Engeland. Duitsehland. Oostenrijk. Italië. Turkije. Rusland. BINNENLAND. Burgerlijke Staud. die de alarmklok wilde gaan luidenwerd door de roovers vermoord. Yijf van deze schurken zijn twee dagen daarna door de gendarmes gevat. De plunderaars van Tuente beeft men echter nog niet in handen kunnen krijgen. De roovers moeten rijke en machtige beschermers en onder alle standen handlangers hebben. Drie der gendarmes b v. die onlangs den trein uit Andalusië verdedigden, zijn thans als medeplichtgen der aanranders in hechtenis genomen. Uit Kabul wordt aan „Daily News" gemeld, dat Mohamed Jan nog steeds de zuidelijke we gen geblokkeerd houdt. De winter in Afgha nistan is voorbijzoodat Roberts spoedig op marsch zal kunnen gaan. Uit Lahore wordt aan hetzelfde blad bericht, dat de Kohistani's zich voor Musa Khan ver klaard hebben, en dat zij bereid zijn binnenkort tegen Kabul op te rukken. De correspondent voegt er bij. dat de Engelsclien groote moeite hebben om hunne inlandsche regimenten aan te vullen. Dc oorlog is merkbaar onpopulair, vooral onder de Mohamedanen. Dezer dagen viel op het Engelsche stoom schip de „Invincible", die met een vrij ontstui- mige zee van Alexandrie naar Aboukir voer een man, die met peilen bezig was, overboord in de schuimende golven. Men wendde terstond alle pogingen aan om hem te redden liet de machines stilstaan en maakte de sloepen en reddingstoestellen los maar de mandie niet zwemmen konhield zich zoo onhandig aan de lijn, waarmee hij ge peild had, vast, dat hij onder watermet het schin werd meegesleept en binnen weinige oo— genlilikken zou verdrinken. Toen sprong de commandant van het schip geheel gekleed, in zee, zwom naar den drenke ling greep hem vast en hield hem het hoofd boven water. Maar zijn kleedercn belemmerden hem, eii de sloepen waren nog altijd niet gereed zoodat beiden in groot gevaar verkeerden. Dit ziende sprongen twee officieren' op hun beurt in zee, om de mannen te hulp te komen, en alle vier worstelden krachtig tegen de ele menten, totdat eindelijk de sloepen hen konden opnemen. Toen de commandant en zijn officie ren weer aan boord kwamen bracht het volk hun met geestdrift een ovatie waarmee anders alleen, bij feestelijke gelegenheden, de Koningin begroet wordt. Te Glasgow heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad. In de werkplaatsen van de „Iron Company aldaar is een ketel gesprongen, waar door 24 werklieden gedood en een nog grooter aantal gekwetst zijn. De oorzaak der ontploffing is nog onbekend. Omtrent het plan tot het aanleggen van een electrisehen spoorweg door Berlijn, dat de firma Siemens aan het gemeentebestuur heeft overge legd deelt men de volgende bijzonderheden mede Er zullen twee wegen gebouwd worden aan weerszijde van de stratende een voor het heengaan de ander voor het terugkeeren be stemd, en beide rustende op ijzeren pilaren van 4 a 6 meter hoogte. De zeer kleine waggons zullen ruimte bevattten voor tien zittende en vier staande personen. De electrischs machinedie de beweging aan brengt, zal onder den waggon tusschen de wielen worden aangebrachtterwijl een groote stoom machine van 60 paardenkrachten op een terrein in de nabijheid der lijn wordt geplaatst. De treinen zullen 7.5 kilometer in 15 minuten kun nen afleggen. Er is door het gemeentebestuur eene commis sie benoemd om met de firma Siemens over haar plan te onderhandelen. Een Keulsch schoorsteenvegereen vrij gezet man daalde Zaterdagmiddag van een dak af in een niet zeer wijden schoorsteen, om dien schoon te maken, maar bleef op eens toen hij bijna beneden wastusschen de muren inge klemd zitten en kon ondanks zijn wanhopige pogingen, niet meer naar boven komen. Zoodra de bewoners van het huis zijn neteli- gen toestand bemerkten, zonden zij om de brand weer die den armen man terstond te hulp kwam en hem mei een touw omhoog poogde te trekkenmaar dit bleek onmogelijk te zijn. Men nam dus nu tot het