BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. Oostenrijk. Rusland. Engeland. BINNENLAND. Ingezonden stukken. dat de Republiek'en Canada later in een of ander meer of min streng tolverbond ver- eenigd worden. Als dat geschiedde dan is het uiterst waarschijnlijk, dat in 1900,over nog slechts 20 jaar, Noord-Amerika met Europa kan mededingen op alle markten dei- wereld voor den verkoop van producten en manufacturendie in Amerika slechts pd.st. 60.000.000,' tegen de Europeesche pd. st. 600.000.000 zullen hebben behoeven op te breugen voor staatsuitgavenmet andere woorden dat Europa zai staan tegenover een concurrentaan haar gelijk in alle hulpbron nen behalve in het aantal handen en die niet meer 'dan een tiende van zijn totale belasting betaalt. Wij stellen de zaak hier natuurlijk voordelig voor Amerika voor, want wij onderstelleu dat de schuld der Veree- nigde Staten afbetaald zal zijumaar wij stellen haar niet t e voordeelig voor, want wij hebben den belangrijksten factor bij onze berekening nog weggelaten. Behalve dat' Europa tienmaal meer belasting dan Amerika betaaltzal het geen gezonde jonge mannen van 1922 jaar oud hebben, die zich bezig houden met productieve nijverheid. Deze zullen allen in het leger zijnzooals zij het buiten de Britsche eilanden nu reeds zijn. Daar de periode van' productieven arbeid bij alle menschen slechts omsteesks 60 jaar duurt, zal Europa, behalve zijn verbazend groote belastingnog in vergelijking tot Amerika, zuiver een tiende van zijn beschik bare menschelijke krachten opofferen. Wij wenschen in het minst het totale resultaat, niet te overdrijvenwant wij ziju ons maar al te zeer bewustdat alle staathuishoud kundigen de draagkracht der bevolking ten opzichte van belastingen te laag geschat hebben, en te zeer Vergeten hebben, dar onderdrukking soms een prikkel ismaar wij aarzelen niet te zeggen, dat in den kaatsten wedstrijd tusscheu de beide werelddeel en het ouderevoor het eenige winst maakt, met een staatsbelasting bezwaard zal zijnover eenstemmende met een algemeene income-tax van 15 pCt. van het inkomen. Dit is een last zoo zwaar, dat het er schier onder zal bezwijkenen alles duidt -aandat die nog vermeerderd zal worden, want de militaire deskundigen zijn aan het roeren duidelijk blijkt uit de speech van den bekwaamsten onder hendat de vermeerdering der finan- cieele lasten hun geen ernstige zorg baart. Maandag begon in den Fransclien Senaat de tweede beraadslaging over Ferry's tweede onder wijswet en naar in de laatste dagen vrij alge meen werd aangenomen is er alle kans op, dat artikel 7 weer zal verworpen worden, missehiefi - zelfs met eene aanzienlijker meerderheid. Zooveel is zeker., dat de Rechterzijde bij haar vroeger besluit zal blijven en dat de Regeering bij de beraadslaging een passieve houding zal aannemen. In den jongsten Ministerraad moeten Ferry en Lepere met nadruk de tenuitvoerlegging dei- bestaande wetten op de godsdienstige congrega tiën (uitzetting der Jezuïeten) verlangd hebben, terwijl andere Ministers en ook de geraadpleegde prefect van priitie zich daartegen zouden hebben verklaard. De Linker-fractiën der Kamer zijn het eens geworden over de interpellatie die tot de Re geering zal gericht wordenen over de orde van (ien dagwaarmede het debat zal worden gesloten. Die orde van den dag is gelijkluidend met die, welke in 1845 door Guizot geaccep teerd werdcn is' van den volgenden inhoud De Kamer vertrouwen stellende in de waak zaamheid, der Regeering en haar aanbevelende de bestaande wei ten toe te passen gaat over. enz. Vorst Orloff, de Russische gezant, boudeert nog steeds een weinig en is o. a. niet geweest op Frecinpt's laatste receptie. Ook de Russische pers kan de niet'-uitlevering van Hartmann nog maar niet yerkroppen. Het Journal de St. Pe tersburg