binnenland. Duitschland. Italië. Turkije. Rusland. uitvoeringen. Astholz Ia de Leverstreet te Londen heeft Zondag in den vroegen morgen een heiige brand gewoed in een huis, dat door verscheidene gezinnen werd bewond. In hun angst wierpen de bewoners van p bovenverdiepingen zonder de komst van c e brandweer af te wachten, hun kinderen uit de venstersen sprongen hen zelf nade mees en zonder ernstig letsel te bekomen: Alleen twee werden daarbij zwaar gekwetst. Bij de aankomst der brandweer was er niemand meer in het huis dan een klein kind. Zonder zich te bedenken baande toen een brandweerman zich door den rook en het puin een weg naar de tweede verdiepingvond het kind op een bed, en bracht het behouden beneden. De schade is zeer groot voor de bewoners, die geen van allen verzekerd waren. Het onderzoek naar het instorten van de Tay-brug heeft aan 't licht gebracht, dat de hoe danigheid van het gegoten ijzer der kommmen te wenschen overliet. Er waren scheuren in die men eenvoudig gestopt en geverfd had. Het ODtwerp tot vermeerdering van het leger is door den Duitschen Bijksdag verwezen naar eene commissie van 21 leden. In den loop dei- beraadslagingen hebben de redenaars der Con servatieven en die van den Rechtervleugel der nation aal-liberalen ten gunste der voordracht het woord gevoerd. He redenaars der geavan ceerde nationaal-liberalen Yon Stauftenberg, van het Centrum Windhorst en van de Socialisten Bebel verzetten zich echter niet bepaaldelijk en verklaarden, dat alle partijen eensgezind en - bereid waren om de integriteit van het Duitsche «rondo-ebied te bersckermen Mauffenberg achtte het echter verkeerd den Rijksdag voor zeven jaren de handen te bindun. Windthorst verlangde nadere bewijzen voor de noodzakelijkheid der vermeerdering van militaire lasten, terwijl Bebel insgelijks de noodzakelijk in twijfel trok. Aan boord van een te Hamburg liggende stoomboot heeft een gasontploffing plaats gehad in het ruimwaar steenkolen geladen waren De Kajuitdie vlak daarboven was, werd geheel vernield. Twee personen,, die zich er in bevonden bleven ongedeerd, maar de eerste machinist viel overhoord en verdronk. De tweede machinist heeft ernstige brandwonden bekomen de tim merman werd ook over boord geslingerd, maar had geen letsel bekomen en wist door zwemmen het schip weer te bereiken. De kapitein en de andere bemanning werden slechts licht gekwetst. Te Hamburg werden in den laatsten tijd bijzonder veel zwaarlijvige reizigers gezien; men merkte dat op en verwonderde zich er over maar niemand had eenig vermoeden dat die corpulentie niet in den haak was tot eindelijk bleek dat de dikte heeren smokkelaars waren, die oude en nieuwe kleeren over elkander aantrok ken om de inkomende rechten te ontduiken. Er zijn onlangs zeven van deze gezette heeren in de gevangenis gezetdo achtste die naar zijn meening tc weinig van den buit ont vangen had, is oorzaak geweest dat de smok kelarij ontdekt werd en, zooals men weet, wordt in zoo'n geval de aanbrenger niet gestraft. Men zal zich herinneren dat onlangs voor het Hof te Bólogna een proces is gevoerd tegen eenige leden der internationale die vervolgd werden als beschuldigd van een aanslag tegen de veiligheid des Staats en dat het proces ge ëindigd is met eene vrijspraak. Het Hof van cassatievoor hetwelk deze zaak in hoogste instantie was gebracht, heeft thans het arrest van het Hof te Bologna vernietigd en beslist dat de internationale eene vereeniging van boos doeners is en niet een staatkundig genootschap. Dinsdag is de eerste feesttrein van Göache- nen door den St. Gothard tunnel naar Airoio gestoomd. Hij deed er vier uur over. De toe loop der vreemdelingen is zeer groot. Gedurende de 7 jaren dat aan den Go- thard-tunnel gewerkt is zijn er 70 werklieden tengevolge van ongevallen bezwekendus ge middeld 10 per jaar. De verdienstelijke ingenieur Favre onder wiens leiding het groote werk werd uitgevoerd, heeft de voltooiing daarvan niet mogen beleven. Hij werd zooals men weeteenigen tijd geleden, in de tunnel door een beroerte