon den overdekte werklieden en een viertal gewon den. De overige mijnwerkersdie min of meer door den gasdamp bedwelmd waren geraakt doch gelukkig buiten levensgevaar verkeerden, werden buiten de mijn gebracht. De gewonden werden naar het hospitaal vervoerd. Een verschrikkelijk gezicht leverden de rijen dooden op die naast elkaar op den grond lagen, de een met gebroken gewrichtende ander met vermorzeld hoofd. De verslagenheidvooral onder de familiën van de dooden is grooteen oude moeder heeft o. a. bij deze ramp, haar zeverden en laatsten zoon verloren. H. M. de Keizerin van Rusland is Zaterdag van Cannes naar St. Petersburg vertrokken. Zij ondernam de reis tegen den raad barer doctoren, maar het verlangen naar huis was haar te sterk en zoo heeft men zich dan beijverd tenminste de meest uitgebreide voorzorgsmaatregelen te nemen. Het verlangen van de Keizerin om misschien ten koste van haar leven naar huis terug te keeren is te aandoenlijker omdat het gedrag van haar echtgenootten haren opzichte nu juist, niet in allen deele onberispelijk is en zij een tijd lang zeer daaronder geleden heeft. De Keizer van Rusland zal eerlang den dag herdenken waarop hij voor 25 jaren den troon beklom. Het gemeentebestuur van St. Petersburg heeft een programma opgesteld voor de feesten welke bij die gelegenheid gevierd zullen worden. Men zal den Czar een adres aanbieden benevens een album met schetsen van vooi vallen te St. Petersburger wordt een prijs van 5000 roebels uitgeloofd voor de beste historische studie over de hoofdstad er zullen 25 nieuwe scholen geopend worden en een ver slag worden rondgedeeld van de voornaemste gebeurtenissen onder de regeering van Keizer Alexander voorgevallen. Toen onlangs de Czar uitreed en uit den borstzak van zijn mantel een zakdoek voor den dag wilde halen, bemerkte hij dat zich daarin bevond een saamgevouwen revolutionnaire procla matie. Dadelijk werden ijverige onderzoekingen ingesteld, evenwel zonder dat men er in slaagde den persoon op te sporen die het papier in den mantel had durven steken. geperste lucht gedreven wordt. De machinerie bevindt zich gedeeltelijk voor op het platform en gedeeltelijk onder den bodem des wagens en onder de zijbanken. De lucht wordt door een vaste stoommachine saamgeperst en na iederen rit daarmede een reservoir op de locomotief ge vuld die hoeveelheid lucht is genoegzaam voor een heen- en terugreis. In het gebruik schijnt deze locomotief zeer goed te voldoen. Een rijk man die onlangs te New York overleed had in zijn testament zijn geheel ver mogen aan zijn zeven neven en nichten vermaakt, /ij moesten het gelijkelijk verdeelen en vooral geen rechtsgeleerden in den arm nemen dan in liet uiterste geval. Verder beschikte hij dat zijn 71 broeken publiek verkocht zouden worden ten voordeele van de armen. Niemand mocht die kleedingstukken onderzoeken en aan geen der koopers mocht meer dan een broek worden toegewezen. Men was wel gewoon aan de zonderlinge grillen van den erflateren kwam zijn beschikking stipt na. Er werd een verkooping gehouden en een en zeventig verschillende personen kwamen in het bezit van de broeken. Toen een daarvan zijn pas gekocht kleeding- stuk nauwkeurig onderzocht, bemerkte hij dat een klein zakje aan de achterzijde was dichtge naaid nieuwsgierig kuipte hij het open en vond er.... duizend dollars aan banknoten in. Zoodra zijn vondst in de stad bekend werd, onderzochten ook de andere zeventig personen de door'•'hen gekochte broeken en allen vonden dezdfde som. Natuurlijk waren zij bijzonder in hun schik met de aardige verrassing. Maar de erfgenamen^ vonden het lang niet aardig en heb ben den eigenaars der wonderbare broeken een proces aangedaan. De betaling der bijdrage geschiedt in vier termijnen. Het eerste één vierde der bijdrage zal in 's Rijks kas gestort worden, binnen drie maanden nadat de overlaat het Klooster en de Drcumelsche overlaten zullen gebracht zijn op het, peil overeenkomende met de gemiddelde hoogte van de bestaande kade van den polder van Heerewaarden langs de rivier de Waal aan de zijde van de