BUITENLAND. BINNENLAND. De strijd om het bestaan tusschen het gas en het electrische licht te Parijs. Frankrijk en Belgie zijn thans aan liet onder handelen over het invoeren van internationale postzegelsdie over en weer in beide landen kunnen gebruikt worden. De redevoering van den Franschen Minis ter Freycinet tegen de algemeene amnestie, die- op last der regeering door geheel Frankrijk verspreid werd, maakt overal een voortreffelijken indruk. Men wenscht daar volstrekt de amnes tie niet. Te Parijs schijnt men t-r ook zoo hard niet naar te verlangen, als de leiders der bewe- hing het doen voorkomen. De zaak laat de be volking koud. De min of meer communalistisch getinte or ganen openen een inschrijving, uit welker op brengst de kosten zullen moeten bestreden wor den der aanplakking van de redevoeringen door Louis Blanc, Proust en Madier voor de amnes tie gehouden. De Senaat heeft bij tweede lezing met 162 tegen 126 stemmen het ontwerp tot reorganisatie van den hoogen raad van onderwijs goedgekeurd. Uit Engelsch Indie is het belangrijk be langrijk bericht ontvangen, dat het leger van Candahar bevel heeft ontvangen in het begin van Maart naar Ghuznee op te rukken waar Mohamed Jan zich verschanst heeft. Inmiddels heeft generaal Roberts een onderhandelaar naar hem gezonden. Veel zal dit niet baten want de man is bijzonder strijdlustig en nog steeds bezig de stammen tegen de Engelschen op te ruien. Meer en meer waarschijnlijk wordt het dat de Duitsche Regeering inderdaad eene be lasting zal heffen voor de vrijstelling van den militairen dienst. Die belasting zou worden georganiseerd op den grondslag der inkomsten belasting en de opbrengst wordt geraamd op 10 a 15 millioen Mark. Uit Berlijn wordt aan de Kölnische Zeitung geschreven dat de hoop op een vergelijk met Rome voor het oogcnblik zoozeer verflauwd is, dat de Regeering op de ondersteuning van het Centrum niet meer rekenen kan. Slechts dan zal ze eene meerderheid knnnen verwerven wanneer conservatieven en liberalen zich ver eenigen. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat naar aanleiding van de jongste ontdekking eener tweede geheime drukkerij vele inhechtenisnemingen hebben plaats gehad o. a. te Odessa. De toestand van de Czarinne gaat steeds ach teruit. Ook de Keizer moet niet wel wezen 't geen hem slechts te pas komtnu juist Vorst Alexander van Bulgarije is overgekomen om zijn gast te zijn. Een particuliere dépêche uit St. Petersburg van 17 Feb. meldt het volgende. Er is eene mijn -gesprongen in het paleis. Twintig personen zijn er door gedood. Tilburg, 18 Februari 1880. Verleden Zaterdag avond is hier eene verga dering gehouden van belangstellenden in neutraal lager onderwijs voor meisjes, en wel naar aan leiding van het jongste Raadsbesluitwaarbij eene subsidie van f 300 wordt toegekend aan eene op te richten school voor M. U. L. O., voor meisjes. Er is besloten dat men zich andermaal tot den Gemeenteraad zal wenden ter verkrij ging eener hoogere subsidieofzoo de Raad daartoe niet wil overgaanalsdan aan belang hebbenden de middelen mogen worden aangewe zen om in de behoefte aan zoodanige school te voorzien. Het brievenvervoer van hier naar Holland, vooral via Breda enz. naar Rotterdam en 'sHage, laat in sommige opzichten nog veel te wenschen over. Terwijl de eerste trein 's ochtends ten 7 ure vertrekt, worden de bussen in de stad van den vorigen avond half negen tot den volgenden morgen 9 ure niet geledigd, zoodat de voor die plaatsen bestemde brieven eerst te 11,38 kunnen worden verzonden, hetgeen groote vertraging en ongerief veroorzaakt. Hierin zoude kunnen wor den tegemoet gekomen lo. door de stadsbrieven- bussen voor 7 ure te doen lichten; door de ge legenheid te geven om met den trein, die v.m. 9,30 via Breda naar Rotterdam vertrektook brieven te kunnen verzenden. Hierdoor zouden de handelaars zeer gebaat worden. Waalwijk, 18 Februari, 1880. Bij kon. besluit is benoemd tot burgemeester der gemeente Baardwijk de heer J. A. J. Van Heijst. Het bericht in ons vorig nummer, dat het plan voor den spoorweg Zwaluwe-Bosch gereed was, is ten volle bevestigd. Wij kunnen thans officieel