Duitschland. Italië. Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Regeering aangenomen tot bestraffing van die ledenwelke moedwillig de discussie rekken. In den loop der discussie werd herhaaldelijk dooi de Ieren aan de Regeering verweten dat ook de conservatieven toen zij nog niet aan het roer waren in het rekken der debatten hun heil hadden gezocht. Voorts is aangetoonddat gedurende de jongste zitting van zes maanden de Ieren ParnellNolan en O'üonnel rèspecti- velijk elk 500 369 en 284 maal het woord hebben gevoerd. - Mahomed-Jan weigert naar Kabul te komen. Slechts op onzijdig grondgebied wil hij met de Engelschen onderhandelen. Een Lor.densche straatventer bood onlangs een dienstmeisje sinaasappelen ie koop aan en verzocht haar tevens of hij haar mocht waar zeggen. Zij moest hem daarvoor een hqlve kroon betalen. Toen zij dit gedaan hadbegon hij kaart te leggen en voorspeldde haar allerlei geluk. Daarna wist hij haar door bedreigingen over te halen twee souvereinen op de kaarten te leg gen hij stak die in zijn zak en ging heen, om do sterren te raadplegen binnen twintig minuten zou hij terug komen maar hij liet niets meer van zich hooren. De politie heeft echter den waarzegger weten te vinden en zal hem zijn welverdiende straf doen ondergaan. In een houtloods te Londen waren onge veer 40 personen bezig met het zagen en hakken van brandhouttoen opeens een 45 voet hooge stapel hout instortte en 15 personen bedolf. Vijf werden dood tien meer of minder gekwetst er onder uitgehaald. In een ijzerwinkel te Plymouth heeft een ontploffing van benzine plaats gehad waardoor het voorgedeelte van den winkel geheel vernield en een aantal artikelen in de ruiten der huizen aan de overzij der straat geslingerd werden. Geen der personen die zich in den winkel bevonden heeft eenig letsel bekomen maar een voorbijganger werd ernstig gekwetst. Het orgaan van den Duitschen Rijkskanselier, de „Norddeutsche Allgemeine", gaat voort de wereld te vervelen met hare betoogondat Duitschlaud toch zoo vredelievend en Rusland toch zoo gevaarlijk is. Wanneer het Panslavisme zegeviertzegt het bladdan gaat Oostenrijk- Hongarije ten gronde en daartegen moet Duitsch land zich krachtig verzetten. De innige ver eering voor den edelenvredelievenden Czar Alexanderdes Keizers besten vriendeischt nog niet dat men alle Russische staatslieden van tegenwoordig voor vrienden van Duitschland houde. Wegens deze blijkbaar door hem geinspireerde artikelenzou de Rijkskanselier opnieuw met het Hof in onmin zijn geraakt. Wat den Keizer betreft is dit zeker onjnistdaar Z. M. Maan dag nog anderhalf uur lang bij den Rijkskanse lier die wegens ongesteldheid het bed houdt, op bezoek was. Vorst Hohenlohe moet nog niet definitief besloten hebben een post in het Ministerie aan te nemen en zal voorloopig nog gezant te Parijs blijven. Von Bülow's post evenwel neemt hij de eerste zes maanden waar. Bij den Keizer is hij zeer gezien ofzooals de diplomaten dat noemen „persona gratissima;/. Opnieuw wordt het plan besproken een kanaal te graven dat de Oost- met de Noord zee zal verbinden. in den draf, en kwam tegelijk met den trein bij het volgende station aan waar hij nogmaals afscheid kon nemen vah zijn gewezen chef. Bij de Poolsche bevolking in de Pruisische provincie Posen maken een groot aantal personen, niet enkel boeren maar ook handswerklieden en andere ingezetenen in kleine steden zich gereed om tegen hef voorjaar naar Amerika te verhui zen. Alleen uit het stadje Powidz vertrekken alsdan dertig gezinnen naar Chicago. De meeste van de landverhuizers hebben hunne kleine be zittingen tot uiterst lage prijzen verkocht. Dit maal zijn er geen buitenlandsche agenten in het spelde verhuizing is louter eeu gevolg van berichten uit Amerika. Een nieuw reuzenwerk der negentiede eeuw is voltooid. Zondag heeft men de laatste steen laag doen springen in de St. Gotthardtunnel tusschen Göschen en Airoio en door den berg heen staan thans