getroffen. Kolonel Komaroff is aan zijne wonden over leden. (Zooals gemeld is werd op hem ge schoten. scheen met de Grootvorstin-troonopvolgster aan zijne zijde daar gelijk men weet.de Keizerin no» steeds ernstig ongesteld is. Het gejuich dat nu door het volk en de soldaten werd aan geheven moet onbeschrijfelijk geweest zijn. Luide riep ieder den Czar zijn zegenwensch toe en een vol half uur moest deze op het balkon verwijlen, 't Moet een indrukwekkend oogenbiik zijn geweest toen, tot slotde muziek hetvolks lied begon te spelen, terwijl onder het gelui van al de klokken der stadvan de vesting 101 kanonschoten werden afgevuurd. Hierna woonde de Keizerlijke familie eene godsdienstoefening bij in de kapel van het W inter- paleiswaarna de Cour of plechtige receptie werd gehouden. Het corps diplomatique was voltallig en alle zalen waren gevuld. Voor de ontvangst, der diplomaten hadden de Rijksraad au grand complet en het Ministerie hunne op wachting gemaakt. Om half drie kwam de Senaat, en daarna volgden de andere corporation in stellingen en «de leerlingen der Keizerlijke insti tuten. Verbazend groot was de toeloop. Toen de Keizer met een schitterend en zeer talrijk gevolg door de verschillende zalen schreed werd hij met groote geestdrift begroet. Het adres van den Rijksraad werd voorgelezen door Groot vorst Constantijn waarna beide broeders elkan der omhelsden. Het corps diplomatique was zeer tevreden over de minzame ontvangstvoor iedei had de Czar een vriendelijk woord. Hij verzocht den vertegenwoordigers der vreemde Staten aan hunne regeeringen en hun volk dank te zeggen voor de hem betoonde sympathie. Tusschen 2 en 3 uur reed de Keizer uit. Overal begroette hem de samengestroomde volks menigte met eindclooze juichkreten. Toen de duisternis inviel ging de feestviering nog ongestoord haren gang. Overal heersclite de meest opgewekte stemming. Eene groote menigte bewoog zich langs de straten in af wachting van de illuminatie, die schitterend belooft °te zijn. Hier en daar deden zicli de militaire muziekkorpsen hooren. Storing of be lemmering in het verkeer was nergens waar te nemen. In de schouwburgen zouden feestvoor- stellingen gegeven worden. In het beursgebouw is een plechtige dankstond gehouden. De Czar heeft aan verschillende personen on derscheidingen verleend en o. a. den Minister W al uje ff in den Gravenstand verheven. Bij Keizerlijke ukase is voorts kwijtschelding verleend van alle achterstallige [belastingen. Toen Keizer -Alexander van Rusland voor eenige dagen aan Graaf Loris Melikoff volmach ten verleende zóó uitgebreid dat ze liem fei telijk met een vice-keizermet een dictator gelijksteldenkwam ons dadelijk de opmerking- op de lippen er over echter niet //het is de schijf die verzet wordt." Maar nu kunnen wij de expressie, die toenmaals wat plat zou ge weest zijnwel neerschrijven nu inderdaad Loris Melikoff in plaats van Keizer Alexander het mikpunt wordt van de kogels der nihilisten. Was het voor velen inderdaad eene verade ming geweest te vernemen dat de 2 de Maart kalm en rustig was voorbijgegaan den vo gen- den dag is het weder dë oude toestand van gevaar. Gisterenmiddag om 2 uur werd te St. Petersburg op generaal Loris Melikofttoen deze zich uit zijn rijtuig naar de deur zijner woning begaf, bijkans a. bout portant een pistool schot gelost. t ff Gelukkig werd de generaal niet getroffen, zoodat opnieuw gebleken is dat het pistool bij dergelijke gelegenheden een onpractisch wapen is. Slechts zijn uniform werd door het schot eenigszins verschroeid. Hij had de tegenwoor digheid van geest en de voldoening zelf den moordenaar te grijpen die een dertigjarig persoon bleek te zijn onbekend van naam en antece denten. 