Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Bij de hervatting der zittingen zal de mi nister van onderwijs een wetsontwerp bij de Kamer indienen tot wijziging der wet op de middelbare scholen en gymnasien. Naar het Parijsche dagblad /,1a Faix" ver neemt heeft de Ministerraad besloten, dat na mens het Kabinet in de Kamer een formeele verklaring zal worden afgelegd tot afkeuring der algemeene amnestie. Al weder heeft een onafzetbaar Senator het hoofd moeten buigen voor den eenigen, die hem afzetten kanmaar die onverbiddelijk is. Men meldt namelijk het overlijden van den ou den Isaac Adolphe Crémieuxeen niet minder bekend advocaat en staatsman dan zijn vriend en geestverwant Jules Favredie hcra slechts eenige weken is voorgegaan. Cremieux nam evenals hij, deel aan al de politieke bewegingen der laatste jaren en zat met hem in het bewind der Nationale verdediging. Bovendien maakte hij zich bekend door zijne ijverige bemoeiingen tot lotsverbetering van zijne ras- en geloofsge„ nooten, de Israëlieten, en geen jood kon in den vreemde lijden of Cremieux deed zijn best voor hem. Hij werd 84 jaren oud. Zijn vrouw stierf een paar weken voor hem. In de volgende maand zal er te Parijs een internationaal congres voor de eenheid der maten en gewichten gehouden worden. Meer dan twintig staten zijn reeds toegotreden. Volgens eene door den heer de Villefort, hoofdambtenaar bij het Ministerie van buitcnl. zakenopgemaakte statistiekheeft de oorlog van 1870 (La petite guerre de l'Impératrice gelijk hij genoemd werd) aan Frankrijk gekost 13.839.000.000 fr., ongerekend de verliezen van het particuliere vermogen. De communard Miotdie te Genève ver blijf houdtwijst den „Mot. d'Ordre" op de onjuistheid van het berichtvolgens hetwelk zijn voorstel aan zijne mede-veroordeelden om zich bij beurten gevangen te stellen en eene nieuwe behandeling hunner zaak voor het gerecht te eischen verworpen is. Hij heeft geen discussie of stemming in de bijeenkomst gevraagd. Van verwerping kan dus geen sprake zijn. Hij heeft alleen persoonlijke toetredingen verlangd en ver scheidene zijner vrienden hebben hieraan reeds voldaan. Hij zelf is nu voornemens den minister van Justitie een brief te schrijven met verzoek om in het „Journal Officiel" bekend te maken, voor welke rechtbank de bij verstek veroordeelde en terugkeerende communards moeten terecht staan. Te Brest zijn twee schepen uit Nieuw- Caledonie aangekomen met een aantal geamnes- tieerde communards aan boord. Onder hen bevindt zich Ilenri Placegewezen redacteur van de „Patrie en danger." Verschillendé Parijsche bladen hebben melding gemaakt van een diefstal van 90.000 fr. ten nadeele van een groote finantieele onderne ming. Deze is het Crédit Lyonnais de diefstal werd in het succursaal er van in de rue Saint Martin bedreven, De dief was een ontrouw beambte der bank, die eerst sedert veertien dagen in dienst was. Toen het te laat was vernam men dat hij reeds in 1878 uit eene andere financieele inrich ting was weggejaagd. De „Mot d'Ordre" heeft een brief uit Noumea ontvangen waarin gemeld wordtdat vijf ge deporteerden zich meester hebben weten te maken van een klein vaartuig en daarin gevlucht zijn. Eerst toen het avond appèl gehouden werd werden zij gemist en heeft men de vluchtelingen op zee nagezet. In den jongsten Spaanschen Ministerraad is besloten drie nieuwe oorlogschepen te doen aan bouwen. Vrijdag zal de Minister van Financien bij de Cortes zijne begrooting indienen. Met volkomen-onverschilligheid heeft Otero dc voorlezing van zijn doodvonnis aangehoord. Hij vroeg slechts of het spoedig zou voltrokken worden. Om de ellende die door de laatste over- stroomingen in de provinciën Almeria Murcia, Huesca en Tarragona ontstaan is te verminde ren heeft de Regcering besloten aan die prov. vrijstelling te verleen en van het derde en vierde trimester der grondbelasting. Volgens een der bladen, heeft