o. a. beschuldigt het Fransch gouver nement bepaaldelijk van kwade trouw in deze. De Regecring zegt bet blad wist zeer goed dat er stukken onderweg waren, die geen twijfel aan Hartmann's identiteit meer zouden hebben overgelaten. Maar men heeft^ de aan-, komst dier stukken niet kunnen of niet willen afwachten, en overwegingen van binnenlandsche politiek leidden het kabinet tot het nemen van een besluit, dat als eene aanmoediging voor koningsmoorders kan gelden en dus zeer te be treuren blijft. Een telegram van 15 Maart meldt dat prins Orloff naar Petersburg is teruggeroepen met bevel oin Kapnist als zaakgelastigd ach) ei4 te laten. In de haven van Bone (Algerie) ligt tegenwoordig naai men in de Courrier de Borie leesteen Èngclsch jachtde Sunbeam, waarop eene ^eheel famielie eene reis om de wereld heeft gedadn. Vier jaar geleden van Londen vertrokkenheeft het vaartuig Nieuw-York Rio-Janeiro, San F.rancisco Sijdney, Melbourne, Nieuw—GuineaCalcutta bezocht. Onder de reiziger bevinden zien een aantal oudere en jon gere dames, en zij hebben eene groote verzameling honden uit alle oorden der wereld meegebracht. De heer Soleillet meldt uit Senegambie de vorming eener nieuwe expeditie naar Soedan. De ingenieur Olivier is nut een stoomboot van Bakar vertrokken met plan zoover mogelijk de Rio Grande op te varen over land den boven loop van den Niger op te zoeken, en vervolgens deze rivier tot baar mond af 'te zakken. Daar hij over een aanzienlijk fortuin te beschikken heeftkon hij een goed geleide en al de benoo- digde hulpmiddelen medenemen terwijl liij bo vendien in de rol van geneesheer zal reizen, wat tegenover Afïikaansche stammen steeds veel indruk maakt. In het gebergte de Cevennes zwerven de wolven weder in groote bc den rond en maken het den bewoners geducht lastig. Om zich van de indringers te bevrijden leggen dezen vergiftigd vleesch op de plaatsen waar de wolven zich gewoonlijk vertoo,nen en dat middel schijnt doeltreffend te zijn waut men heeft de laatste dagen verscheidene docde wolven in die streken gevonden. In een huis op den boulevard Sebaslopol te Parijs was een troep dieven op klaarlichten lag ingebroken maar overvallen cn ingesloten door de politie. 'Zij namen de wijk naar den zolder en trachtten van daar over de daken te ontkomen. De gerechtsdienaars achtervolgden hen maar eerst nadat de gevaarlijke jacht een paar uren geduurd had, mocht het hun gelukken eenige der inbrekers te vatten. De pastoor van de St. Elisabeth kerk de eenige waarin tijdens de Comune de dienst ongestoord werd voortgezet is overleden. Hoogst gematigd geestelijke als hij was, werd hij door de koopvrouwen van den Temple in bescherming genomen die niet wilden, dat den pastoor een haar door de opstandelingen gekrenkt werd. Pasioor Jousselin stelde tijdens den opstand, zijn leven dikwerf in gevaar dooi- pogingen aan te wenden om Mgr. Darboy, die toen als grijze- laar door de communards gevangen gehouden werd te redden. Een jongmensch die zich per spoortrein van Parijs naar Auteuil begafen op het impe riaal van een der --waggons gezeten van plaats wilde veranderen stond met dit doel op, juist toen de trein onder een brug door moest gaan, en voor de ongelukkige gewaarschuwd kon wordenstortte hij reeds mfet verbrijzeld hoofd neder. De Daily Chronicle ontving Maandag het volgènde telegram uit Allahabad De stad Cariker is door den vijand hernomen en geplunderd. Onze bondgenoofen wenden zich tegen ons. Er heeft eene groote combinatie der stammen plaats. Een nieüive veldtocht is on vermijdelijk. Uit Minden wordt gemelddat aldaar wegens de stijging der tabaksprijzen, veroorzaakt cloor de verhoogiug van invoerrecht en belasting op tabak en cigaren het verbruik zoodanig is verminderd dat vele cigaren makers een gedeelte hunner werklieden hebben moeten afdanken terwijl