BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. Turkije. BINNENLAND. a. de Tentoonstelling wordt geopend den lsten October 1880en gesloten 31 Maart 1881 b. De Tentoonstelling commissie te Melbourne onderhoudt geene gemeenschap met de buitcn- landsclie inzendersdan door de ofliciëele buiten- landsclie Commissiën of den door hen daarvoor aangestelden persoon c. er zal geen huur betaald worden voor de in te nemen ruimte op de Tentoonstelling d. tot eene beperkte hoeveelheid worden water, gas, stoom en beweegkracht kosteloos versterkt voor de machine-galerij e verkoschte voorwerpen mogen niet zonder toestemming vóór het einde der Tentoonstelling worden weggenomen. De goederen voor de Tentoonstelling bestemd behoeven zoolang zij inliet Tentoonstellingsgebouw blijven en indien zij na afloop der Tentoonstelling onverkocht zijn gebleven en teruggezonden moe ten worden, geene inkomende of uitgaande rech ten te betalenmits zij binnen 30 dagen na de sluiting verzonden zijn. Gedurende de Tentoonstelling kunnen inzenders vergunning verkrijgen zonder rechten te betalen, wijn likeuren en andere geestrijke dranken en bier in het Tentoonstellings-gebouw aan Consu menten te verkoopen. Eveneens mogen kleine geschenkenals herin nering aan de Tentoonstelling, uitgereikt worden, zonder dat daarvan rechten betaald behoeven te worden. Niet ver van het tentoonstellings-gebouw is eene loods opgericht, waar gedurende de Tentoonstel ling de emballage-kisten kosteloos bewaard zullen worden. Eindelijk neemt de Commissie de vrijheid in gesloten, U een formulier te overhandigen^ met verzoek het haar ingevuld uiterlijk den 15den Februari e. k. terug te willen zenden. Namens de Nederlandsche Regeerings- Commissie voor de Internationale Tentoonstelling te Melbourne in 1880 F. A. T. DELPRAT, Voorzitter. H. J. F. DE WAALSecretaris. De kommandant der militaire school te St.-Cyr, de generaal Hanrion, die tien jaar deze betrekking heeft ver zuid, is ontslagen en ver vangen door generaal Cholleten. Deze heeft 25 jaren in Algerie gediend en spreekt, behalve het Arabisch, het Engelsch en Duitsch vloeiend. Ook zegt men dat hij zich voor eenige jaren vertrouwd heeft gemaakt met de Russische taal. Op aanwijzing van den Russischen gezant heeft de Fransche politie eenige maanden geleden zich meester gemaakt van verscheiden personen, die beschuldigd werden valsche Russische bank noten in Frankrijk en Engeland te hebben uit gegeven. Destijds konden noch de vervaardigers noch de plaats waar de valsche Russische bank noten waren gemaakt, ontdekt worden. Eenige dagen geleden nu, liet de chef van het station te Creil, als gewoonlijk de collis, die sedert meer dan zes maanden waren blijven liggen openen en vond in een daarvan voor een gefingeerde waarde van 7 millioen francs aan valsche bank noten. Onmiddellijk werd het gevondene naar Parijs gezonden. Maar het onderzoek naar de eigenaars der 7 millioen valsche banknoten bleef tot dusver vruchteloos. De indirecte belastingen hebben in Jan.11. 4,860,000 frs. boven de raming en 6,449,000 frs. meer dan in Jan. 1879 opgebracht. De gevolgen van de spoorwegramp van Clichy-Lcvallois blijken dagelijks verschrikkelijker te zijn dan aanvankelijk werd gemeld. Vier der gewonden zijn aan hun kwetsuren overleden. Er zijn thans 22 dooden en 116 gekwetsten. De begrafenis van de slachtoffers geeft telkens aanleiding tot treffer-de tooneelen. Zaterdag zal deze zaak een onderwerp van interpellatie uit maken in de Kamer van Afgevaardigden. De zaak van Otero is Zaterdag voor het ge recht in behandeling gekomen. Het Openbaar Minister heeft in zijn requisitoir op vele omstan digheden gewezen, die als verzwarend kunnen worden beschouwd, en eischte de doodstraf. De advocaat van Otero trachtte van zijn kant in een uitvoerig pleidooi te bewijzen dat de moordaanslag den beschuldigde niet toerekenbaar is. Hij beriep zich op het verschil van gevoelen tusschen de geneesheeren. die onderzoek gedaan hebben naar de geestvermogens van Otero en op de verklaring van twee hunner, dat zijn vermogens hoogst beperkt waren. Ook