de politie op Cuba eene vereeniging van negers ontdekt wier statuten de leden verplichten de blanken te vermoorden. Vier en vijftig hunner zijn reeds in verzekerde bewaring genomen. De Koninklijke schouwburgje Dublin, wellicht het schoonste bouwwerk van dien aard in Ierland, werd Maandag-namiddag door brand geheel ver nield. Ten 2 ure zou een middag-voorstelling gegeven worden ten voordeele van de noodlijdende armen van Dublin. Er waren reeds zeer vele plaatsen afgegeven en ook de gemalin van den Onderkoning had laten weten dat zij de voor stelling zou bijwonentoen een uur voor den aanvang geheel Dublin van angst en ontzetting werd vervuld bij het hooren van de kreet de schouwburg staat in vollen brand De brand had zijn ontstaan hieraan te dankendat een der werklieden onvoorzichtig een brandende kaars in aanraking bracht met de kanten gordijnen van de koninklijke logedie voor de ontvangst van hertogin van Marlborough versierd Was. De vlammen sloegen uiet zulk een snelheid naar alle kanten uitdat weldra alle pogingen om te blusschen moesten worden opgegeven en het gebouw met zijn kostbaren inventaris een prooi der vlammen werd. Wanneer het ongeluk zich nu nog maar tot de materiële schade had bepaald maar er ver loren bovendien nog negentien menschen bij de ramp hel leven waaronder de régisseur, de heer Egerton die hei slachtoffer werd van zijn ijver om de boekerij van het theater nog te redden. De overige sluc'ntoffers waren de inspecteur der requisiten en diens knecht, de schoonmaak ster en twee andere bedienden terwijl bij het blusschen van den brand nog 13 werklieden en spuitgasten het leven verloren. De schade wordt op 40000 pd. st. geraamd. Het gebouw was voor 15000 pd. st. en de inventaris voot 1500 pd. st. verzekerd. Door dezen brand werden plotseling 200 menschen van elk middel van bestaan beroofd. De week die Zat. eindigde was voor het leven te Londen noodlottiger dan éénige week sedert de cholera-bezoekiugon van 1849 1854 en 1866. De aanhoudende kille mist richtte haast even groote sterfte aan als de cholera zelve. Wij vinden dan ook het sterftecijfer over die week gestegen tot 48,1 per 1000 dat i3 bijna tweemaal hooger dan het normale. Met andere woorden het aantal sterfgevallen binnen Londen bedroeg in die week 3376 zijnde 1637 méér dan het gemiddelde cijfer over dezelfde weekin de jongste tien jaren. Buiten Londen was de sterfte niet grooter dan gewoonlijk. Berichten uit Engelsch-Indië maken gewag van allerlei burgertwistendie in Afghanistan zouden uitgebroken zijn. Te Herat b„v. zouden de regimenten uit Kabul weer een groot bloed- blad hebben aangericht en van de Mohmnnds wordt gemeld dat zij de huizen hebben ver brand van de lieden die zich met den nieuwen stand van zaken ingenomen hebben verklaard Naar het heetzijn er te Kaboel papieren gevonden die betrekking zouden hebben op verstandhouding tusschen Afghanistan en Rusland. De Regeering weigerde echter, ondanks het aandringen van den hertog van Argyll in het noogerhuis die stukken in het licht te geven. Dit neemt de Daily News haar zeer kwalijk. Het blad vermoedt dat de bedoelde papieren wel niet veel oin het lijf zullen hebben doch wat daarvan zijdoor de geheimzinnigheid van de Regeering wordt aanleiding gegeven tot allerhande zwarte vermoedensdie natuurlijk alleen strek ken kunnen om de bitterheid tusschen Engelschen en JRussen nog te verergeren. Het stoomschip Strathlevenmet eene groote lading versch ossen- en schapenvleesch uit Amerika is te Plymouth binnengeloopen en men verzekert dat het vleesch in koel en droog gehoudene lucht bewaard zich in uitmun tenden toestand bevindt. Bevestigt zich dit, dan zullen de Engelsche veefokkers tegen een nieuwen en geduchten medelingar tc kampen hebben. He' vleesch bovenbedoeld zou met behoorlijke winst tegen 5 of 6 stuiver per Eng. pond aan den man gebracht kunnen worden. Dc eerste proefnemingom versch vleesch uit