Zwitserland en Italië met elk ander in gemeenschap. Zeker zullen allerlei feestelijkheden het blijde feest der voltooiing hebben opgeluisterd. De werklieden die reeds dagen lang elkander door dén rotswand heen konden hooren arbeiden hadden reeds te voren allerlei versieringen in .gereedheid gebracht, ter wijl namens de directie aan de beste werklieden een gedenkpenning zal wrrden uitgereikt. Nog voor weinige tijd hield men de voltooiing van deze tunnel, die bijna 2 geographische mijlen of 14.920 meter lang is, 2700 meter langer dan de tunnel door den MontCénis voor e'ene onmogelijkheid. Men heeft er zeven en een half jaar over gearbeid aan den Mont-Cénis 13 jaar, want het werk werd in September 1872 begonnen. Men berekentdat de spoorwegtocht door de tunnel 50 minuten zal duren. Door de Mont- Cenis-tunnel spoort men in 30 a 35 minuten. Met de voltooiing van deze tunnel is het moeilijkste probleem van den aanleg van den St. Gotthard-spoorweg opgelost en in 18S2 zal de weg dus wel voor het publiek kunnen worden opengesteld. In Italiëwaar de verkoop van sterken drank sedert drie jaren geheel vrij iswordt zeer geklaagd over het toenemend misbruik daar van. Men zal nu bij de regeering pogingen aanwenden om de vroegere beperkende maatre gelen weder in 't leven te roepen. Het Napolitaansche Gerechtshof heeft den ex-Khedieve veroordeeld tot betaling van 76,000 francs aan den markies Ginori voor het porce- leinen tafelserviesdat hij als cadeau den piins van Wales had aangeboden maar vergeten had te betalen. datwannneer er soms den 3den Maart wat gebeurtzij de hoogeschool zullen in brand steken en alle studenten ophangen. Reeds zijn door de politie maatregelen moeten genomen worden om de bevolking tegen de volkswoede te beschermen. Tot de leden der uitvoerende commissie zijn door Generaal Loris Melikoff benoemd de H. II. Pahlen Reutern Ourousoff :n Ignatieff. Volgens den berichtgever der N. R. Ct. heb ben de nihilisten vele proclamaties verspreid waarin ze tot werkstaking aansporen en verklaren dat strenge maatregelen zullen worden genomen, daar de Czar door slechte raadgevers omringd blijkt, \oorts had het nihilistisch comité de edelmoedige onbeschaamdheid 6000 roebels te zenden voor de bij de ontploffing in het Winter paleis gedoode soldaten. Nu door den jongsten aanslag op den Keizer van Rusland de ontzaglijke uitgestrektheid van het Winterpaleis opnieuw is ter sprake ge komen, wordt daaromtrent het volgende gemeld: Ten tijde van keizer Nicolaas werden een aantal schildwachten op het platte dak van het paleis geplaatst. Daar de temperatuur daar boven niet zeer aangenaam wasbouwden de schildwachts er schilderhuisjes en hadden het er langzamerhand zoo goed ingerichtdat de gehuwde soldaten er hunne vrouwen bij zich lieten komen waarvoor ruimte genoeg was. De vrouwen en kinderen der soldaten vestig den zich dus ook op het dak vele ongehuwde soldaten namen een vrouw om hunne hooge standplaats met hen te deelen. Zoo ontstond daar een g'heele kolonie. Èr waren allerlei dieren met de huisgezinnen mede gekomen de vogels, geiten, honden enz. namen voortdu rend in aantal toe, en eindelijk kwam men op de gedachte zich ook een koe aan te schaffen. Met groote moeite werd dit dier boven ge bracht en nu had men alles wat men wenschcn kon. Maar op eens kwam aan dat heerlijk leven een' einde. I)e koe had de slechte ge woonte van aanhoudend te loeiendat geloei trof officieele ooren, het dak werd onderzocht en de geheele kolonie opgeheven. Uit Diedenhoven wordt gemeld dat aldaar den lln dezer gearresteerd is een Ruszich noemende graaf Kwiatkowsky uit Kiew. Nadat hij aldaar een paar dagen onder verdachte om standigheden had doorgebracht en alle inlichting omtrent zijn persoon had geweigerd bij daar- omtrent gedane aanvraag zelfs met een revolver had gedreigdwerd hij met geweld in hechtenis genomen. Terwijl de informatiën per telegraaf in Rusland ingewonnen nog geen voldoende resultaten opleverdenheeft