'sMans voorbeeldelooze stoutmoedigheid was zeker eene betere zaak waardig geweest. Op klaarlichten dag geschiedde de aanslagtoen Melikoff terugkwam van de begrafenis eener Hofdame waar ook de Keizer geweest was en de straat waar hij woont (het groot Morskoi) vol was van m'enschen en van rijtuigen. Deze omstandigheid maakte voor den man ontvluchten bijna onmogelijk terwijl het nog een raadsel is hoe hij den generaal heeft kunnen naderen, die "cheel omringd was van kozakken en andere wachters, terwijl de onvermijdelijke drie huis bewakers of dworniks voor elk huis stonden. Onmiddellijk na het gebeurde bracht de Kei zerlijke familie een bezoek aan den generaal, om hem met zijne redding geluk te wepclien Het feit bracht de geheele stad in opschud ding en van alle kanten ontving Melikoff dade lijk0 bewijzen van sijmpathie. Dat het gebeurd is, mag als een nieuw bewijs gelden voor de krachtige organisatie der nihilisten en tevens als een bewijs dat deze heeren beseften welk een gevaarlijk man Melikoff voor hen is. Gedurende de maand Februari werd alhier in de spaarbank gebracht f2859.63 en bezaten de inbrengers op het einde der maand gezamen lijk (de som van f 215.93S.751/o- Het is de politie gelukt een jongeling van 12 jaren te arresteeren die zich door insluiping in eene woning had meester gemaakt van een zilveren horloge. De jeugdige dader heeft reeds vroeger zich aan dergelijke diefstallen schuldig gemaakt. Teneinde zooveel mogelijk het brievenver voer te bespoedigen heeft de postdirecteur alhier bepaalddat voortaan ook 's morgens ten 6 ure 15 m. eene buslichting zal geschieden zoodat de brieven nu met de eerste treinen naar alle richtingen kunnen verzonden worden. Het is toch 11. Dinsdag te St. Petersburg niet zulk een sombere dag geweest als men zich voorgesteld had. De nihilisten hebben niets van zich laten hooren en de stad zag er ook volstrekt niet uit of men zoo iets vreesde. Overal hingen vladen en vroolijk luidden de klokken der stad, terwijl de straten van rijtuigen en voetgangers wemelden. Nog in ons vorig nummer konden wij het begin der feestviering mededeelen. Zij begon des morgens om 10 ure met eene aubade van verschillende muziekkorpsen voor het Winter paleis. Het was zacht en helder weder en at en toe brak d* zon door. Eene onafzienbare menigte stond op de pleinen voor het Winterpaleis geschaard op welk balkon, toen de muziek was afgeloopen de Keizer ver WAALWIJK. Op de repetitie der Liedertafel zullen morgen de volgende stukken gezongen worden: Omhoogu Beneden en boven De Vliegh. Jagerslust Tilburg', 6 Maart 1S80 Bij Koninklijk besluit is, met ingang van 15 Maart benoemd tot Kantonrechter-plaatsvervanger te Tilburg G. H. Peters ontvanger der Registr. en Domeinen aldaar. Waalwijk, 6 Maart 1880. Wij hebben met groot genoegen vernomen, dat de Raadscommissie voor de gasfabriek alhier in hare vergadering van 11. Woensdag met alge- meene stemmenop eene nabesloten heeft den Gemeenteraad te adviseerentot het bouwen en exploiteeren eener gasfabriek voor rekening der Gemeente. Zijn wij goed ingelicht dan legt zij daarbij over een flink uiteen gezet verslag met alle daarbij behoorende bescheiden, die haar geleid hebben tot het uitbrengen van dat ad vies. Men mag gerust verwachten, dat de Gemeen, teraad de wenken en het advies der commissie in nauwgezette overweging zal nemen en con form het advies besluiten daar het hier geldt, zoowel een gemeentebelang als een particulier belang voor fabriekanten, bandelaars en indus— trieelen. Bij voorbaat betuigen «wij onzen warmen dank aan de coramiesie die in weerwil van menig vuldige en niet te voorziene moeilijkheden onverdroten de haar opgedragen taak voortzette in het welbegrepen belang van Waalwijk s inge- tenen. De Gemeenteraad is tegfen aanstaanden Maan dag avondten 7 ure, ter vergadering opge roepen om in deze zaak een besluit te nemen. Wij hopen dat dit besluit moge zijn overeenkomstig het advies der"coinmissie opdat wij na gedu rende zoovele "jaren een buitengewoon hoogen prijs betaald te hebben voor gas van niet te beste qauliteitons spoedig mogen verheugen in eene betere en veel goedkopere;! Verlichting. De lichting der militie voor het jaar 18S0 bedraagt 11,000, waarvan 600 voor den dienst tec zee bestemd worden. Het aantal van de ingeschrevenen waarnaar het aandeel is berekend door elke provincie in die lichting te