Australië naar Europa te vervoeren is uit stekend geslaagd. Den 2en dezer kwam te Lon den een stoomboot aan die met een lading van 70 stuks geslacht rundvee, het vleesch van 500 schapen en 40 centenaars boter, den 7en Dec. uit Sidney vertrok. Zoowel het vleeschT als de boter waren volko men goed gebleven terwijl het bewarenin het schip niet zeer kostbaar was. De Rijksdag werd Donderdag middag om 2 uur gedpend door den plaatsvervanger van den Rijkskanseliergraaf Stolberg. De voornaamste zinsnede in de Troonrede bevat het volgende De betrekkingen tusschen het Rijk en alle andere Mogendheden zijn van vredelievenden en vriendschappelijken aard. Het vertrouwen op zekerheid van vrede door het Berlijnsche Con gres heeft zich be/esligd. De bepalingen van het Berlijnsche tractaat zijn op nagenoeg alle punten ten uitvoer gebracht. Aan het streven naar eene duurzame verzekering van den Europce- schen vrede blijft het Rijk ijverig deelnemen. Met de vestiging der nationale eenheid is de vredelievende gezindheid van het Duitsche volk in haar volle recht getreden. De politiek des Keizers legt die gezindheid aan den dag en zal, met eene onwrikbare vastheid voortspruitende uit het gevoel van eigen krachtsteeds belang loos medewerken tot het behoud des vredes en zich beijveren om bij gelijkgezinden samenwer king en waarborg te verkrijgen. De voornaamste aangekondigde ontwerpen zijn de begrootinginvoering eener tweejarige begrootingsperiodewijziging der legerwet ver lenging van den termijn der socialistenwet handelsverdrag met de Zuidzee eilanden. Te Lindenau heeft dezer dagen in het bijzijn van duizenden toeschouwersde eerste opstijging plaats gehad van een nieuw bestuur baar luchtschip uitgevonden door den houtvester Baumgarten. Tal van aanzienlijke personen waren tegen woordig en de eerste proever, kunnen uitnemend geslaagd genoemd worden de uitvinder was in staat het zwevende schip in alle richtingen te besturen. Eerstdaags zullen nieuwe proeven ge nomen worden waarbij eenige verbeteringen in het mechanisme zullen zijn aangebracht. Zoo wordt Lindenau misschien nog door iets anders beroemd dan door zijn blauwen hemel. Op de carnavalfeesten kwam het te Dus- seldorf tot een strijd tusschen gemaskerden waarbij een hunner een revolverschot loste waardoor een slachter gekwetst en een voerman doodelijk in de borst getroffen werd. Deze laatste is reeds overleden. De dader is in hechteris genomen. Bij een winkelierster te Berlijn kwam dezer dagen een jong man een kleinigheid koopen voor 10 pf., en wilde betalen met een tweemarkstuk, dat der vrouw verdacht voorkwam. Zij verklaarde den kooper ronduit, dat zij het voor valsch hield en de man haalde een stuk van 10 pf. uit zijn zak en verlangde zijn tweemarkstuk terug. De kloeke vrouw wilde het echter niet teruggeven, maar verzocht hemmet haar naar het politie bureau te gaan. Verontwaardigd stemde hij eerst daarin toeging met haar medemaar trachtte toch onderweg zijn geleidster te ontloopen. Deze greep hem echter bij den arm en duwde hem het politiebureau in. Daar bleek het dat de vrouw een bekenden dief had gearresteerd men vond in zijn zakken verscheidene inbreekgereedschappen en een aantal valsche munten en gipsvormen waarin hij ze goot. Het flinke gedrag der winkelierster wekte algemeene bewondering op en men acht het een geluk dat zij bij die zonderlinge gevangenneming geen letsel had bekomen want het gevaarlijk sujet had haar licht onschadelijk kunnen maken. Een dievenbende van 10 personen heeft voor hel Hof te Essen terechtgestaan beschuldigd van inbraak en diefstalgedurende een langen tijdin de omstreken van Bochum. Niet min der dan 63 getuigen werden gehoord. De hoofdman der bende, Th. B., die reeds vroeger tot vijf jaren tuchthuisstraf was veroordeeld kreeg voor nog negen jaren dezelfde straf. De overigen werden allen veroordeeld tot gevangenis straf van 1 tot 6 jaar. Uit Nuoro wordt aan