de politie thans door getuigen kunnen constatecren dat hij heeft verklaard te hebben deelgenomen aan den aan slag te Moskou op den Czaar en bij zijne terug komst in Rusland een nieuwen aanslag te willen wagen, waaraan de Czaar wel niet zou ontkomen. Uit Dresden komt een ongunstig bericht omtrent het electrische licht van Edison. De drie lampen in het Panopticum aldaar zijn niet meer te gebruiken omdat voortdurig het ver kooide papier aan stukken springten daardoor „het licht der toekomst" in duisternis voor het tegenwoordige doet verkeeren. Te Seek in Nassau zijn tijdens een hevig onweder al de visschen in den vijver van den pastoor door den bliksem gedood. Men vond ze levenloos op het water drijven, zij zagen er uit als gekookte visschen en men kon er gemakkelijk de graten uithalen evenals bij gebakken visch. Er was geen enkele wond aan de diertjes te bespeurende schubben waren gaafevenals de zwemblaasdie nog vol lucht was. Het water was na het onweder troebel en modderigalsof de bliksem het hevig bewogen had. Een pruisisch cavalerie-luitenantin een Lotharingsch garnizoen is onlangs te paard naar een. op 7 kilometer afstands gelegen plaats gereden in denzelfden tijd dien de spoortrein daarvoor noodig had. Op het oogenblik dat de ritmeester van zijn regiment die naar Trier was overgeplaatst, met den sneltrein heenstoomdezette hij zijn paard Twee personen hebben Zondag a bout portant geschoten op den secretaris der Russische am bassade Onou en op kolonel Conaroff, terwijl dezen een toertje te paard maakten. Conaroff is gewond terwijl Onou ongedeerd bleef. De daders hebben zich uit de voeten gemaakt. De benoeming van graaf Loris Melikoff tot tijdelijk dictator over het Rusische Rijk schijnt op de ordelievende burgerij eenen tamelijken goeden indruk te hebben gemaaktdie zeker niet minder worden zal na de proclamatie .die hij heeft uitgevaardigd en waarvan we reeds den hoofdinhoud hebben medegedeeld. Wanneer men toch vervallen moet tot eene dic tatuur dan maar liefst tot eene dictatuur onder Loris Melikoff, wiens onverbiddelijke gestreng heid even bekend is als zijne rechtvaardigheid. Melikoff is een Araeniër van geboorte en heeft een zeer gelukkige soldaten-loopbaan achter zich. Hij staatgelijk we reeds zeiden, bekend wegens zijne strengheid en onverbiddelijke energieen als iemand die weet door te zetten. Hij was het aan wien tijdens de pestziekte in Rusland, de opperleiding der maatregelen tegen verdere uitbreiding werd opgedragen en laatstelijk als gouverneur-generaal van Charkow waar hij den vermoorden Krapotkin opvolgde heeft hij met meer succes dan een zijner collega's het nihilisme bestreden. Te Charkow zijn naar verhouding dan ook veel minder nihilistische misdaden ge pleegd dan elderste St. Petersburg b. v. en te Odessa. Te St. Petersburg kan Melikoff er eer mede inleggen. Eerst nu blijkt hoe boven alle be schrijving slecht de zaken in het Winterpaleis waren geregeld. Niet alleen dat er alle moge lijke bedienden en Werklieden op de beneden verdieping woonden maar die lieden hielden er doorgaans nog commensalen ook op na, en in '-t geheel moeten niet minder dan 340 van die heereu in het paleis gehuisvest zijn geweest, 't Was dus voor een nihilist volstrekt niet moei lijk daar toegang te verkrijgen en aan min of meer hooggeplaatste medeplichtigen behoeft du9 niet dadelijk gedacht te worden. Wat Melikoff in de eerste plaats aan de St. Petersburgsche bevolking aanbeveeltis kalmte en gerustheid. Tot nu tóe was men er inder daad en met redenzeer ongerust. Wanneer men b. v. plan had gemaakt naar de opera te gaan en men hoorde toevallig dat ook de Czar de voorstelling zou bijwonnen bleef men stil thuis. Die ongeruste stemmming wisten de nihilisten door allerlei handige manoeuvres le vendig te houden door plakkaten aan (p slaan, hier en daar een bom te laten vinden enz. enz. Wat de kleine burgerij betreft, deze houdt de studenten voor de hoofdschuldigen van de ge