laatste redmiddel zijn toevlucht, en brak het onderste gedeelte van den schoorsteen open waardoor de arme gevangene eindelijk bevrijd werd. De „Nordd. Allg. Z." verklaart een brief ontvangen te hebben, waarin zij wordt bedreigd met den dólk der nihilisten, als zij voortgaat met het voorstaan eener anti-Russische politiek. In Bosnië zijn eenige Oostenrijksche officieren tot twintigjarige gevangenisstraf veroordeeld omdat zij verscheidene Mahomedanenonder allerlei voorwendsels, in hun kamp gelokt, en terwijl die zich daar bevonden dertig huizen geplunderd hebben. De aanlegger van het complot was een Croaat. Professer Billrith te Weenen, heeft eenige dagen geleden een zeer zeldzame operatie ver richt. Zijn patienteen jongmensch van 21 jaren had een valsch gebit gedragen en daarvan, vier maanden geleden drie tanden een stuk caout? chouc es de veerwaarmee het gebit m zijn mond was vastgemaaktingeslikt. Die veer was in den slokdarm blijven haken, en om het voorwerp er uit te krijgen moest d slokdarm geopereerd worden. De moeilijke ope ratie werd" door den bekwamen heelkundige met groote handigheid en kalmte uitgevoerden gelukte volkomen de patient was gered. Dit is reeds de derde maal dat Prof. Billreth een dergelijk geval behandelde. Dc, eerste maal was de patient een dame die een parel de tweede een vrouw die een knoop had ingeslikt. Ook deze operatiën werden met goed gevolg bekroond. In de Italiaansche Kamer is door den lieer Nicotera tot den Minister van Marine een in terpellatie gericht over het springen van het kanon op de „Duilio." Uit het antwoord van den Minister blijkt, dat het kanon in tweeen gebarsten - is zonder in stukken te springen niettemin werden de manschappen in den toren allen op een na gewond. Tot nu toe kan men zich nog geen verklaring geven van de oorzaak. De Italiaansche marine heeft ongeveer twee duizend malen uit Armstron'gs-kanonnen van dezelfde soort geschoten zonder eenig ongeval te moeten betreuren. Woensdag was het de sterfdag van Maz- zini. Te Rome en te Genua had men voorzorgs maatregelen genomen daar men ongeregeldheden vreesdemaai alleen te Rome is eene weinig beteekenende opschudding ontstaan. Eenige personen die lauwerkransen hadden gelegd op Mazzini's borstbeeld op het Capitoolkwamen in botsing met de politie. Een persoon werd gearresteerd wegens het uitspreken eener repu— blikeinsche redevoering. Te Palmi, zuidelijk Italië, zijn zes gevan genen ter dood veroordeeld wegens het vermoorden van den cipier. Deze was aan den drank ver slaafd en behandelde de gevangenen beurtelings met barbaarschheid en met buitensporige toege felijkheid. Op zekeren avond toen de cipier met de gevangenen de flesch had aangesproken en een ronddans uitvoerden wierp een hunner liem op den grond en dekte hem met een matraswaarna de andere gevangenen er op gingen zitten en hem alzoo deden stikken. Ver volgens ontvluchtten zij en verspreidden schrik in "den omtrek. De gendarmes zetten hen achterna en mochten hen allen binnen eenige dagen vatten. Er zijn 500 Ti.rksche soldaten uit Saloniki vertrokken om kolonel Synge uit de handen der roovers te verlossen. Voor Synge begint dus eigenlijk eerst het gevaar. De "roovers zullen, wanneer zij vervolgd worden wel spoediger hunne dreigementen van neusafsnijden enz. uitvoeren dan wanneer men hen op andere wijze aanpakt. Volgens de „Daily Telegraph" zou generaal Loris Melikoff alle dagen conferentiën met den Grootvorst-Troonopvolger hebbenteneinde te overwegen welke liberale concessiën in Rusland gedaan kunnen worden. Beiden zouden voor een programma gezind zijn, waarvan de voor naamste punten zouden zijn een aanmerkelijke vrijheid van de pers inkrimping van de macht der politie en uitbreiding van de bevoegdheden der Provinciale Raden die vrijelijk hun opinie zouden kunnen uiten. De invoering van deze hervormingen zou plaats hebben door tusschenkomst van zes en twintig comités uit de' zes