de „Avvenire di Sar- degna" geschreven dat tengevolge van de aan houdende regens in die stad verscheidene huizen ingestort zijn dat te Orosei door overstrooming al het gezaaide verloren is gegaan en te Galtelli de in aanbouw zijnde brug is ingestortwelke schade op 150:000 lires begroot wordt. Ook andere ongelukken worden betreurd. Te Teraro zijn twee verdiepingen van een nieuw gebouwde kazerne ingestortwaarbij een soldaat gedood en acht zwaar gekwetst werden. De Agence Russe meept te kunnen verze keren dat de gezondsheidstoes?and der Keizerin niet zal toelaten gelijk aanvankelijk het plan was, buittnlandsche vorsten het 25jarig regee- ringsjubilaeum van den Czaar op 2 Maart a. s. komen bijwonen. Alleen wordt uitzondering gemaakt met den broeder der Keizerin prins Alexander van Hessen en zijne twee zoons, van welke dc jongste vorst van Bnlgarije is. Uit VVeenen wordt echter gemeld dat aartshertog Albrecht bij gelegenheid van het jubilaem naar St. Petersburg zal gaan. Het officieele blad meldt, dat in den nacht tusschen 7 en 8 dezer de politie bij eene huis zoeking in de YYassili-Ostrowo eene drukpers ontdekt heeft met vele exemplaren van de Fu- chornv Peredel he? oigaan van den revolutio nairen vleugel der nihilisticche partijeen groot aantal drukwerken, posformulieren, valsche passen en drie revolvers, waarvan twee geladen. De in de woning gevonden personen zijn in hechte nis genomen en een streng onderzoek is onmid dellijk ingesteld. Naar de „New York Times verzekert te kun nen mededeelen zal Generaal Grant zich eene derde candidatuur voor het Presidentschap laten welgevallen, wanneer de nationale republikeinsche conventie hem die aanbiedt. In 't Congres is voorgesteld de voor Ierland bijeengebn ehte gelden met een extra-oorlogsschip derwaarts te zenden. Te Cincinnati zullen nu ook de huizen volgens het Holly-systeem door stoompijpen verwarmd worden. De. burgemeester der stad heeft dezer dagen aan een maatschappij vergun ning daartoe verleend. Amerika is nu eenmaal het land, waarvan de onmogelijkste dingen verhaald worden. Zoo wordt nu weder verhaald, dat de uitgever van een blad daaraan als premie voor zijne abonnen- ten verbonden heeft een lot in eene loterij waarin als prijzen zich een honderdtal jonge dames welwillend beschikbaar hebben gesteld. Wie zijn abonnement voor een jaar betaalt, ont vangt een kansje in deze damesloterij. Zoo kan een jong man langs dezen minder gebruikelijke» weg zonder eenige moeite aan eene vrouw ko men, en de jonge dames behoeven niet te wach ten tot de vrijers zich aanmelden. In het blad worden de prijsdames met de schoonste kleuren afgeschilderd, en daar deze aanbevelingen door de dames zeiven geschreven worden, valt er aan de waarheid natuurlijk niet te twijfelen. Het schijnt echter dat de loterij minder in den smaak valt van de heeren dan van de uit geloofde dames. Tilburg, 14 Februari 1880. De civiel ingenieur J. Van den Elzen con cessionaris van den stoomtramweg Tilburg-Waal wijk heeft de door Gedeput. Staten gestelde voorwaarden aangenomen, en de concessie aan vaard. Waalwijk, 14 Februari, 1880. Bij, kon. besluit van 12 Januari is benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch mr. E. G. J. Tilman, thans vice-president der arr. rechtbank aldaar. Bij kon. besluit is bepaald, dat voortaan alle onderofficieren bij de marechaussee de toestem ming tot het aangaan van een huwelijk kan worden verleend, terwijl van het overige perso neel het een vijfde gedeelte mag gehuwd zijn. Door Gedeputeerde Staten zijn de navol gende ambtenaren ter provinciale griffie met ingang van 1 April e. k. eervol ontslagen behoudens aanspraak op pensioen ot wachtgeld: J. M. Tretals commiesH. G. Clerkxals adjunct-commies 1ste klasse en C. J. II. Bag german als adjunct commies 2de klasse eerst genoemde onder dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten, de heer Clerkx met den rang van