BINNENLAND. Duitschland. Zwitserland. Italië. Rusland. Engeland. en ging ook op de dienstboden I09die op een stevige tafel de wijk namen. De knecht die het diernaar hij meende had doodgeschoten, wilde het nu metv een mes afmakenmaar werd door het woedend dier vreeselijk bezeerd en zou zeker er bij omgekomen zijn als de heer des huizes niet met een goed gemikt schot het zwijn had nedergeveld. De knecht zal waarschijnlijk wel van zijn wonden herstellen en heeft zich vast - voorgeno men als hij ooit weder een dood wild zwijn ziethet doode dier nog eens af te maken. Dinsdag avond ten half zeven heeft er bij Clichy-Levallois een spoorwegongeluk plaats gehad. De trein naar Argenteuil, die ten 6 ure het station St. Lazare verlietnaderde met eenige vertraging door een goederentrein veroorzaakt het bovengenoemde station toen hij door een sneltrein ingehaald werd en achteringeloopen. De schok was vreeselijkde locomotief en tender van den eersten trein en verscheiden wagens van den anderen werden verbrijzeld. De wagons waren vol reizigers en officieel is het cijfer van 7 dooden en 40 gekwetsten op gegeven. Het aantal gewonden kon wel grooter zijn, omdat de omstandigheden waaronder het ongeval plaats had een onderzoek zeer belem merden. Het vreeselijk tooneel was onbeschrijfelijk en de verwarring groot het hulpgeschrei der ge wonden werd op grooten afstand gehoord. Het ongeluk schijnt aan de zware mist te moeten worden toegeschreven. Eene dame te l'arijs, die een harer vrien dinnen een bezoek had gebracht wilde bij het heengaan een vastliggend en bulhond liefkoozen Maar het dier werd plotseling woedend rukte zich van zijn ketting los, wierp de dame op den grond en begon haar letterlijk te verscheuren. De eigenares van den hond en de dienstbode konden niet dan met groote moeite de ongeluk kige dame van den woedenden hond bevrijden die haar zoo deerlijk gehavend heeft, dat zij in levensgevaar verkeert. De hond werd onmid dellijk doodgeschoten. De Fransche millionair Pereire heeft prijzen uitgeloofd, tot een bedrag van fr. 100.000 voor de beantwoording van verschillende vragen op sociaal gebied, vooral met het oog op de bestrij ding van het pauperisme. In de jury ter beoordeeling der antwoorden hebben 0. a. zitting: Edraond About, Emile de Girardin, dc afgevaardigde Camille See en Scbulze Delitsch, afgevaardigde bij den Duitschen Rijks dag. Te Pamiers heeft een dief een huis in brand gestoken teneinde van de verwarring gebruik te maken om eene som von 1100 frs. te stelen. Huis en inboedel zijn geheel verbrand. Men is den misdadiger nog niet op het spoor. Een dikke mist hield 1.1. Dinsdag avond Parijs in een ondoorzichtbaren sluier gehuld. Omstreeks 5 ure in den namiddag kon men geen vijftien meter ver zien het gaslicht ver dween geheel en al in de duisternis ternauwer nood kon men van de trottoirs de groene en roode lantaarns van de huurkoetsen ziendie in stap voorwaarts gingen. De omnibus geraakte geheel van den weg af, die van de Batignolles naar het Odeon reed tweemalen de place Clichy omzonder het bureau te kunnen vinden. De kaden en straten in den omtrek der Seine leverden nu en dan grappige tooneelen op. Zoo waren er op de place de la Concorde koetsiers, die, in de meening dat zij de avenue des Champs Elysées opreden, voortdurend rond de fonteinen reden. Eenige afgevaardigden kwamen aan het andere einde van de straat terecht in plaats van te hunnen huize. Op andere plaatsen meende men feestelijke optochten te zien want verschillende voetgangers droegen lampions of Venetiaansche lantaarns. Daar vele voorzichtige koetsiers aan de kop- ken hunner paarden lantaarns hadden gehangen werden vele ongelukken voorkomen. Ten 10 ure klaarde de mist eenigszins op. Door Marseileaansche koraalvisschers is bij Cassis een blok koraal gevonden dat 1.40 m. lang en 40 centimeter hoog is. De ongelijke oppervlakte is bedekt met