anderen de werktijden en weder anderen de productie hebben beperkt. Dit laatste ge schiedt door eene dagelijksche hoeveelheid werk vast te stellen die niet mag worden overschre den. Te Berlijn was een tweejarig knaapje ter wijl ziju moeder een oogenblik afwezig was, uit het venster in de buitenste vensterbank geklom men en hield zich met zijn handjes aan het raam vast. Zoodra eenige buren het gevaar bemerkten waarin het kind verkeerdesnelden zij naar boven maar te laathet knaapje had raeds losgelaten en was in de diepte neergestort. Gelukkig echter had ecu der beuedenstaande personen, zoodra'hij hot kind zag vallen, de armen uitgebreid en het ongedeerd daarin opgevangen. Het lot van den Arl-spoorwegde lijn die Oostenrijk een nieuwen uitw g naar Zwitser land met voorbijgang van Duitsch gebied zal geven is zoo goed als beslist. Geen twijfel dat het ontwerp zal aangenomen worden. De door den Arlbeig te boren tunnel zal HB/g kilometer lang ziju terwijl de kosten van de geheele lijn op ruim 35 millioen geschat worden. Een bij zonder kredietpapier zal voor den bouw van dien spoorweg in het leven geroepen werden. Volgens de Presse zal het huwelijk v; den kroonprins met prinses Stel'anie van Belgie reeds in April te Weenen voltrokken worden. De inzegening zal plaats hebben in de Augusti- ner-Kirche aldaar. In een der kelders van de borstelfabriek van de heeren Renne en Zoon waren 's avonds twaalf werklieden aan liet smelten van pek bezig. Zij merkten niet op dht de kelder zich lang zamerhand met damp vulde. Plotseling zonken acht hunner bewusteloos op den vgrond. Dp vier overigen haastten zichom hulp te roepen on.r.iddelijk kwam deze opdagen doch niet dan na langdurige pogingen werden de half gestikte lieden in het leven teruggeroepen. In Engeland begint liet nu letterlijk verkie- zings-manifesten te regenen, Er is er een ver schenen van Crossden Minister van Binnen- landsch Zaken van Minister Hichs-Beach van Lowevan Childers enz., en even talrijk is het aantal- redevoeringen door de verschillende candidaten voor hunne belangstellende kiezers gehouden. Te Oottingham stelt men een koraischen candidaatArthur Orton, den bekenden Claimant die zich voor den erfgenaam der Tichbornes uitgeeft. Uit Indië is bericht ontvangen dat Ma- homed-Jan's strijdkrachten met den dag toenemen en dat waarschijnlijk een aanval op GhuZnee noodig worden zal. Opnieuw is een convooi levensmiddelen den vijand in banden gevallen. Met vijftien tegen dertien stemmen heeft de Presbyteriaansctie kerkeraad van Dundee uitgemaaktdat* het ongeluk met de Tay-brug te beschouwen is als eene straffe God's op Sabbathscheunis namelijk het reizen op Zon dag. Eén geacht lid wilde veeleer in het ge beurde een straffe God's zien op de schurkerij van handelaars die slechte bouwstoffen geleverd hadden voor de brug. Dat de bedoelde personen, schuldig of onschuldig, riet in den verongelukten trein gezeten waren scheen zij niet in aanmerking te nemen. Een houten spoorwegbrug bij C„hatanoga in den Amerikaanschen staat Tennessee is onlangs door een vonk uit een locomotief in brand geraakten stond toen de trein uit Nashville er aankwam in laaie vlam. De brug wachter had niets van het ongeval bemerkt; hij was den. geheelen nacht op zijn post geweest en nam een paar uren rust. Er zal daar nu een ijzeren brug worden gebouwd. Op het Engelsche kanaal heeft een bijzonder zware mist geheerscht. De postgemeeuschap tusscher. het eiland Jersney en Engeland moest worden gestaakt en stoombooten die ,smorgens 10 uur op Guersney verwacht werdenwaren daar 'savonds te half acht nog niet. aangekomen. Kapitein Webb heeft zijn kunststuk erfgoed afgebracht. Zestig uren achtereenvolgens bleef hij zwemmende of drijvende in de walvisch-kuip binneivhet Westminster- aquarium en toen hij- er uit kwam was hij gezond