meende de advocaat, dat Otero bij het plegen der daad beschonken was. Volgens het wetboek van strafrecht moet de rechtbank binnen vijf dagen uitspraak doen. Daar het hier een aanslag betreft op het leven dee konings, is het vonnis nog slechts in eerste instantie. De verkiezing te Liverpool is uitgeloopen op de overwinning van de conservatieven. De heer Whitley behaalde 26.106 stemmen, tegen 23.885 op lord Ramsay. Deze buitengewoon hooge cijfers bewijzen hoe levendig er aan weerszijden is deelgenomen aan den strijd. De vrienden van Lord Beaconsfield en zijn politiek jubelen nu over hunne meerderheid terwijl de tegenpartij zich troost met de overwegingdat in het als conservatief bekend staand Liverpool hunne min derheid toch nog zóó talrijk was. Hoe eene verkiezing (althans zulk eene, waarbij het komt te spannen) in Engeland werkelijk eene volkszaak is,, bij welke geheel het volksleven zich betrokken voelt dit blijkt liet sprekendst uit eene beschrijving van de tooneelen die de straten van Liverpool op Vrijdag te zien gaven. Geheel de stad was verdeeld in twee partijen, wier aanhangers prijkende met de kleuren der beide candidaten rood van Whitley blauw voor Ramsav van den vroegen ochtend tot den laten avond in bout en luidruchtig gejoel door elkander dwarrelden. Omnibussen en huur koetsiers waren bedekt met roode of blauwe plakkaten; enkele ook met groenede kleur der Ieren. Boven op deze aldus toegetakelde ver voermiddelen zaten muziekanten die lustig „Rule Britannia" bliezen voor de conservatieven en „God save the Queen" voor de liberalen, met deunen van Offenbach er tusschen voor beide partijen. Vlaggen met allerlei opschriften en symbolen zwierden boven de stratenuit de vensters gestoken of gehangen aan lijnen die van huis tot huis gespannen waren. En heel de bevolking op de been alle man met blauwe of roode strikken aan den hoed of in het knoops gat. Bij de stembureelen massa's volk opeen gepakt die dc in rijtuigen toesnellende kiezers begroetten met hoera's of met gesis naar gelang van de kleur die zij vertoonden. Tot zelfs de kinderen vulden met hun blij gejubel de straten. De Keizerin van Oostenrijk gelijk men weet eene hartstochtelijke jageres is sinds een paar dagen bezig achter hond en hert te rennen in de Iersche bergen. Eergisteren brak haar paard de pooten bij het springen over een hek. De schoone en moedige rijdster bleef ongedeerd. Te Plymouth hebben ongeregeldheden plaats gehad bij gelegenheid der gevangenneming van een matroos die een diefstal had begaan. De gerechtsdienaarsdie hem overbrachten werden onder weg aangevallen door een troep zeesoldaten en vrouwen zij verdedigden zich zoo goed zij konden maar waren weldra ge noodzaakt de wijk te nemen en vluchtten met hun gevangene in een boekwinkel. De oproerige menigte volgde hen en sloeg alles in den winkel kort en klein. De aankomst van een aantal gerechtsdienaars, die hun makkers te hulp kwamen maakte een einde aan den strijd. Aan beide zijden zijn ge kwetsten gevallen. De belhamels werden in hechtenis genomen. Van generaal Roberts is het volgend tele gram ontvangen Tot 12 November werden ongeveer 73 per sonen geëxecuteerdonder wie ook de stads- politiecommissaris (Katwal) eb 6 andere mannen, wegens verminking van de lijken der officieren van het gezantschap17 personen op grond dat zij liet escorte hadden aangevallen en zich in het bezit van goederen bevonden die het eigendom waren geweest van de leden der am bassade en 49 wegens bewezen moorden op het gevolg van het gezantschap en medeplichtigheid aan den aanvaldie met den dood van alle leden der ambassade eindigde. Sedert 12 Nov. werd nog aan 9 personen het doodvonnis vol trokken nadat het bewijs was geleverd van hun medeplichtigheid aan den moord op het gezant schap en tot 16 December werden bovendien no<r 15 misdadigers ter dood veroordeeld, nadat zij schuldig bevonden waren aan liet vermoorden van gekwetste soldaten en ook omdat zij deel genomen hadden aan de samenzwering tegen de gezanten. Aan „The Daily News" wordt uit Lahore gemeld, dat Mohammed Jan's leger te