en twintig Gouverne- mentale districten van Rusland gekozen. Al deze mededèelingen moeten echter onder de grootste reserve worden aangenomen. Vertrouwelijke mededeelingen van St. Peters burg ontvangen toonen aan, dat de nihilisten nog in het geheel niet van den strijd tegen de bestaande macht hebben afgezien ondanks alle aanslagan die tot heden mislukt zijn. Er zijn nog een menigte revolutionaire proclamatiën en dag bladen verschenen. In een van deze proclamatiën verklaren de nihilisten waarom zij den burger van Saratoff gedood hebben wiens lijk in de Newa gevonden is op den dag, toen de ontploffing in het winter paleis plaats vond. „Burger" Alexander Charkoffvan Saratoff iszeggen zijop bevel van het uitvoerend bewind gevonnisd en gedoodomdat hij het dagblad „Tchery Peredel" verraden had. Charkofï was inderdaad beambte bij de ge heime politie. In een der straten van Samara heerschte onlangs groote oegewondenheid. Er was een moordenaareen nihilist gevangenomen. Een man bij wien hij eerst den vorigen dag in huis was komen wonen had het met eigen ooren gehoord hoe de schurk méenende onbeluisterd te zijn in zich zeiven sprak over een gruwelijke moordaanslag, dien hij-beraamd had en weldra zou uitvoeren, Doodelijk verschrikt, had de brave burger zijn nieuwen commensaal opgesloten en was de politie gaan halen die den gevaarlijken man terstond in verzekerde bewaring nam. Maar op het bureau bleek het weldradat de vermeende nihilist een acteur wasdie zijn rol in een sen^ satie-stuk had gerepeteerd. Aan de Londensche Globe wordt uit St. Petersburg gemeld, dat vijf studentin, verdacht van de landhuishoudkundige academie te Moskou in brand gestoken 'te hebben summier voor een krijgsraad terechtgesteld en veroordeeld zijn tot levenslange verbanning naar Siberie. De gou verneur-generaal van Moskou zou dit vonnis terstond ondertcekend hebben, waarna het zonder verwijl is ten uitvoer gelegd. Snel recht is goed rechtschijnt men in Rusland te denken. De personen echter, die met deze summiere rechtspleging van naderbij kennis maken hebben zeker alle reden om een tegenovergestelde meening te zijn toegedaan. Uit St. Petersburg wordt aan Koln. Ztg. dd. 7 dezergeschreven De persoon die in plaats van Vera Sassoulith in hechtenis genomen wasis een volkomen onschuldig Zwitsersche gouvernante dienaar men zegtgroote ge lijkenis met Vera moet hebben. De aankomst van deze laatsto was aan da geheime politie door een anonyraen brief bericht. Gister 'ten 1 ure in den namiddag is docter Ulrich door de gedarmen in hechtenis genomen, op het oogf nblik dat hij in een hospitaal colle- gie gaf oan leerlingen-vroedvrouwen. Meer dan honderd leerlingen waren tegenwoordig. Op den dag van den aanslag tegen generaal Melikoff warden drie jonge liedcaidie zich aan den kant der Moïka bevonden en toezagen hoe Mladelzki zijn moordplan volvoerdeals revolutionaren in hechtenis senomen. Toen zij de poging zagen mislukken, vluchtten zij snel naar de zijde der Officierenstraateen hunner gaf luid zijn leed wezen te kennen dat de aanslag mislukt was dit werd door een politic-agent gehoord die hen ongemerkt gevolgd was. De agent gaf een teeken en door de toegesnelde agenten werden de drie individuen in hechtenis genomen. Waalwijk, 13 Maart 1880. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad zijn o. a. de volgende besluiten gsnomen lo. Aan de brigade Koninklijke Marechaussee alhier eene gratificatie toe te kennen van f25. 2o. Eene gratificatie van f25 toe te kennen aan den veldwachter van Loon. 3o. Eene subcommissie te formeeren voor de verloting ten behoeve der watersnoodlijdenden. 