gezonder denkelijk dan ooit een walvisch er in geweest is. Het water werd verwarmd en er was eene groote ho gelostom den zwemr lichten. Velgens de jongste telegrammen uit St. Pe tersburg zou Loris Melikoff van plan wezen langs verzoenenden weg te werk te gaan. Reeds moet hij last gegeven hebben de arrestatiën zoo maar in hol wilde te staken. De generaal is volkomen op de hoogte van de grieven der ontevredenen en wil door liberale maatregelen daaraan tegemoet komen. Zoo is hij van plan, een aantal lieden die op soms zeer vage ver moedens zijn in hechtenis genomen in vrijheid te stellen. Ook wil hij den minister van Ou derwijs graaf Tolstoi, naar huis zenden en dat departement radicaal hervormen.. Het ontslag van generaal Drenteln als chef der derde afdccljng heeft een oogenblik het vérmoeden doen ontstaan, als zou dié'afdee- ling (geheime politie) opgeheven ziju maar uit drukkelijk wordt later gemeld „dat de functiën dezer afdecling onveranderd blijven". De ophef fing van deze afdeeling zou anders een flinke maatregel zijn geweest. Geen instelling is in Rusland zoo zeer gehaat als de willekeurige, wreedaardige en toch zoo weinig degelijks uit voerende geheime politie. Keizer Alexander heeft haar dan ook reeds eenmaal opgeheven maar zag zich later weer genoodzaakt haar weer te herstèllei». Maar wie weet wrat Melikof nog doet! Te Warschau is den lldeiv 1. 1. eene ver gadering van socialisten verrast. Zestien perso nen werden gearresteerd, namelijk twee ingenieurs, 1 student in de medicijnen en 13 handwerks lieden. In den nacht van 5/6 Maart is te Moskou in de katoenspinnerij van Giwartowski een vree- selijke brand uitgebroken. De brand ontstond in de onderste verdiepingen kort nadat hij ontdekt was, vernielden de vlammen de eenige houten trap die naar de bovenverdiepingen geleidt. Daar sliepen omstreeks 200 werklieden, en de eenige ladder, die te vinden was en die tegen den bukjnmuur geplaats werd brak ter stond tengevi !ge van de zware belasting. De tafereelenw. irvan de toeschouwers bij deze ramp getuigen waren zijn vreeselijk zij die aan de vensters verschenen en in wanhoop om hulp schreeuw len hadden slechts de keus tus scheu den dood in de vlammen en vreeselijke verminking door uit de hooge verdiepingen op de straat te springen. Slechts een 30tal personen van welke nog vele zwaar gewondzijn gered. De geheele fa!)riek is uitgebrand. Tilburg, 6 Maart 1880 Ged. Staten hebben goedkeuring verleend aan het besluit van den gemeenteraad waarbij het getal jaarmarkten in onze gemeente te houden wordt vermeerderd en tevens wordt bepaald dat die voorlaan zitllen gehouden worden op den 'eersten Maandag van elke maand. Wegens diefstal van eer. stuk buxkin, ter- waarde van ruim f100, is zekere G., voermans knecht bij een commissionair-expediteur alhier, door de politie gearresteerd. De diefstal schijnt te zijn bedreven toen de schuldige bij de lirraa ■S". A. Mutsaerts eenige goederen bestelde en middels het stuk onhemerkt op zijn wagen ffeide. Naar men verneemt hebben de ijverige pogin hen van onzen wakkeren inspecteur van politie tot de ontdekking van den plichtige geleid, die, zoohls nader gebleken is nog verschillende andere soortgelijke goederen heeft ontvreemd. De persoon van J. J. v. d B. alhier, die zich had schuldig gemaakt aan valschheid in geschrif ten gepaard met oplichterij voor welk feit hij door de arr. rechtbank te Breda tot gevangenis straf was veroordeeld, doch de wijk naar Duitsch land had genomen is dezer dagen door het Pruisisch Gouvernement uitgeleverd, waarna men hem naar het huis van arrest te Breda heeft overgebracht. Waalwijk, 17 Maart 1880. Naar wij vernemen is er verleden Zaterdag op de bovenzaal van den heer van Riel eene bijeenkomst gehouden met het doelmiddelen te beramen tot liet oprichten van een nieuw