kalk- aardige stoffen veelkleurige sponzen en ontelbare poliepen waarboven honderden bloedroode ko raaltakjes uitsteken. De drie leerlingen van de school voor kunstnijverheid te Angersdie in hechtenis waren genomen onder verdenking van den dood van een hunner makkers Guyotveroorzaakt te hebben zijn thans weder in vrijheid gesteld, omdat het nu na een ingesteld onderzoek schijnt dat Guyot zich bij het spelen zoo deerlijk heeft kunnen bezeeren. te trekken maar het beginselwaarop de poli tiek der regeering steunt, wordt onveranderd gehandhaafd. Terwijl de regeering vast besloten is voor de veilligheid aan de grenzen van het Indische Rijk te waken wenscht zij slechts in vriendschappelijke betrekking te staan tot de overheden en het volk van Afghanistan. Zij hoopt in Zuid-Afrika spoedig eene confe deratie der koloniën tot stand te brengen. De troonrede maakt verder melding van maat regelen reeds genomen om in den nood in Ierland te voorzien en kondigt een wetsontwerp aan tot dekking der voorschotten welke gedaan zijn ten gevolge van de liquidatie der fondsen van de Protestantsche kerk en verder wetsont werpen strekkende tot het vergemakkelijken van den overdracht van vaste goederen door de te genwoordige eigenaars van den bodem. Zondag op het meer. Heinze. Le chemin de fer. Moreau. Egraond en lloorne (op verzoek) Duo voor Tenor en Baryton. Grosmütter. Genée. Vastenavond Maandag en Dinsdag, des avonds ten 7 ureSoiree op de Harmoniezaal. (Zie onder de Advertentiër-). Een zelden voorkomende diefstal is dezer dagen te Berlijn gepleegd. Drie mannen hebben bij nachtvan de Tegeler schietplaats aldaar een kanon een zoogenaamde twaalfponder, gestolen, die 16 centenaars zwaar was. Zij hebben hem naar de werkplaats van een slotenmaker gebracht met een wagen, die op het laatste oogenblik onder den zwaren last bezweek. Zij wilden het aan den slotenmaker verkoopen, wien zij wijsmaakten dat het te Spandau door hen gekocht was maar terwijl zij nog met hem aap het onderhandelen waren werden zij door de politie overvallen en in hechtenis genomen. Het kanon zou anders de bijna bovsnmensche- lijke inspanmpg, die het stelen hun gekost had. wel vergoed hebben want het was aan metaal 2500 mark waard. Bij de mijnont.ploffing te Meiszenbij Minden zijn 17 arbeiders omgekomen terwijl 4 zwaar gekwetst werden. Tusschen het Zwitsersche dorp Fluelen en de Teil-kapel is een rotsblok neergestortwaardoor de weg versperd en de spoorwegwerken bescha digd werden. Een koopman uit Fluelen, die juist op het oogenblik van het neerstorten in een rij— tuig langs den weg reed kwam met den schrik vrij; zijn paard had eenige kneuzingen bekomen, zijn rij- tu'g dat hij nog tijdig in den steek had gela ten werd in het water geslingerd. Opnieuw heeft een der Zwitsersche kan tons en wel Appenzell van zijn recht gebruik gemaakt om de doodstraf weder in te voeren. Met slechts kleine meerderheid nam de Groote Raad dit besluit. In Mei a. s. zal een Italiaansch oorlogsschip uit Venetië vertrekken met ruim 900 inzendin gen voor de tentoonstelling te Melbourne aan boord. Volgens de Tnrijnsche dagbladen hebben in de omstreken van Verona en Treviso onge regeldheden plaats gehad. Troepen boeren trok ken de bosschen in en vernielden of verbrand den het hout. Men schrijft dit toe aan den nood dien de boeren lijden, maar de Regeering nam toch maatregelen om deze zonderlinge ui ting van ellende dadelijk met kracht tegen te gaan. Wie honger heeftbehoeft bosch te vernielen. Tilburg, 7 Februari 1880. Ter gelegenheid dat de heeren Strater, fabri kanten alhier het 25-jftrig bestaan van hun fabriek herdachten en aan hunne werklieden een feest gaven werden aan twee wevers en vier andere werklieden die gedurende die 25 jaren onafgebroken aan de fabriek werkzaam waren geweest door de patroons zilveren horlo ges geschonken als blijk van waardeering hunner getrouwe plichtsbetrachting. Waalwijk, 