aansluiting. Het tweede een vierde gedeelte der bijdrage binnen drie maan den nadat de Heerewaardsche overlaat op ban- dijkshoogte zal gebracht zijn. liet derde één vierde gedeelte der bijdrage binnen drie maan den nadat op eene voldoende wijze zal voorzien zijn in de afwatering der grondendie langs het Oude Maasje gelegen zijn en op het Oude Maasje en de Donge hun water afvoeren. Het vierde 1/4 gedeelte der bijdrage binnen 3 maan den na de voltooiing van al de werken. Het Regeeringsblad deelt mede dat de politie Vrijdagnacht in de Sappeurstraat te St. Petersburg een woningwaarin een drukpers een groote menigte pas afgedrukte exemplaren van de courant „Nrrod naja malja", vaEche stempelsvervalschte stukken vergiften en ont- ploffingsstoffen gevonden werden lieeft ontdekt. Vijf personen die zich in de woning bevonden, waaronder twee vrouwen schoten herhaaldelijk op de binnendringende politieagenten. Een dezer personen schoot zich zeiven dood. Een onder zoek is ingesteld. Onder de groote werken die thans in Rusland worden beraamd behoort het maken van het Knma-Manitz-kanaal tusschen de zee van Azof en de Kaspische Zee. Door diver binding zou het niveau van dit laatste 5 a 6 M. verhoogd worden. Reeds in 1863 werd deze onderneming door den kolonel Blum aanbevolen. Het kanaal zou 500 kM. lang worden, bij eene diepte van 8 M. en een breedte'van 120 M. Blum verzekertdat door de genoemde verhoo ging van het niveau niet alleen de verzandingen van de monden van de Wolga en de Don zul len opgeheven worden maar dat ook Astrakan, dat thans 60 kM. van de kust is verwijderd weder een zeestad zal worden. Er zouden echter vele jaren moeten verloopen voordat bedoeld niveau in de Kaspische zee zal tot stand geko men zijn. De onlangs te Berlijn opgerichte Electro- lechnische Vereeniging telde laatstleden Maan dag reeds 545 leden, waarven 191 te Berlijn Dit werd medegedeeld in de toen gehouden eerste vergadering. Doch tevens werd bekend gemaakt dat na de sluiting dezer lijst het aantal tot 736 was gestegen. Tot eersten voorzitter van het Bestuur werd gekozen dr. Werner Siemens. Deze hield in die bijeenkomst eene voordracht over electrische lomoiieven waariu hij het gevoelen te kennen gaf, det die machi nes de stoomlocomotieven niet zullen kunnen verdringen evenmin als de electrische verlichting de gasfabrieken maar dat toch zoowel de elec trische verlichting op het gebied der electrotech- niek eene hooge waarde heeft. Van de St. Gothardtunnel blijven nog omstreeks driehonderd meter over ter doorboring Men hoopt in het laatst vrn Ecbrnari of het begin van Maart gereed te kunnen zijn. Naar men meldt beginnen de werklieden zeer veel last te krijgen van de hooge temperatuur en de onvolledige luchtverversching in de beide tunnels het laat zich ook hooren dat bij de tegenwoor dige lengte der openingen de ventilatie zeer bezwaarlijk ten uitvoer gebracht wordt. Te Athene is dezer dagen een roover, Spanos genaamd, ter dood veroordeeld, die jaren lang de schrik van West-Griekenland was en ontel bare wreedheden heeft gepleegd. Zoo hadden eens de inwoners van een dorp bij Livadia een zijner bloedverwanten mishandeld en zijn verblijfplaats aan de politie bekend ge maakt. Om daarover wraak te nemen wachtte hij aan het hoofd van zijne bende de dorpelingen optoen deze van een naburige kermis terug keerden viel op hen aan doodde twee van hen, verminkte er vier of vijf en trok toen verder. Voor de rechtbank bekende hij al de misdaden gepleegd te hebben waarvan men hem beschul digde maar verklaarde dat hij een braaf mensch geworden was en verzocht in den schoot van zijn gezin terug te mogen keeren dan zou hij voortaan een beter leven leiden. Hij deed dat verzoek alsof het de eenvoudigste zaak van de wereld was en maakte zich zeer boos toen het hem geweigerd werd. Het is echter wel mogelijk dat zijn vonnis in levenslange gevangenisstraf wordt veranderd. Tilburg, 4 Februari 1880. Het concert, door de liedertafel St. Gecilia der Tilburgsche Zouavenbroederschap, met belan- gelooze medewerking van den heer W.