4o. de concessie voor de exploitatie der thans bestaande gasfabriek te verlengen met den firmant Vosvoor den tijd van 10 jaren onder bepa ling dat de gasprijs zal zijn voor de gemeente- gebouwen en particulieren 12 cent p. kub. meter en voor de straatverlichting f 12 per 1000 uren brandens per jaar. Het uitvoerig verslag in het volgend nummer. Gisteren had het vijfjarig zoontje van Ant. van Eethen alhier het ongeluk in den waterloop te vallen, achter de terreinen van de firma W. Timmermans en Zonen. Het gelukte na veel moeite en inspanning het kind te redden aan Gijsb. Kooijmans, die allen lof verdient voor zijne kloekmoedigheid alsook voor het beleid, waarmede hij de levensgeesten trachtte op te wekken die reeds gedeeltelijk waren uitgedoofd. De drenkeling bevindt zich thans buiten ge vaar. Naar wij vernemen hebben de bestnren der waterschappen van het Hoog Hemaal en van Oijen zich tot Koning gewend tot het erlangen eener rijksbijdrage in de kosten van herstel van de bij den jongstm hoogen waterstand^ gevallen doorbraak in de Maasdijk nabij de Drie Huizen te Oijen. Dat de kosten van dat herstel de financiëele krachten dier waterschappen verre te boven gaan kan worden afgeleid uit het feit dat de tbans reeds gemaakte kosten tot dichting en beringing van het gat reeds f 40,000 bedra gen terwij! eene defiinitieve herstelling, wanneer geen verdere doorbraken of vernielingen ontstaan, nog op f 100,000 geschat wordt. De algemeene commissie voor den waters nood te 's-llertogenbosch heeft naar aanleiding van esn overleg met het hoofdbestuur der alge meene watersnoodcommissie te Amsterdam be paald dat zoolang in de behoefte aan veevoeder zal moeten worden voorzien, wekelijks door haar aan de burgemeesters der geteisterde gemeente gelden zullen worden toegezonden waarvan de "verdeeling kan worden geregeld in overleg met dc in die gemeenten gevormde subcommissiën of waar dergelijke commissie niet mocht bestaan, met twee d or den burgemeester aangewezen personen. Er is een klein, handig werkje over gebruik en verzorging van het gereden paard verschenen. De kapitein Richard Schoenbeck sc ireef het oorspronkelijk in het Duitsch de gepens. luit. kol. paardenarts A. I. de Bruyn vertaalde het en voegde er eenige wetenswaardigheden aan toe. Zoodoende is het bij dc firma W. C. van Heusden, te 's-Hertogeubosch uitgegeven werkje een zeer nuttige en bevattelijke handleiding geworden niet voor de mannen van het vak maar voor gewoone privaat personen die paard houden of gaan houden en daarbij willen dat hun edel dier het in alle opzichten zoo goed mogelijk zal hebben. Met het oog op dezulkeh is het werkje met veel liefde en warmte gesehreven. M'r. Van Gigeh de verdediger van II. Kerdijk, weerspreekt trn stelligste het bericht dat voor dezen veroordeelde gratie zou aange vraagd zijn en dat de autoriteiten ongunstig zouden geadviseerd hebben, Niet bij duizende maar bij honderdduizende kilo's hooi worden nog wekelijks van Texel naar elders verscheept. Vele boeren die verleden jaar in meenigerlei opzicht tegenspoed ondervon den zien zich nu gered cloor het overvloedige hooi tegen goeden prijs te verkoopen. De prijs be loopt f 18 a 20 per wagen van 500 kilo's. De eerste houtbestrating op uitgebreide schaal wordt thans in dc Damstraat te Amster dam gelegd en zal zich uitstrekken door de Doelenstraat en Nieuwe Hoogstraat tot aan den Kloveniersburgwal. Omstreeks half April wordt gerekenddat deze nieuwe bestrating in haar geheel gereed zal zijn. In de Damstraat is men reeds aangevangen met het opbreken der keien-bestrating en het leggen van de onderlagen waarop de gecreoso- teerde houten blokjes worden bevestigd. Deze soort van bestratingdie zeer duurzaam is en bij het drukst verkeer het vermoeiende' straat- geraas tot een minimum terugbrengtwordt op twee lagen gelegd. De eerste bestaat uit een laag kiezelvermengd met zoogenaamd hydro- lietlijm of cement. Deze wordt volkomen glad aangestreken en gehard. De tweede laas: is van asphalt die daarop in vloeibaren toestand uit gestort wordt en waarin dan de houten blokjes worden vastgelegd. Deze nieuwe houten bestrating zal verder in verbinding komen met het eind houten straat dat sedert een paar jaren langs