7 Februari, 1880. In ons vorig nummer deelden wij mede dat de gas-coinmissie alhier zich naar Vught bege ven had om tiaar een nieuw systeem van ver lichting te zien namelijk dooi' middel van Luchtgas. In hoeverre die wijze van verlichting de hier bestaande gasfabriek zou kunnen vervangen laten wij natuurlijk aan het oordeel van genoemde Commissie en van den Gemeenteraad over. Wij vinden het echter niet ondoelmatig de aandacht van particulieren te vestigen op deze nieuwe verlichtings-methode en deelen daarom eenige bijzonderheden omtrent dezelve mede. De toestellen voor de bereiding van het luchtgas zijn zoo klein dat men dezelve ge makkelijk in elke werkplaats of fabriek kan plaatsen. De geheele bewerking voor het pro- duceeren van het gas bestaat uit net inbrengen van Gazoline in den toestel en het opwinden der luchtaanbrengers. De gewone gasleidingen kunnen dienen om het gas te brengen waar het noodig is ook de lampen kan men gebruiken met eene kleine wijziging aan den brander. Het gas kan geen aanslag of onreinheid bij het verbranden voortbrengen dewijl het absoluut zuiver is. Het lichtdoor het luchtgas verkregen is geheel zuiver en sterk lichtgevend terwijl het slechts 5 cent per kub. meter zou kosten. Toestellen worden geleverd zelfs voor een pit een toestel voor 3 pitten kost f120. Gédurende de vastenaronddagen zullen er proeven met het luchtgas genomen worden in het Café Plaats-Royaal te 's Bosch zijn wij wel ingelicht dan zal de heer Loeff ook in onze cemeente gelegenheid verschaffen om zijr.e toe stellen en het er door geproduceerde licht te zien. De machine wordt natuurlijk door stoom ge dreven. Zij is zoodanig ingericht dat zij met één of twee naalden of schuitjes kan werken welke laaste ter vulling der spoelklosjes door een bijzonder toestel van onderen kunnen uit getrokken worden zonder de daarboven liggende stof aan te raken terwijl de naald door auto matische smeei inrichting voor heet worden is gevrijwaard. De rollenwaardoor de stof geleid wordt worden door excentrieken en kamraderen in be weging gebracht en gereld bovendien heeft de machine eene zoogenaamde overbrengende rad geleiding die bij bewerking van lichtere stoffen wordt aangewend. De steek kan, evenals bij de gewone naaimachines zeer gemakkelijk van af een achtste duim en wijder gesteld worden terwijl ook de geleiderollen naar keuze des be werkers kunnen worden gereguleerd. In het kiesdistrict Maastricht is tot lid der Tweede Kamer gekozen de Heer VICTOR NTJSTmet eene meerderheid van 136 st. op den tegen-caudidaat Roberti. - Sedert ongeveer vijf en twintig jaren was er niet geloopen over de Eendrachthet rivier tje dat Tholen van Noord-brabant scheidt. Thans is het eiland voor de tweede maal in dezen winter door een ijsbrug aan het vaste land verbondente voet gaat men weder de rivier over. geen Londen persoon de 5 Februari. De Koningin heeft in parlementszittiDg geopend met eene troonredewaarin 0. a. gezegd wordt De betrekkingen met de vreemde Mogendhe den zijn vriendschappelijk. De gebeurtenissen die sedert de verdaging van het parlement heb ben plaats gegrepen zijn van dien aard dat zij nieuwe waarborgen schonken voor het behoud van den Europeeschen vredesteunende op de beginselen van het tractaat van Berlijn. Doch veel is er nog te doen en inzonderheid zal de wanorde, die sedert den oorlog in enkele deelen van het Turksche Eijk heerschtmoeten plaats maken voor geregelde toestanden. De desorganisatie in Afghanistan maakt 't nog onmogelijk thans reeds de troepen daaruit terug H. M. de Keizerin van Rusland is woensdag middag te vier uren in betrekkelijken welstand te St. Petersburg aangekomen. Voor de zoovcclste maal heet het, dat her vormingen in aantocht zijn. Een berichtgever van Daily News wil weten dat den 2der. Maart, wanneer de Czar zijn jubilaeum zal vieren, de Joden zullen worden gelijkgesteld met Russische burgers