-Q. Dek kers, baryton, en zijn zoon, den jeugdigen pianist -L Dekkers, ten voordeele van de noodlijdenden gegeven, heeft opgebracht de som van f900. In de Vrijdag gehouden zitting van den Gemeenteraad zijn ingekomen; een besluit ven Ged. Staten, houdende verdaging van het uitvoeren van het raadsbesluit, betreffende de verandering der jaarmarkt, op grond dat eerst de betrokken gemeentebesturen dienen te worden gehoord, en gezegd besluit ook in de Staatsct. behoort te worden opgenomen 2, een missive van Ged. Staten ter consideratie en advies we gens liet bezwaarschrift van den gemeen teraan van Oisterwijk aan Gedeputeerde Staten tegen het door den Raad van Tilburg genomen besluit omtrent de verandering der jaarmarkt, aan Ged. Staten om verschillende redenen verzoekende hunne goedkeuring apn het raadsbesluit te ont houden. Op voorstel van den Voorzitter werd besloten, het eenmaal genomen besluit tegen dat van Oisterwijk te blijven handhaven, en daarvan aan Ged. St. mededeeling te doen. Verder is in die vergadering- besloten de bestaande subsidie van f 300 voor be bijzondere school voor moer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes te behouden. De heer J. van den Elzen heeft zich thans tot den minister van Waterstaat, enz. gewend tot verkrijging der nog noodige concessie voor den aanleg en de exploitatie van den stoomtram Tilburg-Waalwijk. Waalwijk, 4 Februari, 1880. Gisteren is de Raadscommissie voor de a-as- fabriek alhier naar Vught geweest om bij" de firma Jan LoefF en Co aldaar eene nieuw systeem van verlichting te bezichtigen, namelijk door middel van luchtgas. De- commissie schijnt er zeer over voldaan te zijn geweest. We komen op deze zaak nader terug. Als een curiositeit wordt ons medegedeeld dat een dezer dagen te Zwolle overleden gepen sioneerd hoofdofficier der cavalerie voor zijn dood als zijn wensch heeft te kennen gegeven dat bij zijne begrafenis zullen voorgaan een protes- lantscheeen roomsch-katholieke en een israe- litische lijkbezorger. Zijn motief schijnt geweest te zijn een bewijs van godsdienstige verdraagzaamheid te geven. Oorzaken van ziekten op te sporen en deze zooveel mogelijk te voorkomen wordt hoe langer hoe meer door de geneeskundigen beoogd, en als bijdrage hiertoe mag voorzeker het volo-en- de de ien. Een Engelsch medicus merkte onlangs op dat een zijner ambtgenooten voortdurend de ziek ten zijner patiënten op elkaar overdroeg en kwam weldra tot de overtuiging, dat de oorzaak in den dokter zelvcn lag, daar deze, in plaats van den thermometerdie bij patiënten gediend had goed af te wasschen integendeel dezen zuiver heidsmaatregel geheel nalietzoodat de ziekte kiemen gemakkelijk overgebracht konden worden. Hoewel wij het grootste vertrouwen stellen in de #Oudhollandtche zindelijkheid" ook onder medici, kan de mededeeling toch misschien haar nut hebben. Volgens berichten uit Panama heeft den lOn Januari in San Salvador eene aardbeving plaats gehad die in de hoofdstad ernstige schade had aangericht. Men herinnert zich dat die stad in den Paaschnacht van 1854 door eene aardbeving geheel en al verwoest werd. De paardenspoor in de derde avenue van New York gebruikt sedert korten tijd voor het -vervoer der wagens, inplaats van het gewone span paarden, een locomotiefdie door samen- De Gi meenteaaad van Baardwijk heeft in zijne gisteren gehouden openbare vergadering met algemerne stemmen tot gemeente-secretaris benoemd den heer Jos. van Heijstdie dc be trekking ree.Is voorloopig waarnam. Ter vervulling van de plaats, opengevallen door het overlijden van den heer J. W. de Hoog, is tot lid va:i den raad van Geertruiden berg benoemd de heer P. M. F. Smolders. In de gemeente Dongen zijn in volle wer king 106 leerlooierijen en 64 schoenmakerijen waaronder een machinale. Deze laatste werken met 694 knechts. De totale invoer bedroeg in het vorig jaar 24,363,430 kilo, de uitvoer 8,707,710 kilo. Bovendien heeft hier een zeer belangrijk transito vervoer plaats. Volgens het voorstel van Gedeput. Staten van Noordbrabant zal de bijdrage der provincie van een millioen in de kosten var. verbetering