heele beroering en luide geeft zij te kannen In Monroe Caunty Missouri is een groote in een rots gehouwen tempel ontdekt. De muren zijn met zwart en grijs graniet bedekt en het gewelfde dak rust op ranke zullen van Egyptisch graniet. In een aangrenzend gewelf yond men een aantal bronzen voorwerpen, en een bronzen plaat met een opschrift in Hebreeuwsche letters. Maar een nog belangrijker ontdekking moet in Ohio gedaan zijn. Daar heeft, men in een onderaardsch gewelf een reeks prachtige graven gevonden, waarin mummies lagen van negen voet. Op een der graven was een man afgebeeld, wiens neus hem als Israëliet kenmerkte. Verder vond men er koperen wapensvazen en een aantal koperen platen met Hebreeuwsche opschriften. Te oordeelen naar den dropsteen aan het gewelf zijn de graven duizenden jaren onaange roerd gebleven. Men vermoedt dat de graven zoowel als de tempel het werk zijn van Joodsche landverhui zers, die, zooals het gebruik van Egyptisch gra niet en het balsemen der lijken schijnt aan te duiden, uit,Egypte kwamen. De opbrengst van wol in de Vereenigde Staten was 21 millioen kilo in 1835, 30 milli- ocn kilo in 1860, 74 millioen kilo in 1867 en 104 millioen in 1877. Als een bewijs van vooruitgang wordt vermeld, dat de wol in 1867 van 42 en in 1876 van slechts 35 millioen schapen verkregen is. op zoodanige v ijze dat van alle inkomsten van dezen aard een vast percentage worden geheven en de belastingde genoten inkomsten als op den voet volgend de grootste mogelijke zeker heid bereikt. De rentebelasting, geheven naar den th-'ns voorgestelden grondslagzal gelijken tred houden met de klimmende of afnemende welvaart der ingezetenen en met den omvang en rentabiliteit der door hen bezeten kapitalen. Voorgesteld wordt eene heffing van twee ten honderd der belastbare som voor 1880 slechts een ten honderd. Deze week zet de Tweede Kamer het afdee- fingsonderzoek over het Strafwetboek voort. De volgende week afdeelingsonderzoek rentewet en overeenkomst met België. In de daaraanvolgende week waarschijnlijk openbare beharldeling van de ontwerpen nopens de openbare middelen van vervoerfabrieks- en handelsmerken en misschien ook van het wets voorstel-Van Kerkwijk benoeming burgemeesters. Naar het „Vaderland" uit goede bron verneemtis de heer A. Prnijs van der Hoeven door den Gouvc-rneur-generaal als Regeerings- cominissaris naar Atchin gezonden. Generaal Van der Heijden blijft voorloopig in Atchin omdat in overleg met hem de maatre gelen zullen worden beraamd voor de organisatie en pacificatie van dat gewest. De algemeene vergadering van het natio naal Lederindustrie-bonddie op den 8 Maart te Breda zoude worden gehoudenis uitgesteld tot 22 Maart e. k. De uitspraak paald op Zaterdag- ten 11 ure. in de zaak Kerdijk is be- 6 Maart des voormiddags Tilburg, 3 Maart 1880. In de 1!. Woensdag alhier gehouden eerste vergadering ven de Tilburgsche Brandwaarborg maatschappij is o. -a. besloten aan hare aan deelhouders uit te keeren van dé overwinst 4 pCt. en de ovérblijvende 143/4 pCt. te storten in 't reservefonds. Waalwijk, 3 Maart IS80. De St. C'. No.-51 bevatte twee belangrijke koninklijke besluiten. Daarbij worden benoemd twee commissiën eene tot voorbereiding van een wettelijke r geling van de Vicarie-stichtingen en eene tot hc:zienning van het Burgerlijk wet boek. Aan de tweede Kamer is aangeboden een ontwerp tot heffing een rentebelasting. In de memorie van toelichting wordt gezegd, dat nood zakelijkheid om Rijksmiddelen dunrzaam en wel zoo spo; dig mogelijk door de opbrengst eener nieuwe bela* ting te versterken de wenschelijk- heid om tot object dier belasting te kiezen de inkomsten uit zoogenaamde kapitaal en porte feuille van weerskanten zijn erkend. Dé Minister wenscht dat het ontwerp nog in den loop der zitting tot wet worde verheven, Het ontwerp is onafhankelijk van andere wets-voordracliten tot verbetering van belastingstelsel die bij zijn departement in behandeling zijn, Hij