aan de Polen vrijheden zullen geschon ken worden de censuur gedeeltelijk zal worden afgeschaft, enz. enz. Wanneer het verkelijk gebeurt, zal het eerst der moeite waard wezen de rest er bij te vertellen. Aan den Golos is opnieuw de hatelijke straf opgelegd dat hij in geen maand advert,en- tiën mag plaatsen, 't Is waarschijnlijk omdat het blad dezer dagen aan het licht had gebracht dat een aarstbisschop van de zoogenaamde oud- geloovigen bij ongeluk al 25 jaar lang ergens in eene vesting waren vergeten. Te Petersburg is een nieuwe revolution- naire proclamatie verspreid, door de studenten der hoogescholen gericht tot de Russische maat schappij. Zij beklagen zich daarin bitterlijk over de tirannieke maatregelen, die tegen hen genomen zijn en hef stelsel van opvoeding, dat door de Regeering gevolgd wordten waarbij het er alleen op toegelegd is het volk dom te houden en zijn geest te verstompen. Verder verklaren zij den strijd tegen het mon ster dat Russische regeering heettot het laatst toe te zullen volhouden ook al doet d« maat schappij niets voor hen en al moeten de besten en edelsten onder hen in de worsteling bezwij ken. De proclamatie wordt als van gewieht be schouwd, omdat er uit blijkt dat zich onder de studenten een bepaalde partij gevormd heeft die der Regeering vijandig is. L I T V O E rT N E N. WAALWIJK. Door de Liedertafel zullen Zondag dj volgende stukken gezongen worden Door de Nederlandsche Commissie voor Intern. Tentoonstelling te Melbournein dit jaar te houden 'is dezer dagen eene circulaire in het licht gegeven houdende de definitieve bepalingen betreffende de verzending en étalage der goederen, inrichting der afdeelingkosten tentoonstelling enz. Zij, die van deze circulaire wenschen kennis te nemen kunnen daarvan bij den Secretaris der Kamer van Kooph. en Fa brieken te hunner plaatse een ex. bekomen. Met den aanstaanden zomerdienst zulleu in de t rei nan Vlissingen Venlo dienst doen zoogenaamde Pullmanhotelrijtuigen. De Pullman Palace Company zal er drie afstaan aan de Ex ploitatie-tnaatschappij om daarmede gedurende zes maanden proeven te nemen. De reizigers die van zulk een rijtuig wenschen gebruik te maken zullen boven den gewonen vrachtprijs iets moeten betalen. Dit bedrag zal echter zeer gering zijn. De aankoopprijs van zulk een rijtuig is niet geringmen schat dien op pl. m.-f35000. Desniettemin schijnen deze rijtuigen vooral in Amerika waar ze sedert een tiental jaren dienst doen, wel hunne rente op te brengen. De proeven op de staatsspoorwegen, genomen met de verwarming van rijtuigen volgens het stelsel BelLroche zijn wel gestaakt, maar zullen waarschijnlijk wordeu voortgezet; van geheele mislukking kan dus nog geen sprake zijn. Wat de verwarming met gas betreft deze wordt door de meeste deskundigen tot dusverre ongeschikt geachtvooral met het oog op - de ongelukken die zouden kunnen ontstaan bij ont- spoiingen. Het water beschouwt men voorals nog als het verkieselijkste. Door den uitgever H. Pijttersen Tzn, te Sneek zal I ij genoegzame deelneming worden uitgegeven oen nieuw raaandelijksck tijdschrift, onder redactie van den heer J. J. A. Goeverneur, getiteld Goeverneur's Oude Huisvriend. Verschillende letterkundigen in Nederland en België hebben hunne medewerking toegezegd ten einde op die wijze den ouden en geliefden kinderdichter en schrijver te steunen en zijne laatste levensjaren te helpen vervroolijken. De bekende Singer Manufacturing Compa ny heeft eene naaimachine vervaardigd welke in grootte zeker hare wederga niet heeft. De monstermachine weegt 4000 kilo en is bepaald gemaakt voor de bewerking van Gandysche ka toenen drijfriemen een artikel dat in den laat- sten tijd als goedkooper en doelmatigerter vervanging van lederen en andere soorten van drijfriemenmet goed gevolg aan de markt is gebracht. Het voor deze drijfriemen gebruikte materiaal is buitengewoon vast en taai