van den waterstaatstoestand alhier aan het Rijk verleend worden onder de volgende voorwaarden De bijdrage wordt verleend in de overtuiging dat met de werken uiterlijk in 1881 zal aange vangen en die met bekwamen spoed zullen uit gevoerd worden en dat de werken op zoodanige wijze zullen aangelegd worden dat met grond te verwachten isdat het beoogde doel zal bereikt worden en onder voorwaarde dat voor en aleer totale uitvoering over te gaan, belang hebbenden in de gelegenheid gesteld worden van de ontwerpen kennis te nemen teneinde de bezwaren, die zij mochten hebben, ter kennis van de Regeering te kunnen brengen. Van trein 48 die Zaterdag avond van Amsterdam naar Hilversum vertrok, is een o-e_ mengd rijtuig eerste en tweede klasse bij laatst genoemd station wegens het springen van een wielband omgevallen en zeer beschadigd. Geluk kig zijn er geen persoonlijke ongelukken te be treuren. De reizigers moeten tusschen Bussum en Hilversum het ongeval reeds bespeurd heb ben door het. herig slingeren en schokken van het rijtuigdoch zij waren niet in staat den hoofdconducteur of machii ist te waarschuwen daar ei geen middel daartoe hier te lande op' de spoortreinen bestaat. De geheele trein is dus door louter toeval aan een groot ono-eluk ontkomen. In den zomer van het afgeloopen jaar verwekte de moord, die onder de gemeente Bloe mendaal door den tuinman Willem Joosten o-e. pleegd werd op den veldwachter Van der Lijke, groot opzien. De instructie in deze-zaak is thans afgeloopen en den 24 Februari a. s. zal Joosten voor het gerechtshof te Amsterdam terechtstaan, om zich te verantwoorden wegens 1. cenvoudi- gen diefstal2. diefstal met behulp van inklim ming iu de aanhoorigheid van een bewoond huis; 3. manslag, voorafgegaan van een wanbedrijf en van een misdaad, en strekkende om de ontdek king daarvan te voorkomen. Aanvankelijk ontkende Joosten zijn schuld, loch ten laatste door de tegen hem aangevoerde bewijsmiddelen in het nauw gebracht, legde hij een omstandige bekentenis af. Deze bekentenis korat op liet volgende neder. Maandag den 14 Juli 1879, ongeveer om 12 ure des nachts, ging hij uitmet twee zakken onder den arm, om wortels te stelen, die een zijner klanten hem besteld had en die hij niet in zijn tuin had. Hij ging daartoe in eens anders tuin waar hij een van de zakken met jonge wortels vulde; uit een broeibak nam hij eenige komkommers mede. Daar het hem voorkwamdat hij nog niet genoeg wortels hadging hij vervolgens naar een anderen tuin waartoe hij een hekje overklom; hiertegen was een kippenloop getim merd, waaruit hij vijf kuikens meenam. Op den terugweg stond hij onverhoeds voor den veld wachter v. d. Lijke die zich daar verscholen had deze vroeg hem naar zijn naam en woon plaats en teekende die in zijn zakboekje aan. Hij zette nu de zakken neder en ging de spoor baan op, in de richting van Haarlem. Een eindwegs bracht v. d. Lijke die hem was na gegaan, hem tot staan en gelastte hem mede te gaan waartegen hij zich verzette. Beiden zijn daarop ann het worstelen geraakt en samen op den grond gevallen. Van der Lijke beet Joosten in zijn duim en krabde hem in het aangezicht; daarop trok deze zijn mes, dat hij met de tanden opende en bracht den veldwachter een drietal diepe wonden toewaarvan eene aan den halslang 26 centimeterdie de vena juguralis en net ruggemerg kliefde en den on- middellijken dood van den getroffene tengevolge had. Het lijk liet hij liggen op de plaats, waar hij den moord had gepleegd thuis gekomen begroef hij in zijnen tuin het meswaar het kort daarna door de justitie werd opgedolven. Men schrijft ons uit Utrecht Het bestuur der pas opgerichte algemeene Utrechlsche IJsclub kwijt zich uitstekend van zijne taak. Zaterdag was er een hardrijderij op schaatsen voor mannen waardij Okke Van den Berg weer den hoogsten prijs behaalde. Heden loopen jongens beneden 18 jaar op klompen om het hardst. Opdat zij niet al te hard zouden loopen wordt hun opgedragen het vervoer van een ledig petroleumvat naar het einde der baan.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2