commies. Ingevolge kon. besluit zal er dit jaar we der eene commissie van officieren naar Honga rije gezonden worden tot den aankoop van paarden voor de cavalerie. De prijs dier paarden is bepaald op f 500 per stuk, terwijl alle risico vóór de aflevering ter plaatse van bestemming voor rekening komt van den leverancier te Pesth. Naar men ons mededeelt zouden een aan tal opperbrandmeesters en brandmeesters ont slag uit hunne respectieve betrekkingen gevraagd hebben. Aanleiding hiertoe zou gegeven hebben de wijze, waarop een paar raadsleden zich in de vergadering Yan 20 December jl. over de brand weer alhier hebben uitgelaten. Het is den wachtmeester der marechaussée alhier gelukt, de hand te leggen op 6 jongens, van 11 tot 14 jaar oud en te Besoijen wonende, die èr sedert eenigen tijd hun werk van maak ten uit de winkels weg te kapen, wat van hun gading waszooals sigaren, sigaretten, sigaren- pijpen, gerookte bokking, suikergoed enz. Allen schijnen volledig bekentenis gedaan tc hebben. Zijn wij wel ingelicht dan zou uit het inge steld onderzoek duidelijk gebleken zijn dat de ouders niet het minste vermoeden hadden van de diefstallen waaraan hunne kinderen zich plichtig maakten. Men schrijft uit Winterswijk Indien de Duitsche regeering met hare jongste maatregelen op het gebied der handelswetgeving ten doel heeft gehad den smokkelhandel, die in een staat van kwijning verkeerdetot ver nieuwden bloei op te heffen, dan heeft zij daar mede volkomen haar doel bereikt. Men kan zich elders moeilijk een denkbeeld maken, hoe zeer de smokkelhandel in verschillende artikelen openlijk wordt «redreve», tot niet gering voordeel van sommige winkeliers, die nauwelijks handen genoeg kunnen vinden om dc pakken af te wegen. Bijzonder keurig is de qualiteit niet maar de prijs is ook niet hoog en over de gren zen brengt deze waar ongeveer viermaal zooveel op. Op de buitenwegen komt men vooral in den avond telkens bekende personen tcg?n, soms bij drie en vier te gelijk, de zware pakken tor- schend waarmede onze buren zullen worden gelukkig gemaakt. Iemand vond dezer dagen in een onzer buurschappen dicht bij de grens niet minder dan 12 man om een keukenvuur gelegerd; zij moesten 's nachts er weer op uit. Onuitputtelijk zijn de anecdotes die naar aano leiding van het smokkelen in omloop raken Duitsche commiezendie de verboden vrucht langs hun neus moesten laten passeeren een controleur zelfsdie zonder het ie weten een smokkelaar bij zijn bedrijf behulpzaam was, enz. Dat alles is erg vermakelijk en schandelijk onzedelijk maar het is een noodzakelijk gevolg van het protectiéstsel. Een handelaar in vreemde postzegels te Amsterdan is opgelicht voor een aanmefelijk bedrag door een Dnitschcrvoor wien hij ons verzoekt het publiek te waarschuwen. Deze persoon had reeds meer zaken gedaan met genoemden handelaar en kwam nn onlangs 'savonds bij hem om eene groote partij postze- gels. Het boek waarin deze zegels geplakt zijn werd hem ter hand gesteld. De vreemde zegels, die hij wenschte te koopen werden door hem uit het boek genomen en de verkoopprijzen welke in het album onder die zegels geschreven stonden door hem opgenoemd. De handelaar, aan den anderen kant van de tafel gezeten schreef die prijzen in goed vertrouwen op, telde het bedrag van de verschillende prijzen bijeen volgens de opgaven van den kooper en daoht er niet aan de opgegeven cijfers met die in het postzegelboek te vergelijken. Nu zijn er echter vele zeldzame postzegelsoorten die groote waarde hebben en met verscheidene guldens betaald worden. Toen de verkooper eenige dagen later zijn album inzag, bleek dat onze Duitscher alle zulke dure soorten uit het boek had genomen en hem daarvoor onbeduidende prijzen opgegeven had zoodat de kooper hem voor een bedrag van ruim honderd gulden benadeeld heeft. De gevaarlijke kooper wordt beschreven als

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2