dragen is over liet geheele rijk 31998, over Zuid-Holland 6033. Het opgelegd aandeel bedraagt voor deze provincie 2073 man. De manschappen bij de militie te land in te blijven, zullen tot eerste oefening gedurende twaalf maanden onder de wapenen worden gehouden althans voor zooveel zij niet op grond van de bepalingen van liet koninklijk besluit van 3 Januari 1880 no. 14 wegens het voldoen aan gestelde vereischten van kennis en bedrevenheid in den wapenhandelaanspraak hebben op vei- mindering van den duur van den eersten oefe- feningstijd. De verlofgangers der militie van de lichting van 1877 die behooren tot het regiment gre nadiers en jagers de acht regimenten infanterie, het 2e3e en 4e regiment huzaren zullen worden opgeroepen in werkelijken dienst van 14 Augustus a. s. tot 20'Soptember d. a. v. die van gemelde lichting welke behooren to, de beide kompagnien hospitaal-soldaten van 2 5 Au o- tot 18 Sept. en die van dezelfde lichtinn, welke behooren tot het le regiment huzaren van 24 Juli tot 28 Augustus. Bij de vcsting-artellerie zullen dit jaar voor herhalingsoefeningen worden opgeroepen en de verlofgangers der lichting van 1878 te weten; van 3 Juni—1 Julidie der 24e en 26e kompagnie van 10 Juni8Juli, die derMoe, 33e en 38e komp. van 9 Augustus— 6 Sept., die der le 3e, 6e, 8c, 9e, 10e, 11e 16e 17e 18e 27e 28e 29e 30e 34e 39e, en 40e komp van 7 Sept.5 Oct. die der 2e 4e, 5e, 7e, 12e, 13e, 14e, 19e, 20e, 21e, 22e, 23e, 35e, 31 32e en 37e komp. van 2 Juni—3 Juni, die der forpedokompagnie. 1-Iet gerechtshof te 's-IIertogen bosch heeft heden Jan van der Brugge, oud 35 jaar en wonende tc Breda, schuldig verklaard aan poging tot moord door uiterlijk bedrijf gebleken en tevens tot een begin van uitvoering overgeslagen die niet da a door toevallige en van des daders wil onafhankelijke omstandigheden hare uitwer king heeft gemisten veroordeeld tot e me tucht huisstraf vo ir den tijd van zeven jaren. Uit Oijen wordt gemeld De toestand alhier is alh-rtreurigst. Door de vele stormen der laatste dagen wordt het water van de door braak met kracht onzen polder binnengestuwd en staat deze weder diep onder water. Het winterkoren is nu totaal weg. Vele personen nauwelijks naar hunne woningen teruggekeerd hebben ze weder verlaten alle werkzaamheden staan stil. De commissie voor den watersnood, welke de uitdeeling van mondbehoeften reeds nagenoeg gestaakt had ziet zich dan ook ge noodzaakt deze taak weder op te nemen teneinde in de dringende behoefte te voorzien. Uit Lith schrijft men-, het ziet er hier aan den Maaskantallertreurigst uit. De vrees, dat de doorbraak te Lithoijen ontzaggelijk veel water naar binnen zou voeren, is maar al te zeer ver vuld. Al de polders zijn geïnundeerd. Droog land bleef er niet óver. Het water staat binnen en buiten tegen den dijk. De golven door den stormwind opgezweeptbruisen met woest ge weld over de bebouwde akkers. Van het winter graan dat zoo schoon to velde stond blijft nu niets over. De rivier die tot heden vielmoet met het ruwe weder opnieuw gaan wassen. Wanneer zal men er in slagende doorbraak te dichten De opening 'werd in de laatste^lagèn beduidend grooter. Het einde der ellende is nog ver. Dat te Moergestel geschilderde ruiten, van de kerk zijn ingeworpen blijkt onjuist te zijn. De ruiten zijn gebroken door de onvoorzichtig heid van werklieden. Wel echter zijn te Moer gestel de woningen van particulieren voortdurend het mikpunt van baldadigheden. Baardwijk, 5 Maart. Gisteren was het een ware feestdag voor deze gemeente. Vlaggen wapperden eerebogen waren opgerichtgroen gedichten allerlei versieringen waren aangebracht om den EdelAchtbaren Heer J. A. J. van Heijst te ontvangen die op dezen dag den eed moest afleggen als burgemeester onzer gemeente. Eene feestcommissie had zich gevormd om een optocht te houden bij deze gelegenheid. Eene eerewacht te paard was ten half twee uit getrokken om ZEd. buiten de gemeente te ge- moet te rijden. Intusschen trok de eigenlijke stoet (waarvan 't schoonste wel de praalwagen was) onder begeleiding