hoopt dat reeds in 1880 de rentebelasting hare bijdrage tot fle iilkomsten de Schatkist zou kunnen aan brengen. Wel zal het tekort van 2^2 millioen voor 1880 wegslinken maar nog andere uitga ven zullen de begrooting kunnen bezwaren. De Minister heeft gemeend te moeten stellen het beginsel van partieele inkomstenbelasting, naar den maatstaf van werkelijk genoten inkomsten uit alle kapitalen die door ingezetenen zijn aangelegd anders dan in gebouwde eigendommen of in ondernemingen van handel en nijverheid. De Minister is er op bedacht geweest dit te doen Men leest-in de „Maasbode" Uit goede bron is ons gemeld dat er onder handelingen worden gevoerd tusschen onze Re geering en die der Vereenigde Staten de uit levering van Pincoffs ten 'doel hebbende. Men verzekerde ons dat het uitzicht op een gunsti- gen afloop dier onderhandelingen niet gering is, en het zeer wel mogelijk isdat binnen weinig tijds Pincoffs herwaarts gevoerd wordt. „Wij hebben verscheiden dagen geaarzeld van dit bericht melding te maken doch vinden er nu minder bezwaar in nu de procureur- generaal voor den lloogen Raad de opmerkelijke woorden sprak „Aan gene zijde van den Oceaan heeft Pincoffs eene schuilplaats gevonden. Moge de uitkomst leerendat hij die daar op den duur niet gevonden hebben zal." Onze handelsstand wordt gewaarschuwd voor eene zich noemende firma li. fc Co., com missionairs exporteurs te 's-Gravennage. H, woont op een zolderkamertje en is boodschaplooper voor een fooitje. Bestellingen diene men dus stilletjes onuitge voerd te laten. Uit x^ndel wordt van 28 Febr. gemeld Naar men verneemt is heden het Munnikenland ingeloopen waardoor nu alle uiterwaarden (aan heide zijden der Maas) onder water staan alleen de steenoven van den heer A. Mijnlief is nog boven water. De verzakking aan den dijk te Pouderoijen blijft aanhouden. Te Brakel stroomt het water de markt over en de pastorie de school en de kerk bin nen. Dé ingezetenen zijn druk bezig aan het bergen en ruimen eenigen hebben reeds hunne huizen verlaten. Zaterdagnacht is een huistoeb'ehoorende aan de kinderen Van Vlokkoven te Woensel, met schuurstal en den geheelen inboedel, door brand vernield. De gebouwen waren alleen ver zekerd. Oorzaak van den brand onbekend. Aan de R. K. kerk te Moergestel zijn verscheidene (geschilderde) glazen ingeworpen. Dergelijke baldadigheden zijn aldaar in den laatsten tijd ook bij verschillende ingezetenen gepleegd. Dezer dagen heeft men op den spoorweg tusschen Westerwik en Hultsfred een uitvinding van den Zweedschen ingenieur Dalström gepro beerd om tusschen de spoorwegstations en de zich op weg bevindende treinen telegraphische gemeenschap te onderhouden. Die proeven zijn uitmuntend gestaagdde treinen reden voor- en achteruitmet meerder of minder snelheidal naar de de orders die hun uit het station werden getelegrapheerd. Men zal eerlang op de Zweedsche spoorwegen proeven nemen op grooter schaal. Baardwijk. Morgen Donderdag zal de plech tige installatie plaats hebben van onzen nieuw benoemden burgemeester den Edelachtbaren heer J. A. J. van Heijst. Het programma van den optocht belooft dat deze luisterrijk zal zijn; ook de verdere toebereide selen voorspellen groote feeestilijkheden. Het is te hopen dat het weder gunstiger mag zijn dan het zich heden laat aanzien. Capclle. Ter goedkeuring door Iieeren Ge deputeerde Staten is door gemeentebestuur is gezonden een naar aanleiding der wet van 23 April 1879 (Staatsblad N 72) genomen raads besluit tot heffen van leges. In dat besluit in- vastgesteld dat des Dinsdags gelegenheid zal ge geven tot kostelooze huwelijks voltrekking terwijl op een Donderdag f5 en op de overige dagen f 10, recht voor een te voltrekken huwelijk zal geheven worden. ROTTERDAM. Aeden werden afgedaan 479 Macassar runder- wegende 6.85 kilo ex „Astrea". Van Uruguay zijn binnen 2000 gezouten ossen, welke zoo spoedig mogelijk in veiling komen.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2