het stadhuis gelegd is. De keien uit de Dam- en volgende straten zullen dienen tot bestrating van de Teer tuinen. In den nacht van 5 op 6 dezer heeft een brutale diefstal plaats gehad aan boord van de stoomboot „Johan de Witt I", van de reederij Fop Smit Co., liggende aan het Groothoofd te Dordrecht. Niettegenstaande de aanwezigheid van een waker op een daarnaast liggende bootis de daderdie waarschijnlijk niet onbekend is met de localiteit der boot met eene roeiboot van uit de Wol wevershaven langs de stoomboot ge varen en, na zijn vaartuig vast gelegd te hebben, door een raamtje in de achterkajuit geklommen. Aldaar heeft hij uit de kleedercn van den hofmeester eenig geld en kleinigheden ontvreemd, waarna hij zich naar de voorkajuit heeft begeven en ten nadeele van den eersten kellner zich meester gemaakt van een zilveren cylinder horloge met porseleinen wijzerplaat romeinsche cijfers en stalen wijzerszonder secondewijzersde kast aan de binnenzijde vermoedelijk gemerkt met no. 2156, waaraan een oxide ketting met zil veren ankertjevoorts uit een rood kartonnen doosje een vergulden vestketting met gouden medaillon en gouden geweertjebenevens eenige kleinigheden De dader heeft met achterlating van zijn vaartuigde stoomboot vermoedelijk langs de loopplank verlaten daar het bovenge noemd gouden geweertje op den wal is terugge vonden. Deze week is een arbeiderv erkzaam in de stoomhoutzaagmolen der firma F. k A. Van der Linden te Dordrecht door een der drijf— wielen aan zijn boezeroen gegrepen en daardoor eenige malen tusschen den as en den zolder rondgedraaidwaarbij "hij het linker been heeft gebroken en het rechterbeen gekneusd. Op het hulpgeschreeuw zijn eenige mede aldaar werkende arbeiders toegesneld hebben de machine doen stilstaan en den man uit zijne gevaarlijke positie verlostwaarna hij per rijtuig naar het stedelijk ziekenhuis is overgebracht. De patient verkeert in bedonkelijken toestand. Bcsoijen13 Maart. Van de 26 candidate die hebben deelgenomen aan het examen voor de normaalschool, zijn 21 toegelaten. De lessen hebben heden een aanvang genomen. Baardwijk. Dikwijls hoort men klagen over de slechte regeling van het veer in den Baard wijkschen overlaat en over de weinige activiteit der schippersdat er echter ook vaak redenen zijn tot groote tevredenheidis mij jl. Donder dag gebleken. Dien dag kwamen 's morgens ten 6 ure aan de Drunenscbe zijde van den overlaat aan, zes karren met eene gezamelijke lading van 180 hectoliter aardappelen. Binnen den tijd van drie uren waren de zes karren met paarden, lading en voerlieden overgezet. Mij dunktdat den schipp ;rs hiervoor een woord van lof toekomtvooral omdat men hen in het geheel niet spaartwanneer men meent reden tot klagen te hebben. Oisterwijk 10 Maart. Bij de heden plaats gehad hebbende verkiezing voor een lid van den gemeenteraad in plaats van den heer Suijs zijn uitgebracht 132 geldige stemmen. Hiervan bekwamen de lieeren J. Wemmer 64 en Th. de Kroon 54. Er moet dus eene herstemming plaats hebben. Van den 6 tot en met den 12 Maart. WAALWIJK. BevallenMaria Meijs geb. Wolfs z. Johanna Loomans geb. Kuiken d. Theresia Josephina van Oudheusden geb. van der Mee z. OverledenHelena Henrica ten Haaff, 5 w. Elisabeth Kuppens, 3 m. BESÖIJEN.. BevallenAnna Fransen geb. van Eggelen z. Willemina Treffers geb. Timmermans z. Johanna Franeina Pulles geb. van Ree d. AdrianaSpan geb. Zoeteriks z. Overleden: Gerris Pietcr van den Anker 6 m. Johanna Cornelia van Heijst, 21 d. Hendrika van Heivoort, cclitg. van Michiel van Son 77 j. BAARDWIJK. Bevallen: Johanna Thijssen geb. Blox z. Josir.a Greve geb. van Herwijnen d. Johanna Heesbeen geb. de Kruif z. Overleden: Adriana Kogels, 50 j. Petrus Ver- heijden, echtg. van Antonetta van Noort 70 j. Francisca Verrijzen, wed. van Cornelis Kogels 84 j. Johanna vail Delft, wed. van Gijsbert van Son 71 j.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2