en wordt in ver schillende lagen opeengenaaidwelke bij de zwaarste soort riemen tot een duim dikte be reiken. Door verschillende assuradeurs was op de onlangs door brand vernielde stoom-suikerfabriek op de Lauriergracht te Amsterdam geteekend tot een gezamelijk bedrag van f987.000. Buitendien liep er nog een verzekering bij de onderlinge maatschappij van De Jong en Co., van ongeveer f 40,000 en een raffinadeurs-brand- contract vair f 60,000, terwijl de directie een aanzienlijke som bij zich zelve verzekerd had, Het raffinadeurs-brandcontract zal vermoedelijk ontbonden worden daar het aar tal raffinade rijen thans te klein wordt. Van den opbouw der fabriek is nog niets met zekerheid bekend ook niet hoeveel de schade bedraagt. De com missie door de assuradeurs gekozenom die op te maken is druk bezigmaar er valt zoo veel op te ruimen dat hiermede nog wel eeni ge tijd zal verloopen. Ofschoon de fabriek bij verschillende posten was verzekerdwordt de schade over het geheel opgemaakt, daar dit afzonderlijk niet te doen is. Men meldt ons uit Sleeuwijk Ter zake van den alhier gepleegden moord worden nog aanhoudend door de rechtbank te 's-Bosch verschillende getuigen gehoord. Terwijl eerst geloof gehecht werd aan het verhaal van A. Van Beestdat hij Pruy9en ge heel bebloed ontmoet hadonmiddellijk nadat deze de misdaad zou gepleegd hebben is nu de algemeene opvattingdat niemand anders als A. Van Beest zelf de misdadiger is en dat hij zijn verhaal heeft verzonnen om de -schuld van zich af te werpen. Door de Haarlemsche politie is aangehou den een berucht persoon genaamd Govert Heu- driks22 jaar oud die zich heeft schuldig gemaakt aan misbruik van vertrouwen en aan verschillende oplichtingen ten nadeele van eeni ge winkeliers aldaar. Op 15-jarigen leeftijd heeft hij- reeds 3 jaren gevangenistraf ondergaan wegens het plegen van een aantal diefstallen. In de gemeente Nuenen nabij Eindhoven larstte Dinsdag een hevige brand uitwaar door in korten tijd een stal cn schuur werden vernield. Een paard kwam in de vlammen om het overige vee werd met moeite gered. De oorzaak is onbekend. Alles is tegen brandscha de verzekerd. Tijdens de zitting van het katongerecht fe Helder werd Woensdag de Rijksveldwachter Kater, van Huisduinen, preventief gevangen gezetals verdacht van het afleggen van val- sche getuigenis in een strafzaak ten voordeele van den beklaagde. Uit Yokohama worden vreeseüjke bijzon derheden medegedeeld omtrent den branddie 26 Dec. te Tokio woedde. Die brand vernielde 15,000 gebouwen waardoor ruim 60,000 per sonen van hun onderkomen werden beroofd. Ongeveer 100 menschen hebben bij de ramp het leven verloren. Aan blusschen viel bijna biet te denken een hevige storm wakkerde, de vlammen aandie bliksemsnel van het eene houten huis naar het andere oversloegen. Op den dag van den brand volgde een vinnig koude nachtzoodat velen der ongelukkigen die on der den blooten hemel moesten overnachten bezweken. Men is nu voornemens maatregelen te nemi-n om den bouw van houten woningen te beperken ten einde voor het vervolg derge lijke rampen zooveel mogelijk te voorkomen. Sprang. Op den 4n dezer had alhier de collecte plaats ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood. De ingezamelde som be droeg f 53.485. Vrijhoevcn-Cappcl. De collecte voor de noodlijdenden door den watersnood, op den 2n dezer alhier gehouden heeft de som van f 21.805 opgebracht. Waspik3 Februari. Gisterenavond gaf het gezelschap „Concordia L.ETA" met medewerking van de nog jeugdige Liedertafeleene voorstel ling in het lokaal van den heer W. Theunen. Beide gezelschappen hebben zich waardig van hunne moeielijke taak gekweten en werden bij herhaling door het talrijk opgekomen publiek toegejuicht. De verwachtingen van de Liedertafel werden verre overtroffen. Niet onopgemerkt mogen wij laten de als

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2