mededeelen dat de onteigeningsstukken voor die lijn bij het gemeentebestuur zijn inge komen. Volgens dit plan loopt het spoor in de rich ting van de le Zeine, ten Zuiden langs Baard wijk, door den Overlaat en snijdt den dijk te Drunen nabij den molen. Het station komt tusschen den Kerkpad en de Kloostersteeg. Zaterdag werd alhier eene talrijke bijeen komst gehouden van vertegenwoordigers en ei genaars van 91 poldersuitwaterende op het Oude Maasje, de Donge, de Bleek enz., ter be raadslaging over hunne belangen ten opzichte van het regeeringsplan tot heropening van de Oude Maas; dat is om de Maas van Hedikhui- zen af haren loop te doen neman door de bed ding van het Oude Maasje tot in de Amer. Een adres aan de Provinciale Staeeu werd met bijna algemeene stemmen goedgekeurd en onder- leekend, inhoudende het verzoek niet aan te nemen het voorstel om een prov. subsidie van een millioen gulden voor dit werk toe te staan. Adressanten meenen toch dat de betrokken polders die eene oppervlakte van 30,000 hec taren uitmaken, daardoor grootelijks worden be nadeeld. Ook werd er eene commissie benoemd van 11 leden, die met het waterschapsbestuur van het Oude Maasje werkzaam zullen zijn om de belangen der genoemde polders te behartigen, waar zulks blijken zal verder noodig te zijn. De Raad der gemeente 's Hertogenbosch heeft Vrijdag eene belangrijke vergadering ge houden. Naar aanleiding van een aantal adres sen van ingezetenen dezer stad waarin op voor ziening tegen overstjooming der stad werd aan gedrongen stelden Burgemeester en Wethouders voor te besluiten de stad in te polderen en wel naar een planin 1877 ontworpen door deu ingenieur Van Hasselt en thans gewijzigd door het raadslid (hoofdingenieur van den waterstaat in dit gewest) den heer Bake. De wijzigingen door den heer Bake aangegeven, zijn in hoofd zaak om in plaats van een schutsluis aan den mond der haven drie keersluizen te bouwen, nl. een aan den mond der haven een aan de Kalkbrug (ter vervanging van de tegenwoordige Geertruisluis) en een aan de St. Janspoort ter plaatse waar nu een schotbalksluisje ligt. Zoo dra het water een hoogte heeft bereikt van 4 meter boven A. P., zou de sluis aan de Kalk- biug en aan de St. Janspoort moeten gesloten worden en eerst bij een hoogte van 5 meter boven A. P. de keersluis aan de haven. Het stoomgemaaldat de stad van kwelwater moet bevrijden en strooming in de Dieze moet brengen, zou geplaatst worden aan den grooten Hekel. De kosten van het gehecle werk zijn begroot op f 150.000. Burgemeester en Wethouders geven in over weging bij aanneming van het plan te bepalen, dat het werk binnen twee jaar na de aanbeste ding gereed moet zijn en dat de ingenieur Van Hasselt met de uitvoering van het werk zal worden belast; vootIs om te besluiten tot het aangaan eener geldleening van f 150.000 tot dekking der kosten. De Gemeenteraad heeftmet het oog op lie gewicht der zaak bepaald dat deze aangele genheid o]i gelijke wijze zal worden onderzocht als voor de jaarlijksche gemeentebegrooting is voorgeschreven nl. in verschillende afdeelingen; dat onderzoek zal niét voor 1 April aanvangen; inmiddels zullen de stukken worden gedrukt en zullen ook bevoegde beoordeelaars buiten den raad in de gelegenheid worden gesteld hun ge voelen mede te deelen. Verder is aan den Raad medegedeelddat het station niet oostwaarts uitgebreid en de overweg ongeveer 250 M. Zuid-Oostwaarts zal worden verlegdmet aansluiting ook aan den tegenwoordigen toegangsweg. De overweg zal worden ingericht zoowel voor voertuigen als personen met aansluiting dezerzijds aan den be- staauden toegangsweg en naar de andere zijde met een weg rechtstreeks naar den tweeden bocht van den tegenwoordigen weg naar Deuteren zoodat de gevreesde parallelwegen vermeden worden en de toestand nagenoeg blijft zooals hij nu is. De zeeloods Van Drielen die den 28en November het Ned. schip Graafstroon van Vlis- singen naar buiten brachtmaar tot dusver nog niet terugekeerd was heeftzooals men ver moedde een onvrijwillig reisje moeten maken. Hij kon om de een af andere reden niet op de Engelsche kust afgezet worden en moest dus op het naar Java