Ghuzni tusschen de 20 a 30.000 man telt. Takar-Khan heeft zich naar Wardek begeven, om manschap pen voor Mohammed Jan te werven. Yon Blowitzde bekende correspondent van „The Times", die tijdens het congres te Berlijn wasmaakt belangrijke bijzonderheden openbaar omtrent Von Bismarck's toenmalige houding tegenover de vertegenwoordigers der verschillende staten. De ijzeren kanselier wond er geen doekjes om hoe hij over de heeren of de Staten, welke zij vertegenwoordigden dacht. Beaconsfield be handelde hij als zijns gelijke met hoffelijkheid beantwoordde hij stipt zijne bezoeken luisterde met aandacht naar hem en maakte hem zelfs nu en dan een compliment. In zijn spreken over hem roemde hij Beaconsfield als iemand met een fijnen neus die wist wat hij wilde en die gevoeldedat zijn volk achter hem stond iemand voor wien men dus respect moest heb ben of althans veinzen. Gortschakoff behandelde hij met die neder- buigende eenigszins minachtende verschooning, die men tegenover dames- van zekeren leeftijd aan den dag legt wanneer ze het over vroegere conquetis hebben. Maar tusschenbeide, wan neer Gortschakoff weer eens een van zijn ouder- wetsche breedsprakige redevoeringen afstak kon Bismarck wel eens ongeduldig met zijne potlooden op de tafel trommelen. Machtig veel pret had de kanselier wanneer hij op de beken de historie kwam van zijn honddie Gortscha koff zoo aan het schrikken had gemaakt. Dan schaterde hij bet uit terwijl zijne oogen van ondeugend genot schitteiden. En men kon ook altijd zien dat hij recht in zijn nopjes was wanneer het den ouden staatsman wat tegenliep. Veel had hij daarentegen op met Schouwaloff. Van hem hield hij bepaald. Hij vergeleek hem gaarne met een edel hertdat stand houdt te genover de honden. Ook luisterde hij aandachtig naar hem en wanneer Keizer Alexander Schou waloff alleen had gezondenzou Duitschland Rusland wel beter geholpen hebben en zouden de zaken nu anders staan dan tegenwoordig. Met And rassy's opgewonden manier van rede neeren placht Bismarck zich zeer tc amuseeren. Hij behandelde hem echter nooit als vol en wanneer hij iets ernstigs met Oostenrijk te be praten had, nam hij altijd Von Haymerle in den arm. Wat Waddington betreftmet hem had hij langdurige openhartige gesprekken. Tegenover hem woog hij nooit zijn woorden. Hij sprak met. hem als met een man van beproefde eer lijkheid en bij wien van kwade trouw geen spfake kon zijn. Met Saint-Vallier was het anders. Tegenover hem was Bismarck we.icr de diplo maat zeer beleefd maar op zijn hoede. In Meheinet-AliDuitscher van afkomst had hij recht veel. schik. Hij noemde hem-, „ein gescheidter Kerl", maar telde hem even weinig ah de zaak die hij vertegenwoordigde. Met zeker minachtend medelijden behandelde hij den somberen Caratheodorieen waar beeld trouwens van zijn benard vaderland. Tegenover den Italiaan Corti was hij persoon lijk welwillend maar wanneer deze Italie's min of meer naijverige wenschen ontwikkelde werd hij wel eens ongeduldig en ruw. Al deze bijzonderheden zijn zeker niet onaar digmaar het is, naar onze bescheiden meening wel wat ver gezocht, wanneer Voa Blowitz de tegenwoordige verhouding van Duitschland tot de verschillende Europeesche Staten een gevolg noemt van Von Bismarck's houding ten Con- gresse tegenover hunne respectieve vertegenwoor digers. Zoo persoonlijk is de politiek toch nog nietdie in Europa gevolgd wordt. De zware mist t& Londen heeft een aan tal menschen rechtstreeks of middellijk het leven gekost. Sommigen zijn in het water geloopen cn verdronken anderen lrebben zich door vallen bezeerd en zijn aan de gevolgen daarvan ge storven. Een werkman die Zaterdagavond door den mist huiswaarts keerde klaagde dien avond over pijn in de borst, werd gedurig erger en overleed Maandagmorgen. Ook zijn dood bleek, bij onderzoek, een gevolg van den mist te zijn. Naar verzekerd wordt is de onlangs aange kondigde vermeerdering van het Duitsche leger slechts eene aanvankelijke. Er zou namelijk sprake wezen van de vorming van eenige afzon derlijke Elzas-Lotharingen regimenten. In de Berlijnsche