onafhankelijk Harmoniegezelschap. Het resultaat van die bijeenkomst is dat eene commissie van 4 leden is benoemd, die tot het beoogde doel zal werkzaam zijn. Uit goede bron verneemt Let „Vaderland", dat binnen enkele dagen een wetsontwerp tot verzekering van de uitvoering der nieuwe school wet den Raad van state zal bereiken Het ligt in het plan der Regeering de wet voor Januari a. s. in te voeren Nabij den Hondsberg onder de gemeente Oisterwijkheeft Zaterdag nacht een hevige boschbrand gewoedtengevolge waarvan eene uitgestrektheid van p. m. acht bunder raast- bosch plantsoen en heidetoebehoorende aan de dames Van Swinderen verbrand is Het binnensmokkelen van gedistilleerd uit Pruisen noemt te Venlo voortdurend toe. Zoo had in het begin der vorige week door de roei ers Langenhof, Daniëls en Baatsen eene kleine bekeuring plaats op bekenden terwijl in hel laast der week eene aanhouding van 38 liter op onbekenden plaats vond. Gisteren nacht gelukte het den ambtenaren Steegemans en De Bruin we derom eene hoeveelheid gedistilleerd geborgen in blazen en aangebracht uit Pruisen aan te hou den op zekeren P. E. Door de politie te Haarlem is gearesteerd. een beruchte dief Hartog Koks, die zich thans weder in twee dagen aan zes verschillende dief- m had schuldig gemaakt. Hijis naar de ge vangenis overgebracht waar hij reeds meer dan 15 jaren doorgebrach heeft. De door hem gesto len goederen zijn alle opgespoord en in beslag genomen bij een slaapstedehoudster, aan wien hij ze had vekocht. Verwonderlijk is hetmaar verre van verblijdend hoezeer zich 't misbruik uitbreidt om in plaats van het liefelijk en te gelijk krachtig en veelzeggend „vader" en „moeder", het kleurlooze en on-Nederlandsche „papa" en „mama" te gebruiken. Zelfs de kinderen van werklieden geven u t igenwoordig op uw vraag naar hun ouders bescheiddat „papa" ziek en „mama" uit wasschen is, en de aardigheid van „Papa mama eet al de paardenboonen op"! om een toestand van „kale bluf" aan te dui den zou tegenwoordig niet meer opgaan. „Vader" en „moedtr" is niet fatsoenlijk. Dat kinderenwier spraakorgaan nog niet verder dan tot de lipletters ontwikkeld is van „pa" en „ma" spreken is tot daar aan toe. Maar zoodra ze de „r" kunnen zeggen moest men hun leereu, „vader" en „moeder" te zeggen. Onuitstaanbaar is het om flink uit de kuliten gewassen jongens en stevige deerns van hur. „papa" en hun „mama" te hooren spreken, en te vergeven is het hun werkelijk dat zij er dan soms maar het triviale „oude heer" en „oude vrouw" van maken. Wie spreekt er ooit van zijn van de kracht der mama-liefde papa-land of van het papa-huis Spreken wij dus Nederlandsch allereerst tot onze ouders en moge 't liefelijk krachtig en natuurlijk „vader" en „moeder" spoedig weer 't laffe „papa" en „mama" voor goed naar de kinderkamer verbannen. mama-taal of Wie van zijn (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Waalwijk, 16 Maart 1880. Aan den heer redacteur van de „Echo van het Zuiden. Aangezien zekere C. KROPVELD te Harden- berg er sinds langen tijd zijn werk van maakt Noordbrabantsche looiers en schoenfabrikanten op te lichtenwaarvan er iu onze gemeente helaas reeds de dupe zijn geweesten ik geïn formeerd bendat die man dezer dagen weder eene groote partij schoenwerk uit Noordbrrbant heeft ontvangen acht ik het mij ten plicht ter algemeene kennis te brengendat genoemde C. KROPVELD (minderjarige zoon van zijn vader)is een zwendelaar eerste klasse die nooit iets of iemand betaaltzijn vader verkwanselt verder de koopwaren die zijn zoon op eigen naam koopt. Wanneer gij van dit nummer extra exemplaren in onze gemeente en naburige plaatsen in koffie huizen verspreidthiervoor zullen alle welden- kenden u dankbaar zijn en inzonderheid Een Waalwijksch Looier.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2