bestemde schip blijven. Gelukkig voor hem kon hij den 4en Januari jl. overgezet worden op het naar New-York bestemde schip Aleppo. Her st. Maas keert hij thans in het vaderland terug. Men schrijft uit Oijen aan de „Noord- brabanter" Nu sneeuw en ijs verdwenen zijn kan men eerst de verwoestingen en schade zien aan de landerijen toegebracht. Aan de zoogenaamde „Drie Huizen" liggen ongeveer 10 heet. bouw land déze zijn totaal geruineerd op de eene plaats zijn diepe gaten «reloopen op de ander de bebouwde grond er af, het overige zit diep onder het zand bedolvenja men vindt er zand banken van meer dan 2 meter hoog. Verder in de omgeving liggen ruim 100 hectaren wei en hooiland alsmede de beste gronden in den polder van Oijen deze zijn over het gekeel met zand beschoten zoodanig dat men de perceelen niet meer kan onderscheiden over het algemeen zijn het hoogten en laagtendaartusschen liggen hoopen zwarte moergrond essenboomen en andere die daar mei wortel en al zijn nedergedreven. Ook de weteringwaardoor de polders van Megen Haren, Marcharen en gedeeltelijk Oijen en Tesffelenhun water moeten lossen zit vol zand over eene lengte van ruim 400 meter naar raming zullen daaruit 5000 M. zand weg geruimd moeten worden alvorens die polders door de Teeffelsche sluis kunnen lossen. En waarheen met dit zand De aangrenzende lan derijen zijn allen ruimschoots bedeeld. Zooals men zich zal herinneren, is van het verongelukte stoomschip „Ballas- een der sche pelingen door toevallige omstandigheden behou den gebleven. De levensloop van dien man be vat een paar niet alledaagsche voorvallen. Hij is geboren in Frankrijk en zou verleden jaar met een schip naar zee gaan, doch deserteerde. Zijne oudersvan dit laatste onkundig ver nemen eenigen tijd daarnadat het schip met man en muis vergaan is en nemen jlen rouw aan over hun zoon. De jonge zeeman verbindt zich later op het stoomschip „Pallas", moet wegens eene bekomen ernstige verwonding in het hospitaal te Re val achterblijven het schip ver trekt en wordt eveneens door de golven verslon den. Na zijn herstel te Amsterdam aangekomen, wordt hij met milde hand door de directie der „Koninklijke Nederlandsche Stoomboot-maatsch. van het noodige voorzien om naar zijn vader land terug te keeren waar hij zijn familie in goeden welstand doch wederom in diepen rouw gedompeld aantrof. Daar hij tot tweemalen achtereen den dans is ontsprongen zal hij er zich voor de derde maal echter niet aan wagenen trachten op vasteren grond verder in zijn onderhoud te voor zien. Capclle17 Feb. De toelating van kinderen tot de openbare lagerescholen volgens de Veror dening van 21 Augustus 1860 bepaald op ieder een eerste masndag van elke maand is thans door den Raad vastgesteld op den eersten Mei en eersten November van het jaar. Ileusden, 16 Januari. Het plan tot herope ning van het Oude Maasje vindt hier sterk ver zet. Algemeen is men in deze streken van ge voelen dat het geneesmiddel in deze eeger zal zijn dan de kwaal. Men vreestdat bij d if kcropeningjflt' iiiu^ '"1 vsn de bo ~tt^vniïën op de nieuw t< maken Meas plaats zullen hebben, en dat bovei dien de waterstand van het Oude Maasjezoo mede van de Bleek en de Donge dermate zal worden verhoogddat de uitwatering van vele kostbare gronden in hooge mate zal worden belemmerd, Tal van vergaderingen en bijeenkomsten zijn reeds gehouden om tegen het bedoelde plan in verzet te komen. Baardwijk. Niet zoodra hadt men Zondag de zekerheid dat de heer J. A. J. van Heijst benoemd was tot Burgemeester deze gemeente of allerwege werden in een oogwenk de vlaggen ontrold ten teeksn hoezeer de ingezetenen met deze benoeming ingenomen waren talrijk waren dat de bewijzen van deelnemingdie ZEd. van alle zijden ondervond. Er worden groote toebereidselen gemaakt om de installatie van het jeugdige hoofd der gemeente zoo plechtig mogelijk te doen zijn alle hier be staande gezelschappen zullen dien dag deelnemen aan de feestelijkheden die onder de leiding van den Heer H. Breuer georganiseerp worden. Tot SecretarisPenningmeester van den Binnen en Buitenpolder van Baardwijk is be noemd de heer A. de Kort. Sinds aldus zegt de