bladen trok dezer dagen een houtsnede, voorstellende een allerliefst meis jeskopje in Oostersche kleederdracht, algemeen de aandacht. Er stond de volgende advertentie onder te lezen 2000 mark belooning voor dengenc die het verblijf weet aan te wijzen van de hierboven afgebeelde Muzi Beacurageboren te Calcutta 18 jaren oud, slank, met donkerbruine gelaats kleur en gitzwarte oogen die uit den harem vau El Gyönaris is ontvlucht. Calcutta 29 Dec. 1879. El-Hamdi Bey. P. S. Bij het afdrukken dercourant ontvangen wij per telegraaf bericht dat Muzi Beacura sedert gisteren in het eerste Turksche café Neuc Griinstrasse 1. de gasten van wijn en echte bieren bedientde bovenstaande advertentie is dus overbodig. Berlijn Febr. 1880. Natuurlijk was het een nieuwe manier van adverteeren van het Turksche Café. Eenige dagen geleden bevond zich de post bode van Landschutin Thuringen onder een geweldigen sneeuwstorm op den weg. Hij hoorde een geroep om hulp en vond na eenig zoeken een troepje schoolkinderenverdwaald in de sneeuw waarin zij half verzonken waren en verstijfd van kou. Hen daar laten was zoo goed als hen aan den dood prijs geven. Loopen kon den echter de drie kleinste meisjes niet meer. Toen nam de wakkere postbode er een op eiken arm zette het derde op het groote brievenpak, dat hij droegen riëp der. anderen toe: Treedt juist in mijn voetstappen Zoo ging 't voor waartsterwijl de man bijna bezweek onder den viervoudigen last door de hooge sneeuw. Toen hij eindelijk Leulerhofen bereikte, viel hij on machtig neder. Dp kinderen waren gered. De naam van den kloeken briefbesteller, die spoedig van de vermoeienis bekwam, is openbaar vermeld en hem door het postbestuur een be looning van f 30 toegekend. Te Pavia lubben weer ernstige ongeregeldhe den plaats gehad. Op den corso Vittorio Em- manuele, niet ver van de prefectuur, ontstond een gevecht, tusschen een troepje studenten en eenige werklieden, waarbij verscheidenen gewond werden. De studenten, die het onderspit had den moeten delven, belegden terstond eene ver gadering, waarbij ook de rector tegenwoordig was. Sommigen stelden voor, in massa tijdelijk de academie te verlaten, maar de meesten wil den de zaak in der minne schikken en er werd eene commissie gezonden naar den prefect met verzoek, in het vervolg beter op de openbare veiligheid in Pavia te willen toezien. Aan de onlangs gemelde ontdekking van de geheime drukkerij wordt groot gewicht gehecht, niet alleen omdat men dientengevolge de hoofd drukkerij van de gevaarlijke Narodnaja Wolja opgeheven en een der nihillistische hoofden zij 't dan ook doodin handen heeft gekregen maar ook en vooral omdat de Keizer daardoor een nieuwen aanslag op zijn leven ontgaan is. De persoon des Keizers wordt sedert den aan slag van Moscou met pijnlijke zorgvuldigheid bewaakt. De nihilliston, de radicale partij, heb ben alle mogelijke pogingen aangewend om in 's Vorsten nabijheid te komen maar de waak zaamheid zijner omgeving verijdelde dit. O. a. wordt verhaalddat eenige dagen ge leden een oidonnance-officier in het winterpaleis kwam die den Keizer gewichtige depeches van generaal Gurko had af te geven. De officier verlangde dringend den Keizer te spreken ,rmaar de dienstdoende adjudant kende den heer kame raad nietdie zich wel wat zonderling en niet zeer militair gedroeg. De adjudant telegrafeerde Gurko dadelijk in het winterpaleis te verschij nen. Tien minuten later verscheen de gouver neur in de antichambre en na zijn inlichtingen werd de pseudo-officier gevangen genomen. Ver der beweert mendat reeds nihilisten in de valsche uniform van politiebeambten zijn ge snapt. Ondanks alle aangewende pogingen en de vele gevangennemingen van den laatsten tijd, gelukt het der politie nog steeds nietde hoof den der samenzwering in handen te krijgen. Wordt heden eene drukkerij gevonden er de drukkers gevangen genomen, zoo verschijnt reeds morgen weder het blad De wil des Volksdat nog heftiger artikelen dan te voren bevat. Het vol gende is een der menigvuldige staaltjes van de vermetelheid der nihilisten: Eiken avond