van de Drunensche har monie ten half drie naar de Waalwijksche grens. Ruim 4 ure kwam Z.Ed. aldaar aan en werd hij ontvangen door den gemeenteraad en uit naam der gemeentenaren begroet door den presi dent der feestcommissie. Déze heette ZEd. wel kom en wenschte hem vele gelukkige regeerings- jaren toe. Hij hoopte dat eendracht zou heerschen en welvaart bloeien onder ZEds. bestuur en dat de jaren, zijner regeering eenmaal in de geschie denis van Baardwijk zouden geroemd worden als een gulden tijdperk. Na deze toespraak dankte de heer Burgemeester voor de belang stelling der gemeentenaren zij gaf hem moed om zijn moeielijke taak te aanvaarden. ZEd. eindigde met het toeroepen van //heil Baardwijk, heil Waalwijk! (Dit laatste als zijne geboorteplaats). Onder het spelen der muziek trok de stoet verder vergezeld van duizende toeschouwers van hier en omliggende gemeenten. Bij de tvee bogen tusschen de Waalwijksche grens en het raadhuis werd ZEd. heil en welkom toegeroepen door „maasxletjes"die uitmuntend hare voor dracht deden. Op 't raadhuis werd ZEd. ont vangen door den gemeenteraad en werd ZEd. omhanden met de teékenen-zijner waardigheid door den heer A. van Huiten loco-Burgemeester. Daarna sprak de heer J. van Deursen den wensch uit, dat ondersteund door eene hoogere macht, de EdelA. Heer Burgemeester werkzaam mocht zijn *ot welzijn der gemeente gedurende eene lange reeks van jaren. Vervolgens hield de EdelA. Heer Burgemeester eene toespraak tot de gemeentenaren. Hij beloofde hun alles te zullen doen wat in zijn veromgeii was om hunne belangen te bevorderen en rekende daarbij op hunne medewerking. Een daverend „Lang zal hij leven 1" weerklonk toen uit alle monden. Nu werd door de liedertafel „Aurora" een wel komstlied gezongen en door de Harmonie een stuk gespeeld waarna de stoet zich weder in beweging stelde naar den. overlaatwaar aan den eereboog aldaar weer door een maagdeke zeer netjes eene toespraak werd gehouden. Van daar keerde de stoet naar het Raadhuis terug en werd door den heer Burgemeester aan allen in de gemeente dank gezegd voor de door hen getoonde belangstelling. Hierna volgde eene toe spraak van den heer B. Vissers waarna de stoet verder den heer burgemeester voorbijtrok om zich te ontbinden aan de Kruissteeg. Op het raadhuis werd nu ZEd. den eere.wijn aangeboden waarbij door een maagdeke eene toespraak werd gehouden die ZEd. zeer voldeed. Hier eindigde de plechtigheid. Een woord van dank komt toe aan allen die den tocht medegemaakt en hun best gedaan hebben om hem geregeld en netjes te laten afloopen. Nadat 's avonds de harmonie en daarna de liedertafel ieder eenft serenade ten huize van den heer Burgemeester gebracht hadden maakte ZEd. eene wandeling door het dorp met de hee ren Raadsleden de' leden der feestcommissie en verscheidene belangstellenden welke daarna den avond verder ten huizo van den heer Bnrgemees- ter doorbrachten. In gepaste vreugde ging de avond om en niet dan r.oode scheidde men toen het uur van heengaan gekomen was. In 't dorp heersclite 's avonds overal vreugde; 't raadhuis en de huizen van vele ingezetenen waren smaakvol verlicht en de jeugd zorgde voor 't vuurwerk. Alles liep in de beste orde af en tot laat toe hoorde men den wensch klinken die ook de onze is Lang leve de Burgemeester van Baardwijk. Boxtel. Aanstaanden Dinsdag 9 Maartdes auonds ten 6 uurzal alhier ten huize van den heer G. O. Bloem eene landbouwvoordracht o-ehouden worden door den kundigen Zeeuwschen wandelleeraar A. F. Marlet. Hij zal er over spreken wat voordeeliger is weiboer of bouwboer, over bemesting enz. De voordracht, die toegankelijk is voor allen die belangstellen in den landbouw zal geëindigd zijn voor het vertrek der laatste treinen. ROTTERDAM. Bericht van de Mak Brcukclraau De Monchy. Verkoop bij inschrijving op Donderdag 11 Maai t 1880, des middags ten 12 ure; ieder nummer zonderlij k. Per „Torrington" van Soerabaya. PC 2641 stuks Soerabaya Runderhuiden 29 /ioo A Tax. 59/60.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2