Fonvielle het Ja- blochkofsche licht voor het eerst in de Avenue de l'Opera te Parijs werd ontstoken, wordt daar een geregelde strijd tusschen het gas en het clectrischelicht gevoerd en het is niet onaardig deze worsteling eens na te gaan tusschen de twee machtige strijders die toevallig beiden in die stad over heel wat macht te beschikken hebbenpe Compagnie Parisienne d'Eclairage et de Chauffage met gas is zeker een van de grootste en meest uitgebreide die bestaan daar zij in het bezit is van elke gasfabriekniet alleen van Parijsmaar ook in de voorsteden. Deze zijn alle onderling door een onderaardsch stelsel van buizen cn pijpen verbonden zoodat gas bijvoor beeld uit de fabriek te Courcelles naar elk ge deelte van de stad of naar een van de buiten wijken kan gevoerd worden, Al deze fabrieken werkten afzonderlijk van elkaar, totdat zij in 1854 onder eene maatschappij gebracht werden twee moeten er bijzonder ge noemd worden namelijk die van la Villette die de grootste is en waar alle proeven worden genomen die men in het belang der tabrikage noodig achten die van Vaugirardalwaar de retorten waarin de steenkolen aan de drooge distillatie worden onderworpen, door de'Simensche methode behandeld worden. Behalve dat de maatschappij zich bezig houdtmet de gasverlich ting, doet zij groote moeite en laat geen po gingen onaangeroerd om het gebruik van gas voor verwarmimg en dergelijke huishoudelijke doeleinden meer algemeen te doen worden. In- tussehen is het gas in Parijs nog zeer duur. Bij de vraag om meer liehtdie allerwege ge daan werd en nog wordt, nadat men door voor» loopige proeven met de lichtsterkte van het electrische licht had kennis gemaaktis de Pa- rijsche maaatschappij niet stil gebleven en heeft een nieuwen gasbrander geconstrueerdwelke bij wijze van proef in verschillende drukke straten zooals bijvoorbeeld in de Rue du 4 Septembre, de Place de la République en dergelijke, geplaatst werd. De gewone brandersdie iu Parijs ge bruikt worden verbranden omstreeks 120 liter gas per uur. In de nieuwe lampen bevinden zich gasbrandersmet een verbruik per uur van 1400 litersde branders zijn geplaatst aan de zes hoekpunten van een zesvlakkig lichaam in wier midden zich eene holte bevindtwelke daarin is uitgespaard om de regelmatigheid van de verbranding en de betere toevloeiing van de lucht te bevorderen. Naar beweerd wordtis het resultaat ver boven de verwachtingen is de verhouding tusschen de vermeerdering van de lichtsterkte en het gasverbruik zeer gunstig. Deze lamp is nu reeds voor vele cafe's, comedies en winkels in gebruik doch iu gesloten gebou wen wordt zij tot nog toe niet toegepast, omdat de van de lamp afstralende warmte hinderlijk is en zelfs in den zomer ondragelijk zou zijn. Ook aan stations voldoen zij uitmuntenden daardoor steekt het station ran de Paris-Lyon- Mediterrannée gunstig af bij de overige die deze lampen nog niet ingevoerd hebben. In het eentrale gedeelte van de lamp bevindt zich behalve de opening voor den luchttoelaat, nog een kleine dunne gaspijpwaarvan de bo ven opening zoo klein is dat steeds een klein gasvlammetje aan die opening blijft doorbranden; door deze inrichting wordt het ontsteken van de lamp hoogst eenvoudigmen heeft namelijk niets anders anders te doen dan de kraan te openendie aan bet gas den toegang tot de gasbranders verschaftwaarop deze onmiddelijk door de kleine vlam ontstoken worden. Na middernacht worden de gasbranders uitgedraaid en de kraan van den centralen kleinen brander zoover opengedraaid^ dat hij evenveel licht geeft als een gewone ouderwetsche gaslantaren. Men tracht de maatschappij te noodzaken hare prijzen te verlagen en sommigen die groote hoeveel heden gas verbruikenhebben hun eigen gas fabriek of zullen tot den bouw daarvan over gaan. Hiertoe behoort b. v. een groote suiker raffinaderij gelegeu dicht bij het station vau den Orléans-spoorwegdie jaarlijkst omstreeks zes millioen kubieke voet verbruikt en voor wie het voordeeliger is zelf het benoodigde gas te fevereu. Terwijl nil de gas-ingenieurs het huune doen om door verbeteringen aan de lampen of wijzi gingen in de fabrikage van het gas dit