ontvangt generaal Drenteln, chef der derde afdeeling een couvert, het wachtwoord inhoudende voor den volgenden dagdoor den kommandant der stad stad gegeven. Op den avond na de ontdekking der drukkerij in de Sapëurui Pereonluk ontving hij op den gewonen tijd weder dit couvert door de gewone hand beschreven. Bij de opening vond hij ech ter in plaats van het wachtwoord een nieuw nummer der courant De wil des Volkswaarin een gemotiveerd doodvonnis voor hem cn gene raal Souroff afgedrukt was. Wie dit couvert bezorgd had wist niemand te zeggen. De commissie belast met het organiseeren der feesten te St. Petersburg bij gelegenheid van het vijf en twintigjarig regeerings-jubilaeum van keizer Alevanderheeft het volgende pro gramma vastgesteld Aanbieding aan den Keizer van een album fraai met zilver geciseleerd, in houdende 25 aquarellen de voornaamste episo den uit de regcering van keizer Alexander voer- stellende uitdeeling aan^het volk van 20,000 brochuresde geschiedenis van dit tijdperk ver halende volksfeesten onder medewerking van alle leerlingen der lagere volksscholen; verlich ting van het stadhuis door gas met allegorisohe transparanten, stichting van 12 nieuwe volks scholen stichting van een fonds van 10,000 roebels jaarlijks tot het onderwijzen van am bachten aan behoeftige kinderen van Petersburg en uitschrijving van een prijsvraag voor de beste geschiedenis der stad Petersburg van 1703 tot 1880, waarvoor een premie ran 5000 roebels i3 gesteld. 7j. M. de Sultan van Turkije heeft een nieuw bewijs gegeven van zijne knorrige gezind heid tegenover Engeland door te gelasten alle Britten uit de Turksche Marine te verwijderen. Toen men hem onder het oog brachtdat alles dan in de war zou loopen heeft hij er in toe gestemd dat eenigen blijven mogen. Nog dwazer is Z. M.'s pretentie gelukkig blijft het maar bij woorden dat hij 't recht heeft Engelsche oorlogschepen te laten doorzoe ken om te zien of er ook... slaven aan boord zijn. Tilburg, 11 Februari 1880. Vrijdagavond, omstreeks 7 ureontstond aan het Goirke brand in een huis bewoond door Van Boxtel. Het dak en de zoldering zijn uitgebrandteru ijl alle inboedel grootendeels gered werd. Bij de Tielsche assurantiemaat schappij was alles verzekerd. Door de ijverige werking der Goirkesche spuitgasten bicven de belendende huizen gespaard. Waalwijk, 11 Februari, 1880. Bij Koninklijk besluit van 7 Februari 1880 no 19; is 's Konings Commissaris in Noord brabant gemachtigd tot bijeenroeping van de Staten dier provinciein buitengewone vergade- rinop Dinsdag 17 Februari e. k. om daarin te behandelen een voorstel tot aanbieding eener provinciale bijdrage aan het Rijk in de kosten van verbetering van den waterstaatstoestand in het noord-oostelijk gedeelte van Noordbrabant een ontwerp-besluit tot oprichting van een lijde lijk waterschap tot bepaling der aan het Rijk aan te bieden bijdrage in de kosten dér werken tot verbetering van den waterstaatstoestand in het noordoostelijk gedeelte van Noordbrabant een in de najaarszitting van 1879 genomen be sluit tot aanvulling van het prov. reglement van politic op het gebruik van en het vervoer over de openbare wegen in die provincievoorstellen van Gedeputeerde Staten tot voorziening in de kosten van herstel van provinciale wegenden bruggen die door de jongste waterramp hebben geleden. Tot hoofdonderwijzer aan de openbare school voor middelbaar lager onderwijs te Giave is benoemd de heer A. van der Geld, onder wijzer te Drunen. De Paus heeft aan den internuntius tc 's-IIage 2000 francs gezonden ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood in Noord brabant. In spijt van alle maatregelen in Duitsch land wordt de smokkelarij in tabak krachtig voortgezet. Te Goch klagen de winkeliers dat zij geen tabak kunnen kwijtraken doordien er zooveel ingesmokkelde tabak in den handel is. Bij de boerenbevolking in de streek van Pfalz- dorf tot Keppeln is het aanbod veel grooter dan de vraag en waren soms smokkelaarsbenden van 10 a 15 man. Op een avond in de vorige week

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2