zooveel nogelijk inqualiteit te doen rijzen hebben de electriciteits-ingenieurs zooals wij allen weten ook verre var. stilgezeten. De quaestie van de verdeeling va het licht tevens de voornaamste quaestie wordt in Parijs door de Jabloch koffsche kaars behandeld en wel met een resul taat waarover we hier het een en ander zullen mededeelen. Het Jablochkoffsche licht is zeer goed te ge bruiken in groote winkelscorridors passages en dergelijkeniet getemperd door de bekende ballonnen dit laatste doet echter veel afbreuk aan de waarde van het systeemdaar omtrent 45 percent van de lichtsterkte verloren gaat, en daarom meent men dat het uit een economisch oogpunt beschouwd nooit zal voldoen tenzij misschien op de groote pleinen waar half door schijnende ballons kunnen gebruikt worden zonder dat daarom het licht hinderlijk is voor de winkeliers en voorbijgangers. Doch ook hier gelooft men dat het niet van dunrzame toepas sing zal wezen de eenige plaats waar zij boven alle andere stelsels te verkiezen zijn zijn do groote gebouwen en inrichting zooals het Grand Magasin du LouvredePrintremps en andere terwijl niet onvermeld mag gelaten wordendat deze kaarsen gebruikt worden voor de verlichting van zwarte werken b. v. tegenwoordig bij de herstelling van de Pont des Invalides aan de Seine Dat zij bleken daarvoor uitstekend ge schikt te zijn heeft dan ook tengevolge dat, of schoon Jabl. stelsel voor vele gevallen ongeschikt vrij sterk toeneemt en met dit vermeerderde gebruik ook de hoedanigheden belangrijk ten gunste van het systeem veranderen. Vroeger hoorde men herhaaldelijk klachten over de tel kens voorkomende storingen in de geregelde verbrandingdeze hebben opgehouden en even eens de vroeger geuite klachten over de roode kleur die het licht had. Men zal zich herinneren dat een vergelijking heeft plaats gehad tusschen het Jablochkoffsche stelsel en dat volgens Werdermannwaarvan de uitslag ten gunste var het laatstgenoemde was de groote fout van het Jablochkoffsche stelsel iszooals wij boven reeds zeiden de groote duurte en behalve de omstandigheid dat een gedeelte van het licht verloren gaat door den noodzakelijken ballonverliest men nog een hoeveelheid der aangewende electriciteitwelke op dertien percent mag geschat worden, Wij zullen hier niet alle stelsels gaan opnoe men die tegenwoordig in Parijs in gebruik zijn; dit zou vervelend worden en bovendien geen nut hebben daar misschien morgen en over morgen weer anderen komen om hun systeem aan te prijzen. Slechts ditde stelsels kunnen in tweeën verdeeld worden die namelijk met den stroomwisselaar werken en die welke een dergelijke inrichting niet behoeven. Tot de eerste behoort de Jablochkoff-kaars de Loutin, Suisse en andere lampen met onafgebroken stroomen werken dat als voordeeliger beschouwd wordt. Intusschent zou het nog voorbarig zijn een eind oordeel over de stelsels uit te sprekendaar dit eerst na tal van proefnemingendie alles moeten omvatten ,gwat daarop betrekking heeft, met zekerheid zal kunnen geschieden. Sommige van de groote verwachtingen die men van het Jablochkoffsche licht bij het begin koesterda zijn gebleken volkomen zonder grond te zijn geweest; de toen plaats gehad hebbende daling van de waarde der aandeelcn in gasfa brieken is voorbij en deze hebben hun normalen prijs weer bereiktmaar het beweren van som migen dat deze agitatie over het electrische licht evengoed verdwijnen zal als de andere, die jaren geleden zijn voorgekomen is toch ook bezijden de waaiheid. Hij die slechts rond om zich heen ziet zal dat moeten erkennen. Overal ziet men bewegingoveral doet met moeite voor de ver beteringen van dit licht. Siemens bouwt op het oogenblik een groote fabriek van electrische lam pen en toestellen te Meauxzonder het electri sche licht zou menig grootsch werk onmogelijk bijtijds vobooid kunnen zijn geworden groote particuliere inrichtingen beginnen zich meer cn meer van dit licht te bedienen kortomalles wijst er op heen dat de tijd van het electrische licht wel degelijke gekomen is. En gesteld dat alles weer over eenigen tijd zal verdwijnen, dan

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2